EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000L0055

Директива 2000/55/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 18 септември 2000 година относно изискванията за енергийна ефективност, приложими за баластите за луминесцентно осветление

OJ L 279, 1.11.2000, p. 33–39 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Estonian: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Latvian: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Lithuanian: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Hungarian Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Maltese: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Polish: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Slovak: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Slovene: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Bulgarian: Chapter 12 Volume 002 P. 26 - 32
Special edition in Romanian: Chapter 12 Volume 002 P. 26 - 32

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 12/04/2010; отменен от 32009R0245

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2000/55/oj

12/ 02

BG

Официален вестник на Европейския съюз

26


32000L0055


L 279/33

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА 2000/55/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

от 18 септември 2000 година

относно изискванията за енергийна ефективност, приложими за баластите за луминесцентно осветление

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за създаването на Европейска общност, и по-специално член 95 от него,

като взеха предвид предложението на Комисията (1),

като взеха предвид становището на Икономическия и социален комитет (2),

като в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (3),

като имат предвид, че:

(1)

Важно е да се насърчават мерките, предназначени да осигурят правилното функциониране на вътрешния пазар, като същевременно насърчават и енергоспестяването, опазването на околната среда и защитата на потребителите.

(2)

Луминесцентното осветление представлява значителен дял от потреблението на електроенергия в Общността и следователно от общото енергийно потребление. Различните модели баласти за луминесцентно осветление, които се намират на пазара на Общността, имат различно ниво на потребление за даден тип лампа, т.е. имат изключително разнообразна степен на енергийна ефективност.

(3)

Настоящата директива цели да намали енергийното потребление на баластите за луминесцентно осветление, като постепенно се премине от по-неефективните баласти към по-ефективните баласти, които могат да предложат и характеристики за увеличено спестяване на енергия.

(4)

Някои държави-членки предстои да приемат разпоредби, свързани с ефективността на баластите за луминесцентно осветление, които могат да създадат бариери пред търговията с тези продукти в Общността.

(5)

Следва да се вземе за база високо ниво на защита в предложенията за сближаването на законовите, подзаконовите и административните разпоредби в държавите-членки относно здравето, безопасността, опазването на околната среда и защитата на потребителите; настоящата директива гарантира високо ниво на защита по отношение на околната среда и на потребителите, като същевременно цели значително подобряване на енергийната ефективност на баластите.

(6)

В съответствие с принципите на субсидиарност и пропорционалност, установени в член 5 от Договора, тъй като целите на тези мерки не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен от държавите-членки, те могат, по причина на размера и ефекта на предложеното действие, да бъдат постигнати в по-добра степен от Общността. Настоящата директива не превишава нужното за постигането на тези цели.

(7)

Важно е да се въведе ефикасна система на прилагане, за да се гарантира правилното прилагане на настоящата директива, на производителите да се гарантират справедливи условия на конкуренция и защита на правата на потребителите.

(8)

Решение № 93/465/ЕИО на Съвета от 22 юли 1993 г. относно модулите за различните фази от процедурите за оценка на съответствието и правилата за поставяне и използване на маркировката за съответствие „CE“, които ще се използват в директивите за техническа хармонизация (4), се прилага, освен за случаите на маркиране и изтегляне от пазара, където отклоняването до ограничена степен от решението е оправдано от вида продукт и конкретното положение на пазара.

(9)

В интерес на международната търговия, трябва да се използват, ако е необходимо, международните стандарти. Потреблението на електроенергия от баласта е определено от Европейския комитет за електротехническа стандартизация със стандарт EN 50294 от декември 1998 г., който се основава на международните стандарти.

(10)

За да могат да се движат свободно, баластите за луминесцентно осветление, които отговарят на изискванията за енергийна ефективност на настоящата директива, трябва да носят маркировката „CE“ и да съдържат свързаната с нея информация.

(11)

Настоящата директива се ограничава само до баластите за луминесцентно осветление на централно захранване,

ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

1.   Настоящата директива се отнася до баласти за луминесцентно осветление на централно захранване, както са определени в европейски стандарт EN 50294 от декември 1998 г., точка 3.4, наричани по-долу „баласти“.

2.   Следните видове баласти се изключват от настоящата директива:

баластите, вградени в лампи,

баластите, предназначени специално за осветителни тела за вграждане в мебели и които представляват неделима част от осветителното тяло, която не може да бъде изпробвана отделно от осветителното тяло (според европейски стандарт EN 60920, клауза 2.1.3), и

баластите за износ от Общността, или като единични компоненти, или като вградени в осветителни тела.

3.   Баластите се класифицират в съответствие с приложение I.

Член 2

1.   Държавите-членки предприемат необходимите мерки, за да гарантират, че, през първата фаза, на пазара могат да бъдат пуснати баласти, като единични компоненти или като вградени в осветителни тела, само ако тяхното потребление на енергия е по-малко от или равно на максималната мощност във веригата баласт-лампа, както е определена в приложения I, II и III за всяка категория баласт.

2.   Производителят на баласт, неговият установен в Общността упълномощен представител или лице, отговорно за пускане на пазара на баласт, като единични компоненти или вградени в осветителни тела, отговарят за гарантирането на това всеки баласт, пуснат на пазара, като единични компоненти или като вграден в осветителни тела, да съответства на посочените в параграф 1 изисквания.

Член 3

1.   Държавите-членки не могат да забраняват, ограничават или възпрепятстват пускането на пазара на своята територия на баласти, като единични компоненти или като вградени в осветителни тела, които носят маркировката „CE“, удостоверяваща тяхното съответствие с разпоредбите на настоящата директива.

2.   До доказване на противното, държавите-членки приемат за отговарящи на разпоредбите на настоящата директива баластите, като единични компоненти или като вградени в осветителни тела, които в съответствие с член 5, носят маркировката „CE“.

Член 4

1.   Без да се засягат членове 5 и 6, процедурите за оценка на съответствието на баластите, било като единични компоненти или като вградени в осветителни тела, и правилата за поставяне и употреба на маркировката за съответствие „CE“, са в съответствие с Модул A от Решение 93/465/ЕИО на Съвета, както и с критериите, изложени в същото решение и в общите насоки от приложението към него.

2.   Срокът, посочен в параграф 2 на Модул A от Решение 93/465/ЕИО на Съвета, е 3 години за целите на настоящата директива.

3.

а)

Съдържанието на техническата документация, посочено в параграф 3 на Модул A от Решение 93/465/ЕИО на Съвета, обхваща:

i)

името и адреса на производителя;

ii)

общото описание на модела, достатъчно недвусмислено, за да позволява идентифициране;

iii)

информацията, както и графики, по целесъобразност, за основните характеристики на модела и конкретни елементи, които влияят положително на енергийната консумация;

iv)

ръководството за работа;

v)

резултатите от измерванията на енергийното потребление, проведени както се изисква в буква в);

vi)

подробности за съответствието на тези измервания с изискванията за енергийното потребление, изложени в приложение I.

б)

Може да се използва техническата документация, създадена във връзка с други законови разпоредби на Общността дотолкова доколкото отговаря на тези изисквания.

в)

Производителите на баласти отговарят за установяването на потреблението на енергия от всяка баласт според процедурата, посочена в европейски стандарт EN 50294 от декември 1998 г., както и за съответствието на уреда с изискванията на членове 2 и 9.

Член 5

Когато баласти се пускат на пазара, било като единични компоненти, било като вградени в осветителни тела, те носят маркировката „CE“, съставена от буквите „CE“. Маркировката „CE“, четлива и незаличима се поставя на видно място върху баластите и опаковката им. Когато баласти се пускат на пазара като вградени в осветителни тела, маркировката „CE“ се поставя на видно място върху осветителните тела и на опаковката им.

Член 6

1.   Когато държава-членка установи, че маркировката „CE“ е неправилно поставен, производителят или негов упълномощен представител, установен в Общността, се задължава да приведе баластите в съответствие с настоящата директива и да прекрати нарушаването, в съответствие с условията, наложени от държавата-членка. Когато нито производителят, нито негов упълномощен представител е установен в Общността, тези задължения се поемат от лицето, отговорно за пускане в оборот на пазара на баластите, било като единични компоненти, било като вградени в осветителни тела.

2.   Когато баластите не са в съответствие с настоящата директива, държавата-членка предприема всички необходими мерки по член 7, за да забрани пускането им на пазара и в продажба.

Член 7

1.   Посочва се точно основанието за всяка мярка, предприета от държава-членка в съответствие с настоящата директива, която съдържа забрана за пускането на пазара или за продажба на баласти, било като единични компоненти, или като вградени в осветителни тела. Производителят, упълномощеният му представител в Общността или лицето, отговарящо за пускането на пазара на баласти, се уведомяват незабавно за мярката, както и за възможностите и сроковете относно законните средства за защита, които могат да ползват по действащото в съответната държава-членка законодателство.

2.   Съответната държава-членка незабавно уведомява Комисията за такава мярка и мотивира своето решение. Комисията предоставя тази информация на останалите държави-членки.

Член 8

1.   Държавите-членки приемат и публикуват законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими за да се съобразят с настоящата директива, най-късно до една година от влизането ѝ в сила. Те незабавно информират Комисията за това.

Държавите-членки прилагат тези разпоредби след изтичане на осемнадесет месечния срок, считано от датата на влизане в сила на настоящата директива.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваването на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът за това позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които приемат в областта, уредена с настоящата директива.

3.   През осемнадесет месечния период след влизането в сила на директивата, държавите-членки разрешават пускането на пазара на баласти, или като единични компоненти, или като вградени в осветителни тела, които отговарят на същите условия, като прилаганите на тяхна територия в деня на влизането н сила на настоящата директива.

Член 9

1.   Пет години след влизането в сила на настоящата директива, т.е. по време на втората фаза, максималната мощност във веригата баласт-лампа ще бъде в съответствие с приложение IV, особено във връзка с член 2.

2.   Най-късно до 31 декември 2005 г., Комисията изпраща на Европейския парламент и на Съвета оценката за сравнението на получените и на очакваните резултати. С оглед на достигането на трета фаза в подобряването на енергийната ефективност, Комисията, в консултация със заинтересованите страни, представя предложения, при необходимост, относно понататъшни подобрения на енергийната ефективност на баластите. Максималната мощност във веригата баласт-лампа и датата на влизането ѝ в сила ще се основават на нивата, които са икономически и технически обосновани в светлината на обстоятелствата в дадения момент. Комисията разглежда и всички други мерки, подходящи за подобряването на присъщата на баластите енергийна ефективност и за насърчаване използването на енергоспестяващи системи за управление на осветлението.

Член 10

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейските общности.

Член 11

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 18 септември 2000 година.

За Европейския парламент

Председател

N. FONTAINE

За Съвета

Председател

H. VÉDRINE


(1)  ОВ C 274 E, 28.9.1999 г., стр. 10.

(2)  ОВ C 368, 20.12.1999 г., стр. 11.

(3)  Становище на Европейския парламент от 20 януари 2000 г. (все още непубликувано в Официален вестник), Обща позиция на Съвета от 30 май 2000 г. (ОВ C 208, 20.7.2000 г., стр. 9) и Решение на Европейския парламент от 5 юли 2000 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(4)  ОВ L 220, 30.8.1993 г., стр. 23.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

КАТЕГОРИИ БАЛАСТ

За да се изчисли максималната входна мощност на веригите баласт-лампа на даден баласт, първо трябва да се класифицира баласта в подходящата категория от следния списък

Категория

Описание

1

Баласт за линейни лампи

2

Баласт за компактни двутубови лампи

3

Баласт за компактни четиритубови плоски лампи

4

Баласт за компактни четиритубови лампи

5

Баласт за компактни шесттубови лампи

6

Баласт за компактни лампи тип 2D


ПРИЛОЖЕНИЕ II

МЕТОДИ ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА МАКСИМАЛНАТА ВХОДНА МОЩНОСТ НА ВЕРИГИТЕ БАЛАСТ-ЛАМПА НА ДАДЕНА КАТЕГОРИЯ БАЛАСТ

Енергийната ефективност на веригите баласт-лампа се определя чрез максималната входна мощност във веригата. Тя е функция от мощността на лампата и от категорията на баласта; затова, максималната входна мощност на веригите баласт-лампа на даден баласт се определя като максималната мощност във веригата баласт-лампа, с различни нива за всяка мощност на лампата и категория на баласта.

Термините, използвани в настоящото приложение, съответстват на определенията в Европейски стандарт EN 50294 от декември 1998 г., създаден от Европейския комитет за електротехническа стандартизация.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ПЪРВА ФАЗА

Максималната мощност във веригата баласт-лампа, изразена с W, се определя по следната таблица:

Категория баласт

Мощност на лампата

Максималната входна мощност на веригата баласт-лампа

50 Hz

HF

1

15 W

13,5 W

25 W

18 W

16 W

28 W

30 W

24 W

40 W

36 W

32 W

45 W

38 W

32 W

47 W

58 W

50 W

70 W

70 W

60 W

83 W

2

18 W

16 W

28 W

24 W

22 W

34 W

36 W

32 W

45 W

3

18 W

16 W

28 W

24 W

22 W

34 W

36 W

32 W

45 W

4

10 W

9,5 W

18 W

13 W

12,5 W

21 W

18 W

16,5 W

28 W

26 W

24 W

36 W

5

18 W

16 W

28 W

26 W

24 W

36 W

6

10 W

9 W

18 W

16 W

14 W

25 W

21 W

19 W

31 W

28 W

25 W

38 W

38 W

34 W

47 W

Когато баластът е проектиран за лампа, която попада между две стойности, посочени в горната таблица, максималната входна мощност на веригата баласт-лампа се изчислява посредством линейна интерполация между двете стойности за максималната входна мощност за двете най-близки мощности на лампи, посочени в таблицата.

Например, ако баластът в лампа от категория 1 е проектирана за лампа 48 W при 50 Hz, максималната входна мощност на веригата баласт-лампа се изчислява както следва:

Formula


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ВТОРА ФАЗА

Максималната мощност във веригата баласт-лампа, изразена с W, се определя по следната таблица:

Категория баласт

Мощност на лампата

Максималната входна мощност на веригата баласт-лампа

50 Hz

HF

1

15 W

13,5 W

23 W

18 W

16 W

26 W

30 W

24 W

38 W

36 W

32 W

43 W

38 W

32 W

45 W

58 W

50 W

67 W

70 W

60 W

80 W

2

18 W

16 W

26 W

24 W

22 W

32 W

36 W

32 W

43 W

3

18 W

16 W

26 W

24 W

22 W

32 W

36 W

32 W

43 W

4

10 W

9,5 W

16 W

13 W

12,5 W

19 W

18 W

16,5 W

26 W

26 W

24 W

34 W

5

18 W

16 W

26 W

26 W

24 W

34 W

6

10 W

9 W

16 W

16 W

14 W

23 W

21 W

19 W

29 W

28 W

25 W

36 W

38 W

34 W

45 W

Когато баласт е проектиран за лампа, която попада между две стойности, посочени в горната таблица, максималната входна мощност на веригата баласт-лампа се изчислява посредством линейна интерполация между двете стойности за максималната входна мощност за двете най-близки мощности на лампи, посочени в таблицата.

Например, ако баластът в лампа от категория 1 е проектирана за лампа 48 W при 50 Hz, максималната входна мощност на веригата баласт-лампа се изчислява както следва:

Formula


Top