EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009DC0237

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási tevékenységekről szóló 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról {SEC(2009) 684}

/* COM/2009/0237 végleges */

52009DC0237

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási tevékenységekről szóló 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról {SEC(2009) 684} /* COM/2009/0237 végleges */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 20.5.2009

COM(2009) 237 végleges

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási tevékenységekről szóló 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról {SEC(2009) 684}

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

a közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási tevékenységekrőlszóló 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról

I. Bevezetés

E jelentés témája a 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtása a 2007–2008-as időszakban.

A közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási intézkedések célkitűzései a 814/2000/EK rendelet értelmében a következők:

a közös agrárpolitikáról adott felvilágosítás, valamint e politika végrehajtásának és továbbfejlesztésének elősegítése, |

az európai mezőgazdasági modell támogatása és annak elősegítése, hogy a lakosság megértse azt, |

a gazdák és más, a vidéki térségekben élők tájékoztatása, |

a közös agrárpolitika kérdéseinek és célkitűzéseinek megismertetése a nyilvánossággal |

- A tevékenységek két fő kategóriába sorolhatók:

a harmadik félnek minősülő szervezetek által az EMGA általi társfinanszírozásra benyújtott tevékenységek, amelyek lehetnek éves munkaprogramok és egyedi intézkedések (támogatások), |

a Bizottság által kezdeményezett és az EMGA által 100%-ban finanszírozott tevékenységek („közvetlen tevékenységek”). |

- A Tanács (a 814/2000/EK rendelet 8. cikkében) úgy határozott, hogy a Bizottságnak kétévente jelentést kell készítenie a rendelet végrehajtásáról az Európai Parlament és a Tanács számára. Ez a harmadik ilyen jelentés. A 2000–2002 közötti időszakra vonatkozó első jelentés előterjesztésére 2003 májusában került sor[1]. A 2003–2006 közötti időszakra vonatkozó második jelentés 2007 júniusában jelent meg[2].

A szövegben említett mellékletek a jelentést kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentumban találhatók.

II. Költségvetés

2007-re a 05 08 06 költségvetési tétel alatt tájékoztatási intézkedések céljára a 2006-ossal megegyező költségvetés (6,5 millió EUR) állt rendelkezésre. 2008-ban ez a költségvetés 7 millió euróra emelkedett.

A Bizottság kezdeményezésére megvalósítandó tevékenységek, valamint a társfinanszírozandó tevékenységek (támogatások) megoszlása a következő volt:

2006: közvetlen tevékenységek (3 700 000 EUR) (57%) – támogatások (2 800 000 EUR) (43%)

2007: közvetlen tevékenységek (3 900 000 EUR) (60%) – támogatások (2 600 000 EUR) (40%)

2008: közvetlen tevékenységek (4 000 000 EUR) (57%) – támogatások (3 000 000 EUR) (43%)

A költségvetés végrehajtása a kötelezettségvállalások tekintetében 2007-ben 88%-ot, 2008-ban pedig 91%-ot ért el. Ez azt tükrözi, hogy a jelentéstételi időszakban a támogatásokra elkülönített költségvetés folyamatosan tovább növekedett.

III. A finanszírozott tevékenységek megoszlása (a kötelezettségvállalási előirányzatok tekintetében)

A 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról szóló, a 2000–2002 közötti időszakra vonatkozó első jelentés a támogatások végrehajtási szabályainak felülvizsgálatát és a végrehajtott intézkedések jelentős javulásait állapította meg (egyszerűsödés, fokozódó átláthatóság, a javasolt tájékoztatási tevékenységek eredményesebb értékelése, a kommunikálandó üzenetek pontosabb meghatározása és hatékonyabb terjesztése). A 2003-2006-os időszakra vonatkozó második jelentés a Bizottság 2000–2005 közötti időszakra vonatkozó értékelési politikájának[3] egyedi keretein belül figyelembe vette az e rendelet alapján hozott intézkedések értékelésének eredményeit, továbbá ismertette azt a stratégiát, illetve azokat az intézkedéseket, amelyeket az Európai Bizottság az Európai Unió polgárok körében történő megértetésének javítására irányuló kommunikációs politikájának végrehajtására vezetett be, illetve hozott meg. Ez a stratégia a 2007–2008-as időszakban folytatódott. Fokozódtak és intenzívebbek lettek azok az erőfeszítések, amelyek arra irányultak, hogy a nagyközönség és a vidéki térségek érdekelt felei jobban megértsék a KAP-ot. A nem mezőgazdasági szervezetek szélesebb körű részvételének, valamint a szélesebb közönséget érintő intézkedések végrehajtásának ösztönzése érdekében sor került a társfinanszírozott intézkedésekre vonatkozó éves ajánlattételi felhívások felülvizsgálatára[4]. Összességében – a rendelet célkitűzéseinek megvalósítása érdekében – nagyobb hangsúly helyeződött a konkrét célcsoportok szükségleteinek meghatározására, a megfelelő üzenetek jobb meghatározására, a tájékoztatási tevékenységekre és terjesztési stratégiákra, valamint az értékelésre és a visszacsatolásra.

1. Támogatások (a harmadik félnek minősülő szervezetek által kezdeményezett kommunikációs tevékenységek)

Az egyebek mellett szemináriumok és konferenciák szervezésére irányuló intézkedéseken túlmenően a jelentéstételi időszakban erőteljes hangsúly helyeződött arra, hogy a költségvetési tételt többek között a televízió- és rádióprogramokra és audiovizuális termékekre is kiterjedő tájékoztató kampányok társfinanszírozására használják.

A rendelet két intézkedéstípust – egyedi tájékoztatási intézkedéseket és éves munkaprogramokat – irányoz elő. Az egyedi tájékoztatási intézkedés időben és térben korlátozott, és egyetlen költségvetés alapján végrehajtott tájékoztatási eseményeket jelent. Az éves munkaprogram 2–5 egyedi tájékoztatási intézkedésből álló együttest jelent. Döntés született arról, hogy 2008-ban az arra az évre vonatkozó éves ajánlattételi felhívás keretében csak az egyedi tájékoztatási intézkedések kerülnek társfinanszírozásra. A cél a támogatási rendszer további egyszerűsítése, valamint a források több kedvezményezett közötti elosztásának biztosítása volt.

A fent említett intézkedések támogatható költségeinek legfeljebb 50%-a finanszírozható. A végrehajtási rendeletben részletezett és az ajánlattételi felhívásban meghatározott kivételes esetekben azonban ez az arány 75%-ig emelkedhet. A jelentéstételi időszakban (az összesen 106 intézkedés közül) csak 2 intézkedésnek ítéltek oda 50%-nál több támogatást, mindkettőre 2008-ban került sor. Az egyik intézkedés egy EU-szintű szervezet által a bioélelmiszereknek és biogazdálkodásnak a KAP jövőbeli fejlődésében betöltött szerepére vonatkozóan szervezett szemináriumokra (68,69%), a másik a KAP-ról az EU-12 egyik tagállamában szervezett tájékoztató kampányra (75%) vonatkozott. A lehető legszélesebb körű információterjesztés tekintetében ezek az intézkedések az ajánlattételi felhívás azon kritériumainak megfelelően rendkívüli jelentőségűnek minősültek, melyek a terjesztési tervek nagyközönségre vonatkozó relevanciáját, kiemelkedő technikai színvonalát, költséghatékonyságát és eredményességét hangsúlyozzák.

A 2007-es ajánlattételi felhívás alapján 12 program és 27 egyedi tevékenység társfinanszírozására került sor. Megjegyzendő, hogy mindegyik program számos tevékenységet tartalmaz, és hogy a finanszírozott 12 program 32 egyedi tevékenységet tartalmazott, 59-re emelve az összes tevékenység számát 2007-ben. 2008-ban 47 egyedi tevékenység társfinanszírozására került sor, amely a két év esetében összesen 106 tevékenységet eredményezett. Ezen túlmenően a korábbi évekből származó 3 tevékenységet ismét társfinanszírozni kellett a 2008-as költségvetés keretében, mivel ezeket a tevékenységeket nem lehetett kellő időben lezárni azokban a költségvetési években, amelyekre vonatkoztak. Támogatásokat nyújtottak 62 konferenciára és szemináriumra, 26 tájékoztatási kampányra, 9 audiovizuális produkcióra, 5 publikációra, 2 vásáron való részvételre, 1 látogatásra, valamint 1 KAP-ra vonatkozó e-tanulási programra.

A jelentéstételi időszakban a következő témák alapján nyújtottak támogatásokat: általában a KAP (9), KAP-reform (42), a KAP jövője (15), vidékfejlesztés (19), közös piacszervezések, beleértve a bor, a gyümölcs és zöldség, valamint a tej piacának közös szervezését (9), biogazdálkodás (5), fenntartható fejlődés (3), minőség (2), egyéb (2).

[pic]

A 2007–2008-as időszakban az audiovizuális intézkedések számának növekedése az éves ajánlattételi felhívásokban az audiovizuális projektek – a szélesebb közönség és a nagyközönség elérésére való képességük miatti – megnövekedett jelentőségét tükrözte. Számos tevékenység az iskolások mezőgazdasággal kapcsolatos oktatását is célozta.

A támogatások kedvezményezettjeinek típusa a következő volt: mezőgazdasági szakmai szervezetek (39), nem kormányzati szervezetek/egyesületek (30), magánszektor (20), regionális és helyi hatóságok (17).

[pic]

Ezek között voltak EU-szintű környezetvédelmi és vidékfejlesztési szervezetek is. Ezen túlmenően a kedvezményezettek listáin kiemelt helyen szerepeltek (gyakran EU-szintű szervezeti tagsággal rendelkező) médiatestületek, egyetemek és nemzeti gazdaszervezetek is. A társfinanszírozott tevékenységek egy részében a kedvezményezettek éltek azzal a lehetőséggel, hogy további szervezeteket vonjanak be partnerként a projektek végrehajtásába.

Az alábbi oszlopdiagram a beérkezett sikeres pályázatok számát adja meg tagállamonként.

I. oszlopdiagram

[pic]

Az 1. melléklet áttekintést ad a jelentéstételi időszakban nyújtott támogatásokról. Az egyes támogatásokkal kapcsolatos részletes információk az Europa-honlapon találhatók:http://ec.europa.eu/agriculture/grants/capinfo/index_hu.htm

Az ajánlattételi felhívások azokat a magas hozzáadott értéket képviselő, társfinanszírozott tevékenységeket ösztönözték, amelyekben a média egynél több elemét igénybe lehetett venni. Az elmúlt évekhez hasonlóan hangsúlyt kapott a célközönségek pontosabb meghatározása és az információk eredményesebb terjesztése. Az ajánlattevőknek az általuk javasolt projektekre – a projekt végrehajtására, az üzenetek továbbítására, valamint a hatékonyság mérésére vonatkozó részleteket is tartalmazó – médiatervet kellett benyújtaniuk. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelentéstételi időszakban – az elmúlt évekhez hasonlóan – a szakmai sajtó és média multiplikátorhatásának, valamint az internet mint terjesztési eszköz fokozottabb használatának köszönhetően a társfinanszírozott tevékenységek jelentős részéről a közvetlen résztvevők körénél jóval szélesebb közönség is tudomást szerzett.

A 2007–2008-as időszakban a támogatások számos kedvezményezettje között ismét szerepeltek uniós szintű – gyakran belgiumi székhelyű – társadalmi-szakmai szervezetek. Továbbra is jelentős mennyiségű társfinanszírozott tevékenységet folytattak Olaszországban, ami az ország folyamatosan magas érdeklődési szintjét tükrözi. Ezzel szemben az EU északi részén az érdeklődés szintje általában továbbra is meglehetősen alacsony volt.

Ezt ki kell egészíteni azzal, hogy az új tagállamok esetében a pályázatok száma a korábbi rendkívül alacsony szinthez képest növekedett. Ennek két oka van. Először is a Bizottság szolgálatai az említett országokban nagyobb hangsúlyt helyeztek az ajánlattételi felhívásokkal kapcsolatos téjékoztatásra. Másodszor, az adott időszakban egyes tájékoztatási tevékenységeket aktívan ösztönöztek az új tagállamokban. A Bizottság szolgálatai a jövőben is keresni fogják azokat a lehetőségeket, amelyekkel a társfinanszírozott tevékenységekkel kapcsolatos egyre növekvő tudatosságot tovább lehet fokozni.

2. A Bizottság által kezdeményezett kommunikációs tevékenységek

A 2007–2008-as időszakban – a korábbi időszakhoz hasonlóan – jelentős volt a Bizottság kezdeményezésére finanszírozott tevékenységek száma. Ezeket gyakran külső technikai segítség bevonásával valósítottak meg. Ezekre a tevékenységekre 2007-ben a költségvetésnek mintegy 60%-át, 2008-ban pedig mintegy 57%-át különítették el.

A II. melléklet részletesen ismerteti a Bizottság 2007–2008-as időszakban indított valamennyi kommunikációs kezdeményezését és a vonatkozó költségeket.

Konferenciák

A 2007–2008-as időszakban a konferenciaszervezés kapcsán folytatódott a tagállamokkal, az Európai Parlamenttel és a Bizottság más szervezeti egységeivel, valamint a nem kormányzati szervezetekkel való együttműködés. A Bizottság például hozzájárult a francia elnökség „Ki fogja élelmiszerrel ellátni a világot?” című, 2008. július 3-i élelmiszerbiztonsági konferenciájához. Szintén 2008 júliusában, a „A víz és a fenntartható fejlődés” elnevezésű zaragozai nemzetközi kiállításon felállított EU-pavilon eseményprogramjainak részeként került megrendezésre az Európai Uniónak a mezőgazdaság területén történő fenntartható vízhasználat tekintetében betöltött szerepéről szóló konferencia.

Az elmúlt évekhez hasonlóan a konferenciák fórumot biztosítottak az uniós politikai kérdésekkel kapcsolatos széles körű konzultációhoz és párbeszédhez. 2007 februárjában, Brüsszelben például az „Élelmiszerminőség-tanúsítás – a mezőgazdasági termékek értékének növelése” című konferencia keretében a témában érdekelt valamennyi fél (gazdákat, termelőket, feldolgozókat, forgalmazókat) találkozhatott.. E találkozó számottevő hozzájárulást jelentett a mezőgazdasági minőségpolitika szélesebb körű felülvizsgálatáról szóló vitához. 2007 áprilisában az EU-27 fiatal mezőgazdasági termelőinek szervezetett, az EU mezőgazdaságának jövőjével kapcsolatos egynapos fórumra került sor, amelyen részt vett a mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos. Ezt az eseményt az érdeklődők az online közvetítés (web streaming) útján élőben követhették.

2008 októberében „Európa vidéki térségei lendületben: válasz a holnap kihívásaira” című kiemelt eseményre került sor Cipruson. Számos ágazat képviselői – miniszterek, gazdák, érdekelt felek és tudományos szakértők – cserélték ki az EU vidéki térségeinek kihívásaival kapcsolatos elképzeléseiket és tapasztalataikat.

Az interneten keresztüli terjesztési eljárás elősegítette, hogy szélesebb közönség kapcsolódjon be az e kérdésekkel kapcsolatos vitákba.

Vásárokon való részvétel/standok

A Bizottság helyi szempontokat és sajátosságokat hangsúlyozó törekvése a 2007–2008-as időszakban is kihatott a vásárok megrendezésére. A megfelelő események megszervezésében intenzívebbé vált az együttműködés az EU más intézményeivel, a tagállamokkal, a civil társadalmi szervezetekkel, valamint a Bizottság más szervezeti egységeivel. A vásárokon való részvétel továbbra is platformot biztosított a gazdákkal, az érdekelt felekkel és a nagyközönséggel a KAP és a vidékfejlesztési politikai kérdések tárgyában folytatott párbeszédhez. Különleges programokat terveztek iskolások számára, többek között a jobb táplálkozás, valamint az iskolatej-, és az iskolai zöldség-gyümölcs program népszerűsítésével kapcsolatban. A jövőben is nagy hangsúlyt kapnak a nagyközönség számára lényeges események és üzenetek.

Az új tagállamokban a vásárokon való részvétel fokozódott ebben az időszakban. Ehhez az említett országok vidéki érdekelt feleivel és civil társadalmi szervezeteivel folytatott párbeszéd előmozdítására irányuló erőfeszítések társultak.

Kiadványok

A közzétételi tevékenység továbbra is a jogalkotási programot és a kommunikációs szükségletekre vonatkozó legutóbbi Eurobarométer-felméréseket tükrözte. A borpiac közös szervezése, a KAP állapotfelmérése és a minőségpolitika kiemelt helyen szerepelt, míg számos szórólap készült a nagyközönség érdeklődésére számot tartó témákban.

A jelentéstételi időszakban tovább fejlődtek az elektronikus formátumú kiadványok, és fokozódott az Európai Bizottság nagyközönséget célzó kiadványainak terjesztésére irányuló információközvetítési hálózatának igénybevétele is.

Honlap

A „Mezőgazdaság és vidékfejlesztés” honlap a jelentéstételi időszakban további fejlesztés tárgyát képezte, hogy a KAP-ról és a vidékfejlesztésről szóló szakmai információk fontos forrásaként szolgálhasson.

2008. október 1-jén további jelentős lépés történt a KAP fokozottabb átláthatósága felé: a KAP-kifizetések kedvezményezettjeiről szóló, két évvel korábban elindított fejezet most már tartalmaz egy, a tagállamok azon honlapjaira mutató linkgyűjteményt, amelyek – az 1437/2007/EK tanácsi rendelettel[5] és a 259/2008/EK bizottsági rendelettel[6] módosított 1290/2005/EK tanácsi rendelet 44a. cikkével összhangban – információkat tartalmaznak a KAP-kifizetések (a 2007. január 1-jétől október 15-ig tartó időszakban folyósított kifizetések esetében az EMVA-kifizetések) kedvezményezettjeiről. 2009. április 30-ig az EMGA-kifizetések kedvezményezettjeire szintén kiterjednek az egyes tagállamok honlapjai, amelyek a Bizottság portálján keresztül mind elérhetőek lesznek.

Öt online konzultációra került sor (a KAP állapotfelméréséről, az iskolagyümölcs-programról, a leginkább rászorulóknak szánt élelmiszerosztási program jövőjéről, a hátrányos helyzetű térségekre vonatkozó rendszer felülvizsgálatáról és az EU mezőgazdasági termékminőség-politikájáról). Az érdekelt felek és a nagyközönség hozzászólásait a Bizottság szolgálatai figyelembe vették, illetve veszik a vonatkozó jogalkotási javaslatok vagy más intézkedések kidolgozása során.

A 2002-ben létrehozott „Agriculture Newsdigest” elnevezésű elektronikus levelezési szolgáltatás ma már rendszeresen több mint 17 000 előfizetőhöz jut el világszerte. A „Monitoring Agri-trade Policy (MAP)” hírlevelekre és rövidhírekre való előfizetések száma 3750-re emelkedett.

A Bizottság – internetes tartalomkezelési technológiát alkalmazó, és interaktív eszközöket kínáló – új testületi arculattervében a honlap teljesen új változatával kapcsolatos előkészületek 2008-ban kezdődtek meg, az új honlap elindítását 2009-re tervezik.

Közvélemény-kutatások

A Mezőgazdasági Főigazgatóság továbbra is Eurobarométer-felméréseket folytatott az EU polgárai körében a KAP-ra és a vidékfejlesztésre vonatkozóan. Ezenkívül 2007-ben 15 tagállamban sor került a polgárok mezőgazdasággal és a KAP-pal kapcsolatos magatartásának és ismeretszintjének minőségi felmérésére. Szintén 2007-ben került sor az érdekelt felekkel kapcsolatos tanulmányra (Stakeholder Mapping and Perception Audit), amely az EU-27-ben hozzájárult az érdekelt feleket tömörítő szervezetek jobb megismeréséhez, és hatással volt a KAP-ról folytatott vitára. Az eredményeket jelenleg a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság használja fel a folyamatban lévő kommunikációs tevékenységeinek megtervezése során.

Ezenkívül a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés szempontjából lényeges tömegkommunikációs csatornákra vonatkozó adatbázis is jelentősen bővült.

Látogatások

A 2007–2008-as időszakban a főigazgatóság látogatási programján keresztül folytatódott a szélesebb közönség – többek között az érdekelt felek és a diákok – körében a közös agrárpolitikával és a vidékfejlesztéssel kapcsolatos kérdések jobb megértésének népszerűsítése.

Határozott hangsúlyt kapott az egyetemekkel folytatott párbeszédre vonatkozó kezdeményezés fejlesztése is. A tagállami egyetemekkel való kapcsolattartás intenzívebbé vált. Az érintett időszakban az európai agrár- és vidékfejlesztési politikára vonatkozóan számos előadást tartottak a középiskolákban, ezek száma a tervek szerint tovább fog növekedni.

IV. A kiadások (kötelezettségvállalások és kifizetések) megoszlása a harmadik félnek minősülő szervezetek által kezdeményezett támogatások és a Bizottság által kezdeményezett tájékoztatási tevékenységek között

2006 | 2007 | 2008 |

Támogatások | Közvetlen tevékenységek | Támogatások | Közvetlen tevékenységek | Támogatások | Közvetlen tevékenységek |

Előirányzott költségvetés | 2 800 000 | 3 700 000 | 2 600 000 | 3 900 000 | 3 000 000 | 4 000 000 |

Kötelezettségvállalások (EUR) | 2 638 670 | 3 604 954 | 2 575 143 | 3 178 103 | 2 532 768 | 3 860 889 |

% | 94% | 97% | 99% | 81% | 84% | 97% |

Kifizetések | 1 578 865 | 2 779 904 | 1 702 568 | 2 767 295 | (*) | (*) |

(EUR)(**) |

(*) A számadatok még nem állnak rendelkezésre – a tevékenységek többsége még folyamatban van.

(**) A kötelezettségvállalás éve és az azt követő év vonatkozásában (n+1 szabály).

Megjegyzendő, hogy az éves kifizetések mindig alacsonyabbak az eredetileg kötelezettségként vállalt összegeknél. A támogatások esetében ez azzal magyarázható, hogy először is sok esetben a tevékenységek végső költségei alacsonyabbak a kedvezményezett által eredetileg előirányzottaknál, másodszor pedig azzal, hogy nem minden, a kedvezményezettek által bejelentett kiadás tekinthető támogathatónak. A Bizottság által kezdeményezett tevékenységek esetében az eltérések kisebbek, és azoknak a kötelezettségvállalásoknak tulajdoníthatók, amelyek figyelembe vesznek minden olyan lehetséges előirányozható kiadást, amelyek néha végül alacsonyabbak az eredetileg előirányzottnál.

V. A jelentősebb kérdésekkel kapcsolatos tájékoztatási kampányok

A nagyközönségnek a KAP-reform eredményeiről és a vidékfejlesztés szerepéről való fokozott tájékoztatása keretében a 2007–2008-as időszakban igen változatos kommunikációs kampányok megszervezésére került sor. Ez összhangban volt azzal, hogy az Európai Bizottság – az EU és a polgárai közötti szakadék áthidalása érdekében – a kommunikációs politikának kiemelt jelentőséget tulajdonított, valamint megmutatkozott a párbeszéd és a vita szükségessége. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság ezért fokozott erőfeszítéseket tett a nagyközönséggel való kapcsolattartás érdekében, ami megmutatkozik a 2006-ban frissített kommunikációs stratégiájában és a 814/2000/EK tanácsi rendelet szerinti felhatalmazásban.

2007. július 4-én például a borreformra vonatkozó bizottsági jogalkotási javaslatok[7] elfogadásával egy időben 15 tagállam vezető tisztviselője találkozott a sajtó képviselőivel és az érdekelt felekkel, valamint a mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos sajtókonferenciát tartott Brüsszelben. Ezek a tájékoztatók a szakmai és a regionális média, valamint helyi televízió- és rádióállomások több mint 250 újságíróját vonzották. A tájékoztatókon a civil társadalmi szervezetek, nem kormányzati szervezetek, regionális és nemzeti kormányok és intézmények széles körét képviselő több mint 500 érdekelt fél vett részt. Hasonló eseményre került sor 2007. január 24-én a gyümölcs- és zöldségágazat reformjára vonatkozó javaslatok[8] Bizottság általi elfogadásával egy időben is.

A közös agrárpolitika állapotfelmérésére vonatkozó kommunikációs tevékenységek még ezeknél is szélesebb körűek voltak. Ezek kidolgozása két szakaszban történt, az első a 2007. november 20-i bizottsági közleményhez[9] kapcsolódik, amelyben szerepeltek érdekelt felek konferenciái, online konzultáció, valamint az események és konferenciák során felmerült kérdésekkel kapcsolatos párbeszéd. Ezt az eseményt speciális kiadványok és sajtótermékek, valamint online anyagok kísérték, többek között audiovizuális anyagok készítése is. A jogalkotási javaslatokhoz[10] kapcsolódó második szakasz egy nagyon átfogó tájékoztatási kampányt foglalt magában, amelyben gyakorlatilag minden tagállam részt vett 2008. május 20-án és 21-én. Ekkor is vezető tisztviselőket rendeltek ki, hogy ismertessék, magyarázzák el, vitassák meg és beszéljék meg a jogalkotási javaslatokat az EU társadalmi-szakmai szervezeteinek és médiáinak képviselőivel. Több mint ezer érdekelt fél és több mint háromezer-ötszáz újságíró vett részt ezeken a jelentős médiavisszhangot kiváltó tájékoztatókon. Ezek a tájékoztatók jelentősek voltak a valamennyi érdekelt féllel – köztük természetesen a nagyközönséggel – helyi szinten folytatott kommunikációban.

2008-ban – „A táplálkozással, túlsúllyal és elhízással kapcsolatos egészségügyi kérdésekre vonatkozó európai stratégiáról” szóló fehér könyvvel[11] összhangban, az egészség és táplálkozás javítására irányuló bizottsági erőfeszítések részeként – fejlődtek az iskolatej-programhoz, valamint az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-programhoz kapcsolódó kommunikációs, oktatási és tudatosságfokozó tevékenységek is. Egy iskolai eseményeket és fotóversenyt is tartalmazó internetes kampányt elsősorban az iskolatej-programmal kapcsolatos információk terjesztésére használtak. 2008 decemberében egy fontos konferencia keretében kormányzati és nem kormányzati szervek, tudósok, szakmai szervezetek, nem kormányzati szervezetek és táplálkozási szakértők találkoztak az iskolagyümölcs- és iskolazöldség-programok EU-n belüli népszerűsítésére vonatkozó információk és legjobb gyakorlatok jelentősebb hálózatba szervezése és cseréje céljából. Ez többek között fontos útmutatást nyújt az e területen folytatandó jövőbeli tájékoztatási programok tervezéséhez.

Ezek az intenzív kommunikációs erőfeszítések hozzájárultak ahhoz, hogy a mezőgazdasággal és a vidékfejlesztéssel kapcsolatos kérdések a nagyközönség és az érdekelt felek számára is érthetőbbek legyenek.

VI. KÖVETKEZTETÉS

A 2007–2008-as időszakban fokozódtak egyrészről a nagyközönség körében a KAP megértetését és elfogadtatását javító, másrészről a mezőgazdaság és a vidéki térségek érdekelt feleitől érkező támogatás fenntartására és fokozására irányuló erőfeszítések. A tájékoztatási intézkedések megtervezésében nagyobb hangsúly helyeződött a helyi körülményekre és sajátosságokra. A stratégiai üzenetek javultak és pontosabbak lettek. Fokozódott a szinergia a kormányzati és a nem kormányzati szektorral, valamint a különböző kommunikációs eszközök között is. Kidolgozásra kerültek az újabb és fiatalabb közönséget megcélzó, az internetet és audiovizuális eszközöket alkalmazó tevékenységek. Ismét hangsúly került a információterjesztésre, mind a társfinanszírozott, mind a Bizottság kezdeményezésére hozott intézkedések esetében. A kulcsfontosságú politikai eredményeket a fővárosokban jelentős tájékoztatási kampányok, valamint a média és az érdekelt felek magas szintű tájékoztatói kísérték, lehetőséget biztosítva a politikával kapcsolatos nyílt és őszinte párbeszédre. Összességében – a 814/2000/EK rendelet célkitűzéseivel összhangban – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a vidéki térségek érdekelt felei és a nagyközönség jobban megértse a KAP előnyeit és a vidékfejlesztés szerepét.

Mellékletek:

I. melléklet: | A 2007–2008-ra vonatkozó támogatások táblázatai |

II. melléklet: | A Bizottság közvetlen tevékenységeinek megoszlása a 2007–2008-as időszakban |

- [1] A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási tevékenységekről szóló 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról (COM(2003) 235 végleges, 2003.5.8.).

[2] A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási tevékenységekről szóló 814/2000/EK tanácsi rendelet végrehajtásáról (COM(2007) 324 végleges, 2007.6.13.).

[3] Európai Bizottság, Mezőgazdasági Főigazgatóság (DG AGRI) AGRI 2005/0421 számú szerződése; A közös agrárpolitikára vonatkozó tájékoztatási politika értékelése, 2006. december.

[4] HL C 236., 2006.9.30., 71. o.; HL C 238., 2007.10.10., 9. o.

[5] HL L 322., 2007.12.7., 1. o.

[6] HL L 76., 2008.3.19., 28. o.

[7] COM (2007) 372 végleges, 2007.7.4.

[8] COM (2007) 17 végleges, 2007.1.24.

[9] COM (2007) 722 végleges, 2007.11.20.

[10] COM (2008) 306 végleges, 2007.5.20.

[11] COM (2007) 279 végleges, 2007.5.30.

Top