EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0746

2014/746/ЕС: Решение на Комисията от 27 октомври 2014 година за определяне, съгласно Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на списък с отрасли и подотрасли, за които се смята, че са изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, за периода 2015—2019 година (нотифицирано под номер С(2014) 7809) Текст от значение за ЕИП

OJ L 308, 29.10.2014, p. 114–124 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/746/oj

29.10.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 308/114


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 27 октомври 2014 година

за определяне, съгласно Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на списък с отрасли и подотрасли, за които се смята, че са изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, за периода 2015—2019 година

(нотифицирано под номер С(2014) 7809)

(текст от значение за ЕИП)

(2014/746/ЕС)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 г. за установяване на схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове в рамките на Общността и за изменение на Директива 96/61/ЕО (1) на Съвета, и по-специално член 10а, параграф 13 от нея,

като има предвид, че:

(1)

С Директива 2003/87/ЕО се предвижда провеждането на търг да бъде основният принцип при разпределянето на квоти за емисии на парникови газове на операторите на инсталации в обхвата на системата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ на ЕС) от 2013 г. нататък. Допустимите оператори обаче продължат да получават безплатни квоти между 2013 и 2020 г. в съответствие с правилата, определени в Директива 2003/87/ЕО и Решение 2011/278/ЕС на Комисията (2).

(2)

Липсата на амбициозно международно споразумение за изменението на климата, имащо за цел да ограничи покачването на температурите в световен мащаб до 2 °C, би могла да подкопае ползата от предприеманите от Съюза действия. Липсата на обвързващи действия на международно равнище би могла да доведе до повишаване на емисиите на парникови газове в трети държави, в които промишлеността не е предмет на съизмерими ограничения по отношение на емисиите на въглерод („изместване на въглеродни емисии“). За справяне с риска от изместване на въглеродни емисии Директива 2003/87/ЕО предвижда, че в зависимост от резултата от международните преговори Комисията трябва да определи списък с отрасли и подотрасли, за които се смята, че са изложени на значителен риск от изместване на въглеродни емисии („списък на отрасли и подотрасли“). Тези отрасли и подотрасли, следва да получават безплатни квоти в размер на 100 % от количеството, определено в съответствие с Директива 2003/87/ЕО и Решение 2011/278/ЕС на Комисията, които подлежат на корекция с междуотрасловия корекционен коефициент, посочен в член 10а, параграф 5 на Директива 2003/87/ЕО и определен в приложение II към Решение 2013/448/ЕС на Комисията. (3)

(3)

В това отношение Комисията анализира до каква степен трети държави, имащи решаващ дял в световното производство на продукти в отрасли и подотрасли от списъка за изместване на въглеродни емисии, се ангажират с намаляването на емисиите на парникови газове в съответните отрасли, и дали техните ангажименти са сравними с тези на Съюза и се изпълняват в същата времева рамка. Освен това беше разгледана степента на съпоставимост на ефективността на инсталациите, разположени в тези държави, с ефективността инсталациите, разположени на територията на Съюза. Комисията заключи, че не може да се установи достатъчна съпоставимост на ангажимента за намаляване на емисиите на парникови газове, и поради това съпоставките на въглеродната ефективност, не са от значение.

(4)

Първият списък с отрасли и подотрасли, за които се смята, че са изложени на значителен риск от изместване на въглеродни емисии, беше изготвен за 2013 и 2014 г. с Решение № 2010/2/ЕС (4) на Комисията през 2009 г.

(5)

Оценката трябва да се основава на редица количествени и качествени критерии и на данни от последните три години. В това отношение Комисията използва данни от годините 2009, 2010 и 2011, тъй като данните от 2012 г. са налични само за някои от параметрите.

(6)

С цел да установи списъка на отрасли и подотрасли, Комисията направи оценка на риска от изместване на въглеродни емисии от отрасли и подотрасли за ниво NACE-4 на статистическата класификация на икономическите дейности в рамките на Съюза в съответствие с Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета (5). Ниво NACE-4 е ниво с оптимална наличност на данни, определящо прецизно отраслите. Отраслите се обозначават с 4-цифрен код от класификацията NACE, а подотраслите се обозначават с код на ниво КПД (6 цифри) или Продком (8 цифри), което означава, че класирането на стоки, използвани за статистически данни за промишленото производство в Съюза, следва пряко от класификацията NACE.

(7)

Отраслите бяха оценени първо въз основа на количествените критерии, определени в член 10а, параграфи 15 и 16 от Директива 2003/87/ЕО. За да приложи тези количествени критерии, Комисията трябваше да определи сбора от преките и непреките допълнителни разходи, произтичащи от изпълнението на Директива 2003/87/ЕО.

(8)

Преките допълнителни разходи, предизвикани от количеството квоти, които даден отрасъл би трябвало да закупи, ако бъде преценено, че той не е изложен на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, са изчислени въз основа на данните за преките емисии на CO2 на отраслово равнище. Данните в Дневника на Европейския съюз за трансакциите („ДЕСТ“) се считат за най-точния и прозрачен източник на данни за емисии на CO2 на ниво инсталации и поради това са използвани за изчисляване на преките разходи за отрасъла. За отрасли и парникови газове, обхванати от СТЕ на ЕС от 1 януари 2013 г., няма данни за емисиите на разположение в ДЕСТ. Затова в тези случаи Комисията използва данните относно преките емисии на CO2, предоставени от държавите членки в националните мерки за изпълнение (НМИ) съгласно Решение № 2011/278/ЕС.

(9)

С цел определяне на непреките допълнителни разходи Комисията събра данни за потреблението на електроенергия на равнище отрасъл от държавите членки, за да се гарантира, че няма двойно отчитане на потребената електроенергия в различни кодове по NACE. За определяне на емисиите, свързани с производството на електроенергия, потребена в различните отрасли, по отношение на списъка на отраслите и подотраслите, в Решение № 2010/2/ЕС, Комисията използва средния емисионен коефициент, получен въз основа на общия горивен микс, използван за производство на електроенергия, тъй като се счита, че той се основава на най-точни данни. Същият среден емисионен коефициент е използван за оценките, които са в основата на настоящото решение.

(10)

Освен това, за да определи преките и непреките допълнителни разходи, Комисията трябваше да направи оценка на средната цена на въглеродните емисии. При установяването на първия списък на отраслите и подотраслите за оценките е използвана предполагаема цена на въглеродните емисии от 30 EUR на тон на CO2-еквивалент. В периода на изпълнението на Решение № 2010/2/ЕС се наблюдава съществена разлика между цената на въглеродните емисии, предвидена за оценките и реалната цена, която е значително по-ниска. Въпреки това, в своето съобщение, озаглавено „Рамка за политика в областта на климата и енергетиката в периода от 2020 до 2030 г.“ (6) Комисията предложи безусловно намаление с 40 % на емисиите на парникови газове до 2030 г. в сравнение с 1990 г., както и съответна цел по отношение на възобновяемите енергийни източници. Комисията предложи също да се установи резерв за стабилност на пазара в СТЕ на ЕС. При тези обстоятелства се очаква, че в бъдеще цената на въглеродните емисии ще зависи по-силно от средносрочното и дългосрочното намаляване на емисиите. Поради това се счита за оправдано да продължи да се използва приетата цена на въглеродните емисии в размер на 30 EUR на тон CO2-еквивалент за оценките, които са в основата на настоящото решение.

(11)

Преките и непреките допълнителни разходи следва да се изчисляват като дял от брутната добавена стойност. За определянето на брутната добавена стойност на отраслово равнище са използвани данни от Структурната стопанска статистика на Евростат.

(12)

Освен това Комисията оцени интензивността на търговията за всеки отрасъл и подотрасъл въз основа на данни, получени от базата данни Comext на Евростат.

(13)

Общо Комисията оцени 245 промишлени отрасъла и 24 подотрасъла, класифицирани в разделите „Добивна промишленост“ и „Преработваща промишленост“ на класификацията NACE. Отраслите и подотраслите, изброени в точка 1 от приложението към настоящото решение, отговарят на критериите, изложени в член 10а, параграфи 15 и 16 от Директива 2003/87/ЕО и следва да се считат за изложени на значителен риск от изместване на въглеродни емисии.

(14)

Оценки въз основа на качествените критерии, заложени в член 10а, параграф 17 от Директива 2003/87/ЕО, са проведени в редица отрасли, за които не се смята, че са изложени на риск от изместване на въглеродни емисии въз основа на количествените критерии, заложени в член 10а, параграфи 15 и 16. Качествената оценка беше извършена в случаи, които отговарят на качествените критерии в контекста на определянето на предишния списък, в случаите на отраслите, смятани за гранични, и при поискване от представители на промишлеността.

(15)

В случая на отраслите „Облагородяване на прежди, платове и облекло“ (код по NACE 1330), „Производство на тухли, керемиди и други изделия от печена глина, за строителството“ (код 2332 по NACE), „Производство на изделия от гипс за строителството“ (код по NACE 2362), „Леене на чугун“ (код по NACE 2451) и „Леене на леки метали“ (2453), качествените оценки, извършени в контекста на определянето на предишния списък с отрасли и подотрасли, валиден за 2013 и 2014 г., бяха актуализирани. Беше направено заключението, че обстоятелствата, налагащи добавянето на тези отрасли към списъка на отраслите и подотраслите, все още са налице. Следователно тези отрасли следва да се смятат за изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии и в периода 2015—2019 г.

(16)

Качествена оценка беше извършена за отрасъла „Производство на малц“ (код по NACE 1106), тъй като този отрасъл представлява граничен случай, във връзка с член 10а, параграф 16, буква б) от Директива 2003/87/ЕО. Като се вземат предвид нарастващите разходи, произтичащи от прилагането на Директива 2003/87/ЕО, оценката показа висока интензивност на търговията и значителен спад в рентабилността на отрасъла в Съюза. Ниската печалба ограничава възможностите на инсталациите да инвестират и да намаляват емисиите. Въз основа на комбинираното въздействие на тези фактори отрасълът следва да се счита за изложен на съществен риск от изместване на въглеродни емисии.

(17)

Отраслите, изброени в точка 2 от приложението, следва да се считат за изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии въз основа на критериите за качество.

(18)

Тъй като списъкът на отраслите и подотраслите, за които се счита, че са изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, който ще бъде определен в приложението, ще бъде валиден за периода от 2015 до 2019 г., настоящото решение следва да се прилага от 1 януари 2015 г.

(19)

От съображения за правна сигурност и яснота Решение 2010/2/ЕО следва да бъде отменено, считано от 1 януари 2015 г.

(20)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по изменение на климата,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Отраслите и подотраслите, изброени в приложението, се считат за изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии.

Член 2

Решение № 2010/2/ЕС се отменя, считано от 1 януари 2015 г.

Член 3

Настоящото решение се прилага от 1 януари 2015 г.

Член 4

Адресати на настоящото решение са държавите членки.

Съставено в Брюксел на 27 октомври 2014 година.

За Комисията

Connie HEDEGAARD

Член на Комисията


(1)  ОВ L 275, 25.10.2013 г., стр. 32.

(2)  Решение 2011/278/ЕС на Комисията от 27 април 2011 г. за определяне на валидни за целия Европейски съюз преходни правила за хармонизираното безплатно разпределяне на квоти за емисии съгласно член 10а от Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 130, 17.5.2011 г., стр. 1.)

(3)  Решение 2013/448/ЕС на Комисията от 5 септември 2013 г. относно националните мерки за изпълнение за преходното безплатно разпределяне на квоти за емисии на парникови газове в съответствие с член 11, параграф 3 от Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 240, 7.9.2013 г., стр. 27).

(4)  Решение 2010/2/ЕС на Комисията от 24 декември 2009 г.за определяне, съгласно Директива 2003/87/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, на списък с отрасли и подотрасли, за които сe смята, че са изложени на съществен риск от изтичане на въглерод (ОВ L 1, 5.1.2010 г., стр. 10).

(5)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(6)  COM(2014)15 окончателен/2 от 28 януари 2014 г.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Отрасли и подотрасли, за които се смята съгласно член 10а, параграф 13 от Директива 2003/87/ЕО, че са изложени на съществен риск от изместване на въглеродни емисии

1.   ВЪЗ ОСНОВА НА КРИТЕРИИТЕ, ЗАЛОЖЕНИ В ЧЛЕН 10А, ПАРАГРАФИ 15 И 16 ОТ ДИРЕКТИВА 2003/87/ЕО

1.1.   На четирицифрено ниво по NACE (ниво NACE-4)

Код по NАСЕ

Описание

Спазени критерии

0510

Добив на антрацитни въглища

В

0610

Добив на нефт

В

0620

Добив на природен газ

В

0710

Добив на железни руди

В

0729

Добив на други руди на цветни метали

В

0891

Добив на минерални суровини за производство на химикали и минерални торове

В

0893

Добив на сол

А

0899

Добив на други материали и суровини, некласифицирани другаде

A, В

1020

Преработка и консервиране на риба, ракообразни и мекотели

В

1041

Производство на масла и мазнини

В

1062

Производство на нишесте и продукти от нишесте

А

1081

Производство на захар

А

1086

Производство на хомогенизирани хранителни вещества и диетични храни

В

1101

Производство на спиртни напитки

В

1102

Производство на вино от грозде

В

1104

Производство на други недестилирани ферментирали напитки

А

1310

Подготовка и предене на текстилни влакна

В

1320

Производство на тъкани

В

1391

Производство на плетени и трикотажни платове

В

1392

Производство на конфекционни текстилни изделия, без облекло

В

1393

Производство на килими и текстилни подови настилки

В

1394

Производство на канапи, въжета, мрежи и изделия от тях

В

1395

Производство на нетъкан текстил и изделия от него, без облекло

В

1396

Производство на други текстилни изделия за техническа и производствена употреба

В

1399

Производство на други текстилни изделия, некласифицирани другаде

В

1411

Производство на облекло от обработени кожи без косъм

В

1412

Производство на работно облекло

В

1413

Производство на горно облекло, без работно

В

1414

Производство на долно облекло

В

1419

Производство на друго облекло и допълнения за облекло

В

1420

Производство на облекло и изделия от кожухарски кожи

В

1431

Производство на чорапи и чорапогащи

В

1439

Производство на друго плетено и трикотажно облекло

В

1511

Обработка на кожи без косъм; обработка и багрене на кожухарски кожи

В

1512

Производство на куфари, чанти и други подобни изделия, сарашки и седларски изделия

В

1520

Производство на обувки

В

1622

Производство на сглобени паркетни плочи

В

1629

Производство на други изделия от дървен материал; производство на изделия от корк, слама и материали за плетене

В

1711

Производство на влакнести полуфабрикати

A, В

1712

Производство на хартия и картон

А

1724

Производство на тапети и подобни стенни облицовки

В

1910

Производство на кокс и продукти на коксуването

A, В

1920

Производство на рафинирани нефтопродукти

А

2012

Производство на багрила и пигменти

В

2013

Производство на други основни неорганични химични вещества

A, В

2014

Производство на други основни органични химични вещества

A, В

2015

Производство на торове и азотни съединения

A, Б

2016

Производство на полимери в първични форми

В

2017

Производство на синтетичен каучук в първични форми

В

2020

Производство на пестициди и други агрохимикали

В

2042

Производство на парфюми и тоалетни продукти

В

2053

Производство на етерични масла

В

2059

Производство на други химични продукти, некласифицирани другаде

В

2060

Производство на изкуствени и синтетични влакна

В

2110

Производство на основни фармацевтични продукти

В

2120

Производство на фармацевтични вещества

В

2211

Производство на външни и вътрешни гуми; регенериране на пневматични гуми

В

2219

Производство на други изделия от каучук

В

2311

Производство на плоско стъкло

А

2313

Производство на опаковки и домакинско стъкло

А

2314

Производство на стъклени влакна

A/В (1)

2319

Производство и обработване на други изделия от стъкло, включително за техническа употреба

В

2320

Производство на огнеупорни изделия

В

2331

Производство на керамични плочки

A, В

2341

Производство на домакински и декоративни изделия от порцелан и други керамични материали

В

2342

Производство на санитарна керамика

В

2343

Производство на керамични изолатори

В

2344

Производство на друга техническа керамика

В

2349

Производство на други керамични изделия

В

2351

Производство на цимент

Б

2352

Производство на вар и гипс

Б

2370

Рязане, профилиране и довършителна обработка на камък

В

2391

Производство на абразивни изделия

В

2410

Производство на чугун, стомана и феросплави

А

2420

Производство на тръби, кухи профили и фитинги за тях, от стомана

В

2431

Студено изтегляне на пръти

В

2441

Производство на благородни метали

В

2442

Производство на алуминий

A, В

2443

Производство на олово, цинк, калай

А

2444

Производство на мед

В

2445

Производство на други цветни метали

В

2446

Преработка на ядрено гориво

A, В

2540

Производство на въоръжение и боеприпаси

В

2571

Производство на ножарски артикули

В

2572

Производство на строителен и мебелен обков

В

2573

Производство на инструменти

В

2594

Производство на свързващи елементи и струговани продукти

В

2599

Производство на други метални изделия, некласифицирани другаде

В

2611

Производство на електронни елементи

В

2612

Производство на монтирани печатни платки

В

2620

Производство на компютри и компютърна периферия

В

2630

Производство на комуникационно оборудване

В

2640

Производство на битова електроника

В

2651

Производство на уреди и апарати за измерване, изпитване и навигация

В

2652

Производство на часовници

В

2660

Производство на излъчващи електромедицински и електротерапевтични апарати

В

2670

Производство на оптични уреди и елементи и фотографска техника

В

2680

Производство на магнитни и оптични носители

В

2711

Производство на електрически двигатели, генератори и трансформатори

В

2712

Производство на апарати за управление и разпределение на електрическа енергия

В

2720

Производство на батерии и акумулатори

В

2731

Производство на оптични кабели

В

2732

Производство на други електрически и електронни проводници и кабели

В

2733

Производство на електроинсталационни изделия

В

2740

Производство на електрически осветителни изделия

В

2751

Производство на битови електроуреди

В

2752

Производство на неелектрически битови уреди

В

2790

Производство на други електрически съоръжения

В

2811

Производство на турбини и двигатели, без авиационни, автомобилни и мотоциклетни

В

2812

Производство на хидравлично и пневматично силово оборудване

В

2813

Производство на други помпи и компресори

В

2814

Производство на други спирателни кранове и вентили

В

2815

Производство на лагери, предавателни и задвижващи елементи

В

2821

Производство на пещи и горелки за пещи

В

2822

Производство на подемно-транспортни машини

В

2823

Производство на офис техника и оборудване, без компютри и компютърна периферия

В

2824

Производство на преносими инструменти с вграден двигател

В

2825

Производство на небитово хладилно и вентилационно оборудване

В

2829

Производство на други машини с общо предназначение, некласифицирани другаде

В

2830

Производство на машини за селското и горското стопанство

В

2841

Производство на машини за обработка на метал

В

2849

Производство на други обработващи машини

В

2891

Производство на машини и оборудване за металургията

В

2892

Производство на машини за работа в мини, кариери и в строителството

В

2893

Производство на машини и оборудване за преработка на храни, напитки и тютюн

В

2894

Производство на машини за производство на текстил, облекло и кожени изделия

В

2895

Производство на машини за хартия, картон и изделия от хартия и картон

В

2896

Производство на машини за каучук или пластмаси

В

2899

Производство на други машини със специално предназначение, некласифицирани другаде

В

2910

Производство на моторни превозни средства

В

2931

Производство на електронни и електрически части и устройства за моторни превозни средства

В

3011

Строителство на плавателни съдове и съоръжения

В

3012

Строителство на плавателни съдове за отдих и спорт

В

3030

Производство на въздухоплавателни и космически средства и свързани с тях апарати

В

3091

Производство на мотоциклети

В

3092

Производство на велосипеди и инвалидни колички

В

3099

Производство на друго транспортно оборудване, некласифицирано другаде

В

3109

Производство на други мебели

В

3211

Сечене на монети

В

3212

Производство на бижутерийни и сродни изделия

В

3213

Производство на бижутерийни имитации и сродни изделия

В

3220

Производство на музикални инструменти

В

3230

Производство на спортни стоки

В

3240

Производство на игри и детски играчки

В

3250

Производство на медицински и зъболекарски инструменти и средства

В

3291

Производство на метли и четки

В

3299

Други производства, некласифицирани другаде

В

1.2.   На нивото на КПД или Продком

КПД или Продком

Описание

Спазени критерии

081221

Каолин и други каолинови глини

В

08122250

Обикновени глини и глинести шисти за строителството (с изключение на бентонит, огнеупорни глини, експандирани глини; каолин и каолинови глини); андалузит, кианит и силиманит; мулит; шамотна или динасова пръст

В

10311130

Замразени картофи (включително картофи, които са били напълно или частично изпържени преди замразяването, приготвени или консервирани по начин, различен от този с оцет или оцетна киселина)

А

10311300

Сушени картофи под формата на брашно, грис, люспи, гранули и пелети

А

10391725

Доматено пюре и каша, концентрирани

В

105121

Обезмаслено мляко на прах

В

105122

Пълномаслено мляко на прах

В

105153

Казеин

В

105154

Лактоза и сироп от лактоза

В

10515530

Суроватка и видоизменена суроватка на прах, гранули или други твърди форми, дори концентрирана или с прибавка на подсладители

A, В

108211

Какаова маса, дори обезмаслена

В

108212

Масло, мазнина и течно масло от какао

В

108213

Какао на прах, без прибавка на захар или други подсладители

В

10891334

Хлебни маи

В

20111150

Водород

Б

20111160

Азот

Б

20111170

Кислород

Б

203021

Готови пигменти, готови препарати за матиране и оцветяване, остъкляващи емайли, ангоби, течни лустра и подобни препарати; стъклени фрити

В

239914

Изкуствен графит; колоиден или полуколоиден графит; препарати на базата на графита или на друг вид въглерод, под формата на полуфабрикати

В

23991910

Шлакови вати, азбестови вати и подобни минерални вати, дори смесени помежду си, в насипно състояние, на листа или на рула

А

23991920

Експандиран вермикулит, експандирани глини, пеношлаки и подобни експандирани минерални продукти, дори смесени помежду си

А

25501134

Открито щамповани железни части за трансмисионни валове, гърбични валове, колянови валове и колена;

A, В

Критериите, въз основа на които даден отрасъл се счита за изложен на съществен риск от изместване на въглеродни емисии, са:

А

:

критерият, заложен в член 10а, параграф 15 от Директива 2003/87/ЕО;

Б

:

критерият, заложен в член 10а, параграф 16, буква а) от Директива 2003/87/ЕО;

В

:

критерият, заложен в член 10а, параграф 16, буква б) от Директива 2003/87/ЕО.

2.   ВЪЗ ОСНОВА НА КРИТЕРИИТЕ, ЗАЛОЖЕНИ В ЧЛЕН 10А, ПАРАГРАФ 17 ОТ ДИРЕКТИВА 2003/87/ЕО

Код по NАСЕ

Описание

1106

Производство на малц

1330

Довършителна обработка на прежди, платове и облекло

2332

Производство на тухли, керемиди и други изделия от печена глина за строителството

2362

Производство на изделия от гипс за строителството

2451

Леене на чугун

2453

Леене на леки метали


(1)  Отрасълът „Производство на стъклени влакна“ се описва от два кода по КПД: 231411 за „Снопчета, ровинг, стъклена прежда и нарязани снопчета от стъклени влакна“ и 231412 за „Воали, мрежи, матпана, дюшеци, пана и други подобни нетъкани изделия от стъклени влакна“. При оценка на ниво NACE-4 отрасълът не отговаря на критериите, определени в член 10а, параграфи 15 и 16 от Директива 2003/87/ЕО. Въпреки това подотрасъл 231411 отговаря на критерия, посочен в член 10а, параграф 16, буква б), а подотрасъл 231412 отговаря на критерия, посочен в член 10а, параграф 15. Тъй като двата кода по КПД обхващат целия отрасъл „Производство на стъклени влакна“, отрасълът се добавя към списъка по NACE-4 за улесняване на справките.


Top