5.10.2015   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 328/2


2015 m. birželio 26 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Komisija/Graikijos Respublika

(Byla C-320/15)

(2015/C 328/02)

Proceso kalba: graikų

Šalys

Ieškovė: Europos Komisija, atstovaujama G. Zavvos ir E. Manhaeve

Atsakovė: Graikijos Respublika

Ieškovės reikalavimai

Pripažinti, kad Graikijos Respublika neįvykdė įsipareigojimų pagal 1991 m. gegužės 21 d. Tarybos direktyvos 91/271/EΕB dėl miesto nuotėkų valymo (1) 4 straipsnio 1 ir 3 dalis.

Priteisti iš Graikijos Respublikos bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

1.

Savo ieškinyje Komisija nurodo Graikijos Respublikos tam tikrų aglomeracijų įrenginius, kurie neatitinka direktyvos reikalavimų arba dėl to, kad būtini įrenginiai nebuvo tinkamai pastatyti arba modernizuoti (Prosocanės, Doxatos, Eleftheroypoli, Vagijos ir Galatistos aglomeracijos) ir dėl to šių aglomeracijų nuotėkoms, prieš jas išleidžiant į vandens telkinius, netaikomas antrinis arba jam prilygstantis valymas, arba dėl to, kad iš paimtų mėginių (Desfinos, Polychronos ir Chanioti aglomeracijos) matyti, jog įrenginiai neveikia taip, kaip reikalaujama pagal direktyvą.

2.

Remiantis Direktyvos 91/271/EΕB 4 straipsnio 1 dalimi, visoms iš aglomeracijų, turinčių daugiau kaip 2  000 g. e., į nuotėkų surinkimo sistemas patenkančioms miesto nuotėkoms, prieš jas išleidžiant į vandens telkinius, turi būti taikomas antrinis arba jam prilygstantis valymas, o, remiantis 4 straipsnio 3 dalimi, šios nuotėkos turi atitikti šios direktyvos I priedo B dalies reikalavimus (vienas iš jų yra tai, kad prieš išleidžiant nuotėkas į paviršinius vandens telkinius priimtuvus imami kontroliniai atitekančių bei išvalytų nuotėkų tipiniai mėginiai).

3.

Komisija pažymi, kad tam, jog galėtų manyti, kad valstybė narė vykdo įsipareigojimus pagal direktyvą dėl miesto nuotėkų valymo, reikia, kad valstybė narė pateiktų patenkinamus duomenis apie nuotėkų kokybę po valymo. Be to, siekiant gauti patikimą aglomeracijos nuotėkų kokybės vertinimą, kaip tai suprantama pagal direktyvą, taigi tam, kad jie būtų tinkamai valomi, kaip tai suprantama pagal direktyvos 4 straipsnį, valstybės narės turi pasiekti patenkinamus rezultatus bent jau per vienus metus nuo įrenginių eksploatavimo pradžios, imdamos mėginius pagal Direktyvoje 91/271/EΕB numatytą metodologiją.

Α)   Prosocanės (5 882 g. e.), Doxatos (3 815 g. e.), Eleftheroypoli (4 934 g. e.), Vagijos (4 509 g. e.) ir Galatistos (2 974 g. e.) aglomeracijos

4.

Komisija teigia, kad, kadangi keturių aglomeracijų (Prosocanės, Doxatos, Eleftheroypoli ir Vagijos) miesto nuotėkoms, prieš jas išleidžiant į vandens telkinius, netaikomas antrinis arba jam prilygstantis valymas, pažeidžiamas direktyvos 4 straipsnis. Be to, pačios Graikijos valdžios institucijos pripažįsta, kad šios aglomeracijos visiškai vykdys direktyvos nuostatas tik tuomet, kai užbaigs bendrai finansuojamus projektus. Komisija tvirtina, kad būtini darbai jau buvo įtraukti į veiklos programos „Aplinka ir tvarus vystymasis“ prioritetinę kryptį „02 – Vandens išteklių apsauga ir valdymas“, Eleftheroypoli ir Prosocanės atveju jų nenumatyta užbaigti iki 2014 m. pabaigos, o dėl Vagijos ir Doxatos Graikijos valdžios institucijos nenurodė jokios aiškios datos. Iš Graikijos valdžios institucijų atsakymų matyti, kad Galatistos įrenginių eksploatavimas yra kelia problemų ir reikia jį pagerinti, kad atitiktų direktyvos nuostatas.

Β)   Desfinos (2 024 g. e.), Polychronos (10 443 g. e.) ir Chanioti (9 000 g. e.) aglomeracijos

5.

Kalbant apie tris aglomeracijas [Desfinos, Polychronos ir Chanioti] pažymėtina, kad nors Graikijos valdžios institucijos išsiuntė įvairių nuotėkų mėginių, paimtų valymo įrenginiuose, rezultatus, Komisija teigia, kad mėginiai rodo, jog šie įrenginiai neveikia taip, kaip to reikalauja direktyva.

Polychronos aglomeracija

6.

Komisija pažymi, kad direktyvos reikalavimų neatitinkančių mėginių skaičius ir 2012, ir 2013 m. viršija leidžiamą skaičių ir kad 2012 ir 2013 m. nebuvo paimta pakankamai mėginių.

Chanioti aglomeracija

7.

Komisijai išsiųsti šios aglomeracijos mėginiai negali būti laikomi reprezentatyviais ir paimtais reguliariais intervalais, nes 2012 m. sausio – balandžio mėnesiais nebuvo paimtas nė vienas mėginys ir nė vienas mėginys iš šios aglomeracijos nebuvo pateiktas už 2013 m.

Desfinos aglomeracija

8.

Kadangi 2012 ir 2013 m. paimtų mėginių skaičius yra nepakankamas, jie negalėjo būti paimami reguliariais intervalais, kaip to reikalaujama pagal direktyvą (2012 m. paimti tik du mėginiai vietoje dvylikos), o tai reiškia, kad šie duomenys neapima dešimties mėnesių; 2013 m. paimti aštuoni mėginiai, iš kurių du susiję su liepos mėnesiu, o tai reiškia, kad duomenys neapima penkių mėnesių.


(1)  OL L 135, p. 40; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 15 sk., 2 t., p. 26.