EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0171

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij - Zagotavljanje območja svobode, varnosti in pravice za državljane Evrope Akcijski načrt izvajanja stockholmskega programa

/* KOM/2010/0171 končno */

52010DC0171




[pic] | EVROPSKA KOMISIJA |

Bruselj, 20.4.2010

COM(2010) 171 konč.

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

Zagotavljanje območja svobode, varnosti in pravice za državljane EvropeAkcijski načrt izvajanja stockholmskega programa

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

Zagotavljanje območja svobode, varnosti in pravice za državljane Evrope Akcijski načrt izvajanja stockholmskega programa

1. Zagotavljanje območja svobode, varnosti in pravice za državljane Evrope

Evropsko območje svobode, varnosti in pravice je skupaj s strategijo Evropa 2020 ključni element odziva EU na dolgoročne svetovne izzive ter prispeva h krepitvi in razvoju evropskega modela socialnega tržnega gospodarstva v 21. stoletju.

V obdobju sprememb, ko se svet šele začenja izvijati iz primeža gospodarske in finančne krize, je Evropska unija bolj kot kdaj prej dolžna varovati in širiti svoje vrednote ter braniti svoje interese. Spoštovanje človekove osebnosti ter človekovega dostojanstva, svobode, enakosti in solidarnosti so naše trajne vrednote v času nenehnih družbenih in tehnoloških sprememb. Zato morajo biti te vrednote v središču naših prizadevanj.

Stockholmski program, ki ga je Evropski svet sprejel decembra 2009[1], določa prednostne naloge razvoja evropskega območja svobode, varnosti in pravice v naslednjih petih letih. Njegova vsebina odraža razprave z Evropskim parlamentom, Svetom, državami članicami in zainteresiranimi stranmi v zadnjih nekaj letih. V jedru stockholmskega programa so prizadevanja Komisije, opisana v njenem sporočilu iz junija 2009[2], ki je bilo podlaga za sprejetje stockholmskega programa.

V prihodnjih letih bo glavni poudarek ukrepanja Unije na tem področju „Evropa za ljudi“, ki državljanom zagotavlja, da lahko izvršujejo svoje pravice in so deležni vseh koristi evropskega povezovanja.

Prav na področjih svobode, varnosti in pravosodja državljani največ pričakujejo od oblikovalcev politik, saj lahko vpliv čutijo v svojem vsakdanjem življenju. Ženske in moški v Evropi upravičeno pričakujejo, da bodo živeli v mirni in uspešni Uniji z zaupanjem, da se njihove pravice popolnoma spoštujejo in da jim je zagotovljena varnost.

Evropsko območje svobode, varnosti in pravice mora biti območje, v katerem so vsi ljudje, tudi državljani tretjih držav, deležni koristi učinkovitega spoštovanja človekovih pravic iz Listine Unije o temeljnih pravicah.

Cilj tega akcijskega načrta je pripraviti ukrepe na navedenih prednostnih področjih na evropski in svetovni ravni, da so lahko državljani deležni koristi napredka v območju svobode, varnosti in pravice. Akcijski načrt poleg tega vsebuje tudi vizijo, kako se bo Evropa odločno in na ustrezen način odzivala na evropske in svetovne izzive.

Začetek veljavnosti Lizbonske pogodbe Uniji omogoča bolj ambiciozen odziv na vsakdanje težave in pričakovanja državljanov Evrope. Prvič, EU bo z okrepljeno vlogo Evropskega parlamenta kot zakonodajalca na večini področij in tesnejšim sodelovanjem nacionalnih parlamentov bolj odgovorna za svoje ukrepe v interesu državljanov, okrepila pa se bo tudi demokratična legitimnost Unije. Drugič, uvedba kvalificirane večine pri glasovanju v Svetu na večini področij politik bo poenotila sprejemanje odločitev. Poleg tega bo sodna presoja postala učinkovitejša, zaradi prevzema sodnega nadzora s strani Sodišča EU nad vsemi vidiki svobode, varnosti in pravice ter začetka pravne veljavnosti zavezujoče Listine Unije o temeljnih pravicah. Pogodba daje Uniji nov cilj, in sicer boj proti socialni izključenosti in diskriminaciji, ter potrjuje cilj spodbujanja enakosti med ženskami in moškimi.

Unija se mora zato odločno odzivati na pričakovanja in pomisleke svojih državljanov. Upreti se mora težnjam po ločenem obravnavanju varnosti, pravice in temeljnih pravic, saj so sestavni del skladnega pristopa k reševanju izzivov sedanjosti in prihodnosti.

2. Zagotavljanje varstva temeljnih pravic

Varstvo pravic iz Listine Unije o temeljnih pravicah, ki bi morala postati kompas za vse pravo in politike EU, je treba zagotoviti v celoti, pravice iz Listine pa je treba napraviti oprijemljive in učinkovite. Komisija bo glede kršitev Listine uporabila „politiko popolne nesprejemljivosti“. Okrepila bo svoje mehanizme za zagotavljanje skladnosti z Listino in o tem poročala Evropskemu parlamentu in Svetu. V globalni družbi, za katero so značilne hitre tehnološke spremembe in v kateri izmenjava informacij ne pozna meja, je treba varovati zlasti zasebnost. Unija mora zagotoviti dosledno uporabo pravice do varstva podatkov. Okrepiti moramo položaj EU na področju varstva osebnih podatkov posameznikov v okviru politik EU, vključno s pregonom in preprečevanjem kaznivih dejanj, ter na področju mednarodnih odnosov.

Vsi razpoložljivi instrumenti politike se bodo uporabili za zagotavljanje odločnega evropskega odzivanja na nasilje nad ženskami in otroki, tudi na nasilje v družini in pohabljanje ženskih spolnih organov, da bi varovali pravice otrok in se spopadali z vsemi oblikami diskriminacije, rasizma, ksenofobije in homofobije. Zlasti so pomembne potrebe posameznikov v ranljivem položaju.

Razlike v jamstvih, ki se zagotavljajo žrtvam kaznivih dejanj in terorizma v 27 državah članicah, je treba analizirati in zmanjšati s povečanjem obsega varovanja z vsemi razpoložljivimi sredstvi. Evropsko pravo bi moralo jamčiti za visoke standarde pravic obdolženih glede pravičnosti postopkov. Obravnavati je treba tudi razmere v priporu, vključno z zapori.

3. Spodbujanje sodelovanja evropskih državljanov

Evropsko državljanstvo se mora na podlagi zamisli iz Pogodb še okrepiti, tako da postane oprijemljiva resničnost, ki se odraža v vsakodnevnem življenju državljanov, njegova dodana vrednost pa je večja od dodane vrednosti nacionalnega državljanstva. Državljani morajo biti sposobni uživati koristi svojih pravic, ki izhajajo iz evropskega povezovanja.

Omogočanje mobilnosti državljanov je ključnega pomena v evropskem projektu. Pravica do prostega gibanja je temeljna pravica državljanov EU in njihovih družinskih članov, ki jo je treba dosledno varovati. Mobilnost je treba okrepiti z odstranjevanjem ovir, s katerimi se še vedno soočajo državljani, ko se odločijo uveljavljati svoje pravice do selitve v državo članico, ki ni njihova država članica, zaradi študija ali dela, ustanovitve podjetja, ustvarjanja družine ali upokojitve. Državljane EU je treba varovati povsod po svetu. Vsak državljan EU, ki je v državi, v kateri njegova država članica ni zastopana, bi moral prejeti konzularno pomoč veleposlaništev ali konzulatov katere koli druge države članice pod enakimi pogoji, kot jo prejmejo njeni državljani.

Omogočanje in spodbujanje sodelovanja državljanov v demokratičnem življenju Unije je ključno za zbliževanje državljanov z evropskim projektom. Večja udeležba na volitvah v Evropski parlament je želja vseh. Pravico državljanov voliti in biti voljen na lokalnih in evropskih volitvah v kraju njihovega stalnega prebivališča je treba še bolj spodbujati in krepiti. Državljanska pobuda je močna spodbuda pravicam evropskih državljanov in demokratični legitimnosti Unije.

4. Krepitev zaupanja v evropsko pravosodno območje

Evropsko pravosodno območje in pravilno delovanje enotnega trga temeljita na načelu vzajemnega priznavanja. To lahko učinkovito deluje le na podlagi medsebojnega zaupanja sodnikov, pravnih strokovnjakov, podjetij in državljanov. Medsebojno zaupanje zahteva minimalne standarde in boljše poznavanje različnih pravnih tradicij in metod.

Gola uzakonitev pravic ne zadošča. Pravice in obveznosti bodo postale resničnost le, če jih bodo lahko upravičenci brez težav izvrševali. Posameznikom je treba omogočiti izvrševanje teh pravic povsod po Uniji.

Dobro delujoče evropsko pravosodno območje je deležno koristi vseh politik Unije, podpira njihov razvoj in uspešno izvajanje. Zlasti bi moralo biti na voljo državljanom in podjetjem kot podpora gospodarskim dejavnostim na enotnem trgu z zagotavljanjem visoke ravni varstva potrošnikov. Z začetkom veljavnosti Lizbonske pogodbe lahko Unija sedaj pomaga lajšati vsakdanje življenje ljudi in vsakdanjo prakso podjetij ter usklajevati potrebe državljanov in enotnega trga z raznolikimi pravnimi tradicijami držav članic.

Pravo Unije lahko lajša mobilnost in državljanom omogoča izvrševanje pravice do prostega gibanja. Za mednarodne pare lahko zmanjša nepotreben stres pri razvezi zakonske zveze ali ločitvi, za otroke in njihove starše pa lahko v čezmejnih primerih odpravi trenutne pravne negotovosti. Lahko pomaga odstranjevati ovire pri priznavanju pravnih aktov in vodi do vzajemnega priznavanja pravnih posledic listin o osebnem stanju. Ko se državljani odpeljejo v drugo državo članico in imajo na smolo tam prometno nesrečo, potrebujejo pravno varnost glede zastaranja odškodninskih zahtevkov iz zavarovanja.

Pravo Unije lahko na konkreten in energičen način prispeva k izvajanju strategije Evropa 2020 in blaži škodo, ki jo je povzročila finančna kriza. Nova zakonodaja EU bo predlagana, kadarkoli bo to potrebno in primerno za krepitev našega enotnega trga, pomoč podjetjem z odpravo upravnih ovir in zmanjševanje stroškov pravnih poslov.

Zmanjševanje obsega birokracije za podjetja je jasna prednostna naloga, nadležen in drag postopek eksekvature, potreben za priznavanje in izvrševanje sodb na območju pristojnosti drugih držav, pa mora ob ohranjanju ustreznih jamstev sistematično postati stvar preteklosti. Zagotavljanje možnosti povrnitve čezmejnega dolga pod enakimi pogoji kot dolga v eni državi bo podjetjem pomagalo zaupati v naš enotni trg, učinkovit postopek v primeru plačilne nesposobnosti pa lahko pomaga pri okrevanju od gospodarske krize. Sklepanje čezmejnih pravnih poslov se lahko olajša z okrepljeno enotnostjo evropskega pogodbenega prava. Podjetja spletnih možnosti za povečanje obsega prodaje ne izkoriščajo v zadostni meri: pravo Unije lahko pomaga s povečanjem potrebe podjetij po pravni varnosti in hkrati z jamčenjem najvišje ravni varstva potrošnikov. Potrošniki se morajo zavedati svojih pravic, v čezmejnih zadevah pa jim morajo biti na voljo pravna sredstva. Poleg tega lahko povečan obseg uporabe alternativnega reševanja sporov prispeva k učinkovitemu sodnemu varstvu.

Kazensko pravo je relativno novo področje ukrepov EU, za katerega Lizbonska pogodba določa jasen pravni okvir. Strategija kazenskega pravosodja, ki v celoti upošteva subsidiarnost in skladnost, bi morala voditi politiko EU za približevanje kazenskega materialnega in procesnega prava. Izvajati bi jo bilo treba v tesnem sodelovanju z Evropskim parlamentom, nacionalnimi parlamenti in Svetom, osredotočiti pa bi se morala predvsem na vzajemno priznavanje in usklajevanje opisov kaznivih dejanj ter kazni v izbranih primerih.

Sodnega varstva ne smejo ovirati neutemeljene razlike v pravosodnih sistemih držav članic: storilcem kaznivih dejanj ne sme biti omogočeno, da se izognejo pregonu in zaporni kazni s prečkanjem meja in izkoriščanjem razlik med nacionalnimi pravnimi sistemi. Potrebna je trdna skupna evropska procesna podlaga. Nov vsestranski sistem pridobivanja dokazov v čezmejnih primerih in boljša izmenjava informacij med organi držav članic o storjenih kaznivih dejanjih sta nujni sredstvi za razvoj delujočega območja svobode, varnosti in pravice. Komisija se bo oprla na Eurojust pri ustanavljanju urada evropskega javnega tožilca, ki bo pristojen za preiskovanje in pregon kaznivih dejanj zoper finančne interese Unije ter vlaganje obtožnic zoper storilce. Pri tem bo Komisija še naprej presojala sodelovanje z vsemi vpletenimi, vključno z Evropskim uradom za boj proti goljufijam (OLAF).

5. Zagotavljanje varnosti Evrope

Evropa se sooča s povečanim obsegom čezmejnih kaznivih dejanj. Zavezani smo sodelovati z državami članicami, Evropskim parlamentom, ključnimi tretjimi državami in poslovnim svetom, kadar je to potrebno, ter po najboljših močeh zagotavljati državljanom EU življenje v varnem okolju.

Lizbonska pogodba daje Uniji na razpolago boljša sredstva za boj proti terorizmu in organiziranemu kriminalu.

Notranja varnostna strategija, ki temelji na popolnem spoštovanju temeljnih pravic in na solidarnosti med državami članicami, bo izvedena skrbno in s trdno odločenostjo soočiti se s povečanim obsegom čezmejnih izzivov. Vsebuje koordiniran pristop k policijskemu sodelovanju, upravljanju meja, pravosodnemu sodelovanju v kazenskih zadevah in civilni zaščiti. Obravnavati moramo vse od splošnih groženj terorizma in organiziranega kriminala do nesreč, ki jih povzroči človek, in naravnih nesreč. Zaradi vedno obsežnejše uporabe novih tehnologij odzivanje na navedene grožnje zahteva tudi dopolnilno politiko, ki zagotavlja pripravljenost in prožnost evropskih omrežij ter infrastrukture IKT.

Da bi bila uspešna, mora ta strategija temeljiti na izkušnjah in pridobljenem znanju. Nastopil je čas za ocenitev našega preteklega pristopa, ko se je morala Unija odzvati na nepričakovane in tragične dogodke, pogosto od primera do primera, ter za izkoriščanje nove institucionalne ureditve iz Lizbonske pogodbe v največji možni meri z usklajenim in multidisciplinarnim pristopom.

Uvedba strateške agende za izmenjavo informacij zahteva pregled obstoječih zbirk podatkov, sistemov obdelave in izmenjave podatkov s podrobno ocenitvijo njihove uporabnosti, učinkovitosti, sorazmernosti in njihovega spoštovanja pravice do zasebnosti. Strateška agenda naj bi dala tudi podlago za usklajen razvoj vseh obstoječih informacijskih sistemov in informacijskih sistemov prihodnosti.

Kot prednostno nalogo moramo pregledati protiteroristične ukrepe, uvedene v preteklih letih, ter oceniti, kako lahko bolje prispevajo k varovanju naših državljanov in obogatijo ukrepanje držav članic. Novi institucionalni okvir Uniji prvikrat daje možnost boljšega povezovanja protiterorističnih instrumentov.

Prihodnji ukrepi na področju organiziranega kriminala morajo novi institucionalni okvir izkoristiti v največjem možnem obsegu. S trgovino z ljudmi, otroško pornografijo, spletnimi in finančnimi kaznivimi dejanji, ponarejanjem plačilnih sredstev ter prometom s prepovedanimi drogami se je treba spopasti v vsem njihovem obsegu. Učinkovitejši pregon in sojenje sta pomembna v enaki meri kot odzivanje na potrebe žrtev teh kaznivih dejanj in zmanjševanje potreb po sodelovanju morebitnih žrtev v kazenskih postopkih. Tesno sodelovanje organov pregona držav članic na področju določenih prepovedanih drog in poti prometa z njimi bo prvi dejanski operativni odziv.

Odstraniti moramo tudi vse ovire na poti učinkovitega sodelovanja med državami članicami na področju pregona. Agencije in organi EU, kot so FRONTEX, Europol, Eurojust in OLAF, imajo pri tem ključno vlogo. Njihovo sodelovanje je treba izboljšati, dati pa jim je treba tudi pristojnosti in vire, potrebne za doseganje njihovih ciljev v okviru jasno določenih vlog.

Unija bo pri nadzoru dostopa do svojega ozemlja v povečanem schengenskem območju uporabila integrirani pristop, da bi še bolj olajšala mobilnost in zagotovila visoko raven notranje varnosti. Za vizumsko liberalizacijo si bomo prizadevali zlasti s sosednjimi državami, da bi olajšali stike med ljudmi, in sicer na podlagi jasno določenih pogojev.

Tudi pametna uporaba modernih tehnologij pri upravljanju meja, ki dopolnjuje obstoječa orodja kot del postopka obvladovanja tveganj, lahko Evropo napravi lažje dostopno dobrovernim popotnikom in spodbudi inovativnost med industrijskimi panogami EU, s tem pa prispeva k blaginji in gospodarski rasti Evrope ter zagotovi občutek varnosti državljanov Unije. Začetek delovanja sistemov SIS II in VIS bo še naprej pomembnejša prednostna naloga.

Tudi varstvo državljanov pred tveganji mednarodne trgovine s ponarejenim, prepovedanim in nevarnim blagom zahteva usklajen pristop, ki temelji na pristojnostih carinskih organov. Varstvo pred škodljivim in nevarnim blagom je treba zagotoviti na učinkovit in strukturiran način z obvladovanjem tveganja v zvezi z blagom, dobavno verigo in vsemi oblikami blagovnih poti, ki temelji na nadzoru.

Naše reforme za varstvo ljudi bodo vključevale vlogo EU pri preprečevanju kriz in nesreč ter pripravljenosti in odzivanju nanje. Nadaljnje ocenjevanje in potrebno ukrepanje na ravni EU na področju kriznega upravljanja bo takojšnja prednostna naloga. Mehanizem EU na področju civilne zaščite bo okrepljen zaradi izboljšanja razpoložljivosti, interoperabilnosti in usklajevanja pomoči držav članic. Okrepiti je treba tudi preventivne ukrepe. Unija bo izvajala solidarnostno klavzulo.

6. Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva

Odločno varstvo temeljnih pravic migrantov zaradi spoštovanja naših vrednot človekovega dostojanstva in solidarnosti jim bo omogočalo v polnosti prispevati k evropskemu gospodarstvu in družbi. Priseljevanje ima pomembno vlogo pri obravnavanju demografskega izziva Unije in pri dolgoročnem zagotavljanju gospodarske uspešnosti EU. Z dodatnim virom dinamične rasti lahko pomembno prispeva k strategiji Evropa 2020.

V naslednjih nekaj letih bo žarišče poenotenje prave skupne politike priseljevanja in azilne politike. Sedanja gospodarska kriza nam takšnega ambicioznega in odločnega ukrepanja ne bi smela preprečiti. Nasprotno, še nujneje kot kdaj koli prej je treba razviti te politike v okviru dolgoročne vizije spoštovanja temeljnih pravic in človekovega dostojanstva ter okrepiti solidarnost, zlasti med državami članicami, saj te skupaj nosijo breme humanega in učinkovitega sistema. Po poenotenju teh politik se bo doseženi napredek meril glede na naše ambiciozne cilje. Nadaljnji ukrepi bodo predlagani, če bo to potrebno.

Unija bo razvila pravo skupno migracijsko politiko, ki jo bodo sestavljali novi in prilagodljivi okviri za sprejem zakonitih priseljencev. To Uniji omogoča prilagoditev povečani mobilnosti in potrebam nacionalnih trgov dela ob spoštovanju pristojnosti držav članic na tem področju.

EU si mora prizadevati za enotno raven pravic in obveznosti zakonitih priseljencev, ki je primerljiva z ravnjo pravic in obveznosti evropskih državljanov. Te pravice, združene v zakoniku o priseljevanju, skupnih pravilih za učinkovito doseganje združitve družin, so bistvene za največje možno povečanje pozitivnih učinkov zakonitega priseljevanja v korist zainteresiranim stranem in bodo okrepile konkurenčnost Unije. Nadaljevala se bodo prizadevanja za vključevanje migrantov in varstvo njihovih pravic, hkrati pa se bodo poudarjale njihove lastne obveznosti do vključitve v družbe, v katerih živijo.

Preprečevanje nezakonitega priseljevanja in zmanjševanje njegovega obsega v skladu z Listino Unije o temeljnih pravicah je enako pomembno za verodostojnost in uspešnost politik EU na tem področju. Posebna pozornost bo posvečena položaju otrok brez spremstva.

Naš odziv na ta svetovni izziv zahteva pristno partnerstvo s tretjimi državami izvora in tranzita ter umestitev vseh migracijskih vprašanj v obsežen okvir politike. Tako si bomo še naprej prizadevali za svetovni pristop k migraciji in njegovo izvajanje.

Izpolnjevati moramo svojo obveznost spoštovanja temeljne pravice do azila, vključno z načelom „nevračanja“. Uvedba enotnega evropskega azilnega sistema in ustanovitev evropskega urada za podporo azilu bi morali zagotoviti enotni status, visoke skupne standarde zaščite v EU in skupni azilni postopek, vzajemno priznavanje pa bi moralo biti dolgoročni cilj. Solidarnost bo v središču naše azilne politike in politike ponovne naselitve med državami članicami in s tistimi, ki jih po svetu preganjajo.

7. Prispevanje k svetovni Evropi

Zgoraj začrtanih političnih ciljev ni mogoče doseči brez učinkovitega sodelovanja z našimi partnerji v državah, ki niso države članice EU, in mednarodnimi organizacijami. Močna zunanja razsežnost, usklajena s splošnim ukrepanjem Unije v tujini, nam bo pomagala predvideti izzive in doseči zastavljene cilje, vključno s spodbujanjem naših vrednot in izpolnjevanjem naših mednarodnih obveznosti na področju človekovih pravic.

Notranje in zunanje politike na področju svobode, varnosti in pravosodja so med seboj neločljivo povezane. Trajnost in doslednost notranjih in zunanjih politik sta bistveni za doseganje rezultatov, kot sta povezljivost in dopolnjevanje ukrepov Unije in držav članic.

Lizbonska pogodba daje Evropski uniji na voljo nove možnosti za učinkovitejše delovanje na področju zunanjih odnosov. Na podlagi Lizbonske pogodbe ima Komisija ključno vlogo pri oblikovanju zunanje razsežnosti EU na področju pravosodja in notranjih zadev. Na podlagi Lizbonske pogodbe bosta visoka predstavnica Komisije / podpredsednica Komisije in Komisija zagotovili usklajenost zunanjih odnosov in drugih vidikov zunanjih ukrepov EU, vključno s sodelovanjem z Evropsko službo za zunanje delovanje.

8. Od političnih prednostnih nalog do ukrepov in rezultatov

Napredek na področju svobode, varnosti in pravosodja zahteva uspešno izvajanje navedenih političnih prednostnih nalog. Komisija je z namenom izpolniti ambicije iz Lizbonske pogodbe pristojnosti na področju pravosodja in notranjih zadev prvič poverila dvema komisarkama, od katerih je ena podpredsednica Komisije.

Naš kompas bo Listina Unije o temeljnih pravicah in našo metodologijo bo sestavljalo pet elementov: boljše vključevanje v druge politike Unije, izboljšanje kakovosti evropske zakonodaje, boljše izvajanje evropske zakonodaje na nacionalni ravni, izboljšanje uporabe orodij za vrednotenje in dodelitev ustreznih finančnih virov našim političnim prednostnim nalogam, in sicer v mejah večletnega finančnega okvira.

Bistveno za resnični napredek bo medsebojno zaupanje. To zahteva uvedbo minimalnih standardov (npr. o procesnih pravicah) in poznavanje različnih pravnih tradicij in metod. Skupna evropska kultura na tem področju lahko z usposabljanjem in programi izmenjave po modelu programa Erasmus ter z Evropskim pravnim institutom in na podlagi obstoječih struktur in omrežij veliko prispeva in se jo bo dejavno spodbujalo.

Samo sprejetje pravnih aktov pogosto ni dovolj. O ambicijah bi bilo treba javno razpravljati, rezultate pa bo treba v celoti obrazložiti. Pogosto je zelo nejasno, ali se državljani Evrope popolnoma zavedajo svojih pravic in obveznosti. Zato jih ne morejo izvrševati v zadostni meri. Boljše sporazumevanje bo državljanom pomagalo izkoristiti napredek, dosežen na ravni EU, in premostiti razliko med resničnostjo evropske integracije in dojemanjem ljudi.

Priložena preglednica obsega pregled ukrepov Unije v območju svobode, varnosti in pravice v naslednjih petih letih. Cilj preglednice je izpolnitev vseh političnih ciljev, ki jih je Evropski svet določil v stockholmskem programu kot odziv na prednostne naloge Evropskega parlamenta na teh področjih in soočanje s prihodnjimi izzivi. Vsebuje konkretne ukrepe z jasno določenim časovnim načrtom sprejetja in izvajanja. Komisija meni, da so ti ukrepi medsebojno povezani, nujno potrebni in usklajeni s stopnjo prizadevanj, ki jih mora izkazati Unija.

Pobude za predložitev naših skupnih političnih prednostnih nalog bi bilo treba razvijati in izvajati z namenom doseganja najbolj ambicioznih možnih rezultatov v skladu s pričakovanji državljanov. Čas je, da se državljanom zagotovi možnost uživanja vseh koristi napredka, doseženega na evropski ravni. Uspešno izvajanje tega akcijskega načrta je odvisno od političnih zavez vseh zadevnih akterjev: Komisije kot gonilne sile, Evropskega parlamenta in Sveta pri razpravi o predlogih in njihovem sprejetju, nacionalnih parlamentov pri njihovem proučevanju subsidiarnosti in sorazmernosti. Ista raven zavezanosti mora voditi države članice pri prenosu in popolnem izvajanju zakonodaje Unije, Komisijo pri spremljanju navedenega ter sodišči Unije in nacionalna sodišča pri zagotavljanju njene pravilne uporabe. Poleg tega je dejavni in osveščeni državljan, za katerega se vse to izvaja, ključno gibalo in akter v celotnem procesu.

Akcijski načrt se ne sme razumeti kot agenda, ki je določena enkrat za vselej. Unija mora biti sposobna odzvati se na nepredvidene dogodke, hitro izkoristiti priložnosti ter predvideti prihodnje trende in se prilagoditi nanje. Komisija bo zato dala zakonodajno pobudo, kadar bo to potrebno za zagotovitev navedenega. Leta 2012 bo predložila tudi srednjeročni pregled izvajanja stockholmskega programa z namenom zagotavljanja, da je program še vedno usklajen z dogajanjem v Evropi in po svetu.

Komisija poziva Evropski parlament in Svet, naj potrdita ta akcijski načrt za izvajanje stockholmskega programa in da naj dejavno sodelujeta pri njegovem izvajanju.

PRILOGA

Zagotavljanje varstva temeljnih pravic

Evropa, osnovana na temeljnih pravicah |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Priporočilo za odobritev začetka pogajanj za pristop EU k Evropski konvenciji o človekovih pravicah | Komisija | 2010 (sprejeto) |

Sporočilo o politiki temeljnih pravic | Komisija | 2010 |

Večletni okvir Agencije za temeljne pravice, ki bo zajemal področje pravosodnega in policijskega sodelovanja v kazenskih zadevah | Komisija | 2010 |

Poročilo o zavesti zločinov, ki so jih zagrešili totalitarni režimi | Komisija | 2010 |

Letno poročilo o Listini Unije o temeljnih pravicah | Komisija | 2010 v teku |

Ocenjevalno poročilo o izvajanju Sklepa Sveta 2003/335/PNZ o preiskavi in sodnem pregonu genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih zločinov | Komisija | 2011 |

Evropska mreža kontaktnih točk v zvezi z osebami, odgovornimi za genocid, hudodelstva zoper človečnost in vojne zločine | Komisija | v teku |

Varstvo državljanskih pravic v informacijski družbi |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o novem pravnem okviru za varstvo osebnih podatkov po začetku veljavnosti Lizbonske pogodbe | Komisija | 2010 |

Nov celovit pravni okvir za varstvo podatkov | Komisija | 2010 |

Sporočilo o zasebnosti in zaupanju v digitalni Evropi: zagotavljanje zaupanja državljanov v nove storitve | Komisija | 2010 |

Priporočilo za odobritev začetka pogajanj o sporazumu o varstvu osebnih podatkov za namene kazenskega pregona z Združenimi državami Amerike | Komisija | 2010 |

Sporočilo o ključnih elementih varstva osebnih podatkov v sporazumih med Evropsko unijo in tretjimi državami za namene kazenskega pregona | Komisija | 2012 |

Skupno življenje na območju, ki spoštuje raznolikost in ščiti najranljivejše osebe |

Rasizem in ksenofobija |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Izvajanje Okvirnega sklepa 2008/913/PNZ o rasizmu in ksenofobiji | države članice Komisija | november 2010 v teku |

Sporočilo o boju proti rasizmu, ksenofobiji in diskriminaciji | Komisija | 2011 |

Poročilo o izvajanju Direktive 2000/43/ES o rasni diskriminaciji | Komisija | 2012 |

Poročilo o izvajanju Okvirnega sklepa 2008/913/PNZ o rasizmu in ksenofobiji | Komisija | 2013 |

Otrokove pravice |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o strategiji o otrokovih pravicah (2010–2014), ki temelji na oceni učinka notranjih in zunanjih instrumentov EU, ki vplivajo na otrokove pravice | Komisija | 2010 |

Pobude o možnostih uporabe družinske mediacije na mednarodni ravni | Komisija | 2012 |

Izvajanje sklepov Sveta o mehanizmih opozarjanja na ugrabitve otrok | države članice | 2011 |

Uredba o odprtih telefonskih linijah EU za pogrešane otroke | Komisija | 2012 |

Ranljive skupine |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o socialnem in gospodarskem vključevanju Romov v Evropi | Komisija | 2010 (sprejeto) |

Sporočilo o strategiji boja proti nasilju nad ženskami, nasilju v družini in pohabljanju ženskih spolnih organov, ki mu sledi akcijski načrt EU | Komisija | 2011–2012 |

Poročilo o uporabi Haaške konvencije o mednarodni zaščiti odraslih iz leta 2000 z oceno potrebe po dodatnih predlogih glede ranljivih odraslih oseb | Komisija | 2014 |

Praktična podpora in spodbujanje najboljših praks za pomoč državam članicam pri boju proti diskriminaciji iz člena 10 PDEU, tudi v zvezi z Romi | Komisija | v teku |

Pristop k Haaški konvenciji o mednarodni zaščiti odraslih iz leta 2000 | države članice | v teku |

Žrtve kaznivih dejanj, med drugim tudi terorizma |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zakonodajni predlog o celovitem instrumentu za zaščito žrtev in akcijski načrt za praktične ukrepe, vključno z razvojem evropske odredbe o zaščiti | Komisija | 2011 |

Pravice posameznika v kazenskem postopku |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zakonodajni predlog o prevajanju in tolmačenju | Komisija | 2010 (sprejeto) |

Zakonodajni predlog o pravnem pouku o pravicah in informacijah o obtožbah | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o pravnem svetovanju in pravni pomoči | Komisija | 2011 |

Zakonodajni predlog o komuniciranju s sorodniki, delodajalci in konzularnimi organi | Komisija | 2012 |

Zakonodajni predlog o posebnih zaščitnih ukrepih za ranljive osumljene ali obtožene osebe | Komisija | 2013 |

Zelena knjiga o tem, ali je treba v zvezi z obtoženimi in osumljenimi osebami poleg elementov, zajetih v prejšnjih zakonodajnih predlogih, obravnavati tudi elemente minimalnih procesnih pravic | Komisija | 2014 |

Pridržanje |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zelena knjiga o vprašanjih v zvezi s pridržanjem in potrebnim nadaljnjim spremljanjem | Komisija | 2011 |

Poročilo o izvajanju Okvirnega sklepa 2008/909/PNZ o uporabi načela vzajemnega priznavanja sodb v kazenskih zadevah, s katerimi so izrečene zaporne kazni ali ukrepi, ki vključujejo odvzem prostosti, za namen njihovega izvrševanja v Evropski uniji | Komisija | 2013 |

Spodbujanje sodelovanja evropskih državljanov

Neomejeno uveljavljanje pravice do prostega gibanja |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Nadaljnje spremljanje izvajanja Direktive 2004/38/ES o pravici do prostega gibanja | Komisija | v teku |

Drugo poročilo o izvajanju in uporabi Direktive 2004/38/ES | Komisija | 2013 |

Vodilna pobuda strategije Evropa 2020 „Mladi in mobilnost“ | Komisija | 2010 |

Upravičenost do zaščite v tretjih državah |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o pregledu stanja in prihodnjem razvoju učinkovitejše konzularne zaščite državljanov EU | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o povečanju finančnega nadomestila konzularne zaščite v kriznih razmerah | Komisija | 2011 |

Predlog direktive o sprejetju ukrepov usklajevanja in sodelovanja, ki so potrebni za omogočanje konzularne zaščite (sprememba Sklepa 1995/553/ES) | Komisija | 2011 |

Sodelovanje v demokratičnem življenju Unije |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Poročilo o državljanstvu, vključno z analizo ovir za prosto gibanje in ukrepi za njihovo odpravo ter s poročilom o izvajanju zakonodaje EU na volitvah v Evropski parlament leta 2009 | Komisija | 2010 |

Poročila o izvajanju Direktive 94/80/EC o sodelovanju državljanov EU na lokalnih volitvah in odobritvi odstopanja iz člena 22(1) PDEU | Komisija | 2011 |

Zakonodajni predlog o spremembi Direktive 93/109/ES o volitvah v Evropski parlament z namenom zmanjšanja upravnih obremenitev državljanov in nacionalnih uprav | Komisija | 2011–2012 |

Poročilo Komisije Evropskemu svetu o nacionalnih praksah na volitvah v Evropski parlament | Komisija | 2012 |

Poročilo o odobritvi odstopanja iz člena 22(2) PDEU, opisani v členu 14(3) Direktive 93/109/ES o volitvah v Evropski parlament | Komisija | 2012 |

Poročilo o državljanstvu, ki vključuje nadaljnjo analizo ovir za prosto gibanje in ukrepe za njihovo odpravo | Komisija | 2013 |

Krepitev zaupanja v evropsko pravosodno območje

Pospešeno izvajanje načela vzajemnega priznavanja |

Kazensko pravo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Poročila o izvajanju Okvirnega sklepa 2006/783/PNZ o vzajemnem priznavanju odredb o zaplembi | Komisija | 2010 2013 |

Poročilo o izvajanju Okvirnega sklepa 2002/584/PNZ o evropskem nalogu za prijetje in ustrezno nadaljnje spremljanje | Komisija | 2010 2014 |

Zakonodajni predlog o celoviti ureditvi pridobivanja dokazov v kazenskih zadevah, ki temelji na načelu vzajemnega priznavanja in zajema vse vrste dokazov | Komisija | 2011 |

Zakonodajni predlog o uvedbi skupnih standardov za pridobivanje dokazov v kazenskih zadevah zaradi zagotovitve njihove dopustnosti | Komisija | 2011 |

Predlog uredbe, ki bo Eurojustu dala pooblastila za začetek preiskav, zagotavljala njegovo učinkovitejšo notranjo strukturo ter v ocenjevanje njegovih dejavnosti vključila Evropski parlament in nacionalne parlamente | Komisija | 2012 |

Zakonodajni predlog o vzajemnem priznavanju izgub pravic | Komisija | 2013 |

Sporočilo Eurojusta o ustanovitvi urada evropskega javnega tožilca | Komisija | 2013 |

Zakonodajni predlog o vzajemnem priznavanju denarnih kazni, vključno s kaznimi za cestnoprometne prekrške | Komisija | 2011 |

Civilno pravo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zakonodajni predlog o pregledu Uredbe Sveta (ES) št. 44/2001 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah (Bruselj I) | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog sklepa Sveta o okrepljenem sodelovanju v zvezi s pravom, ki se uporablja na področju razvez (Rim III) | Komisija | 2010 (sprejet) |

Predlog uredbe o koliziji zakonov v zadevah, ki zadevajo pravice na področju skupnega premoženja zakoncev, vključno z vprašanji pristojnosti in vzajemnega priznavanja, ter uredbe o premoženjskopravnih posledicah prenehanja drugih vrst življenjske skupnosti | Komisija | 2010 |

Zbirka obstoječe zakonodaje Unije v zvezi s sodelovanjem v okviru civilnega pravosodja | Komisija | 2010 |

Posvetovanje o instrumentih kolektivnih odškodnin v zakonodaji EU | Komisija | 2010 |

Zbirka obstoječe zakonodaje Unije v zvezi s pravom varstva potrošnikov | Komisija | 2011 |

Priporočilo Komisije o registru oporok, ki sledi sprejetju uredbe o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju odločb in javnih listin s področja nasledstva ter uvedbi evropskega potrdila o dedovanju s strani Sveta in Evropskega parlamenta | Komisija | 2013 |

Krepitev medsebojnega zaupanja |

Izboljšanje orodij |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Evropska pravosodna mreža (civilne zadeve) – izvajanje odločbe o spremembah v zvezi z Evropsko pravosodno mrežo (Odločba št. 568/2009/ES) – izboljšanje spletne strani Evropske pravosodne mreže skladno z evropskim portalom e-pravosodja – poročanje o dejavnostih Evropske pravosodne mreže | Komisija | v teku |

Evropska pravosodna mreža (kazenske zadeve) – izvajanje Sklepa Sveta 2008/976/PNZ o Evropski pravosodni mreži – izboljšanje širjenja posodobljenih informacij o izvajanju instrumentov EU v zvezi s pravosodnim sodelovanjem | Komisija države članice države članice in Evropska pravosodna mreža | v teku |

Izvajanje |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Priročnik o izvajanju sporazumov med EU in ZDA o vzajemni pravni pomoči in izročitvi | Komisija | 2010 |

Praktični vodnik o evropskem plačilnem nalogu (Uredba (ES) št. 1896/2006) | Komisija | 2010 |

Praktični vodnik o evropskem postopku v sporih majhne vrednosti (Uredba (ES) št. 861/2007) | Komisija | 2011 |

Kontrolni seznami za Uredbo (ES) št. 4/2009 o preživninskih zadevah | Komisija | 2011 |

Kontrolni seznami za Direktivo 2008/52/ES o mediaciji | Komisija | 2012 |

Priročnik o Okvirnem sklepu 2003/577/PNZ o zasegu premoženja | Komisija | 2012 |

Priročnik o Okvirnem sklepu 2005/214/PNZ o denarnih kaznih | Komisija | 2012 |

Razvoj osnovnih skupnih minimalnih standardov |

Kazensko pravo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zakonodajni predlog o približevanju carinskih kršitev in kazni | Komisija | 2012 |

Zakonodajni predlogi, ki dopolnjujejo Direktivo 2008/99/ES o kazenskopravnem varstvu okolja in Direktivo 2009/123/ES o onesnaževanju morja z ladij | Komisija | 2012 |

Civilno pravo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 1393/2007 o vročanju pisanj v civilnih ali gospodarskih zadevah, ki mu po potrebi sledi predlog o pregledu, ki bi lahko vključeval določitev skupnih minimalnih standardov | Komisija | 2011 2012 |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 1206/2001 o pridobivanju dokazov v civilnih ali gospodarskih zadevah, ki mu po potrebi sledi predlog o pregledu, ki bi lahko vključeval določitev skupnih minimalnih standardov | Komisija | 2012 2013 |

Predlog uredbe o spremembi Uredbe (ES) št. 2201/2003 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v zakonskih sporih in sporih v zvezi s starševsko odgovornostjo, vključno z določitvijo skupnih minimalnih standardov v zvezi s priznavanjem odločb o starševski odgovornosti, ki sledi poročilu o njeni uporabi | Komisija | 2011 2013 |

Poročilo o čezmejnem delovanju sedanje ureditve civilnega procesnega prava v EU | Komisija | 2013 |

Zelena knjiga o minimalnih standardih za civilne postopke in potrebno nadaljnje spremljanje | Komisija | 2013 |

Zakonodajni predlog, katerega cilj je večja skladnost obstoječe zakonodaje Unije na področju civilnega procesnega prava | Komisija | 2014 |

Prednosti evropskega pravosodnega območja za državljane |

Poenostavitev dostopa do pravnega varstva |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Vzpostavitev evropskega portala e-pravosodja in priprava na prihodnje izdaje | Komisija | 2010 |

Zelena knjiga o prostem pretoku dokumentov (listin o osebnem stanju, javnih listin) in poenostavitvi zakonodaje | Komisija | 2010 |

Uredba o zastaralnih rokih za čezmejne cestnoprometne prekrške | Komisija | 2011 |

Poročilo o uporabi Direktive 2003/8/ES o pravni pomoči | Komisija | 2011 |

Sporočilo / zelena knjiga o spodbujanju alternativnega reševanja sporov v EU | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o vzajemnem priznavanju pravnih posledic nekaterih listin o osebnem stanju (npr. v zvezi z rojstvom, pripadnostjo, posvojitvijo, imenom) | Komisija | 2013 |

Zakonodajni predlog o odpravi formalnosti glede overitve listin med državami članicami | Komisija | 2013 |

Sporočilo o izvajanju direktive o mediaciji | Komisija | 2013 |

Podpiranje gospodarske dejavnosti |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o evropskem pogodbenem pravu – način sprejetja skupnega referenčnega okvira | Komisija | 2010 |

Predlog uredbe o izboljšanju učinkovitosti izvrševanja sodnih odločb v Evropski uniji: zaplemba bančnih računov | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o skupnem referenčnem okviru | Komisija | 2011 |

Predlog uredbe o spremembi Uredbe (ES) št. 1346/2000 o postopkih v primeru insolventnosti, ki sledi poročilu o njeni uporabi | Komisija | 2012 2013 |

Predlog uredbe o izboljšanju učinkovitosti izvrševanja sodnih odločb v Evropski uniji: preglednost dolžnikovega premoženja | Komisija | 2013 |

Zelena knjiga o vidikih mednarodnega zasebnega prava, vključno s pravom, ki se uporablja v zvezi s podjetji, združenji in drugimi pravnimi osebami | Komisija | 2014 |

Poročila o izvajanju in nadaljnje spremljanje: |

Poročilo o odstopu terjatev na podlagi Uredbe (ES) št. 593/2008 o pravu, ki se uporablja za pogodbena obligacijska razmerja (Rim I) | Komisija | 2010 |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 805/2008 o evropskem nalogu za izvršbo nespornih zahtevkov | Komisija | 2011 |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 804/2007 o pravu, ki se uporablja za nepogodbene obveznosti (Rim II) | Komisija | 2012 |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 861/2007 o uvedbi evropskega postopka v sporih majhne vrednosti | Komisija | 2013 |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 1896/2006 o uvedbi postopka za evropski plačilni nalog | Komisija | 2013 |

Poročilo o pravu, ki se uporablja za zavarovalne police na podlagi Uredbe (ES) št. 593/2008 o pravu, ki se uporablja za pogodbena obligacijska razmerja (Rim I) | Komisija | 2013 |

Direktiva o pravicah potrošnikov (COM(2008) 614 konč.) | Komisija | v teku |

Posodobitev Direktive 90/314/EGS o paketnem potovanju | Komisija | 2011 |

Posodobitev Direktive 2005/29/ES o nepoštenih poslovnih praksah podjetij v razmerju do potrošnikov | Komisija | 2011 |

Posodobitev Direktive 98/6/ES o določanju cen na enoto | Komisija | 2012 |

Posodobitev Direktive 2006/114/ES o zavajajočem in primerjalnem oglaševanju | Komisija | 2012 |

Povečanje mednarodne prisotnosti Evropske unije na pravosodnem področju |

Civilno pravo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Priporočilo za odobritev začetka pogajanj o sporazumu med EU ter Norveško, Islandijo in Švico o pravosodnem sodelovanju v zvezi z vročitvijo pisanj in pridobivanjem dokazov | Komisija | 2012 |

Priporočilo za odobritev začetka pogajanj o sporazumu med EU ter Norveško, Islandijo in Švico v zvezi z dodatnim protokolom k Luganski konvenciji iz leta 2007 o vprašanjih preživnine | Komisija | 2010 |

Priporočilo za odobritev začetka pogajanj o protokolu o vesolju UNIDROIT s podaljšanjem sedanjega mandata | Komisija | 2010 |

Sporočilo o opredelitvi strategije za mednarodno prisotnost EU na področju civilnega prava | Komisija | 2011 |

Predlogi o odobritvi pristopa nekaterih držav članic k Haaški konvenciji o vročanju pisanj in pridobivanju dokazov v interesu EU | Komisija | 2011 |

Predlog o sklenitvi Luxembourškega protokola o železniških voznih sredstvih s strani EU | Komisija | 2011 |

Predlog o sprejetju Haaške konvencije o sporazumih o izbiri sodišča iz leta 2005 s strani EU | Komisija | 2012 |

Ocena sodelovanja tretjih držav v Luganski konvenciji | Komisija | 2012 |

Predlog o podpisu in sklenitvi protokola o vesoljski opremi s strani EU | Komisija | 2013 |

Predlog o pristopu EU k inštitutu UNIDROIT | Komisija | 2014 |

Kazensko pravo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o mednarodnih vidikih pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah | Komisija | 2013 |

Zagotavljanje varnosti Evrope

Strategija o notranji varnosti |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o strategiji za notranjo varnost | Komisija | 2010 |

Okrepitev sredstev |

Upravljanje pretoka informacij |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o pregledu zbiranja in izmenjave informacij | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o skupnem pristopu EU k uporabi evidence imen letalskih potnikov za namene kazenskega pregona | Komisija | 2010 |

Sporočilo o prenosu evidence imen letalskih potnikov (PNR) tretjim državam | Komisija | 2010 |

Predlog o odobritvi začetka pogajanj in o pogajanjih o sporazumu o evidenci imen letalskih potnikov med Evropsko unijo in zadevnimi tretjimi državami | Komisija | v teku 2011–2014 |

Ocenjevalno poročilo o uporabi Direktive 2006/24/ES o hrambi podatkov, ki mu po potrebi sledi predlog o pregledu | Komisija | 2010 2012 |

Poročilo o izvajanju Okvirnega sklepa 2006/960/PNZ (švedska pobuda) o izmenjavi informacij med organi kazenskega pregona | Komisija | 2011 |

Poročilo o izvajanju Sklepa 2008/615/PNZ (Prümski sklep) o medsebojnem povezovanju podatkovnih zbirk DNK, prstnih odtisov in informacij o vozilih | Komisija | 2012 |

Sporočilo o evropskem modelu za izmenjavo informacij, ki mu sledi akcijski načrt | Komisija | 2012 2013 |

Sporočilo o okrepitvi sledljivosti uporabnikov predplačljivih komunikacijskih storitev za namene kazenskega pregona | Komisija | 2012 |

Zelena knjiga o poslovnih informacijah, ki se nanašajo na kazenski pregon, in o modelih izmenjave informacij | Komisija | 2012 |

Policijski kodeks, vključno s kodifikacijo glavnih instrumentov za dostop do informacij | Komisija | 2014 |

Uporaba potrebnih tehnoloških orodij |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zakonodajni predlog o evropskem registru obsojenih državljanov tretjih držav | Komisija | 2011 |

Predlog o izvedbenih ukrepih evropskega informacijskega sistema kazenskih evidenc (ECRIS) | Komisija | 2011 |

Sporočilo o izvedljivosti vzpostavitve evropskega indeksnega sistema policijskih evidenc (EPRIS) | Komisija | 2012 |

Sporočilo o možnih ukrepih za spodbujanje izmenjave informacij o nasilnih storilcih kaznivih dejanj, ki potujejo, v povezavi z velikimi prireditvami, med državami članicami, vključno z Europolom | Komisija | 2012 |

Sporočilo o oceni sistema ECRIS in o njegovem prihodnjem razvoju z razširitvijo dejavnosti na izmenjavo informacij o nadzornih ukrepih | Komisija | 2014 |

Učinkovite politike |

Učinkovitejše evropsko sodelovanje na področju kazenskega pregona |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Predlog uredbe o izvajanju člena 10 Protokola Združenih narodov proti nedovoljeni proizvodnji in prometu s strelnim orožjem, njegovimi sestavnimi deli in strelivom o „splošnih zahtevah za sisteme podeljevanja izvoznih, uvoznih ali tranzitnih dovoljenj ali pooblastil“ | Komisija | 2010 |

Sporočilo o trenutnem stanju sodelovanja med policijsko misijo EVOP in Europolom | Komisija | 2011 |

Predlog uredbe o Europolu | Komisija | 2013 |

Predlog o sklenitvi Protokola Združenih narodov proti nedovoljeni proizvodnji in prometu s strelnim orožjem, njegovimi sestavnimi deli in strelivom v imenu Unije | Komisija | 2012 |

Predlog o izmenjavi informacij med Europolom, Eurojustom in Frontexom | Komisija | 2011 |

Ocena Okvirnega sklepa 2009/905/PNZ o akreditaciji izvajalcev forenzičnih dejavnosti, ki opravljajo laboratorijske dejavnosti, in razmisleki o možnostih za razvoj skupnih standardov kakovosti na področju forenzičnih dejavnosti | Komisija | 2013 |

Sporočilo o izboljšanju carinskega in policijskega sodelovanja v EU, vključno z razmisleki glede pripadnikov tajne policije, o policijskih in carinskih centrih, o pristopu EU k inteligentnemu izvajanju policijskih nalog ter o skupnih ukrepih za izboljšanje operativnega policijskega sodelovanja: ocena trenutnega stanja in morebitna priporočila | Komisija | 2014 |

Treba bi bilo tudi določiti metodologijo na podlagi skupnih parametrov, tako da bo mogoče analizirati grožnje na evropski ravni. V boju proti terorizmu bi bilo treba v celoti izkoristiti Europol, Skupni situacijski center (SitCen) in Eurojust. | Komisija države članice | v teku |

Učinkovitejše preprečevanje kriminala |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Ocena delovanja Evropske mreže za preprečevanje kriminala (EUCPN) in zakonodajni predlog o vzpostavitvi observatorija za preprečevanje kriminala (OPC) | Komisija | 2013 |

Spodbujanje koncepta za preprečevanje organiziranega kriminala in boj proti njemu z upravnim pristopom | Komisija | v teku |

Razvoj carinskega okvira za obvladovanje tveganja z namenom preprečevanja dejavnosti organiziranega kriminala, povezanimi z blagom | Komisija | v teku |

Statistični podatki |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Nov akcijski načrt o razvoju statističnih podatkov o kriminalu in kazenskem pravosodju 2011–2015 | Komisija | 2011 |

Predlog o evropski shemi razvrščanja vrst kriminala | Komisija | 2013 |

Anketa EU o varnosti | Komisija | 2013 |

Zbiranje primerljivih statističnih podatkov o izbranih področjih kriminala: pranju denarja, kibernetskem kriminalu, korupciji, trgovini z ljudmi | Komisija | v teku |

Zaščita pred hudimi kaznivimi dejanji in organiziranim kriminalom |

Boj proti hudim kaznivim dejanjem in organiziranemu kriminalu |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Poročilo o izvajanju Okvirnega sklepa 2008/841/PNZ o boju proti organiziranemu kriminalu | Komisija | 2012 |

Trgovina z ljudmi |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Uvedba funkcije koordinatorja EU za boj proti trgovini z ljudmi (KBT) v okviru Komisije | Komisija | 2010 |

Predlog direktive o boju proti trgovini z ljudmi | Komisija | 2010 (sprejet) |

Poročilo o uporabi Direktive 2004/81/ES o dovoljenju za prebivanje, izdanem prebivalcem tretjih držav, ki so žrtve nedovoljene trgovine z ljudmi ali so bili predmet dejanj omogočanja nezakonitega priseljevanja, ki sodelujejo s pristojnimi organi, in morebitno nadaljnje spremljanje | Komisija | 2010 |

Poročilo o izvajanju akcijskega načrta o boju proti trgovini z ljudmi 2005–2009 | Komisija | 2010 |

Poročilo o izvajanju dokumenta za ukrepanje na področju trgovine z ljudmi iz novembra 2009 | Komisija | 2011 |

Sporočilo o novi celostni strategiji za boj proti trgovini z ljudmi ter o ukrepih za pomoč žrtvam in njihovo zaščito (vključno z razvojem shem odškodnin, varno vrnitvijo in pomočjo pri ponovnem vključevanju v družbo v državi izvora, če se prostovoljno vrnejo) z uporabo ad hoc sporazumov o sodelovanju z določenimi tretjimi državami | Komisija | 2011 |

Smernice za odkrivanje žrtev trgovine z ljudmi za konzularne službe in mejne straže | Komisija | 2012 |

Spolno izkoriščanje otrok in otroška pornografija |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Predlog direktive o boju proti spolni zlorabi in spolnemu izkoriščanju otrok ter otroški pornografiji | Komisija | 2010 (sprejet) |

Spodbujanje partnerstev z zasebnim sektorjem, tj. s finančnim sektorjem, da bi se prekinila denarna nakazila, povezana s spletnimi stranmi, ki objavljajo vsebine zlorabe otrok | Komisija | v teku |

Spodbujanje zadevnih ukrepov v okviru programa za varnejši internet 2009–2013 | Komisija | v teku |

Kibernetska kriminaliteta ter varnost omrežij in informacij |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Ukrepi, katerih cilj je okrepljena politika varnosti omrežij in informacij na visoki ravni, vključno z zakonodajnimi pobudami, kot je pobuda o posodobljeni agenciji za varnost omrežij in informacij (ENISA), ter drugi ukrepi, ki omogočajo hitrejše odzivanje na kibernetske napade | Svet Komisija Evropski parlament | 2010–2012 |

Zakonodajni predlog o napadih na informacijske sisteme | Komisija | 2010 |

Vzpostavitev platform obveščanja na področju kibernetskega kriminala na evropski ravni | Europol Komisija | 2010–2012 |

Razvoj evropskega vzorčnega sporazuma o javno-zasebnih partnerstvih za boj proti kibernetskemu kriminalu in kibernetsko varnost | Komisija | 2011 |

Sporočilo o ponarejenih zdravilih | Komisija | 2013 |

Ukrepi, vključno z zakonodajnimi predlogi, o določitvi pravil o pristojnosti za kibernetski prostor na evropski in mednarodni ravni | Komisija | 2013 |

Ratifikacija Konvencije Sveta Evrope o kibernetski kriminaliteti iz leta 2001 | države članice |

Gospodarski kriminal in korupcija |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Poročilo o izvajanju Sklepa 2007/845/PNZ o uradih za odvzem premoženjske koristi | Komisija | 2010 |

Sporočilo o celoviti politiki boja proti korupciji v državah članicah, vključno z vzpostavitvijo ocenjevalnega mehanizma, ter predstavitev načinov sodelovanja s skupino držav proti korupciji Sveta Evrope (GRECO) v ta namen | Komisija | 2011 |

Predlog novega zakonodajnega okvira za odvzem premoženjske koristi | Komisija | 2011 |

Zakonodajni predlog o kazenskih ukrepih za zagotavljanje uveljavljanja pravic intelektualne lastnine (nadomestitev predloga COM(2006) 168 konč.) | Komisija | 2011 |

Predlog o spremembi Uredbe (ES) št. 1383/2003 o carinskem ukrepanju zoper blago, glede katerega obstaja sum, da krši določene pravice intelektualne lastnine, in o ukrepih, ki jih je treba sprejeti zoper blago, glede katerega je ugotovljeno, da je kršilo take pravice | Komisija | 2010 |

Ponovna uvedba in izvajanje akcijskega načrta za carinsko sodelovanje med EU in Kitajsko na področju pravic intelektualne lastnine | Komisija države članice | v teku |

Sporočilo o evropski strategiji za finančne preiskave ter finančno in kriminalno analizo | Komisija | 2012 |

Zakonodajni predlog o posodobitvi evropskega okvira za kazensko pravo na področju pranja denarja | Komisija | 2012 |

Sprejetje in nadaljnje spremljanje poročila Komisije o izvajanju Uredbe (ES) št. 1889/2005 o kontroli gotovine ob vstopu v Skupnost ali izstopu iz nje | Komisija | 2010–2011 |

Ocena potrebe po nadaljnjih ukrepih za okrepitev preglednosti pravnih oseb in pravnih ureditev/skladov z namenom določitve upravičenega lastnika, ki ji sledijo zakonodajni predlogi | Komisija | 2012 |

Smernice o novih orodjih za vračilo premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji, kot je na primer vzpostavitev nacionalnih registrov bančnih računov | Komisija | 2012 |

Evropska strategija za upravljanje identitete, vključno z zakonodajnimi predlogi o opredelitvi kraje identitete kot kaznivega dejanja ter o elektronski identiteti (eID) in varnih sistemih za preverjanje resničnosti podatkov | Komisija | 2012 |

Določitev trajnostnega institucionalnega okvira za FIU.NET (mreža finančnih obveščevalnih enot EU), vključno z morebitno podatkovno zbirko o sumljivih transakcijah, ki sledi študiji izvedljivosti | Komisija | 2013 |

Prva ocena protikorupcijskih politik držav članic | Komisija | 2013 |

Poročilo o zbliževanju sankcij na področju finančnih storitev | Komisija | 2010 |

Sporočilo o vidikih kazenskega pregona na področju boja proti ponarejanju | Komisija | 2013 |

Droge |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zakonodajni predlogi o spremembi Sklepa 2005/387/PNZ o novih psihoaktivnih snoveh, ki sledijo njegovi oceni | Komisija | 2010 |

Dokončanje pogajanj o sporazumu o nadzoru trgovine s predhodnimi sestavinami za prepovedane droge med EU in Rusijo | Komisija | 2010 |

Ocena sedanje strategije EU in akcijskega načrta EU na področju drog, tudi glede skladnosti med notranjo in zunanjo politiko EU na področju drog, ter obnova strategije in akcijskega načrta | Komisija | 2010–2012 |

Zakonodajni predlogi o spremembi zakonodaje EU na področju predhodnih sestavin za prepovedane droge z namenom okrepitve nadzora na nekaterih področjih | Komisija | 2011 |

Kampanja obveščanja in javne prireditve, povezane z evropskim ukrepanjem na področju drog, ki sledijo oceni njegovega delovanja, ki bo izvedena leta 2010 | Komisija | v teku |

Sporočilo o trajnih strukturah EU za operativno usklajevanje ukrepov na področju drog zunaj EU, zlasti v zahodni Afriki | Komisija | 2012 |

Finančna podpora in podpora politik za mednarodne organizacije, varnostne platforme in podobne pobude za boj proti drogam in trgovini s predhodnimi sestavinami za prepovedane droge | Komisija | v teku |

Izvajanje Dokumenta za ukrepanje na področju trgovine z drogami v zvezi z Afganistanom ter prizadevanje za celovit dialog z latinskoameriškimi in karibskimi državami (LAK) na dvostranski in dvoregionalni ravni | Komisija | v teku |

Terorizem |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o pregledu stanja na področju protiterorističnih ukrepov | Komisija | 2010 |

Priporočilo o odobritvi začetka pogajanj za dolgoročni sporazum med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike o obdelavi in posredovanju podatkov o finančnih transakcijah za namene boja proti terorizmu | Komisija | 2010 (sprejeto) |

Izvajanje akcijskega načrta EU glede nasilne radikalizacije (nezakonodajni ukrepi za preprečevanje razširjanja nasilnih radikalnih vsebin na internetu, spletna stran o nasilni radikalizaciji, razvoj primerjalnih orodij za merjenje učinkovitosti ukrepov za boj proti radikalizaciji) | Komisija | 2010 |

Nadaljnji razvoj zunanjih vidikov pojava radikalizacije | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o predhodnih sestavinah za razstreliva | Komisija | 2010 |

Javno-zasebni dialog o nezakonitih spletnih dejavnostih, povezanih s terorizmom in drugimi kaznivimi dejanji | Komisija | 2010 |

Sporočilo o neobvezujočih smernicah za neprofitne organizacije s sedežem v EU glede preprečevanja financiranja terorizma | Komisija | 2011 |

Sporočilo o usklajenih prizadevanjih na ravni EU za razvoj in krepitev trendov in ideologij, ki zavračajo ekstremizem in nasilje, ter njihovo razširjanje v širši javnosti | Komisija | 2011 |

Sporočilo o strategiji za celosten pristop k radikalizaciji, ki temelji na oceni učinkovitosti nacionalnih politik za boj proti radikalizaciji v ranljivih skupinah | Komisija | 2011 |

Poročilo o izvajanju Okvirnega sklepa 2008/919/PNZ o terorizmu | Komisija | 2011 |

Poročilo o nezakonodajnih ukrepih za boj proti rabi interneta za teroristične namene | Komisija | 2011 |

Sporočilo o izvedljivosti evropskega programa za sledenje financiranja terorizma | Komisija | 2011 |

Ocena akcijskega načrta EU o eksplozivih in nadaljnji ukrepi | Komisija | 2011 2012 |

Zakonodajni predlog o varnostnem preverjanju oseb, ki imajo dostop do jedrskega, radiološkega, kemičnega in biološkega (JRKB) orožja ali razstreliv | Komisija | 2011–2012 |

Ocena možne zlorabe alternativnih in novih plačilnih metod za financiranje terorističnih dejavnosti | Komisija | 2012 |

Uvedba sporazumov o vzajemnem priznavanju na področju carinske varnosti med EU in določenimi partnerskimi državami za zavarovanje mednarodne dobavne verige in zagotavljanje čezmejnih ugodnosti za pooblaščene gospodarske subjekte zadevnih držav in EU | Komisija | 2010/11 |

Sporočilo o ukrepih za boljše zagotavljanje povratnih informacij finančnim institucijam o rezultatih njihovega sodelovanja pri boju proti financiranju terorizma | Komisija | 2014 |

Razvoj skupnih meril za tveganja in standardov na področju varnosti blaga | Komisija | v teku |

Okrepitev boja proti nedovoljeni rabi blaga za dvojno rabo | Komisija | v teku |

Celovito in učinkovito obvladovanje nesreč v EU: okrepitev zmogljivosti EU za preprečevanje vseh vrst nesreč ter pripravljenost in odzivanje nanje |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Poročilo o oceni instrumentov politike EU na področju civilne zaščite | Komisija | 2010 |

Sporočilo o okrepitvi zmogljivosti odzivanja EU na nesreče | Komisija | 2010 |

Krepitev analitičnih in koordinacijskih zmogljivosti centra za spremljanje in informiranje | Komisija | 2010 in pozneje |

Predlog o izvajanju solidarnostne klavzule | Komisija | 2010–2011 |

Izvajanje akcijskega načrta EU iz leta 2009 na področju jedrske, radiološke, kemične in biološke (JRKB) varnosti (shema za izdajanje dovoljenj za nekatere kemikalije visokega tveganja, evropski pristop k odkrivanju materialov JRKB, vključno s standardizacijo in potrjevanjem opreme za odkrivanje, minimalni standardi za odkrivanje na področju JRKB) | Komisija | 2010–2014 |

Ocena pilotne faze informacijskega omrežja za opozarjanje o ključni infrastrukturi (CIWIN) kot del priprav na sprejetje odločitve o nadaljnjih ukrepih | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlogi o podaljšanju veljavnosti mehanizma na področju civilne zaščite in finančnega instrumenta za civilno zaščito | Komisija | 2011 |

Poročilo o izvajanju Direktive (ES) št. 114/2008 o ugotavljanju in določanju evropske kritične infrastrukture, ki mu bo sledil pregled Direktive, v okviru katerega bo proučena možnost razširitve področja uporabe | Komisija | 2011 2012 |

Celovito poročilo o napredku pri izvajanju akcijskega načrta na področju JRKB varnosti | Komisija | 2011 |

Pregled naravnih tveganj in tveganj, ki jih povzroči človek – ki bi lahko v prihodnosti prizadela EU | Komisija | 2012 |

Program medsebojnega ocenjevanja praks in pristopov držav članic na področju JRKB varnosti | Komisija | 2012 |

Sporočilo o sodelovanju tretjih oseb glede programa kritične infrastrukture, razstreliv in JRKB | Komisija | 2012 |

Program za okrepitev JRKB varnosti na področju civilne zaščite | Komisija | 2012 |

Dostop do Evrope v globaliziranem svetu |

Celostno upravljanje zunanjih meja |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Predlog o spremembi uredbe o ustanovitvi agencije Frontex (ES) št. 2007/2004 | Komisija | 2010 (sprejet) |

Drugo poročilo o napredku evropskega sistema nadzorovanja meja (Eurosur) | Komisija | 2010 |

Agencija Frontex bo vzpostavila regionalne in/ali specializirane urade | FRONTEX | 2010 |

Razvoj carinskega pristopa k varstvu državljanov pred tveganji, ki jih pomeni mednarodna trgovina z nevarnim blagom | Komisija | 2010 |

Zakonodajni predlog o spremembi Zakonika o schengenskih mejah (Uredba (ES) št. 562/2006) | Komisija | 2010–2011 |

Zakonodajni predlog o vzpostavitvi vstopnega/izstopnega sistema | Komisija | 2011 |

Zakonodajni predlog o vzpostavitvi programa evidentiranja potnikov | Komisija | 2011 |

Evropski urad za podporo azilu (EASO) bo oblikoval metode za jasnejšo opredelitev tistih oseb, ki v heterogenih tokovih migracij potrebujejo mednarodno zaščito, in bo sodeloval z agencijo Frontex, kadar je to mogoče. | EASO | 2011 |

Zakonodajni predlogi o razvoju sistema Eurosur | Komisija | 2011 |

Sprejetje smernic za carinski nadzor na področju varnosti proizvodov | Komisija države članice | 2011 |

Razvoj in začetek delovanja schengenskega informacijskega sistema II (SIS II) | Komisija države članice | december 2011 ali 2013, odvisno od izbrane tehnične rešitve |

Začetek delovanja Agencije za operativno upravljanje obsežnih sistemov IT na področju svobode, varnosti in pravosodja | 2012 |

Sporočilo o izboljšanju sodelovanja in usklajevanja ter povezovanja in racionalizacije pri različnih pregledih na zunanjih mejah, da bi se uresničil dvojni cilj lajšanja dostopa in večje varnosti | Komisija | 2012 |

Sporočilo o dolgoročnem razvoju agencije FRONTEX, vključno z izvedljivostjo oblikovanja evropskega sistema mejnih straž | Komisija | 2014 |

Uporaba sistema Skupnosti za obvladovanje tveganj (CRMS), da bi se med mejnimi carinskimi uradi izmenjale informacije o tveganjih, in nadaljnji razvoj skupnega ocenjevanja tveganj, meril in standardov za upravljanje in varnost na zunanjih mejah | Komisija | v teku |

Okrepljeno sodelovanje pristanišč, letališč in kopenskih mejnih prehodov v vseh zadevah, ki se navezujejo na upravljanje zunanje meje | Komisija | v teku |

Vizumska politika |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zadnja faza vizumskih dialogov z Albanijo ter Bosno in Hercegovino in začetek vizumskega dialoga s Kosovom* *v skladu z Resolucijo Varnostnega sveta ZN št. 1244/99 | Komisija | 2010 |

Priročnik o praktični uporabi vizumskega zakonika in redne posodobitve | Komisija | 2010 v teku |

Pogajanja, podpis in sklenitev sporazumov s tretjimi državami o poenostavitvi vizumskih postopkov | Komisija | v teku |

Razvoj in začetek delovanja vizumskega informacijskega sistema (VIS) ter postopna uvedba uporabe VIS | Komisija države članice | december 2010 |

Sporočilo o programih regionalnega konzularnega sodelovanja in ustanovitvi skupnih centrov za sprejem prošenj za vizume | Komisija | 2011 |

Sporočilo o možnosti uvedbe EU-ESTA (elektronski sistem za odobritev potovanj) | Komisija | 2011 |

Sporočilo o oceni izvajanja vizumskega zakonika (Uredba (ES) št. 810/2009) | Komisija | 2013 |

Sporočilo o novem konceptu evropske vizumske politike in proučitvi možnosti vzpostavitve skupnega evropskega mehanizma za izdajanje vizumov za kratkoročno bivanje | Komisija | 2014 |

Ocena sistema VIS | Komisija | 2014 |

Nadaljnji ukrepi na področju vizumske vzajemnosti (pogajanja in sklenitev sporazumov o odpravi vizumov, redna poročila o vizumski vzajemnosti) | Komisija | v teku |

Redni pregledi seznama tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in redni predlogi za spremembe Uredbe (ES) št. 539/2001 | Komisija | v teku |

Redni sestanki skupnih odborov za spremljanje izvajanja sporazumov s tretjimi državami o poenostavitvi vizumskih postopkov in ponovnem sprejemu | Komisija | v teku |

Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva

EVROPA ODGOVORNOSTI, SOLIDARNOSTI IN PARTNERSTVA NA PODROčJU MIGRACIJ IN AZILA |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o večji usklajenosti med politiko priseljevanja in drugimi sorodnimi politikami EU, zlasti o načinih krepitve vezi med razvojem migracijske politike in strategijo Evropa 2020 | Komisija | 2011 |

Letna poročila o priseljevanju in azilu (izvajanje evropskega pakta, z letom 2011 pa tudi stockholmskega programa) | Komisija | v teku |

Statistični podatki |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Ukrepi za: – sprejetje konceptualnega okvira in delovnega programa s strani Odbora za evropski statistični sistem, ki bosta namenjena razvoju statističnih podatkov o migracijah in vključitvi migracijskih vidikov v socialne in ekonomske statistične podatke – razvoj dodatnega razčlenjevanja statističnih podatkov o azilu, dovoljenjih za prebivanje, ki se izdajo državljanom tretje države, in izvajanju zakonodaje o priseljevanju, po možnosti vključno s predlogom za uredbo Komisije o izvajanju člena 8 Uredbe (ES) št. 862/2007 | Komisija države članice | 2010–2011 |

Poročilo o uporabi Uredbe (ES) št. 862/2007 o statistikah Skupnosti o selitvah in mednarodni zaščiti ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 311/76 o zbiranju statističnih podatkov o tujih delavcih | Komisija | 2012 |

Dinamična in celovita migracijska politika |

Utrjevanje, razvijanje in izvajanje globalnega pristopa EU k vprašanju migracij |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o oceni in prihodnjem razvoju globalnega pristopa k vprašanju migracij | Komisija | 2011 |

Nadaljevanje misij političnega dialoga EU o vprašanjih migracij kot način za začetek dialoga o teh vprašanjih s tretjimi državami, zajetimi v okviru globalnega pristopa | Komisija države članice | v teku |

Uvedba postopka migracijskih profilov (vključno s krepitvijo zmogljivosti in uporabo migracijskega profila kot orodja za določitev politike, načrtovanje sodelovanja in vrednotenje) s ključnimi državami | Komisija | v teku |

Nadaljnji razvoj partnerstev za mobilnost | Komisija | v teku |

Nadaljnje vzpostavljanje platform za sodelovanje, ki olajšujejo usklajevanje med ustreznimi akterji | Komisija | v teku |

Krepitev dialoga o vprašanjih migracij znotraj vzhodnega partnerstva | Komisija | v teku |

Nadaljevanje in izboljševanje izvajanja partnerstva med EU in Afriko na področju migracij, mobilnosti in zaposlovanja ter priprava srečanja višjih uradnikov iz EU in Afrike na temo tega partnerstva v drugi polovici leta 2010 | Komisija | v teku |

Konkretni nadaljnji ukrepi na podlagi procesa Rabat/Pariz z izvajanjem pariškega programa o sodelovanju in pripravo konference v Dakarju leta 2011 | Komisija | 2010–2011 |

Razvoj dialoga o vprašanjih migracij med EU ter latinskoameriškimi in karibskimi državami (LAK) | Komisija | v teku |

Okrepitev sodelovanja na regionalni osnovi | Komisija | v teku |

Migracije in razvoj |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o učinkih podnebnih sprememb na mednarodne migracije, vključno z možnimi učinki slednjih na priseljevanje v Evropsko unijo | Komisija | 2011 |

Sporočilo o povečanju pozitivnih in zmanjšanju negativnih učinkov priseljevanja na razvoj (krožna migracija, nakazila, vključno s proučitvijo izvedljivosti vzpostavitve skupnega portala EU za nakazila, razvoj mrež izseljenskih skupin in spodbujanje sodelovanja migrantskih skupnosti pri razvojnih projektih v državah njihovega izvora, pravice migrantov, beg možganov) | Komisija | 2010 |

Podpora vzpostavitvi omrežja za opazovanje migracij v državah AKP | Komisija | v teku |

Podpora tretjim državam pri določanju in izvajanju njihove migracijske politike, zlasti v okviru sodelovanja s podsaharsko Afriko, in sicer s krepitvijo institucionalnih zmogljivosti za boljše upravljanje in vodenje migracij ter morebitnim odprtjem novih migracijskih centrov v ključnih afriških državah | Komisija |

Usklajena politika v sozvočju z nacionalnimi potrebami trga dela |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Predlog direktive o pogojih za sprejem državljanov tretjih držav v okviru premestitev znotraj podjetja | Komisija | 2010 |

Predlog direktive o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene sezonskega zaposlovanja | Komisija | 2010 |

Poročilo o uporabi Direktive 2004/114/ES o pogojih za sprejem državljanov tretjih držav za namene študija, izmenjav učencev, neplačanega usposabljanja ali prostovoljnega dela, ki mu bo sledil predlog za spremembo te direktive | Komisija | 2010 2011 |

Poročilo o Direktivi 2003/109/ES o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas, in morebitni nadaljnji ukrepi | Komisija | 2011 |

Poročilo o Direktivi 2005/71/ES o posebnem postopku za dovolitev vstopa državljanom tretjih držav za namene znanstvenega raziskovanja in morebitni nadaljnji ukrepi | Komisija | 2011 |

Sporočilo o reševanju vprašanja pomanjkanja delovne sile prek migracije v državah članicah EU | Komisija | 2012 |

Poročilo o uporabi Direktive 2009/50/ES o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visokokvalificirane zaposlitve | Komisija | 2014 |

Nadaljnji razvoj Evropske migracijske mreže, da bi bilo pri sprejemanju odločitev na ravni politike na voljo več ustreznih informacij in bi se upošteval najnovejši razvoj | Komisija | v teku |

Proaktivne politike za migrante in njihove pravice |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zelena knjiga o pravici do združitve družine | Komisija | 2010 |

Predlog za spremembo Direktive 2003/86/ES o pravici do združitve družine | Komisija | 2012 |

Zakonik o priseljevanju – konsolidacija zakonodaje na področju zakonitega priseljevanja, ki upošteva oceno veljavne zakonodaje in potrebe po poenostavitvi ter po potrebi razširja obstoječe določbe na kategorije delavcev, ki trenutno niso zajeti v zakonodaji EU | Komisija | 2013 |

Vključevanje |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Tretja izdaja Priročnika o integraciji za oblikovalce politik in strokovne delavce | Komisija | 2010 |

Poročilo za ministrsko konferenco o vključevanju, ki bo organizirana leta 2010 | Komisija | 2010 |

Sporočilo o agendi EU za vključevanje, vključno z razvojem mehanizma za usklajevanje | Komisija | 2011 |

Učinkovite politike za boj proti nezakonitemu priseljevanju |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o oceni sporazumov o ponovnem sprejemu in o razvoju skladne strategije za ponovni sprejem ob upoštevanju splošnih odnosov z zadevno državo, vključno s splošnim pristopom glede tretjih držav, ki ne sodelujejo pri ponovnem sprejemu svojih državljanov | Komisija | 2010 |

Sporočilo o oceni skupne politike o vračanju in njenem prihodnjem razvoju (vključno s podpornimi ukrepi za vračanje in reintegracijo ponovno sprejetih oseb, krepitev zmogljivosti v tretjih državah, razširjanje informacij v ciljnih državah glede možnosti vračanja in ponovne vključitve, mreža uradnikov za zvezo v državah izvora in tranzita) | Komisija | 2011 |

Zakonodajni predlog o spremembi Direktive 2002/90/ES o opredelitvi pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju (ter po možnosti združitev z Okvirnim sklepom 2002/946/PNZ o krepitvi kazenskega okvirja na področju preprečevanja nudenja pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju; razširitev obstoječih določb) | Komisija | 2012 |

Poročilo o Direktivi 2009/52/ES o minimalnih standardih glede sankcij in ukrepov zoper delodajalce nezakonito prebivajočih državljanov tretjih držav | Komisija | 2014 |

Poročilo o izvajanju Direktive 2008/115/ES o vračanju | Komisija | 2014 |

Nadaljnja prizadevanja za pogajanja in sklenitev sporazumov o ponovnem sprejemu z nekaterimi pomembnejšimi tretjimi državami ter proučitev možnosti za sklenitev sporazumov o ponovnem sprejemu z drugimi tretjimi državami | Komisija | v teku |

Mladoletniki brez spremstva |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o akcijskem načrtu o mladoletnikih brez spremstva v migracijskem procesu | Komisija | 2010 |

Azil: skupno območje zaščite in solidarnosti |

Skupno območje zaščite |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Nadaljnji razvoj skupne izobraževalne osnove za nacionalne uradnike za azil, zlasti na podlagi evropskega azilnega izobraževalnega programa | EASO | 2011 |

Sporočilo o razvoju sistema Eurodac, in sicer glede izvedljivosti razvoja tega sistema v podporno orodje za celotni skupni evropski azilni sistem | Komisija | 2012 |

Sporočilo o primernosti, možnostih in težavah, pa tudi pravnih in praktičnih vidikih skupne obravnave prošenj za azil v Uniji | Komisija | 2014 |

Poročilo Komisije o pravnih in praktičnih posledicah pristopa EU k Ženevski konvenciji in njenemu protokolu iz leta 1967 | Komisija | 2013 |

Prvo poročilo o oceni vpliva Evropskega urada za podporo azilu (EASO) na praktično sodelovanje in o skupnem evropskem azilnem sistemu | Komisija | 2013 |

Sporočilo Komisije o okviru za prenos zaščite upravičencev do mednarodne zaščite in vzajemnem priznavanju odločitev na področju azila | Komisija | 2014 |

Razvoj skupne metodologije za zmanjšanje razlik pri odločitvah na področju azila | EASO |

Deljena odgovornost in solidarnost med državami članicami |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Vzpostavitev mehanizma za pregled nacionalnih azilnih sistemov držav članic in določitev težav v zvezi z zmogljivostmi, ki bo državam članicam omogočil, da se medsebojno podpirajo pri krepitvi zmogljivosti | Komisija | 2011 |

Sporočilo o okrepljeni solidarnosti znotraj EU | Komisija | 2011 |

Ocena in razvoj postopkov za olajšanje dodeljevanja uradnikov v podporo tistim državam članicam, ki se soočajo z velikim prilivom prosilcev za azil | EASO | 2011 |

Zunanja razsežnost azila |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Vzpostavitev strateškega partnerstva z uradom Visokega komisarja ZN za begunce (UNCHR) | Komisija | 2011 |

Vmesna ocena programa EU za ponovno naselitev | Komisija | 2012 |

Sporočilo o novih pristopih glede dostopa do azilnih postopkov v glavnih tranzitnih državah | Komisija | 2013 |

Predlog o načinih za izboljšanje programa EU za ponovno naselitev | Komisija | 2014 |

Letna poročila o prizadevanjih EU na področju ponovne naselitve | Komisija | v teku |

Začetek izvajanja regionalnih programov zaščite in razvoj novih programov, vključno z državami Afriškega roga | Komisija | v teku |

Prispevanje k svetovni Evropi

Evropa v globaliziranem svetu – zunanja razsežnost politik na področju svobode, varnosti in pravosodja |

Zunanja razsežnost politike EU na področju svobode, varnosti in pravosodja je vse bolj prepletena z njenimi notranjimi vidiki in je bistvena za uspešno izvedbo ciljev stockholmskega programa. Unija mora še naprej zagotavljati učinkovito in skladno izvajanje zunanje razsežnosti politik na področju svobode, varnosti in pravosodja ter pripravljati redne ocene na tem področju. |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Redna poročila o stanju izvajanja zunanje razsežnosti stockholmskega programa | Komisija | 2011–2014 |

Okrepljena zunanja razsežnost |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Spodbujanje strokovnega znanja na področju svobode, varnosti in pravosodja v prednostnih delegacijah EU na podlagi zagotavljanja primernih informacij in usposabljanja delegacijam EU v tretjih državah, vključno s premestitvijo strokovnjakov na področju svobode, varnosti in pravosodja v delegacije EU v nekaterih pomembnejših tretjih državah | Komisija | 2010–2014 |

Uradnike za zvezo držav članic EU bi bilo treba spodbujati, da še naprej krepijo svoje sodelovanje ter izmenjavo informacij in najboljših praks. | države članice Svet Komisija | 2010-2014 |

Poročilo o načinih zagotavljanja dopolnjevanja ukrepov EU z ukrepi držav članic | Komisija | 2011 |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede ukrepov o sodelovanju med policijskimi misijami, ki se izvajajo v okviru evropske varnostne in obrambne politike (EVOP), ter Europolom |

Človekove pravice |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o akcijskem načrtu EU za človekove pravice, s katerim se bodo v zunanji razsežnosti politik na področju pravosodja in notranjih zadev spodbujale vrednote EU | Komisija | 2011 |

Nadaljnje tematske prednostne naloge z novimi instrumenti |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede ukrepov za morebitne sporazume o sodelovanju s tretjimi državami, namenjene krepitvi boja proti trgovini in tihotapljenju, ter glede ukrepov za preprečevanje radikalizacije in novačenja, pa tudi zaščite kritičnih infrastruktur |

Sporazumi s tretjimi državami |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Glej oddelek Zagotavljanje varstva temeljnih pravic glede ukrepov za skladen zakonodajni okvir Unije, ki bo urejal prenos osebnih podatkov za namene kazenskega pregona tretjim državam, in oddelek Krepitev zaupanja v evropsko pravosodno območje glede ukrepov za sporazume s tretjimi državami, zlasti v zvezi s pravosodnim sodelovanjem v civilnih in kazenskih zadevah |

Geografske prednostne naloge in mednarodne organizacije |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Zahodni Balkan |

Nadaljnja obravnava reforme sodstva ter boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu v okviru širitvenega procesa, zlasti z dodatno krepitvijo mehanizma za spremljanje in ciljno usmerjeno pomočjo | Komisija | 2010 |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede ukrepov za dokončanje vizumskih dialogov z državami Zahodnega Balkana |

Turčija |

Akcijski načrt za sodelovanje s Turčijo | Komisija | 2010 |

Glej oddelek Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva glede ukrepov o pogajanjih EU za sporazum o ponovnem sprejemu s Turčijo |

Evropska sosedska politika – vzhodno partnerstvo |

Akcijski načrt za spodbujanje dialoga z državami vzhodnega partnerstva glede vidikov politike na področju svobode, varnosti in pravosodja, vključno z vprašanji glede mobilnosti, kot so vizumi (zlasti postopna liberalizacija vizumskega režima kot dolgoročen cilj za partnerske države, ki bo proučen za vsak primer posebej), migracije in upravljanje meja, pa tudi glede varnostnih vidikov | Komisija | 2010 |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede sporazumov o poenostavitvi vizumskih postopkov z državami vzhodnega partnerstva |

Ukrepi za spodbujanje stabilnosti in varnosti v črnomorski regiji na podlagi pobude za regionalno sodelovanje, t.i. sinergije Črnega morja Te dejavnosti bodo dopolnjevale tiste, ki so že predvidene v okviru vzhodnega partnerstva. |

Evropska sosedska politika – Unija za Sredozemlje |

Načrt o Uniji za Sredozemlje, s katerim se bodo okrepile dejavnosti, ki so se začele v okviru barcelonskega procesa in evro-sredozemskega partnerstva, zlasti glede migracij (pomorskih), mejnega nadzora, preprečevanja in zatiranja trgovine s prepovedanimi drogami, civilne zaščite, kazenskega pregona in pravosodnega sodelovanja | Komisija | 2010 |

Glej oddelek Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva glede ukrepov o pogajanjih EU za sporazume o ponovnem sprejemu z Marokom, Alžirijo in Egiptom |

ZDA |

Nadaljnji ukrepi na podlagi skupne izjave EU in ZDA glede krepitve transatlantskega sodelovanja na področju svobode, varnosti in pravosodja z dne 28. oktobra 2009 | Komisija | v teku |

Glej oddelek Zagotavljanje varstva temeljnih pravic glede ukrepov za sporazum med EU in ZDA o varstvu osebnih podatkov za namene kazenskega pregona, oddelek Krepitev zaupanja v evropsko pravosodno območje glede izvajanja sporazumov med EU in ZDA o medsebojni pravni pomoči in izročitvi, oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede dolgoročnega sporazuma med EU in ZDA o obdelavi in posredovanju podatkov o finančnih transakcijah za namene programa za sledenje financiranja terorističnih dejavnosti, glede nadaljnjega razvoja zunanjih vidikov radikalizacije, zlasti v sodelovanju z ZDA, ter glede krepitve pravosodnega in policijskega sodelovanja med EU in ZDA pri boju proti kibernetski kriminaliteti |

Rusija |

Izvajanje časovnega načrta za skupni prostor za območje svobode, varnosti in pravosodja | Komisija | v teku |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede ukrepov za pogajanja o revidiranem sporazumu med EU in Rusijo o poenostavitvi vizumskih postopkov, spremljanja izvajanja sporazuma o poenostavitvi vizumskih postopkov in sporazuma o ponovnem sprejemu med EU in Rusijo ter glede pogajanj za sporazum glede predhodnih sestavin za prepovedane droge |

EU–Afrika |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede ukrepov za boj proti trgovini v zahodni Afriki, oddelek Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva glede nadaljnjih ukrepov na podlagi procesa Rabat/Pariz ter izvajanja partnerstva EU/Afrika na področju migracij, mobilnosti in zaposlovanja, glede nadaljnjega ukrepanja na podlagi sklepov Evropskega sveta iz junija 2009 o migracijah v Sredozemlju ter pogajanj za sporazume o ponovnem sprejemu z Marokom, Alžirijo in Egiptom, glede nadaljevanja razprav o migracijskih vprašanjih, vključno s ponovnim sprejemom in upravljanjem meja, v okvirnem sporazumu z Libijo, glede ponovnega zagona procesa iz Tripolija ter vzpostavitve regionalnih programov zaščite v državah Afriškega roga |

Kitajska in Indija |

Spodbujanje dialoga s Kitajsko in Indijo o boju proti terorizmu, pravicah intelektualne lastnine, migracijah, vključno z bojem proti nezakonitim migracijam in pravosodnim sodelovanjem, ter nadaljevanje dialoga o človekovih pravicah s Kitajsko (glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope za akcijski načrt EU in Kitajske glede uveljavljanja pravic intelektualne lastnine s strani carinskih organov) |

Glej oddelek Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva glede ukrepov za dialog in sodelovanje z Indijo pri vprašanjih migracije ter glede sporazuma o ponovnem sprejemu med EU in Kitajsko |

Brazilija |

Izvajanje in nadaljnji razvoj strateškega partnerstva ter skupnega akcijskega načrta z Brazilijo |

EU–LAK in srednjeazijske države |

Glej oddelek Dinamična in celovita migracijska politika glede ukrepov za dialog o priseljevanju s ključnimi državami Azije in krepitev sodelovanja s srednjo Azijo, ki je v interesu EU, ter ukrepov za razvoj dialoga med EU ter latinskoameriškimi in karibskimi državami o vprašanjih migracij ter oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede sodelovanja med EU ter latinskoameriškimi in karibskimi državami na področju prepovedanih drog |

Afganistan, Pakistan, Irak in Bangladeš |

Glej oddelek Zagotavljanje varnosti Evrope glede ukrepov za krepitev sodelovanja na področju prepovedanih drog in terorizma ter oddelek Umestitev solidarnosti in odgovornosti v središče našega odziva glede sodelovanja pri vprašanjih migracij ter sporazumov o ponovnem sprejemu z zadevnimi državami in položaju beguncev |

Mednarodne organizacije ter spodbujanje evropskih in mednarodnih standardov |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sodelovanje s Svetom Evrope na podlagi memoranduma o soglasju, podpisanega leta 2006, in nadaljnje podpiranje izvajanja pomembnih konvencij Sveta Evrope, kot so Konvencija o ukrepanju proti trgovini z ljudmi ter konvencije o varstvu podatkov, varstvu otrok, kibernetski kriminaliteti in korupciji | Komisija Svet | v teku |

Nadaljnje podpiranje Haaške konference o mednarodnem zasebnem pravu in spodbujanje njenih partnerjev k ratifikaciji konvencij, katerih pogodbenica je ali bo postala EU oziroma katerih pogodbenice so vse države članice | Komisija | v teku |

Od političnih prednostnih nalog do ukrepov in rezultatov

Večja skladnost |

Ukrep | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o postopkih za nadzor nad dejavnostmi Europola, ki ga bo izvajal Evropski parlament skupaj z nacionalnimi parlamenti | Komisija | 2011 |

Sporočilo o ureditvah za vključitev Evropskega parlamenta in nacionalnih parlamentov v ocenjevanje dejavnosti Europola | Komisija | 2011 |

Vrednotenje |

Ukrep | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o oceni politik na področju pravosodja in notranjih zadev | Komisija | 2010 |

Predlog za ocenjevalni mehanizem za politike držav članic na področju boja proti korupciji | Komisija | 2011 |

Predlog za ocenjevalni mehanizem za področje sodelovanja v kazenskih zadevah | Komisija | 2012 |

Usposabljanje |

Ukrep | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Sporočilo o akcijskem načrtu glede evropskega usposabljanja za vse pravne poklice | Komisija | 2011 |

Sporočilo o akcijskem načrtu glede evropskega usposabljanja za strokovnjake na področju notranje varnosti EU | Komisija | 2011 |

Pilotni projekti za programe izmenjave pravosodnih organov in pravnih strokovnjakov po modelu programa Erasmus | Komisija | 2010–2012 |

Pilotni projekti za programe izmenjave organov kazenskega pregona po modelu programa Erasmus | Komisija | 2010–2012 |

Razvoj Evropskega pravnega instituta | Komisija | 2011–2012 |

Obveščanje |

Ukrep | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Ciljno ukrepanje na področju obveščanja, da bodo državljani EU seznanjeni s svojimi državljanskimi pravicami, zlasti s pravico do konzularne zaščite v tretjih državah ter pravico do prostega gibanja in prebivanja v EU | Komisija | 2010 |

Dejavnosti osveščanja glede pravic na področju varstva podatkov | Komisija | v teku |

Dejavnosti osveščanja glede prizadevanj zoper smrtno kazen |

Dejavnosti osveščanja glede pravic posameznika v kazenskem postopku | Komisija | v teku |

Osveščanje o orodjih za poenostavitev čezmejnih transakcij | Komisija | v teku |

Osveščanje o pravicah potrošnikov | Komisija | v teku |

Osveščanje o boju proti diskriminaciji | Komisija | v teku |

Osveščanje o uveljavljanju pravic intelektualne lastnine na zunanjih mejah s strani carinskih organov | Komisija države članice | v teku |

Dialog s civilno družbo |

Ukrepi | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Srečanja evropskega foruma o otrokovih pravicah | Komisija | v teku |

Srečanja evropskega foruma za vključevanje | Komisija | v teku |

Srečanja evropskega pravosodnega foruma | Komisija | v teku |

Srečanja foruma civilne družbe o drogah | Komisija | v teku |

Bienalno srečanje s platformo evropskih NVO s socialnega področja | Komisija | v teku |

Financiranje |

Ukrep | Odgovorni nosilec | Časovni razpored |

Predlogi za nove finančne programe in sredstva za področje pravosodja in notranjih zadev v okviru naslednjega večletnega finančnega okvira | Komisija | 2011–2013 |

[1] Dokument št. 17024/09, ki ga je sprejel Evropski svet 10. in 11. decembra 2009.

[2] COM(2009) 262: „Območje svobode, varnosti in pravice za državljane“.

Top