EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0078

Решение на Съвета от 22 януари 2001 година за създаване на Комитет по политика и сигурност

OJ L 27, 30.1.2001, p. 1–3 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Estonian: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Latvian: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Lithuanian: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Hungarian Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Maltese: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Polish: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Slovak: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Slovene: Chapter 18 Volume 001 P. 159 - 161
Special edition in Bulgarian: Chapter 18 Volume 001 P. 128 - 130
Special edition in Romanian: Chapter 18 Volume 001 P. 128 - 130
Special edition in Croatian: Chapter 18 Volume 012 P. 27 - 29

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/78(1)/oj

18/ 1

BG

Официален вестник на Европейския съюз

128


32001D0078


L 027/1

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

от 22 януари 2001 година

за създаване на Комитет по политика и сигурност

(2001/78/ОВППС)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за Европейския съюз, и по-специално член 28, параграф 1,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 207 от него,

като припомня член 25 от Договора за Европейския съюз,

като има предвид, че:

(1)

Европейският съвет от Хелзинки постигна принципно съгласие да създаде Комитет по политика и сигурност и въз основа на тези заключения беше създаден временен Комитет по политика и сигурност, създаден с Решение 2000/143/ОВППС на Съвета (1).

(2)

Европейският съвет, проведен от 7 до 11 декември 2000 г. в Ница постигна съгласие за създаването на постоянен Комитет по политика и сигурност, определяйки неговата роля, условия на работа и функции.

(3)

Като се ръководи от указанията на Европейския съвет от Ница, този комитет трябва да бъде подготвен да започне своята работа.

(4)

Принципът на единното представителство на държавите-членки в Съюза следва напълно да се спазва,

РЕШИ:

Член 1

Създава се Комитет по политика и сигурност (КПС) (наричан по-долу Комитетът) като постоянен изпълнителен орган на Комитета, посочен в член 25 от Договора.

Член 2

Ролята, условията на работа и функциите на Комитета са определени в приложението, което възпроизвежда приложение III към доклада на председателството, одобрен от Европейския съвет от Ница.

Член 3

Настоящото решение влиза в сила от датата на неговото приемане.

Член 4

Настоящото решение се публикува в Официален вестник.

Съставено в Брюксел на 22 януари 2001 година.

За Съвета

Председател

A. LINDH


(1)  Решение 2000/143/ОВППС на Съвета от 14 февруари 2000 г. за създаване на временен Комитет по политика и сигурност (ОВ L 49, 22.2.2000 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

КОМИТЕТ ПО ПОЛИТИКА И СИГУРНОСТ

Подходът, приет в Хелзинки, превръща КПС в свързващо звено на Европейската политика за сигурност и отбрана (ЕПСО) и Общата външна политика и политиката за сигурност (ОВППС): „КПС ще отговаря за всички аспекти на ОВППС, включително и за Общоевропейската политика в областта на сигурността и отбраната (ОЕПСБ)…“. Без да се засягат разпоредбите на член 207 от Договора за създаване на Европейската общност, КПС следва да играе централна роля в определянето и проследяването на отговорите на ЕС при кризи.

КПС ще се занимава с всички задачи, определени в член 25 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). Той може да се свиква и във формат „Политически директор“.

След консултация с председателството и без да се засягат разпоредбите на член 18 от ДЕС главният секретар/висшия представител за ОВППС може да председателства КПС, особено в случай на криза.

1.   КПС по-специално ще:

а)

проследява международната ситуация в зоните, попадащи в рамките на общата външна политика и политиката на сигурност, ще подпомага дефинирането на политиките, посредством създаването на „становища“ за Съвета по искане на Съвета или по собствена инициатива и ще наблюдава изпълнението на приетите политики, без да се засягат разпоредбите на член 207 от Договора за създаване на Европейската общност и правомощията на председателството и на Комисията;

б)

изследва областите на проектните заключения на Правителствения консултативен съвет, в които участва;

в)

предоставя указания за другите комитети по въпроси, попадаща в рамките на ОВППС;

г)

поддържа привилегирована връзка с главния секретар/висшия представител (ГС/ВП) и със специалните представители;

д)

изпраща указания на Военния комитет; получава мненията и препоръките на Военния комитет. Председателят на военния комитет (ВКЕС), които осъществява връзката с Военния състав на Европейския съюз (ВСЕС), когато е необходимо, взема участие в срещите на КПС;

е)

получава информация, препоръки и становища от Комитета за гражданските аспекти на управлението при кризи и му изпраща указания по въпросите, попадащи в обхвата на ОВППС;

ж)

координира, контролира и наблюдава обсъжданията на въпросите от ОВППС в различните работни групи, на които може да изпраща указания и чиито доклади трябва да проверява;

з)

води политическия диалог от свое име и във формата, предвидена в Договора.

и)

предоставя привилегирован форум за диалог относно европейската политика за сигурност и отбрана с петнадесетте и с шестте, както и с НАТО в съответствие с разпоредбите, определени в съответните документи;

й)

под егидата на Съвета поема отговорността за политическата насока за развитие на военната способност, като отчита видовете кризи, на които Съюзът желае да отговори. Като част от развитието на военната способност, КПС получава становището на Военния комитет, подпомаган от Европейския военен състав.

2.   В допълнение, в случай на криза КПС е органът на Съвета, които се справя с кризисните ситуации и разглежда всички възможности, които следва да се отчетат при отговора на Съюза в рамките на единната институционална рамка и без да се засяга начинът на вземане на решение и на изпълнението му от всеки стълб. Така Съветът, чиято подготвителна работа се извършва от Комитета на постоянните представители (Корепер), и Комисията сама по себе си, притежават правомощията, всеки в рамките на собствената си компетентност и в съответствие с процедурите, предвидени в договорите, да приемат правнообвързващи решения. Комисията упражнява отговорността си, включително правото си на инициатива по силата на договорите. Корепер изпълнява правомощията си, предоставени му по силата на член 207 от Договора за създаване на Европейската общност и на член 19 от Процедурния правилник на Съвета. В тази връзка той ще бъде информиран своевременно от КПС.

В ситуация на криза тясната координация между тези органи е особено необходима и ще се осигури, по-специално, посредством:

а)

участието, когато е необходимо, на председателя на КПС в заседанията на Корепер;

б)

ролята на съветници по външните отношения, чиято задача е да поддържат ефективната постоянна координация между дискусиите на ОВППС и тези, провеждани по другите стълбове (приложение към заключенията на Съвета от 11 май 1992 г.).

За да подготви отговора на ЕС относно кризите, КПС предлага на Съвета политическите цели, които да се следват от Съюза, и препоръчва единен набор от възможности, насочени към справянето с кризата. По-специално КПС може да изготви становище, с препоръка към Съвета да приеме съвместно действие. Без да се накърнява ролята на Комисията, той контролира изпълнението на приетите мерки и оценява тяхната ефективност. Комисията информира КПС за мерките, които е предприела, или които предвижда да предприеме. Държавите-членки информират КПС за мерките, които са предприели или които предвиждат да предприемат на национално равнище.

КПС упражнява „политически контрол и стратегическо управление“ на военния отговор на ЕС при криза. В тази връзка, въз основа на становищата и препоръките на Военния комитет, КПС оценява по-специално най-важните елементи (стратегическите военни възможности, включително командната верига, концепцията за действие, оперативния план), които се предоставят на Съвета.

КПС играе основна роля при засилването на консултациите, по-специално с НАТО и със заинтересованите трети страни.

Въз основа на действията на КПС, главният секретар/висшият представител управлява дейността на ситуационния център. Последният подпомага КПС и му предоставя разузнавателна информация по начин, подходящ за разрешаването на криза.

Създават се следните разпоредби, за да дадат възможност на КПС да осъществява пълен „политически контрол и стратегическо ръководство“ на военната операция за разрешаването на кризи:

а)

за започването на операция КПС изпраща на Съвета препоръка, основана на становищата на Военния комитет в съответствие с обичайните процедури по подготовка на Съвета. На тази основа Съветът приема решение за започване на операцията в рамките на съвместно действие;

б)

в съответствие с членове 18 и 26 от ДЕС съвместното действие определя, по-специално, ролята на главния секретар/висшия представител в изпълнението на мерките, попадащи в рамките на „политическия контрол и стратегическото управление“, упражнявано от КПС. За тези мерки главният секретар/висшият представител действа със съгласието на КПС. Ако ново решение на Съвета бъде счетено за подходящо, може да се използва опростена писмена процедура (член 12, параграф 4 от процедурния правилник на Съвета);

в)

по време на операцията Съветът се информира чрез докладите на КПС, представени на главния секретар/върховния представител в качеството му на председател на КПС.


Top