EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Обмен на информация, получена от регистрите за съдимост, между държавите — членки на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Рамково решение 2009/315/ПВР за обмен на информация, получена от регистрите за съдимост, между държавите — членки на ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РАМКОВОТО РЕШЕНИЕ?

  • С него се създава децентрализирана информационно-технологична система за обмен на информация за присъди въз основа на базите данни за съдимост във всяка държава — членка на Европейския съюз (ЕС) — Европейска информационна система за съдимост (ECRIS).
  • В него се определят общите принципи за обмен на информация относно присъди* между държавите членки.
  • В него се определят задълженията на осъждащата държава членка и на държавата членка, чийто гражданин е осъденото лице, и се посочват процедурите, които трябва да се спазват при отговор на искане за информация относно присъди.
  • То се прилага във всички държави членки. Ирландия и Дания не са обвързани с промените, въведени с Директива за изменение (ЕС) 2019/884. Освен това Решение 2009/316/ПВР относно ECRIS все още се прилага (вж. резюмето) в тези две държави членки.
  • Промените, въведени с Директива (ЕС) 2019/884, имат за цел да осигурят ефективен обмен на информация чрез ECRIS относно присъди на граждани на държави извън ЕС (включително лица без гражданство и лица, чието гражданство е неизвестно), постановени в държавите членки. Поради това директивата дава възможност информацията за такива лица да бъде поискана от осъдилите ги държави членки, които са идентифицирани с положителен резултат в ECRIS-TCN (вж. резюмето).
  • То има за цел да попречи на престъпниците да бягат от миналото си, премествайки се в друга държава от ЕС, различна от държавата членка, в която са били осъдени. То прави това, като гарантира, че информация за всички присъди е налична при необходимост, независимо от държавата членка, в която са осъдени.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Цели

Целите на рамковото решение са:

  • да се определи задължение за държава членка, в която е постановена присъда срещу гражданин на друга държава членка, да предава информацията за присъдата на неговата държава по гражданство;
  • да се определят задълженията на държавата членка по гражданство на лицето във връзка със съхранението на получената информация за присъдите, както и за процедурите, които тази държава членка трябва да следва, когато се дава отговор на искане на информация за нейни граждани;
  • да установи рамка от правила за разработването на компютъризирана система за обмен на информация относно постановените присъди.

Определяне на правомощия

Държавите членки трябва да назначат централен орган, който да изпълнява задачите, свързани с обмена на информация.

Регистриране на присъди и съхраняване на информация

Осъждащата държава членка трябва да регистрира гражданството или гражданствата на осъденото лице и, в случай на граждани на ЕС, да уведоми държавата(ите) членка(и), на която(ито) е гражданин, за подробностите по присъдата, включително информация за:

  • осъденото лице;
  • естество и съдържание на присъдата; и
  • наказуемо деяние, даващо основание за присъдата.

Държавата членка, чийто гражданин е осъденото лице, съхранява изпратената ѝ информация с цел да отговори на искането за информация за присъдите на нейните граждани. Отговорът следва да:

  • включва информация за присъди на нейна територия и във всички други държави; и
  • бъде предоставен в рамките на 10 работни дни или 20 работни дни, ако искането е подадено от лице за неговото собствено досие за съдимост.

Всички данни от регистри за съдимост трябва да се съхраняват изключително в бази данни, управлявани от държавите членки. Централният орган на дадена държава членка няма да има пряк достъп до базите данни с информация от регистри за съдимост на другите държави членки.

Споделяне на информация

  • Информацията може да бъде споделяна за целите на наказателни производства или за всякакви други законни цели, например скрининг на предварителната заетост. Докато отговорите на исканията за целите на наказателното производство са задължителни, то тези за други цели следва да се извършват в съответствие с националното законодателство.
  • Държавите членки трябва да гарантират, че присъдите са придружени от информация за националността или националностите на осъденото лице, когато тази информация е налична.
  • Когато централният орган на държава членка получи искане за предоставяне на информация от съответния национален орган, тя на свой ред може да поиска информация от друга държава членка, по-специално от държавата, чийто гражданин е съответното лице.
  • Когато централен орган на дадена държава членка получи молба от гражданин на друга държава членка във връзка с неговото досие за съдимост, тя трябва да поиска информация от държавата членка на неговото гражданство и да ги включи в издаденото свидетелство.
  • Когато гражданин на държава извън ЕС поиска от централния орган на държава членка информация за собственото си съдебно минало, този централен орган трябва да отправи искане само до онези централни органи на държавите членки, които разполагат с информация за съдебното минало на това лице, за информация и свързани с нея данни, които да бъдат извлечени от регистрите за съдимост; искането трябва да включва такава информация и свързани с нея данни в извлечението, което ще бъде предоставено на съответното лице.
  • ECRIS позволява обмен на информация от регистрите за съдимост по електронен път; всяка държава членка трябва да извърши техническите промени, необходими за използването на стандартизирания формат, за да предаде по електронен път цялата необходима информация на други държави членки чрез ECRIS.
  • Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (вж. резюмето) отговаря за поддържането и по-нататъшното разработване на референтния софтуер за внедряване на ECRIS.

Изпълнение

През 2020 г. Европейската комисия публикува доклад за обмена чрез ECRIS на информация, извлечена от регистри за съдимост между държавите членки.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РАМКОВОТО РЕШЕНИЕ?

  • Рамковото решение се прилага от 27 април 2009 г. Държавите членки трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 27 април 2012 г.
  • Промените, въведени с Директива за изменение (ЕС) 2019/884, се прилагат в държавите членки (с изключение на Ирландия и Дания) от 28 юни 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Присъда. Всяко окончателно решение на наказателен съд срещу физическо лице във връзка с престъпление, доколкото тези решения са въведени в регистъра за съдимост на осъждащата държава членка.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Рамково решение 2009/315/ПВР на Съвета от 26 февруари 2009 година относно организацията и съдържанието на обмена на информация, получена от регистрите за съдимост, между държавите членки (OВ L 93, 7.4.2009 г., стр. 23—32).

Последващите изменения на Рамково решение 2009/315/ПВР са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно обмена чрез Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS) на информация, получена от регистрите за съдимост, между държавите членки (COM(2020) 778 final, 21.12.2020 г.).

Директива (ЕС) 2019/884 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година за изменение на Рамково решение 2009/315/ПВР на Съвета във връзка с обмена на информация за гражданите на трети държави и във връзка с Европейската информационна система за съдимост (ECRIS) и за замяна на Решение 2009/316/ПВР на Съвета (OВ L 151, 7.6.2019 г., стр. 143—150).

Регламент (ЕС) 2019/816 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година за създаване на централизирана система за установяване на държавите членки, разполагащи с информация за присъди срещу граждани на трети държави и лица без гражданство (ECRIS-TCN), с цел допълване на Европейската информационна система за съдимост и за изменение на Регламент (ЕС) 2018/1726 (ОВ L 135, 22.5.2019 г., стр. 1—26).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2018/1726 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 година относно Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA), за изменение на Регламент (ЕО) № 1987/2006 и Решение 2007/533/ПВР на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1077/2011 (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 99—137).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 20.10.2022

Top