EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0323

Sdělení komise - Evropská iniciativa pro transparentnost - Rámcová pravidla pro styk se zástupci zájmových skupin (rejstřík a etický kodex) {SEC(2008) 1926}

/* KOM/2008/0323 konečném znení */

52008DC0323

Sdělení komise - Evropská iniciativa pro transparentnost - Rámcová pravidla pro styk se zástupci zájmových skupin (rejstřík a etický kodex) {SEC(2008) 1926} /* KOM/2008/0323 konečném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 27.5.2008

KOM(2008) 323 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE

Evropská iniciativa pro transparentnost Rámcová pravidla pro styk se zástupci zájmových skupin (rejstřík a etický kodex)

{SEC(2008) 1926}

SDĚLENÍ KOMISE

Evropská iniciativa pro transparentnostRámcová pravidla pro styk se zástupci zájmových skupin (rejstřík a etický kodex)

Komise dne 21. března 2007 přijala sdělení nazvané Opatření vyvozená ze zelené knihy „Evropská iniciativa pro transparentnost“[1], v němž oznámila rozhodnutí stanovit rámcová pravidla pro svůj styk se zástupci zájmových skupin. Toto rozhodnutí přepokládá:

- na jaře 2008 vytvořit a zprovoznit nový dobrovolný rejstřík pro zástupce zájmových skupin;

- navrhnout etický kodex, jehož dodržování bude podmínkou pro zápis do rejstříku a bude sledováno Komisí;

- zavést postup pro sledování a prosazování kodexu a pravidel používání rejstříku;

- zvýšit transparentnost intenzivnějším používáním konzultačních standardů Komise, zejména za pomoci standardní internetové stránky pro konzultace probíhající po internetu.

Toto sdělení:

- blíže vysvětluje uvedená opatření a informuje o pokroku dosaženém při jejich provádění;

- předkládá etický kodex vypracovaný v návaznosti na veřejnou konzultaci.

**********

Při provádění sdělení nazvaného Opatření vyvozená ze zelené knihy „Evropská iniciativa pro transparentnost“ měla Komise četné kontakty se zúčastněnými stranami a uspořádala otevřenou veřejnou konzultaci k předloze etického kodexu. Ve zpětné vazbě, kterou obdržela, byl patrný zájem všech skupin zúčastněných o další vysvětlení, zejména k definici činností a subjektů spadajících do oblasti použití rejstříku a dále k postupu pro sledování a prosazování kodexu a pravidel používání rejstříku.

Informace k výše uvedeným aspektům rámcových pravidel jsou podány v tomto sdělení.

1. DOBROVOLNÝ REJSTřÍK ZÁSTUPCů ZÁJMOVÝCH SKUPIN

Od jara 2008 bude rejstřík včetně svého internetového rozhraní a databáze nabízet uživatelsky přátelský přístup zástupcům zájmových skupin k elektronické registraci a jejím následným aktualizacím; široká veřejnost bude moci do rejstříku nahlížet.

Jak ukázala zpětná vazba, je zapotřebí podrobněji vyjasnit činnosti a subjekty, jež jsou do definic pojmů „zastupování zájmových skupin“ a „zástupce zájmových skupin“ zahrnovány.

1.1. “Zastupování zájmových skupin“: činnosti, u nichž se očekává registrace

„Zastupování zájmových skupin“, u nějž se očekává registrace, je vymezeno jako „činnosti vykonávané s cílem ovlivnit formulování politiky a rozhodovací procesy evropských orgánů“[2].

Tato definice nezahrnuje:

- činnosti spojené s právním či jiným odborným poradenstvím, pokud souvisí s výkonem základního práva na spravedlivé soudní řízení, včetně práva na obhajobu ve správním řízení; jedná se např. o činnosti vykonávané právníky či jinými odborníky zúčastněnými v uvedených řízeních;

- činnosti sociálních partnerů jakožto účastníků sociálního dialogu (odborů, organizací zaměstnavatelů); vykonávají-li však uvedené subjekty činnosti mimo rámec úkolů, jež jim svěřují Smlouvy, očekává se, že se zaregistrují v zájmu zajištění rovných podmínek mezi všemi zastupovanými zájmy;

- činnosti vykonávané na přímou žádost Komise, jako např. žádost ad hoc či pravidelnou žádost o věcné informace, údaje či odbornou konzultaci, výzvy k účasti na veřejných slyšeních či působení v poradních výborech a na jiných podobných fórech.

Komise si je vědoma toho, že poslání většiny organizací, jež se zastupováním zájmových skupin zabývají, je širší než jen výkon činností, u nichž se očekává registrace. Tyto organizace se zabývají mj. zpracováváním studií, statistik či jiných informačních a dokumentačních materiálů, prováděním školení a budováním kapacit členů a zákazníků, tedy činnostmi, jež do uvedené definice nespadají, pokud nejsou spojeny se zastupováním zájmových skupin.

Komise vyzývá evropské sítě, svazy, sdružení a platformy, aby v rámci seberegulace vytvářely společná, transparentní pravidla pro své členy, v nichž budou vyjmenovány činnosti spadající do uvedené definice.

1.2. “Zástupci zájmových skupin“: subjekty, jejichž registrace se očekává

Registrace se očekává pouze u subjektů, jež se zabývají výše popsaným zastupováním zájmových skupin, nikoli u fyzických osob.

S výjimkou místních, regionálních, vnitrostátních a mezinárodních správních orgánů[3] se očekává registrace všech subjektů, jež se zabývají činnostmi odpovídajícími výše uvedené definici, a to bez ohledu na jejich právní charakter.

Uvedené platí rovněž pro sociální partnery (organizace zaměstnavatelů a odbory), pokud se zabývají zastupováním zájmových skupin mimo specifický rámec sociálního dialogu. Platí to rovněž pro sdružení správních orgánů soukromoprávního charakteru či smíšené (soukromé/veřejné) struktury, jichž jsou správní orgány součástí, pokud vykonávají činnosti odpovídající výše uvedené definici.

2. ETICKÝ KODEX

V návaznosti na diskuse s různými evropskými sítěmi zúčastněných stran a po otevřené veřejné konzultaci, jež probíhala od 10. prosince 2007 do 15. února 2008, vypracovala Komise přiložený etický kodex (viz příloha), v němž zohlednila více než 60 příspěvků shromážděných během konzultace.

Subjekty, jež se hodlají registrovat, musí při registraci deklarovat svou připravenost řídit se tímto kodexem nebo profesním kodexem obsahujícím srovnatelná pravidla. Pokud při registraci prohlásí, že se řídí profesním kodexem obsahujícím srovnatelná pravidla, musí deklarovat připravenost daný kodex Komisi na její žádost předložit.

Konzultace ukázala širokou podporu pro stručně pojatý a konkrétní kodex, jak byl navržen v dokumentu určeném ke konzultaci. Řada organizací by však uvítala jeho ambicióznější pojetí: kodex by měl mít podle jejich názoru širší záběr a zahrnovat taková témata, jakými jsou střet zájmů či efekt otáčivých dveří. Uvedená témata však nespadají do působnosti Evropské iniciativy pro transparentnost. Na straně jedné je cílem rejstříku obecně zvýšit transparentnost ve vztazích mezi Komisí a zástupci zájmových skupin. Na straně druhé je podle názoru Komise otázka střetu zájmů jejích členů a zaměstnanců již upravena v řadě existujících norem, jež poskytují dostatečnou míru ochrany. Patří k nim např. Smlouvy, služební řád úředníků, kodex chování komisařů a kodex řádné správní praxe. Tyto normy platí pro komisaře a zaměstnance nejen po dobu jejich působení u Evropské komise, nýbrž i po jeho ukončení.[4]

Etický kodex odpovídá na řadu otázek vznesených během konzultace: zpřesňuje například definici předmětných činností a subjektů a komplexněji upravuje postup ke sledování a prosazování kodexu a pravidel používání rejstříku.

3. POSTUP KE SLEDOVÁNÍ A PROSAZOVÁNÍ KODEXU A PRAVIDEL POUžÍVÁNÍ REJSTřÍKU

Etický kodex obsahuje sedm jasných a ověřitelných pravidel, k jejichž dodržování se jeho signatáři zavazují. Komise přijme nápravná opatření pouze v případě, zjistí-li porušení jednoho či více těchto pravidel. Případem porušení se rozumí mj. zápis nesprávných či zavádějících údajů do rejstříku.

V případě podezření z porušení kodexu bude kdokoli oprávněn podat u Komise stížnost. V případě podání takovéto stížnosti požádá Komise před zahájením formálního řízení příslušný subjekt o podání vysvětlení a vyzve jej k dodržení pravidel či k opravě nesprávných či zavádějících údajů v rejstříku.

Je třeba stanovit postup pro případ podávání zlovolných stížnosí. V zájmu ochrany před takovými stížnostmi kodex stanoví, že stížnosti budou muset být pro posouzení Komisí odůvodněny konkrétními skutečnostmi. Bude-li stížnost odůvodněná, bude zahájeno správní řízení, v němž budou náležitě zohledněny zásada proporcionality a právo na obhajobu.

Komise přijme tato nápravná opatření:

- dočasné vyškrtnutí z rejstříku na určitou dobu či do doby, dokud registrovaný subjekt nezjedná nápravu; během doby dočasného vyškrtnutí budou pozastaveny rovněž všechny výhody, jež z registrace plynou;

- trvalé vyškrtnutí z rejstříku v případě vážného a trvalého nedodržování kodexu.

Výsledek správního řízení bude oznámen příslušnému subjektu. Stěžovatel bude vyrozuměn.

4. KONZULTAčNÍ POSTUPY A STANDARDNÍ šABLONA

Komise bude ve vzrůstající míře používat jednotnou šablonu pro prezentaci svých veřejných konzultací zahájených prostřednictvím konzultačních stránek příslušných generálních ředitelství a oznámených prostřednictvím jednotného přístupového místa pro všechny veřejné konzultace, portálu „Váš hlas v Evropě“. Tímto způsobem budou systémově propojeny konzultace s rejstříkem. Nezaregistrované subjekty tak budou informovány o registraci a budou se moci při předložení příspěvku do konzultace zaregistrovat.

5. INTERINSTITUCIONÁLNÍ PřÍSTUP

Výzva k registraci a přijetí etického kodexu bude platit pro zástupce zájmových skupin pouze ve styku s Evropskou komisí. Řada příspěvků do konzultace požaduje jediný interinstitucionální rejstřík a jediný interinstitucionální kodex. Komise vyzvala Evropský parlament, Výbor regionů a Hospodářský a sociální výbor, aby prozkoumaly možnost užší spolupráce v dané oblasti. Komise vítá pozitivní odezvu Evropského parlamentu na tento návrh a je připravena jednat s Parlamentem a Radou Evropské unie o rozvoji společného systému jediné registrace.

**********

Zaměstnancům Komise je adresováno doporučení, aby rejstřík používali jako referenční materiál pro kontakty a aby v rámci svých pracovních kontaktů vyzývali nezaregistrované subjekty v zájmu transparentnosti k registraci.

Komise pokládá registraci za důležitý příspěvek k transparentnosti, a proto vyzývá všechny organizace zabývající se zastupováním zájmových skupin, aby se zaregistrovaly.

PŘÍLOHA

Etický kodex pro zástupce zájmových skupin

Zastupování zájmových skupin tvoří legitimní součást demokratického systému. Evropská komise v rámci svých snah o posílení důvěry veřejnosti zřídila dobrovolný rejstřík a přijala tento etický kodex, s jejichž pomocí hodlá vnést více transparentnosti do zastupování zájmových skupin včetně jeho aktérů a jejich činností.

Tento etický kodex obsahuje sedm základních pravidel pro zastupování zájmových skupin. Subjekty, jež se hodlají registrovat, se při registraci zaváží řídit se tímto kodexem nebo prohlásí, že se již řídí profesním kodexem obsahujícím srovnatelná pravidla.

„Zastupování zájmových skupin“, u nějž se registrace očekává, je vymezeno jako „činnosti vykonávané s cílem ovlivnit formulování politiky a rozhodovací procesy evropských orgánů“.

Tato definice nezahrnuje:

- činnosti spojené s právním či jiným odborným poradenstvím, pokud souvisí s výkonem základního práva na spravedlivé soudní řízení, včetně práva na obhajobu ve správním řízení; jedná se např. o činnosti vykonávané právníky či jinými odborníky zúčastněnými v uvedených řízeních;

- činnosti sociálních partnerů jakožto účastníků sociálního dialogu (odborů, organizací zaměstnavatelů); vykonávají-li však uvedené subjekty činnosti mimo rámec úkolů, jež jim svěřují Smlouvy, očekává se, že se zaregistrují v zájmu zajištění rovných podmínek mezi všemi zastupovanými zájmy;

- činnosti vykonávané na přímou žádost Komise, jako např. žádost ad hoc či pravidelnou žádost o věcné informace, údaje či odbornou konzultaci, výzvy k účasti na veřejných slyšeních či působení v poradních výborech a na jiných podobných fórech.

Komise si je vědoma toho, že poslání většiny organizací, jež se zastupováním zájmových skupin zabývají, je širší než jen výkon činností, u nichž se očekává registrace. Tyto organizace se zabývají mj. zpracováváním studií, statistik či jiných informačních a dokumentačních materiálů, prováděním školení a budováním kapacit členů a zákazníků, tedy činnostmi, jež do uvedené definice nespadají, pokud nejsou spojeny se zastupováním zájmových skupin.

Zásady

Občané a další zúčastněné strany od zástupců zájmových skupin právem očekávají, že se budou chovat v souladu se zásadami otevřenosti, transparentnosti, čestnosti a bezúhonnosti.

Obdobně jsou přísnými pravidly zajišťujícími nestrannost vázáni i členové a zaměstnanci Komise. Příslušná ustanovení jsou veřejně známa a jsou obsažena ve Smlouvě o založení Evropského společenství, služebním řádu úředníků, kodexu chování komisařů a kodexu řádné správní praxe.

PRAVIDLA

Zástupci zájmových skupin jsou povinni:

1. uvést své jméno a název subjektu (subjektů), pro nějž (něž) pracují či který (které) zastupují;

2. neuvádět o sobě při registraci nesprávné údaje, jež by třetí strany a/nebo zaměstnance EU uváděly v omyl;

3. uvést zájmy a příp. také klienty či členy, jež zastupují;

4. zajistit, aby byly poskytnuté informace podle jejich nejlepšího vědomí a svědomí nezkreslené, úplné, aktuální a nezavádějící;

5. nezískávat a ani se nepokoušet získat informace či rozhodnutí nečestným způsobem;

6. nenavádět zaměstnance EU k tomu, aby jednali v rozporu s pravidly a normami chování, jež se na ně vztahují;

7. pokud zaměstnávají bývalé zaměstnance EU, respektovat jejich povinnost dodržovat pravidla a závazek mlčenlivosti, jimž podléhají.

JINÁ USTANOVENÍ

- Porušení kodexu: Registrované subjekty jsou obeznámeny a srozuměny s tím, že porušení výše uvedených pravidel ze strany jejich zástupců může vést k dočasnému či trvalému vyškrtnutí z rejstříku poté, co Komise provede správní řízení, jež bude náležitě zohledňovat zásadu proporcionality a právo na obhajobu.

- Stížnosti: Registrované subjekty jsou obeznámeny s tím, že je kdokoli oprávněn podat u Komise stížnost na podezření z porušení výše uvedených pravidel. Tato stížnost musí být odůvodněna konkrétními skutečnostmi.

- Zveřejňování příspěvků a jiných dokumentů: Registrované subjekty jsou obeznámeny s tím, že jejich příspěvky do veřejných konzultací budou zveřejňovány na internetu spolu s uvedením autora příspěvku s výjimkou případů, kdy autor příspěvku nesouhlasí se zveřejněním svých osobních údajů proto, že by takové zveřejnění poškodilo jeho oprávněné zájmy. Komise může být povinna na žádost a v souladu s nařízením (ES) č. 1049/2001 o přístupu k dokumentům zveřejnit korespondenci a ostatní dokumenty týkající se činností zástupců zájmových skupin.

[1] KOM(2007) 127 v konečném znění.

[2] KOM (2006) 194 v konečném znění: zelená kniha o Evropské iniciativě pro transparentnost

[3] Uvedené orgány budou moci do rejstříku zapsat své údaje, budou-li si to přát.

[4] Viz články 213 a 287 Smlouvy o založení Evropského společenství, kodex chování komisařů (zejména „Nezávislost a důstojnost“), služební řád úředníků (zejména články 11–18) a kodex řádné správní praxe (zejména „Objektivita a nestrannost“).

Top