EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0705

Sdělení komise Radě a Evropskému parlamentu - Nástroj předvstupní pomoci (NPP) víceletý orientační finanční rámec pro období 2010–2012

/* KOM/2008/0705 konecném znení */

52008DC0705

Sdělení komise Radě a Evropskému parlamentu - Nástroj předvstupní pomoci (NPP) víceletý orientační finanční rámec pro období 2010–2012 /* KOM/2008/0705 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 5.11.2008

KOM(2008) 705 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

NÁSTROJ PŘEDVSTUPNÍ POMOCI (NPP) VÍCELETÝ ORIENTAČNÍ FINANČNÍ RÁMEC PRO OBDOBÍ 2010–2012

SDĚLENÍ KOMISE RADĚ A EVROPSKÉMU PARLAMENTU

NÁSTROJ PŘEDVSTUPNÍ POMOCI (NPP)VÍCELETÝ ORIENTAČNÍ FINANČNÍ RÁMEC PRO OBDOBÍ 2010–2012

Úvod

Víceletý orientační finanční rámec nástroje předvstupní pomoci (NPP) poskytuje informace o orientačním rozčlenění celkového objemu prostředků NPP, navrhovaných Komisí podle článku 5 nařízení (ES) č. 1085/2006 o zřízení NPP. Tento víceletý rámec slouží jako pojítko mezi politickým rámcem balíčku rozšíření a rozpočtovým procesem. Orientační rozčlenění prostředků navržené v tomto víceletém orientačním finančním rámci berou v úvahu víceleté orientační plánovací dokumenty, jež jsou vytvářeny pro každou přijímající zemi a pro program určený více příjemcům a jejichž prostřednictvím je předvstupní pomoc poskytována.

Víceletý orientační finanční rámec je založen na průběžném tříletém programovacím cyklu. Rámec pro léta N, N+1 a N+2 je zpravidla předkládán v posledním čtvrtletí roku N–2 jako součást balíčku rozšíření a představuje návrh na finanční vyjádření politických priorit vymezených v balíčku v souladu s finančním rámcem. Víceletý orientační finanční rámec předkládaný v tomto dokumentu se vztahuje na období 2010–2012. Uvádí jednak prostředky předvstupní pomoci přidělené na uvedené období jednotlivým zemím a složkám, jednak prostředky vyčleněné na program určený více příjemcům a na podpůrné výdaje.

Obecné politické priority předvstupního procesu jsou stanoveny v přístupových a evropských partnerstvích, výročních zprávách o pokroku a ve strategickém dokumentu o rozšíření, jež jsou součástí balíčku rozšíření, který je každoročně předkládán Radě a Evropskému parlamentu.

Strategické finanční plánování

1. Přidělení finančních prostředků jednotlivým zemím

Východiskem pro přidělování prostředků v roce 2007 byl závazek Komise zajistit, aby žádná z přijímacích zemí neobdržela méně prostředků než v roce 2006 a dále aby Bosna a Hercegovina a Albánie neobdržely méně prostředků, než kolik činí roční průměrná hodnota finanční pomoci, kterou obdržely v letech 2004 až 2006. Tento druhý bod souvisí se skutečností, že větší část finanční pomoci byla těmto zemím poskytnuta v roce 2004. V roce 2007 dosahovala míra využití téměř 100 % prostředků na závazky (včetně prostředků převedených do roku 2008, jež byly v plném rozsahu přiděleny na závazky).

Částky pro období počínající rokem 2008 byly vypočteny na základě přidělených prostředků v přepočtu na obyvatele, které v minulosti sloužily jako pomocný ukazatel potřeb a účinku. Podle tohoto měřítka by se měly země západního Balkánu dostat během doby platnosti stávajícího finančního rámce nad průměrnou hodnotu přidělených prostředků v přepočtu na obyvatele z let 2004–2006, jež získaly v rámci programu CARDS, tj. nad 23 EUR (v cenách z roku 2004). Podle víceletého orientačního finančního rámce pro období 2008–2010 by tohoto cíle mělo být dosaženo ve všech zemích západního Balkánu nejpozději v roce 2010. Částky určené pro západní Balkán v letech 2011 a 2012 zůstávají pro každou zemi v této výši. V případě Černé hory je objem přidělených prostředků na obyvatele vyšší než v případě ostatních potenciálních kandidátských zemí, neboť je i přes malou velikost země třeba počítat s určitou minimální výší prostředků potřebných k vybudování odpovídající administrativy. Celkové rozčlenění finančních prostředků mezi jednotlivé země bylo dodrženo. Výjimkou je Kosovo, jež získalo nové finanční prostředky, které navýšily finanční podporu v rámci NPP. Rozpočtový orgán poskytl v roce 2008 v rámci uvolnění nových finančních prostředků na podporu stability a rozvoje Kosova částku ve výši 60 milionů EUR. Požadavek na další dodatečné finanční prostředky pro rok 2009 (40 milionů EUR) byl předložen ve formě návrhu na změnu předběžného návrhu rozpočtu pro rok 2009 v návaznosti na dárcovskou konferenci konanou v červenci 2008.

Pro Chorvatsko a Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii jakožto kandidátské země se do roku 2008 počítá s částkou přesahující 30 EUR na obyvatele (v cenách z roku 2004). V případě Chorvatska zůstane tato úroveň zachována i v letech 2009 až 2012. Pokud jde o Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii, budou se příděly v přepočtu na obyvatele zvyšovat, neboť je i přes malou velikost země třeba počítat s určitou minimální výší prostředků nutných k vybudování odpovídající administrativy.

V případě Turecka budou příděly v přepočtu na obyvatele s ohledem na velikost a absorpční schopnosti země v průběhu let 2007–2012 postupně narůstat.

2. Příděly prostředků na jednotlivé složky pomoci

NPP je realizován prostřednictvím následujících pěti složek: I – pomoc při transformaci a budování institucí; II – přeshraniční spolupráce; III – regionální rozvoj; IV – rozvoj lidských zdrojů; a V – rozvoj venkova.

Složka I, pomoc při transformaci a budování institucí, pokrývá veškerá opatření spojená s budováním institucí a investice spojené s acquis communautaire; pomáhá přijímajícím zemím vybudovat administrativní a soudní kapacity a v závislosti na prioritách řeší opatření v rámci spolupráce, jež nejsou výslovně zahrnuta do ostatních složek.

Složka II, přeshraniční spolupráce, slouží podpoře přeshraničních činností mezi přijímajícími zeměmi navzájem a mezi přijímajícími zeměmi a členskými státy. Zahrnuje rovněž účast příjemců NPP v programech nadnárodní a meziregionální spolupráce Evropského fondu pro regionální rozvoj, resp. programech přímořských oblastí spadajících pod evropský nástroj sousedství a partnerství.

Složka III, regionální rozvoj, jíž mohou využívat kandidátské země, funguje podobně jako Evropský fond pro regionální rozvoj a Fond soudržnosti, a umožňuje tak přijímajícím zemím, aby se co nejvíce přiblížily k provádění strukturálních fondů podle pravidel vnější pomoci.

Složka IV, rozvoj lidských zdrojů, připravuje kandidátské země na programování, provádění a řízení Evropského sociálního fondu v rámci evropské strategie zaměstnanosti.

Složka V, rozvoj venkova, pomáhá kandidátským zemím v přípravě na programy rozvoje venkova, které jsou po přistoupení financovány z prostředků EU, a to tím, že předvstupní pomoc provádí prostřednictvím systémů, které se co nejvíce podobají systémům požadovaným po přistoupení.

Při určování přídělů prostředků na jednotlivé složky pomoci byla náležitá pozornost věnována tomu, nakolik jsou připraveny decentralizované systémy řízení potřebné k provádění složek III, IV a V ve stávajících kandidátských zemích. Bylo dbáno i na to, aby prostředky pro složku II, která se týká přeshraniční spolupráce s členskými státy, odpovídaly výši prostředků poskytnutých v rámci okruhu 1b Evropského fondu pro regionální rozvoj.

3. Další příděly

Podpůrné výdaje

Tyto prostředky pokrývají administrativní náklady, jež přímo souvisejí s prováděním NPP. V roce 2007 a 2008 jsou v nich zahrnuty rovněž administrativní náklady na postupné ukončování předvstupní pomoci, včetně pomoci pro Bulharsko a Rumunsko.

Příděl na program určený více příjemcům

Účelem programů určených více příjemcům je doplňovat vnitrostátní programy a posilovat multilaterální vztahy na západním Balkáně a v Turecku. Tato strategie se zaměřuje na oblasti, jež byly identifikovány jako klíčové pro evropskou integraci a stabilitu v regionu. Z těchto prostředků jsou financovány programy s regionálním dopadem či programy, v nichž lze docílit úspor z rozsahu nebo struktury v případě, jsou-li prováděny horizontálně v několika přijímajících zemích.

Programy financované z těchto prostředků podporují mj. Regionální institut pro veřejnou správu, Středoevropskou dohodu o volném obchodu (CEFTA), Radu pro regionální spolupráci a nový nástroj pro podporu občanské společnosti. Budování institucí je podporováno prostřednictvím nástroje TAIEX. Prostředky jsou přidělovány i na provádění auditů a hodnocení regionálních a vnitrostátních programů a dále na informační a komunikační činnost. Potřeby investic do malých a středních podniků, energetické účinnosti a rozvoje infrastruktury, jež jsou realizovány v úzké spolupráci s Evropskou investiční bankou a dalšími mezinárodními finančními institucemi, budou nadále podporovány z významné části prostředků přidělených na regionální a horizontální programy. Tato podpora bude upravena v návaznosti na diskuse o iniciativě týkající se infrastruktury v souvislosti s novým investičním rámcem pro západní Balkán. Uvedený rámec si klade za cíl zlepšit koordinaci a spolupráci mezi jednotlivými iniciativami, jež sponzorují dárci a mezinárodní finanční instituce aktivně působící na západním Balkáně. Další prioritou je vzdělávání, kde vzroste objem prostředků přidělených na stipendia.

Vysvětlení položek

Následující tabulka uvádí výše zmíněné číselné údaje v běžných cenách a v eurech . Uvádí příděly prostředků v členění podle zemí a složek, příděly na programy určené více příjemcům a příděly na podpůrné výdaje. Pro lepší srovnání jsou uvedeny i konečné číselné údaje za rok 2007 a aktualizované údaje za rok 2008 a 2009.

Víceletý orientační finanční rámec: Rozčlenění prostředků v rámci nástroje předvstupní pomoci pro období 2010–2012 na příděly mezi jednotlivé země a složky

Složka | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 |

CHORVATSKO |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 49 611 775 | 45 374 274 | 45 601 430 | 39 483 458 | 39 959 128 | 40 872 310 |

Přeshraniční spolupráce | 9 688 225 | 14 725 726 | 15 898 570 | 16 216 542 | 16 540 872 | 16 871 690 |

Regionální rozvoj | 45 050 000 | 47 600 000 | 49 700 000 | 56 800 000 | 58 200 000 | 59 348 000 |

Rozvoj lidských zdrojů | 11 377 000 | 12 700 000 | 14 200 000 | 15 700 000 | 16 000 000 | 16 040 000 |

Rozvoj venkova | 25 500 000 | 25 600 000 | 25 800 000 | 26 000 000 | 26 500 000 | 27 268 000 |

CELKEM | 141 227 000 | 146 000 000 | 151 200 000 | 154 200 000 | 157 200 000 | 160 400 000 |

BÝVALÁ JUGOSLÁVSKÁ REPUBLIKA MAKEDONIE |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 41 641 613 | 41 122 001 | 38 128 499 | 36 317 068 | 34 503 410 | 32 979 479 |

Přeshraniční spolupráce | 4 158 387 | 4 077 999 | 5 571 501 | 5 682 932 | 5 796 590 | 5 912 521 |

Regionální rozvoj | 7 400 000 | 12 300 000 | 20 800 000 | 29 400 000 | 35 000 000 | 39 400 000 |

Rozvoj lidských zdrojů | 3 200 000 | 6 000 000 | 7 100 000 | 8 400 000 | 9 400 000 | 10 580 000 |

Rozvoj venkova | 2 100 000 | 6 700 000 | 10 200 000 | 12 500 000 | 14 000 000 | 16 928 000 |

CELKEM | 58 500 000 | 70 200 000 | 81 800 000 | 92 300 000 | 98 700 000 | 105 800 000 |

TURECKO |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 256 702 720 | 256 125 297 | 233 200 653 | 211 312 664 | 230 620 919 | 250 900 336 |

Přeshraniční spolupráce | 2 097 280 | 2 874 703 | 9 399 347 | 9 587 336 | 9 779 081 | 9 974 664 |

Regionální rozvoj | 167 500 000 | 173 800 000 | 182 700 000 | 238 100 000 | 291 400 000 | 350 805 000 |

Rozvoj lidských zdrojů | 50 200 000 | 52 900 000 | 55 600 000 | 63 400 000 | 77 600 000 | 89 930 000 |

Rozvoj venkova | 20 700 000 | 53 000 000 | 85 500 000 | 131 300 000 | 172 500 000 | 197 890 000 |

CELKEM | 497 200 000 | 538 700 000 | 566 400 000 | 653 700 000 | 781 900 000 | 899 500 000 |

Složka | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 |

ALBÁNIE |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 54 318 790 | 62 117 756 | 70 917 079 | 82 711 421 | 84 301 650 | 85 987 683 |

Přeshraniční spolupráce | 6 681 210 | 8 582 244 | 10 282 921 | 10 488 579 | 10 698 350 | 10 912 317 |

CELKEM | 61 000 000 | 70 700 000 | 81 200 000 | 93 200 000 | 95 000 000 | 96 900 000 |

BOSNA A HERCEGOVINA |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 58 136 394 | 69 854 783 | 83 892 254 | 100 688 099 | 102 681 861 | 104 700 000 |

Přeshraniční spolupráce | 3 963 606 | 4 945 217 | 5 207 746 | 5 311 901 | 5 418 139 | 5 526 501 |

CELKEM | 62 100 000 | 74 800 000 | 89 100 000 | 106 000 000 | 108 100 000 | 110 200 000 |

ČERNÁ HORA |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 27 490 504 | 28 112 552 | 28 632 179 | 29 238 823 | 29 843 599 | 30 446 471 |

Přeshraniční spolupráce | 3 909 496 | 4 487 448 | 4 667 821 | 4 761 177 | 4 856 401 | 4 953 529 |

CELKEM | 31 400 000 | 32 600 000 | 33 300 000 | 34 000 000 | 34 700 000 | 35 400 000 |

SRBSKO |

Pomoc při transformaci a budování institucí | 181 496 352 | 179 441 314 | 182 551 643 | 186 206 679 | 189 956 810 | 193 801 948 |

Přeshraniční spolupráce | 8 203 648 | 11 458 686 | 12 248 357 | 12 493 321 | 12 743 190 | 12 998 052 |

CELKEM | 189 700 000 | 190 900 000 | 194 800 000 | 198 700 000 | 202 700 000 | 206 800 000 |

KOSOVO[1] |

Pomoc při transformaci a budování institucí[2] | 68 300 000 | 184 700 000 | 103 339 798 | 64 484 594 | 65 828 286 | 67 070 852 |

Přeshraniční spolupráce | 0 | 0 | 2 760 202 | 2 815 406 | 2 871 714 | 2 929 148 |

CELKEM | 68 300 000 | 184 700 000 | 106 100 000 | 67 300 000 | 68 700 000 | 70 000 000 |

PROGRAMY JEDNOTLIVÝCH ZEMÍ CELKEM |

1 109 427 000 | 1 308 600 000 | 1 303 900 000 | 1 399 400 000 | 1 547 000 000 | 1 685 000 000 |

2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 |

PROGRAMY JEDNOTLIVÝCH ZEMÍ CELKEM |

1 109 427 000 | 1 308 600 000 | 1 303 900 000 | 1 399 400 000 | 1 547 000 000 | 1 685 000 000 |

REGIONÁLNÍ A HORIZONTÁLNÍ PROGRAMY |

108 980 000 | 135 700 000 | 160 000 000 | 157 700 000 | 160 800 000 | 164 200 000 |

PODPŮRNÉ VÝDAJE |

44 793 000 | 54 000 000 | 56 500 000 | 64 600 000 | 75 000 000 | 80 500 000 |

CELKOVÝ SOUČET |

1 263 200 000 | 1 498 300 000 | 1 520 400 000 | 1 621 700 000 | 1 782 800 000 | 1 929 700 000 |

Údaje jsou v eurech, běžných cenách.

[1] Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244.

[2] V návrhu na změnu č. 1 předběžného návrhu rozpočtu na rok 2009 navrhla Komise v rámci uvolnění nových prostředků na podporu stability a rozvoje Kosova pro rok 2009 navýšení financování z prostředků NPP o 40 milionů EUR. Komise dále plánuje převést z kapitoly 1 rozpočtu 60 milionů EUR, jež byly původně vyčleněny na makrofinanční pomoc Kosovu, do kapitoly 22, jež bude prováděna v rámci NPP. Obě částky jsou předběžně zahrnuty do přídělů Kosovu v příslušné složce I uvedené v této tabulce.

Top