EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0301

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/301 z dnia 30 listopada 2015 r. uzupełniające dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zatwierdzenia i publikacji prospektu emisyjnego oraz upowszechniania reklam i zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 809/2004 (Tekst mający znaczenie dla EOG)

C/2015/8379

OJ L 58, 4.3.2016, p. 13–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/07/2019; Uchylony przez 32019R0979

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/301/oj

4.3.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 58/13


ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2016/301

z dnia 30 listopada 2015 r.

uzupełniające dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących zatwierdzenia i publikacji prospektu emisyjnego oraz upowszechniania reklam i zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 809/2004

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych i zmieniającą dyrektywę 2001/34/WE (1), w szczególności jej art. 13 ust. 7 zdanie trzecie, art. 14 ust. 8 zdanie trzecie oraz art. 15 ust. 7 zdanie trzecie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Celem dyrektywy 2003/71/WE jest harmonizacja wymogów dotyczących sporządzania, zatwierdzania i rozpowszechniania prospektów emisyjnych. W celu zapewnienia spójnej harmonizacji i uwzględnienia technicznego rozwoju rynków finansowych konieczne jest szczegółowe określenie tych wymogów, w szczególności wymogów dotyczących procesu zatwierdzania, publikacji oraz upowszechnianych informacji na temat oferty lub dopuszczenia do obrotu poza prospektem emisyjnym, z uwzględnieniem reklam.

(2)

Proces przeglądu i zatwierdzenia prospektu emisyjnego jest procesem wieloetapowym, w ramach którego decyzja właściwego organu krajowego o zatwierdzeniu prospektu pociąga za sobą kolejne rundy analizy i opracowywania projektu prospektu po stronie emitenta, oferującego lub osoby wnioskującej o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym w celu zagwarantowania, że prospekt spełnia wymóg kompletności, w tym spójności i zrozumiałości przedstawionych w nim informacji. W celu zapewnienia emitentom, oferującym lub osobom wnioskującym o dopuszczenie do obrotu większej pewności co do procesu zatwierdzania konieczne jest określenie, jakie dokumenty należy przedstawiać właściwym organom krajowym na różnych etapach cyklu zatwierdzania prospektu emisyjnego.

(3)

Projekt prospektu emisyjnego należy zawsze przedkładać właściwemu organowi krajowemu w formacie elektronicznym umożliwiającym wyszukiwanie oraz za pośrednictwem środków elektronicznych akceptowanych przez ten organ. Ponieważ format elektroniczny umożliwiający wyszukiwanie pozwala właściwym organom krajowym wyszukiwać konkretne terminy lub słowa w prospekcie, ułatwia on szybszą weryfikację i przyczynia się do zapewnienia efektywnego i terminowego procesu przeglądu.

(4)

Z wyjątkiem pierwszego projektu prospektu emisyjnego konieczne jest, aby każdy projekt prospektu przedłożony właściwemu organowi krajowemu zawierał wyraźne wskazanie zmian dokonanych w stosunku do uprzednio przedłożonego projektu oraz wyjaśnienie sposobu, w jaki wprowadzone zmiany eliminują wszelkie przypadki niekompletności, o których powiadomił właściwy organ krajowy. Przy każdym przedłożeniu projektu prospektu emisyjnego właściwemu organowi krajowemu należy przedłożyć zarówno wersję oznaczoną z wyróżnionymi wszystkimi zmianami w stosunku do uprzednio przedłożonego projektu, jak i wersję nieoznaczoną, w której takie zmiany nie są wyróżnione.

(5)

Jeżeli informacje podlegające ujawnieniu zawarte w odpowiednich załącznikach do rozporządzenia Komisji (WE) nr 809/2004 (2) nie mają zastosowania lub, zważywszy na charakter emisji lub emitenta, nie mają znaczenia w przypadku konkretnego prospektu emisyjnego, informacje takie należy wskazać właściwemu organowi krajowemu w celu zminimalizowania ewentualnych opóźnień w procesie przeglądu.

(6)

W celu zapewnienia efektywnego wykorzystania zasobów właściwy organ krajowy powinien mieć prawo zakończyć proces przeglądu bez zatwierdzenia prospektu emisyjnego, jeżeli stanie się dla niego oczywiste, że emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu nie jest w stanie spełnić wymogów systemu prospektu emisyjnego.

(7)

Elektroniczna publikacja prospektów emisyjnych, w tym ostatecznych warunków, zapewnia inwestorom szybki i łatwy dostęp do zawartych w nich informacji. Wymaganie od inwestorów, aby zaakceptowali zastrzeżenie prawne, uiścili opłatę lub przeszli proces rejestracji w celu uzyskania dostępu do prospektu emisyjnego, utrudnia łatwy dostęp i nie powinno być dozwolone. Filtrów ostrzegających o tym, w których jurysdykcjach oferta jest przeprowadzana, oraz zobowiązujących inwestorów do ujawnienia ich państwa zamieszkania lub wskazania, że nie zamieszkują w określonym państwie lub na terytorium objętym konkretną jurysdykcją, nie należy uznawać za zastrzeżenia prawne.

(8)

Reklamy dotyczące oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu mogą stać się niedokładne lub wprowadzające w błąd w przypadku pojawienia się lub zauważenia nowego znaczącego czynnika, istotnego błędu lub niedokładności odnoszących się do informacji zawartych w prospekcie emisyjnym. Należy określić wymogi mające na celu zapewnienie, aby w przypadkach, w których reklamy staną się niedokładne lub wprowadzające w błąd ze względu na wystąpienie takiego nowego czynnika, istotnego błędu lub takiej niedokładności, reklamy takie były zmienianie.

(9)

Ponieważ prospekt emisyjny stanowi nadrzędne źródło informacji o ofercie publicznej lub dopuszczeniu do obrotu, wszelkie informacje rozpowszechniane na temat takich ofert i dopuszczeń do obrotu, niezależnie od tego, czy służą do celów reklamowych czy innych oraz czy są przekazywane ustnie czy na piśmie, powinny być zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym. Należy to zapewnić poprzez nałożenie wymogu, aby wszelkie rozpowszechniane informacje nie były sprzeczne ani nie odnosiły się do informacji, które są sprzeczne, z treścią prospektu emisyjnego. Ponadto należy zakazać rozpowszechniania informacji, które przedstawiają wyraźnie jednostronny pogląd na temat informacji zawartych w prospekcie emisyjnym. Co więcej, ponieważ alternatywne wskaźniki wyników mogą mieć nieproporcjonalny wpływ na decyzję inwestycyjną, należy zakazać umieszczania takich wskaźników w informacjach dotyczących oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu rozpowszechnianych poza prospektem emisyjnym, jeżeli nie są one zawarte w prospekcie.

(10)

Rozporządzenie (WE) nr 809/2004 zawiera przepisy dotyczące publikacji prospektu emisyjnego i upowszechniania reklam. Aby uniknąć powielania wymogów, należy skreślić niektóre przepisy rozporządzenia (WE) nr 809/2004.

(11)

Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowią projekty regulacyjnych standardów technicznych przedstawione Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

(12)

Zgodnie z art. 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 (3) urząd ten przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat takich projektów regulacyjnych standardów technicznych, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych ustanowionej na mocy art. 37 tego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE I ZATWIERDZENIE PROSPEKTU EMISYJNEGO

Artykuł 1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się regulacyjne standardy techniczne, które określają szczegółowo:

1.

reguły dotyczące zatwierdzania prospektu emisyjnego, o których mowa w art. 13 dyrektywy 2003/71/WE;

2.

reguły dotyczące publikacji prospektu emisyjnego określone w art. 14 ust. 1–4 dyrektywy 2003/71/WE;

3.

kwestię upowszechniania reklam, o których mowa w art. 15 dyrektywy 2003/71/WE;

4.

kwestię zgodności między ujawnianymi informacjami dotyczącymi oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym, z jednej strony, a informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym z drugiej, jak określono w art. 15 ust. 4 dyrektywy 2003/71/WE.

Artykuł 2

Złożenie wniosku o zatwierdzenie

1.   Emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym przedkłada właściwemu organowi drogą elektroniczną wszystkie projekty prospektu emisyjnego w formacie umożliwiającym wyszukiwanie. W momencie przedłożenia pierwszego projektu prospektu emisyjnego określa się punkt kontaktowy, któremu właściwy organ może przekazywać wszelkie pisemne powiadomienia drogą elektroniczną.

2.   Wraz z pierwszym projektem prospektu emisyjnego przedłożonym właściwemu organowi lub w trakcie procesu przeglądu emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym przedkładają również w formacie elektronicznym umożliwiającym wyszukiwanie:

a)

w przypadku gdy wymaga tego właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego zgodnie z art. 25 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 809/2004 lub z własnej inicjatywy – wykaz odniesień, w którym należy również wskazać wszelkie elementy określone w załącznikach I–XXX do rozporządzenia (WE) nr 809/2004, których nie uwzględniono w prospekcie emisyjnym, ponieważ ze względu na charakter emitenta, oferującego lub osoby wnioskującej o dopuszczenie do obrotu lub ze względu na charakter papierów wartościowych objętych ofertą publiczną lub dopuszczonych do obrotu nie miały one zastosowania.

W przypadku gdy nie przedkłada się wykazu odniesień i gdy kolejność elementów w projekcie prospektu emisyjnego nie pokrywa się z kolejnością informacji określonych w załącznikach do rozporządzenia (WE) nr 809/2004, w projekcie prospektu dodaje się adnotację na marginesie w celu wskazania, które sekcje prospektu odnoszą się do poszczególnych wymogów w zakresie ujawniania informacji. Do prospektu emisyjnego zawierającego adnotacje na marginesie dołącza się dokument wskazujący wszelkie elementy zawarte w odpowiednich załącznikach do rozporządzenia (WE) nr 809/2004, które nie zostały uwzględnione w prospekcie, ponieważ nie miały zastosowania ze względu na charakter emitenta, oferującego lub osoby wnioskującej o dopuszczenie do obrotu lub papierów wartościowych objętych ofertą publiczną lub dopuszczonych do obrotu;

b)

w przypadku gdy emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym zwraca się do właściwego organu macierzystego państwa członkowskiego o zezwolenie na pominięcie informacji w prospekcie emisyjnym na podstawie art. 8 ust. 2 dyrektywy 2003/71/WE – stosowny uzasadniony wniosek;

c)

w przypadku gdy emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym zwraca się do właściwego organu macierzystego państwa członkowskiego o powiadomienie właściwego organu przyjmującego państwa członkowskiego, po zatwierdzeniu prospektu, poprzez przekazanie świadectwa zatwierdzenia na podstawie art. 18 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE – stosowny wniosek;

d)

wszelkie informacje włączone do prospektu emisyjnego przez odniesienie, chyba że informacje takie zostały już zatwierdzone przez ten sam właściwy organ lub przedstawione mu zgodnie z art. 11 dyrektywy 2003/71/WE;

e)

wszelkie inne informacje uznane przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego, w sposób uzasadniony, za niezbędne do przeprowadzenia przeglądu i wyraźnie zażądane przez właściwy organ do tego celu.

Artykuł 3

Zmiany w projekcie prospektu emisyjnego

1.   Po przedłożeniu właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego pierwszego projektu prospektu emisyjnego, w przypadku gdy emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym składa kolejne projekty prospektu, kolejne projekty należy oznaczyć, tak aby wyróżnić wszystkie zmiany, których dokonano w poprzednim nieoznaczonym projekcie prospektu przedłożonym właściwemu organowi. Jeżeli wprowadzono jedynie nieznaczne zmiany, za dopuszczalne uznaje się oznaczenie fragmentów projektu prospektu emisyjnego ze wskazaniem wszystkich zmian w stosunku do poprzedniej wersji. Nieoznaczony projekt prospektu emisyjnego zawsze przedkłada się razem z projektem, w którym wyróżniono wszystkie zmiany.

W przypadku gdy emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym nie jest w stanie spełnić wymogu określonego w akapicie pierwszym ze względu na trudności techniczne związane z oznaczeniem prospektu emisyjnego, o każdej zmianie dokonanej w stosunku do poprzedniego projektu prospektu należy poinformować właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego na piśmie.

2.   W przypadku gdy właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego powiadomił, zgodnie z art. 5 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, emitenta, oferującego lub osobę wnioskującą o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym o tym, że jego zdaniem projekt prospektu emisyjnego nie spełnia wymogów kompletności, w tym spójności i zrozumiałości zawartych w nim informacji, do kolejnego składanego projektu prospektu dołącza się wyjaśnienie dotyczące środków zastosowanych w celu wyeliminowania przypadków niekompletności, o których powiadomił właściwy organ.

W przypadku gdy zmiany dokonane w stosunku do uprzednio złożonego projektu prospektu emisyjnego nie wymagają wyjaśnień lub w sposób oczywisty służą wyeliminowaniu przypadków niekompletności, o których powiadomił właściwy organ, za wystarczające uznaje się wskazanie, w których miejscach dokonano zmian w celu wyeliminowania przypadków niekompletności.

Artykuł 4

Ostateczne złożenie

1.   Z wyjątkiem wykazu odniesień, o którym mowa w art. 2 ust. 2 lit. a), do wniosku o zatwierdzenie ostatecznego projektu prospektu emisyjnego dołącza się wszelkie informacje, o których mowa w art. 2 ust. 2, które uległy zmianie w stosunku do poprzedniego wniosku. Ostateczny projekt prospektu emisyjnego nie może zawierać adnotacji na marginesie.

2.   W przypadku gdy nie dokonano żadnych zmian w uprzednio przedstawionych informacjach, o których mowa w art. 2 ust. 2, emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym potwierdza na piśmie, że nie dokonano żadnych zmian w uprzednio przedstawionych informacjach.

Artykuł 5

Otrzymanie i przetwarzanie wniosku

1.   Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego potwierdza otrzymanie wstępnego wniosku o zatwierdzenie prospektu emisyjnego na piśmie drogą elektroniczną jak najszybciej i nie później niż do końca godzin pracy w drugim dniu roboczym po otrzymaniu wniosku. W potwierdzeniu informuje się emitenta, oferującego lub osobę wnioskującą o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym o ewentualnym numerze referencyjnym wniosku o zatwierdzenie oraz o punkcie kontaktowym w ramach właściwego organu, do którego można kierować zapytania dotyczące wniosku. Data potwierdzenia nie wpływa na datę złożenia projektu prospektu emisyjnego w rozumieniu art. 13 ust. 2 dyrektywy 2003/71/WE, od której rozpoczynają bieg terminy powiadomień.

2.   Jeżeli właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego uzna, w sposób uzasadniony, że przedstawione mu dokumenty są niekompletne lub że potrzebne są dodatkowe informacje, na przykład ze względu na niespójność lub niezrozumiałość niektórych zawartych w nich informacji, wówczas powiadamia – pisemnie drogą elektroniczną – emitenta, oferującego lub osobę wnioskującą o dopuszczenie do obrotu o konieczności dostarczenia dodatkowych informacji oraz o przyczynach takiej konieczności.

3.   Jeżeli właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego uzna, że niekompletność ma niewielkie znaczenie lub że czas jest kwestią najwyższej wagi, może powiadomić emitenta, oferującego lub osobę wnioskującą o dopuszczenie do obrotu ustnie i wówczas nie następuje przerwanie biegu terminów zatwierdzenia prospektu, o których mowa w art. 13 ust. 4 dyrektywy 2003/71/WE.

4.   Jeżeli emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym nie jest w stanie lub nie chce dostarczyć dodatkowych informacji zgodnie z ust. 2, właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego ma prawo odmówić zatwierdzenia prospektu i zakończyć proces przeglądu.

5.   Właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego powiadamia emitenta, oferującego lub osobę wnioskującą o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym o swojej decyzji dotyczącej zatwierdzenia prospektu emisyjnego pisemnie drogą elektroniczną w dniu podjęcia decyzji. W przypadku odmowy zatwierdzenia prospektu emisyjnego decyzja właściwego organu musi zawierać przyczyny takiej odmowy.

ROZDZIAŁ II

PUBLIKACJA PROSPEKTU EMISYJNEGO

Artykuł 6

Publikacja prospektu emisyjnego w formie elektronicznej

1.   W przypadku publikacji w formie elektronicznej na podstawie art. 14 ust. 2 lit. c), d) lub e) dyrektywy 2003/71/WE prospekt emisyjny, czy to w formie pojedynczego dokumentu, czy składający się z kilku dokumentów:

a)

musi być łatwo dostępny po wejściu na stronę internetową;

b)

musi być zapisany w formacie elektronicznym umożliwiającym wyszukiwanie, którego nie można modyfikować;

c)

nie może zawierać hiperłączy z wyjątkiem linków do adresów elektronicznych, pod którymi dostępne są informacje włączone przez odniesienie;

d)

musi być zapisany w sposób umożliwiający jego pobranie i wydrukowanie.

2.   W przypadku gdy prospekt emisyjny zawierający informacje włączone przez odniesienie jest publikowany w formie elektronicznej, musi zawierać hiperłącza do każdego dokumentu zawierającego informacje włączone przez odniesienie lub do każdej strony internetowej, na której taki dokument opublikowano.

3.   Jeżeli prospekt emisyjny dotyczący papierów wartościowych objętych ofertą publiczną jest udostępniony na stronach internetowych emitentów lub pośredników finansowych lub na stronach rynków regulowanych, podmioty takie stosują środki, aby uniknąć kierowania oferty do rezydentów państw członkowskich lub państw trzecich, w których oferta publiczna papierów wartościowych nie jest prowadzona, takie jak zamieszczenie zastrzeżenia regulującego kwestię tego, kim są adresaci oferty.

4.   Dostęp do prospektu emisyjnego opublikowanego w formie elektronicznej nie może być uzależniony od:

a)

zakończenia procesu rejestracji;

b)

akceptacji zastrzeżenia prawnego;

c)

uiszczenia opłaty.

Artykuł 7

Publikacja ostatecznych warunków

Metoda publikacji ostatecznych warunków związanych z podstawowym prospektem emisyjnym nie musi być identyczna z metodą publikacji podstawowego prospektu emisyjnego, o ile wykorzystywana metoda publikacji jest jedną z metod wskazanych w art. 14 dyrektywy 2003/71/WE.

Artykuł 8

Publikacja w gazetach

1.   W celu zachowania zgodności z art. 14 ust. 2 lit. a) dyrektywy 2003/71/WE publikacja prospektu emisyjnego odbywa się przez zamieszczenie w gazecie o tematyce ogólnej lub finansowej o zasięgu ogólnokrajowym lub ponadregionalnym.

2.   Jeżeli właściwy organ jest zdania, że wybrana do publikacji gazeta nie spełnia wymogów określonych w ust. 1, wówczas wskazuje gazetę, której nakład jest uważany za odpowiedni do tego celu, biorąc pod uwagę zwłaszcza obszar geograficzny, liczbę mieszkańców oraz nawyki czytelnicze w każdym państwie członkowskim.

Artykuł 9

Publikacja ogłoszenia

1.   Jeżeli państwo członkowskie skorzysta z możliwości, o której mowa w art. 14 ust. 3 dyrektywy 2003/71/WE, dotyczącej wymogu publikacji ogłoszenia wskazującego, w jaki sposób prospekt emisyjny został podany do publicznej wiadomości i gdzie może zostać uzyskany, ogłoszenie takie zamieszcza się w gazecie, która spełnia wymogi dotyczące publikacji prospektów emisyjnych zgodnie z art. 8 niniejszego rozporządzenia.

Jeżeli ogłoszenie odnosi się do prospektu emisyjnego opublikowanego tylko do celu dopuszczenia papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym, w przypadku gdy papiery wartościowe tej samej klasy są już dopuszczone, można je umieścić w biuletynie takiego rynku regulowanego, niezależnie od tego, czy jest on wydawany w formie papierowej czy elektronicznej.

2.   Ogłoszenie publikuje się nie później niż w następnym dniu roboczym po dacie publikacji prospektu emisyjnego na podstawie art. 14 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE.

3.   Ogłoszenie zawiera następujące informacje:

a)

oznaczenie emitenta;

b)

typ, klasę oraz ilość papierów wartościowych, które mają zostać objęte ofertą lub których dotyczy wniosek o dopuszczenie do obrotu, zakładając, że informacje te są znane w momencie publikacji ogłoszenia;

c)

planowany harmonogram oferty/dopuszczenia do obrotu;

d)

oświadczenie, że prospekt emisyjny został opublikowany, oraz określenie miejsca, w którym można go uzyskać;

e)

adresy, pod którymi można uzyskać wersję papierową prospektu, oraz okres, przez jaki będzie ona publicznie dostępna;

f)

datę publikacji ogłoszenia.

Artykuł 10

Wykaz zatwierdzonych prospektów emisyjnych

Wykaz zatwierdzonych prospektów opublikowany na stronie internetowej właściwego organu, zgodnie z art. 14 ust. 4 dyrektywy 2003/71/WE, zawiera informacje o sposobie udostępnienia takich prospektów emisyjnych oraz o tym, gdzie można je uzyskać.

ROZDZIAŁ III

REKLAMY

Artykuł 11

Upowszechnianie reklam

1.   Jeżeli została upowszechniona reklama dotycząca oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym, a następnie opublikowano suplement do prospektu emisyjnego ze względu na powstanie lub zauważenie nowego znaczącego czynnika, istotnego błędu lub niedokładności odnoszącej się do informacji zawartych w prospekcie emisyjnym, wówczas należy upowszechnić zmienioną reklamę, jeżeli nowy znaczący czynnik, istotny błąd lub niedokładność odnosząca się do informacji zawartych w prospekcie emisyjnym sprawiają, że treść uprzednio upowszechnionej reklamy jest niedokładna lub wprowadza w błąd.

2.   Zmieniona reklama zawiera odniesienie do poprzedniej reklamy z zaznaczeniem, że poprzednią reklamę zmieniono ze względu na to, iż zawierała niedokładne lub wprowadzające w błąd informacje, oraz ze wskazaniem różnic pomiędzy obydwoma wersjami reklamy.

3.   Zmienioną reklamę upowszechnia się bez zbędnej zwłoki po publikacji suplementu. Z wyjątkiem reklam upowszechnianych ustnie zmienioną reklamę upowszechnia się przynajmniej z wykorzystaniem takich samych środków jak reklamę pierwotną.

Obowiązek zmiany reklamy nie ma zastosowania po ostatecznym zamknięciu oferty publicznej lub po upływie terminu, w którym rozpoczyna się obrót na rynku regulowanym, w zależności od tego, co wydarzy się później.

4.   Jeżeli zgodnie z dyrektywą 2003/71/WE prospekt emisyjny nie jest wymagany, każda reklama zawiera stosowne ostrzeżenie w tym zakresie, chyba że emitent, oferujący lub osoba wnioskująca o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym zdecyduje się opublikować prospekt emisyjny, który spełnia wymogi dyrektywy 2003/71/WE, rozporządzenia (WE) nr 809/2004 oraz niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 12

Zgodność do celów art. 15 ust. 4 dyrektywy 2003/71/WE

Informacje dotyczące oferty publicznej lub dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym ujawnione w formie ustnej lub pisemnej czy to do celów reklamowych, czy innych nie mogą:

a)

być sprzeczne z informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym;

b)

odnosić się do informacji, które są sprzeczne z informacjami zawartymi w prospekcie emisyjnym;

c)

przedstawiać wyraźnie jednostronnego poglądu na temat informacji zawartych w prospekcie emisyjnym, w tym przez ominięcie negatywnych aspektów takich informacji lub położenie na nie mniejszego nacisku niż na aspekty pozytywne;

d)

zawierać alternatywnych wskaźników wyników dotyczących emitenta, chyba że zawarto je w prospekcie emisyjnym.

Do celów lit. a)–d) informacje zawarte w prospekcie emisyjnym obejmują informacje zawarte w prospekcie emisyjnym, jeżeli został on już opublikowany, lub informacje, które mają zostać zawarte w prospekcie emisyjnym, jeżeli prospekt emisyjny zostanie opublikowany w późniejszym terminie.

Do celów lit. d) alternatywne wskaźniki wyników obejmują wskaźniki wyników, które są wskaźnikami finansowymi przeszłych lub przyszłych wyników finansowych, sytuacji finansowej lub przepływów środków pieniężnych innymi niż wskaźniki finansowe określone w mających zastosowanie ramach sprawozdawczości finansowej.

ROZDZIAŁ IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł 13

Zmiany w rozporządzeniu (WE) nr 809/2004

W rozporządzeniu (WE) nr 809/2004 wprowadza się następujące zmiany:

1.

w art. 1 skreśla się pkt 5 i 6;

2.

skreśla się art. 29–34.

Artykuł 14

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2015 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący


(1)  Dz.U. L 345 z 31.12.2003, s. 64.

(2)  Rozporządzenie Komisji (WE) nr 809/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. wykonujące dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie informacji zawartych w prospektach emisyjnych oraz formy, włączenia przez odniesienie i publikacji takich prospektów emisyjnych oraz rozpowszechniania reklam (Dz.U. L 149 z 30.4.2004, s. 1).

(3)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).


Top