EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Модернизиране на професионалното образование и обучение в Европа

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Нов импулс за европейското сътрудничество в професионалното образование и обучение за подкрепа на стратегията „Европа 2020“ ( COM(2010) 296 окончателен, 9 юни 2010 г.)

ОБОБЩЕНИЕ

Европейският съюз (ЕС) се стреми да модернизира професионалното образование и обучение (ПОО), за да повиши неговата привлекателност и ролята му за цялостния растеж и за програмата за работни места на ЕС.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?

В него се предлага повторното стартиране на сътрудничество в целия ЕС в областта на ПОО, тъй като то допринася за целите на стратегията „Европа 2020“ и за стратегическата рамка за образование и обучение (ОО).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Съобщението изтъква ключовите приоритети на професионалното образование и обучение от рамката за ОО.

Обучение през целия живот (ОЦЖ)*

  • Достъпът до възможности за обучение трябва да се оптимизира, тъй като повече хора променят професионалното си развитие.
  • Необходима е по-голяма гъвкавост по отношение на придобиването, оценяването и получаването на квалификации посредством резултатите от обучението.
  • Работодателите, субектите, които предоставят обучение, и висшите учебни заведения също трябва да играят по-значителна роля за подобряване на предоставянето на ПОО.
  • Уменията, придобити извън официалното образование и обучение, могат да бъдат валидирани чрез базиран на резултатите подход за професионални квалификации, основан на:

Съобщението изтъква също така спешната нужда от транснационална мобилност в областта на ПОО.

Подобряване на ПОО

  • Предложените мерки за повишаване на качеството, ефективността и привлекателността на ПОО, включват:

ПОО помага в борбата със социалното изключване и насърчава приобщаващия растеж. Учащите в неравностойно положение могат да се възползват в по-голяма степен от учене на работното място, което се провежда извън класната стая и е съобразено с пазара на труда.

Освен това в съобщението се призовава за насърчаване на творчеството и предприемачеството.

Последващи тенденции

През 2015 г. Европейският център за развитие на професионалното обучение (Cedefop) публикува мониторингов доклад относно напредъка на ПОО за периода 2010—2014 г.

В него се посочва, че две трети от държавите от ЕС са провели реформи в областта на ПОО, по-специално по отношение на ключовите компетенции, ученето на работното място, със засилено взаимодействие между субектите, предоставящи ПОО и заинтересованите лица от сферата на заетостта.

Допълнителен напредък обаче е необходим в области като:

  • насърчаване на ПОО;
  • мобилност; и
  • признаване на неформалното учене*.

През 2015 г. министрите от ЕС изготвиха заключенията от Рига. В тях се предлагат нови средносрочни приоритети за ПОО. Те включват:

  • засилване на насърчаването на ученето на работното място;
  • разширяване на достъпа до ПОО; и
  • допълнително усъвършенстване на ключови компетенции в програмите за ПОО.

Важността на ПОО беше изтъкната също така в Съобщението на Европейската комисия за преосмисляне на образованието и в Препоръката на Съвета от 2013 г. за гаранция за младежта.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Съобщението заема централна част от процеса от Копенхаген от 2002 г., който има за цел да повиши ефективността, качеството и привлекателността на ПОО в ЕС. По-късно през 2010 г. той беше последван от Комюникето от Брюж, което съдържаше редица краткосрочни предложения за ПОО.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Обучение през целия живот: обучение през целия живот на човека с цел повишаване на умения, способности, познания и квалификации.

* Неформално учене: учене чрез „неформални“ ситуации (например в спортни клубове или младежки клубове) за разлика от „официалното“ учене (училище, университет и т.н.).

последно актуализация 14.10.2015

Top