EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0819

Sdělení komise - Akční plán pro dárcovství a transplantaci orgánů (2009–2015): posílená spolupráce mezi členskými státy {KOM(2008) 818 v konečném znění} {SEK(2008) 2956} {SEK(2008) 2957}

/* KOM/2008/0819 konecném znení */

52008DC0819

Sdělení komise - Akční plán pro dárcovství a transplantaci orgánů (2009–2015): posílená spolupráce mezi členskými státy {KOM(2008) 818 v konečném znění} {SEK(2008) 2956} {SEK(2008) 2957} /* KOM/2008/0819 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 8.12.2008

KOM(2008) 819 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE

Akční plán pro dárcovství a transplantaci orgánů (2009–2015): posílená spolupráce mezi členskými státy {KOM(2008) 818 v konečném znění} {SEK(2008) 2956} {SEK(2008) 2957}

SDĚLENÍ KOMISE

Akční plán pro dárcovství a transplantaci orgánů (2009–2015): posílená spolupráce mezi členskými státy

1. ÚVOD

Dne 31. května 2007 Komise přijala sdělení o dárcovství orgánů a transplantacích[1]. Uvedené sdělení a související posouzení dopadů[2] obsahuje řadu návrhů, jaké činnosti by na úrovni Společenství a členských států pomohly zvýšit množství dárců orgánů v celé EU a zajistit jakost a bezpečnost těchto postupů.

Ve sdělení byl navržen dvojí akční mechanismus: akční plán posilující aktivní koordinaci a spolupráci členských států doplněný právním nástrojem zahrnujícím základní zásady jakosti a bezpečnosti.

Po přijetí uvedeného sdělení Komise zahájila postup konzultací s vnitrostátními odborníky a hlavními zúčastněnými subjekty, přičemž se zaměřila na požadavky na jakost a bezpečnost dárcovství a transplantace lidských orgánů a na hlavní prioritní oblasti navrhovaného akčního plánu. Díky těmto konzultacím Komise zjistila deset prioritních činností, které jsou sdruženy do tří problematik:

- zvýšení dostupnosti orgánů;

- zvýšení efektivity a dostupnosti transplantačních systémů;

- zvýšení jakosti a bezpečnosti.

2. POSÍLENÁ SPOLUPRÁCE V OBLASTI DÁRCOVSTVÍ A TRANSPLANTACE ORGÁNŮ

Podle ustanovení čl. 152 odst. 4 písm. a) Smlouvy má ES možnost přijmout harmonizovaná opatření k zajištění standardů kvality a bezpečnosti pro orgány. Podle ustanovení čl. 152 odst. 2 Smlouvy by měla opatření Společenství doplňovat vnitrostátní politiky zaměřené na zlepšování veřejného zdraví. Společenství musí podněcovat spolupráci mezi členskými státy v oblastech uvedených ve zmíněném článku a případně podporovat jejich činnost. V této souvislosti musí členské státy spolupracovat s Komisí a koordinovat své politiky a programy. Ve spolupráci s členskými státy může Komise vyvinout jakékoli užitečné podněty na podporu takové koordinace.

Konkrétně v oblasti dárcovství a transplantace orgánů existuje obrovský potenciál, pokud jde o sdílení zkušeností a odborných poznatků mezi členskými státy EU. Cílem tohoto akčního plánu je posílit spolupráci mezi členskými státy prostřednictvím zjišťování a rozvoje společných cílů a pokynů, společně schválených ukazatelů a měřítek, pravidelného podávání zpráv a zjišťování a sdílení osvědčených postupů.

Opatření na úrovni Společenství budou doplňovat úsilí členských států o zvýšení jakosti a bezpečnosti dárcovství a transplantace orgánů, budou řešit problém nedostatku orgánů a zefektivní transplantační systémy. Komise bude členským státům poskytovat podporu pomocí nástrojů Společenství, zejména programu v oblasti zdraví na období 2008–2013.

3. PRIORITNÍ OPATŘENÍ PRO DÁRCOVSTVÍ A TRANSPLANTACI ORGÁNŮ

V posledních letech vložila Komise prostřednictvím různých programů Společenství značné úsilí do podpory iniciativ v oblasti transplantace orgánů. Spolufinancován byl velký počet projektů[3], jejichž výsledky přinesly značné množství informací a poznatků. Je velmi důležité, aby se v rámci stávajících programů pokračovalo v práci, která by měla být v nezbytných případech rozšířena, a aby se do ní zapojily nejen členské státy, ale rovněž jiné příslušné zúčastněné subjekty.

Komise shromáždila informace, znalosti a odborné poznatky získané v oblasti dárcovství a transplantací orgánů a na jejich základě vytvořila podrobný seznam prioritních opatření. Tyto cíle a prioritní opatření jsou rozděleny do uvedených tří problematik. Akční plán zase rozděluje každé prioritní opatření na různá opatření vyjmenovaná v příloze.

Každý členský stát rozhodne o tom, která opatření a kroky je třeba přijmout v zájmu dosažení požadovaných cílů; tyto cíle zahrne do svého souboru vnitrostátních prioritních opatření, který by měl sloužit jako základna pro diskusi, výměnu odborných poznatků a zjišťování osvědčených postupů v rámci tohoto akčního plánu. Soubor vnitrostátních prioritních opatření by měl být vytvořen pro každou zemi zvlášť a měl by reagovat na specifickou situaci každého členského státu.

3.1 Prioritní opatření pro zvýšení dostupnosti orgánů

V současné době ve všech členských státech poptávka po orgánech převyšuje počet dostupných orgánů a tato poptávka po orgánech roste rychleji než míra darování orgánů. V současné době čeká v Evropské unii více než 56 000 pacientů na vhodného dárce orgánu[4].

Mezi postupy a výsledky jednotlivých členských států existují velké rozdíly. Výměna informací a osvědčených postupů pomůže zemím, které mají k dispozici nízký počet orgánů, zlepšit míru jejich dostupnosti. Například zavedení určitých prvků španělského modelu v Itálii bylo velmi úspěšné a zvýšilo míru darování orgánů. Prokázalo se tak, že změna organizace darování a odběru orgánů může výrazně zvýšit míru darování orgánů a udržet ji na vysoké úrovni.

3.1.1 Zvýšit využití orgánů zemřelých dárců tak, aby se zužitkoval plný potenciál

Ukázalo se, že zlepšení složitého procesu od identifikace dárce až po transplantaci orgánu má obrovský dopad na míru darování orgánů[5]. Úspěch některých členských států při zvyšování dostupnosti orgánů vycházel především z organizace postupu, což ukazuje, že některé způsoby organizace darování orgánů mohou být uzpůsobeny k dosažení vysoké míry dostupnosti orgánů lépe než jiné[6]. Jedním ze zjištěných klíčů k dosažení vyšší míry získávání orgánů od zemřelých dárců je kombinace účinného systému identifikace a zjišťování dárců orgánů a odběru orgánů. Nejvýznamnějším krokem k optimalizaci dárcovství orgánů a zvýšení míry zjištěných dárců je zejména přítomnost klíčové osoby odpovědné za dárcovství v nemocnicích (koordinátor dárcovství transplantátu), která se stará především o rozvoj programu aktivního zjišťování dárců[7].

Cílem členských států by proto mělo být začlenit do svých souborů vnitrostátních prioritních opatření cíl postupně ve všech nemocnicích, v nichž existuje potenciál pro darování orgánů, zřídit funkci koordinátora dárcovství transplantátu (prioritní opatření 1) . Komise by mohla v tomto ohledu převzít úkoly spojené s koordinací a monitoringem; pro tyto účely by měly být členské státy vyzvány k tomu, aby Komisi podávaly zprávy o počtu nemocnic, které zřídily funkci koordinátora dárcovství transplantátu. Akční plán vychází z tohoto hlavního cíle a musí v nastávajících letech akčního plánu pomoci zřídit mezinárodně uznávané normy pro programy koordinátorů dárcovství transplantátu a podporovat zavedení účinných školicích programů pro koordinátory dárcovství transplantátu[8]. Následným cílem Komise a členských států by mělo být zřízení evropských nebo mezinárodních akreditačních programů pro koordinátory dárcovství transplantátu.

Stejně důležitá je podpora programů zvyšování jakosti pro dárcovství orgánů (prioritní opatření 2) v každé nemocnici, v níž existuje potenciál pro darování orgánů. Tyto programy slouží především k vlastnímu hodnocení celého postupu dárcovství orgánů[9] podle charakteristik nemocnic a zdravotních systémů. To umožní srovnat výsledky a určit tak oblasti, ve kterých lze dosáhnout zlepšení. Dále bude rovněž prospěšné podpořit dostupnost konkrétní metodiky ve vztahu k těmto programům na zvyšování jakosti a vyškolení v této metodice.

3.1.2 Orgány od žijících dárců doplňující dárcovství od zemřelých dárců

Orgány od žijících dárců, které doplňují dárcovství od zemřelých dárců, jsou skutečnou alternativou, jak zlepšit dostupnost orgánů k transplantaci. Členské státy by proto měly vytvořit akční plán na podporu výměny osvědčených postupů ohledně programů dárcovství od žijících dárců (prioritní opatření 3) .

Cílem akčního plánu je tedy podpora programů altruistického dárcovství a rozvoj postupů registrace, pokud jde o žijící dárce, v zájmu posouzení a ochrany jejich bezpečnosti.

Komise pomůže rozvíjet přiměřené nástroje k usnadnění řádného shromažďování informací o zdravotních, psychologických, finančních a sociálních důsledcích darování orgánů žijícími dárci, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Tyto informace v kombinaci s výměnou osvědčených postupů ohledně programů dárcovství od žijících dárců mezi členskými státy by měly napomoci k rozvoji pokynů založených na důkazech a konsenzuálních dokumentů a měly by řešit výběr, hodnocení a sledování žijících dárců. Měly by být vytvořeny registry žijících dárců, které usnadní monitoring a sledování zdravotního stavu dárců. Všechna tato opatření musí být v souladu se stávajícím evropským právním rámcem na ochranu osobních údajů, který tvoří zejména směrnice o ochraně údajů 95/46/ES.

3.1.3 Zvyšovat informovanost veřejnosti

Úspěch španělského modelu ukázal, že velké investice do kampaní na informování veřejnosti vždy nepřinášejí očekávané výsledky. Je třeba věnovat velkou pozornost tomu, jaké konkrétní informace se poskytují médiím: prostřednictvím médií by se měly poskytovat systematické a ucelené informace o dárcovství a transplantacích orgánů. Bylo vědecky dokázáno, že využití hromadných sdělovacích prostředků ve Španělsku k šíření informací o dárcovství orgánů mělo velký vliv na formování společenského prostředí pozitivního k dárcovství a transplantacím orgánů[10].

Bylo zjištěno, že existuje významný pozitivní vztah mezi tím, když se o problematice dárcovství hovoří v rodině, a ochotou skutečně orgány darovat. Vzhledem k tomu, že veřejné povědomí a mínění hrají při zvyšování míry darování orgánů velmi důležitou roli, měla by být základní součástí komunikačních strategií všech členských států ohledně této otázky neustálá osvěta. Lidé by měli být vedeni k tomu, aby o dárcovství orgánů hovořili a aby o svém rozhodnutí informovali své příbuzné. Zjistilo se, že o dárcovství orgánů hovořilo s rodinou jen 41 % evropských občanů[11].

Je proto potřeba zlepšit znalosti zdravotnického personálu a zájmových skupin pacientů o transplantacích orgánů a zlepšit jejich schopnost tyto informace sdělovat (prioritní opatření 4) . Osvětové kampaně by měly zahrnovat informace ohledně práv občanů a pacientů týkajících se darování a transplantace orgánů v různých členských státech. Komise může aktivně přispět tím, že členským státům pomůže shromažďovat tento druh informací.

Mobilita, jíž lidé využívají, rovněž zvyšuje potřebu usnadnit identifikaci dárců orgánů v celé Evropě a přeshraniční dárcovství v Evropě (prioritní opatření 5) . Komise členským státům pomůže s vytvářením mechanismů pro identifikaci.

3.2 Prioritní opatření v zájmu zvýšení efektivity a dostupnosti transplantačních systémů

Značné rozdíly, pokud jde o činnosti spojené s darováním a transplantací orgánů, přetrvávají dokonce i mezi zeměmi EU s rozvinutým zdravotnictvím a systémem transplantace orgánů. Je zřejmé, že některé organizační systémy si vedou lépe než jiné. Akční plán proto podporuje iniciativy zaměřené na zjišťování nejefektivnějších systémů, sdílení zkušeností a šíření osvědčených postupů v souladu s místními podmínkami.

3.2.1 Podpora a vedení transplantačních systémů

Akční plán vyzývá členské státy, aby zvýšily efektivitu transplantačních systémů (prioritní opatření 6) . Za tímto účelem vytvoří členské státy v roce 2009 vlastní soubor vnitrostátních prioritních opatření. Tyto soubory poslouží jako základ k celkovému hodnocení toho, jak úspěšné byly členské státy při dosahování výše uvedených společných cílů.

Cílem členských států by mělo být vytvořit v úzké spolupráci s Komisí společný soubor ukazatelů sloužících k monitoringu strategií zabývajících se orgány a metodiku pro posouzení potenciálu každého členského státu. Je třeba přijmout společné definice pojmů a metodiku, aby mohly být vyhodnoceny výsledky transplantačních systémů. Komise bude členským státům nápomocna při plnění tohoto cíle zejména tím, že bude vydávat doporučení ad hoc na základě pravidelného podávání zpráv. Akční plán dále vyzývá členské státy, aby podporovaly partnerské projekty a programy vzájemného hodnocení, které by měly být součástí dobrovolného procesu vzájemného učení. Vzájemná hodnocení by měla zahrnovat přezkoumání stávajících strategií, programů nebo institucionálních ujednání identifikovaných jako osvědčené postupy v různých souborech vnitrostátních prioritních opatření. To by mohl být pro členské státy užitečný nástroj při vytváření a provádění účinnějších a efektivnějších strategií.

3.2.2 Výměna orgánů mezi členskými státy

Výměna orgánů mezi členskými státy je již běžným postupem. Mezi počtem orgánů vyměněných mezi členskými státy, které zřídily subjekty a stanovily pravidla pro mezinárodní výměnu orgánů, jako je Eurotransplant a Scandiatransplant, a počtem orgánů vyměněných mezi ostatními členskými státy, jsou však velké rozdíly. Účastníci zapojení do nadace Eurotransplant si každoročně mezi sebou vymění okolo 20 % všech transplantovaných orgánů (přibližně 3 300 orgánů), přičemž pouhá 2 % orgánů směřují mimo tuto oblast nebo pocházejí z jiných zemí. Bez takových podrobných dohod o výměnách orgánů si členské státy vzájemně poskytují mnohem méně orgánů, avšak míra těchto výměn by se mohla zvýšit, pokud by existovaly dvoustranné dohody[12].

Tyto rozdíly v míře výměn ukazují, že dosud nebylo dosaženo plného potenciálu výměny orgánů. Pokud by k výměně orgánů mezi členskými státy nedocházelo, potenciální příjemci, kteří potřebují vzácný typ, by měli velmi nízkou naději najít orgán a dárci by současně nebyli bráni v úvahu, neboť by v pořadníku nebyli vhodní příjemci. To platí zejména pro „obtížně léčitelné“ pacienty (děti, naléhavé případy nebo pacienty s hypersenzitivitou, kteří potřebují velmi zvláštní kombinaci) a obecně pro malé členské státy. Cílem akčního plánu je proto vytvořit systém nebo strukturu pro výměnu orgánů pro naléhavé případy a obtížně léčitelné pacienty (prioritní opatření 8) . Pod vedením Komise a za finanční podpory Společenství by mohl být vytvořen nástroj informačních technologií na podporu tohoto opatření. Komise bude kromě toho podporovat členské státy při rozvoji strukturovaného systému výměn přebývajících orgánů s jinými členskými státy.

3.2.3 Dohody na úrovni celé EU o aspektech transplantačního lékařství

Akční plán silně podporuje dohody na úrovni celé EU o různých aspektech transplantačního lékařství (prioritní opatření 7) . Metoda spolupráce představuje ideální kontext pro jednání o společných problémech a přináší společná a sdílená řešení a mechanismy sledování. Členským státům se například doporučuje, aby vytvořily takové dohody na úrovni celé EU, které by řešily všechny aspekty týkající se transplantačního lékařství pro pacienty pocházející ze zemí mimo Společenství.

Ukazuje se, že tato metoda spolupráce je velmi účinná zejména při zjišťování hlavních výzev souvisejících se zvyšující se mobilitou pacientů, zejména v příhraničních regionech a v malých členských státech. Akční plán doporučuje, aby byly vytvořeny dohody na úrovni celé EU, které by vytyčovaly základní pravidla pro mobilitu pacientů uvnitř EU, pokud jde o transplantace, v souladu se zásadou volného pohybu příjemce služeb, jak je stanoveno ve Smlouvě o ES a v právních předpisech Společenství. Tyto dohody usnadní příslušné stávající postupy a vyřeší jakékoli problémy související se spravedlivou podstatou transplantačních systémů.

Rovněž je třeba podporovat společné chápání priorit a strategií budoucích výzkumných programů týkajících se dárcovství a transplantací orgánů. Vytvoření evropské sítě transplantačního výzkumu lze v souvislosti s dohodou na úrovni celé EU považovat za vytvoření společných priorit a cílů.

3.2.4 Obchodování s orgány

Jedním z potenciálních důsledků nedostatku orgánů je nelegální obchodování s lidskými orgány. Nelegální obchod s orgány lze spojovat s obchodováním s lidmi za účelem odnětí orgánů, což představuje vážné porušení základních práv a zejména lidské důstojnosti a fyzické nedotknutelnosti. Tyto praktiky provádějí skupiny organizovaného zločinu, které vytipují dárce v rozvojových zemích a odeberou mu orgány, které předají příjemcům v Evropské unii.

Je známo, že nejlepší cestou k potlačení nelegálního obchodování s orgány by v ideálním případě bylo zvýšit počet dostupných orgánů, a akční plán vyzývá členské státy, aby vytvořily dohody na úrovni celé EU o monitoringu míry rozšíření nelegálního obchodování s orgány v Evropě. Vzhledem k nedostatku výzkumných informací o této problematice pomohou takové dohody členským státům – prostřednictvím aktivní spolupráce a výměny informací – tuto záležitost prozkoumat a poté najít nejlepší způsob, jak nelegální obchodování s orgány monitorovat.

Komise bude současně nadále spolupracovat s jinými mezinárodními organizacemi, jako je Rada Evropy a Světová zdravotnická organizace, ve snaze bojovat proti nelegálnímu obchodováním s orgány.

3.3 Prioritní opatření pro zvýšení jakosti a bezpečnosti

Tato opatření jsou doplňková k evropskému právnímu rámci zmíněnému ve sdělení Komise o dárcovství orgánů a transplantacích[13]. Budoucí právní nástroj bude obsahovat zásady potřebné k vytvoření základního rámce jakosti a bezpečnosti v celé EU, včetně například vytvoření vnitrostátních příslušných orgánů a jiných relevantních struktur.

3.3.1 Zlepšení postupů sledování a registry

Akční plán má tento právní rámec doplnit prostřednictvím shromažďování informací ve formě registrů, které usnadní hodnocení výsledků po transplantaci (prioritní opatření 9) , což pomůže rozvoji dobré lékařské praxe v oblasti darování a transplantací orgánů. Hodnocení výsledků po transplantaci pomocí společných definic pojmů a metodiky, jak se navrhuje v akčním plánu, by mohlo pomoci v případě nutnosti podporovat registry na úrovni celé EU a v souladu se stávajícím evropským právním rámcem o ochraně osobních údajů, který tvoří zejména směrnice o ochraně údajů 95/46/ES, nebo vytvořit metodiku pro srovnávání výsledků stávajících registrů příjemců orgánů pro jejich sledování po transplantaci.

V zájmu zvýšení množství dostupných orgánů k transplantaci by se mělo rovněž zvážit využití širšího okruhu dárců (dárci, které lze z lékařského hlediska brát v úvahu pouze pro specifické příjemce za specifických okolností). Vzhledem k tomu, že publikované zkušenosti nejsou dostatečné k tomu, aby mohly být v praxi stanoveny limity bezpečnosti, doporučuje akční plán společné definice pojmů a metodiku s cílem pomoci stanovit přijatelnou míru rizika při využívání širšího okruhu dárců. Takové shromažďování informací dále pomůže stanovit přijatelnou míru rizika při využití širšího okruhu dárců.

Tato opatření nakonec členským státům pomohou rozvíjet a podporovat dobrou lékařskou praxi při darování a transplantacích orgánů na základě výsledků.

3.3.2 Společný akreditační systém

Akční plán rovněž hodlá rozvinout metodiku, která by mohla podpořit právní rámec EU tak, aby členské státy mohly akreditovat programy darování, odběru a transplantací orgánů. To by mohlo v dlouhodobém horizontu pomoci vytvořit společný akreditační systém pro programy darování/odběru a transplantací orgánů (prioritní opatření 10) na úrovni EU a poskytnout podporu střediskům na vynikající úrovni.

4. ZÁVĚRY A NÁSLEDNÁ OPATŘENÍ

Tento akční plán stanovil deset prioritních opatření s cílem pomoci členským státům řešit výzvy v oblasti darování a transplantací orgánů. Bude podporovat posílenou spolupráci mezi členskými státy a výměnu osvědčených postupů, což jsou klíčové prvky této strategie.

Tento postup spolupráce bude založen na zjištění a stanovení společných cílů a pokynů, na společně schválených kvantitativních a kvalitativních ukazatelích a měřítkách a zjištění a sdílení osvědčených postupů.

Na základě těchto opatření by měly členské státy vytvořit vlastní soubory vnitrostátních prioritních opatření. Akční plán poslouží jako základ k celkovému hodnocení toho, jak úspěšné byly členské státy při dosahování výše uvedených společných cílů. V roce 2012 bude proveden průběžný přezkum opatření, který vyhodnotí účinnost tohoto akčního plánu.

PŘÍLOHA: KONKRÉTNÍ NAVRHOVANÁ OPATŘENÍ

PROBLEMATIKA 1: ZVÝšENÍ DOSTUPNOSTI ORGÁNů CÍL 1: ČLENSKÉ STÁTY BY MĚLY DOSÁHNOUT PLNÉHO VYUŽITÍ POTENCIÁLU DÁRCOVSTVÍ OD ZEMŘELÝCH DÁRCŮ |

Prioritní opatření 1: Podpořit úlohu koordinátora dárcovství transplantátu v každé nemocnici, kde existuje potenciál pro darování orgánů. |

Opatření 1.1 Začlenit do souboru vnitrostátních prioritních opatření cíl postupně v nemocnicích zřídit funkci koordinátora dárcovství transplantátu. Stanovit ukazatele pro monitoring tohoto opatření. | Opatření na úrovni členských států EK koordinuje a monitoruje |

Opatření 1.2 Podpořit zřízení mezinárodně uznávaných norem pro programy koordinátorů dárcovství transplantátu. | Opatření na úrovni EK |

Opatření 1.3 Podpořit zavedení účinných školicích programů pro koordinátory dárcovství transplantátu. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 1.4 Podpořit zřízení vnitrostátních nebo mezinárodních programů pro akreditaci koordinátorů dárcovství transplantátu. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Prioritní opatření 2: Podpořit programy zvyšování jakosti v každé nemocnici, kde existuje potenciál pro darování orgánů. |

Opatření 2.1 Začlenit do souboru vnitrostátních prioritních opatření cíl postupně v nemocnicích zavést programy zvyšování jakosti. Stanovit ukazatele pro monitoring tohoto opatření. | Opatření na úrovni členských států EK koordinuje a monitoruje |

Opatření 2.2 Podpořit dostupnost konkrétní metodiky programů zvyšování jakosti a vyškolení v této metodice. | Opatření na úrovni členských států EK koordinuje a monitoruje |

CÍL 2: ČLENSKÉ STÁTY BY MĚLY PODPOROVAT PROGRAMY PRO DÁRCOVSTVÍ OD ŽIJÍCÍCH DÁRCŮ VYUŽÍVAJÍCÍ OSVĚDČENÉ POSTUPY |

Prioritní opatření 3: Výměna osvědčených postupů týkajících se programů pro dárcovství od žijících dárců mezi členskými státy EU: podpora registrů žijících dárců. |

Opatření 3.1 Začlenit do souboru vnitrostátních prioritních opatření podporu programů pro altruistické dárcovství od žijících dárců obsahujících záruky na ochranu žijících dárců a pro předcházení nelegálnímu obchodování s orgány. | Opatření na úrovni členských států EK koordinuje a monitoruje |

Opatření 3.2 Podpořit rozvoj registrů žijících dárců v zájmu posouzení a zajištění jejich zdraví a bezpečnosti. | Opatření na úrovni členských států a EK |

CÍL 3: ZVÝŠIT POVĚDOMÍ VEŘEJNOSTI O DÁRCOVSTVÍ ORGÁNŮ |

Prioritní opatření 4: Zlepšit znalosti zdravotnického personálu a zájmových skupin pacientů o transplantacích orgánů a zlepšit jejich schopnost tyto informace sdělovat. |

Opatření 4.1 Začlenit do souboru vnitrostátních prioritních opatření uznání, jak významnou úlohu mají hromadné sdělovací prostředky, a potřebu zlepšit úroveň informovanosti veřejnosti o těchto otázkách. | Opatření na úrovni členských států EK koordinuje a monitoruje |

Opatření 4.2 Podpořit školicí programy zaměřené na schopnosti zdravotnického personálu a zájmových skupin pacientů sdělovat informace o transplantacích orgánů. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 4.3 Uspořádat pravidelná setkání na vnitrostátní úrovni (odpovědné orgány) s novináři a tvůrci veřejného mínění a reagovat na negativní informace o transplantacích. | Opatření na úrovni členských států EK koordinuje a monitoruje |

Prioritní opatření 5: Usnadnit identifikaci dárců orgánů v celé Evropě a přeshraniční dárcovství v Evropě. |

Opatření 5.1 Shromažďovat a šířit informace o právech občanů ohledně dárcovství orgánů v celé EU. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 5.2 Rozvíjet mechanismy usnadňující identifikaci přeshraničních dárců. | Opatření na úrovni členských států a EK |

PROBLEMATIKA 2: ZVÝšIT EFEKTIVITU A DOSTUPNOST TRANSPLANTAčNÍCH SYSTÉMů CÍL 4: PODPOROVAT A VÉST TRANSPLANTAČNÍ SYSTÉMY K VĚTŠÍ ÚČINNOSTI A DOSTUPNOSTI |

Prioritní opatření 6: Podněcovat v členských státech EU organizační modely dárcovství a transplantace orgánů. |

Opatření 6.1 Začlenit do souboru vnitrostátních prioritních opatření ad hoc doporučení výboru odborníků pro členské státy prostřednictvím pravidelného podávání zpráv. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 6.2 Podporovat partnerské projekty a vzájemná hodnocení. | Opatření na úrovni EK |

Opatření 6.3 Posoudit využití strukturálních fondů a jiných nástrojů Společenství k rozvoji transplantačních systémů. | Opatření na úrovni EK |

Opatření 6.4 Podporovat sítě referenčních středisek. | Opatření na úrovni EK |

Prioritní opatření 7: Podporovat dohody na úrovni celé EU o aspektech transplantačního lékařství. |

Opatření 7.1 Dohoda na úrovni celé EU o základních pravidlech pro mobilitu pacientů uvnitř EU a transplantace v souladu s právními předpisy Společenství. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 7.2 Dohoda na úrovni celé EU o všech otázkách týkajících se transplantačního lékařství pro pacienty ze zemí mimo Společenství. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 7.3 Dohoda na úrovni celé EU o monitoringu nezákonného obchodování s orgány. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 7.4 Dohoda na úrovni celé EU o společných prioritách a strategiích pro budoucí výzkumné programy. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Prioritní opatření 8: Usnadnit vzájemnou výměnu orgánů mezi vnitrostátními orgány. |

Opatření 8.1 Posoudit postupy nabídky přebývajících orgánů jiným zemím. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 8.2 Zavést postupy pro výměnu orgánů v naléhavých případech a pro obtížně léčitelné pacienty. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 8.3 Vytvořit nástroje informačních technologií na podporu předchozích opatření. | Opatření na úrovni členských států a EK |

PROBLEMATIKA 3: ZVÝšENÍ JAKOSTI A BEZPEčNOSTI CÍL 5: ZVÝŠIT JAKOST A BEZPEČNOST DAROVÁNÍ A TRANSPLANTACE ORGÁNŮ |

Prioritní opatření 9: Vyhodnocení výsledků po transplantaci. |

Opatření 9.1 Vytvořit společné definice pojmů a metodiku k vyhodnocení výsledků transplantací. | Opatření na úrovni EK |

Opatření 9.2 Vytvořit registr nebo síť registrů ke sledování příjemců orgánů. | Opatření na úrovni členských států a EK |

Opatření 9.3 Podpořit společné definice pojmů a metodiku s cílem pomoci stanovit přijatelnou míru rizika při využívání širšího okruhu dárců. | Opatření na úrovni EK |

Opatření 9.3 Vytvořit a podpořit dobrou lékařskou praxi v oblasti dárcovství a transplantace orgánů na základě výsledků, včetně využití širšího okruhu dárců. | Opatření na úrovni EK |

Prioritní opatření 10: Podpořit společný akreditační systém pro programy dárcovství/odběru a transplantace orgánů. |

[1] SEK(2007) 704, SEK(2007) 705.

[2] Posouzení dopadů ke sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě. Dárcovství a transplantace orgánů: opatření na úrovni EU, http://ec.europa.eu/health/ph_threats/human_substance/documents/organs_impact_en.pdf

[3] Popis projektů je uveden v posouzení dopadů připojeném k tomuto sdělení.

[4] Rada Evropy (2007).

[5] Viz např. Roels et al. (2002) a Simini (2000).

[6] ALLIANCE-O (2007b).

[7] Doporučení Rady Evropy (Rec (2005)11) o úloze a školení odborného personálu odpovědného za dárcovství orgánů.

[8] ETPOD.

[9] Doporučení Rady Evropy (Rec (2006)16) o programech zvyšování jakosti pro dárcovství orgánů.

[10] Matesanz a Miranda (2002). Též Matesanz a Miranda (1996).

[11] Průzkum Eurobarometr 2006.

[12] Například Itálie si nyní vyměňuje více orgánů s Řeckem a Slovenskem, s nimiž nedávno podepsala dvoustranné dohody (viz IGE (2007)).

[13]

Top