EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0555

Sprawozdanie Komisji dla Rady i parlamentu Europejskiego W sprawie tworzenia systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) - Sprawozdanie z postępu prac Styczeń 2009 r. – czerwiec 2009 r.

/* KOM/2009/0555 wersja ostateczna */

52009DC0555

Sprawozdanie Komisji dla Rady i parlamentu Europejskiego W sprawie tworzenia systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) - Sprawozdanie z postępu prac Styczeń 2009 r. – czerwiec 2009 r. /* KOM/2009/0555 wersja ostateczna */


[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 22.10.2009

KOM(2009) 555 wersja ostateczna

SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA RADY I PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

W SPRAWIE TWORZENIA SYSTEMU INFORMACYJNEGO SCHENGEN DRUGIEJ GENERACJI (SIS II)

Sprawozdanie z postępu prac

Styczeń 2009 r. – czerwiec 2009 r.

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie 4

2. Stan projektu 4

2.1. Postępy w okresie sprawozdawczym 4

2.1.1. Zarys ogólny 4

2.1.2. Przygotowania do migracji 5

2.1.2.1. Instrumenty prawne dotyczące migracji 5

2.1.2.2. Specyfikacja konwertera 5

2.1.3. Sieć SIS II 5

2.1.4. Ocena SIS II pod kątem bezpieczeństwa 6

2.1.5. Testy centralnego SIS II 6

2.1.5.1 Okres naprawiania błędów i późniejsze testy 6

2.1.5.2 Analizy i prace nad usunięciem wad systemowych 6

2.1.6. Przegląd architektury 7

2.1.7. Zarządzanie operacyjne 8

3. Zarządzanie 8

3.1. Konsekwencje finansowe 8

3.2. Zarządzanie projektem 9

3.2.1. Komisja ds. całościowego zarządzania programem 9

3.2.2. Komitet SISVIS (SIS II ) 10

3.2.3. Planowanie i koordynacja w państwach członkowskich 10

3.2.4. Rada 10

4. Priorytety na następny okres sprawozdawczy 11

4.1. Całościowa koncepcja zarządzania programem 11

4.2. Testy 11

4.2.1. Etap pierwszy 11

4.2.2. Opracowanie całościowej koncepcji testów 11

4.2.3. Przygotowania do testu całościowego 12

4.3. Postępy w zakresie migracji 12

4.4. Bezpieczeństwo oraz ochrona danych 12

5. Wnioski 12

1. Wprowadzenie

W niniejszym sprawozdaniu z postępów opisano prace wykonane przez Komisję w pierwszym półroczu 2009 r. w ramach tworzenia systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II) i migracji z SIS 1+ do SIS II. Sprawozdanie przedkładane jest Radzie i Parlamentowi Europejskiemu zgodnie z art. 18 rozporządzenia Rady (WE) nr 1104/2008 i decyzji Rady 2008/839/WSiSW w sprawie migracji z systemu informacyjnego Schengen (SIS 1+) do systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II). Stanowi ono również sprawozdanie z postępu testów.

2. Stan projektu

2.1. Postępy w okresie sprawozdawczym

2.1.1. Zarys ogólny

Okres od stycznia do kwietnia 2009 r. był czasem analiz i prac nad usunięciem wad systemowych SIS II. Proces ten został spowodowany brakiem przeprowadzenia testu systemów operacyjnych w grudniu 2008 r. przez głównego wykonawcę projektu. Podczas przeprowadzania analiz i prac nad usunięciem wad systemowych usunięto znaczną część powstałych problemów i błędów oraz dokonano dogłębnego przeglądu architektury technicznej. Rozwiązania zostały zaprojektowane lub wdrożone, niemniej jednak kilka problemów pozostało nierozwiązanych.

Równolegle w ramach Rady badano rozwiązania alternatywnego scenariusza technicznego tworzenia SIS II w oparciu o SIS 1+, znanego pod nazwą „przebudowa i rozwój SIS 1+” (SIS 1+ RE) jako planu awaryjnego.

W dniach 26-27 lutego Rada zwróciła się z prośbą, aby Prezydencja i Komisja w ścisłej współpracy z grupą roboczą ds. SIS II i po konsultacjach z odpowiednimi instancjami przedłożyły w możliwie najwcześniejszym terminie, lecz najpóźniej do miesiąca maja, sprawozdanie zawierające dogłębną ocenę i porównanie obu scenariuszy.

W sprawozdaniu[1] stwierdza się, że zarówno obecny projekt jak i scenariusz alternatywny SIS 1+ RE są, w określonych warunkach, technicznie wykonalne i mogą doprowadzić do realizacji celów SIS II ustanowionych w ramach prawnych regulujących jego utworzenie, funkcjonowanie i użytkowanie.

Na podstawie wymienionego sprawozdania Rada stwierdziła w dniach 4-5 czerwca, że rozwój SIS II będzie kontynuowany w oparciu o obecnie istniejący projekt SIS II oraz, że SIS 1+ RE zostanie zachowany jako plan awaryjny na okres czasu potrzebny do wsparcia projektu. Rada zatwierdziła również dwa etapy projektu. Celem tych etapów jest zapewnienie stabilności, niezawodności i osiągów centralnego SIS II oraz prawidłowego funkcjonowania podstawowych funkcji takich jak spójność danych czy rzetelny przekaz informacji po kolejnych istotnych fazach rozwoju projektu SIS II. Testy, o których mowa powyżej, rozpoczną się kiedy tylko Komisja i państwa członkowskie zadeklarują gotowość, a funkcja wsparcia technicznego w Strasburgu (C.SIS) potwierdzi odpowiednie przygotowanie narzędzi testowych.

Etap pierwszy został zaplanowany po testach osiągów systemu, które mają się odbyć w czwartym kwartale roku 2009. Drugi etap ma by przeprowadzony najwcześniej latem 2010 roku, po realizacji funkcyjnych testów systemu centralnego. Alternatywne rozwiązanie będzie stanowiło plan awaryjny dopóki testy określone w poszczególnych etapach nie zostaną przeprowadzone.

2.1.2. Przygotowania do migracji

2.1.2.1. Instrumenty prawne dotyczące migracji

W dniu 24 października 2008 r. Komisja przyjęła instrumenty prawne regulujące migrację z SIS 1+ do SIS II - rozporządzenie Rady (WE) nr 1104/2008[2] oraz decyzję Rady 2008/839/WSiSW w sprawie migracji z systemu informacyjnego Schengen (SIS 1+) do systemu informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II)[3] („instrumenty migracyjne”). W obu instrumentach przewiduje się przeprowadzenie migracji do SIS II do dnia 30 września 2009 r. Termin ten może zostać przesunięty decyzją przyjętą w ramach procedury komitetowej. W każdym bądź razie, instrumenty migracyjne wygasną najpóźniej z dniem 30 czerwca 2010 r. Biorąc pod uwagę czas wymagany aby rozwiązać istniejące problemy i potrzebę dostosowania planu w taki sposób, aby wziąć pod uwagę etapy realizacji, nie wydaje się już realne dotrzymanie wstępnego terminu migracji z SIS 1+ do SIS II ani też ustalonej daty wygaśnięcia instrumentów prawnych. Zatem Rada zwróciła się do Komisji o przedłożenie w najbliższym możliwym terminie, lecz nie później niż do października 2009 r., odpowiednich wniosków legislacyjnych w celu zmiany instrumentów migracyjnych.

2.1.2.2. Specyfikacja konwertera

Zorganizowano regularne comiesięcznie warsztaty poświęcone „Migracji do SIS II” przy udziale państw członkowskich i głównego wykonawcy projektu, w celu zdefiniowania wymogów i specyfikacji odnoszących się do konwertera, jak również procedur migracji do SIS II. Konwerter jest technicznym narzędziem, umożliwiającym stałą i niezawodną komunikację między centralnymi systemami SIS 1+ i SIS II w okresie migracji.

Wymogi odnoszące się do konwertera SIS II zostały przygotowane przez Komisję w bliskiej współpracy z ekspertami państw członkowskich, a główny wykonawca projektu przystąpił do opracowywania konwertera.

2.1.3. Sieć SIS II

Projekt SIS II obejmuje zapewnienie rozległej sieci komunikacyjnej spełniającej wymogi dostępności, bezpieczeństwa, zasięgu geograficznego i poziomu usług, umożliwiającej komunikację między wszystkimi systemami krajowymi i centralnymi[4].

Komisja w całości wprowadza art. 16 rozporządzenia (WE) 1987/2006 i decyzję Rady 2007/533/WSiSW w odniesieniu do elementów sieci SIS II, które podlegają Komisji. Sieć SIS II została utworzona w oparciu o umowę ramową sTesta (ENTR 2006 024). Nadzór nad siecią SIS II ma miejsce w centrum operacyjnym (SoC) konsorcjum „Orange Business Services/HP” w Bratysławie.

Sieć SIS II wdraża wymogi dotyczące bezpieczeństwa systemu, włącznie z zabezpieczeniami technicznymi i proceduralnymi, celem zapewnienia poufności danych SIS, które będą wymieniane poprzez sieć SIS II. Komisja regularnie kontroluje ich wdrożenie.

Państwa członkowskie ustaliły problemy dotyczące architektury sieci SIS II i ośrodka usługi operacyjnej, które chciałyby naprawić. W dniu 20 kwietnia odbyło się spotkanie z ekspertami państw członkowskich celem przedyskutowania już dostępnych i istniejących środków bezpieczeństwa związanych z dostępem do danych jak również kwestii, które wymagały dalszych badań. Komisja poprosiła wykonawcę odpowiedzialnego za zapewnienie jakości o zbadanie możliwych rozwiązań co do zmniejszenia takiego ryzyka z perspektywy bezpieczeństwa „od początku do końca” (ang. end-to-end ). Trwają również prace nad rozwiązaniem innych problemów wskazanych przez państwa członkowskie dotyczących zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci SIS II.

Europejski Inspektor Ochrony Danych sprawdzi, czy działania organu zarządzającego związane z przetwarzaniem danych osobowych przeprowadzane są zgodnie z instrumentami prawnymi. Krajowe organy nadzorcze niezależnie monitorują, czy dane osobowe zawarte w SIS II są przetwarzane na ich terytorium i przekazywane z tego terytorium zgodnie z prawem, a także monitorują wymianę i dalsze przetwarzanie informacji uzupełniających. Europejski Inspektor Ochrony Danych przedstawił swoje wnioski dotyczące bezpieczeństwa sieci SIS II na spotkaniu Komitetu SISVIS w dniu 12 maja.

2.1.4. Ocena SIS II pod kątem bezpieczeństwa

Ocena SIS II pod kątem bezpieczeństwa została przeprowadzona w jednostce centralnej SIS II w Strasburgu w marcu 2009 r. Komisyjny wykonawca odpowiedzialny za zapewnienie jakości ocenił aktualny stan wdrożenia zabezpieczeń systemu opisany w planie bezpieczeństwa odpowiadającym właściwemu etapowi projektu.

W sprawozdaniu z oceny funkcjonowania pod kątem bezpieczeństwa sformułowano szereg zaleceń. Komisja ustaliła priorytety i wraz z głównym wykonawcą projektu pracuje obecnie nad planem wdrożenia właściwych zaleceń. Wdrożenie zaleceń zapewni zgodność centralnego SIS II z planem bezpieczeństwa przed zakończeniem projektu.

Celem potwierdzenia poprawnego wdrożenia zaleceń i osiągnięcia optymalnego poziomu bezpieczeństwa operacyjnego przy rozpoczęciu migracji, zorganizowana zostanie dodatkowa cena pod kątem bezpieczeństwa.

2.1.5. Testy centralnego SIS II

2.1.5.1 Okres naprawiania błędów i późniejsze testy

Przed styczniem 2009 r. lista wad systemowych do naprawienia przekraczała akceptowalny poziom. W wersji oprogramowania wprowadzonej w marcu usunięto większość wad, pozostawiając jedynie nieliczne usterki przypisane centralnemu SIS II, większość tych drugich usunięto w kolejnej wersji oprogramowania zainstalowanej i przetestowanej w maju.

2.1.5.2 Analizy i prace nad usunięciem wad systemowych

Celem było doprowadzenie systemu, do końca tego okresu, do stanu znacznego postępu we wszystkich aspektach, tzn. naprawienia wad lub, w przypadku wad, które nie zostały naprawione na poziomie krajowym ani centralnym, określenia czasu i nakładu finansowego potrzebnego do zakończenia całego projektu.

Proces ten pozwolił Komisji oszacować czas i środki finansowe potrzebne do zakończenia projektu. Ta informacja została ujęta w dokumencie, który Komisja przygotowała aby umożliwić porównanie scenariuszy technicznych w oparciu o kryteria określone przez Komisję i Radę.

Ten etap ukierunkowany był na mechanizmy i procesy zarządzania komunikacją i spójnością pomiędzy centralnymi i krajowymi elementami SIS II, jak również na rezultaty i stabilność rozwiązań systemu SIS II. Przeanalizowano następujące kwestie:

- zapewnienie poprawnej wymiany komunikatów pomiędzy systemami krajowymi a centralnym SIS II – wnioski wyciągnięte po przeprowadzeniu testów są takie, że między elementem centralnym i elementami krajowymi SIS II komunikaty wymieniane są w sposób spójny;

- spójność danych w przypadku dużej ilości danych, aby potwierdzić, że system jest w stanie objąć cały proces w obszarze spójności danych – spójność danych jest zapewniona przez złożony zestaw mechanizmów kontroli i porównań. Ta cecha została dokładnie zbadana, także w warunkach zwiększającej się liczby wpisów i zróżnicowanej grupy państw członkowskie, które przyjęły różny tryb technicznej realizacji ;

- komunikaty i transmisje – odpowiednie testy pokazały, że centralny SIS II poprawnie przetwarza, transmituje i zgłasza dane; jednak wymogi specyfikacji w zakresie prędkości pozostają niespełnione. Główny wykonawca projektu wprowadził kilka poprawek, które zostały ujęte w nowej wersji oprogramowania. Aby uczynić ten aspekt mniej skomplikowanym główny wykonawca projektu zaproponował inny sposób wdrożenia mechanizmu transmisji, który stał się przedmiotem badania „słuszności koncepcji” i został przetestowany przez dwa państwa członkowskie;

- badanie funkcjonowania systemu w różnych warunkach - główny wykonawca projektu przestawił propozycję ulepszenia procesu sprawdzania danych, aby zagwarantować sprawdzenie danych na granicy lub przez policję w czasie krótszym niż jedna sekunda. Stworzono prototyp na potrzeby przewidzianych na czerwiec i lipiec;

- Stabilność systemu – testy wykazały pewną poprawę w tym aspekcie.

Podczas okresu analiz i napraw przeprowadzono różnego rodzaju intensywne testy i dogłębne analizy co doprowadziło do usunięcia znacznej części znanych problemów i błędów. Co do wszystkich nierozwiązanych problemów zidentyfikowano główną przyczynę i zaprojektowano lub wdrożono rozwiązania.

2.1.6. Przegląd architektury

Konsultant będący specjalistą ds. technologii informatycznych dokonał kompleksowego przeglądu architektury w okresie pomiędzy marcem i kwietniem 2009 r. Przy tej okazji duża część ekspertów ds. SIS II powszechnie podzielała opinię o braku większych niedoskonałości w architekturze SIS II. Architektura spełnia wymogi SIS II. Sprzęt komputerowy jest odpowiedniej wielkości i skalowalności, aby zapewnić rozwój systemu nawet ponad to, co jest obecnie przewidziane. Co się tyczy projektu i wdrożenia poczyniono szereg zaleceń, które poprawiłyby pewne aspekty systemu, takie jak funkcjonowanie, skalowalność oprogramowania i łatwość utrzymania. Architektura wiadomości służbowych wydaje się być zbyt skomplikowana i mogłaby zostać uproszczona.

2.1.7. Zarządzanie operacyjne

W trakcie okresu objętego niniejszym sprawozdaniem odbyły się negocjacje z Francją dotyczące działań, jakie należy podjąć w ramach przygotowań do uruchomienia systemu oraz zapewnienia i wyszkolenia personelu w związku ze wspólnym zarządzaniem systemami SIS II, VIS (systemu informacji wizowej) i BMS (system porównywania danych biometrycznych). Zmiany do obowiązujących umów zostały podpisane w marcu 2009 r. Zatrudniony personel rozpoczął szkolenia techniczne zgodnie z planem. Plan przejścia wraz ze szkoleniem praktycznym jest w trakcie przygotowań.

W dniu 24 czerwca Komisja przyjęła wniosek w sprawie pakietu legislacyjnego dotyczący ustanowienia agencji ds. długoterminowego zarządzania wielkoskalowymi systemami IT w przestrzeni sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa.

3. Zarządzanie

3.1. Konsekwencje finansowe

Jak dotychczas całkowite zobowiązania budżetowe poczynione przez Komisję na projekt SIS II wynoszą około 72,5 mln EUR. Odpowiednie umowy obejmują studium wykonalności, rozwój samego centralnego SIS II, wsparcie i zapewnienie jakości, sieć SIS II, przygotowania do zarządzania operacyjnego w Strasburgu, bezpieczeństwo, przygotowania biometryczne i komunikację.

Z tej kwoty na koniec czerwca 2009 r. wydano około 41 mln EUR. Główne pozycje wydatków to rozwój (22,4 mln EUR), sieć (10,4 mln EUR) oraz wsparcie i zapewnienie jakości (4,6 mln EUR).

Wykonanie budżetu |

Od 2002 r. do czerwca 2009 r.: | Od stycznia do czerwca 2009 r.: |

Środki na zobowiązania | Środki na płatności | Środki na zobowiązania | Środki na płatności |

Rozwój | 35,927,151 | 22,448,261 | 0 | 2,792,193 |

Wsparcie i zapewnienie jakości | 7,660,448 | 4,655,401 | 1,092,950 | 45,934 |

Sieć | 21,301,901 | 10,368,609 | 1,699,871 | 3,327,614 |

Przygotowanie do zarządzania operacyjnego | 4,946,845 | 2,482,463 | 1,204,233 | 676,570 |

Bezpieczeństwo | 869,275 | 119,020 | 52,668 | 0 |

Analizy | 919,831 | 895,095 | 0 | 227,559 |

Pozostałe | 834483 | 96525 | 786,236 | 71,639 |

RAZEM | 72,459,934 | 41,065,374 | 4,835,958 | 7,141,509 |

W omawianym okresie sprawozdawczym:

- około 7,1 mln EUR przeznaczono przede wszystkim na sieć (3,3 mln Euro) oraz miesięczne koszty bieżące;

- kwota środków przydzielonych w budżecie ogólnym na rok 2009 na realizację działań związanych z SIS II wynosi łącznie 29 216 484 EUR Ta kwota, mniejsza niż przewidywana, odzwierciedla fakt, że zamawianie nowych usług i produktów zostało odłożone do czasu rozwiązania problemów technicznych napotkanych podczas prac rozwojowych oraz wydania przez Radę nowych wytycznych dla projektu. Na przykład Komisja ograniczyła przedłużenie kontraktu w sprawie sieci do września 2009 r. zamiast do końca roku. Przewiduje się, że zobowiązania na pozostałą kwotę zostaną zaciągnięte po przerwie letniej.

3.2. Zarządzanie projektem

Rozwój i testowanie projektu SIS II osiągnęły etap, który wymaga zwiększonego zaangażowania państw członkowskich. Zatem całościowe podejście do zarządzania programem SIS II ma miejsce od stycznia 2009 r. zgodnie z tym co uznała Rada w dniach 26-27 lutego. W dniach 4-5 czerwca Rada zachęciła Komisję do budowania w oparciu o doświadczenie i wnioski wyciągnięte z zarządzania strukturą i dalszego rozwoju. Te zmiany w zarządzaniu mogłyby zostać dołączone do wniosków zmieniających instrumenty prawne regulujące migrację z SIS 1+ do SIS II.

3.2.1. Komisja ds. całościowego zarządzania programem

Komisja ds. całościowego zarządzania programem (GPMB) została ustanowiona przez Komisję aby zapewnić sprawniejsze zarządzanie i koordynację projektu SIS II oraz działań z tym związanych włączając zapewnienie spójności rozwoju systemu centralnego i systemów krajowych.

Komisja umożliwia bliższą współpracę w zgodzie z jej odnośnymi prawnie zdefiniowanymi kompetencjami, personel Komisji, Prezydencja, eksperci państw członkowskich w ramach grupy roboczej ds. SIS II, kierownicy projektów współpracujący z głównym wykonawcą projektu i ekspertami wysokich szczebli odpowiedzialni za wspieranie projektu i wykonawca ds. zapewnienia jakości.

GPMB spotkało się 21 razy w omawianym okresie sprawozdawczym i przyczyniło się w bardzo pozytywny sposób do zarządzania programem i zapewniło zwiększone zaangażowanie państw członkowskich.

3.2.2. Komitet SISVIS ( SIS II )

W tworzeniu SIS II Komisja wspierana jest przez Komitet SISVIS. W okresie styczeń-czerwiec 2009 r. odbyło się siedem posiedzeń Komitetu SISVIS w sprawach dotyczących SIS II.

Komitet składa się z przedstawicieli państw członkowskich, a przewodniczy mu przedstawiciel Komisji. Do udziału w spotkaniach komitetu zaprasza się również kraje stowarzyszone z Schengen zgodnie z postanowieniami wcześniej zawartych umów o stowarzyszeniu. Zaproszone do udziału w spotkaniach jako strony trzecie są również Europol i Eurojust, zgodnie z art. 41 i 42 decyzji Rady 2007/533/WSiSW.

Oprócz regularnych posiedzeń Komitetu SISVIS organizowane są posiedzenia grup roboczych komitetu oraz warsztaty przy udziale ekspertów z państw członkowskich w celu omówienia szczegółowych kwestii technicznych. Spotkania te koncentrują się na ogół na problemach związanych z konkretnymi rezultatami projektu.

- „Grupa doradcza ds. testów” przedkłada Komitetowi SISVIS opinie na temat kwestii związanych z organizacją i realizacją testów oraz interpretacją ich wyników. W omawianym okresie sprawozdawczym grupa spotkała się dwadzieścia jeden razy.

- „Zespół ds. zarządzania zmianami” doradza w kwestiach klasyfikacji, kwalifikacji oraz potencjalnego wpływu usunięcia zgłoszonych problemów. Wymieniona grupa robocza, również podlegająca Komitetowi SISVIS, spotkała się w okresie sprawozdawczym sześciokrotnie.

- Warsztaty poświęcone migracji do SIS II organizowane są od czasu przedstawienia wniosków przez grupę roboczą ds. migracji, aby doradzać Komitetowi SISVIS oraz prowadzić dalsze prace poświęcone tej niezwykle istotnej kwestii.

3.2.3. Planowanie i koordynacja w państwach członkowskich

W ramach Komitetu SISVIS organizowane są posiedzenia grupy roboczej, złożonej z krajowych kierowników projektu państw członkowskich i użytkowników. Mają one na celu omówienie szczegółowych kwestii planistycznych, zagrożeń i działań w zakresie realizacji projektu zarówno na szczeblu centralnym, jak i krajowym. W omawianym okresie sprawozdawczym ta grupa robocza spotkała się sześciokrotnie.

Poprzez grupę zadaniową ds. SIS II zwrócono się do państw członkowskich i użytkowników o przedkładanie comiesięcznych sprawozdań z posiedzeń krajowych kierowników projektu; powinny one zawierać szczegółowe, aktualne informacje na temat stanu realizacji projektu.

3.2.4. Rada

Komisja bierze udział w posiedzeniach grup roboczych Rady i każdym posiedzeniu rady ministrów odpowiedzialnych za system informacyjny Schengen, przedstawiając im ustne sprawozdanie z postępów w realizacji projektu SIS II oraz związanych z nim ryzykiem. Stan realizacji projektu SIS II był przedstawiany na wszystkich posiedzeniach Komitetu ds. Art. 36.

4. Priorytety na następny okres sprawozdawczy

4.1. Całościowa koncepcja zarządzania programem

Konkluzje Rady przyjęte w dniach 4-5 czerwca 2009 r., w których zachęca się Komisję do „przedłożenia i natychmiastowej realizacji propozycji udoskonalonego zarządzania strukturą informatyczną i koncepcją tworzenia projektu SIS II, w oparciu o zdobyte doświadczenie i wnioski wyciągnięte z całościowego podejścia do zarządzania programem SIS II ustanowionego na mocy konkluzji Rady z 26-27 lutego 2009 r., które:

- powinny gwarantować jak największą przejrzystość, wgląd i zwiększony udział państw członkowskich, by jak najlepiej spełnić potrzeby projektu na obecnym etapie rozwoju i testowania, który zakłada zwiększone zaangażowanie państw członkowskich,

- powinny spełniać wymogi zarządzania projektami IT o dużej skali, a jednocześnie odzwierciedlać wspólną wolę wszystkich państw członkowskich, by nadać projektowi impet, a zarazem przestrzegać aktów prawnych dotyczących SIS II, co Rada uważa za kluczowy element projektu;

- w tym celu powinny przewidywać skuteczniejsze włączenie rady zarządzającej programem SIS II w ogólną strukturę zarządzania”.

4.2. Testy

4.2.1. Etap pierwszy

Testy etapu pierwszego zostały zaplanowane na czwarty kwartał 2009 r. Prace przygotowawcze rozpoczęły się z odpowiednim wyprzedzeniem. Aby spełnić wymogi określone w konkluzjach Rady z dn. 4-5 czerwca 2009 r., w testy pierwszego etapu zaangażowanych będzie osiem państw członkowskich, z których trzy będą zapewniać wsparcie.

4.2.2. Opracowanie całościowej koncepcji testów

Prowadzone od kwietnia 2008 r. testy wykazały pewne niedociągnięcia w obecnym planie testów. W szczególności niektóre problemy, związane ze zrozumieniem specyfikacji systemu zostały wykryte dopiero w bardzo późnej fazie, kiedy systemy zostały już ze sobą połączone.

Aby rozwiązać ten problem, Komisja, wraz z ekspertami państw członkowskich i innymi użytkownikami, opracuje nowy plan testów, oparty na całościowej koncepcji testów, który będzie zapewniał pełne zaangażowanie państw członkowskich i użytkowników. Byłoby to bezpośrednim odzwierciedleniem pożądanej nowej koncepcji zarządzania dla całości projektu. Zespół odpowiedzialny za testowanie całościowe powinien zostać ustanowiony bezpośrednio w centralnej lokalizacji SIS II w Strasburgu; ułatwi to komunikację między Komisją a ekspertami ds. testów z państw członkowskich i innymi użytkownikami, wykonawcami, jak również przyszłym personelem odpowiedzialnym za obsługę SIS II, szkolonym w C.SIS. Można oczekiwać, że taka całościowa koncepcja przyczyni się zarówno do większej przydatności testów, jak i skróci fazy testów.

4.2.3. Przygotowania do testu całościowego

Celem testu całościowego jest wykazanie, że centralny SIS II, infrastruktura komunikacyjna i współpraca między centralnym systemem SIS II i systemami krajowymi (N.SIS II) działają zgodnie z wymogami technicznymi i funkcjonalnymi określonymi w instrumentach prawnych dotyczących SIS II. Testy wykażą również, czy infrastruktura komunikacyjna i wymiana między centralnym systemem SIS II i systemami krajowymi (N.SIS II) mogą funkcjonować zgodnie z wymogami niefunkcjonalnymi, takimi jak solidność, dostępność i rezultaty. Obecnie toczą się dyskusje techniczne w celu ustalenia optymalnych metod oceny wyników testów.

4.3. Postępy w zakresie migracji

W kolejnym okresie sprawozdawczym kontynuowane będzie opracowywanie konwertera na potrzeby migracji. Pewne kroki testowe powinny mieć miejsce w trakcie następnego okresu sprawozdawczego.

4.4. Bezpieczeństwo oraz ochrona danych

Pracownicy biura Europejskiego Inspektora Ochrony Danych kontynuują regularne spotkania dwustronne ze służbami Komisji w celu umówienia zagadnień związanych z SIS II.

5. Wnioski

Podczas okresu analiz i napraw przeprowadzono różnego rodzaju intensywne testy i dogłębne analizy, co doprowadziło do rozwiązania znacznej części znanych problemów i błędów. Kilka problemów pozostało jednak wciąż nierozwiązanych. Co więcej, dogłębny przegląd architektury technicznej dokonany w miesiącach marzec - kwiecień 2009 r. sprawił, że architektura i całkowita koncepcja SIS II funkcjonowały należycie, choć wciąż pozostało pole do ich udoskonalenia.

Konkluzje Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych z dnia 4-5 czerwca dostarczają wskazówek na temat przyszłego rozwoju projektu SIS II, wyrażono w nich również poparcie dla kontynuacji obecnych rozwiązań technicznych dla SIS II. Wyznaczają one także kolejne techniczne etapy testowania tych rozwiązań w kolejnych fazach realizacji, jednocześnie z ostrożności zachowując w rezerwie plan awaryjny.

Komisja, w ścisłej współpracy ze szwedzką prezydencją ma zamiar wprowadzić strukturę optymalnej współpracy w zarządzaniu projektem stosownie do etapu osiągniętego przez projekt. Umożliwi to ekspertom z państw członkowskich nawet jeszcze ściślejszą współpracę z kierownictwem projektu SIS II.

Elementy niezbędne do nadania nowego impulsu projektowi SIS II zostały więc wprowadzone. Wciąż jednak SIS II pozostaje wymagającym projektem, w którego realizacji mogą wystąpić poważne zagrożenia. W tym względzie, test pierwszego etapu, zaplanowany na czwarty kwartał 2009 r. będzie miał zasadnicze znaczenie dla sprawdzenia możliwości funkcjonowania tworzonych rozwiązań technicznych.

Załącznik I

Posiedzenia Komitetu SISVIS (SIS II) i grup roboczych

a) Posiedzenia zorganizowane w okresie sprawozdawczym

STYCZEŃ 2009 |

19 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

20 | Komitet SISVIS (kwestie techniczne SIS II ) |

14 | Zespół ds. zarządzania zmianami |

6, 12 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

15, 22, 29 | Grupa doradcza ds. testów |

13 | Kierownicy projektu/testów SIS II |

14 | Warsztat poświęcony migracji |

15 | Zespół ds. zarządzania projektem |

LUTY 2009 |

2, 10, 16, 24 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

25 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

18 | Zespół ds. zarządzania zmianami / warsztat poświęcony migracji |

26 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II ) |

20 | Komitet SISVIS (SIRENE) |

18 | Zespół ds. zarządzania zmianami |

5, 12, 19, 27 | Grupa doradcza ds. testów |

MARZEC 2009 |

3, 9, 17, 23, 31 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

23 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

24 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II ) |

26 | Warsztat poświęcony migracji/Zespół ds. zarządzania zmianami |

5, 12, 19, 26 | Grupa doradcza ds. testów |

12 | Przegląd białej księgi / Przegląd architektury i kodów |

4 | Koordynacja testów |

13 | Harmonogram ogólny |

KWIECIEŃ 2009 |

7, 21, 27 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

22 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu / Komitet SISVIS (techniczny SIS II) |

21 | Zespół ds. zarządzania zmianami / warsztat techniczny poświęcony sprawdzaniu danych |

2, 8, 16, 23, 30 | Grupa doradcza ds. testów |

24 | Warsztat poświęcony przeglądowi architektury |

maj 2009 r. |

6, 12, 19, 26 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

12, 27 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II) |

27 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

7, 14, 21, 28 | Grupa doradcza ds. testów |

13 | Warsztat poświęcony migracji |

13, 26 | Zespół ds. zarządzania zmianami |

czerwiec 2009 r. |

2, 9, | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

10 | Zespół ds. zarządzania zmianami |

Warsztat poświęcony migracji |

23 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

26 | Komitet SISVIS (SIRENE) |

4, 11, 18, 25 | Grupa doradcza ds. testów |

b) Posiedzenia już zaplanowane na następny okres sprawozdawczy

LIPIEC 2009 |

7, 14, 28 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

18 | Zespół ds. zarządzania zmianami |

Warsztat poświęcony migracji |

20 | Komitet SISVIS (SIRENE) |

15 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

14 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II) |

2, 9, 16, 23, 30 | Grupa doradcza ds. testów |

WRZESIEŃ 2009 |

1, 8, 15, 22, 29 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

Zespół ds. zarządzania zmianami |

Warsztat poświęcony migracji |

15 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

16 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II) |

3, 10, 17, 24 | Grupa doradcza ds. testów |

PAŹDZIERNIK 2009 |

6, 13, 20, 27 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

21 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II ) |

Zespół ds. zarządzania zmianami |

Warsztat poświęcony migracji |

1, 8, 15, 22, 29 | Grupa doradcza ds. testów |

6, 13, 20, 27 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

LISTOPAD 2009 |

3, 10, 17, 24 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

24 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

25 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II ) |

Warsztat poświęcony migracji |

Zespół ds. zarządzania zmianami |

5, 12, 19, 26 | Grupa doradcza ds. testów |

GRUDZIEŃ 2009 |

1, 8, 15, 22 | Komisja ds. całościowego zarządzania programem SIS II |

15 | Posiedzenie krajowych kierowników projektu |

16 | Komitet SISVIS (techniczny SIS II ) |

Warsztat poświęcony migracji |

Zespół ds. zarządzania zmianami |

3, 10, 17 | Grupa doradcza ds. testów |

[1] Sprawozdanie dotyczące dalszego kierowania SIS II

[2] Dz.U. L 299 z 8.11.2008, s. 1.

[3] Dz.U. L 299 z 8.11.2008, s. 43.

[4] Konieczne jest dokończenie opracowywania norm regulujących korzystanie z urządzenia kryptograficznego na potrzeby SIS II.

Top