52009DC0290

Správa Komisie - Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc (ECHO) - Výročná správa za rok 2008 {SEC(2009)825) /* KOM/2009/0290 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 1.7.2009

KOM(2009) 290 v konečnom znení

SPRÁVA KOMISIE

Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc – (ECHO) Výročná správa za rok 2008

{SEC(2009)825)

OBSAH

1. Úvod 3

2. Všeobecné aspekty politiky 4

3. Celkový prehľad humanitárnych operácií GR ECHO v roku 2008 5

3.1. Celková situácia 5

3.2. Hlavné zásahy v roku 2008 podľa regiónov a prideľovanie finančných prostriedkov 7

3.3. Porovnávacia analýza 8

3.4. Zníženie rizika katastrof, vrátane činností týkajúcich sa pripravenosti na katastrofy 9

3.5. Spojenie pomoci, obnovy a rozvoja (LRRD – Linking relief, rehabilitation and development) 10

3.6. Hlavní partneri pri humanitárnych operáciách 10

4. Vzťahy so zainteresovanými stranami 10

5. Ďalšie činnosti 11

6. Záver 11

Príloha :

V prílohe sú uvedené tieto ďalšie informácie:

- prehľad humanitárnych operácií podľa jednotlivých krajín,

- vzťahy so zainteresovanými stranami,

- výsledky hodnotení, a

- finančné tabuľky.

1. ÚVOD

Politika Európskej únie v oblasti humanitárnej pomoci vyjadruje jej základné zásady – solidarita, tolerancia a rešpektovanie ľudskej dôstojnosti. Humanitárna pomoc, hoci nie je nástrojom krízového riadenia, je jedným z pilierov činností Spoločenstva v krajinách postihnutých prírodnými alebo človekom spôsobenými katastrofami, ako aj zložitými mimoriadnymi udalosťami[1]. Prostredníctvom svojich činností v oblastiach postihnutých katastrofami a svojho aktívneho prínosu k podpore rešpektovania a dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva[2] sa Európska komisia presadila ako hlavný aktér v oblasti medzinárodnej humanitárnej pomoci. V súčasnosti je najväčším jednotlivým darcom v operáciách, prostredníctvom ktorých sa obyvateľom v tretích krajinách postihnutých humanitárnymi krízami poskytuje pomoc, podpora a ochrana.

Generálne riaditeľstvo pre humanitárnu pomoc[3] (GR ECHO) je útvarom Európskej komisie zodpovedným za poskytovanie humanitárnej pomoci obetiam konfliktov alebo prírodných a človekom spôsobených katastrof v tretích krajinách. Tento všeobecný cieľ prispieva k strategickému cieľu Komisie „Európa ako svetový partner“ začlenenému do všeobecného cieľa vonkajších vzťahov[4], ktorý je ustanovený Zmluvou o Európskej únii (EÚ).

GR ECHO chráni humanitárny priestor a zásady, ktoré sú pod silnejúcou hrozbou, prostredníctvom prísneho dodržiavania zásad dobrého humanitárneho darcovstva (DHD[5]), snahy o vysokú kvalitu pomoci a vedenia transparentného dialógu s ostatnými kľúčovými aktérmi.

Samotné GR ECHO neuskutočňuje programy pomoci. Je darcom, ktorý vykonáva svoju misiu prostredníctvom financovania humanitárnych akcií Spoločenstva za pomoci svojich partnerov, ktorí podpísali rámcovú dohodu o partnerstve (RDP), napríklad európskych mimovládnych a medzinárodných organizácií (pobočky Červeného kríža), alebo finančnú a administratívnu rámcovú dohodu (FAFA) v prípade agentúr OSN.

Úlohou GR ECHO je zabezpečiť, aby sa tovar a služby rýchlo dostali do krízových oblastí prostredníctvom týchto partnerov. Osobitné ustanovenia nariadenia o rozpočtových pravidlách a ich vykonávacie pravidlá uľahčujú rýchle poskytovanie pomoci. Tieto štrukturálne opatrenia umožňujú generálnemu riaditeľstvu ECHO využívať aj technických asistentov na mieste (odborníkov z ECHO), aby zabezpečili stanovenie zraniteľných častí spoločnosti, presné posúdenie potrieb, rýchle určenie vhodných partnerov a projektov na uspokojenie týchto potrieb. Potom nasleduje monitorovanie pokroku, ktorý dosiahli partneri, a projektov na mieste s cieľom zaistiť riadne finančné hospodárenie podporené vyhlásením o dôveryhodnosti, že sa finančné zdroje použili na určený účel.

Na základe skúseností s reakciou na katastrofy sa GR ECHO zameriava aj na podporu pripravenosti na katastrofy s cieľom znížiť zraniteľnosť a vystavenie ľudí rizikám a katastrofám, ako aj znížiť hospodárske náklady plynúce z týchto katastrof. S cieľom účinne plniť svoj mandát môže GR ECHO podporovať – kde je to vhodné a nevyhnutné – opatrenia na budovanie kapacít svojich realizačných partnerov.

Táto správa sa vydáva v súlade s požiadavkou článku 19 nariadenia o humanitárnej pomoci:

„Na záver každého finančného roka Komisia predloží Európskemu parlamentu a Rade výročnú správu spolu so zhrnutím týkajúcim sa operácií, ktoré boli v priebehu príslušného roka financované. Zhrnutie bude obsahovať informácie týkajúce sa agentúr, prostredníctvom ktorých boli humanitárne operácie realizované. V správe bude uvedený aj prehľad všetkých externých posudkov týkajúcich sa úloh, ktoré mohli byť realizované v rámci zvláštnych operácií“.

V tejto správe sú zhrnuté hlavné činnosti GR ECHO uskutočnené v roku 2008. Príloha obsahuje rozsiahly prehľad operácií financovaných v rôznych krajinách a oblastiach, v ktorých GR ECHO poskytuje pomoc prostredníctvom svojich partnerov, a štatistické údaje vybrané z finančnej správy za rok 2008[6].

2. VšEOBECNÉ ASPEKTY POLITIKY

Hoci sa humanitárna situácia na celom svete z jedného roka na druhý výrazne nemení, humanitárne potreby sú naďalej značné a zásahy sú častejšie.

V poslednom desaťročí sa počet prírodných katastrof značne zvýšil, najmä v dôsledku vplyvov zmeny klímy. Deväť z každých desiatich katastrof teraz súvisí s klímou[7] a v posledných dvoch desaťročiach sa počet zaznamenaných katastrof zdvojnásobil. Prírodné udalosti sa často zmenia na katastrofy v dôsledku značnej zraniteľnosti a nedostatočnej schopnosti obyvateľov vyrovnať sa s následkami týchto udalostí, a to najmä v rozvojových krajinách.

Súčasne s týmito katastrofami, ktoré majú čiastočne pôvod v ľudskom správaní, sa počet konfliktov výrazne nezmenil, trvajú však dlhšie a sú stále ničivejšie. Dôsledkom je rastúci dopyt po celosvetovej humanitárnej pomoci. Výzvou pre humanitárnych darcov, medzi ktorých patrí GR ECHO, je udržať potrebnú rovnováhu medzi financovaním akcií zameraných na predchádzanie humanitárnym katastrofám a rýchlou reakciou na mimoriadne udalosti, či už prírodné alebo spôsobené človekom.

Na úrovni politiky je podpísanie Európskeho konsenzu[8] o humanitárnej pomoci predsedami Rady, Európskeho parlamentu a Európskej komisie v decembri 2007, po ktorom nasledovalo prijatie akčného plánu[9] , významným krokom vpred pre Európsku úniu, ktorá si definitívne stanovila spoločný súbor hodnôt, zásad a cieľov zameraných na posilnenie súdržnosti jej celkovej humanitárnej činnosti. V konsenze sa zdôrazňuje význam zásady rôznorodosti partnerov poskytujúcich pomoc a uznáva sa v ňom, že každý z týchto subjektov má komparatívne výhody pri reakcii na osobitné situácie alebo okolnosti.

Ako súčasť vykonávania akčného plánu sa 16. septembra 2008 konala v Európskom parlamente konferencia o medzinárodnom humanitárnom práve . Cieľom tejto konferencie bolo zvýšiť informovanosť o porušeniach medzinárodného humanitárneho práva a v rámci Európskeho konsenzu o humanitárnej pomoci preskúmať spôsoby lepšej podpory dodržiavania tohto práva na úrovni Európskej únie.

Komisia nakoniec prijala v marci oznámenie o „ posilnení kapacít Únie v oblasti reakcie na katastrofy “ , s cieľom reagovať na rastúce výzvy, či už vyplývajú z prírodných katastrof alebo človekom spôsobených kríz, a posilniť schopnosť Únie poskytnúť ochranu a humanitárnu pomoc obyvateľom buď na svojom vlastnom území alebo v tretích krajinách.

3. CELKOVÝ PREHľAD HUMANITÁRNYCH OPERÁCIÍ GR ECHO V ROKU 2008

3.1. Celková situácia

Komisia poskytuje humanitárnu pomoc obetiam prírodných alebo človekom spôsobených katastrof v tretích krajinách prostredníctvom svojho Generálneho riaditeľstva pre humanitárnu pomoc (GR ECHO) výhradne na základe humanitárnych potrieb. Tento rok Komisia reagovala na humanitárne krízy vo viac ako 60 krajinách na základe potrieb tak, že poskytla pomoc prostredníctvom 90 rozhodnutí o financovaní v celkovej sume 937 miliónov EUR . Počiatočný rozpočet vo výške 751 miliónov EUR sa pri niekoľkých príležitostiach posilnil s cieľom reagovať na nové krízy a prírodné katastrofy, ku ktorým došlo počas roka, a tiež, čo je najdôležitejšie, s cieľom reagovať na závratné ceny potravín.

GR ECHO sa v roku 2008 muselo zaoberať vplyvom prudkého rastu cien potravín . V dôsledku tohto náhleho nárastu cien základných produktov potravinovej pomoci a oleja sa náklady na reakciu na humanitárne potreby stanovené pre rok 2008 značne zvýšili. Okrem toho sa zvýšila zraniteľnosť chudobných obyvateľov voči krízam, pretože zo svojich obmedzených zdrojov musia venovať viac na nákupy potravín. S cieľom vyriešiť krátkodobý účinok rastúcich cien potravín sa rozpočet na mimoriadnu potravinovú pomoc GR ECHO v roku 2008 takmer zdvojnásobil, pričom dodatočné zdroje sa čerpali z rezervy na pomoc pri mimoriadnych udalostiach. Na konci roka bol rozpočet potravinovej pomoci vo výške 363 miliónov EUR, čo umožnilo, aby sa pomoc dostala k viac ako 25 miliónom ľudí.

Okrem potravinovej krízy sú prírodné katastrofy zvýraznené zmenou klímy stále častejšie aj závažnejšie, pričom častejšie a závažnejšie postihujú už aj tak zraniteľné obyvateľstvo.

Prírodné katastrofy spôsobili v roku 2008 škody v týchto geografických oblastiach: cyklóny/hurikány v Karibskej oblasti, ktoré postihli Haiti, Bahamy, Kubu, Madagaskar a Barmu/Mjanmarsko; suchá v Africkom rohu, Saheli, Moldavskej republike, Paraguaji, Hondurase a na palestínskych územiach; zemetrasenie v Číne; epidémie v Benine, Latinskej Amerike a Karibskej oblasti; povodne v Bangladéši, Bolívii, Ekvádore, Guatemale, Hondurase, Namíbii, Indii a Jemene; obdobia extrémneho chladu v Peru a Bolívii a tajfúny v Laose a vo Vietname. Komisia musela reagovať rýchlo, aby pomohla tisícom trpiacich ľudí, ktorí boli v niektorých prípadoch už postihnutí inými krízami.

Pokiaľ ide o „človekom spôsobené“ krízy, konflikt medzi Gruzínskom a Ruskou federáciou v Južnom Osetsku v auguste viedol k núdzovému zásahu v prospech obyvateľov postihnutých týmto novým konfliktom. Keňu zasiahli rozsiahle politické nepokoje po spochybnených prezidentských voľbách. Násilie po voľbách viedlo k vysídleniu viac ako 500 000 ľudí. V Jemene sal v roku 2008 vystupňovali vnútorné konflikty na severe krajiny. Nepodpísanie mierovej dohody medzi Islamským oslobodzovacím frontom Moro a vládou Filipín v auguste rozdúchalo obnovené boje na južnom ostrove Mindanao, čo viedlo k presídleniu viac ako 550 000 ľudí. Na konci roka zostalo presídlených približne 320 000 ľudí bez akejkoľvek vyhliadky na riešenie. Nakoniec, vláda na Srí Lanke zrušila dohodu o zastavení bojov z roku 2002 a zintenzívnila útoky na severe krajiny.

Okrem týchto nových kríz musela Komisia zvládnuť zhoršujúce sa humanitárne situácie, často zahŕňajúce zdĺhavé, zložité mimoriadne udalosti z predchádzajúcich rokov. Dvoma hlavnými príkladmi sú Sudán a Konžská demokratická republika.

Prostredníctvom svojho rozpočtu na humanitárnu pomoc – vrátane potravinovej pomoci – poskytla EÚ humanitárnu pomoc približne 143 miliónom príjemcov v tretích krajinách[10]. Okrem toho sa 18,5 miliónu ľudí poskytla podpora v rámci pripravenosti na katastrofy prostredníctvom posilnenia odolnosti miestneho spoločenstva a schopnosti miestnych aktérov reagovať na katastrofu.

Komisia poskytla spolu 552 miliónov EUR (t. j. 58,9 % zo svojho celkového konečného rozpočtu) krajinám AKT, ktoré sú najväčším príjemcom finančných prostriedkov GR ECHO, po nich nasledovala Ázia a Latinská Amerika (192 miliónov EUR – 20,5 %) a východná Európa, nové nezávislé štáty, Blízky východ a stredozemské krajiny (156 miliónov EUR – 16,3 %).

Uplatňovanie zásad založených na potrebách[11] viedlo k tomuto geografickému členeniu[12] finančných prostriedkov vyčlenených na humanitárnu pomoc v roku 2008 (v tisíckach EUR):

Humanitárna pomoc v roku 2008 |

Celok/región | Spolu | % |

A/1: Afrika, Karibská oblasť, Tichomorská oblasť | 551 847 | 58,9 % |

Sudán a Čad | 197 000 |

Africký roh | 167 897 |

Stredná a južná Afrika, Indický oceán | 126 200 |

Západná Afrika | 39 100 |

Karibská oblasť | 21 650 |

A/2: Nové nezávislé štáty, Blízky východ, Stredozemie | 152 635 | 16,3 % |

Blízky východ, Stredozemie | 124 860 |

Európa, Kaukaz a Stredná Ázia | 27 775 |

A/3: Ázia a Latinská Amerika | 192 327 | 20,5 % |

Južná Ázia | 94 257 |

Juhovýchodná a východná Ázia | 64 000 |

Latinská Amerika | 34 070 |

Negeografické nástroje | 39 833 |

Budovanie kapacít, granty a služby, rozhodnutie DREF[13] a iné | 7 021 | 0,7 % |

Technická pomoc | 25 000 | 2,7 % |

Výdavky na podporu | 7 812 | 0,8 % |

SPOLU | 936 642 | 100% |

V roku 2008 sa 15 zo 41 krajín, ktoré v súčasnosti zažívajú krízu vymedzenú spomínaným hodnotením, považovalo za mimoriadne zraniteľné: z toho sa 11 krajín nachádza v Afrike, ostatné boli Afganistan, Čečensko (Ruská federácia), Východný Timor a Jemen.

V súlade s používanou metodikou vyčlenilo GR ECHO v roku 2008 85 % zo svojho pôvodne plánovaného rozpočtu na prioritné oblasti s vysokými humanitárnymi potrebami v rámci hlavnej rozpočtovej položky na humanitárnu pomoc (23.02.01).

GR ECHO sa vo svojej stratégii pomoci naďalej zameriava na zabudnuté krízy (prípady, keď darcovia a médiá venujú málo pozornosti hlavným humanitárnym potrebám, čo sa odráža v nízkej úrovni poskytnutej pomoci). Analýza a metodika GR ECHO na určenie zabudnutých kríz je založená na kvantitatívnych údajoch (chýbajúce spravodajstvo médií alebo nízka podpora darcov v spojení s naliehavými potrebami), ako aj na kvalitatívnych faktoroch (hodnotenie odborníkov a administratívnych pracovníkov GR ECHO priamo na mieste). Viac informácií o zabudnutých krízach je v časti II prílohy.

Výsledky hodnotení globálnych potrieb a zabudnutých kríz možno nájsť na webovej lokalite Europa http://ec.europa.eu/echo/policies/strategy_en.htm.

3.2. Hlavné zásahy v roku 2008 podľa regiónov a prideľovanie finančných prostriedkov

Komisia sa musela zaoberať veľkým počtom prírodných katastrof a človekom spôsobených kríz, ale aj zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou, niekedy zdĺhavými, zložitými mimoriadnymi situáciami, ktoré už existovali v predchádzajúcich rokoch. Napríklad Konžská demokratická republika, v ktorej opakovane prepukajú boje na východe krajiny a spôsobujú, že stovky tisíc ľudí musia utekať zo svojich domovov, predstavuje pre humanitárne organizácie už niekoľko rokov významnú výzvu. Región Darfúr v Sudáne sa považuje za najhoršiu humanitárnu krízu na svete a v dôsledku toho sa tam vyvíja nesmierne úsilie v oblasti medzinárodnej humanitárnej pomoci. Životy miliónov ľudí závisia od vonkajšej pomoci.

Zásahy uvedené v týchto oddieloch sú podrobne opísané v časti III prílohy.

3.2.1. Afrika, Karibská a Tichomorská oblasť (krajiny AKT)

GR ECHO pridelilo v roku 2008 najväčšiu finančnú sumu Sudánu v celkovej výške 167 miliónov EUR a Konžskej demokratickej republike (45,5 milióna EUR + 8 miliónov EUR pre útvar ECHO FLIGHT). Ďalšie významné zásahy v Afrike, ktoré si vyžiadali finančné prostriedky vo výške viac ako 20 miliónov EUR, sa uskutočnili v Somálsku (44 miliónov EUR), Čade (30 miliónov EUR), v rámci programu pripravenosti na regionálne suchá (30 miliónov EUR), v Zimbabwe (25 miliónov EUR) a v Etiópii (40 miliónov EUR).

3.2.2. Blízky východ a nové nezávislé štáty

Komisia naďalej reagovala na vážnu humanitárnu situáciu na Západnom brehu a v pásme Gazy, v prípade ktorej nedošlo v roku 2008 k žiadnemu zlepšeniu, a to ani napriek obnoveniu štrukturálnej pomoci Palestínskej samospráve v decembri 2007. Okrem politickej situácie boli najzraniteľnejšie segmenty palestínskeho obyvateľstva na Západnom brehu postihnuté dvoma klimatickými udalosťami: mrazom a suchom. Na pokrytie potravinových potrieb najzraniteľnejšieho obyvateľstva na Západnom brehu a v pásme Gazy a palestínskych utečencov v Libanone boli poskytnuté finančné prostriedky vo výške 82,8 milióna EUR. Príjemcom v Iraku a mimo neho sa poskytlo aj 30 miliónov EUR v rámci reakcie na humanitárne a potravinové potreby v dôsledku irackej krízy.

Na Severnom Kaukaze Komisia pokračovala v poskytovaní finančných prostriedkov obetiam čečenského konfliktu schválením celkovej sumy 11 miliónov EUR.

3.2.3. Ázia

Suma 39 miliónov EUR sa poskytla na pomoc ľuďom v Barme/Mjanmarsku postihnutým cyklónom Nargis, ktorý zasiahol krajinu, suma 36,3 milióna EUR bola určená pre zraniteľných ľudí postihnutých konfliktmi a prírodnými katastrofami v Afganistane, Iráne a v Pakistane. Suma 20,15 milióna EUR sa poskytla na pomoc ľuďom postihnutým prírodnými katastrofami v Bangladéši (zamorenie hlodavcami v Chittagong Hill Tracts, zostávajúce potreby v dôsledku cyklónu Sidr, ktorý zasiahol krajinu koncom roku 2007, intenzívne monzúnové dažde koncom septembra 2008, spolu s veľkými návalmi vôd v dôsledku podmáčania na juhozápade). Ďalších 351 000 EUR sa poskytlo na podporu (barmských) rohingyjských utečencov v Bangladéši.

3.2.4. Latinská Amerika

Nakoniec, 34 miliónov EUR sa pridelilo na pomoc Latinskej Amerike, pričom 12,5 milióna EUR z tejto sumy sa poskytlo obetiam kolumbijského konfliktu a zvyšná časť na reakciu na niekoľko prírodných katastrof, napríklad, na fenomén La Niña v Bolívii a v Ekvádore, na sucho v Paraguaji a Hondurase, vlny studeného počasia v Bolívii a Peru a na povodne v Guatemale a Hondurase.

3.3. Porovnávacia analýza

Porovnávacia analýza geografického rozdelenia rozhodnutí o financovaní na obdobie rokov 2004 – 2008 v grafe ukazuje, že relatívny podiel finančných prostriedkov určených krajinám AKT sa neustále zvyšuje, s výnimkou roku 2005, keď sa tento trend obrátil, keďže sa obrovský podiel finančných prostriedkov poskytol Ázii na vyrovnanie sa s dvomi hlavnými krízami v tejto časti sveta: s cunami a so zemetrasením v Kašmíre. Ak sa pozrieme na päťročnú perspektívu, je potrebné zdôrazniť aj to, že financovanie určené pre rôzne regióny a oblasti sveta je veľmi premenlivé, čo potvrdzuje, že zásah GR ECHO je povahou a vymedzením orientovaný krátkodobo. Je potrebné poznamenať aj to, že viac ako 96 % rozpočtu na humanitárnu pomoc je určených na financovanie humanitárnych operácií, zatiaľ čo menej ako 4 % sú určené na podporné a administratívne výdavky (informácie, audity, hodnotenia, pomocní pracovníci, atď.). Pozri oddiel VIII prílohy.

[pic]

3.4. Zníženie rizika katastrof, vrátane činností týkajúcich sa pripravenosti na katastrofy

GR ECHO v rámci svojho mandátu financuje činnosti súvisiace s pripravenosťou na riziká a so znižovaním rizík, ktorým čelia najzraniteľnejšie spoločenstvá a tí, ktorí sú najviac vystavení účinkom prírodných katastrof.

Vzhľadom na rastúcu informovanosť o význame pripravenosti, na značné zvýšenie počtu a intenzity katastrof v posledných desaťročiach a na Akčný rámec z Hjóga na roky 2005 – 2015, ktorý vyzýva všetky vlády a medzinárodné organizácie, aby uprednostnili zníženie rizika katastrof (DRR – Disaster Risk Reduction) a investovali do tejto oblasti, GR ECHO v posledných rokoch zintenzívnilo financovanie pripravenosti na katastrofy na miestnej úrovni a je pripravené ďalej zlepšovať svoj prístup. Hoci GR ECHO nemôže prekročiť limity svojho mandátu, môže podporovať množstvo akcií prostredníctvom využívania svojich osvedčených silných stránok.

Prínos GR ECHO k DRR sa uskutočňuje prostredníctvom programu DIPECHO – iniciatív zameraných na pripravenosť na suchá, začlenenia opatrení v oblasti pripravenosti na katastrofy do operácií pomoci a činností presadzovania.

GR ECHO sa v rámci svojho prístupu k pripravenosti na katastrofy upriamuje na dve hlavné zásady: na jednej strane, na lepšie informovanie spoločenstiev o rizikách, ktorým čelia, a na druhej strane na zvýšenie ich odolnosti. Zároveň sa začali uskutočňovať činnosti, ktoré sú určené na posilnenie schopnosti miestnych verejných orgánov zodpovedných za ochranu tamojšieho obyvateľstva. Činnosti týkajúce sa pripravenosti na katastrofy sa vykonávajú prostredníctvom širokého spektra partnerov, ktorí úzko spolupracujú s miestnymi organizáciami, čím sa uľahčuje prístup k najzraniteľnejším spoločenstvám a k spoločenstvám na okraji spoločnosti.

GR ECHO teraz vďaka svojmu novému akčnému plánu, ktorý sa začal realizovať v juhovýchodnej Afrike, aktívne pôsobí v siedmich regiónoch sveta, ktoré sú osobitne náchylné na prírodné katastrofy.

3.5. Spojenie pomoci, obnovy a rozvoja (LRRD – Linking relief, rehabilitation and development)

Pomoc zo strany GR ECHO sa spolu s inými nástrojmi pomoci zameriava aj na uľahčenie návratu obyvateľov k sebestačnosti, kdekoľvek a kedykoľvek je to možné, a na to, aby mohlo v prípade dobrých podmienok postupne ukončiť poskytovanie finančných prostriedkov. V tejto súvislosti sa GR ECHO aktívne angažuje pri uskutočňovaní stratégie spojenia pomoci, obnovy a rozvoja „LRRD“ a pri rozvíjaní intenzívnejšej spolupráce s inými útvarmi Komisie alebo s darcami.

3.6. Hlavní partneri pri humanitárnych operáciách

GR ECHO poskytuje humanitárnu pomoc prostredníctvom partnerov. GR ECHO spolupracuje približne s 200 mimovládnymi organizáciami, agentúrami Organizácie Spojených národov a medzinárodnými organizáciami, napríklad s Medzinárodným výborom Červeného kríža a Medzinárodnou federáciou spoločenstiev Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Pre GR ECHO je dôležité mať široké a rôznorodé spektrum partnerov, čo mu umožňuje účinne uspokojovať narastajúcu škálu potrieb na celom svete. GR ECHO si vybudovalo úzke pracovné vzťahy so svojimi partnermi na úrovni otázok politiky aj na úrovni riadenia humanitárnych operácií.

V roku 2008 GR ECHO uskutočňovalo humanitárne operácie prostredníctvom mimovládnych organizácií (44 %), agentúr OSN (46 %) a medzinárodných organizácií (10 %).

Počas uvedeného roka GR ECHO preskúmalo, znovu posúdilo a zlepšilo dohody o partnerstve, ktorými sa riadia vzťahy s jeho partnermi, a to zefektívnením postupov bez toho, aby zľavilo z kontroly monitorovania poskytnutej pomoci a z dohľadu nad ňou. Tým sa zachovala efektívnosť humanitárnej pomoci. Podrobnejšie informácie o ročnom rozdelení operácií medzi skupinami partnerov sú uvedené v oddiele VIII.5. prílohy.

4. VZťAHY SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI

GR ECHO rovnako ako v predchádzajúcich rokoch udržiavalo aktívne vzťahy s inými európskymi inštitúciami, členskými štátmi, medzinárodnými organizáciami a naďalej podporovalo dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva a humanitárnych zásad (humanita, nestrannosť, nediskriminácia a neutralita).

Zabezpečilo aj o to, aby sa povinnosť rešpektovať humanitárny priestor počas mimoriadnych udalostí zohľadnila v európskych a medzinárodných diskusiách. GR ECHO si vybudovalo aj pevný pracovný vzťah s humanitárnym „spravodajcom“ Európskeho parlamentu.

Vybudovalo si úzke kontakty s francúzskym a s blížiacim sa českým predsedníctvom. V tejto súvislosti mala osobitný význam práca zameraná na vytvorenie novej pracovnej skupiny Rady pre humanitárnu a potravinovú pomoc.

GR ECHO si v rámci svojich vzťahov s darcami mimo EÚ udržalo vzťahy s USA, vrátane organizovania dialógu o strategickom partnerstve (SPD – Strategic Partnership Dialogue), ako aj ďalších stretnutí, a budovalo si vzťahy s ďalšími kľúčovými darcami.

Nakoniec, GR ECHO naďalej zabezpečovalo zastupovanie a zviditeľnenie humanitárneho hľadiska na fórach OSN a zabezpečilo, aby sa politika ES odrazila v koordinovaných postojoch, uzneseniach a vyhláseniach EÚ v orgánoch OSN.

Podrobnejšie údaje o týchto zainteresovaných stranách sú uvedené v oddiele V prílohy.

5. ĎALšIE čINNOSTI

GR ECHO sa v rámci svojich činností musí zaoberať aj ďalšími otázkami týkajúcimi sa podpory poskytovania a kvality humanitárnej pomoci:

1. vypracovanie bezpečnostnej a ochrannej politiky GR ECHO vo vzťahu k pracovníkom zapojeným do poskytovania humanitárnej pomoci;

2. podpora posilnenia inštitucionálnych kapacít partnerov v niektorých osobitných oblastiach s cieľom zlepšiť ich schopnosť reagovať rýchlo a účinne na mimoriadne udalosti prostredníctvom programov budovania kapacít ;

3. posilnenie svojej schopnosti rýchlej reakcie priamo na mieste organizovaním multisektorálnych tímov;

4. komunikačná stratégia a poskytovanie informácií, a

5. v oblasti odbornej prípravy GR ECHO podporuje „ sieť humanitárnej pomoci“ (NOHA – Network on Humanitarian Assistance), ktorá poskytuje multidisciplinárne postgraduálne štúdium.

Podrobnosti o týchto činnostiach sú uvedené v oddiele VI prílohy.

6. ZÁVER

GR ECHO naďalej rýchlo reagovalo na nepredvídané udalosti, aby pomohlo tisícom trpiacich ľudí, ktorí už boli v niektorých prípadoch postihnutí dlhodobými krízami. Tieto dlhé a stále ničivejšie konflikty majú dramatické dôsledky, a to nielen na súčasné obyvateľstvo, ktoré je trvalo závislé od humanitárnej pomoci, ale aj na budúce generácie.

Ak je zmena klímy najdôležitejším faktorom zvyšovania humanitárnych potrieb, celosvetová potravinová kríza je problémom bezprostredným. Ak k tomu pridáme svetovú finančnú a hospodársku krízu, predpokladá sa, že kritickú úroveň chudoby dosiahne mnoho rozvojových krajín. Akékoľvek zníženie medzinárodných investícií a pomoci v dôsledku krízy by postihlo najmä najzraniteľnejšie regióny.

GR ECHO od svojho vytvorenia nepretržite upravuje svoju stratégiu tak, aby sa jeho pomoc dostala k obyvateľom, ktorí ju najviac potrebujú. Je jasné, že súčasný geopolitický kontext predstavuje nové výzvy. Jednou z nich je ochrana ohrozeného humanitárneho priestoru a podpora dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva všetkými stranami zapojenými do ozbrojeného konfliktu. Ďalšou výzvou je potreba zabezpečiť prepojenie medzi zvyšujúcim sa počtom aktérov s cieľom poskytnúť účinnú a primeranú pomoc tým, ktorí ju potrebujú.

Nakoniec, pokiaľ ide o politický aspekt, snaha o koordináciu, ktorá sa začala podpísaním Európskeho konsenzu o humanitárnej pomoci – a schválením akčného plánu na jeho vykonávanie – umožní GR ECHO prejaviť jeho ambíciu aktívne prispievať k vymedzeniu humanitárnej politiky a k strategickým otázkam týkajúcim sa schopnosti poskytovať primeranú a účinnú humanitárnu pomoc tam, kde je to najviac potrebné.

[1] KOM(2008) 130, Posilnenie kapacít Únie v oblasti reakcie na katastrofy.

[2] http://www.icrc.org/Web/Eng/siteeng0.nsf/htmlall/section_ihl_in_brief?OpenDocument.

[3] Pozri nariadenie Rady č. 1257/96.

[4] Článok 21 ods. 2 písm. g Zmluvy o EÚ.

[5] http://www.goodhumanitariandonorship.org/

[6] K dispozícii na adrese http://ec.europa.eu/echo/funding/key_figures/echo_en.htm.

[7] The Economist's, J. Holmes, „Rok v roku 2009“, Teraz viac pomoci, prosím (s. 110).

[8] Ú. v. EÚ C 25, 30.1.2008.

[9] SEK(2008)1991 – máj 2008.

[10] Z tejto sumy GR ECHO poskytlo pomoc 13,5 miliónu osôb vysídlených v rámci krajiny, a to z celkového oznámeného počtu 26 miliónov – www.internal-displacement.org (IDMC – Internal Displacement Monitoring Centre, Global overview of Trends and Developments in 2007 – Stredisko na monitorovanie osôb vysídlených v rámci krajiny, Celkový prehľad trendov a vývoja v roku 2007).

[11] GR ECHO poskytuje pomoc na základe hodnotenia humanitárnych potrieb, pričom využíva dva doplňujúce indexy: index krízy a index zraniteľnosti, ktoré sú vysvetlené v časti II prílohy.

[12] Rozčlenenie celkovej sumy vyčlenenej v roku 2008 podľa rozpočtovej položky je k dispozícii v časti VIII.

[13] Mimoriadny fond pomoci pri katastrofách (DREF – Disaster Relief Emergency Fund).