A Bizottság 252/2006/EK rendelete ( 2006. február 14. ) a takarmányokban lévő egyes adalékanyagok végleges engedélyezéséről és egyes, már engedélyezett takarmány-adalékanyagok új alkalmazásainak ideiglenes engedélyezéséről EGT vonatkozású szöveg

Hivatalos Lap L 044 , 15/02/2006 o. 0003 - 0008


A Bizottság 252/2006/EK rendelete

( 2006. február 14.)

a takarmányokban lévő egyes adalékanyagok végleges engedélyezéséről és egyes, már engedélyezett takarmány-adalékanyagok új alkalmazásainak ideiglenes engedélyezéséről

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a takarmány-adalékanyagokról szóló, 1970. november 23-i 70/524/EGK tanácsi irányelvre [1] és különösen annak 3. cikkére, 9d. cikke (1) bekezdésére és 9e. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a takarmányozási célra felhasznált adalékanyagokról szóló, 2003. szeptember 22-i 1831/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre [2] és különösen annak 25. cikkére,

mivel:

(1) Az 1831/2003/EK rendelet rendelkezik az adalékanyagok takarmányokban történő felhasználásának engedélyezéséről.

(2) Az 1831/2003/EK rendelet 25. cikke átmeneti intézkedéseket állapít meg a takarmány-adalékanyagokra vonatkozó, az 1831/2003/EK rendelet alkalmazásának időpontját megelőzően a 70/524/EGK irányelvvel összhangban benyújtott engedélykérelmekre.

(3) Az e rendelet mellékleteiben felsorolt adalékanyagokra vonatkozó engedélykérelmeket az 1831/2003/EK rendelet alkalmazásának időpontja előtt nyújtották be.

(4) Az ezen engedélykérelmekre vonatkozó, a 70/524/EGK irányelv 4. cikkének (4) bekezdése szerinti első véleményeket az 1831/2003/EK rendelet alkalmazásának időpontja előtt továbbították a Bizottságnak. Ezért az ilyen kérelmeket továbbra is a 70/524/EGK irányelv 4. cikkével összhangban kell kezelni.

(5) A 866/1999/EK bizottsági rendelet [3] első alkalommal, ideiglenesen engedélyezte az Enterococcus faecium NCIMB 10415 mikroorganizmus-készítmény használatát malacok esetében. Új adatokat nyújtottak be azon kérelem alátámasztására, hogy ezt a mikroorganizmus-készítményt határozatlan időre engedélyezzék. Az értékelés azt mutatja, hogy teljesülnek a 70/524/EGK irányelv 3a. cikkében az ilyen engedélyezésre előírt feltételek. Ennek megfelelően e mikroorganizmus-készítmény felhasználását, az I. mellékletben leírtak szerint, határozatlan időre engedélyezni kell.

(6) A Trichoderma reesei (CBS 528.94) által termelt 3-fitáz enzimkészítmény alkalmazását első alkalommal a 418/2001/EK bizottsági rendelet [4] engedélyezte brojlercsirkék esetében. Új adatokat nyújtottak be azon kérelem alátámasztására, hogy ezt az enzimkészítményt határozatlan időre engedélyezzék. Az értékelés azt mutatja, hogy teljesülnek a 70/524/EGK irányelv 3a. cikkében az ilyen engedélyezésre előírt feltételek. Ennek megfelelően ennek az enzimkészítménynek a felhasználását, a II. mellékletben leírtak szerint, határozatlan időre engedélyezni kell.

(7) A Trichoderma reesei (CBS 528.94) által termelt 3-fitáz enzimkészítmény alkalmazását első alkalommal a 358/2005/EK bizottsági rendelet [5] engedélyezte hízópulykák és emsék esetében. Ezt a 943/2005/EK bizottsági rendelet [6] határozatlan időre engedélyezte hízósertések és malacok esetében. Új adatokat nyújtottak be azon kérelem alátámasztására, hogy az ezen enzimkészítmény alkalmazására kiadott engedélyt a tojótyúkokra is kiterjesszék. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) véleményt bocsátott ki ezen enzimkészítmény alkalmazásáról, és megállapította, hogy az nem jelent veszélyt erre a további állatkategóriára. Az értékelés azt mutatja, hogy a 70/524/EGK irányelv 9e. cikkének (1) bekezdésében megállapított, a szóban forgó készítmény fent említett célra való alkalmazásának engedélyezésére előírt feltételek teljesültek. Ennek megfelelően a III. mellékletben meghatározottak szerinti enzimkészítmény használatát négy évre ideiglenesen engedélyezni kell.

(8) A Trichoderma longibrachiatum (ATCC 2106) által termelt endo-1,3(4)-béta-glükanáz és a Trichoderma longibrachiatum (ATCC 2105) által termelt endo-1,4-béta-xilanáz enzimkészítmény alkalmazását a 833/2005/EK bizottsági rendelet [7] határozatlan időre engedélyezte hízósertés esetében. Új adatokat nyújtottak be azon kérelem alátámasztására, hogy az ezen enzimkészítmény alkalmazására kiadott engedélyt malacokra is kiterjesszék. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság véleményt bocsátott ki e készítmény alkalmazásáról, és megállapította, hogy az nem jelent veszélyt erre a további állatkategóriára. Az értékelés azt mutatja, hogy a 70/524/EGK irányelv 9e. cikkének (1) bekezdésében megállapított, a szóban forgó készítmény fent említett célra való alkalmazásának engedélyezésére előírt feltételek teljesültek. Ennek megfelelően a III. mellékletben meghatározottak szerinti enzimkészítmény alkalmazását négy évre ideiglenesen engedélyezni kell.

(9) Az Aspergillus aculeatus (CBS 589.94) által termelt endo-1,3(4)-béta-glükanáz, a Trichoderma longibrachiatum (CBS 592.94) által termelt endo-1,4-béta-glükanáz, a Bacillus amyloliquefaciens (DSM 9553) által termelt alfa-amiláz, a Bacillus amyloliquefaciens (DSM 9554) által termelt bacillolizin és a Trichoderma viride (NIBH FERM BP 4842) által termelt endo-1,4-béta-xilanáz enzimkészítmény alkalmazását első alkalommal a 2437/2000/EK bizottsági rendelet [8] engedélyezte ideiglenesen malacok esetében. Ezt a 358/2005/EK rendelet határozatlan időre engedélyezte brojlercsirkék esetében. Új adatokat nyújtottak be azon kérelem alátámasztására, hogy az ezen enzimkészítmény alkalmazására kiadott engedélyt a hízópulykákra is kiterjesszék. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság véleményt bocsátott ki e készítmény alkalmazásáról, és megállapította, hogy az nem jelent veszélyt erre a további állatkategóriára. Az értékelés azt mutatja, hogy a 70/524/EGK irányelv 9e. cikkének (1) bekezdésében megállapított, a szóban forgó készítmény fent említett célra való alkalmazásának engedélyezésére előírt feltételek teljesültek. Ennek megfelelően a III. mellékletben meghatározottak szerinti enzimkészítmény alkalmazását négy évre ideiglenesen engedélyezni kell.

(10) E kérelmek vizsgálata azt mutatja, hogy a munkavállalók mellékletekben rögzített adalékanyagoknak való kitettséggel szembeni védelme érdekében bizonyos eljárások bevezetése szükséges. Ilyen védelmet a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló, 1989. június 12-i 89/391/EGK tanácsi irányelv [9] alkalmazása biztosít.

(11) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A "mikroorganizmusok" csoportjába tartozó, I. mellékletben meghatározott készítmény takarmány-adalékanyagként való felhasználása határozatlan időre engedélyezett az említett mellékletben megállapított feltételek szerint.

2. cikk

Az "enzimek" csoportjába tartozó, II. mellékletben meghatározott készítmény takarmány-adalékanyagként való felhasználása határozatlan időre engedélyezett az említett mellékletben megállapított feltételek szerint.

3. cikk

Az "enzimek" csoportjába tartozó, III. mellékletben szereplő készítmények takarmány-adalékanyagként való felhasználását négy évre engedélyezik az említett mellékletben megállapított feltételek szerint.

4. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2006. február 14-én.

a Bizottság részéről

Markos Kyprianou

a Bizottság tagja

[1] HL L 270., 1970.12.14., 1. o. A legutóbb az 1800/2004/EK bizottsági rendelettel (HL L 317., 2004.10.16., 37. o.) módosított rendelet.

[2] HL L 268., 2003.10.18., 29. o. A 378/2005/EK bizottsági rendelettel (HL L 59., 2005.3.5., 8. o.) módosított rendelet.

[3] HL L 108., 1999.4.27., 21. o.

[4] HL L 62., 2001.3.2., 3. o.

[5] HL L 57., 2005.3.3., 3. o.

[6] HL L 159., 2005.6.22., 6. o.

[7] HL L 138., 2005.6.1., 5. o. Az 1812/2005/EK rendelettel (HL L 291., 2005.11.5., 18. o.) módosított rendelet.

[8] HL L 280., 2000.11.4., 28. o.

[9] HL L 183., 1989.6.29., 1. o. Az 1882/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

EK-sorszám | Adalékanyag | Kémiai képlet, leírás | Állatfaj vagy -kategória | Legnagyobb életkor | Legkisebb tartalom | Maximális tartalom | Egyéb rendelkezések | Az engedélyezési időszak vége |

CFU/kg a teljes értékű takarmányban |

Mikroorganizmusok

"E 1705 | Enterococcus faecium NCIMB 10415 | Enterococcus faecium készítmény, amely legalább az alábbi mennyiségeket tartalmazza: Mikrokapszulázott formában:1 × 1010 CFU/g adalékanyagot.Szemcsézett formában:3,5 × 1010 CFU/g adalékanyagot. | Malacok | — | 0,35 × 109 | 1 × 109 | 1.Az adalékanyag és az előkeverék használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási hőmérsékletet, az eltarthatóság időtartamát és a pelletálási stabilitást.2.Szemcsézett formában csak tejpótlókban használható.3.Maximum kb. 35 kg-os malacok esetében való alkalmazásra. | Határozatlan időre" |

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

EK-sorszám | Adalékanyag | Kémiai képlet, leírás | Állatfaj vagy -kategória | Legnagyobb életkor | Legkisebb tartalom | Legnagyobb tartalom | Egyéb rendelkezések | Az engedélyezési időszak vége |

Aktivitási egység/kg a teljes értékű takarmányban |

Enzimek

"E 1632 | 3-fitáz EC 3.1.3.8 | A Trichoderma reesei (CBS 528.94) által termelt 3-fitáz készítmény, amelynek legkisebb aktivitása: Szilárd formában: 5000 PPU [1]/gFolyékony formában: 5000 PPU/g | Brojlercsirke | — | 250 PPU | — | 1.Az adalékanyag és az előkeverék használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási hőmérsékletet, az eltarthatóság időtartamát és a pelletálási stabilitást.2.Ajánlott adag egy kilogramm teljes értékű takarmányban:250–750 PPU.3.Több mint 0,22 % fitin-kötésben lévő foszfort tartalmazó összetett takarmányokban való alkalmazásra | Határozatlan időre |

[1] Egy PPU az az enzimmennyiség, amely percenként 1 mikromol szervetlen foszfátot szabadít fel nátrium-fitátból 5 pH mellett és 37 °C-on."

--------------------------------------------------

III. MELLÉKLET

EK-sz. vagy szám | Adalékanyag | Kémiai képlet, leírás | Állatfaj vagy -kategória | Legnagyobb életkor | Legkisebb tartalom | Legnagyobb tartalom | Egyéb rendelkezések | Az engedélyezési időszak vége |

Aktivitási egység/kg a teljes értékű takarmányban |

Enzimek

"28 | 3-fitáz EC 3.1.3.8 | A Trichoderma reesei (CBS 528.94) által termelt 3-fitáz készítmény, amelynek legkisebb aktivitása: Szilárd formában: 5000 PPU [1]/gFolyékony formában: 5000 PPU/g | Tojótyúkok | — | 250 PPU | — | 1.Az adalékanyag és az előkeverék használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási hőmérsékletet, az eltarthatóság időtartamát és a pelletálási stabilitást.2.Ajánlott adag egy kilogramm teljes értékű takarmányban:250–1000 PPU.3.Több mint 0,22 % fitin-kötésben lévő foszfort tartalmazó összetett takarmányokban való alkalmazásra | 2010.3.7. |

39 | Endo-1,3(4)-béta-glükanázEC 3.2.1.6Endo-1,4-béta-xilanázEC 3.2.1.8 | Trichoderma longibrachiatum (ATCC 2106) által termelt endo-1,3(4)-béta-glükanáz, a Trichoderma longibrachiatum (ATCC 2105) által termelt endo-1,4-béta-xilanáz készítmény, amelynek legkisebb aktivitása: Endo-1,3(4)-béta-glükanáz: 800 U [2]/gEndo-1,4-béta-xilanáz: 800 U [3]/g | Malacok (elválasztott) | — | endo-1,3(4)-béta-glükanáz: 400 U | — | 1.Az adalékanyag és az előkeverék használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási hőmérsékletet, az eltarthatóság időtartamát és a pelletálási stabilitást.2.Ajánlott adag egy kilogramm teljes értékű takarmányban:endo-1,3(4)-béta-glükanáz: 400 Uendo-1,4-béta-xilanáz: 400 U3.Nem keményítőalapú poliszacharidokban (főként béta-glükánokban és arabinoxilánokban) gazdag összetett takarmányokban való alkalmazásra, pl. amelyek több mint 65 % árpát tartalmaznak.4.Legfeljebb kb. 35 kg-os elválasztott malacoknál való alkalmazásra. | 2010.3.7. |

endo-1,4-béta-xilanáz: 400 U | — |

53 | Endo-1,3(4)-béta-glükanázEC 3.2.1.6Endo-1,4-béta-glükanázEC 3.2.1.4Alfa-amilázEC 3.2.1.1BacillolizinEC 3.4.24.28Endo-1,4-béta-xilanázEC 3.2.1.8 | Az Aspergillus aculeatus (CBS 589.94) által termelt endo-1,3(4)-béta-glükanáz, a Trichoderma longibrachiatum (CBS 592.94) által termelt endo-1,4-béta-glükanáz, a Bacillus amyloliquefaciens (DSM 9553) által termelt alfa-amiláz, a Bacillus amyloliquefaciens (DSM 9554) által termelt bacillolizin és a Trichoderma viride (NIBH FERM BP 4842) által termelt endo-1,4-béta-xilanáz készítmény, amelyek legkisebb aktivitása: Endo-1,3(4)-béta-glükanáz: 2350 U [4]/gEndo-1,4-béta-glukanáz: 4000 U [5]/gAlfa-amiláz: 400 U [6]/gBacillolizin: 450 U [7]/gEndo-1,4-béta-xilanáz: 20000 U [8]/g | Hízópulykák | — | Endo-1,3(4)-béta-glükanáz: 587 U | — | 1.Az adalékanyag és az előkeverék használati utasításában fel kell tüntetni a tárolási hőmérsékletet, az eltarthatóság időtartamát és a pelletálási stabilitást.2.Ajánlott adagolás a teljes takarmány minden kilogrammjában:endo-1,3(4)-béta-glükanáz: 587–2350 Uendo-1,4-béta-glükanáz: 1000–4000 Ualfa-amiláz: 100–400 Ubacillolizin: 112–450 Uendo-1,4-béta-xilanáz: 5000–20000 U3.Nem keményítőalapú poliszacharidokban (főként béta-glükánokban és különösen arabinoxilánokban) gazdag, összetett takarmányokban való alkalmazásra, plamelyek több mint 30 % búzát tartalmaznak. | 2010.3.7. |

Endo-1,4-béta-glukanáz: 1000 U | — |

Alfa-amiláz 100 U | — |

Bacillolizin: 112 U | — |

Endo-1,4-béta-xilanáz: 5000 U | — |

[1] Egy PPU az az enzimmennyiség, amely percenként 1 mikromol szervetlen foszfátot szabadít fel nátrium-fitátból 5 pH mellett és 37 °C-on.

[2] Egy U az az enzimmennyiség, amely percenként egy mikromol redukáló cukrot (glükóz-ekvivalenst) szabadít fel árpa béta-glükánból 5,0 pH mellett és 30 °C-on.

[3] 1 U az az enzimmennyiség, amely percenként 1 mikromol redukálócukrot (xilóz-ekvivalenst) szabadít fel pelyvás zab-xilánból 5,3 pH-nál és 50 °C-on.

[4] 1 U az az enzimmennyiség, amely percenként 0,0056 mikromol redukálócukrot (glükóz-ekvivalenst) szabadít fel árpa béta-glükánból 7,5 ph-nál és 30 °C-on.

[5] 1 U az az enzimmennyiség, amely percenként 0,0056 mikromol redukálócukrot (glükóz-ekvivalenst) szabadít fel karboximetilcellulózból 4,8 pH-nál és 50 °C-on.

[6] 1 U az az enzimmennyiség, amely percenként 1 mikromol glükozid kötést hidrolizál vízben nem oldódó keresztkötésű keményítőpolimerből 7,5 pH-nál és 37 °C-on.

[7] 1 U az az enzimmennyiség, amely triklór-ecetsavban 7,5 pH-nál és 37 °C-on percenként 1 mikrogram oldható azokazeint állít elő.

[8] 1 U az az enzimmennyiség, amely percenként 0,0067 mikromol redukálócukrot (xilóz-ekvivalenst) szabadít fel nyírfa-xilánból 5,3 pH-nál és 50 °C-on."

--------------------------------------------------


A honlap fenntartója a Kiadóhivatal