EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017H0084

Препоръка (ЕС) 2017/84 на Комисията от 16 януари 2017 година относно наблюдението на въглеводородите от минерални масла в храните и в материалите и предметите, предназначени за контакт с храни (Текст от значение за ЕИП. )

C/2017/0066

OJ L 12, 17.1.2017, p. 95–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2017/84/oj

17.1.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 12/95


ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2017/84 НА КОМИСИЯТА

от 16 януари 2017 година

относно наблюдението на въглеводородите от минерални масла в храните и в материалите и предметите, предназначени за контакт с храни

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

Въглеводородите от минерални масла са химични съединения, получени главно от суров нефт, но и произвеждани по синтетичен път от въглища, природен газ и биомаса. Те могат да присъстват в храните в резултат на замърсяване на околната среда, от смазочни масла за машини, използвани при прибиране на реколтата и производството на храни, от спомагателни средства за обработка, добавки в храните и материали, предназначени за контакт с храни. Въглеводородите от минерални масла за хранителни цели се обработват по такъв начин, че съдържанието на ароматни въглеводороди от минерални масла да е сведено до минимум.

(2)

През 2012 г. Експертната група по замърсителите в хранителната верига (CONTAM) към Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) заключи (1), че потенциалните последици за здравето на човека от някои групи вещества, сред които и въглеводородите от минерални масла, варират значително. Ароматните въглеводороди от минерални масла могат да действат като генотоксични канцерогенни вещества, докато някои наситени въглеводороди от минерални масла могат да се натрупват в човешките тъкани и да оказват неблагоприятно въздействие върху черния дроб. Тъй като някои ароматни въглеводороди от минерални масла се считат за мутагенни и канцерогенни, важно е наблюдението да бъде организирано по начин, който позволява да се разбере по-добре относителното присъствие на наситени и ароматни въглеводороди от минерални масла в хранителни стоки, които са основни фактори за експозицията чрез храната.

(3)

Тъй като има подозрения, че миграцията от материали, предназначени за контакт с храни, като опаковки от хартия и картон, допринася значително за общата експозиция, наблюдението следва да включва предварително опаковани храни, опаковъчни материали и наличието на функционални бариери, както и оборудването, използвано за съхранение и преработка. Някои параметри могат да повишат миграцията на въглеводороди от минерални масла от опаковките в храните, като например срокът и условията на съхранение. Тъй като въглеводородите от минерални масла се установяват по-лесно в големи количества, при стратегията за вземане на проби следва да се вземат предвид тези параметри, когато миграцията им е най-висока.

(4)

За да гарантират надеждността на получените аналитични данни, държавите членки следва да осигурят наличието на подходящо аналитично оборудване и достатъчно опит в анализа на въглеводороди от минерални масла в храните и в материалите, предназначени за контакт с храни, преди генерирането на аналитичните резултати.

(5)

За да се гарантира единно прилагане на настоящата препоръка, референтната лаборатория на ЕС за материали, предназначени за контакт с храни, следва да предостави допълнителни насоки на компетентните органи на държавите членки и други заинтересовани страни, включително насоки за информацията, която може да бъде събрана по време на разследванията, както и методите за вземане на проби и анализ,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1.

Държавите членки с активното участие на стопанските субекти в областта на храните, производителите, преработвателите и дистрибуторите на материали, предназначени за контакт с храни, и други заинтересовани страни, следва да осъществяват наблюдение на наличието на въглеводороди от минерални масла в храните през 2017 и 2018 г. Наблюдението следва да обхваща животински мазнини, хляб и хлебчета и фини печива, зърнени закуски и захарни изделия (включително шоколад) и какао, месо от риба, рибни продукти (консервирана риба), зърна за консумация от човека, сладоледи и десерти, маслодайни семена, макаронени изделия, продукти, получени от зърнени култури, варива, колбаси, черупкови плодове, растителни масла, както и материалите, предназначени за контакт с храни, използвани за тези продукти.

2.

За да се гарантира единно прилагане на настоящата препоръка, както и за генериране на надеждни и съпоставими резултати от наблюдението, следва да се спазват специални насоки, разработени в контекста на настоящата препоръка от референтната лаборатория на ЕС за материали, предназначени за контакт с храни („насоките“). Тъй като такива насоки все още не съществуват, държавите членки, в сътрудничество с референтната лаборатория на ЕС за материали, предназначени за контакт с храни, следва да разработят тези насоки в съответствие със своите потребности от изграждането на аналитичен капацитет.

3.

Държавите членки следва да вземат проби от храни в съответствие с разпоредбите, предвидени в Регламент (ЕО) № 333/2007 на Комисията (2). Взимането на проби следва да включва пропорционален брой предварително опаковани храни. Вземането на проби от материали, предназначени за контакт с храни, следва да се извършва в съответствие с най-добрите практики, подходящи за определени материали или предмети, както е предвидено в насоките. Други възможни източници на въглеводороди от минерални масла, свързани с използването на други материали, предназначени за контакт с храни, във веригата на доставки, например по време на съхранение или преработка, следва да бъдат проучени, когато има ясни признаци, че те допринасят за наличието на въглеводороди от минерални масла. Вземането на проби от предварително опаковани храни следва да бъде насочено предимно към стоки, които са по-близо до изтичането на минималния срок на трайност, и когато съхранението или преработката се извършват при относително топли условия.

4.

Пробите следва да се анализират във вида, в който се предлагат на пазара. При предварително опакованите храни нивото на въглеводороди от минерални масла следва да бъде определено както в храните, така и в материалите, предназначени за контакт с храни, в случай че те са предполагаемият източник на установени въглеводороди от минерални масла. Следва да се обърне особено внимание на разликите между наситени и ароматни въглеводороди от минерални масла и на тълкуването на резултатите от анализа, за да се гарантира, че получените данни са надеждни и съпоставими. Държавите членки, които възнамеряват да анализират наличието на наситени и ароматни въглеводороди от минерални масла в храни и в материали, предназначени за контакт с храни, могат да поискат техническа помощ от референтната лаборатория на ЕС за материали, предназначени за контакт с храни.

5.

В случаите, когато в храни са открити въглеводороди от минерални масла, държавите членки следва да проведат допълнителни разследвания в предприятията за храни, за да установят възможния източник или източници. При възможност разследванията следва да обхващат системите, прилагани от стопанския субект в областта на храните, които могат да повлияят или контролират замърсяването (напр. методите за производство и преработка, анализа на опасностите и контрола в критични точки (HACCP) или сходни системи или мерки, предприети за предотвратяване на тяхното наличие).

6.

В случаите, когато наличието на въглеводороди от минерални масла е установено или идва от материали, предназначени за контакт с храни, държавите членки следва да съберат данни за материалите, предназначени за контакт с храни (напр. вида и състава на материала на опаковката, наличието на функционална бариера, срока на годност на опакованата храна), и да проведат допълнително разследване в предприятията на производителите, преработвателите и дистрибуторите на материали, предназначени за контакт с храни, за да се установят системите, прилагани от съответните предприятия (напр. методите на производство и преработка на материали, предназначени за контакт с храни, и документацията, изисквана съгласно Регламент (ЕО) № 2023/2006 на Комисията (3) относно добрите производствени практики), както е посочено в насоките.

7.

Държавите членки, стопанските субекти в областта на храните, производителите, преработвателите и дистрибуторите на материали, предназначени за контакт с храни, и други заинтересовани страни следва да предоставят на ЕОБХ данните от наблюдението, изразени на база цяла маса, заедно с информацията и в електронния формат за докладване, определени от ЕОБХ, с оглед на това те да бъдат обединени в една база данни. За предпочитане е те да предоставят данните от наблюдението до 1 октомври 2017 г., а впоследствие — до 1 октомври 2018 г. Последните резултати следва да бъдат предоставени до 28 февруари 2019 г. Потенциално наличните данни за наличие на веществата от 2016 г., които все още не са предоставени, трябва да бъдат предадени в съответствие със същите условия при първа възможност.

Съставено в Брюксел на 16 януари 2017 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  Експертна група на ЕОБХ по замърсителите в хранителната верига (CONTAM); Научно становище относно въглеводородите от минерални масла в храните. Бюлетин на ЕОБХ (EFSA Journal) 2012;10(6):2704. p. 185 pp., doi:10.2903/j.efsa.2012.2704.

(2)  Регламент (ЕО) № 333/2007 на Комисията от 28 март 2007 г. за определяне на методите за вземане на проби и анализ за официалния контрол върху съдържанието на олово, кадмий, живак, неорганичен калай, 3-MCPD и бензо[a]пирен в храни (ОВ L 88, 29.3.2007 г., стр. 29).

(3)  Регламент (EО) № 2023/2006 на Комисията от 22 декември 2006 г. относно добра производствена практика за материали и предмети, предназначени за контакт с храни (ОВ L 384, 29.12.2006 г., стр. 75).


Top