52007SC1137

Komisijas dienestu darba dokuments kas pievienots Priekšlikumam Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 80/181/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām - Ietekmes novērtējuma kopsavilkums [COM(2007) 510 galīgā redakcija SEC(2007) 1136] /* SEC/2007/1137 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOPIENU KOMISIJA |

Briselē 10.9.2007

SEC(2007) 1137

KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS,

kas pievienots Priekšlikumam Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai, ar ko groza Direktīvu 80/181/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mērvienībām Ietekmes novērtējuma kopsavilkums [COM(2007) 510 galīgā redakcija SEC(2007) 1136]

Ietekmes novērtējums attiecas uz Direktīvu 80/181/EEK par mērvienībām. Direktīvā paredzēts, ka ES mērījumus veic metriskajās mērvienībās, taču tajā atļauts līdz 2009. gada beigām izmantot arī papildu rādītājus (nenosakot, kuri tie ir). Direktīvā ir paredzēts, ka pēc šā termiņa visiem rādītājiem jābūt vienīgi metriskajās mērvienībās, un tā rezultātā tirdzniecībā pāri Atlantijas okeānam marķējums nepārtraukti būs jāmaina, būtībā tādēļ, ka ES tiesību akti, kas regulē vienīgi metriskās sistēmas marķējumu, būs pretrunā ASV tiesību aktiem, kas paredz divējādu marķēšanu (metriskajā un ASV collu/mārciņu sistēmā).

Pamatojoties uz viedokļiem, kas par Komisijas dienestu darba dokumentu pausti sabiedriskajā apspriešanā, atbilstīgi Komisijas obligātajiem standartiem tika aplūkotas trīs iespējas.

- 1. iespēja. Neveikt nekādu darbību. Termiņa beigu klauzula nozīmē, ka papildu rādītāji ir atļauti līdz 2009. gada beigām. Iespējams, ka būtu jāpārskata spēkā esošo tiesību aktu kopums, kuros īpašos gadījumos paredzēti rādītāji nemetriskajās mērvienībās, piemēram, kcal . Nav pielāgošanās tehnikas attīstībai. Apvienotajai Karalistei un Īrijai būtu pienākums noteikt atlikušo atbrīvojumu (pinte, jūdze, trojas unce) beigu termiņu.

- 2. iespēja. Direktīvas atcelšana. Dalībvalstis varētu pieņemt savus tiesību aktus, kuri tāpat kā direktīva ir pamatoti ar starptautiskajiem standartiem. Šā iemesla dēļ dažas dalībvalstis varētu nolemt, ka tām vispār nebūs attiecīgu noteikumu. Savstarpēja atzīšana būtu spēkā saskaņā ar EK līguma 28. pantu.

- 3. iespēja. Direktīvas atjaunināšana. Direktīvas pieņemšana, lai novērstu nepilnības, kas iepriekš minētas sadaļā „Neveikt nekādu darbību”, t.i., uz nenoteiktu termiņu atļaut papildu rādītājus (colla, mārciņa). Papildu rādītāji attiecas uz nozarēm, kurās izmanto mērījumus, kam nav atbilstīgu metrisko mērvienību. Šī iespēja paredz, ka tiek saglabāta pašreizējā situācija un uz nenoteiktu termiņu pagarināti visi spēkā esošie atbrīvojumi attiecībā uz nemetrisko mērvienību izmantošanu. Turklāt vajadzības gadījumā atjaunināšana būs kā pielāgošanās tehnikas attīstībai (katals). Tiktu arī atcelts noteikums par to, ka Apvienotajai Karalistei un Īrijai jānosaka pārējo atbrīvojumu atcelšanas termiņš.

Iepriekšminētā 3. iespēja – „direktīvas atjaunināšana”– ir vislabākā, jo tādējādi tiek saglabāta pašreizējā situācija un nerodas jaunas administratīvās izmaksas, kuras šajā jomā ir saistītas galvenokārt ar marķēšanas izmaksām. Šajā iespējā ir iekļauta sinerģija starp papildu rādītāju izmantojuma paplašināšanu un elastīguma turpināmību attiecībā uz nemetrisko mērvienību izmantojumiem pašreizējā direktīvas izpildes praksē, jo īpaši nozarēs, kurās izmanto mērījumus, ko neizsaka metriskajās mērvienībās, piemēram, binārie mērījumi informācijas apstrādē (biti, baiti). Šī iespēja nodrošinātu pašreizējās prakses turpināšanu, kas kopumā izrādījusies veiksmīga. Apvienotajai Karalistei un Īrijai atļaujot turpmāk piemērot beztermiņa atbrīvojumus (pinte, jūdze, trojas unce), labumu gūs lielākā daļa to patērētāju, kuri vēlas, lai pašreizējā situācija turpinātos.

Galvenās izmaksas, kas rastos no pirmās iespējas – „neveikt nekādu darbību”, galvenokārt būtu administratīvās izmaksas, kas ir būtiskas, un ir iespējams, ka tās būtu visaugstākās mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, jo tiem ir mazāks darbības vēriens Lai saglabātu ietekmes novērtējuma samērīgumu, neveica pilnu aprēķinu, izmantojot standarta izmaksu modeli, bet gan balstījās uz diezgan līdzīgiem aprēķiniem no dažādām rūpniecības nozarēm.

Nav skaidrs, kādas izmaksas radītu otrā iespēja – „direktīvas atcelšana”, taču tās neapšaubāmi varētu būt ievērojamas un saistītas ar to, ka starptautiskos standartus dalībvalstis piemērotu atšķirīgi, tādējādi izraisot nenoteiktību un varbūt pat radot tirdzniecības ierobežojumus. Atsevišķos gadījumos finansiāli zaudējumi varētu būt arī pārprašanas dēļ, piemēram, nepareizas darbības rezultātā uz Marsa avarēja ASV kosmosa izpētes zonde Marslander , jo ražošanas fāzē collas/mārciņas rādītāji tika sajaukti ar metriskās sistēmas rādītājiem.

Ja atļautu vēl desmit gadus (tas ir ceturtais termiņš pēc 1989., 1999. un 2009. gada) izmantot papildu rādītājus, tas nozīmētu, ka pēc termiņa beigām būtu vajadzīgas būtiskas turpmākas izmaiņas vismaz trīs politikas jomās ( in vitro diagnostika, pārtikas preču marķējums un intelektuālā īpašuma tiesības), un Amerikas Savienotās Valstis to nevarētu uzskatīt par pozitīvu zīmi pārmaiņām; ļaujot izmantot vienīgi metriskās sistēmas marķējumu, tiktu radīti ES preču tirdzniecības ierobežojumi.