Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Постигане до 2050 г. на икономика с ниска въглеродна интензивност

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2011) 112 окончателен) — Пътна карта за постигане до 2050 г. на конкурентоспособна икономика с ниска въглеродна интензивност

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОВА СЪОБЩЕНИЕ?

  • Съобщението представя пътна карта до 2050 г. на различните начини за постигане на целта за намаляване на емисиите на парникови газове на ЕС.
  • В него са очертани основните етапи, които ще покажат дали ЕС е в график за постигане на икономика с ниска въглеродна интензивност.
  • То определя политическите предизвикателства, потребностите от инвестиции и ролята на различните отрасли.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Анализът на Комисията показва, че най-ефективният от икономическа гледна точка начин за постигане на общата цел е намаляване на вътрешните емисии с 40 % и 60 % съответно до 2030 г. и 2040 г. спрямо нивата от 1990 г.

Всички отрасли ще трябва да допринесат за прехода към икономика с ниска въглеродна интензивност и пътната карта до 2050 г. определя приноса на различните отрасли:

  • енергийният отрасъл може почти изцяло да премахне емисиите на CO2 до 2050 г., особено чрез производство на електроенергия от възобновяеми източници с помощта на съществуващи и по-модерни технологии;
  • транспортният отрасъл би могъл да намали емисиите с над 60 %, като постигне по-голяма устойчивост чрез повишена ефективност на превозните средства, чрез използване на електрически превозни средства и по-чиста енергия;
  • сградният сектор може да ограничи настоящите нива на своите емисии с около 90 % чрез повишаване на енергийната ефективност;
  • промишлеността може да намали своите емисии на парникови газове с повече от 80 % чрез по-ефективни процеси, енергийна ефективност, рециклиране и нови технологии;
  • въпреки че до 2050 г. се прогнозира селското стопанство да генерира една трета от общите емисии на ЕС, този отрасъл може да намали емисиите с 42—49 % чрез набор от нови техники, включително по-здравословен начин на хранене с консумация на по-малко количество месо.

За постигането на тези цели ще бъдат необходими значителни публични и частни инвестиции през следващите 4 десетилетия. В съобщението е посочено, че те биха могли да представляват една допълнителна инвестиция в целия ЕС на стойност от 270 млрд. евро годишно или 1,5 % от БВП на ЕС.

Потенциалните ползи, в допълнение към борбата с изменението на климата и по-ефективното използване на ресурсите, са огромни. Пакетът от мерки би могъл:

  • да намали средните годишни разходи за енергия на ЕС със 175—320 млрд. евро;
  • да намали зависимостта на ЕС от вноса на изкопаеми горива;
  • да стимулира структурна промяна в икономиката на Европа, създавайки стотици хиляди работни места;
  • да подобри качеството на въздуха в полза на здравето на гражданите на Европа.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ЕС се стреми към намаляване на емисиите на парникови газове с 80—95 % до 2050 г. в сравнение с количествата от 1990 г., с цел да се ограничи температурното увеличение до 2 oC, което е договорена на международно равнище цел за предотвратяване на катастрофалните последици от глобалното затопляне.

За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Пътна карта за постигане до 2050 г. на конкурентоспособна икономика с ниска въглеродна интензивност (COM(2011) 112 окончателен, 8.3.2011 г.)

последно актуализация 03.08.2016

Top