52007PC0090

Predlog uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe št. 11 o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih za prevoz po členu 79(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in Uredbe št. 852/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o higieni živil {SEC(2007) 301} {SEC(2007) 302} {SEC(2007) 303} {SEC(2007) 304} /* KOM/2007/0090 končno - COD 2007/0037 */


[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 6.3.2007

COM(2007) 90 konč.

2007/0037 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe št. 11 o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih za prevoz po členu 79(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in Uredbe št. 852/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o higieni živil {SEC(2007) 301}{SEC(2007) 302}{SEC(2007) 303}{SEC(2007) 304}

(predložila Komisija)

OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. OZADJE PREDLOGA

- Razlogi za predlog in njegovi cilji

Velik del zakonodaje ES je bil sprejet, da bi odpravil tržne nepopolnosti in zagotovil enake konkurenčne pogoje. Ti cilji so se pogosto lahko dosegli samo z nalaganjem obveznosti podjetjem, da posredujejo informacije in poročajo o uporabi zakonodaje.

Sčasoma so nekateri od teh postopkov postali nepotrebno zamudni ali zastareli. Te nepotrebne upravne obremenitve ovirajo gospodarsko dejavnost in negativno vplivajo na konkurenčnost evropskih podjetij.

Komisija se je zavezala, da bo čim bolj zmanjšala te nepotrebne obremenitve. To je del strategije za boljšo pravno ureditev in je ključnega pomena za doseganje naših „lizbonskih“ ciljev za več rasti in delovnih mest.

- Splošno ozadje

Komisija je 14. novembra 2006 predstavila Strateški pregled boljše pravne ureditve v Evropski uniji (COM(2006) 689), vključno s predlogom cilja za zmanjšanje upravnih obremenitev za podjetja za 25 % do leta 2012.

Na osnovi širokega posvetovanja z interesnimi skupinami ter predlogov strokovnjakov iz držav članic in Komisije je bilo nato v Akcijskem programu za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji (COM(2007) 23) opredeljenih deset konkretnih predlogov za „hitro ukrepanje“. S „hitrim ukrepanjem“ se namerava z manjšimi zakonodajnimi spremembami, ne da bi se pri tem ogrožala stopnja varnosti ali prvotni namen zakonodaje, znatno zmanjšati upravne obremenitve za podjetja.

Eden od teh predlogov za „hitro ukrepanje“ se nanaša na Uredbo št. 11 o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih za prevoz po členu 79(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti. Predvideva se črtanje zastarelih zahtev in sprememba nekaterih zahtev, da bi se zmanjšale upravne obremenitve za podjetja. V členu 5 se zlasti zahteva, da prevozna podjetja (kakor tudi vlade držav članic) predložijo informacije o prevoznih tarifah, prevozninah in pogojih za prevoz do 1. julija 1961. Ta člen se lahko črta, saj so zahteve po informacijah, določene za prevozna podjetja, zastarele. V členu 6(1) Uredbe se zahteva prevozni dokument, ki vsebuje več podatkov v zvezi s pošiljateljem, naravo blaga, ki se prevaža, krajem porekla in namembnosti blaga ter pot ali razdaljo prevoza, vključno po potrebi z mejnimi prehodi. Glede na to, da zadnji podatki, npr. pot ali razdalja prevoza in po potrebi mejni prehodi, niso več nujno potrebni za doseganje ciljev Uredbe, se jih lahko črta. V tretjem stavku člena 6(2) Uredbe se od prevoznika zahteva, da ohrani kopijo, ki ponazarja polne in končne stroške prevoza ter kakršne koli druge stroške in rabate ali druge dejavnike, ki vplivajo na prevoznine in pogoje za prevoz. Ta stavek se lahko črta, saj so te informacije sedaj na voljo v računovodskem sistemu prevoznika in ni več potrebno, da bi prevoznik izpolnjeval in hranil poseben dokument. Člen 6(3) se jasno sklicuje na tovorne liste, ki so dobro poznani in se pogosto uporabljajo v sektorju notranjega prevoza. Ta sklic izboljšuje pravno varnost za prevozna podjetja, saj pojasnjuje, da ti tovorni listi zadostujejo, če vsebujejo vse podrobnosti iz odstavka 1 člena 6.

Drugo „hitro ukrepanje“ je povezano z Uredbo (ES) št. 852/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o higieni živil. Njegov namen je male nosilce živilskih dejavnosti, ki lahko higieno živil nadzorujejo preprosto z izvajanjem drugih zahtev Uredbe (ES) 852/2004, oprostiti zahtev, da vzpostavijo, izvajajo in vzdržujejo stalen postopek ali postopke, ki temeljijo na načelih analize tveganj in kritičnih kontrolnih točk („HACCP“). Te oprostitve se uporabljajo za mikropodjetja[1], ki živila pretežno prodajajo neposredno končnemu potrošniku. Ta podjetja imajo manj kot deset zaposlenih, njihov letni promet ali skupna letna bilanca stanja pa ne presegata 2 milijona EUR. Izjema se tako ne bi uporabljala za veleblagovnice z velikimi površinami in franšize trgovskih verig.

- Obstoječe določbe na področju, na katero se nanaša predlog

Sedanje določbe, ki jih ta predlog spreminja, sta člena 5 in 6 Uredbe št. 11 o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih za prevoz po členu 79(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in člen 5 Uredbe (ES) št. 852/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o higieni živil.

2. POSVETOVANJE Z ZAINTERESIRANIMI STRANKAMI IN OCENA UčINKA

Posvetovanje z zainteresiranimi strankami |

- Metode posvetovanja

Komisija je v akcijskem programu z dne 24. januarja 2007 predstavila deset konkretnih predlogov za „hitro ukrepanje“. Ti predlogi so temeljili na posvetovanjih s strokovnjaki in zlasti na pilotnih projektih, ki so primerjali osnovne meritve upravnih obremenitev na Češkem, Danskem, Nizozemskem in v Združenem kraljestvu v letu 2006.

Eden od teh predlogov za „hitro ukrepanje“ se nanaša na sektor prevoza in je namenjen „blažitvi nekaterih obveznosti, ki se nanašajo na predložitev prometnih statistik“. Uredba št. 11 o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih za prevoz po členu 79(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti od prevoznikov zahteva, da pri sebi hranijo prevozni dokument, ki med drugim navaja razdaljo, pot in mejne prehode.

Drugi predlog za „hitro ukrepanje“ se nanaša na higieno živil in predlaga „izvzetje malih nosilcev dejavnosti iz nekaterih zahtev HACCP (analize tveganj in kritičnih kontrolnih točk)“. V členu 5 Uredbe (ES) št. 852/2004 se zahteva, da vsi nosilci živilske dejavnosti vzpostavijo, izvajajo in vzdržujejo postopek, ki temelji na načelih HACCP (analize tveganj in kritičnih kontrolnih točk).

Povzetek odgovorov

Strokovnjaki in industrija so izrazili zaskrbljenost, da so te zahteve iz leta 1960 v Uredbi št. 11 v močno posodobljenem prevoznem sektorju zastarele. Nekateri členi so zastareli, drugi pa predstavljajo nepotrebne obremenitve za podjetja.

Predstavniki malih dejavnosti so izrazili pomisleke v zvezi s splošnim izvajanjem sistema HACCP pri vseh nosilcih živilskih dejavnostih. Kljub prožnosti v Uredbi so bila zahtevana pojasnila. Komisija je pripravila vrsto sestankov s strokovnjaki iz držav članic. Poleg tega in zaradi večje preglednosti je Komisija spodbujala razpravo z interesnimi skupinami, da bi se lahko izrazili različni družbenoekonomski interesi. V ta namen je organizirala sestanek s predstavniki proizvajalcev, industrije, trgovine in potrošnikov, da bi se pogovorili o vprašanjih v zvezi z izvajanjem postopkov, ki temeljijo na HACCP, in o prožnosti HACCP. Rezultate teh pogovorov povzemajo smernice, ki jih je potrdil Stalni odbor za prehranjevalno verigo in zdravje živali, objavljene na:

http://ec.europa.eu/food/food/biosafety/hygienelegislation/guidance_doc_haccp_en.pdf

Zaradi znatnega vpliva, ki bi ga na mala in srednje velika podjetja imela dosledna uporaba zahtev HACCP, in dejstva, da nekateri nosilci dejavnosti lahko zagotavljajo enako raven higienske zaščite z izvajanjem vseh drugih zahtev Uredbe (ES) št. 852/2004, ne da bi pri tem bilo treba popolnoma izvajati postopke HACCP in ne glede na smernice, ki pojasnjujejo, kako prožno se lahko uporablja HACCP, je treba nekatera podjetja oprostiti vseh zahtev HACCP. Vendar pa je treba upoštevati, da oprostitev ne bi veljala za nosilce dejavnosti, ki dosegajo širšo javnost. Oprostitev se zato omeji na nosilce dejavnosti z manj kot 10 zaposlenimi, ki se jih lahko uvrsti v okvir mikropodjetij v smislu Priporočila Komisije 2003/361/ES z dne 6. maja 2003 o opredelitvi mikro, majhnih in srednje velikih podjetij.

- Ocena učinka

Ocena učinka, ki se nanaša na Uredbo št. 11, je upoštevala dve možnosti:

Možnost 1 Brez sprememb politike.

Možnost 2 Odprava obveznosti posredovanja informacij o poti, razdaljah, prevozninah in drugih pogojih za prevoz in dopustitev uporabe tovornih listov za posredovanje informacij o preostalih zahtevah, povezanih s sedanjim prevoznim dokumentom.

Možnost 2 je najprimernejša možnost, saj zagotavlja zmanjšanje nepotrebnih upravnih obremenitev, še naprej pa bo na voljo enaka stopnja bistvenih informacij.

Ocena učinka, ki se nanaša na Uredbo (ES) št. 852/2004, je upoštevala tri možnosti:

Možnost 1 Brez sprememb politike.

Možnost 2 Oprostitev za nekatere nosilce dejavnosti od zahtev HACCP.

Možnost 3 Odprava postopkov HACCP za vse nosilce dejavnosti.

Možnost 2 je najprimernejša možnost, saj zagotavlja pravo ravnotežje med zmanjševanjem upravnih obremenitev za nosilce dejavnosti in ohranjanjem visoke stopnje varstva potrošnikov.

3. PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

- Povzetek predlaganega ukrepa

Z ukrepom v zvezi z Uredbo št. 11 se namerava zmanjšati upravne obremenitve za prevozna podjetja z odpravljanjem zastarelih zahtev v zvezi z dokumentacijo glede poti, razdalje prevoza, mejnih prehodov itn.

Z ukrepi v zvezi z zahtevami HACCP se namerava sprejeti spremembo Uredbe (ES) št. 852/2004, ki bo mikropodjetja izvzela iz zahteve, da vzpostavijo, izvajajo in vzdržujejo stalen postopek ali postopke, ki temeljijo na načelih HACCP. Ta izjema se uporablja za nosilce dejavnosti z manj kot desetimi zaposlenimi, ki živila pretežno prodajajo neposredno končnemu potrošniku.

- Pravna podlaga

Pravna podlaga za ukrep Skupnosti na področju prevoza je določena v členu 75 Pogodbe ES, pravna podlaga za ukrep Skupnosti na področju higiene živil pa je določena v členu 95 in členu 152(4)(b) Pogodbe ES.

- Načelo subsidiarnosti

Ukrepi, ki jih sprejmejo države članice, ne bi zadostovali za zmanjšanje upravnih obremenitev na teh področjih, saj so zahteve po informacijah za prevozna podjetja in nosilce živilske dejavnosti določene na podlagi uredb ES. Zmanjšanje se zato lahko doseže le s spremembami zadevnih uredb na ravni Evropske unije. |

Ukrep EU bo zagotovil, da bodo od teh zmanjšanj upravnih obremenitev imela koristi vsa zadevna evropska prevozna podjetja in nosilci živilskih dejavnosti. |

Zato je predlog v skladu z načelom subsidiarnosti. |

- Načelo sorazmernosti

Predlog je zaradi spodnjih razlogov v skladu z načelom sorazmernosti.

Cilj zmanjševanja upravnih obremenitev, ki jih povzročajo zahteve po informacijah, določene z Uredbo št. 11 in Uredbo (ES) št. 852/2004, se lahko doseže zgolj s spremembo teh uredb, kar pa je možno samo z zavezujočim pravnim instrumentom ES iste ravni, z uredbo. To je skladno z načelom sorazmernosti iz člena 5 Pogodbe ES.

Ta predlog zagotavlja zmanjšanje upravnih obremenitev za prevozna podjetja in male nosilce živilskih dejavnosti, ki jih povzročajo zahteve po informacijah iz Uredbe št. 11 in Uredbe (ES) št. 852/2004.

- Izbira instrumentov

Predlagani instrument: uredba.

Druga sredstva ne bi bila primerna zaradi naslednjega(-ih) razloga(-ov).

Cilj zmanjševanja upravnih obremenitev, ki jih povzročajo zahteve po informacijah, določene z Uredbo št. 11 in Uredbo (ES) št. 852/2004, se lahko doseže zgolj s spremembo teh uredb, kar pa je možno samo z zavezujočim pravnim instrumentom ES iste vrste in ravni, z uredbo.

4. PRORAčUNSKE POSLEDICE

Predlog ne vpliva na proračun Skupnosti.

5. DODATNI PODATKI

- Poenostavitev

Predlog predvideva poenostavitev upravnih postopkov za zasebne stranke.

Upravni postopki, ki jih morajo upoštevati prevozna podjetja, se bodo poenostavili tako, da bodo odpravljene nekatere zahteve v zvezi z dokumentacijo, ki ni povsem nujna, glede poti in razdalje prevoza ter mejnih prehodov. Upravni postopki za male nosilce živilskih dejavnosti, ki higieno živil lahko nadzorujejo enostavno z izvajanjem drugih zahtev Uredbe (ES) št. 852/2004, se bodo poenostavili, saj bodo mikropodjetja, ki živila pretežno prodajajo neposredno potrošniku, oproščena zahtev, da vzpostavijo, izvajajo in vzdržujejo stalen postopek ali postopke, ki temeljijo na načelih HACCP.

- Evropski gospodarski prostor

Predlagani akt se nanaša na zadevo EGP, zato ga je treba razširiti na Evropski gospodarski prostor.

2007/0037 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o spremembi Uredbe št. 11 o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih za prevoz po členu 79(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in Uredbe št. 852/2004 Evropskega parlamenta in Sveta o higieni živil

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti ter zlasti člena 75(3), člena 95 in člena 152(4)(b) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije[2],

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora[3],

ob upoštevanju mnenja Odbora regij[4],

v skladu s postopkom iz člena 251 Pogodbe[5],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Politike Skupnosti o boljši pravni ureditvi, zlasti Sporočilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij „Strateški pregled boljše pravne ureditve v Evropski uniji“[6] in Sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu parlamentu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij „Akcijski program za zmanjševanje upravnih obremenitev v Evropski uniji“[7], poudarjajo pomen zmanjševanja upravnih obremenitev, ki jih za podjetja določa obstoječa zakonodaja, kot bistveni element za izboljšanje njihove konkurenčnosti in za doseganje ciljev lizbonske agende.

(2) Uredba št. 11[8] določa pravila Skupnosti, zahtevana v členu 75 Pogodbe ES, da se odpravi nekatere oblike diskriminacije v zvezi z notranjim prevozom v Skupnosti. Za namen zmanjševanja upravnih obremenitev za nosilce dejavnosti se navedena uredba poenostavi z odstranitvijo zastarelih in nepotrebnih zahtev, zlasti zahtev, da se v pisni obliki ohranjajo informacije, ki so sedaj zaradi tehničnega napredka na voljo v prevoznikovih računovodskih sistemih.

(3) Člen 5(1) Uredbe (ES) št. 852/2004[9] zahteva, da vsi nosilci živilske dejavnosti vzpostavijo, izvajajo in vzdržujejo postopek, ki temelji na načelih analize tveganj in kritičnih kontrolnih točk (HACCP).

(4) Izkušnje so pokazale, da se higiena živil pri nekaterih nosilcih živilskih dejavnostih lahko zagotavlja s pravilnim izvajanjem zahtev za higieno živil, določenih v Uredbi (ES) št. 852/2004, ne da bi se za to uporabljal sistem HACCP. Zadevni nosilci dejavnosti so zlasti mali nosilci dejavnosti, ki svoje izdelke pretežno prodajajo neposredno končnemu potrošniku, kot so pekarne, mesnice, špecerijske trgovine, stojnice na tržnici, restavracije in bari, ki so mikropodjetja v smislu Priporočila Komisije 2003/361/ES z dne 6. maja 2003 o opredelitvi mikro, majhnih in srednje velikih podjetij[10].

(5) Zato je primerno za navedene nosilce dejavnosti določiti oprostitev zahtev iz člena 5(1) Uredbe (ES) št. 852/2004, pri čemer se razume, da morajo izpolnjevati vse druge zahteve iz navedene uredbe.

(6) Ker se tako s spremembami Uredbe (ES) št. 852/2004 kot s spremembami Uredbe št. 11 namerava zmanjšati upravne obremenitve za nosilce dejavnosti, ne da bi se pri tem spremenil temeljni namen navedenih uredb, je primerno te spremembe združiti v eno samo uredbo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba št. 11 se spremeni:

(1) Člen 5 se črta.

(2) Člen 6 se spremeni:

(a) v odstavku 1 se črtata peta in šesta alinea;

(b) v odstavku 2 se črta tretji stavek;

(c) odstavek 3 se nadomesti z naslednjim:

„3. Od prevoznikov se ne zahtevajo novi dokumenti, kadar so v obstoječih dokumentih, kot so tovorni listi ali kateri koli drugi prevozni dokumenti, na voljo vsi podatki iz odstavka 1 in kadar ti obstoječi dokumenti v povezavi s sistemi evidentiranja in računovodskimi sistemi prevoznika omogočajo popolno kontrolo nad prevozninami in pogoji za prevoz, tako da se oblike diskriminacije iz člena 75(1) Pogodbe lahko odpravijo ali razveljavijo.“

Člen 2

V členu 5(3) Uredbe (ES) št. 852/2004 se doda naslednji stavek:

„Brez poseganja v druge zahteve te uredbe se odstavek 1 ne uporablja za nosilce dejavnosti, ki so mikropodjetja v smislu Priporočila Komisije 2003/361/ES z dne 6. maja 2003[11], in katerih dejavnosti pretežno obsegajo neposredno prodajo živil končnemu potrošniku.“

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije .

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament Za Svet

Predsednik Predsednik

[1] V smislu Priporočila Komisije 2003/361/ES o opredelitvi mikro, majhnih in srednje velikih podjetij z dne 6. maja 2003, C(2003) 1422 UL L 124/36.

[2] UL C […], […], str. […].

[3] UL C […], […], str. […].

[4] UL C […], […], str. […].

[5] UL C […], […], str. […].

[6] COM(2006) 689.

[7] COM(2007) 23.

[8] UL P 52, 16.8.1960, str. 1121. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (EGS) št. 3626/84 (UL L 335, 22. 12. 1984, str. 4).

[9] UL L 139, 30.4.2004, str. 1; popravljena različica v UL L 226, 25.6.2004, str. 3.

[10] UL L 124, 20.5.2003, str. 36.

[11] UL L 124, 20.5.2003, str. 36.