EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейски институт за равенство между половете (EIGE)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1922/2006 за създаване на Европейски институт за равенство между половете

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С регламента се създава Европейският институт за равенство между половете (EIGE), който помага на институциите на Европейския съюз и на държавите — членки на ЕС за интегрирането на принципа на равенство между половете в техните политики и за борба с дискриминацията въз основа на пола.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Цели на EIGE

Институтът предоставя своите технически умения на институциите на Европейския съюз (ЕС) и на държавите членки, за да помогне за:

  • насърчаване и повишаване на равенството между половете;
  • включване на равенството между половете във всички политики на ЕС и свързани национални политики;
  • борбата с дискриминацията на основата на пола;
  • повишаване на осведомеността на гражданите на ЕС за равенството между половете и за необходимостта от справяне с насилието срещу жени.

Работата на EIGE

  • Институтът основава работата си на обективни, сравними и надеждни данни на европейско равнище.
  • Той отговаря за събиране, анализиране и разпространение на информация относно равенството между половете.
  • Той разработва:
    • методи за повишаване обективността, сравнимостта и надеждността на данните на европейско равнище чрез установяването на критерии, които ще подобрят съгласуваността на информацията и ще вземат предвид въпросите на равенството между половете при събирането на данни;
    • диалог и сътрудничество с неправителствени организации и организации за равни възможности, университети и експерти, центрове за изследвания, социални партньори и свързани с тях органи, които се стремят активно да постигнат равенство на национално и европейско равнище.
  • Разработва, анализира, оценява и разпространява методологични средства в подкрепа на интегрирането на равенството между половете във всички политики на ЕС и национални политики.
  • Извършва проучвания на положението в Европа по отношение на равенството между половете.
  • Oрганизира експертни срещи за подпомагане на изследователската работа на Института, поощрява обмена на информация между изследователите и насърчава включването на перспективата за пола в тяхното изследване.
  • Pазпространява информация за положителни примери на роли извън стереотипите на мъже и жени от всеки слой на обществото, представя своите решения и инициативи с цел даване на гласност и насърчаване на тези истории за успеха.
  • За повишаване осведомеността на гражданите на ЕС относно равенството между половете, организира конференции, кампании и срещи на европейско равнище и създава документални ресурси, достъпни за обществеността.

Начин на работа

  • Институтът изпълнява задачите си по независим и прозрачен начин.
  • Той се ръководи от управителен съвет, който се оглавява от директор и се подпомага от експертен форум.
  • Седалището му е във Вилнюс (Литва).
  • По-конкретно, EIGE работи в тясно сътрудничество с Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (вж. резюмето), Европейска агенция за безопасност и здраве при работа (вж. резюмето), Европейския център за развитие на професионалното обучение (вж. резюмето) и с Агенцията на Европейския съюз за основните права (вж. резюмето).

Бюджет

  • Всяка година институтът изготвя предвиждания за всички приходи и разходи, които трябва да бъдат балансирани. Това предвиждане, което трябва да включва проект на плана за създаване, се изпраща от управителния съвет на Европейската комисия най-късно до 31 март. След това предвиждането се представя пред бюджетния орган на ЕС (който включва Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз), заедно с предварителния проектобюджет на ЕС. Въз основа на това предвиждане Комисията вписва в предварителния проект на общия бюджет на ЕС предвижданията, които смята за необходими за плана за създаване, и размера на субсидията, която трябва да бъде отнесена към общия бюджет на ЕС, и след това го представя на бюджетния орган.
  • В съответствие с многогодишната финансова рамка за въпросния период бюджетният орган разрешава отпускането на годишната субсидия от общия бюджет на ЕС и приема плана за създаване.
  • Бюджетът на EIGE се приема от неговия управителен съвет и става окончателен след дефинитивното приемане на общия бюджет на ЕС. Той се коригира съответно при необходимост.
  • Другите източници на приходи на EIGE могат да включват плащания, получени за предоставени услуги, всякакви финансови вноски от международни организации или държави извън ЕС, както и всякакви доброволни вноски от държавите членки.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 19 януари 2007 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Равенството между половете е основно право съгласно Договора от Лисабон и приоритетна политика на Европейския съюз. Необходим е обаче допълнителен напредък за постигане на реално равенство между половете в сферата на професионалния и личния живот. В това отношение Европейският институт за равенство между половете играе значителна роля за осигуряване на необходимите експертни познания, необходими за подпомагане на разработването на политики относно равенството между половете в целия ЕС.
  • За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1922/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година за създаване на Европейски институт за равенство между половете (ОВ L 403, 30.12.2006 г., стр. 9—17).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1922/2006 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/126 на Европейския парламент и на Съвета от 16 януари 2019 година за създаване на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2062/94 на Съвета (ОВ L 30, 31.1.2019 г., стр. 58—73).

Регламент (ЕС) 2019/127 на Европейския парламент и на Съвета от 16 януари 2019 година относно създаването на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (Eurofound) и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1365/75 на Съвета (ОВ L 30, 31.1.2019 г., стр. 74—89).

Регламент (ЕС) 2019/128 на Европейския парламент и на Съвета от 16 януари 2019 година за създаване на Европейски център за развитие на професионалното обучение (Cedefop) и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 337/75 на Съвета (ОВ L 30, 31.1.2019 г., стр. 90—105).

Регламент (ЕО) № 168/2007 на Съвета от 15 февруари 2007 година за създаване на Агенция на Европейския съюз за основните права (ОВ L 53, 22.2.2007 г., стр. 1—14).

последно актуализация 14.12.2021

Top