EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0013

Sdělení komise Evropskému parlamentu a Radě o akčním plánu Společenství v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat 2006-2010 {SEK(2006) 65}

/* KOM/2006/0013 konecném znení */

52006DC0013

Sdělení Komise Evropskému Parlamentu a Radě o akčním plánu Společenství v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat 2006-2010 {SEK(2006) 65} /* KOM/2006/0013 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 23.1.2006

KOM(2006) 13 v konečném znění

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o akčním plánu Společenství v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat 2006 – 2010 {SEK(2006) 65}

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

o akčním plánu Společenství v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat 2006 - 2010

(Text s významem pro EHP)

Úvod

Předložený akční plán Společenství v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat (dále jen „akční plán pro dobré životní podmínky zvířat“) představuje závazek Komise vůči občanům EU, zúčastněným stranám, Evropskému parlamentu a Radě jasně a uceleně popsat své plánované iniciativy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat pro nadcházející roky. Akční plán je rovněž odezvou na zásady stanovené Protokolem o ochraně a dobrých životních podmínkách zvířat připojeném Amsterodamskou smlouvou ke Smlouvě o ES.

Akční plán zajistí, aby iniciativy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat patřičně zohledňovaly velké rozpětí akcí, jejich evropský a mezinárodní rozměr a hodnotu a rozsah souvisejících a vzájemně propojených pravomocí, jak jsou v současné době přiděleny různým generálním ředitelstvím Komise. Akční plán tedy rovněž přispívá k lepší právní úpravě tím, že podporuje konsolidaci právních předpisů.

Akční plán pro dobré životní podmínky zvířat byl předmětem široké konzultace veřejnosti v souladu s interaktivní tvorbou politiky Evropské komise. Plán je doplněn o posouzení dopadů a dále stanoví individuální posouzení dopadů v souvislosti s budoucími iniciativami v oblasti právních předpisů. Kromě toho vypracovala Komise pracovní dokument, který má sloužit jako základ pro opatření přijatá v návaznosti na akční plán. Na tomto dokumentu pracovala a o příspěvky jej doplnila řídící skupina tvořená několika generálními ředitelstvími, která mají pravomoci v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, zejména generální ředitelství pro zemědělství, Společné výzkumné středisko, pro životní prostředí, podniky, rybolov, výzkum, energetiku a dopravu a obchod.

Cíle

Nejdůležitější cíle, kterých by Komise prostřednictvím tohoto akčního plánu chtěla dosáhnout, jsou:

Jasněji definovat směřování politik Společenství v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat pro nadcházející roky;

Nadále prosazovat přísné normy týkající se dobrých životních podmínek zvířat v EU a na mezinárodní úrovni;

Lépe koordinovat stávající zdroje a určit budoucí potřeby;

Podporovat budoucí vývoj ve výzkumu v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a alternativní metody k pokusům na zvířatech další podporou zásady tří „R“ ( R eplacement, R eduction, R efinement ), tj. nahrazení (pokusů na živých zvířatech), snížení (počtu používaných pokusných zvířat) a zdokonalení (metod pokusů).

Zajistit důslednější a koordinovanější přístup k ochraně a dobrým životním podmínkám zvířat ve všech oblastech politik Společenství, také s přihlédnutím k aspektům, jakým je sociálně-ekonomický dopad případných nových opatření.

Tyto cíle byly stanoveny na základě zkušeností, které Komise získala při plánování a přípravě různých iniciativ v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a jejich vyjednávání, a to jak v rámci Komise, tak i s členskými státy, různými orgány EU a stále se zvyšujícím počtem zúčastněných stran a mezinárodních organizací, které se těchto diskusí účastní. K dosažení těchto cílů a k zajištění strukturovanějšího přístupu v různých dotčených odvětvích bylo určeno pět hlavních oblastí akcí .

Tyto akce nemohou být považovány za samostatná opatření; mezi akcemi existují jasné vazby vyžadující koordinovaný a komplexní přístup. Období 2006 až 2010 je považováno za vhodné k tomu, aby se pokročilo v navržených akcích, doprovázených souvisejícím pravidelným monitorováním a hodnocením pokroku a rovněž plánováním na období po roce 2010, kdy bude první akční plán Společenství dokončen.

Pokud by plánovaná opatření zahrnovala další možné náklady pro dotyčné provozovatele, byly by tyto možné náklady důkladně zváženy v přiloženém posouzení dopadu pro tato opatření, přičemž by se braly v úvahu zejména cíle obnovené Lisabonské strategie růstu a zaměstnanosti.

OBLASTI AKCÍ

Jedná se o těchto pět hlavních oblastí akcí:

1. Modernizace stávajících minimálních norem týkajících se dobrých životních podmínek a ochrany zvířat v souladu s novými vědeckými poznatky a sociálně-ekonomickými hodnoceními a případně stanovení specifických minimálních norem pro druhy nebo otázky, které v současné době neupravují žádné právní předpisy EU. Zvláštní priorita bude udělena vypracování pravidel EU za účelem zajištění účinného prosazování těchto norem a zohlednění předpisů mezinárodního obchodu.

2. Prioritní podpora politicky orientovaného výzkumu budoucnosti v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat a uplatňování zásady tří „R“, aby byly dodržovány závazky vyplývající z protokolu připojeného ke Smlouvě o ES, podle nichž je při vytváření a provádění těchto politik třeba v plném rozsahu zohledňovat dobré životní podmínky zvířat, a aby při tom byl zároveň podporován vývoj alternativních metod k pokusům na zvířatech, jejich validace, provádění a kontrola.

3. Zavedení jednotných ukazatelů dobrých životních podmínek zvířat, aby bylo možné hierarchické zařazení použitých norem týkajících se dobrých životních podmínek zvířat (od minimálních norem až po vyšší normy) za účelem podpory vývoje zdokonalených výrobních a chovatelských metod respektujících normy týkající se dobrých životních podmínek zvířat a usnadnění jejich používání na mezinárodní úrovni a na úrovni EU. Na tomto základě budou systematicky prozkoumány možnosti štítkování, které by bylo jednotné pro celou EU.

4. Zajištění toho, aby majitelé / ošetřovatelé zvířat, ale rovněž i široká veřejnost, byli více angažováni a informováni o současných normách týkajících se dobrých životních podmínek a ochrany zvířat a plně si uvědomovali svou úlohu při podporování dobrých životních podmínek a ochrany zvířat. V případě hospodářských zvířat by to například mohlo znamenat spolupráci s maloobchodníky a výrobci s cílem usnadnit znovuzískání důvěry spotřebitelů a jejich informování o současných chovných praktikách, aby se mohli o koupi rozhodovat kvalifikovaněji, a také vypracování společných iniciativ v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, jejichž cílem by bylo usnadnění výměny informací a používání osvědčených postupů.

5. Nadále podporovat a zahajovat další mezinárodní iniciativy ke zvyšování povědomí a dosažení většího konsenzu o dobrých životních podmínkách zvířat, včetně navazování spolupráce s rozvojovými zeměmi za účelem prozkoumání obchodních příležitostí založených na výrobních systémech respektujících dobré životní podmínky zvířat. Společenství by rovněž mělo aktivně určit přeshraniční problémy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, jež by se mohly týkat domácích nebo hospodářských zvířat, volně žijících živočichů atd., a vytvořit mechanismus, pomocí něhož bude možné řešit tyto problémy pohotověji, účinněji a soudržněji.

Strategický základ pro vypracování těchto pěti oblastí akcí je stanoven v pracovním dokumentu Komise, jenž je připojen k tomuto sdělení.

Budoucí kroky

Nadále je třeba ve zvýšené míře usilovat o to, aby právní předpisy Společenství byly navrhovány rozumným a srozumitelným způsobem, a tím bylo usnadněno jejich jednotné provádění a prosazování. Politika Společenství týkající se dobrých životních podmínek zvířat musí vycházet z nejlepších dostupných vědeckých informací a rovněž zohledňovat hlavní zájmy občanské společnosti, sociálně-ekonomické následky a vztahy s mezinárodními obchodními partnery a organizacemi. Pro druhy, pro něž v současné době nejsou vymezeny žádné minimální normy ochrany, by rovněž měly být stanoveny zvláštní právní předpisy.

Posouzena bude rovněž otázka zjednodušení a zpřesnění stávajících právních předpisů, pokud ze zpráv a zkušeností vyplyne potřeba jejich přepracování nebo aktualizace. Rovněž bude zajištěno, aby vnitrostátní orgány jednaly v případech oznámených porušení předpisů Společenství týkajících se dobrých životních podmínek zvířat pohotově. Komise bude v tomto ohledu i nadále ostražitá a měla by také členské státy podporovat pořádáním školení pro zaměstnance příslušných orgánů členských států, jichž se budou moci účastnit rovněž zájemci z třetích zemí, zejména rozvojových zemí.

Společenství bude podporovat povýšení otázky dobrých životních podmínek zvířat na vědeckou disciplínu, a sice financováním výzkumu, podporou dialogu atd., čímž usnadní rozsáhlejší výměnu názorů a odborných znalostí. Komise bude usilovat o zajištění toho, aby dobré životní podmínky zvířat byly v plném rozsahu zohledňovány v souvisejících politikách, jako jsou zemědělská a výzkumná politika, politika v oblasti zdraví zvířat, bezpečnosti potravin, zkoušek chemických látek / hodnocení rizik atd. Zvláštní pozornost bude věnována provádění „ prohlášení tří „R“ “ přijatého dne 7. listopadu 2005 v Bruselu a vypracování akčního programu zaměřeného na zdokonalení pokusů na zvířatech, snížení jejich počtu a jejich nahrazení používáním alternativních metod. Pokud jde o širší problematiku dobrých životních podmínek a ochrany zvířat, mohla by větší koordinace mezi různými příslušnými generálními ředitelstvími Komise usnadnit vnitřní konzultace v rámci Komise. To by pomohlo zajistit, aby návrhy opatření s dopadem na dobré životní podmínky zvířat byly komplexně kontrolovány, zda jsou v souladu s Protokolem o ochraně a dobrých životních podmínkách zvířat připojeném ke Smlouvě o ES.

Komise bude usilovat o zavedení zvláštních, měřitelných ukazatelů dobrých životních podmínek zvířat, pokud již existují, do stávajících a budoucích právních předpisů Společenství. Za účelem vývoje těchto objektivních, měřitelných ukazatelů dobrých životních podmínek zvířat a jejich používání budou podporovány další výzkumné práce. Tímto způsobem je možné stanovit právní nástroj, pomocí něhož mohou být – vždy v souladu s mezinárodními obchodními pravidly WTO – validovány výrobní systémy, které uplatňují vyšší normy týkající se dobrých životních podmínek zvířat, než jsou minimální normy stanovené v právních předpisech. Vytvořen bude zvláštní marketingový a informační systém na podporu používání těchto vyšších norem týkajících se dobrých životních podmínek zvířat v EU a na celém světě a usnadnění jejich dodržování ze strany spotřebitelů EU. Řízení, modernizace a šíření těchto norem a rovněž vypracování relevantních sociálně-ekonomických studií a posouzení dopadů by mohlo být usnadněno zřízením evropského střediska nebo laboratoře pro dobré životní podmínky a ochranu zvířat.

Zlepšené strategie marketingu, štítkování a komunikace bude nutné rozvíjet a analyzovat, aby se spotřebitelé mohli o koupi rozhodovat kvalifikovaněji. Posouzena bude otázka vytvoření zvláštní informační platformy pro dobré životní podmínky zvířat s cílem usnadnit dialog a výměnu odborných zkušeností o těchto záležitostech mezi zúčastněnými stranami, jako jsou spotřebitelé, výrobci, maloobchodníci, průmysl atd.

Vytvořena bude evropská strategie pro komunikaci na téma dobrých životních podmínek zvířat v Evropě a jiných zemích, jejímž cílem bude informovat občany o rozdílech existujících mezi různými systémy živočišné výroby a také o nákladech a výhodách vyšších norem týkajících se dobrých životních podmínek zvířat. Součástí této strategie bude i analýza případného (pozitivního nebo negativního) dopadu na obchod v rozvojových zemích, které by chtěly vyvážet do EU. Vytvořeny budou zvláštní nástroje k lepšímu informování spotřebitelů a široké veřejnosti o moderních chovatelských technikách a otázkách dobrých životních podmínek zvířat. Nadále bude využíváno konzultací zúčastněných stran a pokračovat budou veřejné internetové diskuse za účelem zjištění veřejného mínění v počáteční fázi procesu formulování politiky. Tato strategie pro dobré životní podmínky zvířat bude zahrnuta i do jiných forem komunikace, které již Společenství vytvořilo v zemědělském a potravinářském odvětví.

Na mezinárodní úrovni bude Společenství plně podporovat a koordinovat činnosti mezinárodních organizací (např. Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat – OIE a Rady Evropy) v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. Společenství bude rovněž naléhat na WTO, aby v obchodu se zemědělskými produkty pokládala problematiku dobrých životních podmínek zvířat za neobchodní záležitost, a bude spolupracovat s mezinárodními obchodními partnery, kteří provádějí politiku týkající se dobrých životních podmínek zvířat, aby dosáhli společného postoje v souvislosti s prováděním norem přijatých ve vzájemné shodě, a to i v rámci zvláštních mnohostranných a dvoustranných dohod ES. Plánují se zvláštní iniciativy k usnadnění chápání otázky dobrých životních podmínek zvířat jako příležitosti pro obchod s rozvojovými zeměmi.

Rozpočtové úvahy

Samotné vypracování akčního plánu nemá pro rozpočet Společenství žádné důsledky. Případné rozpočtové důsledky každé jednotlivé akce budou zohledněny v posouzeních dopadů, která bude případně zapotřebí vypracovat v souvislosti s každou akcí v rámci stanoveného pro výdaje na veterinární a rostlinolékařská opatření na období 2007-2013.

Plánované akce v oblasti dobrých životních podmínek a ochrany zvířat [1]

Zvláštní akce | Předpoklá-daný časový plán |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu o provádění směrnice 98/58/ES o ochraně zvířat chovaných pro hospodářské účely | 2006* |

Vypracování návrhu na změnu rozhodnutí 2000/50/ES týkajícího se kontroly hospodářství | 2006* |

Podpora evropského partnerství mezi Komisí a průmyslem na podporu alternativních metod k pokusům na zvířatech | 2006* |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu týkající se různých systémů chovu nosnic | 2006* |

Následný průzkum postoje spotřebitelů k otázkám dobrých životních podmínek a ochrany hospodářských a jiných zvířat | 2006* |

Návrh na zohlednění obav veřejnosti v souvislosti s obchodováním s kočičí a psí srstí a s výrobky z ní vyrobených | 2006* |

Uspořádání evropské konference o dobrých životních podmínkách zvířat, která se uskuteční za rakouského předsednictví Rady | 2006* |

Lepší využívání stávající konzultační struktury (GIR[2]) za účelem udělení priority výzkumným pracem týkajícím se politiky v oblasti dobrých životních podmínek | od roku 2006 |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu o vývoji, validaci a právním přijímání alternativních metod k pokusům na zvířatech v oblasti kosmetických prostředků | 2006* |

Zdůvodnění a podpora návrhů ES předložených WTO v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, obchodu se zemědělskými produkty a povinného štítkování zemědělských produktů | 2006* |

Zvážení – na základě dostupných vědeckých informací a mezinárodně přijatých směrů (např. doporučení Rady Evropy) – potřeby další harmonizace dobrých životních podmínek zvířat pro jiné hospodářské druhy jako krocany a krůty nebo dojnice | 2006 |

Přípravné práce pro zřízení evropského střediska / laboratoře pro dobré životní podmínky a ochranu zvířat a validaci alternativních metod k pokusům na zvířatech | 2006 |

Plánování případného vytvoření zvláštní informační platformy pro dobré životní podmínky a ochranu zvířat | 2006 |

Koordinace postoje Společenství ohledně přijetí přepracovaných pokynů týkajících se umístění a péče v rámci úmluvy Rady Evropy ETS 123 (ochrana obratlovců používaných pro pokusné a jiné vědecké účely) a návrhu Komise na přepracování směrnice 86/609 týkající se ochrany zvířat používaných pro pokusné a jiné vědecké účely | 2006/2007* |

Vypracování návrhu na přepracování právních předpisů Společenství týkajících se ochrany zvířat při porážení nebo usmrcování, včetně usmrcování zvířat v rámci tlumení nákaz | 2007* |

Vypracování návrhu Komise o používání družicových navigačních systémů ve vozidlech v souvislosti s ochranou zvířat během dopravy (včetně technické podpory Společného výzkumného střediska Komise) a o rozvoji systému na sledování životních podmínek zvířat během dopravy v reálném čase | 2007* |

Zahrnutí zvláštní komunikační strategie pro dobré životní podmínky a ochranu zvířat do jiných forem komunikace, které již Společenství vytvořilo v zemědělském a potravinářském odvětví, včetně rozvoje internetových vzdělávacích nástrojů pro lepší informování společnosti, zejména dětí, o otázkách týkajících se dobrých životních podmínek a ochrany zvířat | 2007* |

Vytvoření zvláštních komunikačních nástrojů pro spolupráci s mezinárodními obchodními partnery s cílem dosažení společného postoje v souvislosti s prováděním norem přijatých ve vzájemné shodě | 2007 |

Pořádání školení pro zaměstnance příslušných orgánů členských států, které jsou odpovědné za prosazování předpisů týkajících se dobrých životních podmínek zvířat. Školení by se měli účastnit rovněž zájemci z třetích zemí, a zejména rozvojových zemí. To platí rovněž například pro účastníky z přistupujících zemí. | 2007* |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu o ochraně telat chovaných pro hospodářské účely | 2008* |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu o možnosti povinného systému štítkování kuřecího masa a výrobků z kuřecího masa založeného na dodržování norem týkajících se dobrých životních podmínek zvířat | 2008* |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu o ochraně prasat chovaných pro hospodářské účely | 2009* |

Identifikace norem humánního lovu do pastí s cílem jejich provedení v EU do roku 2014 | 2009* |

Předložení zprávy Radě a Evropskému parlamentu o vlivu genetických parametrů na dobré životní podmínky brojlerů a rodičů brojlerů | 2010* |

Zřízení databáze ke shromažďování a uchovávání informací souvisejících s právními předpisy Společenství týkajícími se dobrých životních podmínek zvířat a jejich předávání příslušným orgánům, výrobcům a spotřebitelům | 2010* |

Zpráva Radě a Parlamentu o dalším používání měřitelných ukazatelů v právních předpisech Společenství týkajících se dobrých životních podmínek zvířat (na základě výsledků výzkumného projektu na téma kvality ochrany zvířat za rok 2009) | 2010 |

Vytvoření právního nástroje k validaci zemědělských systémů, které uplatňují vyšší normy týkající se dobrých životních podmínek zvířat, než jsou minimální normy stanovené v právních předpisech | 2010 |

Případné vytvoření evropské normy kvality pro produkty pocházející z výrobních systémů respektujících dobré životní podmínky zvířat a vytvoření zvláštního technického a finančního systému na podporu používání vyšších norem týkajících se dobrých životních podmínek zvířat na evropské úrovni, a to s ohledem na jejich technický rozvoj a jejich šíření v Evropě a jinde | 2010 |

[1] * označuje akce, které již probíhají, byly oznámeny nebo jsou speciálně stanoveny právními předpisy Společenství.

[2] Groupe Interservice de Recherche.

Top