52007DC0502

Komisijos komunikatas - Rezultatų siekianti Europa – bendrijos teisės taikymas /* KOM/2007/0502 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 5.9.2007

KOM(2007) 502 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS

REZULTATŲ SIEKIANTI EUROPA – BENDRIJOS TEISĖS TAIKYMAS

KOMISIJOS KOMUNIKATAS

REZULTATŲ SIEKIANTI EUROPA – BENDRIJOS TEISĖS TAIKYMAS[1]

I. ĮVADAS

Europos Sąjunga grindžiama teise, daugelis jos politikos krypčių įgyvendinamos teisės aktais ir paremtos pagarba teisinės valstybės principui. Europos Sąjungos laimėjimus įgyvendinant daugelį sutartyse ir teisės aktuose nustatytų tikslų lemia veiksmingas Bendrijos teisės taikymas valstybėse narėse. Įstatymai ne visiškai pasiteisina, jeigu nėra tinkamai taikomi ir įgyvendinami. Teisynas didelis – daugiau kaip 9 000 teisinių priemonių; iš jų maždaug 2 000 yra direktyvos, kurių kiekvienai įgyvendinti reikia nuo 40 iki daugiau kaip 300 perkėlimo į nacionalinę ir regioninę teisę priemonių. ES apima 27 nacionalines administracijas ir daugiau kaip 70 autonominių regionų. Daugiau kaip 500 mln. europiečių turi galimybę įgyvendinti savo teises pagal šiuos įstatymus. Piliečių lūkesčiai dėl ES privalumų neturėtų būti apviliami. Todėl, siekiant geresnio reglamentavimo tikslo, būtina skirti didžiausią dėmesį teisės taikymui, nustatyti, kodėl galėjo kilti įgyvendinimo bei vykdym§o sunkumų, ir įvertinti, ar gali būti patobulintas esamas taikymo ir vykdymo problemų sprendimo būdas. Spėti paskui šią besikeičiančią tikrovę, neapviliant piliečių lūkesčių ir tenkinant geresnio reglamentavimo reikalavimus, yra tikras išbandymas.

Nesugebėjus įveikti šio išbandymo, susilpnės Europos Sąjungos pamatai. Netinkamai taikant įstatymus, kyla pavojus, kad nebus pasiekta Europos politikos tikslų, o sutartimis užtikrintos laisvės gali būti įgyvendinamos tik iš dalies. Jeigu teisinis procesas nėra valdomas strateginiu būdu, prioriteto pažeidimams gali tekti nepakankamas dėmesys, o piliečių skundų sprendimas gali trukti vis ilgiau. Šiuos pavojus būtina mažinti.

Europos institucijos ir valstybės narės turėtų toliau gerinti savo darbą, skirtą užtikrinti, kad Bendrijos teisė taikoma bei įgyvendinama teisingai, o piliečių paklausimai ir skundai nagrinėjami tinkamai. Bus daugiau bendradarbiaujama siekiant užkirsti kelią problemų atsiradimui, veiksmingiau sprendžiant iškilusias problemas ir greičiau sprendžiant nustatytus pažeidimus, kartu skatinant skaidrumą ir informacijos mainus. Tai taip pat apims geresnį įgyvendinimo ir vykdymo klausimų integravimą į politikos ciklą – pradedant įstatymų rengimo ir priėmimo procesu, baigiant rezultatų įvertinimu. Siekiant tobulinti įstatymus ir pasiekti geresnio reglamentavimo tikslų, pvz., supaprastinimo ir administracinės naštos mažinimo, piliečiams ir įmonėms svarbu išsiaiškinti įgyvendinimo metu kylančius iššūkius.

Šiuo komunikatu siūloma, kaip geriau taikyti Bendrijos teisę. Komunikatas pagrįstas 2002 m. Komunikatu dėl Bendrijos teisės taikymo kontrolės gerinimo, jame taip pat vadovaujamasi 2006 m. geresnio reglamentavimo Europos Sąjungoje strateginėje apžvalgoje nustatytomis gairėmis[2]. Jame taip pat nagrinėjami pagrindiniai politikos klausimai, iškelti 2006 m. gegužės mėn. Parlamento rezoliucijoje[3].

II. BENDRIJOS TEISėS TAIKYMAS VIS DIDESNE įVAIROVE PASIžYMINčIOJE EUROPOS SąJUNGOJE

Bendrijos teisę taiko ir įgyvendina daug dalyvių – Europos institucijos, valstybės narės, įskaitant vietos ir regioninės valdžios institucijas bei teismus. Kylančių klausimų apimtis ir rūšis skiriasi priklausomai nuo sukurtų teisių dalyko ir pobūdžio.

Valstybės narės pirmiausia atsakingos už tai, kad ES sutartys ir teisės aktai[4] būtų taikomi laiku ir tinkamai. Jos atsakingos už tiesioginį Bendrijos teisės taikymą, už savo įstatymų, kuriais įgyvendinama Bendrijos teisė, taikymą ir už daugelį tų įstatymų pagrindu priimamų administracinių sprendimų. Nacionaliniams teismams taip pat tenka svarbus vaidmuo užtikrinant teisės laikymąsi, pavyzdžiui, prireikus perduodant klausimus dėl preliminaraus nutarimo priėmimo Teisingumo Teismui.

Komisijai tenka įvairūs vaidmenys. Pirmiausia, remdamasi savo iniciatyvos teise, Komisija atsakinga už naujų teisės aktų ir jų pakeitimų siūlymą. Ji taip pat atsakinga už geresnio reglamentavimo principo taikymą rengiant naujus įstatymus, kad juose būtų atsižvelgiama į įgyvendinimą ir vykdymą, taip pat galiojančių teisės aktų pataisymus, kad būtų lengviau vykdomas patobulintas taikymas. Parlamentas ir Taryba atlieka pagrindinį vaidmenį priimdami galutinę priemonę.

Antra, Komisija glaudžiai bendradarbiauja su valstybėmis narėmis, valdydama teisės taikymą per sutartis, įvairiuose sektoriuose veikiančius tinklus ir reguliarius nacionalinių ekspertų susitikimus. Šis darbas užtikrina teisės taikymo veiksmingumą, techninio pobūdžio atnaujinimą ir idėjas, kaip toliau tobulinti teisę.

Trečia, Komisijai, kaip sutarčių sergėtojai, yra suteikta galia ir atsakomybė užtikrinti Bendrijos teisės laikymąsi[5], tikrinant, kad valstybės narės laikytųsi Sutarties taisyklių ir Bendrijos teisės aktų. Ji prižiūri Bendrijos teisės aktų įgyvendinimą valstybėse narėse naudodama ryšius, korespondenciją ir organizuodama susitikimus su valstybėmis narėmis. Komisija gali nustatyti pažeidimo procedūras, prašydama valstybių narių ištaisyti teisės neperkėlimo, netinkamo perkėlimo arba netinkamo perkėlimo atvejus. Komisija gali pateikti svarstyti klausimą Teisingumo Teismui[6], siekdama, kad būtų pripažinta, jog valstybė narė pažeidė Bendrijos teisę[7]. Ji gali kreiptis į Teismą antrą kartą, siekdama, kad būtų taikomos finansinės sankcijos, iki kol bus laikomasi pirmojo Teismo sprendimo[8].

Komisija kasmet pateikia Tarybai ir Parlamentui ataskaitą apie teisės taikymą ir vykdymą. Paprašyta ji suteikia informaciją Parlamentui ir ombudsmenui.

Su teisės taikymu susiję klausimai ir problemos yra neišvengiamai gausūs ir įvairūs. 2006 m. pabaigoje Komisija tvarkė daugiau kaip 3 200 bylų, įskaitant skundus ir savo iniciatyva iškeltas bylas[9], taip pat nagrinėjo daug klausimų ir paklausimų, kuriems reikalingi paaiškinimai ar gairės teisiniais aspektais[10].

Minėtieji klausimai kyla dėl daugelio priežasčių. Valstybės narės galėjo skirti nepakankamai dėmesio teisingam įstatymo išaiškinimui ir taikymui arba per vėlai pradėti nacionalinių perkėlimo priemonių įgyvendinimą ir paskelbimą. Valstybės narės gali patirti sunkumų aiškindamosi ir pasirinkdamos procedūros galimybes. Jos gali perkelti direktyvą ar aiškinti reglamentą susijusios Bendrijos priemonės neatitinkančiu būdu. Minėtieji išaiškinimo skirtumai ir sunkumai gali dar pasikartoti regioniniu ir vietos lygiais. Kai kuriais atvejais teisės nuostatos gali būti neaiškios ar sunkiai įgyvendinamos. Didelis tam tikrų įstatymų atitikimo ar pažeidimų skaičius daugelyje valstybių narių ne tik gali atspindėti didelį teisinės priemonės turinio ar paskirties mastą arba didelį tam tikrų šalių susidomėjimą, bet ir galėtų būti rodiklis, kad tam tikroms nuostatoms įgyvendinti, taikyti arba suprasti reikalingos ypatingos valstybių narių pastangos.

Teisingumo Teismo sprendimas reikalingas palyginti nedaugelio kylančių klausimų atveju. Apie 70 % skundų galima išnagrinėti prieš išsiunčiant oficialų raštą, apie 85 % skundų išnagrinėjami prieš pateikiant pagrįstą nuomonę, apie 93 % skundų išnagrinėjami prieš priimant Teismo sprendimą. Šie skaičiai patvirtinta aukštą sutartos atitikties, stiprinamo supratimo ir teisės rėmimo lygį, augantį potencialą ateityje tinkamai taikyti teisę ir vykdyti ES įstatymų leidėjo ketinimus.

Tačiau procesas gali užtrukti. Vidutiniškai skundo nagrinėjimas trunka 19 mėnesių iki išsiunčiamas oficialus pranešimas; 38 mėnesius, kai byla išnagrinėjama laikotarpiu nuo oficialaus pranešimo iki pagrįstos nuomonės pareiškimo; 50 mėnesių – kai byla išnagrinėjama po pagrįstos nuomonės pareiškimo ir prieš išsiunčiant bylą Teismui; visais atvejais vidutinė trukmė – 26 mėnesiai[11].

Pavėluotas ar klaidingas Bendrijos teisės taikymas silpnina pačią sistemą, mažina galimybes pasiekti jos tikslų, piliečiai ir verslo atstovai netenka galimybės pasinaudoti privalumais. ES institucijos apskritai ir Komisija bei valstybės narės konkrečiai yra suinteresuotos, kad taip atsitiktų kuo rečiau. Toliau pateikiami pagrindiniai principai, kaip galima patobulinti esamą sistemą.

III. TOBULINTINOS SRITYS

Komisijos nuomone, yra keturios pagrindinės sritys, kuriose galėtų būti atlikti patobulinimai:

1. prevencija : visu politikos ciklu ypatingas dėmesys skiriamas įgyvendinimui;

2. efektyvi ir veiksminga reakcija : geresni informacijos mainai ir problemų sprendimas;

3. darbo metodų tobulinimas : prioritetų nustatymas ir spartesnis pažeidimų valdymas;

4. dialogo ir skaidrumo skatinimas tarp Europos institucijų, geresnis visuomenės informavimas.

PREVENCIJA

Visu politikos ciklu ypatingas dėmesys skiriamas įgyvendinimui

Turi būti dedamos didžiausios pastangos, kad būtų užtikrinamas įstatymų aiškumas, paprastumas, veiksmingumas ir įgyvendinamumas. Pasiūlymų rengimo metu, ypač poveikio vertinimo etapu, o taip pat visu politikos ciklu ypatingas dėmesys turi būti skiriamas įgyvendinimo, valdymo ir vykdymo aspektams. Vertinant poveikį, turi būti nagrinėjamos įgyvendinimo galimybės ir jų pasekmės, taip pat teisinių priemonių pasirinkimas pagal tai, kuri geriausiai skatintų priemonės veiksmingumą. Kur įmanoma, įgyvendinimo priemonių atžvilgiu kuo didesniu mastu turėtų būti taikomi reglamentai[12].

Komisijos pasiūlymai Tarybai ir Europos Parlamentui paprastai bus pateikiami su rizika pagrįstais patarimais dėl to, kaip lengviau ir laiku atlikti įgyvendinimą. Pasirengimo įgyvendinti naują įstatymą mastas priklauso nuo susijusių įsipareigojimų pobūdžio, konteksto ir ankstesnės patirties. Šie patarimai gali būti riboti, jeigu nauja priemonė yra techninio pobūdžio ir yra gerai parengta jos įgyvendinimo struktūra. Tačiau kitais atvejais Komisija galėtų pasiūlyti, pavyzdžiui, tobulinimo gaires, organizuoti ekspertų darbo grupių susitikimus perkėlimo klausimais, inicijuoti administracinio pobūdžio bendradarbiavimą ir t. t., kad būtų pasirengta tinkamai taikyti teisę. Priėmusi kiekvieną naują priemonę, Komisija sistemingai prašys paskirti kontaktinius asmenis ir pateikti duomenis apie sukurtą (-us) informacijos mainų tinklą (-us). Komisija taip pat nurodys, kokių tolesnių veiksmų ji vėliau ketina imtis, kad teisė būtų taikoma teisingai (pvz., suplanuotų atitikties vertinimų, ataskaitų ar tyrimų, patikrinimų).

Komisija į naujus teisės aktus ir toliau įtrauks vertinimo nuostatas, suteikiančias bendrą pagrindą įvertinimui, ar įstatymai daro numatytą poveikį ir ar vykdymo priemonės yra veiksmingos, atlikti. Komisija, vykdydama savo tęstinę vertinimo veiklą, taip pat nagrinės esamus teisės aktus, ypač atsižvelgdama į nustatytus įgyvendinimo sunkumus, kad išsiaiškintų, kur galėtų būti reikalingos papildomos pastangos ar pokyčiai. Ji taip pat toliau aktyviai kontroliuos Sutarties principus ir reglamentus, kai tiesiogiai taikomos ES taisyklės, ypač jeigu nebuvo sukurtos specialios teisės administravimo priemonės ir jeigu taisyklių ir atitinkamos Teisingumo Teismo teismų praktikos laikymuisi gresia pavojus. Problemų nustatymo veiksmai bus pagrįsti rizika ir daugeliu būdų, pradedant rinkos stebėjimu, baigiant dialogu su suinteresuotomis grupėmis ir nacionaliniais reguliuotojais bei Europos Teisingumo Teismo prejudicinių sprendimų įgyvendinimu. Geresni ES ir nacionalinių valdžios institucijų tarpusavio informacijos apie ES teisės aktų tobulinimą srautai padės geriau numatyti problemas ir jas spręsti vykdant visą minėtą veiklą.

Koreliacijos lentelės

Koreliacijos lentelės yra svarbus informacijos šaltinis, nustatantis, kaip Bendrijos direktyvos taikomos valstybių narių reglamentuose. Šios lentelės daugelyje valstybių narių yra egzistuojančio teisės aktų leidimo proceso dalis. Jos suteikia vertingą informaciją minimaliomis sąnaudomis ir apribojimais. Lentelės skatina teisės skaidrumą ir prieinamumą, taip pat geresnį supratimą ir taikymą, taip pat išaiškinimą teismuose.

Komisija ir toliau į kiekvieną naują pasiūlymą dėl direktyvos sistemingai įtrauks prievolę skelbti koreliacijos lentelę. Šio reikalavimo ji laikysis visu teisės akto leidimo procesu. Priėmusi kiekvieną direktyvą, ji siųs koreliacijos lentelę valstybėms narėms, prašydama ją užpildyti informacija apie perkėlimo priemones ir grąžinti Komisijai. Komisija taip pat sieks bendro Tarybos ir valstybių narių įsipareigojimo teikti išsamias koreliacijos lenteles.

Mokymai Bendrijos teisės tematika

Gerą Bendrijos teisės taikymą lemia nacionalinių valdžios institucijų priimami teisingi sprendimai. Siekdama nustatyti reikiamą papildomą mokymą, kurį galėtų remti ES[13], Komisija prašys valstybių narių patvirtinti, kad valstybės tarnyboje dirbantiems teisėjams prieinamas pirminis ir visą gyvenimą trunkantis mokymas Bendrijos teisės tematika. Ji rems geresnes galimybes naudotis duomenų bazėmis apie nacionalinių teismų priimtus sprendimus dėl Bendrijos teisės. Ji paskelbs aiškinamąjį dokumentą dėl Teismo precedentinės teisės dėl skundų, susijusių su Bendrijos teisėje numatytų teisių pažeidimais.

INFORMACIJOS MAINAI IR PROBLEMų SPRENDIMAS

Esama situacija

Dauguma piliečių ir verslo atstovų paklausimų ir skundų dėl Bendrijos teisės turėtų būti veiksmingai sprendžiami pradiniame informacijos mainų ar bendro problemų sprendimo etape. Šiuo metu Komisija disponuoja skirtingais mechanizmais, skirtais atsakyti piliečiams. Bendrąsias užklausas tvarko Europe Direct , Piliečių konsultavimo tarnyba, Europos verslo centrai ir t. t. Valstybės narės bendradarbiauja ieškodamos vidaus rinkoje kylančių tarptautinių problemų sprendimo pasitelkdamos SOLVIT sistemą. [14]

Tačiau kai kurių paklausimų ir skundų dėl Bendrijos teisės taikymo šie mechanizmai negali padėti išspręsti. Jeigu tokio pobūdžio paklausimai ar skundai pateikiami Komisijai, atitinkama tarnyba pateikia paaiškinimus apie teisę ir, jei reikia, prašo valstybių narių patvirtinti faktus bei paaiškinti savo poziciją. Nepakankamai dėmesio skiriama poreikiui rasti skubius ir konstruktyvius sprendimus. Nors padaryta tam tikra pažanga, kurią visų pirma rodo paplitęs kompleksinių susitikimų, per kuriuos Komisija peržiūri su valstybe nare visas nebaigtas tam tikro sektoriaus bylas, rengimas, kai kuriuos klausimus Komisija ir valstybė narė svarsto ilgai. Nemažai bylų išsprendžiamos tik pradėjus pažeidimo procedūras.

Darbo metodų tobulinimas

Komisija mano, kad norint klausimus spręsti laiko požiūriu veiksmingesniu būdu ir sustiprinti esamų procedūrų tvarkymą bei valdymą, dabartiniai darbo metodai gali būti patobulinti[15]. Kaip ir iki šiol, Komisijai atsiųsti paklausimai ir skundai, kuriuose keliamas klausimas dėl teisingo ES teisės taikymo, būtų toliau registruojami ir būtų siunčiami pranešimai apie gavimą, o Komisija pateiktų paaiškinimą dėl Bendrijos teisės. Kai dėl iškelto klausimo reikalingas valstybės narės faktinės arba teisinės pozicijos išaiškinimas, klausimas perduodamas susijusiai valstybei narei. Išskyrus atvejus, kai skubiai reikia imtis veiksmų ir kai Komisija mano, kad ryšių su valstybe nare užmezgimas gali prisidėti prie veiksmingo sprendimo radimo, valstybėms narėms suteikiamas trumpas terminas, per kurį susijusiems piliečiams ar verslo atstovams turėtų būti tiesiogiai pateikti reikiami paaiškinimai, informacija ir sprendimai, o taip pat informuota Komisija. Kai klausimas susijęs su Bendrijos teisės pažeidimu, būtų tikimasi, kad per nustatytą terminą valstybė narė jį ištaisys ar pasiūlys ištaisymo būdą. Jeigu nesiūloma jokio sprendimo, Komisija vykdys tolesnius veiksmus, įskaitant pažeidimo procedūras, vadovaudamasi esama praktika.

Tokiu būdu valstybės narės turėtų galimybę spręsti klausimus per sutartą laikotarpį, iš piliečiams lengviausiai prieinamo punkto nacionaliniu teisiniu ir instituciniu požiūriu, veikdamos pagal Bendrijos teisės reikalavimus. Esant būtiniems įsipareigojimams, būtų daugiau galimybių nagrinėti paklausimus ir skundus pateikiant ankstyvas išvadas.

Būtų sukurtas Komisijos ir valstybių narių tarpusavio perdavimo mechanizmas. Pagrindinis valstybės narės kontaktinis asmuo turėtų nagrinėti gaunamus paklausimus ir pateikiamus atsakymus. Šis kontaktinis asmuo skatintų atitinkamą valstybės narės valdžios instituciją pateikti konstruktyvų atsakymą, suteikti informaciją, išspręsti problemą ar bent jau paaiškinti savo poziciją.

Bylų rezultatai būtų registruojami, kad būtų galima atsiskaityti už veiklą ir vykdyti tolesnius veiksmus, įskaitant registraciją ir pažeidimo procedūrų inicijavimą. Tokioje ataskaitoje būtų nustatytas likusių neišspręstų problemų mastas, pobūdis ir svarba, nurodant, ar reikalingi papildomi specialūs problemos sprendimo mechanizmai arba geriau pritaikytos sektoriaus iniciatyvos[16].

Visos šios priemonės turėtų padėti sumažinti pažeidimo procedūrų skaičių ir padidinti jų valdymo veiksmingumą. Komisija siūlo 2008 m. bandomąjį projektą, apimantį keletą valstybių narių, kuris galėtų, po pirmųjų įgyvendinimo metų atlikus įvertinimą, būti išplėstas visoms valstybėms narėms. Išbandydama šias priemones, Komisija sieks vengti pasikartojančių konsultacijų su valstybėmis narėmis ir toliau visapusiškai išnaudos savo teisę nepriklausomai stebėti neišspręstus klausimus.

Darbo metodų pokyčių tikslas – greičiau teikti piliečiams ir verslo atstovams atsakymus ir problemų sprendimus, įskaitant pažeidimų koregavimą. Visos valstybės narės turi stengtis, pirma, ieškoti būdų, kaip išspręsti skundus dėl Bendrijos teisės laikymosi, antra, visus kylančius klausimus spręsti kuo greičiau. Tam reikalinga, kad Komisija ir valstybės narės teiktų didelę politinę paramą ir skirtų pakankamai išteklių. Šie pasiūlymai, dėl kurių būtų reikalinga pakoreguoti 2002 m. komunikatą dėl skundų tvarkymo[17], bus plėtojami aptariant juos su valstybėmis narėmis tęstinio tarpinstitucinio dialogo metu.

Komisija taip pat atlieka papildomą darbą, kad būtų pagerintas paklausimų tvarkymas. Ji kuria tiesioginio ryšio būdu veikiančią „vieno langelio“ sistemą, siekdama pagerinti piliečių galimybes pasinaudoti esamomis informacijos teikimo priemonėmis. Komisija taip pat nagrinės galimybę į problemų sprendimo procesą įtraukti savo atstovybes.

Reikėtų pažymėti, kad tam tikrais atvejais skundų pateikėjai galėtų veiksmingiau įgyvendinti savo teises tiesiogiai nacionaliniu lygmeniu. Tik nacionalinis teismas gali taikyti tokias teisės gynimo priemones kaip teismo draudimai administracijoms, nacionalinių sprendimų anuliavimas, reikalavimas atlyginti nuostolius ir kt.

VEIKSMINGESNIO PAžEIDIMų VALDYMO SIEKIMAS

Pažeidimo procesas atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant teisingą Bendrijos teisės taikymą. Poreikis taikyti pažeidimo procedūras gali būti sumažintas pirmiau apibūdintomis problemų sprendimo ir prevencinėmis priemonėmis. Tai savo ruožtu ves prie veiksmingesnio pažeidimo atvejų valdymo ir sprendimo.

Teisingas teisės taikymas taip pat gali būti patobulintas nustatant bylų tvarkymo pirmenybę[18].

Visi skundai ir pažeidimai bus išnagrinėti. Pirmenybės nustatymas reiškia, kad vienas bylas Komisija gali nagrinėti skubiau ir aktyviau nei kitas.

Pirmenybė turėtų būti nustatoma tokių pažeidimų, kurie susiję su didesne rizika, platesniu poveikiu piliečiams ir verslo atstovams, taip pat Teismo patvirtintų dažniau pasitaikančių pažeidimų atvejais. Šios kategorijos apima:

- nepranešimą apie nacionalines direktyvų perkėlimo priemones arba kitų pranešimo įsipareigojimų nevykdymą;

- Bendrijos teisės pažeidimus, įskaitant neatitikimo atvejus, dėl kurių kyla principiniai klausimai arba kurie turi didelį neigiamą poveikį piliečiams, pvz., pažeidimai, susiję su Sutarties principų ir pagrindinių pamatinių reglamentų ir direktyvų elementų taikymu;

- Teismo sprendimų dėl pažeidimų egzistavimo paisymą (EB Sutarties 228 straipsnis).

Šios kategorijos įtrauktos į išsamesnį prioritetų sąrašą, dėl kurio sprendimas priimtas 2002 m.[19] Pirmos ir trečios kategorijos aprėptis aiški. Antrajai kategorijai priklausančių atitinkamų principų apibrėžimas ir specifinių klausimų poveikio masto nustatymas gali būti atliekamas tik pagal sektorių, atsižvelgiant į turimus išteklius, kaip, pavyzdžiui, numatyta būsimame komunikate aplinkos srityje. Savo veiksmus, susijusius su šiais prioritetais, Komisija apibūdins ir paaiškins savo metinėse ataskaitose 2008 m.

Stebint tokių bylų pažangą, turėtų būti taikomi specialūs lyginamieji standartai:

- Bylų, susijusių su nepranešimu apie nacionalines direktyvų perkėlimo priemones, atveju tikslas turėtų būti ne daugiau kaip 12 mėnesių trukmės laikotarpis nuo oficialaus rašto išsiuntimo iki bylos išsprendimo arba perdavimo Teisingumo Teismui.

- Išimtiniais atvejais, priklausomai nuo specifinių aplinkybių, lygiavertis procedūrų laikotarpis, siekiant užtikrinti ankstesnio Teismo sprendimo laikymąsi, vidutiniškai gali trukti nuo 12 iki 24 mėnesių.

Kitais prioritetiniais atvejais sunku nustatyti prasmingą lyginamąjį standartą, kadangi atvejai skiriasi savo turiniu ir kontekstu. Siekiant užtikrinti greitą pažangą, šios bylos bus tvarkomos specialiu būdu.

Komisija patvirtina savo įsipareigojimą dirbti aktyviau, atsižvelgdama į bylos pirmenybę. Daugelyje procedūros etapų Komisija pradės taikyti dažnesnio sprendimų priėmimo metodą, kuris sudarys sąlygas greitesnei pažangai.

DIALOGO IR SKAIDRUMO SKATINIMAS

Tarpinstitucinis dialogas

Visos ES institucijos suinteresuotos taikyti Bendrijos teisę. Teisės aktų taikymo vertinimas yra svarbus indėlis į politikos formavimo ciklą. Bendros institucijų diskusijos apie Bendrijos teisės poveikį, jos įgyvendinimą, valdymą ir vykdymą, pagrindinių problemų priežasčių analizė gali praturtinti politikos vertinimą ir tobulinimą.

Metinėje ataskaitoje Komisija skirs daugiau dėmesio strateginiams klausimams, esamos teisės padėties skirtinguose sektoriuose vertinimui, būsimo darbo prioritetams ir planavimui, įskaitant teisės sričių, kuriose dažnai pasitaiko pažeidimų, nagrinėjimą. Tai rems strateginį tarpinstitucinį dialogą apie tai, kokiu mastu įgyvendinami Bendrijos teisės tikslai, susiduriama su problemomis ir gali būti taikomi sprendimai. Tokio pobūdžio išsami analizė galėtų teikti peno Parlamento ir Tarybos diskusijoms.

Komunikato I priede siūlomos kelios teisės sritys arba specialiosios priemonės, galinčios būti svarstomos per bendras institucijų diskusijas jų taikymo tema.

Didesnis skaidrumas

Skaidrumas ir geresnis informacijos perdavimas yra esminis santykių su Europos institucijomis ir plačiąja visuomene veiksnys. Piliečiai, verslo atstovai, pilietinė visuomenė, nacionalinės ir regioninės administracijos, Europos Parlamentas ir nacionaliniai parlamentai – visi yra suinteresuoti taikyti teisę. Komisija jau skelbia nemažai informacijos savo metinėje ataskaitoje. Ji pateikia apibendrintą informaciją skundų pateikėjams apie visus veiksmus, atliktus jų skundų atžvilgiu, padeda Peticijų komitetui, pagal pareikalavimą teikia informaciją kitiems Parlamento komitetams ir atsako į klausimus bei ombudsmeno paklausimus.

Komisija toliau didins skaidrumą, sudarydama sąlygas susipažinti su turima bendrąja informacija apie naujo korespondencijos, paklausimų ir skundų tvarkymo metodo veikimą. Ji užtikrins, kad visais pažeidimų nagrinėjimo proceso etapais, pradedant oficialiu raštu, būtų skelbiama informacija apie pažangą. Tuo tikslu bus pritaikyta esama duomenų bazė. Vadovaudamasi dokumentų prieigos taisyklėmis ir būtinybe užtikrinti pažeidimo procedūros veiksmingumą, Komisija toliau palaikys turinio konfidencialumą ir planuos kontaktų su valstybėmis narėmis laiką, kol bus nagrinėjami atitinkami klausimai.

Komisija taip pat skelbs daugiau informacijos apie: artėjančius įgyvendinimo ir valstybių narių dalyvavimo įgyvendinimo ir koreliacijos lentelių perdavimo procese terminus. Ji taip pat imsis iniciatyvos suteikti atvirą prieigą prie savo elektroninių duomenų bazės, kurią sudaro pranešimai apie perkėlimą ir koreliacijos lentelės, laukdama, kol bus užbaigti susitarimai dėl prieigos prie nacionalinių duomenų bazių. Komisija toliau plėtos ES teisės portalą tinklavietėje „Europa“.

IV. IšVADOS

Laiku ir teisingai taikoma Bendrijos teisė yra pagrindinis veiksnys, palaikantis tvirtą Europos Sąjungos pagrindą ir užtikrinantis, kad Europos politika pasiekė numatyto poveikio, teikiančio naudą piliečiams. Europos institucijos ir valstybės narės suinteresuotos šio pagrindo tvirtumu, jos turėtų prisiimti dar didesnius įsipareigojimus skirti ypatingą dėmesį teisingam teisės taikymui.

Šis komunikatas apibūdina veiksmus, kurių Komisija imsis, siekdama tobulinti Bendrijos teisės taikymą, taip pat laukiamą valstybių narių, Parlamento ir Tarybos indėlį.

Priedas Siūlomos įvertinti Bendrijos teisės sritys

[1] Apima Europos bendrijos ir Euratomo sutartimi pagrįstą teisę bei kitas tarptautines priemones. Buvo sukurtas svarbus teisės aktų rinkinys, ypač pamatiniais sprendimais pagal ES sutarties VI antraštinės dalies 34 straipsnio 2 dalies b punktą. Valstybės narės privalo perkelti šiuos teisės aktus į nacionalinę teisę, net jei ir nėra pažeidimo procedūrų, užtikrinančių teisės vykdymą. Šis komunikatas minėtai ES teisės sričiai netaikomas.

[2] COM(2002)725 ir COM(2006)689.

[3] EP Nr.: 2005/2150(INI) (FINAL A6-9999/2006).

[4] EB sutarties 10 straipsnis.

[5] EB sutarties 211 straipsnis.

[6] Po to, kai buvo atliktas pirmasis žingsnis ir išsiųstas oficialus raštas, ir antrasis žingsnis – priimta pagrįsta nuomonė (EB sutarties 226 straipsnis). Kai kuriose srityse, pvz., žemės ūkio politikos ir kitų finansavimo programų atveju, kai esama tiesiogiai taikytinų nuostatų, poreikis imtis pažeidimo procedūrų gali būti sumažintas audito ir sąskaitų patvirtinimo mechanizmų pagalba.

[7] 2003 m. balandžio 10 d. sprendimas, Komisija prieš Vokietiją (C-20/01 ir C-28/01, Rink. p. I-3609) (žr. 29–30 p.) ir byla C-471/98 Komisija prieš Belgiją [2002] Rink. I-9861, 39 punktas).

[8] EB sutarties 228 straipsnis ir dokumentas SEC(2005)1658: Komunikatas dėl EB sutarties 228 straipsnio taikymo.

[9] Nagrinėjama 1 000 Komisijos iniciatyva iškeltų bylų (30 %), beveik 1 700 skundų bylų (51 %) ir apie 600 bylų dėl nepranešimo apie perkėlimo priemones (19 %).

[10] Klausimų gali vis daugėti dėl pastaruoju metu vykusios ES plėtros ir pastaraisiais metais priimtų Bendrijos teisės aktų gausos.

[11] Remiantis naujausia 2005 m. statistika, kuri daugiausia atitinka ankstesnių metų duomenis.

[12] Valstybės narės perkelia direktyvas į nacionalinę teisę, kad jos būtų įtrauktos į nacionalinės teisės kontekstą. Reglamentai kiekvienoje valstybėje narėje taikomi tiesiogiai. Direktyvas pakeičiant reglamentais galima, jei įmanoma teisiniu ir priimtina politiniu požiūriu, pasiekti supaprastinimo, kadangi tai sudaro sąlygas nedelsiant juos taikyti, o suinteresuotosios šalys gali tiesiogiai jais vadovautis teismuose.

[13] Šalia esamų baudžiamosios, civilinės, verslo, konkurencijos ir aplinkos apsaugos teisės srityje vykdomų veiksmų.

[14] http://ec.europa.eu/solvit/site/index-en.html.

[15] Tais atvejais, kai egzistuoja specialios nuostatos dėl Komisijos ir valstybių narių kompetencijos pasiskirstymo teisės taikymo aspektu, pvz., finansinės išmokos žemės ūkio ir pagrindinių Bendrijos fondų srityse, nepažeidžiant esamų skubaus įspėjimo sistemų, SOLVIT mechanizmo ar sričių, kur teisė taikytina tiesiogiai..

[16] Pvz., ES nacionalinių tyrimo ir vykdymo valdžios institucijų tinklas pagal Reglamentą 2006/2004.

[17] COM(2002)141.

[18] 2003 m. balandžio 10 d. sprendimas, Komisija prieš Vokietiją (C-20/01 ir C-28/01, Rink. p. I-3609) (žr. 29–30 p.) ir byla C-471/98 Komisija prieš Belgiją [2002] ECR Rink. I-9861, 39 punktas).

[19] Žr. 2002 m. Komunikato 3 dalies 1 punktą ir Komisijos komunikato dėl EB Sutarties 228 straipsnio taikymo (SEC(2005)1658) 16.4 punktą, kuriame pateikta keletas elementų, padedančių nustatyti bendrą ir konkretų pažeidimų poveikį vertinant pagal sunkumo koeficientą.