EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0144

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Инициатива за младежка заетост

/* COM/2013/0144 final */

52013DC0144

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Инициатива за младежка заетост /* COM/2013/0144 final */


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Инициатива за младежка заетост

Въведение

Младите хора са засегнати изключително тежко от икономическата криза: през януари 2013 г. равнището на младежката безработица в ЕС достигна 23,6 % и е двойно по-високо, отколкото при населението в зряла възраст, като няма признаци, че положението скоро ще се подобри. Общо 7,5 милиона европейци на възраст между 15 и 24 години не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение.

Ситуацията е особено критична в някои държави членки и в някои региони. Това е сериозна заплаха за социалното сближаване в ЕС и създава риск от дългосрочни неблагоприятни последици за икономическия потенциал и конкурентоспособността. Институциите на ЕС, правителствата, предприятията и социалните партньори на всички равнища трябва да положат всички усилия, за да не бъде „изгубено“ цяло едно поколение.

За да намери решение на проблема с неприемливо високите равнища на безработица сред младите хора, на 5 декември 2012 г. Комисията прие пакет за младежка заетост. Той включва предложение за препоръка на Съвета за създаване на гаранция за младежта[1], като с него се поставя началото на втория етап на консултациите със социалните партньори относно рамката за качество на стажовете[2], обявява се формирането на Европейски алианс за професионална подготовка и се набелязват начини за намаляване на пречките пред мобилността на младите хора[3].

По линия на структурните фондове на ЕС вече е осигурен съществен принос за изпълнението на мерките за борба с младежката безработицата, по-специално чрез екипите за действие, формирани в рамките на инициативата „Възможности за младежта“, приета през декември 2011 г[4].

Европейският съвет от 7 — 8 февруари 2013 г. припомни, че ЕС вече е предоставил значителна по размер финансова подкрепа. Като отчете особено трудното положение на младите хора в някои региони, Европейският съвет предложи да бъде създадена инициатива за младежка заетост (ИМЗ) с бюджет от 6 милиарда евро за период от седем години (2014 — 2020 г.), която да бъде отворена за всички региони с равнище на младежка безработица над 25 %.

Инициативата ще бъде финансирана от средствата по подфункцията за политиката на сближаване, като 3 милиарда евро ще бъдат заделени от средствата за целеви инвестиции по линия на Европейския социален фонд (ЕСФ), а останалите 3 милиарда евро ще бъдат разпределени от специален бюджетен ред.

За да бъдат налице всички условия, необходими за бързото привеждане в действие на ИМЗ, по-надолу в настоящия документ Комисията определя основните параметри на своето предложение за ИМЗ и представя предложения на Комисията за съответни изменения в регламента за общоприложимите разпоредби за европейските структурни и инвестиционни фондове, както и на регламента за Европейския социален фонд, които понастоящем се обсъждат от Европейския парламент и Съвета.

Превръщане на инициативата за младежка заетост в реалност

Като осигурява засилено и ускорено изпълнение на финансираните от ЕСФ дейности, ИМЗ ще подпомага реализацията на важни инициативи на Комисията в допустимите за финансиране региони, а именно на пакета за младежка заетост и по-специално на препоръката за създаване на гаранция за младежта, която бе договорена на политическо равнище на заседанието на Съвета на 28 февруари 2013 г. и чиято цел е да се гарантира, че всички младежи на възраст между 15 и 24 години, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение (т.нар. категория NEET — никъде неработещи, неучещи и необучаващи се), получават добро предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж в срок от четири месеца след като останат без работа или напуснат системата на формалното образование.

Конкретните мерки ще се договарят между Комисията и държавите членки в контекста на програмирането на политиката на сближаване, но подпомаганите от ИМЗ дейности ще бъдат насочени не към системите или структурите, а към отделните лица, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение. По този начин ИМЗ ще има допълваща роля по отношение на операциите, които се провеждат на национално равнище, включително финансираните по линия на ЕСФ, и са насочени към създаването или прилагането на схеми за гаранции за младежта. За да се постигне този ефект на допълване, изпълнението на ИМЗ трябва да бъде изцяло интегрирано в програмирането по ЕСФ в рамките на инвестиционния приоритет за подпомагане на устойчивото интегриране на пазара на труда на младежите, които не участват в никаква форма на заетост, образование или обучение. За да се справят с проблема с безработицата и липсата на трудова активност сред младежите — като част от инициативата за младежка заетост и когато е целесъобразно — държавите членки следва не само да имат възможността, но и да бъдат насърчавани да заделят дори повече ресурси по линия на ЕСФ, отколкото е изискването за минимално равностойно финансиране на специално разпределените за ИМЗ средства в размер на 3 милиарда евро.

Инвестициите, получаващи финансова подкрепа по ИМЗ, следва да бъдат ориентирани към конкретни резултати, които да се постигат бързо. Поради това Комисията предлага да се ускори изплащането на средствата по ИМЗ, по-специално като не се въвежда резерв за изпълнение, за да се осигури възможност за постигане на осезаем ефект още на ранните етапи от изпълнението. Комисията също така ще насърчава държавите членки да използват новия инструмент за съвместни планове за действие, който бе предложен за програмния период 2014 — 2020 г. като начин за опростяване на изпълнението и съсредоточаване на усилията върху резултатите. За да не се допусне бюджетните ограничения да се превърнат в пречка за гладкото изпълнение на ИМЗ, се предлага националното съфинансиране да бъде само за средствата по линия на ЕСФ.

Изпълнението на ИМЗ следва да се основава на цялостна стратегия, насочена към постигането на целите, залегнали в пакета за младежка заетост, както и към създаване на гаранция за младежта в съответствие с препоръката на Съвета. В препоръката се посочва, че когато разработват схема за гаранции за младежта, държавите членки отчитат условията на национално, регионално и местно равнище, като вземат предвид обстоятелството, че младите хора не представляват еднородна група, както и принципа за поемане на взаимни задължения и необходимостта да се преодолее опасността от циклични периоди на икономическа неактивност. Условията на макроикономическата среда също трябва да се отчитат. Когато се вземат под внимание икономическите и социалните условия в съответната държава членка, следва да се обърне внимание на положението на пазара на труда и на перспективите за младите хора.

На равнището на държавите членки програмирането на ИМЗ ще се извършва в рамките на програмирането по ЕСФ. От съществено значение са специфичните разпоредби за публичност, проследяване на напредъка и оценка на въздействието, както и за финансово управление и докладване в рамките на ИМЗ, тъй като чрез тях се гарантира, че изпълнението на инициативата е опростено, а въздействието ѝ — измеримо и видимо.

За тази цел Комисията изменя предложенията си за регламент за общоприложими разпоредби и регламент за ЕСФ.

Заключение

Превръщането на гаранцията за младежта в реалност изисква правилно насочени публични инвестиции, които до голяма степен могат да бъдат подпомогнати от ЕСФ. ИМЗ следва да засили подкрепата от ЕСФ, необходима за инвестициите в човешки капитал, за които призова Европейският съвет. Поради това Комисията подновява своето предложение за установяване на минимални дялове на средствата по ЕСФ с цел да се гарантира, че ресурсите, които ЕСФ осигурява за политиката на сближаване на ЕС, ще достигнат дял от поне 25 % спрямо сегашните 22 %.

[1]               COM(2012) 729 final

[2]               COM (2012) 728 final

[3]               COM(2012) 727 final

[4]               COM(2011) 933 окончателен

Top