14.3.2016   

SL

Uradni list Evropske unije

C 98/23


Tožba, vložena 4. januarja 2016 – Republika Poljska/Evropski parlament in Svet Evropske unije

(Zadeva C-5/16)

(2016/C 098/30)

Jezik postopka: poljščina

Stranke

Tožeča stranka: Republika Poljska (zastopnik: B. Majczyna, agent)

Toženi stranki: Evropski parlament, Svet Evropske unije

Predloga tožeče stranke

Tožeča stranka predlaga:

Sklep (EU) Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. oktobra 2015 o vzpostavitvi in delovanju rezerve za stabilnost trga za sistem Unije za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov in spremembi Direktive 2003/87/ES (1) naj se razglasi za ničen;

Evropskemu parlamentu in Svetu Evropske unije naj se naloži plačilo stroškov postopka.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Republika Poljska predlaga ugotovitev ničnosti Sklepa (EU) Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. oktobra 2015 o vzpostavitvi in delovanju rezerve za stabilnost trga za sistem Unije za trgovanje z emisijami toplogrednih plinov in spremembi Direktive 2003/87/ES ter naložitev stroškov postopka Evropskemu parlamentu in Svetu Evropske unije.

Zastavljeni cilj izpodbijanega sklepa je odprava strukturnega neravnovesja med ponudbo pravic do emisije toplogrednih plinov na trgu Unije in povpraševanjem po njih, ki povzroča, da pravice do emisije na trgu ne dosegajo cen, ki ustrezajo pričakovanjem zakonodajalca Unije. Glavni način za uresničitev tega cilja je vzpostavitev mehanizma rezerve za stabilnost trga (MSR), ki naj bi temeljil na zmanjšanju števila na trgu dostopnih pravic do emisije, tako da se jih vključi v rezervo, če na trgu pride do občutnega presežka pravic do emisije in če so izpolnjeni nekateri pogoji, medtem ko naj bi v primeru zmanjšanja števila na trgu dostopnih pravic do emisije pod 400 milijonov temeljil na povečanju obsega pravic do emisije, ki se prodajo na dražbah.

Republika Poljska zoper izpodbijani sklep navaja te tožbene razloge:

Prvič, tožbeni razlog kršitve člena 192(1) PDEU v povezavi s členom 192(2)(c) PDEU s sprejetjem izpodbijanega sklepa po rednem zakonodajnem postopku, čeprav je ta sklep ukrep, ki pomembno vpliva na izbiro držav članic med različnimi viri energije in na splošno strukturo njihove oskrbe z energijo.

Po mnenju Republike Poljske izpodbijani sklep pomembno vpliva na izbiro virov energije in na splošno strukturo oskrbe z energijo na Poljskem. V skladu s členom 192(2)(c) PDEU mora torej tak sklep sprejeti Svet soglasno po posebnem zakonodajnem postopku.

Drugič, tožbeni razlog kršitve načela lojalnega sodelovanja in kršitve pristojnosti Evropskega Sveta iz člena 15 PEU s sprejetjem ukrepov v nasprotju s Sklepi Evropskega sveta z dne 23. in 24. oktobra 2014.

V skladu s Sklepi Evropskega sveta iz leta 2014 bo dobro delujoč prenovljen sistem trgovanja z emisijami (EU ETS) z instrumentom za stabilizacijo trga v skladu s predlogom Komisije, ki je določila leto 2021 kot datum uveljavitve mehanizma rezerve za stabilnost trga, glavni instrument Unije za doseganje zastavljene ravni zmanjšanja emisij. S tem, da je bil v izpodbijanem sklepu kot rok za uveljavitev mehanizma rezerve za stabilnost trga določeno leto 2019, so bili kršeni zaključki Evropskega sveta iz leta 2014.

Tretjič, tožbeni razlog kršitve načela pravne varnosti in načela varstva legitimnih pričakovanj s sprejetjem ukrepov, ki posegajo v sistem trgovanja z emisijami v nekem ciljnem obdobju, zlasti v zadnjih letih tega obdobja.

Z izpodbijanim sklepom se 900 milijonov pravic, umaknjenih s trga v letih od 2014 do 2016, ki naj bi bile vrnjene na trg v letih 2019 in 2020, neposredno vključuje v rezervo za stabilnost, zaradi česar se te pravice nazadnje ne vrnejo na trg. Količina pravic, ki je udeležencem na trgu na voljo v trenutnem ciljnem obdobju, je zato manjša od pričakovane. Udeleženci trga so imeli legitimna pričakovanja, da bodo začasno umaknjene pravice ponovno vrnjene na trg med letoma 2019 in 2020, in so na podlagi tega oblikovali svoje poslovne načrte. Pravila delovanja sistema, kot so pravila o določitvi števila razpoložljivih pravic do emisije, se ne bi smela spreminjati v ciljnem obdobju, ki je časovni okvir, v katerem podjetja, ki sodelujejo v sistemu, načrtujejo različne aktivnosti. Ta pravila so temeljna načela, ki so odločilna za investicijske aktivnosti, ki jih sprejmejo podjetja.

Četrtič, tožbeni razlog kršitve načela sorazmernosti s sprejetjem ukrepov zaradi uresničevanja ciljev zmanjšanja emisij, ki so višji, kot izhaja iz mednarodnih obveznosti Evropske unije in kot je potrebno za izpolnitev ciljev Direktive 2003/87/ES.

Zaradi uveljavitve izpodbijanega sklepa bo Unija dosegla cilje, ki so višji od ciljev, ki so trenutno zastavljeni na mednarodni ravni v okviru drugega obdobja Kjotskega protokola, sprejetega decembra 2012 v Dohi.

Petič, tožbeni razlog kršitve obveznosti priprave ustrezne analize vpliva izpodbijanega sklepa na posamezne države članice in kršitve obveznosti predložitve zadostne ocene posledic njegove uveljavitve na trgovanje z emisijami.


(1)  UL L 264, str. 1.