EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01998R2533-20150308

Събиране на икономически и парични данни от Европейската централна банка

Събиране на икономически и парични данни от Европейската централна банка

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 2533/98 – събиране на статистическа информация от Европейската централна банка

ОБОБЩЕНИЕ

Европейската централна банка (EЦБ) събира задълбочен набор от данни по отношение на икономически и парични тенденции в Европейския съюз (EС). За изпълнението на тази задача тя се подпомага от националните централни банки на държавите от ЕС.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

Той дава правомощия на ЕЦБ да събира статистическа информация, която е необходима за извършване на задачите на Европейската система на централните банки (EСЦБ). Правото на ЕЦБ да събира статистическа информация е ограничено до общата съвкупност от отчетни единици*.

Очертава правомощията на ЕЦБ да определя изискванията за статистически отчети на общата съвкупност от отчетни единици.

През 2015 г. регламентът беше изменен, за да се позволи преноса на поверителна статистическа информация между ЕСЦБ и останалите органи на ЕС, или държавите от ЕС, които отговарят за надзора на финансовите институции, пазари, инфраструктури или за стабилността на финансовата система. Освен това ЕСЦБ може да предава поверителна статистическа информация на Европейския механизъм за стабилност. Преносът обаче на каквито и да е данни, съгласно изменението от 2015 г., е ограничен до необходимото, за да може получаващият орган да изпълнява своите задачи.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ЕЦБ се опитва да сведе до минимум тежестта от отчетността чрез използване на съществуващи ресурси доколкото това е възможно. Освен това тя взема под внимание свързаните статистически стандарти на ЕС и международните такива.

ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с Европейската статистическа система (EСС), която включва статистическата служба на ЕС (Eвростат) и националните статистически институти на държавите от ЕС.

Принципи

При разработването, изготвянето и разпространението на статистика ЕСЦБ се ръководи от принципа за:

  • безпристрастност (неутрална и еднакво достъпна за всички потребители);
  • обективност (систематична, надеждна и непредубедена);
  • професионална независимост (без политическа намеса);
  • рентабилност;
  • статистическа поверителност (уважение към поверителна информация, която се отнася за отделни статистически единици);
  • свеждане до минимум на тежестта за докладване; и
  • високо качество на изходящите данни.

Задължения на държавите от ЕС

Държавите от ЕС носят отговорност да се организират в областта на статистиката, за да си сътрудничат с ЕСЦБ.

Видове събирана информация

Събрани данни, по-специално:

  • парична и финансова статистика;
  • статистика на банкнотите (например наличности и поток на банкноти в обращение);
  • плащания и статистика на платежни системи;
  • статистика за финансова стабилност;
  • статистика за баланс на плащанията (т.е. дялът на еврото като валута за разплащане/фактуриране в международната търговия);
  • статистика за международното инвестиционно положение.

Право на проверка

Ако съществуват подозрения, че дадена отчетна единица* в държава от еврозоната нарушава своите изисквания за отчетност, ЕЦБ и националната централна банка могат да проверят точността на статистическата информация или да извършат задължително събиране.

ЕЦБ или националната централна банка на засегнатата държава трябва да уведоми отчетната единица за своето решение за проверка на статистиката, която тя е предоставила, или да извърши задължително събиране. Ако дадена единица се противопостави на процеса на проверка, държавата, в която тя е разположена, трябва да предостави необходимата подкрепа, включително да осигури достъп до помещенията на ЕЦБ или на националната централна банка. Тези разпоредби се прилагат само за държави от еврозоната.

Санкции

ЕЦБ може да наложи глоби на отчетни единици, които не изпълняват своите изисквания за статистическа отчетност. Глобите възлизат на ежедневно плащане на не повече от 10 000 EUR до глоби от 200 000 EUR. ЕЦБ трябва да действа в съответствие с принципите и процедурите, определени в Регламент (ЕО) № 2532/98 относно правомощията на Европейската централна банка да налага санкции.

Поверителност

Статистическата информация се счита за поверителна, когато е достатъчно подробна за отчетните единици и за всяко друго юридическо или физическо лице, за да се идентифицира пряко (например от тяхното име, адрес или официално определен идентификационен код) или непряко чрез правене на заключение.

Отчетните единици трябва да бъдат информирани за статистическата и административната употреба на данните, предоставяни от тях. Ако е уместно, те могат да получат информация за правната основа за прехвърляне и за приетите мерки за защита.

ЕСЦБ трябва да използва поверителна статистическа информация изключително за извършване на своите задачи с изключение на:

  • случаите, когато отчетната единица или друго лице или идентифицируем орган изрично е дала своето съгласие за използването на поверителната статистическа информация за други цели;
  • за прехвърлянето на поверителна статистическа информация на други членове на ЕСС;
  • когато на органите за научни изследвания се дава достъп до поверителна статистическа информация, която не позволява пряка идентификация (този достъп трябва да се получи с предварителното изрично съгласие на органа, който е предоставил информацията);
  • по отношение на ЕЦБ и на националните централни банки, където поверителна статистическа информация се използва в областта на пруденциалния надзор;
  • по отношение на националните централни банки за изпълнение на функциите, различни от онези, определени в Протокола за устава на ЕСЦБ и на ЕЦБ.

ЕЦБ, националните централни банки и държавите от ЕС трябва да предприемат всички необходими мерки за осигуряване на защитата на поверителна статистическа информация.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Обща съвкупност от отчетни единици: тук се включват основно централни банки, други финансови институции в държави от ЕС (с изключение на застрахователни дружества и пенсионни фондове), пощенски джиро институции* и юридически или физически лица, които пребивават в държава от еврозоната, и които са извършили трансгранични транзакции или са емитирали ценни книжа* или електронни пари. Всички те могат да бъдат отчетни единици съгласно изискванията за статистическа отчетност на ЕЦБ.

* Отчетни единици: съгласно изискванията за отчетност на ЕЦБ която и да е или всяка обща съвкупност от отчетни единици може да се състои от отчетни единици (т.е. подлежат на изискванията за статистическа отчетност) в зависимост от обстоятелствата.

* Пощенски джиро институции: те принадлежат към сектора на „нефинансовите корпорации“ и освен че предоставят пощенски услуги, получават депозити от непарични финансови институции — резиденти в еврозоната, с оглед предоставяне на услуги за парични преводи за техни вложители;

* Ценни книжа: финансови инструменти като акции на дружества и правителствени гаранции, които обикновено се емитират с цел набиране на средства от емитента.

* Електронни пари: пари, които са в банковата система, но не съществуват във физическа форма. Само една част от общата сума пари се състои от банкноти и монети.

АКТ

Регламент (ЕO) № 2533/98 от 23 ноември 1998 година относно събирането на статистическа информация от Европейската централна банка (OВ L 318, 27.11.1998, стр. 8—19)

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕС) № 1071/2013 на Европейската централна банка от 24 септември 2013 година относно баланса на сектор „Парично-финансови институции“ (преработен текст) (ЕЦБ/2013/33) (OВ L 297, 7.11.2013 г., стр. 1—50)

Регламент (ЕС) № 1072/2013 на Европейската централна банка от 24 септември 2013 година относно статистиката на лихвените проценти, прилагани от парично-финансовите институции (преработен текст) (ЕЦБ/2013/34) (OВ L 297, 7.11.2013 г., стр. 51—72)

Регламент (ЕС) № 1073/2013 на Европейската централна банка от 18 октомври 2013 година относно статистиката на активите и пасивите на инвестиционните фондове (преработен текст) (ЕЦБ/2013/38) (OВ L 297, 7.11.2013 г., стр. 73—93)

Регламент (ЕС) № 1074/2013 на Европейската централна банка от 18 октомври 2013 година относно изискванията за статистическа отчетност за пощенски джиро институции, които приемат депозити от непарични финансови институции — резиденти на еврозоната (преработен текст) (ЕЦБ/2013/39) (OВ L 297, 7.11.2013 г., стр. 94—106)

Регламент (ЕС) № 1075/2013 на Европейската централна банка от 18 октомври 2013 година относно статистиката на активите и пасивите на дружествата със специална инвестиционна цел, занимаващи се със секюритизационни транзакции (преработен текст) (ЕЦБ/2013/40) (OВ L 297, 7.11.2013 г., стр. 107—93)

последно актуализация 17.08.2015

Нагоре