Komission asetus (EU) N:o 310/2011, annettu 28 päivänä maaliskuuta 2011 , Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteiden II ja III muuttamisesta siltä osin kuin on kyse aldikarbin, bromopropylaatin, klorfenvinfossin, endosulfaanin, EPTC:n, etionin, fentionin, fomesafeenin, metabentstiatsuronin, metidationin, simatsiinin, tetradifonin ja triforiinin jäämien enimmäismääristä tietyissä tuotteissa tai niiden pinnalla ETA:n kannalta merkityksellinen teksti

Virallinen lehti nro L 086 , 01/04/2011 s. 0001 - 0050


Komission asetus (EU) N:o 310/2011,

annettu 28 päivänä maaliskuuta 2011,

Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteiden II ja III muuttamisesta siltä osin kuin on kyse aldikarbin, bromopropylaatin, klorfenvinfossin, endosulfaanin, EPTC:n, etionin, fentionin, fomesafeenin, metabentstiatsuronin, metidationin, simatsiinin, tetradifonin ja triforiinin jäämien enimmäismääristä tietyissä tuotteissa tai niiden pinnalla

(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)

EUROOPAN KOMISSIO, joka

ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,

ottaa huomioon torjunta-ainejäämien enimmäismääristä kasvi- ja eläinperäisissä elintarvikkeissa ja rehuissa tai niiden pinnalla sekä neuvoston direktiivin 91/414/ETY muuttamisesta 23 päivänä helmikuuta 2005 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EY) N:o 396/2005 [1] ja erityisesti sen 14 artiklan 1 kohdan a alakohdan,

sekä katsoo seuraavaa:

(1) Aldikarbin, bromopropylaatin, klorfenvinfossin, endosulfaanin, EPTC:n, etionin, fentionin, metidationin, simatsiinin ja triforiinin jäämien enimmäismäärät vahvistetaan asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteessä II ja liitteessä III olevassa B osassa. Fomesafeenin, metabentstiatsuronin ja tetradifonin jäämien enimmäismäärät vahvistettiin asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteessä III olevassa A osassa.

(2) Aldikarbin sisällyttämättä jättämisestä neuvoston direktiivin 91/414/ETY [2] liitteeseen I säädetään neuvoston päätöksessä 2003/199/EY [3], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2007. Bromopropylaatin, klorfenvinfossin, EPTC:n, etionin, fomesafeenin, tetradifonin ja triforiinin sisällyttämättä jättämisestä säädetään komission asetuksessa (EY) N:o 2076/2002 [4], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2007. Endosulfaanin sisällyttämättä jättämisestä direktiivin 91/414/ETY liitteeseen I säädetään komission päätöksessä 2005/864/EY [5], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2007. Fentionin sisällyttämättä jättämisestä direktiivin 91/414/ETY liitteeseen I säädetään komission päätöksessä 2004/140/EY [6], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2007. Metabentstiatsuronin sisällyttämättä jättämisestä direktiivin 91/414/ETY liitteeseen I säädetään komission päätöksessä 2006/302/EY [7], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2009. Metidationin sisällyttämättä jättämisestä direktiivin 91/414/ETY liitteeseen I säädetään komission päätöksessä 2004/129/EY [8], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2007. Simatsiinin sisällyttämättä jättämisestä direktiivin 91/414/ETY liitteeseen I säädetään komission päätöksessä 2004/247/EY [9], ja tietyille jäsenvaltioille annettiin lupa myöntää lisäaika, jonka oli päätyttävä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2007.

(3) Koska lisäajat ovat päättyneet, on aiheellista alentaa kyseisten aineiden jäämien enimmäismäärät asianmukaiseen määritysrajaan. Tätä ei tulisi soveltaa CXL-enimmäismääriin, jotka perustuvat käyttöön kolmansissa maissa, edellyttäen että CXL-enimmäismäärät ovat kuluttajien turvallisuuden kannalta hyväksyttäviä. Sitä ei myöskään tulisi soveltaa tapauksiin, joissa on vahvistettu erityiset tuonnissa sallitut enimmäismäärät.

(4) Komissio pyysi Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaiselta, jäljempänä "viranomainen" lausuntoa bromopropylaatin, metidationin ja triforiinin CXL-arvoista, jotka perustuvat käyttöön kolmansissa maissa, ja pyysi viranomaista tarkastelemaan erityisesti kuluttajiin ja tapauksen mukaan eläimiin kohdistuvia riskejä. Viranomainen antoi perustellut lausunnot näistä aineista, toimitti ne komissiolle ja jäsenvaltioille sekä julkisti ne.

(5) Bromopropylaatista 31 päivänä toukokuuta 2010 antamassaan lausunnossa [10] viranomainen totesi, että sitrushedelmiin, siemenhedelmiin ja viinirypäleisiin sovellettavia voimassa olevia CXL-arvoja ei voida pitää kuluttajien altistumisen kannalta hyväksyttävinä. Näitä viljelykasveja koskevat nykyiset jäämien enimmäismäärät olisi siksi alennettava asianmukaiseen määritysrajaan.

(6) Metidationista 31 päivänä toukokuuta 2010 antamassaan lausunnossa [11] viranomainen totesi, etteivät saatavilla olevat tiedot tue nykyisiä jäämien enimmäismääriä sitrushedelmien, kirsikoiden, persikoiden, luumujen, oliivien, sipulien, tomaattien, kurkkujen, keräkaalin, kuivattujen herneiden, rapsin, auringonkukansiemenien, maissin, teen, siemenhedelmien ja ananasten osalta. Siemenhedelmille ja ananaksille viranomainen ehdotti saatavilla oleviin tietoihin perustuvia uusia jäämien enimmäismääriä. Silpimättömien herneiden ja humalan osalta viranomainen totesi, että nykyiset jäämien enimmäismäärät ovat menettäneet merkityksensä, eikä niitä enää tarvita kansainvälisessä kaupassa. Kaikkia näitä viljelykasveja koskevia nykyisiä jäämien enimmäismääriä olisi näin ollen muutettava.

(7) Triforiinista 31 päivänä toukokuuta 2010 antamassaan lausunnossa [12] viranomainen totesi, etteivät saatavilla olevat tiedot tue nykyisiä jäämien enimmäismääriä siemenhedelmien, kivihedelmien, herukoiden, karviaismarjojen, syötäväkuoristen Cucurbitaceae-heimon vihannesten, ohran, kauran, rukiin, vehnän ja humalan osalta. Näitä viljelykasveja koskevat nykyiset jäämien enimmäismäärät olisi siksi alennettava asianmukaiseen määritysrajaan.

(8) Komissio kuuli torjunta-ainejäämiä varten nimettyjä Euroopan unionin vertailulaboratorioita tarpeesta mukauttaa tiettyjä määritysrajoja. Bromopropylaatin, EPTC:n, fentionin, metabentstiatsuronin, simatsiinin, tetradifonin ja triforiinin osalta laboratoriot totesivat, että tiettyjen hyödylleiden tekninen kehitys mahdollistaa alempien määritysrajojen asettamisen. Lisäksi laboratoriot neuvoivat nostamaan määritysrajaa seuraavien osalta: aldikarbi pähkinöissä ja sipulikasveissa, klorfenvinfossi pähkinöissä, sipulikasveissa, öljysiemenissä ja öljysiemenkasveissa, endosulfaani sipulikasveissa, etioni pähkinöissä, sipulikasveissa, teessä, kahvissa, yrttiuutejuomissa ja kaakaossa sekä humalassa ja mausteissa, fentioni pähkinöissä ja sipulikasveissa, fomesafeeni pähkinöissä, sipulikasveissa, öljysiemenissä ja öljysiemenkasveissa, teessä, kahvissa, yrttiuutejuomissa ja kaakaossa sekä humalassa ja mausteissa sekä metidationi sipulikasveissa, öljysiemenissä ja öljysiemenkasveissa.

(9) Kun otetaan huomioon elintarviketurvallisuusviranomaisen perustellut lausunnot ja vertailulaboratorioiden tekniset neuvot sekä tarkasteltavana olevan asian kannalta merkitykselliset tekijät, asianmukaiset muutokset jäämien enimmäismääriin täyttävät asetuksen (EY) N:o 396/2005 14 artiklan 2 kohdan vaatimukset.

(10) Unionin kauppakumppaneita on kuultu Maailman kauppajärjestön kautta uusista jäämien enimmäismääristä, ja niiden kannanotot on otettu huomioon.

(11) Olisi sallittava kohtuullinen siirtymäaika ennen muutettujen jäämien enimmäismäärien soveltamista, jotta kolmannet maat ja elintarvikealan toimijat voivat valmistautua jäämien enimmäismäärien muuttamisesta johtuviin uusiin vaatimuksiin.

(12) Sen vuoksi asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteitä II ja III olisi muutettava.

(13) Tuotteiden tavanomaisen kaupan pitämisen, jalostuksen ja kulutuksen mahdollistamiseksi asetuksessa säädetään sellaisia tuotteita koskevasta siirtymäjärjestelystä, jotka on tuotettu laillisesti ennen jäämien enimmäismäärien muuttamista ja joiden osalta akuutteja ja kroonisia riskejä koskeva elintarviketurvallisuusviranomaisen arviointimalli osoittaa, että korkeatasoinen kuluttajansuoja säilyy.

(14) Tässä asetuksessa säädetyt toimenpiteet ovat elintarvikeketjua ja eläinten terveyttä käsittelevän pysyvän komitean lausunnon mukaiset, eivätkä Euroopan parlamentti ja neuvosto ole vastustaneet niitä,

ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN ASETUKSEN:

1 artikla

Muutetaan asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteet II ja III tämän asetuksen liitteen mukaisesti.

2 artikla

Seuraavaan luetteloon sisältyviin tehoaineisiin ja tuotteisiin sovelletaan edelleen asetusta (EY) N:o 396/2005 sellaisena kuin se oli ennen muuttamista tällä asetuksella, jos ne on tuotettu ennen 21 päivää lokakuuta 2011:

a) aldikarbi : viljat;

b) bromopropylaatti : kvittenhyytelö, viini, rusinat, tomaattimehu, säilötyt tomaatit, pavut, yrttiuutejuomat (kukat);

c) klorfenvinfossi : viljellyt sienet;

d) endosulfaani : säilötyt tomaatit, viini, rusinat, päärynä, tomaattimehu, rypälemehu, yrttiuutejuomat (kukat, lehdet, juuret);

e) EPTC : perunahiutaleet, paistetut perunat, maissi, auringonkukansiemenet, palkovihannekset;

f) etioni : acerolakirsikkamehu, kirimoijamehu, guavamehu, linssit, bambunversot, kuivatut yrtit (salvia, rosmariini, timjami, basilika, laakerinlehdet ja rakuuna);

g) fentioni : oliiviöljy;

h) fomesafeeni : pavut ja herneet (silpimättömät ja silvityt, palkokasvit), soijapavut;

i) metabentstiatsuroni : kaikki vihannekset;

j) metidationi : kaikki hedelmät ja vihannekset sitrushedelmiä lukuun ottamatta; kuivatut herneet, maissi, durra, auringonkukansiemenet ja rapsi;

k) simatsiini : kaikki hedelmät ja vihannekset, palkokasvit, öljysiemenet ja öljysiemenkasvit, viljat;

l) tetradifoni : viini, rusinat, palkokasvit;

m) triforiini : kaikki hedelmät ja vihannekset siemenhedelmiä lukuun ottamatta.

3 artikla

Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

Sitä sovelletaan 21 päivästä lokakuuta 2011.

Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.

Tehty Brysselissä 28 päivänä maaliskuuta 2011.

Komission puolesta

José Manuel Barroso

Puheenjohtaja

[1] EUVL L 70, 16.3.2005, s. 1.

[2] EYVL L 230, 19.8.1991, s. 1.

[3] EUVL L 76, 22.3.2003, s. 21.

[4] EYVL L 319, 23.11.2002, s. 3.

[5] EUVL L 317, 3.12.2005, s. 25.

[6] EUVL L 46, 17.2.2004, s. 32.

[7] EUVL L 112, 26.4.2006, s. 15.

[8] EUVL L 37, 10.2.2004, s. 27.

[9] EUVL L 78, 16.3.2004, s. 50.

[10] European Food Safety Authority; Consumer safety assessment of certain EU MRLs established for bromopropylate. EFSA Journal 2010; 8(6):1640. [26 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1640.

[11] European Food Safety Authority; Consumer safety assessment of the EU MRLs established for methidathion. EFSA Journal 2010; 8(6):1639. [49 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1639.

[12] European Food Safety Authority; Assessment of maximum residue limits for triforine established by Codex Alimentarius Commission. EFSA Journal 2010; 8(6):1638. [22 pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1638.

--------------------------------------------------

LIITE

Muutetaan asetuksen (EY) N:o 396/2005 liitteet II ja III seuraavasti:

1) Korvataan liitteessä II aldikarbia, bromopropylaattia, klorfenvinfossia, endosulfaania, EPTC:tä, etionia, fentionia, metidationia, simatsiinia ja triforiinia koskevat kohdat seuraavasti:

"Torjunta-ainejäämät ja jäämien enimmäismäärät (mg/kg)

[1] [**] [***]

(F) = rasvaliukoinen."

Koodi | Ryhmät ja esimerkkejä yksittäisistä tuotteista, joihin jäämien enimmäismääriä sovelletaan [1] | Aldikarbi (aldikarbin, sen sulfoksidin ja sen sulfonin summa ilmaistuna aldikarbina) | Bromopropylaatti (F) | Klorfenvinfossi (F) | Endosulfaani (alfa- ja beetaisomeerien ja endosulfaanisulfaatin summa endosulfaanina ilmaistuna) (F) | Etioni | Fentioni (fentioni ja sen happianalogi, niiden sulfoksidit ja sulfoni ilmaistuna fentionina) (F) | Metidationi | Triforiini |

0100000 | 1.TUOREET TAI JÄÄDYTETYT HEDELMÄ; PÄHKINÄT | | | | | | | | |

0110000 | i)Sitrushedelmät | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0110010 | Greipit (Pummelo, pomelo, sweetie, tangelo (paitsi mineola), ugli ja muut hybridit) | | | | | | | | |

0110020 | Appelsiinit (Bergamotti, pomeranssi, myrttilehtinen appelsiini ja muut hybridit) | | | | | | | | |

0110030 | Sitruunat (Sukaattisitruuna, sitruuna) | | | | | | | | |

0110040 | Limetit | | | | | | | | |

0110050 | Mandariinit (Klementiini, tangeriiini, mineola ja muut hybridit) | | | | | | | | |

0110990 | Muut | | | | | | | | |

0120000 | ii)Pähkinät (kuoritut tai kuorimattomat) | 0,05 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,1 [2] | 0,02 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,02 [2] |

0120010 | Mantelit | | | | | | | | |

0120020 | Parapähkinät | | | | | | | | |

0120030 | Cashewpähkinät | | | | | | | | |

0120040 | Kastanjat | | | | | | | | |

0120050 | Kookospähkinät | | | | | | | | |

0120060 | Hasselpähkinät (Filbert) | | | | | | | | |

0120070 | Australianpähkinät | | | | | | | | |

0120080 | Pekaanipähkinät | | | | | | | | |

0120090 | Pinjansiemenet | | | | | | | | |

0120100 | Pistaasipähkinät | | | | | | | | |

0120110 | Saksanpähkinät | | | | | | | | |

0120990 | Muut | | | | | | | | |

0130000 | iii)Siemenhedelmät | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,03 | 0,01 [2] |

0130010 | Omenat (Metsäomena) | | | | | | | | |

0130020 | Päärynät (Päärynäomena) | | | | | | | | |

0130030 | Kvittenit | | | | | | | | |

0130040 | Mispelit | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0130050 | Japaninmispeli | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0130990 | Muut | | | | | | | | |

0140000 | iv)Kivihedelmät | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0140010 | Aprikoosit | | | | | | | | |

0140020 | Kirsikat (Imeläkirsikat, hapankirsikat ) | | | | | | | | |

0140030 | Persikat (Nektariinit ja vastaavat hybridit) | | | | | | | | |

0140040 | Luumut (Kriikuna, viherluumu, mirabelle-luumu, oratuomenmarja) | | | | | | | | |

0140990 | Muut | | | | | | | | |

0150000 | v)Marjat ja pienet hedelmät | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0151000 | a)Viinirypäleet | | | | | | | | |

0151010 | Viinirypäleet (syötäviksi tarkoitetut) | | | | | | | | |

0151020 | Viinirypäleet (viinin valmistukseen tarkoitetut) | | | | | | | | |

0152000 | b)Mansikat | | | | | | | | |

0153000 | c)Vadelmat ja vatukat | | | | | | | | |

0153010 | Karhunvatukat | | | | | | | | |

0153020 | Sinivatukat (Loganinmarja, boysenmarja ja lakka) | | | | | | | | |

0153030 | Vadelmat (Japaninvadelma, mesimarja/vadelma, (Rubus arcticus), mesivadelma (Rubus arcticus x idaeus)) | | | | | | | | |

0153990 | Muut | | | | | | | | |

0154000 | d)Muut marjat ja pienet hedelmät | | | | | | | | |

0154010 | Pensasmustikat (Mustikat ) | | | | | | | | |

0154020 | Karpalot (Puolukat) | | | | | | | | |

0154030 | Herukat (punaiset, mustat ja valkoiset) | | | | | | | | |

0154040 | Karviaismarjat (Myös hybridit muiden Ribes-suvun kasvien kanssa) | | | | | | | | |

0154050 | Ruusunmarjat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0154060 | Mulperinmarjat (Mansikkapuun hedelmä) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0154070 | Acerolakirsikka (Välimeren mispeli) (Kiivimarja (Actinidia arguta)) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0154080 | Mustaselja (Musta marja-aronia, pihlaja, tyrni, orapihlaja, marjatuomipihlaja ja muut puumarjat) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0154990 | Muut | | | | | | | | |

0160000 | vi)Sekalaiset hedelmät | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0161000 | a)Syötäväkuoriset | | | | | | | | |

0161010 | Taatelit | | | | | | | | |

0161020 | Viikunat | | | | | | | | |

0161030 | Syötäviksi tarkoitetut oliivit | | | | | | | | |

0161040 | Kumkvatit (Marumin kumkvatti, nagamin kumkvatti, limekvatti (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.)) | | | | | | | | |

0161050 | Karambolat (Bilimbi) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0161060 | Kakit | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0161070 | Jambolaani (jaavanluumu) (Jaavanomena (vesiomena), malakanjambolaani, ruusuomena, brasiliankirsikka, surinaminkirsikka (grumichama, Eugenia uniflora)) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0161990 | Muut | | | | | | | | |

0162000 | b)Paksukuoriset, pienet | | | | | | | | |

0162010 | Kiivihedelmät | | | | | | | | |

0162020 | Litsi (Pulasan, rambutan, mangostani) | | | | | | | | |

0162030 | Passionhedelmät | | | | | | | | |

0162040 | Kaktusviikuna | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0162050 | Tähtiomena | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0162060 | Amerikanpersimoni (kaki) (Musta sapote, valkoinen sapote, vihreä sapote, poutapuu-laji (keltainen sapote) ja mammisapote) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0162990 | Muut | | | | | | | | |

0163000 | c)Paksukuoriset, suuret | | | | | | | | |

0163010 | Avokadot | | | | | | | | |

0163020 | Banaanit (Kääpiöbanaani, plantain (jauhobanaani), omenabanaani) | | | | | | | | |

0163030 | Mangot | | | | | | | | |

0163040 | Papaijat | | | | | | | | |

0163050 | Granaattiomenat | | | | | | | | |

0163060 | Annonat, kirimoija (Annona reticulata, Annona squamosa, llama ja Annonacea-heimoon kuuluvat keskikokoiset hedelmät) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0163070 | Guavat (Pitaija (Hylocereus undatus)) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0163080 | Ananakset | | | | | | | | |

0163090 | Leipäpuu (Jakkipuun hedelmä) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0163100 | Duriot | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0163110 | Annonat, guanabana | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0163990 | Muut | | | | | | | | |

0200000 | 2.TUOREET TAI JÄÄDYTETYT VIHANNEKSET | | | | | | | | |

0210000 | i)Juurekset ja juurimukulat | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0211000 | a)Perunat | | | | | | | | |

0212000 | b)Trooppiset juurekset ja juurimukulat | | | | | | | | |

0212010 | Kassavat (Taaro eli dasheen eli eddo (japanintaaro), tannia) | | | | | | | | |

0212020 | Bataatit | | | | | | | | |

0212030 | Jamssit (Mukulapapu (jamssipapu), Meksikon jamssipapu) | | | | | | | | |

0212040 | Nuolijuuri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0212990 | Muut | | | | | | | | |

0213000 | c)Muut juurekset ja juurimukulat paitsi sokerijuurikas | | | | | | | | |

0213010 | Punajuuret | | | | | | | | |

0213020 | Porkkanat | | | | | | | | |

0213030 | Mukulasellerit | | | | | | | | |

0213040 | Piparjuuri (Angelikajuuri, liperinjuuri, gentianjuuri ) | | | | | | | | |

0213050 | Maa-artisokat | | | | | | | | |

0213060 | Palsternakat | | | | | | | | |

0213070 | Juuripersiljat | | | | | | | | |

0213080 | Retiisit ja retikat (Musta retikka, japaninretikka eli daikon, retiisi ja vastaavat lajikkeet, maakastanja (Cyperus esculentus)) | | | | | | | | |

0213090 | Kaurajuuret (Sikojuuri, mustajuuri (espanjankultaohdake)) | | | | | | | | |

0213100 | Lantut | | | | | | | | |

0213110 | Nauriit | | | | | | | | |

0213990 | Muut | | | | | | | | |

0220000 | ii)Sipulikasvit | 0,05 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,1 [2] | 0,02 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,02 [2] |

0220010 | Valkosipulit | | | | | | | | |

0220020 | Kepasipulit (Hillosipuli/hopeasipuli) | | | | | | | | |

0220030 | Salottisipulit | | | | | | | | |

0220040 | Varhaissipulit (Pillisipuli ja vastaavat lajikkeet) | | | | | | | | |

0220990 | Muut | | | | | | | | |

0230000 | iii)Hedelmävihannekset | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0231000 | a)Solanaceae-heimo | | | | | | | | |

0231010 | Tomaatit (Kirsikkatomaatit, puutomaatit, Physalis, gojimarjat (Lycium barbarum a L. chinense)) | | | | | | | | |

0231020 | Paprikat (Maustepaprikat) | | | | | | | | |

0231030 | Munakoisot (Pepino (eli päärynämeloni)) | | | | | | | | |

0231040 | Okra, "syötävä hibiskus" | | | | | | | | |

0231990 | Muut | | | | | | | | |

0232000 | b)Syötäväkuoriset, Cucurbitaceae-heimo | | | | | | | | |

0232010 | Kurkut | | | | | | | | |

0232020 | Pikkukurkut | | | | | | | | |

0232030 | Kesäkurpitsat (Koristekurpitsa, kasviydin, (kiekkokurpitsa)) | | | | | | | | |

0232990 | Muut | | | | | | | | |

0233000 | c)Paksukuoriset, Cucurbitaceae-heimo | | | | | | | | |

0233010 | Melonit (Kiwano ) | | | | | | | | |

0233020 | Kurpitsat (Jättikurpitsa) | | | | | | | | |

0233030 | Vesimelonit | | | | | | | | |

0233990 | Muut | | | | | | | | |

0234000 | d)Sokerimaissi | | | | | | | | |

0239000 | e)Muut hedelmävihannekset | | | | | | | | |

0240000 | iv)Kaalikasvit | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0241000 | a)Kukinnon muodostavat kaalit | | | | | | | | |

0241010 | Parsakaali (Calabrese, kiinalainen parsakaali, peltokaali ) | | | | | | | | |

0241020 | Kukkakaali | | | | | | | | |

0241990 | Muut | | | | | | | | |

0242000 | b)Kerivät kaalit | | | | | | | | |

0242010 | Ruusukaali eli brysselinkaali | | | | | | | | |

0242020 | Keräkaali (Suippukaali, punakaali, savoijinkaali eli kurttukaali, valkokaali) | | | | | | | | |

0242990 | Muut | | | | | | | | |

0243000 | c)Lehtikaalit | | | | | | | | |

0243010 | Kiinankaali eli salaattikiinankaali (Sareptansinappi, pinaattikiinankaali eli paksoi, tatsoi-kaali, sellerikaali eli choy sum, kiinankaali eli pe-tsai ) | | | | | | | | |

0243020 | Lehtikaalit (Lehtikaali, (rehukaali), portugalinkaalit, Brassica oleracea palmifolia) | | | | | | | | |

0243990 | Muut | | | | | | | | |

0244000 | d)Kyssäkaali | | | | | | | | |

0250000 | v)Lehtivihannekset ja tuoreet yrtit | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0251000 | a)Lehtisalaatti ja muut salaattikasvit, myös Brassicacea-heimo | | | | | | | | |

0251010 | Vuonankaali (Valerianella eriocarpa Desv.) | | | | | | | | |

0251020 | Lehtisalaatti (Keräsalaatti, lollo rosso, rapealehtinen keräsalaatti, sidesalaatti) | | | | | | | | |

0251030 | Endiivi (leveälehtinen siloendiivi) (Sikuri, salaattisikuri, punasikuri, kähärälehtinen endiivi, salaattisikuri) | | | | | | | | |

0251040 | Vihanneskrassi | | | | | | | | |

0251050 | Krassikanankaali | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0251060 | Sinappikaali, (rocket, rucola) (Isohietasinappi) | | | | | | | | |

0251070 | Mustasinappi | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0251080 | Brassica spp.:n lehdet ja idut (Mizuna eli japaninkaali, herneen ja retiisin ja muiden pienilehtisten Brassica-lajien lehdet (korjattu enintään 8-lehtisinä)) | | | | | | | | |

0251990 | Muut | | | | | | | | |

0252000 | b)Pinaatti ja vastaavat (lehdet) | | | | | | | | |

0252010 | Pinaatti (Uudenseelanninpinaatti, amarantti) | | | | | | | | |

0252020 | Portulakat (Salaattikleitonia eli talviportulakka, vihannesportulakka, suolaheinä, suolayrtti, Agretti (Salsola soda) ) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0252030 | Mangoldi eli lehtijuurikas (Punajuuren lehdet) | | | | | | | | |

0252990 | Muut | | | | | | | | |

0253000 | c)Viinilehdet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0254000 | d)Vesikrassi | | | | | | | | |

0255000 | e)Sikuri (valkolehti) | | | | | | | | |

0256000 | f)Yrtit | | | | | | | | |

0256010 | Kirveli | | | | | | | | |

0256020 | Ruohosipuli | | | | | | | | |

0256030 | Yrttiselleri (Fenkolin lehdet, korianterin lehdet, tillin lehdet, kuminan lehdet, liperin lehdet, väinönputki, saksankirveli ja muut Apiaceae-heimon yrtit) | | | | | | | | |

0256040 | Persilja | | | | | | | | |

0256050 | Salvia (Talvikynteli, kesäkynteli ) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0256060 | Rosmariini | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0256070 | Timjami (Meirami, oregano) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0256080 | Basilika (Sitruunamelissa, minttu, piparminttu) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0256090 | Laakerinlehti | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0256100 | Rakuuna (Iisoppi) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0256990 | Muut (Syötävät kukat ) | | | | | | | | |

0260000 | vi)Palkovihannekset (tuoreet) | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0260010 | Tarhapavut (silpimättömät) (Vihreä papu (munuaispapu, leikko-, pensas-, salko- ja vahapapu), ruusupapu, tarhapapu, parsapapu) | | | | | | | | |

0260020 | Tarhapavut (silpimättömät) (Härkäpavut, Canavalia ensiformis, limanpapu, mustasilmäpapu eli pitkäpapu eli lehmänpapu) | | | | | | | | |

0260030 | Herneet (silpimättömät) (Sokeriherne) | | | | | | | | |

0260040 | Herneet (silvityt) (Tarhaherne, silpoydin- tai sokeriherne, kahviherne) | | | | | | | | |

0260050 | Linssit | | | | | | | | |

0260990 | Muut | | | | | | | | |

0270000 | vii)Varsivihannekset (tuoreet) | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0270010 | Parsa | | | | | | | | |

0270020 | Kardoni eli ruotiartisokka | | | | | | | | |

0270030 | Lehtiselleri | | | | | | | | |

0270040 | Fenkoli | | | | | | | | |

0270050 | Latva-artisokka | | | | | | | | |

0270060 | Purjo | | | | | | | | |

0270070 | Raparperi | | | | | | | | |

0270080 | Bambunversot | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0270090 | Palmunsydämet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0270990 | Muut | | | | | | | | |

0280000 | (viii)Sienet | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0280010 | Viljellyt (Herkkusieni, osterivinokas, siitake) | | | | | | | | |

0280020 | Luonnonvaraiset (Kantarelli, tryffeli, huhtasieni, herkkutatti) | | | | | | | | |

0280990 | Muut | | | | | | | | |

0290000 | (ix)Merilevät | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0300000 | 3.KUIVATUT PALKOKASVIT | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0300010 | Pavut (Härkäpavut, haricot-pavut (valkoiset pavut), huilupavut, Canavalia ensiformis, limanpavut, mustasilmäpavut) | | | | | | | | |

0300020 | Linssit | | | | | | | | |

0300030 | Herneet (Kahviherneet, peltoherneet (Pisum sativum subs. sativum), peltonätkelmä) | | | | | | | | |

0300040 | Lupiinit | | | | | | | | |

0300990 | Muut | | | | | | | | |

0400000 | 4.ÖLJYSIEMENET JA ÖLJYSIEMENKASVIT | | | | | | | | |

0401000 | i)Öljysiemenet | 0,05 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | | 0,02 [2] | 0,02 [2] | | 0,02 [2] |

0401010 | Pellavansiemenet | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401020 | Maapähkinät | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401030 | Unikonsiemenet | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401040 | Seesaminsiemenet | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401050 | Auringonkukansiemenet | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401060 | Rapsinsiemenet (Rypsinsiemenet, rypsi) | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401070 | Soijapavut | | | | 0,5 | | | 0,05 [2] | |

0401080 | Sinapinsiemenet | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401090 | Puuvillansiemenet | | | | 0,3 | | | 1 | |

0401100 | Kurpitsansiemenet (Muut Cucurbitaceae-heimon kasvien siemenet) | | | | 0,1 [2] | | | 0,02 [2] | |

0401110 | Saflori | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0401120 | Kurkkuyrtti | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0401130 | Ruistankio | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0401140 | Hamppu | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0401150 | Risiini | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0401990 | Muut | | | | 0,1 [2] | | | 0,05 [2] | |

0402000 | ii)Öljysiemenkasvit | | | | | | | | |

0402010 | Öljyoliivit | 0,02 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

0402020 | Öljypalmun siemenet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0402030 | Öljypalmun hedelmät | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0402040 | Kapok | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0402990 | Muut | 0,05 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,1 [2] | 0,02 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,02 [2] |

0500000 | 5.VILJAT | | 0,01 [2] | 0,02 [2] | 0,05 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | | 0,01 [2] |

0500010 | Ohra | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500020 | Tattari (Amarantti, kvinoa) | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500030 | Maissi | 0,05 | | | | | | 0,02 [2] | |

0500040 | Hirssi (Italianpantaheinä, tefheinä) | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500050 | Kaura | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500060 | Riisi | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500070 | Ruis | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500080 | Durra | 0,02 [2] | | | | | | 0,2 | |

0500090 | Vehnä (Speltti, ruisvehnä ) | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0500990 | Muut | 0,02 [2] | | | | | | 0,02 [2] | |

0600000 | 6.TEE, KAHVI, YRTTIUUTEJUOMAT JA KAAKAO | | 0,05 [2] | 0,05 [2] | | | 0,05 [2] | 0,1 [2] | 0,05 [2] |

0610000 | i)Tee (kuivatut lehdet ja lehtiruodit, fermentoitu ja muu, Camellia sinensis -laji) | 0,05 [2] | | | 30 | 3 | | | |

0620000 | ii)Kahvipavut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0630000 | iii)Yrttiuutejuomat (kuivatut) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631000 | a)Kukat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631010 | Kamomillan kukat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631020 | Hibiskuksen kukat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631030 | Ruusun terälehdet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631040 | Jasmiinin kukat (Mustaselja (Sambucus nigra)) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631050 | Lehmus | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0631990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0632000 | b)Lehdet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0632010 | Mansikan lehdet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0632020 | Punapensaan (rooibos) lehdet (Neidonhiuspuun lehdet) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0632030 | Mate | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0632990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0633000 | c)Juuret | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0633010 | Rohtovirmajuuren juuri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0633020 | Ginsengjuuri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0633990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0639000 | d)Muut yrttiuutejuomat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0640000 | iv)Kaakao (fermentoidut pavut) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0650000 | v)Johanneksenleipäpuu eli karob | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0700000 | 7.HUMALA (kuivattu), humalan siemenet ja tähkäjauhe mukaan luettuina | 0,05 [2] | 0,05 [2] | 0,05 [2] | 0,1 [2] | 0,05 [2] | 0,05 [2] | 0,1 [2] | 0,05 [2] |

0800000 | 8.MAUSTEET | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810000 | i)Siemenet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810010 | Anis | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810020 | Ryytineito eli mustakumina | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810030 | Sellerin siemenet (Liperin siemenet) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810040 | Korianterin sienemet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810050 | Kuminansiemenet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810060 | Tillin siemenet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810070 | Fenkolin siemenet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810080 | Sarviapila | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810090 | Muskottipähkinä | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0810990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820000 | ii)Hedelmät ja marjat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820010 | Maustepippuri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820020 | Anispippuri (japaninpippuri) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820030 | Kumina | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820040 | Kardemumma | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820050 | Katajanmarjat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820060 | Pippuri (musta- ja valkopippuri) (Pitkäpippuri, roseepippuri) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820070 | Vaniljatangot | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820080 | Tamarindi | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0820990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0830000 | iii)Kuori/kaarna | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0830010 | Kaneli (Cassia) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0830990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0840000 | iv)Juuret tai juurakko | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0840010 | Lakritsi | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0840020 | Inkivääri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0840030 | Kurkuma | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0840040 | Piparjuuri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0840990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0850000 | v)Nuput/silmut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0850010 | Mausteneilikat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0850020 | Kaprikset | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0850990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0860000 | vi)Luotit | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0860010 | Maustesahrami | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0860990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0870000 | vii)Siemenvaippa | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0870010 | Muskottikukka | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0870990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0900000 | 9.SOKERIKASVIT | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0900010 | Sokerijuurikas | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0900020 | Sokeriruoko | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0900030 | Salaattisikuri | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

0900990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1000000 | 10.MAAELÄINPERÄISET TUOTTEET | 0,01 [2] | 0,01 [2] | 0,01 [2] | | 0,01 [2] | | 0,02 [2] | 0,01 [2] |

1010000 | i)Liha, lihavalmisteet, muut eläimenosat, veri ja eläinrasvat - tuore, jäähdytetty tai jäädytetty, suolattu, suolavedessä, kuivattu tai savustettu taikka jalostettu jauhoksi muut jalostetut tuotteet kuten makkarat ja makkarapohjaiset elintarvikevalmisteet | | | | 0,05 [2] | | 0,05 [2] | | |

1011000 | a)Siat | | | | | | | | |

1011010 | Liha | | | | | | | | |

1011020 | Silava vailla lihaskudosta | | | | | | | | |

1011030 | Maksa | | | | | | | | |

1011040 | Munuaiset | | | | | | | | |

1011050 | Muut syötävät osat | | | | | | | | |

1011990 | Muut | | | | | | | | |

1012000 | b)Naudat | | | | | | | | |

1012010 | Liha | | | | | | | | |

1012020 | Rasva | | | | | | | | |

1012030 | Maksa | | | | | | | | |

1012040 | Munuaiset | | | | | | | | |

1012050 | Muut syötävät osat | | | | | | | | |

1012990 | Muut | | | | | | | | |

1013000 | c)Lampaat | | | | | | | | |

1013010 | Liha | | | | | | | | |

1013020 | Rasva | | | | | | | | |

1013030 | Maksa | | | | | | | | |

1013040 | Munuaiset | | | | | | | | |

1013050 | Muut syötävät osat | | | | | | | | |

1013990 | Muut | | | | | | | | |

1014000 | d)Vuohet | | | | | | | | |

1014010 | Liha | | | | | | | | |

1014020 | Rasva | | | | | | | | |

1014030 | Maksa | | | | | | | | |

1014040 | Munuaiset | | | | | | | | |

1014050 | Muut syötävät osat | | | | | | | | |

1014990 | Muut | | | | | | | | |

1015000 | e)Hevoset, aasit, muulit tai muuliaasit | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1015010 | Liha | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1015020 | Rasva | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1015030 | Maksa | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1015040 | Munuaiset | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1015050 | Muut syötävät osat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1015990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1016000 | f)Siipikarja - kanat, hanhet, ankat, kalkkunat ja helmikanat -, strutsit, kyyhkyset | | | | | | | | |

1016010 | Liha | | | | | | | | |

1016020 | Rasva | | | | | | | | |

1016030 | Maksa | | | | | | | | |

1016040 | Munuaiset | | | | | | | | |

1016050 | Muut syötävät osat | | | | | | | | |

1016990 | Muut | | | | | | | | |

1017000 | g)Muut tuotantoeläimet (Jänikset, kengurut) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1017010 | Liha | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1017020 | Rasva | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1017030 | Maksa | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1017040 | Munuaiset | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1017050 | Muut syötävät osat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1017990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1020000 | ii)Maito ja kerma, tiivistämätön, lisättyä sokeria tai makeutusainetta sisältämätön, voi tai muut maidosta saadut rasvat, juusto ja juustoaine | | | | 0,05 [2] | | 0,01 [2] | | |

1020010 | Nautaeläimet | | | | | | | | |

1020020 | Lampaat | | | | | | | | |

1020030 | Vuohet | | | | | | | | |

1020040 | Hevoset | | | | | | | | |

1020990 | Muut | | | | | | | | |

1030000 | iii)Linnunmunat, tuoreet, säilötyt tai keitetyt kuorettomat linnunmunat ja munankeltuainen, tuoreet, kuivatut, höyryssä tai vedessä keitetyt, muotoillut, jäädytetyt tai muulla tavalla säilötyt, myös lisättyä sokeria tai muuta makeutusainetta sisältävät | | | | 0,05 [2] | | 0,01 [2] | | |

1030010 | Kanat | | | | | | | | |

1030020 | Ankat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1030030 | Hanhet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1030040 | Viiriäiset | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1030990 | Muut | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1040000 | iv)Hunaja (Kuningatarhyytelö, siitepöly) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1050000 | v)Sammakkoeläimet ja matelijat (Sammanreidet, krokotiilit) | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1060000 | vi)Etanat | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

1070000 | vii)Muut maaeläinperäiset tuotteet | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] | [3] |

2) Korvataan liitteessä III olevassa A osassa fomesafeenia, metabentstiatsuronia ja tetradifonia koskevat kohdat seuraavasti:

"Torjunta-ainejäämät ja jäämien enimmäismäärät (mg/kg)

Koodi | Ryhmät ja esimerkkejä yksittäisistä tuotteista, joihin jäämien enimmäismääriä sovelletaan [4] | EPTC (etyylidipropyylitiokarbamaatti) | Fomesafeeni | Metabentstiatsuroni | Simatsiini | Tetradifoni |

0100000 | 1.TUOREET TAI JÄÄDYTETYT HEDELMÄ; PÄHKINÄT | | | | | |

0110000 | i)Sitrushedelmät | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0110010 | Greipit (Pummelo, pomelo, sweetie, tangelo (paitsi mineola), ugli ja muut hybridit) | | | | | |

0110020 | Appelsiinit (Bergamotti, pomeranssi, myrttilehtinen appelsiini ja muut hybridit) | | | | | |

0110030 | Sitruunat (Sukaattisitruuna, sitruuna) | | | | | |

0110040 | Limetit | | | | | |

0110050 | Mandariinit (Klementiini, tangeriiini, mineola ja muut hybridit) | | | | | |

0110990 | Muut | | | | | |

0120000 | ii)Pähkinät (kuoritut tai kuorimattomat) | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] |

0120010 | Mantelit | | | | | |

0120020 | Parapähkinät | | | | | |

0120030 | Cashewpähkinät | | | | | |

0120040 | Kastanjat | | | | | |

0120050 | Kookospähkinät | | | | | |

0120060 | Hasselpähkinät (Filbert) | | | | | |

0120070 | Australianpähkinät | | | | | |

0120080 | Pekaanipähkinät | | | | | |

0120090 | Pinjansiemenet | | | | | |

0120100 | Pistaasipähkinät | | | | | |

0120110 | Saksanpähkinät | | | | | |

0120990 | Muut | | | | | |

0130000 | iii)Siemenhedelmät | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0130010 | Omenat (Metsäomena) | | | | | |

0130020 | Päärynät (Päärynäomena) | | | | | |

0130030 | Kvittenit | | | | | |

0130040 | Mispelit | | | | | |

0130050 | Japaninmispeli | | | | | |

0130990 | Muut | | | | | |

0140000 | iv)Kivihedelmät | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | | 0,01 [5] |

0140010 | Aprikoosit | | | | 0,01 [5] | |

0140020 | Kirsikat (Imeläkirsikat, hapankirsikat ) | | | | 0,25 | |

0140030 | Persikat (Nektariinit ja vastaavat hybridit) | | | | 0,01 [5] | |

0140040 | Luumut (Kriikuna, viherluumu, mirabelle-luumu, oratuomenmarja) | | | | 0,01 [5] | |

0140990 | Muut | | | | 0,01 [5] | |

0150000 | v)Marjat ja pienet hedelmät | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | | 0,01 [5] |

0151000 | a)Viinirypäleet | | | | | |

0151010 | Viinirypäleet (syötäviksi tarkoitetut) | | | | 0,2 | |

0151020 | Viinirypäleet (viinin valmistukseen tarkoitetut) | | | | 0,01 [5] | |

0152000 | b)Mansikat | | | | 0,01 [5] | |

0153000 | c)Vadelmat ja vatukat | | | | 0,01 [5] | |

0153010 | Karhunvatukat | | | | | |

0153020 | Sinivatukat (Loganinmarja, boysenmarja ja lakka) | | | | | |

0153030 | Vadelmat (Japaninvadelma, mesimarja/vadelma, (Rubus arcticus), mesivadelma (Rubus arcticus x idaeus)) | | | | | |

0153990 | Muut | | | | | |

0154000 | d)Muut marjat ja pienet hedelmät | | | | | |

0154010 | Pensasmustikat (Mustikat ) | | | | 0,01 [5] | |

0154020 | Karpalot (Puolukat) | | | | 0,25 | |

0154030 | Herukat (punaiset, mustat ja valkoiset) | | | | 0,01 [5] | |

0154040 | Karviaismarjat (Myös hybridit muiden Ribes-suvun kasvien kanssa) | | | | 0,01 [5] | |

0154050 | Ruusunmarjat | | | | 0,01 [5] | |

0154060 | Mulperinmarjat (Mansikkapuun hedelmä) | | | | 0,01 [5] | |

0154070 | Acerolakirsikka (Välimeren mispeli) (Kiivimarja (Actinidia arguta)) | | | | 0,01 [5] | |

0154080 | Mustaselja (Musta marja-aronia, pihlaja, tyrni, orapihlaja, marjatuomipihlaja ja muut puumarjat) | | | | 0,01 [5] | |

0154990 | Muut | | | | 0,01 [5] | |

0160000 | vi)Sekalaiset hedelmät | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0161000 | a)Syötäväkuoriset | | | | | |

0161010 | Taatelit | | | | | |

0161020 | Viikunat | | | | | |

0161030 | Syötäviksi tarkoitetut oliivit | | | | | |

0161040 | Kumkvatit (Marumin kumkvatti, nagamin kumkvatti, limekvatti (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.)) | | | | | |

0161050 | Karambolat (Bilimbi) | | | | | |

0161060 | Kakit | | | | | |

0161070 | Jambolaani (jaavanluumu) (Jaavanomena (vesiomena), malakanjambolaani, ruusuomena, brasiliankirsikka, surinaminkirsikka (grumichama, Eugenia uniflora)) | | | | | |

0161990 | Muut | | | | | |

0162000 | b)Paksukuoriset, pienet | | | | | |

0162010 | Kiivihedelmät | | | | | |

0162020 | Litsi (Pulasan, rambutan, mangostani) | | | | | |

0162030 | Passionhedelmät | | | | | |

0162040 | Kaktusviikuna | | | | | |

0162050 | Tähtiomena | | | | | |

0162060 | Amerikanpersimoni (kaki) (Musta sapote, valkoinen sapote, vihreä sapote, poutapuu-laji (keltainen sapote) ja mammisapote) | | | | | |

0162990 | Muut | | | | | |

0163000 | c)Paksukuoriset, suuret | | | | | |

0163010 | Avokadot | | | | | |

0163020 | Banaanit (Kääpiöbanaani, plantain (jauhobanaani), omenabanaani) | | | | | |

0163030 | Mangot | | | | | |

0163040 | Papaijat | | | | | |

0163050 | Granaattiomenat | | | | | |

0163060 | Annonat, kirimoija (Annona reticulata, Annona squamosa, llama ja Annonacea-heimoon kuuluvat keskikokoiset hedelmät) | | | | | |

0163070 | Guavat (Pitaija (Hylocereus undatus)) | | | | | |

0163080 | Ananakset | | | | | |

0163090 | Leipäpuu (Jakkipuun hedelmä) | | | | | |

0163100 | Duriot | | | | | |

0163110 | Annonat, guanabana | | | | | |

0163990 | Muut | | | | | |

0200000 | 2.TUOREET TAI JÄÄDYTETYT VIHANNEKSET | | | | | |

0210000 | i)Juurekset ja juurimukulat | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0211000 | a)Perunat | | | | | |

0212000 | b)Trooppiset juurekset ja juurimukulat | | | | | |

0212010 | Kassavat (Taaro eli dasheen eli eddo (japanintaaro), tannia) | | | | | |

0212020 | Bataatit | | | | | |

0212030 | Jamssit (Mukulapapu (jamssipapu), Meksikon jamssipapu) | | | | | |

0212040 | Nuolijuuri | | | | | |

0212990 | Muut | | | | | |

0213000 | c)Muut juurekset ja juurimukulat paitsi sokerijuurikas | | | | | |

0213010 | Punajuuret | | | | | |

0213020 | Porkkanat | | | | | |

0213030 | Mukulasellerit | | | | | |

0213040 | Piparjuuri (Angelikajuuri, liperinjuuri, gentianjuuri ) | | | | | |

0213050 | Maa-artisokat | | | | | |

0213060 | Palsternakat | | | | | |

0213070 | Juuripersiljat | | | | | |

0213080 | Retiisit ja retikat (Musta retikka, japaninretikka eli daikon, retiisi ja vastaavat lajikkeet, maakastanja (Cyperus esculentus)) | | | | | |

0213090 | Kaurajuuret (Sikojuuri, mustajuuri (espanjankultaohdake)) | | | | | |

0213100 | Lantut | | | | | |

0213110 | Nauriit | | | | | |

0213990 | Muut | | | | | |

0220000 | ii)Sipulikasvit | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] |

0220010 | Valkosipulit | | | | | |

0220020 | Kepasipulit (Hillosipuli/hopeasipuli) | | | | | |

0220030 | Salottisipulit | | | | | |

0220040 | Varhaissipulit (Pillisipuli ja vastaavat lajikkeet) | | | | | |

0220990 | Muut | | | | | |

0230000 | iii)Hedelmävihannekset | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0231000 | a)Solanaceae-heimo | | | | | |

0231010 | Tomaatit (Kirsikkatomaatit, puutomaatit, Physalis, gojimarjat (Lycium barbarum a L. chinense)) | | | | | |

0231020 | Paprikat (Maustepaprikat) | | | | | |

0231030 | Munakoisot (Pepino (eli päärynämeloni)) | | | | | |

0231040 | Okra, "syötävä hibiskus" | | | | | |

0231990 | Muut | | | | | |

0232000 | b)Syötäväkuoriset, Cucurbitaceae-heimo | | | | | |

0232010 | Kurkut | | | | | |

0232020 | Pikkukurkut | | | | | |

0232030 | Kesäkurpitsat (Koristekurpitsa, kasviydin, (kiekkokurpitsa)) | | | | | |

0232990 | Muut | | | | | |

0233000 | c)Paksukuoriset, Cucurbitaceae-heimo | | | | | |

0233010 | Melonit (Kiwano ) | | | | | |

0233020 | Kurpitsat (Jättikurpitsa) | | | | | |

0233030 | Vesimelonit | | | | | |

0233990 | Muut | | | | | |

0234000 | d)Sokerimaissi | | | | | |

0239000 | e)Muut hedelmävihannekset | | | | | |

0240000 | iv)Kaalikasvit | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0241000 | a)Kukinnon muodostavat kaalit | | | | | |

0241010 | Parsakaali (Calabrese, kiinalainen parsakaali, peltokaali ) | | | | | |

0241020 | Kukkakaali | | | | | |

0241990 | Muut | | | | | |

0242000 | b)Kerivät kaalit | | | | | |

0242010 | Ruusukaali eli brysselinkaali | | | | | |

0242020 | Keräkaali (Suippukaali, punakaali, savoijinkaali eli kurttukaali, valkokaali) | | | | | |

0242990 | Muut | | | | | |

0243000 | c)Lehtikaalit | | | | | |

0243010 | Kiinankaali eli salaattikiinankaali (Sareptansinappi, pinaattikiinankaali eli paksoi, tatsoi-kaali, sellerikaali eli choy sum, kiinankaali eli pe-tsai ) | | | | | |

0243020 | Lehtikaalit (Lehtikaali, (rehukaali), portugalinkaalit, Brassica oleracea palmifolia) | | | | | |

0243990 | Muut | | | | | |

0244000 | d)Kyssäkaali | | | | | |

0250000 | v)Lehtivihannekset ja tuoreet yrtit | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0251000 | a)Lehtisalaatti ja muut salaattikasvit, myös Brassicacea-heimo | | | | | |

0251010 | Vuonankaali (Valerianella eriocarpa Desv.) | | | | | |

0251020 | Lehtisalaatti (Keräsalaatti, lollo rosso, rapealehtinen keräsalaatti, sidesalaatti) | | | | | |

0251030 | Endiivi (leveälehtinen siloendiivi) (Sikuri, salaattisikuri, punasikuri, kähärälehtinen endiivi, salaattisikuri) | | | | | |

0251040 | Vihanneskrassi | | | | | |

0251050 | Krassikanankaali | | | | | |

0251060 | Sinappikaali, (rocket, rucola) (Isohietasinappi) | | | | | |

0251070 | Mustasinappi | | | | | |

0251080 | Brassica spp.:n lehdet ja idut (Mizuna eli japaninkaali, herneen ja retiisin ja muiden pienilehtisten Brassica-lajien lehdet (korjattu enintään 8-lehtisinä)) | | | | | |

0251990 | Muut | | | | | |

0252000 | b)Pinaatti ja vastaavat (lehdet) | | | | | |

0252010 | Pinaatti (Uudenseelanninpinaatti, amarantti) | | | | | |

0252020 | Portulakat (Salaattikleitonia eli talviportulakka, vihannesportulakka, suolaheinä, suolayrtti, Agretti (Salsola soda) ) | | | | | |

0252030 | Mangoldi eli lehtijuurikas (Punajuuren lehdet) | | | | | |

0252990 | Muut | | | | | |

0253000 | c)Viinilehdet | | | | | |

0254000 | d)Vesikrassi | | | | | |

0255000 | e)Sikuri (valkolehti) | | | | | |

0256000 | f)Yrtit | | | | | |

0256010 | Kirveli | | | | | |

0256020 | Ruohosipuli | | | | | |

0256030 | Yrttiselleri (Fenkolin lehdet, korianterin lehdet, tillin lehdet, kuminan lehdet, liperin lehdet, väinönputki, saksankirveli ja muut Apiaceae-heimon yrtit) | | | | | |

0256040 | Persilja | | | | | |

0256050 | Salvia (Talvikynteli, kesäkynteli ) | | | | | |

0256060 | Rosmariini | | | | | |

0256070 | Timjami (Meirami, oregano) | | | | | |

0256080 | Basilika (Sitruunamelissa, minttu, piparminttu) | | | | | |

0256090 | Laakerinlehti | | | | | |

0256100 | Rakuuna (Iisoppi) | | | | | |

0256990 | Muut (Syötävät kukat ) | | | | | |

0260000 | vi)Palkovihannekset (tuoreet) | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0260010 | Tarhapavut (silpimättömät) (Vihreä papu (munuaispapu, leikko-, pensas-, salko- ja vahapapu), ruusupapu, tarhapapu, parsapapu) | | | | | |

0260020 | Tarhapavut (silpimättömät) (Härkäpavut, Canavalia ensiformis, limanpapu, mustasilmäpapu eli pitkäpapu eli lehmänpapu) | | | | | |

0260030 | Herneet (silpimättömät) (Sokeriherne) | | | | | |

0260040 | Herneet (silvityt) (Tarhaherne, silpoydin- tai sokeriherne, kahviherne) | | | | | |

0260050 | Linssit | | | | | |

0260990 | Muut | | | | | |

0270000 | vii)Varsivihannekset (tuoreet) | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0270010 | Parsa | | | | | |

0270020 | Kardoni eli ruotiartisokka | | | | | |

0270030 | Lehtiselleri | | | | | |

0270040 | Fenkoli | | | | | |

0270050 | Latva-artisokka | | | | | |

0270060 | Purjo | | | | | |

0270070 | Raparperi | | | | | |

0270080 | Bambunversot | | | | | |

0270090 | Palmunsydämet | | | | | |

0270990 | Muut | | | | | |

0280000 | (viii)Sienet | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0280010 | Viljellyt (Herkkusieni, osterivinokas, siitake) | | | | | |

0280020 | Luonnonvaraiset (Kantarelli, tryffeli, huhtasieni, herkkutatti) | | | | | |

0280990 | Muut | | | | | |

0290000 | (ix)Merilevät | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0300000 | 3.KUIVATUT PALKOKASVIT | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0300010 | Pavut (Härkäpavut, haricot-pavut (valkoiset pavut), huilupavut, Canavalia ensiformis, limanpavut, mustasilmäpavut) | | | | | |

0300020 | Linssit | | | | | |

0300030 | Herneet (Kahviherneet, peltoherneet (Pisum sativum subs. sativum), peltonätkelmä) | | | | | |

0300040 | Lupiinit | | | | | |

0300990 | Muut | | | | | |

0400000 | 4.ÖLJYSIEMENET JA ÖLJYSIEMENKASVIT | | | | | |

0401000 | i)Öljysiemenet | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] |

0401010 | Pellavansiemenet | | | | | |

0401020 | Maapähkinät | | | | | |

0401030 | Unikonsiemenet | | | | | |

0401040 | Seesaminsiemenet | | | | | |

0401050 | Auringonkukansiemenet | | | | | |

0401060 | Rapsinsiemenet (Rypsinsiemenet, rypsi) | | | | | |

0401070 | Soijapavut | | | | | |

0401080 | Sinapinsiemenet | | | | | |

0401090 | Puuvillansiemenet | | | | | |

0401100 | Kurpitsansiemenet (Muut Cucurbitaceae-heimon kasvien siemenet) | | | | | |

0401110 | Saflori | | | | | |

0401120 | Kurkkuyrtti | | | | | |

0401130 | Ruistankio | | | | | |

0401140 | Hamppu | | | | | |

0401150 | Risiini | | | | | |

0401990 | Muut | | | | | |

0402000 | ii)Öljysiemenkasvit | | | | | |

0402010 | Öljyoliivit | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0402020 | Öljypalmun siemenet | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] |

0402030 | Öljypalmun hedelmät | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] |

0402040 | Kapok | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] |

0402990 | Muut | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,02 [5] | 0,05 [5] | 0,02 [5] |

0500000 | 5.VILJAT | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0500010 | Ohra | | | | | |

0500020 | Tattari (Amarantti, kvinoa) | | | | | |

0500030 | Maissi | | | | | |

0500040 | Hirssi (Italianpantaheinä, tefheinä) | | | | | |

0500050 | Kaura | | | | | |

0500060 | Riisi | | | | | |

0500070 | Ruis | | | | | |

0500080 | Durra | | | | | |

0500090 | Vehnä (Speltti, ruisvehnä ) | | | | | |

0500990 | Muut | | | | | |

0600000 | 6.TEE, KAHVI, YRTTIUUTEJUOMAT JA KAAKAO | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] |

0610000 | i)Tee (kuivatut lehdet ja lehtiruodit, fermentoitu ja muu, Camellia sinensis -laji) | | | | | |

0620000 | (ii)Kahvipavut | | | | | |

0630000 | (iii)Yrttiuutejuomat (kuivatut) | | | | | |

0631000 | a)Kukat | | | | | |

0631010 | Kamomillan kukat | | | | | |

0631020 | Hibiskuksen kukat | | | | | |

0631030 | Ruusun terälehdet | | | | | |

0631040 | Jasmiinin kukat (Mustaselja (Sambucus nigra)) | | | | | |

0631050 | Lehmus | | | | | |

0631990 | Muut | | | | | |

0632000 | b)Lehdet | | | | | |

0632010 | Mansikan lehdet | | | | | |

0632020 | Punapensaan (rooibos) lehdet (Neidonhiuspuun lehdet) | | | | | |

0632030 | Mate | | | | | |

0632990 | Muut | | | | | |

0633000 | c)Juuret | | | | | |

0633010 | Rohtovirmajuuren juuri | | | | | |

0633020 | Ginsengjuuri | | | | | |

0633990 | Muut | | | | | |

0639000 | d)Muut yrttiuutejuomat | | | | | |

0640000 | iv)Kaakao (fermentoidut pavut) | | | | | |

0650000 | v)Johanneksenleipäpuu eli karob | | | | | |

0700000 | 7.HUMALA (kuivattu), humalan siemenet ja tähkäjauhe mukaan luettuina | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] |

0800000 | 8.MAUSTEET | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] | 0,05 [5] |

0810000 | i)Siemenet | | | | | |

0810010 | Anis | | | | | |

0810020 | Ryytineito eli mustakumina | | | | | |

0810030 | Sellerin siemenet (Liperin siemenet) | | | | | |

0810040 | Korianterin sienemet | | | | | |

0810050 | Kuminansiemenet | | | | | |

0810060 | Tillin siemenet | | | | | |

0810070 | Fenkolin siemenet | | | | | |

0810080 | Sarviapila | | | | | |

0810090 | Muskottipähkinä | | | | | |

0810990 | Muut | | | | | |

0820000 | ii)Hedelmät ja marjat | | | | | |

0820010 | Maustepippuri | | | | | |

0820020 | Anispippuri (japaninpippuri) | | | | | |

0820030 | Kumina | | | | | |

0820040 | Kardemumma | | | | | |

0820050 | Katajanmarjat | | | | | |

0820060 | Pippuri (musta- ja valkopippuri) (Pitkäpippuri, roseepippuri) | | | | | |

0820070 | Vaniljatangot | | | | | |

0820080 | Tamarindi | | | | | |

0820990 | Muut | | | | | |

0830000 | iii)Kuori/kaarna | | | | | |

0830010 | Kaneli (Cassia) | | | | | |

0830990 | Muut | | | | | |

0840000 | iv)Juuret tai juurakko | | | | | |

0840010 | Lakritsi | | | | | |

0840020 | Inkivääri | | | | | |

0840030 | Kurkuma | | | | | |

0840040 | Piparjuuri | | | | | |

0840990 | Muut | | | | | |

0850000 | v)Nuput/silmut | | | | | |

0850010 | Mausteneilikat | | | | | |

0850020 | Kaprikset | | | | | |

0850990 | Muut | | | | | |

0860000 | vi)Luotit | | | | | |

0860010 | Maustesahrami | | | | | |

0860990 | Muut | | | | | |

0870000 | vii)Siemenvaippa | | | | | |

0870010 | Muskottikukka | | | | | |

0870990 | Muut | | | | | |

0900000 | 9.SOKERIKASVIT | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] | 0,01 [5] |

0900010 | Sokerijuurikas | | | | | |

0900020 | Sokeriruoko | | | | | |

0900030 | Salaattisikuri | | | | | |

0900990 | Muut | | | | | |

1000000 | 10.MAAELÄINPERÄISET TUOTTEET | 0,02 [5] | 0,01 [5] | 0,05 [5] | 0,01 [5] | 0,05 [5] |

1010000 | i)Liha, lihavalmisteet, muut eläimenosat, veri ja eläinrasvat - tuore, jäähdytetty tai jäädytetty, suolattu, suolavedessä, kuivattu tai savustettu taikka jalostettu jauhoksi muut jalostetut tuotteet kuten makkarat ja makkarapohjaiset elintarvikevalmisteet | | | | | |

1011000 | a)Siat | | | | | |

1011010 | Liha | | | | | |

1011020 | Silava vailla lihaskudosta | | | | | |

1011030 | Maksa | | | | | |

1011040 | Munuaiset | | | | | |

1011050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1011990 | Muut | | | | | |

1012000 | b)Naudat | | | | | |

1012010 | Liha | | | | | |

1012020 | Rasva | | | | | |

1012030 | Maksa | | | | | |

1012040 | Munuaiset | | | | | |

1012050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1012990 | Muut | | | | | |

1013000 | c)Lampaat | | | | | |

1013010 | Liha | | | | | |

1013020 | Rasva | | | | | |

1013030 | Maksa | | | | | |

1013040 | Munuaiset | | | | | |

1013050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1013990 | Muut | | | | | |

1014000 | d)Vuohet | | | | | |

1014010 | Liha | | | | | |

1014020 | Rasva | | | | | |

1014030 | Maksa | | | | | |

1014040 | Munuaiset | | | | | |

1014050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1014990 | Muut | | | | | |

1015000 | e)Hevoset, aasit, muulit tai muuliaasit | | | | | |

1015010 | Liha | | | | | |

1015020 | Rasva | | | | | |

1015030 | Maksa | | | | | |

1015040 | Munuaiset | | | | | |

1015050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1015990 | Muut | | | | | |

1016000 | f)Siipikarja - kanat, hanhet, ankat, kalkkunat ja helmikanat -, strutsit, kyyhkyset | | | | | |

1016010 | Liha | | | | | |

1016020 | Rasva | | | | | |

1016030 | Maksa | | | | | |

1016040 | Munuaiset | | | | | |

1016050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1016990 | Muut | | | | | |

1017000 | g)Muut tuotantoeläimet (Jänikset, kengurut) | | | | | |

1017010 | Liha | | | | | |

1017020 | Rasva | | | | | |

1017030 | Maksa | | | | | |

1017040 | Munuaiset | | | | | |

1017050 | Muut syötävät osat | | | | | |

1017990 | Muut | | | | | |

1020000 | ii)Maito ja kerma, tiivistämätön, lisättyä sokeria tai makeutusainetta sisältämätön, voi tai muut maidosta saadut rasvat, juusto ja juustoaine | | | | | |

1020010 | Nautaeläimet | | | | | |

1020020 | Lampaat | | | | | |

1020030 | Vuohet | | | | | |

1020040 | Hevoset | | | | | |

1020990 | Muut | | | | | |

1030000 | iii)Linnunmunat, tuoreet, säilötyt tai keitetyt kuorettomat linnunmunat ja munankeltuainen, tuoreet, kuivatut, höyryssä tai vedessä keitetyt, muotoillut, jäädytetyt tai muulla tavalla säilötyt, myös lisättyä sokeria tai muuta makeutusainetta sisältävät | | | | | |

1030010 | Kanat | | | | | |

1030020 | Ankat | | | | | |

1030030 | Hanhet | | | | | |

1030040 | Viiriäiset | | | | | |

1030990 | Muut | | | | | |

1040000 | iv)Hunaja (Kuningatarhyytelö, siitepöly) | | | | | |

1050000 | v)Sammakkoeläimet ja matelijat (Sammanreidet, krokotiilit) | | | | | |

1060000 | vi)Etanat | | | | | |

1070000 | vii)Muut maaeläinperäiset tuotteet | | | | | |

3) Korvataan liitteessä III olevassa B osassa aldikarbia, bromopropylaattia, klorfenvinfossia, endosulfaania, EPTC:tä, etionia, fentionia, metidationia, simatsiinia ja triforiinia koskevat kohdat seuraavasti:

"Torjunta-ainejäämät ja jäämien enimmäismäärät (mg/kg)

[6] []

(F) = rasvaliukoinen."

Koodi | Ryhmät ja esimerkkejä yksittäisistä tuotteista, joihin jäämien enimmäismääriä sovelletaan [6] | Aldikarbi (aldikarbin, sen sulfoksidin ja sen sulfonin summa ilmaistuna aldikarbina) | Bromopropylaatti (F) | Klorfenvinfossi (F) | Endosulfaani (alfa- ja beetaisomeerien ja endosulfaanisulfaatin summa endosulfaanina ilmaistuna) (F) | Etioni | Fentioni (fentioni ja sen happianalogi, niiden sulfoksidit ja sulfoni ilmaistuna fentionina) (F) | Metidationi | Triforiini |

0130040 | Mispelit | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,03 | 0,01 [7] |

0130050 | Japaninmispeli | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,03 | 0,01 [7] |

0154050 | Ruusunmarjat | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0154060 | Mulperinmarjat (Mansikkapuun hedelmä) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0154070 | Acerolakirsikka (Välimeren mispeli) (Kiivimarja (Actinidia arguta)) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0154080 | Mustaselja (Musta marja-aronia, pihlaja, tyrni, orapihlaja, marjatuomipihlaja ja muut puumarjat) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0161050 | Karambolat (Bilimbi) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0161060 | Kakit | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0161070 | Jambolaani (jaavanluumu) (Jaavanomena (vesiomena), malakanjambolaani, ruusuomena, brasiliankirsikka, surinaminkirsikka (grumichama, Eugenia uniflora)) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0162040 | Kaktusviikuna | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0162050 | Tähtiomena | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0162060 | Amerikanpersimoni (kaki) (Musta sapote, valkoinen sapote, vihreä sapote, poutapuu-laji (keltainen sapote) ja mammisapote) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0163060 | Annonat, kirimoija (Annona reticulata, Annona squamosa, llama ja Annonacea-heimoon kuuluvat keskikokoiset hedelmät) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0163070 | Guavat (Pitaija (Hylocereus undatus)) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0163090 | Leipäpuu (Jakkipuun hedelmä) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0163100 | Duriot | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0163110 | Annonat, guanabana | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0212040 | Nuolijuuri | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0251050 | Krassikanankaali | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0251070 | Mustasinappi | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0252020 | Portulakat (Salaattikleitonia eli talviportulakka, vihannesportulakka, suolaheinä, suolayrtti, Agretti (Salsola soda) ) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0253000 | c)Viinilehdet | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0256050 | Salvia (Talvikynteli, kesäkynteli ) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0256060 | Rosmariini | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0256070 | Timjami (Meirami, oregano) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0256080 | Basilika (Sitruunamelissa, minttu, piparminttu) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0256090 | Laakerinlehti | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0256100 | Rakuuna (Iisoppi) | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0270080 | Bambunversot | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0270090 | Palmunsydämet | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0290000 | (ix)Merilevät | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 | 0,01 [7] |

0401110 | Saflori | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0401120 | Kurkkuyrtti | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0401130 | Ruistankio | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0401150 | Risiini | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0402020 | Öljypalmun siemenet | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0402030 | Öljypalmun hedelmät | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0402040 | Kapok | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,02 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] |

0620000 | (ii)Kahvipavut | 0,1 | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0630000 | (iii)Yrttiuutejuomat (kuivatut) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631000 | a)Kukat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631010 | Kamomillan kukat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631020 | Hibiskuksen kukat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631030 | Ruusun terälehdet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631040 | Jasmiinin kukat (Mustaselja (Sambucus nigra)) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631050 | Lehmus | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0631990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0632000 | b)Lehdet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0632010 | Mansikan lehdet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0632020 | Punapensaan (rooibos) lehdet (Neidonhiuspuun lehdet) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0632030 | Mate | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0632990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0633000 | c)Juuret | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0633010 | Rohtovirmajuuren juuri | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0633020 | Ginsengjuuri | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0633990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0639000 | d)Muut yrttiuutejuomat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0640000 | iv)Kaakao (fermentoidut pavut) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0650000 | v)Johanneksenleipäpuu eli karob | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0800000 | 8.MAUSTEET | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | | | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810000 | i)Siemenet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810010 | Anis | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810020 | Ryytineito eli mustakumina | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810030 | Sellerin siemenet (Liperin siemenet) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810040 | Korianterin sienemet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810050 | Kuminansiemenet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810060 | Tillin siemenet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810070 | Fenkolin siemenet | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810080 | Sarviapila | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810090 | Muskottipähkinä | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0810990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 1 | 3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820000 | ii)Hedelmät ja marjat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820010 | Maustepippuri | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820020 | Anispippuri (japaninpippuri) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820030 | Kumina | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820040 | Kardemumma | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820050 | Katajanmarjat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820060 | Pippuri (musta- ja valkopippuri) (Pitkäpippuri, roseepippuri) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820070 | Vaniljatangot | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820080 | Tamarindi | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0820990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 5 | 5 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0830000 | iii)Kuori/kaarna | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0830010 | Kaneli (Cassia) | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0830990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0840000 | iv)Juuret tai juurakko | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,5 | 0,3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0840010 | Lakritsi | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,5 | 0,3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0840020 | Inkivääri | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,5 | 0,3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0840030 | Kurkuma | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,5 | 0,3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0840040 | Piparjuuri | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,5 | 0,3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0840990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,5 | 0,3 | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0850000 | v)Nuput/silmut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0850010 | Mausteneilikat | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0850020 | Kaprikset | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0850990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0860000 | vi)Luotit | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0860010 | Maustesahrami | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0860990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0870000 | vii)Siemenvaippa | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0870010 | Muskottikukka | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0870990 | Muut | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] | 0,05 [7] | 0,1 [7] | 0,05 [7] |

0900000 | 9.SOKERIKASVIT | | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0900010 | Sokerijuurikas | 0,05 | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0900020 | Sokeriruoko | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0900030 | Salaattisikuri | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

0900990 | Muut | 0,02 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015000 | e)Hevoset, aasit, muulit tai muuliaasit | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015010 | Liha | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015020 | Rasva | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015030 | Maksa | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015040 | Munuaiset | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015050 | Muut syötävät osat | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1015990 | Muut | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017000 | g)Muut tuotantoeläimet (Jänikset, kengurut) | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017010 | Liha | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017020 | Rasva | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017030 | Maksa | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017040 | Munuaiset | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017050 | Muut syötävät osat | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1017990 | Muut | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1030020 | Ankat | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1030030 | Hanhet | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1030040 | Viiriäiset | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1030990 | Muut | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,05 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1040000 | iv)Hunaja (Kuningatarhyytelö, siitepöly) | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1050000 | v)Sammakkoeläimet ja matelijat (Sammanreidet, krokotiilit) | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1060000 | vi)Etanat | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

1070000 | vii)Muut maaeläinperäiset tuotteet | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,01 [7] | 0,02 [7] | 0,01 [7] |

[1] Täydellinen luettelo kasvi- ja eläinperäisistä tuotteista, joihin jäämien enimmäismääriä sovelletaan, löytyy liitteestä I.

[**] Analyysiherkkyden alaraja.

[***] Torjunta-aineen ja koodin yhdistelmä, johon sovelletaan liitteessä III olevassa B osassa vahvistettua jäämien enimmäismäärää.

[4] Täydellinen luettelo kasvi- ja eläinperäisistä tuotteista, joihin jäämien enimmäismääriä sovelletaan, löytyy liitteestä I.

[*****] Analyysiherkkyden alaraja."

[6] Täydellinen luettelo kasvi- ja eläinperäisistä tuotteista, joihin jäämien enimmäismääriä sovelletaan, löytyy liitteestä I.

[] Analyysiherkkyden alaraja.

--------------------------------------------------


Ylläpito: julkaisutoimisto