EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011L0097

Директива 2011/97/ЕС на Съвета от 5 декември 2011 година за изменение на Директива 1999/31/ЕС по отношение на специфичните критерии за съхранение на метален живак, считан за отпадък

OJ L 328, 10.12.2011, p. 49–52 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 034 P. 186 - 189

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2011/97/oj

10.12.2011   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 328/49


ДИРЕКТИВА 2011/97/ЕС НА СЪВЕТА

от 5 декември 2011 година

за изменение на Директива 1999/31/ЕС по отношение на специфичните критерии за съхранение на метален живак, считан за отпадък

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1102/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2008 г. относно забраната за износ на метален живак и някои живачни съединения и смеси и безопасното съхранение на метален живак (1), и по-специално член 4, параграф 3 от него, както и Директива 1999/31/ЕО на Съвета от 26 април 1999 г. относно депонирането на отпадъци (2), и по-специално член 16 от нея,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕО) № 1102/2008 се предвижда, че чрез дерогация от член 5, параграф 3, буква а) от Директива 1999/31/ЕО металният живак, който се счита за отпадък, може, при подходящи условия на изолиране, да бъде временно съхраняван за повече от една година или за постоянно в определени видове депа за отпадъци.

(2)

Съхранението на метален живак, който се счита за отпадък, е вече регламентирано от законодателството на Съюза за управлението на отпадъци.

(3)

Съхранението на метален живак, който се счита за отпадък, за период до една година е предмет на изискванията за разрешение съгласно член 23 от Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците (3).

(4)

Директива 1999/31/ЕО и Решение 2003/33/ЕО на Съвета от 19 декември 2002 г. за определяне на критерии и процедури за приемане на отпадъци на депа съгласно член 16 и приложение II към Директива 1999/31/ЕО (4) се прилагат за съоръжения за съхранение на метален живак за повече от една година в съответствие с член 3, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 1102/2008.

(5)

По-специално това означава, че за всички съоръжения за съхранение на метален живак за повече от една година е необходимо разрешение в съответствие с членове 7, 8 и 9 от Директива 1999/31/ЕО и че тези съоръжения са обект на изискванията за контрол и мониторинг, установени в член 12 от посочената директива, както и, в случай на подземно съхранение, на изискванията за оценка на безопасността съгласно допълнение А към Решение 2003/33/ЕО.

(6)

Освен това, такива съоръжения подлежат на общите разпоредби за документиране, предвидени в Директива 2008/98/ЕО.

(7)

Освен това, разпоредбите на Директива 96/82/ЕО на Съвета от 9 декември 1996 г. относно контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества (5) се прилагат за съоръжения за временно надземно съхранение, в съответствие с член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1102/2008.

(8)

Тези разпоредби обаче не обхващат изцяло специфичните характеристики на металния живак и следователно са необходими допълнителни изисквания.

(9)

В тези допълнителни изисквания следва да се вземат предвид научноизследователските дейности във връзка с вариантите за безопасно обезвреждане, включително втвърдяването на металния живак. Има напредък в разработването на екологосъобразни варианти за втвърдяване, но все още е рано да се вземе решение относно широкомащабната приложимост на такива варианти.

(10)

За определянето на благонадеждни и научнообосновани изисквания за постоянно съхранение са необходими допълнителни оценки за дългосрочното поведение на металния живак в подземни хранилища. Ето защо изискванията, установени в настоящата директива, следва да бъдат ограничени до временното съхранение и се смятат за подходящи и представляващи най-добрите налични техники за безопасно съхранение на метален живак за период от време до пет години.

(11)

Директива 1999/31/ЕО следва да бъде съответно изменена.

(12)

Комитетът, посочен в член 16 от Директива 1999/31/ЕО, не е дал становище. Следователно е целесъобразно Съюзът да приеме настоящата директива,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложения I, II и III към Директива 1999/31/ЕО се изменят съгласно приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   Държавите-членки въвеждат в действие законовите, подзаконови и административни разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива, до 15 март 2013 г. Те незабавно предоставят на Комисията текста на тези разпоредби.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното право, които те приемат в областта, попадаща в обхвата на настоящата директива.

Член 3

Настоящата директива влиза в сила на третия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 4

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 5 декември 2011 година.

За Съвета

Председател

W. PAWLAK


(1)  ОВ L 304, 14.11.2008 г., стр. 75.

(2)  ОВ L 182, 16.7.1999 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 312, 22.11.2008 г., стр. 3.

(4)  ОВ L 11, 16.1.2003 г., стр. 27.

(5)  ОВ L 10, 14.1.1997 г., стр. 13.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения I, II и III към Директива 1999/31/ЕО се изменят, както следва:

1)

Към приложение I се добавя следният раздел:

„8.   Временно съхраняване на метален живак

За целите на временното съхраняване на метален живак за повече от една година се прилагат следните изисквания:

металният живак се съхранява отделно от другите отпадъци;

контейнерите се съхраняват в корита за събиране с подходящо покритие, така че да нямат пукнатини и пролуки и да са непромокаеми за метален живак, с вместимост, подходяща за съхраняваното количество живак;

хранилището се снабдява с изградени или естествени прегради, които са подходящи за защита на околната среда от изпускане на живак и да е с вместимост, подходяща за общото количество на съхранявания живак;

подовете в хранилището се покриват с устойчиви на живак уплътнителни материали. Предвижда се наклон със събирателна яма;

хранилището се оборудва с противопожарна система;

хранилището е с такова разположение, което да осигурява възможност всички контейнери да бъдат лесно изваждани от него.“

2)

Към приложение II се добавя следният раздел:

„6.   Специфични изисквания за металния живак

За целите на временното съхраняване на метален живак за повече от една година се прилагат следните изисквания:

A.

Състав на живака

Металният живак отговаря на следните изисквания:

тегловно съдържание на живак по-голямо от 99,9 %;

липса на примеси, които могат да разяждат въглеродна или неръждаема стомана (напр. разтвор на азотна киселина, разтвори на хлориди).

Б.

Изолиране

Контейнерите, използвани за съхранение на метален живак, трябва да са устойчиви на корозия и удар. Ето защо заварките се избягват. Контейнерите имат по-специално следните характеристики:

материал за контейнера: въглеродна стомана (минимум ASTM A36) или неръждаема стомана (AISI 304, 316L);

контейнерите са непропускливи за газове и течности;

външната стена на контейнера е устойчива на условията на съхранение;

типът конструкция на контейнера преминава успешно изпитването на падане и изпитванията за херметичност, описани в глави 6.1.5.3 и 6.1.5.4 от Препоръките на ООН относно превоза на опасни товари, Ръководство за изпитвания и критерии.

Максималната степен на запълване на контейнера е 80 % от обема, за да се гарантира, че е налице достатъчно незапълнено пространство и не е възможно възникването нито на теч, нито на трайна повреда на контейнера в резултат на разширяване на течността поради висока температура.

В.

Процедури за приемане

Приемат се само контейнери със свидетелство, отговарящи на изискванията, посочени в настоящия раздел.

Процедурите за приемане са съобразени със следното:

приема се само метален живак, който отговаря на посочените по-горе минимални критерии за приемане;

преди да бъдат складирани, контейнерите се проверяват визуално. Повредени, течащи или корозирали контейнери не се приемат;

върху контейнерите се поставя траен печат (направен чрез щамповане), в който се посочва идентификационният номер на контейнера, материалите на изработката, неговото тегло в празно състояние, кодът на производителя и датата на производство;

на контейнерите се поставя трайно закрепена табелка, върху която е посочен идентификационният номер на сертификата.

Г.

Сертификат

Сертификатът, посочен в подраздел В, съдържа следните елементи:

име и адрес на производителя на отпадъците;

име и адрес на отговарящия за пълненето;

място и дата на пълненето;

количество на живака;

чистотата на живака и, ако е приложимо, описание на примесите, включително протокола от анализа;

потвърждение, че контейнерите са били използвани изключително за превоз/съхранение на живак;

идентификационните номера на контейнерите;

всякакви специални забележки.

Сертификатите се издават от производителя на отпадъците или, ако няма такъв, от лицето, отговорно за управлението на отпадъците.“

3)

Към приложение III се добавя следният раздел:

„6.   Специфични изисквания за металния живак

За целите на временното съхранение на метален живак за повече от една година се прилагат следните изисквания:

A.

Изисквания за наблюдение, проверка и извънредни ситуации

В хранилището се инсталира система за непрекъснато следене на живачните пари с чувствителност поне 0,02 mg живак/m3. Разполагат се сензори на нивото на пода и на нивото на тавана. Тази система включва и система за аварийна визуална и звукова сигнализация. Поддръжка на системата се извършва всяка година.

Хранилището и контейнерите се проверяват визуално от упълномощено лице най-малко веднъж месечно. Ако бъдат открити течове, операторът незабавно предприема всички необходими действия за избягване на изпускане на живак в околната среда и за възстановяване безопасността на хранилището на живака. Смята се, че всеки теч има значително вредно въздействие върху околната среда, както е посочено в член 12, буква б).

На място се осигуряват планове за извънредни ситуации и подходящо защитно оборудване, пригодно за манипулиране на метален живак.

Б.

Документиране

Всички документи, съдържащи информацията, посочена в раздел 6 от приложение II и в точка А от настоящия раздел, в т.ч. сертификатът, придружаващ контейнера, както и записите за изваждане от хранилището и експедиране на металния живак след временното му съхранение, както и за предназначението и предвидената обработка, се съхраняват най-малко три години след приключване на съхранението.“


Top