EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016H0022

Препоръка (ЕС) 2016/22 на Комисията от 7 януари 2016 година за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове и за отмяна на Препоръка 2010/133/ЕС (Текст от значение за ЕИП)

OJ L 6, 9.1.2016, p. 8–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2016/22/oj

9.1.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 6/8


ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2016/22 НА КОМИСИЯТА

от 7 януари 2016 година

за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове и за отмяна на Препоръка 2010/133/ЕС

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

На 20 септември 2007 г. Научната експертна група по замърсителите в хранителната верига към Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) прие научно становище относно наличието на етилкарбамат и циановодородна киселина в храни и напитки (1). Експертната група стигна до заключението, че наличието на етилкарбамат в алкохолните напитки е индикатор за съществуващ риск за здравето, особено що се отнася до спиртните напитки от костилкови плодове, и препоръча да се вземат мерки за ограничаване на риска с цел да се намали съдържанието на етилкарбамат в тези напитки. Тъй като циановодородната киселина е важен прекурсор за образуването на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове, експертната група стигна до заключението, че подобни мерки следва да акцентират по-специално върху циановодородната киселина и другите прекурсори на етилкарбамат, за да се предотврати образуването на етилкарбамат по време на съхранението на посочените продукти.

(2)

Максималното съдържание на циановодородна киселина в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове е установено в Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета (2). В посочения регламент се предвижда максимално съдържание на циановодородната киселина в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове от 7 g/hl при 100 об. % алкохол (70 mg/l).

(3)

С Регламент (ЕО) № 1334/2008 на Европейския парламент и на Съвета (3) се установява максимално ниво на циановодородната киселина в спиртните напитки от 35 mg/kg. Това максимално ниво се прилага, без да се засягат разпоредбите на Регламент (ЕО) № 110/2008.

(4)

В Препоръка 2010/133/ЕС на Комисията (4) беше предвиден Кодекс на добрите практики за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове, като се препоръчваше на държавите членки да предприемат необходимите мерки, за да гарантират, че този кодекс се спазва от всички засегнати стопански субекти в областта на храните. Освен това трябваше да се осигури вземането на всички подходящи мерки за достигането на възможно най-ниско съдържание на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове, като целта беше да не се допусне надвишаване на нивото от 1 mg/l. Наред с това се препоръчваше да се проследи съдържанието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове през 2010, 2011 и 2012 г., за да бъде подложен на оценка ефектът от прилагането на Кодекса на добрите практики.

(5)

Резултатите от проведения за тази цел мониторинг бяха докладвани в приетия на 28 март 2014 г. технически доклад на ЕОБХ за оценка на мониторинговите данни за съдържанието на етилкарбамат в периода 2010—2012 г. (5). В доклада е направен преглед на съдържанието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки, произведени от плодове, различни от костилкови плодове, през трите години на вземане на проби (2010, 2011 и 2012 г.). Като цяло, над 80 % от получените резултати при анализа на съдържанието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и над 95 % при спиртни напитки, произведени от плодове, различни от костилкови плодове, за периода 2010—2012 г. бяха под целевата стойност от 1 mg/l. Средната честота на установено наличие при същата група храни също беше под заложената цел (приблизително две трети от целта при спиртните напитки от костилкови плодове и една трета от целта при спиртните напитки, произведени от плодове, различни от костилкови плодове).

(6)

Целесъобразно е Кодексът на добрите практики да продължи да се прилага, при запазване на целевото ниво за етилкарбамат от 1 mg/l, и успоредно с това да се осъвремени, така че да се отчете придобитият опит, и да се хармонизира в определени аспекти с приетия през 2011 г. Кодекс на добрите практики по отношение на съдържанието на етилкарбамат в дестилирани напитки от костилкови плодове (CAC/RCP 70-2011),

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

Препоръчва се държавите членки:

1.

да предприемат необходимите мерки, за да гарантират, че съдържащият се в приложението към настоящата препоръка Кодекс на добрите практики за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове се прилага от всички оператори, които участват в производството, бутилирането, транспорта, съхраняването и складирането на спиртни напитки от костилкови плодове и на спиртни напитки от джибри от костилкови плодове;

2.

да гарантират вземането на всички подходящи мерки за постигането на възможно най-ниско съдържание на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове, като целта е да не се допусне надвишаване на нивото от 1 mg/l.

Препоръка 2010/133/ЕО се отменя.

Съставено в Брюксел на 7 януари 2016 година.

За Комисията

Vytenis ANDRIUKAITIS

Член на Комисията


(1)  Становище на Научната експертна група по замърсителите в хранителната верига по искане на Европейската комисия относно наличието на етилкарбамат и циановодородна киселина в храни и напитки, EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2007 г., 551, 1-44 (http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/files/main_documents/551.pdf).

(2)  Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 г. относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 на Съвета (ОВ L 39, 13.2.2008 г., стр. 16).

(3)  Регламент (ЕО) № 1334/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно ароматизантите и определени хранителни съставки с ароматични свойства за влагане във или върху храни и за изменение на Регламент (ЕИО) № 1601/91 на Съвета, регламенти (ЕО) № 2232/96 и (ЕО) № 110/2008 и Директива 2000/13/ЕО (ОВ L 354, 31.12.2008 г., стр. 34).

(4)  Препоръка 2010/133/ЕС на Комисията от 2 март 2010 г. за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове и за следене на съдържанието на етилкарбамат в тези напитки (ОВ L 52, 3.3.2010 г., стр. 53).

(5)  Европейски орган за безопасност на храните, 2014 г.; Evaluation of monitoring data on levels of ethyl carbamate in the years 2010-2012. Допълнителна публикация на ЕОБХ 2014:EN-578. 22 стр. Достъпна на следния адрес: http://www.efsa.europa.eu/en/supporting/doc/578e.pdf


ПРИЛОЖЕНИЕ

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Етилкарбамат е съставка, която се среща в естествен вид във ферментирали храни и алкохолни напитки, като хляб, кисело мляко, соев сос, вино, бира и особено в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове, главно в приготвените от череши, сини сливи, бели сливи и кайсии.

2.

Етилкарбамат може да се образува от различни присъщи на храните и напитките вещества, в това число от циановодород (или циановодородна киселина), карбамид, цитролин и други съединения на N-карбамил. В повечето случаи цианатът вероятно е последният прекурсор, който при реакция с етанола образува етилкарбамат.

3.

В дестилирани напитки от костилкови плодове (спиртни напитки от костилкови плодове и спиртни напитки от джибри от костилкови плодове) етилкарбамат може да се образува от цианогенни гликозиди, които са естествена съставка на костилките. При смачкването на плодовете костилките могат да се счупят и съдържащите се в тях цианогенни гликозиди могат да влязат в контакт с ензими от смачканите плодове. Впоследствие цианогенните гликозиди се разграждат до циановодородна киселина/цианиди. Циановодородна киселина може да се отдели и от цели костилки при по-продължително съхраняване на ферментиралата мъст. В процеса на дестилация може да се получи насищане с циановодородна киселина на всички фракции. Под влиянието на светлината цианидът се окислява до цианат, като при реакция с етанол образува етилкарбамат. След като започне, реакцията не може да бъде спряна. Определени условия на околната среда, като например излагането на светлина, високите температури и присъствието на медни йони, способстват за образуването на етилкарбамат в дестилата.

4.

Значително намаляване на концентрацията на етилкарбамат може да се постигне посредством използването на два различни подхода: първо, посредством намаляване на концентрацията на главните прекурсорни вещества; второ, посредством намаляване на склонността на тези вещества да встъпват в реакции и да образуват цианат. Основните фактори, които оказват въздействие, са концентрацията на прекурсори (например циановодородна киселина и цианиди) и условията на съхранение, като излагането на светлина и температурата.

5.

Въпреки че досега не е установена тясна връзка между съдържанието на циановодородна киселина и това на етилкарбамат, очевидно е, че при определени условия високите концентрации на циановодородна киселина водят до по-високо съдържание на етилкабамат. Възможното образуване на повишени количества етилкарбамат се свързва със съдържание на циановодородна киселина в крайния дестилиран продукт, което е равно на или по-голямо от 1 mg/l (1)  (2). Въз основа на практическия опит може да се приеме, че от 1 mg циановодородна киселина може да се образува до 0,4 mg етилкарбамат в нееквимоларно отношение.

6.

В част I е описан производственият процес. Част II съдържа специфични препоръки, основани на добрите производствени практики (ДПП).

I.   ОПИСАНИЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ ПРОЦЕС

7.

Процесът на производство на плодови спиртни напитки и на спиртни напитки от плодови джибри обхваща смачкването и ферментацията на целия плод и последващата дестилация. Обичайно процесът протича през изброените по-долу етапи:

смачкване на целите зрели плодове;

ферментиране на мъстта от смачкани плодове в контейнери от неръждаема стомана или в други подходящи съдове за ферментация;

прехвърляне на ферментиралата мъст в съоръжението за дестилация, като това често е меден съд;

нагряване на ферментиралата мъст посредством подходящ метод за нагряване, така че алкохолът да се изпари бавно;

охлаждане на алкохолните пари в подходяща колона (например от неръждаема стомана), в която те кондензират и се събират;

разделяне на трите фракции на алкохола: „първоток“, „дестилат“ и „патоки“.

8.

При дестилация първо се изпарява първотокът. Той може обичайно да бъде разпознат по аромата си на разтворител или лак. Тази фракция по принцип е негодна за консумация и трябва да се унищожи.

9.

По средата на процеса на дестилация („дестилат“) се дестилира етилов алкохол (етанол), който е основният алкохол във всички спиртни напитки. Тази част от дестилата винаги се събира, като в нея съдържанието на различните от етанол летливи вещества е най-ниско и плодовите аромати са най-чисти.

10.

„Паточната“ фракция на дестилата съдържа оцетна киселина и фузелови масла, които често могат да бъдат усетени посредством неприятния мирис на оцет и растителни аромати. Тя също се унищожава, но може да бъде повторно дестилирана, тъй като паточната фракция неизменно съдържа известно количество етанол.

II.   ПРЕПОРЪЧИТЕЛНИ ПРАКТИКИ, ОСНОВАНИ НА ДОБРИТЕ ПРОИЗВОДСТВЕНИ ПРАКТИКИ (ДПП)

Суровини и подготовка на плодовата мъст

11.

Суровините и подготовката на плодовата мъст следва да са подходящи, така че да се избегне отделянето на циановодородна киселина, която е прекурсор на етилкарбамата.

12.

Костилковите плодове следва да са висококачествени, да нямат механични наранявания и да не са засегнати от микробиологични процеси на разваляне, тъй като наранените и развалените плодове могат да съдържат повече свободен цианид.

13.

За предпочитане е да се отделят костилките на плодовете.

14.

Ако костилките на плодовете не са отделени, те следва да се смачкват внимателно, за да се избегне счупването на костилките. Ако е възможно, костилките следва да бъдат отстранени от смачканите плодове.

Ферментация

15.

Към смачканите плодове следва да се прибавят селектирани щамове от мая за производството на алкохол, съгласно указанията за потребителите.

16.

Смачканите ферментирали плодове се обработват при спазването на високи хигиенни стандарти, като излагането на светлина се сведе до минимум. Ферментиралата плодова мъст, съдържаща костилки, се съхранява възможно най-кратко преди дестилацията, тъй като при по-продължително съхраняване на мъстта може да се отдели циановодородна киселина и от цели костилки.

Дестилационно оборудване

17.

Дестилационното оборудване и процесът на дестилация следва да са подходящи, за да гарантират, че в дестилата не преминава циановодородна киселина.

18.

Дестилационното оборудване следва да включва автоматични съоръжения за изплакване и медни каталитични конвертори. Посредством съоръженията за автоматично изплакване аламбиците се поддържат чисти, а медните каталитични конвертори задържат циановодородната киселина преди тя да премине в дестилата.

19.

При периодична дестилация съоръженията за автоматично изплакване не са задължителни. Дестилационното оборудване следва да се почиства, като се подлага на редовни процедури за основно почистване.

20.

В определени случаи, когато не се използват медни каталитични конвертори или други съоръжения за разделянето на цианид, преди дестилацията към плодовата мъст следва да се добавят медни съединения. Тяхното предназначение е да задържат циановодородната киселина. Медните съединения се продават в специализирани магазини и следва да се използват много внимателно съгласно указанията на производителя. Тези препарати съдържат медни(I) йони, задържащи циановодородната киселина. Медните(II) йони са без ефект и не трябва да се използват.

21.

При все че медните йони могат да потиснат образуването на прекурсори на етилкарбамат в мъстта и в аламбика, те могат да способстват за образуването на етилкарбамат в дестилата. Поради това използването на кондензатор от неръждаема стомана в края на съоръжението за дестилация, вместо меден кондензатор, ще ограничи присъствието на мед в дестилата и ще намали темпа на образуване на етилкарбамат.

Процес на дестилация

22.

Съдържащите си във ферментиралата мъст костилки не трябва да се засмукват в съоръжението за дестилация.

23.

Дестилацията следва да се извършва по такъв начин, че алкохолът да се изпарява бавно (например посредством използването на пара, а не на открит пламък като източник на топлина).

24.

Първата фракция в дестилационния процес, наричана „първоток“, трябва да се отдели внимателно.

25.

След това средната фракция, наричана „дестилат“, следва да бъде събрана и да се съхранява на тъмно. Когато алкохолното съдържание в приемния съд достигне 50 об. %, се преминава към събирането на „паточната“ фракция, така че евентуално образувалият се етилкарбамат да бъде отделен в тази фракция.

26.

Отделената паточна фракция, която е възможно да съдържа етилкарбамат, следва да бъде събрана и, ако се използва за повторна дестилация, нейната повторна дестилация следва да се извърши отделно. С оглед намаляване на концентрацията на етилкарбамат обаче е за предпочитане паточната фракция да се изхвърли.

Контрол на дестилата, повторна дестилация и съхранение

Циановодородна киселина:

27.

Дестилатите следва редовно да се контролират, за да се определи съдържанието на циановодородна киселина в тях. Проверката се осъществява посредством подходящи тестове — с помощта на материал за бързо тестване на съдържанието на циановодородна киселина или, алтернативно, от специализирана лаборатория.

28.

В случай че концентрацията на циановодородна киселина в дестилата е над 1 mg/l, се препоръчва, когато е целесъобразно, да се направи повторна дестилация с каталитични конвертори или с медни съединения (вж. точки 18 и 20).

29.

В идеалния случай дестилатите, в които съдържанието на циановодородна киселина е близко до 1 mg/l, следва също да бъдат повторно дестилирани, а ако това не е възможно, да се съхраняват в бутилки, които не пропускат светлина или са опаковани в кутии, при възможно най-кратък срок на съхранение и невисока температура, за да се избегне образуването на етилкарбамат по време на съхраняването им.

Етилкарбамат:

30.

Препоръчва се да се направи тест за етилкарбамат на дестилати, в които е възможно това съединение вече да се е образувало (например дестилати с неизвестна хронология на производство, с високо съдържание на цианид, съхранявани на светло или при висока температура). Тестовете за определяне на съдържанието на етилкарбамат могат да бъдат извършени само от специализирана лаборатория.

31.

Ако в дестилата се установи концентрация на етилкарбамат над поставеното за цел съдържание от 1 mg/l, той следва да бъде подложен на повторна дестилация, когато това е целесъобразно.


(1)  Christoph, N., Bauer-Christoph C., „Maßnahmen zur Reduzierung des Ethylcarbamatgehaltes bei der Herstellung von Steinobstbränden“ (I), Kleinbrennerei 1998 г., бр. 11, стр. 9—13.

(2)  Christoph, N., Bauer-Christoph C., „Maßnahmen zur Reduzierung des Ethylcarbamatgehaltes bei der Herstellung von Steinobstbränden“ (II), Kleinbrennerei 1999 г., бр. 1, стр. 5—13.


Top