EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0712

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI Europos naudojimasis elektroninių sąskaitų faktūrų išrašymo privalumais

/* KOM/2010/0712 galutinis */

52010DC0712

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI Europos naudojimasis elektroninių sąskaitų faktūrų išrašymo privalumais /* KOM/2010/0712 galutinis */


[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 2010.12.2

KOM(2010) 712 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Europos naudojimasis elektroninių sąskaitų faktūrų išrašymo privalumais

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Europos naudojimasis elektroninių sąskaitų faktūrų išrašymo privalumais

ĮVADAS

Strategijoje „Europa 2020“[1] pateikta labai konkurencingos XXI amžiaus Europos socialinės rinkos ekonomikos vizija ir pabrėžta, kad labai svarbu pasinaudoti visais skaitmeninės visuomenės ekonominiais ir socialiniais privalumais. Todėl elektroninių sąskaitų faktūrų (e. sąskaitų faktūrų) išrašymas priklauso pavyzdinei Europos Komisijos iniciatyvai „Europos skaitmeninė darbotvarkė“[2], kurioje nurodyta, kaip svarbu sukurti bendrą skaitmeninę rinką, ir raginama šalinti reguliavimo ir technines kliūtis, trukdančias visuotinai naudoti e. sąskaitas faktūras.

Europoje galiojančios e. sąskaitų faktūrų išrašymo taisyklės vis dar skiriasi atskirose valstybėse, ir didžioji e. sąskaitų faktūrų išrašymo potencialo dalis lieka neišnaudota – tai nenaudinga nei vartotojams, nei įmonėms. Be to, keistis e. sąskaitomis faktūromis vis dar pernelyg sudėtinga ir brangu, ypač mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). 42 % didelių įmonių teigia, kad gauna arba siunčia e. sąskaitas faktūras, tačiau MVĮ jomis vis dar naudojasi nedaug (22 %)[3]. Todėl e. sąskaitų faktūrų naudojimo Europos rinkose vidurkis vis dar yra gana nedidelis ir šiuo metu pagal skaičiavimus jos sudaro maždaug 5 % visų sąskaitų faktūrų, kuriomis įmonės apsikeičia per metus[4].

Tai reiškia, kad yra galimybių gerinti padėtį. Visuotinai išrašant e. sąskaitas faktūras Europos Sąjungoje būtų gauta didelės ekonominės naudos – apskaičiuota, kad vietoj popierinių sąskaitų faktūrų naudojant elektronines per daugiau kaip šešerius metus bus sutaupyta maždaug 240 mlrd. EUR[5]. Be to, dėl glaudaus sąskaitų faktūrų išrašymo ir mokėjimo procesų sąryšio, sukūrus bendrą mokėjimų eurais erdvę (SEPA), galima pradėti kurti sąveikias Europos e. sąskaitų faktūrų išrašymo sistemas.

Komisija norėtų, kad e. sąskaitų faktūrų išrašymas iki 2020 m. taptų dažniausiai naudojamu sąskaitų išrašymo metodu Europoje. Komisija įsipareigojo glaudžiai bendradarbiauti su valstybėmis narėmis ir visomis kitomis suinteresuotosiomis šalimis, kurios turės atlikti savo vaidmenį, kad būtų pasiektas šis tikslas ir sukurta tinkama aplinka e. sąskaitoms faktūroms plačiai naudoti.

Todėl šiame komunikate aptariami šie prioritetai:

- užtikrinti teisinį tikrumą ir aiškią techninę e. sąskaitų faktūrų aplinką, kad būtų padedama pradėti visuotinai jas naudoti;

- skatinti ir propaguoti atvirų ir sąveikių e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimų kūrimą remiantis bendru standartu, ypatingą dėmesį skiriant MVĮ poreikiams;

- remti e. sąskaitų faktūrų naudojimą kuriant organizacines struktūras, kaip antai nacionaliniai e. sąskaitų faktūrų išrašymo forumai ir Europos suinteresuotųjų šalių forumas.

E. SąSKAITų FAKTūRų IšRAšYMO NAUDA

Kitaip nei popierinių sąskaitų faktūrų atveju, e. sąskaitose faktūrose visi duomenys pateikiami skaitmeniniu formatu. Toks e. sąskaitų faktūrų išrašymas turi didelių privalumų, palyginti su popierinių sąskaitų faktūrų išrašymu. Taip sudaromos sąlygos trumpinti mokėjimo terminus, mažinti klaidų skaičių ir spausdinimo bei pašto sąnaudas ir, svarbiausia, visiškai integruotai tvarkyti sąskaitas faktūras. Todėl vienas iš išskirtinių e. sąskaitų faktūrų išrašymo požymių yra jo automatizavimo potencialas, ypač jei sąskaita faktūra siunčiama struktūrizuotu formatu – e. sąskaitos faktūros gali būti parengiamos ir perduodamos automatiškai ir tiesiogiai iš išdavėjo ar paslaugos teikėjo finansinės tiekimo grandinės sistemų į atitinkamas gavėjo sistemas. Todėl dauguma ekonominės naudos gaunama ne sumažinus spausdinimo ir pašto išlaidas, bet prekybos partnerių procesą nuo užsakymo iki mokėjimo visiškai automatizavus ir integravus.

Be to, numatoma, kad, elektroninėms ir popierinėms sąskaitoms faktūroms taikant vienodas PVM taisykles, administracinė įmonių našta vidutiniu laikotarpiu sumažės daugiausia 18 mlrd. EUR, kaip nurodė Aukšto lygio grupė administracinei naštai mažinti[6].

Numatoma, kad e. sąskaitų faktūrų išrašymo naudą pajus ir vartotojai, visų pirma turint omenyje e. sąskaitų faktūrų patogumą, palyginti su popierinėmis sąskaitomis faktūromis. Vis dėlto reikėtų užtikrinti, kad vartotojai, turintys ribotas galimybes naudotis internetu arba jų neturintys, neturėtų būti užmiršti ir kad vartotojai visuomet galėtų prašyti popierinės sąskaitos faktūros. Be to, laikantis ES pagrindinių teisių chartijos, e. sąskaitų faktūrų išrašymas turėtų atitikti asmens duomenų apsaugos principą ir teisę į privatų gyvenimą.

Galiausiai e. sąskaitų faktūrų išrašymo nauda aplinkai dėl popieriaus vartojimo ir transportavimui reikalingos energijos sąnaudų mažinimo taip pat didelė – CO2 išmetalų kiekis ES galėtų būti sumažintas 1 mln. tonų per metus[7].

SUINTERESUOTųJų šALIų DALYVAVIMAS

Reaguodama į rinkos poreikius ir suinteresuotųjų šalių raginimus, Europos Komisija įsteigė E. sąskaitų faktūrų ekspertų grupę, kuri tirtų kliūtis, trukdančias greičiau pradėti naudoti e. sąskaitas faktūras Europos Sąjungoje. 2009 m. pabaigoje Ekspertų grupė paskelbė galutinę ataskaitą, įskaitant Europos sąskaitų faktūrų pateikimo elektroniniu būdu sistemos pasiūlymą[8].

Pagrindinių jos rekomendacijų santrauka:

- pirmenybę teikti MVĮ poreikių tenkinimui, dėmesį sutelkiant į keletą specifinių įmonių reikalavimų,

- suderinti ir išaiškinti visos ES teisines ir PVM sistemas taikant vienodą požiūrį į popierines ir elektronines sąskaitas faktūras ir remiantis Ekspertų grupės parengtu praktikos kodeksu,

- sukurti e. sąskaitų faktūrų išrašymo ekosistemą, kurioje būtų užtikrinta maksimali sąveika ir aprėptis,

- visiems dalyviams, tiek iš privačiojo, tiek iš viešojo sektoriaus, pradėti naudoti bendrą sąskaitos faktūros turinio standartą ir duomenų modelį, t. y. UN/CEFACT Cross-Industry Invoice (CII) v.2,

- nustatyti Europos sąskaitų faktūrų pateikimo elektroniniu būdu sistemos įgyvendinimo valstybių narių ir ES lygiu organizacinį procesą.

Dėl ataskaitos surengtos viešos konsultacijos[9], kad visos suinteresuotosios šalys galėtų pateikti pastabų dėl siūlomų rekomendacijų. Dauguma respondentų pritarė pagrindinėms ataskaitos mintims, rekomendacijoms ir išvadoms.

Konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis procesas užbaigtas didele konferencija e. sąskaitų faktūrų išrašymo Europoje klausimu[10], kuri surengta Madride 2010 m. balandžio 27 ir 28 d. remiant Tarybai pirmininkavusiai Ispanijai. Konferencijos metu taip pat patvirtintos Ekspertų grupės, kurios pasiūlymams visuotinai pritarta, rekomendacijos.

E. SąSKAITų FAKTūRų IšRAšYMO EUROPOS SąJUNGOJE APLINKYBėS

Elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo lygis

Iki šiol e. sąskaitų faktūrų naudojimo lygis yra palyginti nedidelis ir smarkiai skiriasi skirtingose valstybėse narėse. 23 % įmonių teigia gaunančios arba siunčiančios e. sąskaitas faktūras[11] (šis skaičius 27 ES valstybėse narėse svyruoja nuo 8 iki 41 %), tačiau struktūrizuotos formos e. sąskaitų faktūrų, kuriomis apsikeista, skaičius vis dar nedidelis, ypač tarp MVĮ.

Kiek tai susiję su pasiūla, e. sąskaitų faktūrų išrašymo rinka labai suskaidyta. Daugiau kaip 400 e. sąskaitų faktūrų išrašymo paslaugos teikėjų veiklą ES vykdo daugiausia nacionaliniu mastu ir siūlo labai įvairius e. sąskaitų faktūrų išrašymo verslo modelius.

Kai kuriose valstybėse narėse[12] atsirado arba randasi viešojo sektoriaus iniciatyvų, kuriomis siekiama e. sąskaitų faktūrų išrašymą padaryti privalomą vykdant viešąjį pirkimą. Šie projektai labai svarbūs siekiant, kad e. sąskaitų faktūrų išrašymas sparčiau skverbtųsi į rinką. Europos mastu Komisija pradėjo vykdyti projektą PEPPOL[13] (Europos viešasis pirkimas internetu), kuriuo siekiama sudaryti sąlygas visoms ES įmonėms (įskaitant MVĮ) ir valdžios institucijoms bendrauti elektroniniu būdu vykdant visus viešojo pirkimo procesus, įskaitant apsikeitimą sąskaitomis faktūromis. Sukurtas sąveikus e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimas galėtų būti naudojamas ir kitais tikslais, ne tik viešojo pirkimo procesuose, bet ir tarp įmonių.

E. sąskaitų faktūrų išrašymas bendroje mokėjimų eurais erdvėje (SEPA)[14]

Sąskaitos faktūros yra tik vienas ištisos finansinės tiekimo grandinės nuo pirkimo iki apmokėjimo žingsnis. Visų pirma remiantis tuo, kad sąskaitos faktūros ir mokėjimai yra glaudžiai susiję, svarbu užtikrinti, kad į e. sąskaitų faktūrų išrašymą būtų atsižvelgiama platesnėmis integruotos elektroninių mokėjimų rinkos aplinkybėmis. Bendros integruotos mokėjimų eurais erdvės sukūrimas, kurį nuo pat pradžių tvirtai rėmė Komisija, padeda susieti sąskaitų faktūrų išrašymo ir mokėjimo procesus.

SEPA ir e. sąskaitų faktūrų išrašymas yra atskiri projektai, bet vis dėlto jie abipusiai naudingi. SEPA galėtų prisidėti kuriant tinkamas sąlygas sėkmingai e. sąskaitų faktūrų išrašymo iniciatyvai pradėti, nes skatintų visišką procesų integravimą visoje finansinėje tiekimo grandinėje, o visuotinis e. sąskaitų faktūrų naudojimas galėtų būti naudingas perėjimui prie SEPA dėl glaudaus mokėjimų ir sąskaitų faktūrų sąryšio.

SEPA tikslas – vientisas mokėjimų tvarkymas nuo pradžios iki galo. Todėl nebereikėtų žmogaus įsikišimo, o dėl to būtų gaunama didelė ekonominė nauda. Todėl e. sąskaitų faktūrų standartas turėtų atitikti finansinių paslaugų pranešimų standartą ISO 20022, kuris naudojamas kuriant SEPA.

Dabartinė teisinė ir techninė elektroninių sąskaitų faktūrų aplinka ir galima našta norint jas naudoti

Teisiniai aspektai

PVM ir e. sąskaitų faktūrų išrašymo taisyklės

Valstybėms narėms suteikus pasirinkimo galimybių, šiuo metu galiojančiomis teisinėmis PVM nuostatomis, susijusiomis su e. sąskaitų faktūrų išrašymu Europos Sąjungoje, keliami tarpusavyje nesusiję reikalavimai. Todėl prekybos partneriams, norintiems naudotis e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimais, visų pirma tarpvalstybiniu mastu veikiančioms įmonėms, tai padaryti tapo sudėtinga.

Tačiau 2010 m. liepos 13 d. Taryba priėmė Direktyvą 2010/45/ES, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos nuostatos dėl sąskaitų faktūrų išrašymo taisyklių[15]. Šioje direktyvoje, kuri į nacionalinę teisę bus perkelta iki 2013 m. sausio 1 d., nustatytos naujos su e. sąskaitų faktūrų išrašymu susijusios PVM taisyklės ir pašalinamos kliūtys pradėti naudoti e. sąskaitas faktūras taikant vienodą požiūrį į popierines ir elektronines sąskaitas faktūras, kartu užtikrinant, kad popierinėms sąskaitoms faktūroms nebūtų keliama papildomų reikalavimų. Pagal direktyvos naują 233 straipsnį įmonės gali siųsti ir gauti e. sąskaitas faktūras su sąlyga, kad tai būtų daroma „verslo kontrolės priemonėmis, kuriomis nustatoma patikima sąskaitos faktūros ir prekių tiekimo ar paslaugų teikimo audito seka“, kaip šiuo metu yra popierinių sąskaitų faktūrų atveju.

Kiti teisiniai aspektai

Be PVM teisės aktų, e. sąskaitų faktūrų išrašymas priklauso nuo įvairių teisinių reikalavimų, kurie susiję su apskaitos, audito, asmens duomenų apsaugos, archyvavimo ir muitinės taisyklėmis. Nors PVM paprastai laikomas pagrindiniu trukdžiu, būtina nustatyti, ar šios kitos teisinės taisyklės kelia papildomų e. sąskaitų faktūrų naudojimo Europos Sąjungoje kliūčių.

Taikant kai kuriuos e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimus naudojamas elektroninis parašas (e. parašas). Tačiau dėl skirtingų valstybių narių teisinių e. parašo reikalavimų skirtumų kilo tarpvalstybinių sąveikos problemų, kurios netiesiogiai stabdo tarpvalstybinių e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimų diegimą, jei juos taikant naudojamas e. parašas. Nepaisant teigiamo galiojančių teisinių e. parašo naudojimo nuostatų poveikio ir valstybių narių bei Komisijos prisiimtų politinių įsipareigojimų, visos Europos Sąjungos tarpvalstybinei e. parašų sąveikai skatinti reikalingas darnesnis ir visapusiškesnis požiūris. Todėl pateikusi Skaitmeninę darbotvarkę Komisija pasiūlė persvarstyti dabartinę Direktyvą 1999/93/EB dėl elektroninių parašų[16].

Sąveika ir aprėptis

Remiantis bendrais teisiniais reikalavimais, verslo procesais ir techniniais standartais, e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimų sąveika prekybos partneriams suteikiama galimybė praktikoje apsikeisti e. sąskaitomis faktūromis nepaisant daugelio technologinių ir organizacinių kliūčių.

Nepakankama skirtingų verslo modelių ir sprendimų sąveika kelia riziką, kad įmonėms ir visų pirma MVĮ gali tekti investuoti į keletą sistemų ir sprendimų norint keistis e. sąskaitomis faktūromis. Dėl to susidaro nereikalingų sąnaudų ir dar labiau stabdomas visuotinis e. sąskaitų faktūrų naudojimas. Įdiegus sąveikius e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimus, bus įmanoma ilgainiui sukurti keletą tarpusavyje susietų ir sąveikių tinklų, kuriais galėtų naudotis kuo daugiau prekybos partnerių.

Standartai

Dabartinėmis aplinkybėmis nėra vieno visuotinai naudojamo e. sąskaitų faktūrų išrašymo standarto. Dėl duomenų ir naudojimo reikalavimų įvairovės ir labai skirtingų požiūrių į jų įgyvendinimą rinka tapo suskaidyta.

Iki šiol nedominuoja nė vienas iš esamų formatų. Apsikeitimo elektroniniais duomenimis[17] formatas, kurį vis dar naudoja daugelis tarptautinių įmonių, dažnai netinka daugumai MVĮ. Kita vertus, daugelį patentuotų formatų naudoja tik viena tarptautinė įmonė ir jos tiekėjai. Todėl rinkos dalyviai, pvz., įmonės, programinės įrangos gamintojai ir finansinių paslaugų teikėjai, šiuo metu priversti turėti galimybę naudotis keletu formatų, o tam būtina nemažai pastangų derinti ir konvertuoti duomenis, kurie išreikšti naudojantis skirtingomis sintaksės sistemomis.

Šiuo metu e. sąskaitų faktūrų išrašymo standartizavimo klausimais dirba kelios tarptautinės ir Europos standartizacijos organizacijos. Tarptautiniu lygiu Jungtinių Tautų Prekybos palengvinimo ir elektroninio verslo centras (angl. United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business , UN/CEFACT) parengė ir eksploatuoja įvairiems sektoriams tinkamą standartą (angl. Cross-Industry Invoice , CII) ir duomenų modelį ir bendradarbiauja su Struktūrizuotų informacijos standartų tobulinimo organizacija (angl. Organisation for the Advancement of Structured Information Standards , OASIS), kad susietų universalios verslo kalbos sąskaitos faktūros ir CII standartą. Be to, UN/CEFACT bendradarbiauja su Tarptautine standartizacijos organizacija (angl. ISO), kad CII duomenų modelį integruotų į standarto ISO 20022 sąskaitos faktūros pranešimą. Europos lygiu Europos standartizacijos komitetas (CEN) turi keletą darbo grupių, dirbančių specifiniais e. sąskaitų faktūrų naudojimo klausimais[18].

E. SąSKAITų FAKTūRų NAUDOJIMO SKATINIMO STRATEGIJA

Pagrindiniai e. sąskaitų faktūrų išrašymo skatinimo ES prioritetai

Remdamasi Ekspertų grupės rekomendacijomis ir viešų konsultacijų išvadomis, Komisija visuotinį e. sąskaitų faktūrų naudojimą siūlo remti dėmesį sutelkiant į toliau nurodytus keturis pagrindinius prioritetus.

Užtikrinti nuoseklią teisinę e. sąskaitų faktūrų išrašymo aplinką

Nuo 2013 m. sausio 1 d. naujomis su e. sąskaitų faktūrų išrašymu susijusiomis PVM taisyklėmis, kurios nustatytos Tarybos direktyvoje 2010/45/ES, iš valstybių narių bus reikalaujama laikytis vienodo požiūrio į popierines ir elektronines sąskaitas faktūras principo. Valstybės narės nebegalės nustatyti papildomų specifinių reikalavimų, pvz., kad e. sąskaitos faktūros būtų pagrįstos pažangiais elektroniniais parašais arba apsikeitimo elektroniniais duomenimis formatu. Tačiau šios technologijos bus pasirinkimo variantai, kuriais (kaip ir verslo kontrolės priemonėmis) įmonės galės naudotis, kad užtikrintų elektroninių sąskaitų faktūrų kilmės autentiškumą ir turinio vientisumą.

Jei valstybės narės taisykles skirtingai aiškintų ir vėliau perkeltų į nacionalinę teisę, tai galėtų kelti praktinių sunkumų norint naudotis e. sąskaitomis faktūromis. Dėl to galėtų išaugti įmonių našta ir taisyklių laikymosi sąnaudos, o kartu būtų ribojamas e. sąskaitų faktūrų naudojimas. Todėl Komisija glaudžiai bendradarbiaus su valstybėmis narėmis, kad užtikrintų vienodą naujų e. sąskaitų faktūrų išrašymo taisyklių supratimą ir kad Direktyva 2010/45/ES būtų nuosekliai perkelta į nacionalinę teisę.

Veiksmai:

1.1 Siekdama užtikrinti, kad naujoji PVM direktyva būtų nuosekliai ir laiku perkelta į nacionalinę teisę, Komisija visų valstybių narių mokesčių administracijoms 2011 m. vasario mėn. surengs seminarą „Fiscalis“[19]. Vėliau Komisija įvertins papildomų gairių valstybėms narėms ir įmonėms poreikį.

1.2 Siekiant pasirengti taikyti naujojoje PVM direktyvoje nustatytą vienodo požiūrio principą, valstybės narės raginamos sudaryti sąlygas sąskaitas faktūras siųsti ir teikti „kitomis elektroninėmis priemonėmis“, kaip numatyta dabartinės PVM direktyvos (2006/112/EB) 233 straipsnyje.

1.3 Atliekant Komisijos užsakytą išorės tyrimą nagrinėjami alternatyvūs PVM rinkimo metodai, įskaitant e. sąskaitų faktūrų išrašymo vaidmenį. Šio tyrimo išvadas iki 2010 m. pabaigos Komisija pristatys ir paskelbs žaliojoje knygoje dėl PVM ateities, kad paskatintų diskusijas, pvz., tokiais klausimais, kaip nauji informacinių technologijų pokyčiai galėtų padėti renkant PVM.

1.4 2011 m. Komisija pasiūlys persvarstyti Direktyvą (1999/93/EB) dėl e. parašų, kad būtų sukurtas teisinis saugių e. tapatybės patvirtinimo sistemų tarpvalstybinio pripažinimo ir sąveikos pagrindas.

Įtraukiant mažąsias ir vidutines įmones užtikrinti visuotinį naudojimą rinkoje

E. sąskaitų faktūrų naudojimo Europos Sąjungoje skatinimo tikslo neįmanoma pasiekti be MVĮ, kurios sudaro daugiau kaip 99 % Europos įmonių. Daugelis didelių įmonių jau naudoja e. sąskaitas faktūras, bet MVĮ jomis naudojasi palyginti retai. „Smulkiojo verslo aktu“[20] ES įsipareigojo laikytis principo visų pirma galvoti apie mažuosius, t. y. didžiausią dėmesį skirti MVĮ poreikiams. Šis principas turėtų būti taikomas ir e. sąskaitų faktūrų išrašymo rinkai, kurioje MVĮ turėtų būti siūlomi paprasti, nebrangūs, patikimi ir PVM taisykles atitinkantys sprendimai.

Mažos įmonės turi daug įvairių prekybos partnerių (didelės įmonės, vartotojai, valdžios institucijos, kitos MVĮ), kurie gali reikalauti, kad jos išrašytų e. sąskaitas faktūras naudodamos skirtingus techninius sprendimus. MVĮ pradėti visuotinai naudoti e. sąskaitas faktūras padėtų sąveikių procesų ir standartų visoje tiekimo grandinėje, įskaitant e. sąskaitų faktūrų išrašymą, sukūrimas. Kad daugiau MVĮ dalyvautų skaitmeninėse tiekimo grandinėse, Komisija remia plataus masto demonstracines programas pramonės ir paslaugų sektoriuose (mados, automobilių gamybos, transporto ir logistikos). Šių projektų tikslas – gerinti verslo sandorius ir padėti didinti įmonių inovacijų diegimo gebėjimus ir konkurencingumą.

Todėl svarbu ne tik tai, kad šiam perėjimui būtų pasirengusios pačios mažos įmonės (t. y. turėtų reikiamų žinių ir infrastruktūrą), bet ir tai, kad e. sąskaitų faktūrų išrašymo paslaugos teikėjai kurtų paslaugas ir sprendimus, kuriems reikėtų nedidelių investicijų į infrastruktūrą ir įgūdžius, kad išrašydamos e. sąskaitas faktūras MVĮ galėtų didinti našumą ir mažinti veiklos išlaidas.

Komisija mano, kad toliau nurodyti veiksmai padės MVĮ pasinaudoti visais sąskaitų faktūrų elektronizavimo privalumais.

Veiksmai:

2.1 Komisija nuodugniai įvertins bet kurių būsimų techninių ir teisinių e. sąskaitų faktūrų išrašymo reikalavimų poveikį MVĮ taikydama principą visų pirma galvoti apie mažuosius ir iš anksto patikrindama poveikį MVĮ ir tikisi, kad valstybės narės ir standartizacijos organizacijos elgsis taip pat.

2.2 Komisija organizuos informavimo veiklą, skirtą MVĮ informuoti apie e. sąskaitų faktūrų išrašymo galimybes, ir pati dalyvaus šioje veikloje. Bus išnagrinėta esamos skatinamosios veiklos (pvz., Europos MVĮ savaitės, skaitmeninio raštingumo savaitės) ir tinklų (pvz., Europos e. verslo rėmimo tinklo, Europos įmonių tinklo) sąveika.

2.3 Komisija tęs ir plėtos iniciatyvas, kuriomis skatinamas MVĮ dalyvavimas skaitmeninėse tiekimo grandinėse. 2011 m. pagal Konkurencingumo ir inovacijų programą bus pradėtos dvi naujos priemonės.

Skatinti aplinką, padedančią užtikrinti didžiausią aprėptį

Labai svarbu sukurti aplinką, kuri sudarytų sąlygas keistis sąskaitomis faktūromis kuo daugiau prekybos partnerių, kad e. sąskaitos faktūros būtų išrašomos visuotinai. Nors šiuo metu vykdomais veiksmais bus pagerinta e. sąskaitų faktūrų sąveika, Komisijos nuomone, reikia papildomų organizacinių ir techninių veiksmų[21]. Didelę pažangą įgyvendinant šias rekomendacijas reikėtų padaryti iki PVM direktyvos perkėlimo į nacionalinę teisę termino (2013 m. sausio 1 d.).

Pirma, reikėtų apibrėžti aiškius prekybos partnerių ir paslaugų teikėjų vaidmenis ir pareigas, susijusius su organizacine sąveika, o šiuos vaidmenis ir pareigas rinkos dalyviai turėtų prisiimti taikydami praktikos kodeksą. Be to, tvarkyti e. sąskaitas faktūras būtų lengviau, jei būtų nustatyti ir naudojami nedviprasmiški ir plačiai pripažįstami prekybos partnerių ir paslaugų teikėjų žymenys ir (arba) adresai.

Siekiant užtikrinti, kad e. sąskaitų faktūrų išrašymo modeliai būtų sąveikūs, prekybos partneriai ir paslaugų teikėjai taip pat turėtų stengtis derinti tokius klausimus, kaip rizikos valdymas, adresavimas ir maršruto parinkimas, abonento keliavimo susitarimai, standartai, ryšių veiksmų sekos ir saugumo reikalavimai.

Siekiant užtikrinti, kad ilgainiui prekybos partneriai galėtų turėti sąveikias sistemas ir sukurti ES arba net platesnį tinklą, kuris padėtų pradėti visuotinai naudoti e. sąskaitas faktūras, reikalingi šie veiksmai.

Veiksmai:

3.1 Iki 2011 m. pabaigos CEN turėtų parengti praktikos kodeksą, kuriame būtų atsižvelgta į E. sąskaitų faktūrų ekspertų grupės darbą. Šiame praktikos kodekse, kurį priimtų prekybos partneriai, paslaugų teikėjai ir valdžios institucijos, turėtų būti pateikta nuosekli terminija ir apibrėžti atskirų e. sąskaitų faktūrų išrašymo proceso dalyvių vaidmenys ir pareigos.

3.2 Iki 2011 m. pabaigos CEN turėtų išanalizuoti, ar reikalingos sąveikios adresavimo ir maršruto parinkimo procedūros, ir pasiūlyti veiksmų, kad jas priimtų e. sąskaitų faktūrų išrašymo sektoriaus dalyviai.

Propaguoti standartinį e. sąskaitos faktūros duomenų modelį

Vienas iš pagrindinių uždavinių siekiant remti e. sąskaitų faktūrų naudojimą – apibrėžti vieną bendrą ir aiškų semantinį duomenų modelį, kuriame būtų apibūdinti e. sąskaitoms faktūroms reikalingi informacijos elementai. Jei būtų vienas bendras duomenų modelis, tai būtų lengviau užtikrinti semantinę sąveiką ir technologijos neutralumą. Ekspertų grupė rekomendavo, kad „kaip bendras atskaitinis semantinis duomenų modelis, kuriuo būtų pagrįsti būsimi e. sąskaitos faktūros turinio standarto sprendimai, reikėtų priimti UN/CEFACT 2 versijos įvairiems sektoriams tinkamą standartą CII“. Reikėtų leisti rinkai spręsti, kaip šis duomenų modelis vėliau būtų pritaikytas specifiniams įmonių poreikiams. Visi rinkos dalyviai, tiek privačiajame, tiek viešajame sektoriuose, skatinami kurti ir įgyvendinti sprendimus, kurie atitiktų 2 versijos CII duomenų modelį, arba vykdyti darbą siekiant ateityje jį atitikti.

Be to, siekiant užtikrinti nuolatinio valdymo, techninės priežiūros ir kokybės prieinamumą ir stabilumą, šio duomenų modelio įgyvendinimą turėtų remti tarptautinės standartizacijos organizacijos. Europoje CEN, pasinaudodama savo techniniais komitetais ir darbo grupėmis, turėtų padėti skatinti svarbių standartų ir susijusių įgyvendinimo gairių įgyvendinimą ir užtikrinti, kad tarptautinės standartizacijos įstaigos remtų Europos keliamus reikalavimus. Tačiau trumpuoju laikotarpiu veikla siekiant ateityje atitikti vieną bendrą standartą neturėtų trukdyti naudotis esamais e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimais, jei tie sprendimai atitinka bendro e. sąskaitos faktūros duomenų modelio reikalavimus arba vykdomas darbas siekiant jį atitikti.

Veiksmai:

4.1 2011 m. CEN parengs 2 versijos CII duomenų modelio įgyvendinimo gaires. Šios gairės turėtų būti pagrįstos esminių sąskaitos faktūros duomenų rinkiniu, kurį pasiūlė E. sąskaitų faktūrų ekspertų grupė; šiose gairėse reikėtų atsižvelgti į standarto ISO 20022 sąskaitos faktūros pranešimą, CEN e. sąskaitų faktūrų išrašymo, verslo sąveikos sąsajų (angl. Business Interoperability Interfaces ) ir Europos standartizavimo e. verslo tarybos (angl. e-business Board for European Standardization ) darbo grupių darbą ir kitas iniciatyvas, pvz., projektą PEPPOL.Atsižvelgiant į paklausą rinkoje, reikėtų numatyti papildomų gairių, taikomų kitoms sritims ir (arba) verslo procesams, rengimą.

4.2 CEN bendradarbiaus su tarptautinėmis standartizacijos organizacijomis, kaip antai UN/CEFACT ir ISO, ir perduos specifinius tolesnio CII duomenų modelio vystymo reikalavimus.

4.3 UN/CEFACT raginama stengtis sparčiai vystyti e. verslo pranešimus, kurie papildo e. sąskaitos faktūros projektą ir pagerins įmonių ir prekybos bei administracinių organizacijų galimybes veiksmingai tarpusavyje keistis produktais ir svarbiomis paslaugomis.

E. sąskaitų faktūrų naudojimo Europos Sąjungoje organizavimas

Siekiant paremti e. sąskaitų faktūrų naudojimą būtina derinti veiksmus tiek nacionaliniu, tiek Europos lygiu. Taip bus skatinama kurti tarpusavyje derančius nacionalinius sprendimus siekiant pagerinti vidaus rinkos veikimą, nes tarpvalstybiniai sandoriai būtų sudaromi veiksmingiau ir paprasčiau vartotojams, įmonėms ir valdžios institucijoms.

E. sąskaitų faktūrų išrašymo skatinimas nacionaliniu lygiu

Valstybės narės turi daug galimybių skatinti, vystyti ir lengvinti e. sąskaitų faktūrų naudojimą. Jos turėtų užtikrinti, kad jų nacionalinė prekybos, apmokestinimo ir viešojo pirkimo praktika padėtų kurti e. sąskaitų faktūrų išrašymui palankią aplinką visoje ES.

Veiksmai:

5.1 Valstybės narės turėtų parengti nacionalinio lygio e. sąskaitų faktūrų išrašymo skatinimo strategiją. Šia strategija turėtų būti siekiama:

- skatinti naudoti e. sąskaitas faktūras, visų pirma MVĮ,

- nacionaliniu lygiu koordinuoti esamas ir būsimas iniciatyvas e. sąskaitų faktūrų naudojimui skatinti, įskaitant Europos masto teisinius, standartizavimo ir sąveikos aspektus,

- stebėti ir nustatyti e. sąskaitų faktūrų naudojimo masto tikslus.

5.2 Siekdamos paremti šių tikslų įgyvendinimą, valstybės narės turėtų sukurti nacionalinius suinteresuotųjų šalių e. sąskaitų faktūrų išrašymo forumus ir apie jų sukūrimą Komisiją informuoti iki 2011 m. birželio mėn. Reikėtų užtikrinti, kad nacionaliniuose forumuose suinteresuotosioms šalims būtų deramai atstovaujama, t. y. kad juose pakankamu mastu dalyvautų valdžios institucijos ir e. sąskaitų faktūrų paslaugų naudotojai, įskaitant vartotojus, MVĮ ir dideles įmones.

E. sąskaitų faktūrų išrašymo skatinimas Europos lygiu

Valstybių narių veiksmus reikėtų koordinuoti siekiant užtikrinti, kad e. sąskaitomis faktūromis Europos Sąjungoje būtų galima laisvai keistis. Reikėtų ypatingą dėmesį skirti tarpvalstybinių sandorių lengvinimo priemonėms, visų pirma skirtoms MVĮ.

Veiksmai:

6.1 Komisija 3-jiems metams sukurs Europos suinteresuotųjų šalių e. sąskaitų faktūrų išrašymo forumą (toliau – Europos e. sąskaitų faktūrų išrašymo forumas), kuriame dalyvaus nacionalinių forumų delegatai ir atitinkamų Europos paslaugų naudotojų asociacijų, CEN, Europos centrinio banko ir 29 straipsnio duomenų apsaugos darbo grupės[22] atstovai.Pagrindiniai Europos e. sąskaitų faktūrų išrašymo forumo uždaviniai bus padėti Komisijai šiose srityse:

- stebėti e. sąskaitų faktūrų išrašymo rinkos pokyčius ir e. sąskaitų faktūrų naudojimo mastą pramonės ir paslaugų sektoriuose visose valstybėse narėse,

- skatinti keistis patirtimi ir gerosios praktikos pavyzdžiais, kurie padeda kurti sąveikius e. sąskaitų faktūrų išrašymo sprendimus,

- nurodyti pasitaikančias problemas, visų pirma susijusias su tarpvalstybiniais sandoriais, ir siūlyti tinkamus sprendimus,

- remti ir stebėti darbą, kuriuo remiantis būtų pradėtas naudoti standartinis e. sąskaitos faktūros duomenų modelis.

6.2 Komisija ir visos kitos ES institucijos turėtų rodyti pavyzdį naudodamos e. sąskaitas faktūras savo pačių viešojo pirkimo procedūrose. Visų pirma Komisija dės pastangas pradėti projektą „e-Prior“.

6.3 2011 m. Komisija stengsis geriau stebėti statistinius e. sąskaitų faktūrų naudojimo duomenis.

IšVADA

Tikimasi, kad visuotinis e. sąskaitų faktūrų naudojimas bus naudingas visai ES ir prisidės prie jos konkurencingumo. Ne Europos Sąjungoje e. sąskaitos faktūros rinkoje naudojamos vis dažniau ir labai svarbu, kad ES neatsiliktų nuo šių pokyčių.

Valstybės narės ir suinteresuotosios šalys raginamos patvirtinti siūlomus pagrindinius prioritetus ir veiksmus siekiant visuotinio e. sąskaitų faktūrų naudojimo tikslo. Komisija atidžiai stebės visus veiksmus ir e. sąskaitų faktūrų naudojimą ir iki 2013 m. pabaigos Tarybai ir Europos Parlamentui pateiks pažangos ataskaitą. Jei iš tos ataskaitos būtų matyti, kad e. sąskaitų faktūrų naudojimo pažanga nepakankama ir fragmentacija didėja, būtų galima imtis papildomų veiksmų ir teikti papildomų rekomendacijų tose srityse, kuriose yra visuotinio naudojimo trukdžių.

E. sąskaitų faktūrų naudojimas kuriant tokias valdymo struktūras, kaip nacionaliniai forumai ir Europos suinteresuotųjų šalių forumas, turėtų padėti suformuoti nuoseklų ES požiūrį į e. sąskaitų faktūrų išrašymą ir skatinti atsirasti sąveikią europinę e. sąskaitų faktūrų išrašymui palankią aplinką.

[1] COM(2010) 2020, http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm.

[2] COM(2010) 245,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM: 2010:0245:FIN:EN:PDF.

[3] E. sąskaitas faktūras siunčiančios ir (arba) gaunančios įmonės, Eurostatas, 2009 m.

[4] E-invoicing – E-billing in Europe , Billentis , 2009 m.

[5] SEPA potential benefits at stake, Capgemini ,http://ec.europa.eu/internal_market/payments/docs/sepa/sepa-capgemini_study-final_report_en.pdf.

[6] COM(2009) 15,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2009:0015:FIN:EN:PDF.

[7] Tai yra ekstrapoliacija, pagrįsta Švedijos karališkojo technologijos instituto Aplinkos strategijų mokslinių tyrimų departamento tyrimu, kuriame apskaičiuota, kad bendras popierinių sąskaitų faktūrų pakeitimo elektroninėmis poveikis leistų į aplinką išmetamo anglies dvideginio kiekį per metus sumažinti 39 000–41 000 tonų CO2 ekvivalentų.

[8] Elektroninių sąskaitų faktūrų ekspertų grupės galutinė ataskaita,http://ec.europa.eu/internal_market/consultations/docs/2009/e-invoicing/report_en.pdf.

[9] Viešų konsultacijų respondentų atsakymų santrauka,http://ec.europa.eu/enterprise/newsroom/cf/document.cfm?action=display&doc_id=5814&userservice_id=1&request.id=0.

[10] http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/ict/e-invoicing/benefits/conference_electronic_invoicing_en.htm.

[11] E. sąskaitas faktūras siunčiančios ir (arba) gaunančios įmonės, Eurostatas, 2009 m.,http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/graph.do?tab=graph&plugin=0&language=en&pcode=tin00114.

[12] Danijoje, Ispanijoje, Italijoje, Suomijoje, Švedijoje atsirado iniciatyvų, kuriomis e. sąskaitų faktūrų išrašymas valdžios institucijoms bus privalomas po tam tikro laikotarpio. E. sąskaitų faktūrų ekspertų grupės galutinė ataskaita, 2009 m., p. 15–16, http://ec.europa.eu/internal_market/consultations/docs/2009/e-invoicing/report_en.pdf.

[13] Daugiau informacijos apie šią iniciatyvą galima rasti www.peppol.eu.

[14] http://ec.europa.eu/internal_market/payments/sepa/index_en.htm.

[15] Direktyva 2010/45/ES,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:189:0001:0008:EN:PDF.

[16] Direktyva 1999/93/EB,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2000:013:0012:0020:EN:PDF.

[17] Komisijos rekomendacija 1994/820/EB,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31994H0820:EN:HTML.

[18] CEN e. sąskaitų faktūrų išrašymo darbo grupė sukūrė svetainę „E-Invoice Gateway“ (http://www.e-invoice-gateway.net), t. y. nepriklausomas portalas, kuriame pateikiamos gairės ir įvairių šalių informacija apie e. sąskaitų faktūrų išrašymą.

[19] „Fiscalis 2013“ yra ES bendradarbiavimo programa, suteikianti galimybes mokesčių administracijoms kurti informaciją ir tiriamuosius duomenis ir jais keistis, daugiau informacijos galima rastihttp://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/tax_cooperation/fiscalis_programme/fiscalis2013/index_en.htm.

[20] COM(2008) 394,http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2008:0394:FIN:EN:PDF.

[21] Vadovaujantis būsima viešųjų paslaugų Europos sąveikos sistema, galima išskirti keturis sąveikos lygius: teisinį, organizacinį, semantinį ir techninį.

[22] Direktyva 95/46/EB, OL L 281, 1995 11 23, p. 31–50.

Top