EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0151

Делегиран регламент (ЕС) № 151/2013 на Комисията от 19 декември 2012 година за допълване на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции по отношение на регулаторните технически стандарти, определящи данните, които се публикуват и предоставят от регистрите на трансакции, и оперативните стандарти за обобщаване, сравняване и достъп до данните текст от значение за ЕИП

OJ L 52, 23.2.2013, p. 33–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 06 Volume 014 P. 48 - 51

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 27/10/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2013/151/oj

23.2.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 52/33


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 151/2013 НА КОМИСИЯТА

от 19 декември 2012 година

за допълване на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции по отношение на регулаторните технически стандарти, определящи данните, които се публикуват и предоставят от регистрите на трансакции, и оперативните стандарти за обобщаване, сравняване и достъп до данните

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид становището на Европейската централна банка (1),

като взе предвид Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции (2), и по-специално член 81, параграф 5 от него,

като има предвид, че:

(1)

От основно значение е договорите и съответните контрагенти по тях да бъдат еднозначно идентифицирани. Субектите, имащи достъп до съхраняваните от регистрите на трансакции данни, следва при един функционален подход да се разглеждат съобразно правомощията им и изпълняваните от тях функции.

(2)

За целите на надзора над регистрите на трансакции Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) следва да има достъп до всички съхранявани от тях данни на ниво трансакции, да може да изисква информация, да предприема подходящи надзорни мерки и да следи дали да бъде продължена или отнета регистрацията за извършване на дейност като регистър на трансакции.

(3)

С оглед на неговите отговорности по Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари) (3) и Регламент (ЕС) № 648/2012 ЕОЦКП следва да получи достъп в рамките на различни мандати. Достъпът до данни на отделните служители на ЕОЦКП следва да бъде съобразен с всеки от тези конкретни мандати.

(4)

Европейският съвет за системен риск (ЕССР), ЕОЦКП и съответните членове на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), включително някои национални централни банки и съответните надзорни органи за ценни книжа и пазари от Съюза, изпълняват мандат по осъществяване на мониторинг и поддържане на финансовата стабилност в Съюза и поради това следва да получат достъп до данни за трансакциите на всички контрагенти с оглед на съответните си задачи в това отношение.

(5)

Органите, осъществяващи надзор и контрол над централните контрагенти (ЦК), се нуждаят от достъп, за да могат ефективно да упражняват задълженията си спрямо тези субекти, и поради това следва да имат достъп до цялата информация, необходима съобразно този мандат.

(6)

На съответните членове на ЕСЦБ е необходим достъп, за да изпълняват основните си задачи, конкретно функциите на емитираща централна банка, техния мандат по отношение на финансовата стабилност, а в някои случаи и осъществяването на пруденциален надзор над някои контрагенти. Тъй като предоставените им по силата на националното законодателство мандати се различават, членовете на ЕСЦБ следва да получат достъп до данните в съответствие с различните мандати, изброени в член 81, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 648/2012.

(7)

Основното задължение на съответните надзорни органи за ценни книжа и пазари от Съюза е защита на инвеститорите в съответните им юрисдикции и те следва да получат достъп до трансакционните данни за пазари, участници, продукти и базисни инструменти, които попадат в обхвата на техните надзорни и правоприлагащи мандати.

(8)

На органите, посочени в член 4 от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 година относно предложенията за поглъщане (4), следва да бъде предоставен достъп до трансакциите с деривати върху капиталови инструменти, когато базисният инструмент е допуснат до търговия на попадащ в тяхната юрисдикция регулиран пазар, законовата му регистрация попада в рамките на тяхната юрисдикция или е предложител за дружество, допуснато до търговия на попадащ в тяхната юрисдикция регулиран пазар, и предложената от него престация включва ценни книжа.

(9)

Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) следва да получи достъп с цел мониторинг на пазарите за търговия на едро с енергия, за да може да разкрива и предотвратява пазарни злоупотреби в сътрудничество с националните регулаторни органи, и с цел мониторинг на пазарите за търговия на едро с енергия, за да може да разкрива и предотвратява пазарни злоупотреби по силата на Регламент (ЕС) № 1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2011 година относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (5). Поради това Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия следва да има достъп до всички данни, съхранявани от регистри на трансакции, по отношение на финансовите деривати върху енергоносители.

(10)

Регламент (ЕС) № 648/2012 обхваща само данните за извършените сделки, без да включва предхождащи извършването на сделката данни, например нареждания за сделки, както се изисква по Регламент (ЕС) № 1227/2011. Следователно в това отношение регистрите на трансакции не би следвало да се считат за подходящ източник на информация за Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия.

(11)

Пруденциалният надзор представлява основен елемент от функционалния подход за достъп до данните, съхранявани от регистрите на трансакции. Аналогично, мандатът за извършване на пруденциален надзор може да бъде поверен на различни органи. По тази причина всички органи, изброени в член 81, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 648/2012, следва да получат достъп до данните за трансакциите на съответните лица.

(12)

Субектите, имащи достъп до трансакционни данни съгласно член 81, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 648/2012, следва да осигурят поддържането и прилагането на политики, гарантиращи, че само определени лица се ползват от достъп до информацията с ясно определена и правно обоснована цел, и ясно посочващи евентуално другите лица, имащи право на достъп до тези данни.

(13)

Данните следва да бъдат достъпни на три нива на обобщаване. Данните за трансакцията следва да включват отделните параметри на сделката; данните за позицията следва да представляват обобщени данни за позицията в базисен инструмент/продукт за отделните контрагенти; а обобщените номинални данни следва да се отнасят за съвкупните позиции в базисен инструмент/продукт без информация за контрагента. Достъпът до трансакционните данни дава възможност и за достъп до данните на ниво позиция и до обобщените данни. Достъпът до данните за позицията дава възможност и за достъп до обобщените данни, но не и до данните на ниво трансакция. От друга страна, достъпът до обобщените номинални данни следва да бъде най-общата категория и да не позволява достъп до данни на ниво позиция или трансакция.

(14)

Настоящият регламент е изготвен въз основа на проектите на регулаторни технически стандарти, предадени на Комисията от Европейския орган за ценни книжа и пазари.

(15)

В съответствие с член 10 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 ЕОЦКП се консултира със съответните органи и членовете на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), преди да представи проектите на регулаторни технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент. ЕОЦКП проведе също открити обществени консултации по тези проекти на регулаторни технически стандарти, анализира свързаните с тях потенциални разходи и ползи и поиска становището на Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите към ЕОЦКП, създадена в съответствие с член 37 от въпросния регламент,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Публикуване на обобщени данни

1.   Регистрите на трансакции публикуват данните, предвидени в член 81, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 648/2012, които включват най-малко:

а)

разбивка на обобщените открити позиции за всеки клас деривати, както следва:

i)

деривати върху стоки;

ii)

деривати върху кредити;

iii)

деривати върху валути;

iv)

деривати върху капиталови инструменти;

v)

деривати върху лихвени проценти;

vi)

други.

б)

разбивка на обобщените обеми на трансакциите за всеки клас деривати, както следва:

i)

деривати върху стоки;

ii)

деривати върху кредити;

iii)

деривати върху валути;

iv)

деривати върху капиталови инструменти;

v)

деривати върху лихвени проценти;

vi)

други.

в)

разбивка на обобщените стойности за всеки клас деривати, както следва:

i)

деривати върху стоки;

ii)

деривати върху кредити;

iii)

деривати върху валути;

iv)

деривати върху капиталови инструменти;

v)

деривати върху лихвени проценти;

vi)

други.

2.   Данните се публикуват на уебсайт или на интернет портал, който е лесно достъпен и се актуализира най-малко веднъж седмично.

Член 2

Достъп до данни на съответните органи

1.   Регистрите на трансакции предоставят на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) достъп до всички трансакционни данни с оглед изпълнението на неговите надзорни правомощия.

2.   ЕОЦКП приема вътрешни процедури за осигуряване на подходящ достъп на персонала и всички съответни ограничения на достъпа по отношение на ненадзорните дейности в рамките на мандата на ЕОЦКП.

3.   Регистрите на трансакции предоставят на Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия достъп до всички данни за трансакциите с деривати, по които базисният инструмент е енергоносител или квота за емисии.

4.   Регистрите на трансакции предоставят на компетентния орган, осъществяващ надзор над ЦК, и по целесъобразност на съответния член на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), контролиращ ЦК, достъп до всички данни за трансакциите, по които ЦК е извършил клиринг или за които е докладвал.

5.   Регистрите на трансакции предоставят на компетентния орган, осъществяващ надзор над местата за изпълнение на докладваните договори, достъп до всички трансакционни данни за изпълнените на тези места договори.

6.   Регистрите на трансакции предоставят на надзорния орган, посочен съгласно член 4 от Директива 2004/25/ЕО, достъп до всички данни за трансакциите с деривати, по които базисният инструмент е ценна книга, емитирана от дружество, което отговаря на едно от следните условия:

а)

то е допуснато до търговия на попадащ в неговата юрисдикция регулиран пазар;

б)

неговото седалище или съответно главно управление се намира в рамките на неговата юрисдикция;

в)

то е предложител за дружество по буква а) или б) и предложената от него престация включва ценни книжа.

7.   Данните, които трябва да бъдат предоставени в съответствие с параграф 6, включват информация относно:

а)

базисните ценни книжа;

б)

класа деривати;

в)

знака на позицията;

г)

броя референтни ценни книжа;

д)

контрагентите по деривата.

8.   Регистрите на трансакции предоставят на съответните надзорни органи за ценни книжа и пазари от Съюза, посочени в член 81, параграф 3, буква з) от Регламент (ЕС) № 648/2012, достъп до всички трансакционни данни за пазари, участници, договори и базисни инструменти, които попадат в обхвата на тяхната компетентност съгласно съответните им надзорни отговорности и правомощия.

9.   Регистрите на трансакции предоставят на Европейския съвет за системен риск, ЕОЦКП и съответните членове на ЕСЦБ данни на ниво трансакция:

а)

за всички контрагенти, попадащи в рамките на съответните им юрисдикции;

б)

за договори за деривати, по които референтното дружество от договора за деривата е разположено в рамките на съответната им юрисдикция или референтното задължение е държавен дълг на съответната юрисдикция.

10.   Регистрите на трансакции предоставят на съответния член на ЕСЦБ достъп до данни на ниво позиция за договори за деривати в емитираната от въпросния член валута.

11.   Във връзка с надзора над контрагентите, за които се прилага задължението за отчетност, регистрите на трансакции предоставят на съответните органи, посочени в член 81, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 648/2012, достъп до всички данни за трансакциите на тези контрагенти.

Член 3

Органи на трети държави

1.   По отношение на съответния орган на трета държава, която е сключила международно споразумение с Европейския съюз съгласно посоченото в член 75 от Регламент (ЕС) № 648/2012, регистърът на трансакции предоставя достъп до данни, като взема предвид мандата и отговорностите на органа на третата държава съгласно разпоредбите на съответното международно споразумение.

2.   По отношение на съответния орган на трета държава, която е сключила споразумение за сътрудничество с ЕОЦКП съгласно посоченото в член 76 от Регламент (ЕС) № 648/2012, регистърът на трансакции предоставя достъп до данни, като взема предвид мандата и отговорностите на органа на третата държава съгласно разпоредбите на съответното споразумение за сътрудничество.

Член 4

Оперативни стандарти за обобщаване и сравняване на данни

1.   Регистрите на трансакции предоставят достъп на субектите, изброени в член 81, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 648/2012, в съответствие с комуникационните процедури и стандарти за съобщения и референтни данни, които обикновено се използват на международно равнище.

2.   Контрагентите по сделката генерират уникален търговски идентификатор за всеки договор за дериват, с което се дава възможност на регистрите на трансакции да обобщават и сравняват данни между различните регистри на трансакции.

Член 5

Оперативни стандарти за достъп до данните

1.   Регистрите на трансакции съхраняват информацията относно достъпа до данните, предоставен на изброените в член 81, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 648/2012 субекти.

2.   Посочената в параграф 1 информация включва:

а)

обхвата на данните, до които е осъществен достъп;

б)

позоваване на законовите разпоредби за предоставяне на достъп до тези данни в съответствие с Регламент (ЕС) № 648/2012 и настоящия регламент.

Член 6

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 19 декември 2012 година.

За Комисията

Председател

José Manuel BARROSO


(1)  Все още непубликувано в Официален вестник.

(2)  ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84.

(4)  ОВ L 142, 30.4.2004 г., стр. 12.

(5)  ОВ L 326, 8.12.2011 г., стр. 1.


Top