EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0630

2012 m. liepos 12 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 630/2012, kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (EB) Nr. 692/2008 nuostatos dėl vandeniliu ir vandenilio ir gamtinių dujų mišiniais varomų variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo reikalavimų, atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį, ir specialios informacijos apie transporto priemones, kuriose įrengta elektros pavara, pateikimo informaciniame dokumente, suteikiant EB tipo patvirtinimą Tekstas svarbus EEE

OJ L 182, 13.7.2012, p. 14–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 048 P. 275 - 287

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2021; netiesiogiai panaikino 32017R1151

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/630/oj

13.7.2012   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 182/14


KOMISIJOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 630/2012

2012 m. liepos 12 d.

kuriuo iš dalies keičiamos Reglamento (EB) Nr. 692/2008 nuostatos dėl vandeniliu ir vandenilio ir gamtinių dujų mišiniais varomų variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo reikalavimų, atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį, ir specialios informacijos apie transporto priemones, kuriose įrengta elektros pavara, pateikimo informaciniame dokumente, suteikiant EB tipo patvirtinimą

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS KOMISIJA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

atsižvelgdama į 2007 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 715/2007 dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį iš lengvųjų keleivinių ir komercinių transporto priemonių (Euro 5 ir Euro 6) ir dėl transporto priemonių remonto ir priežiūros informacijos prieigos (1), ypač į jo 5 straipsnio 3 dalies a, f ir i punktus,

kadangi:

(1)

Komisijos komunikate Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui „Europos netaršių ir efektyviai energiją vartojančių transporto priemonių strategija“ (2) pripažįstama, kad yra daug įvairių technologijų (elektra, vandenilis, biodujos ir suskystinti biodegalai), kurios galėtų labai prisidėti prie strategijos „Europa 2020“ prioritetinių tikslų vystyti žiniomis ir inovacijomis pagrįstą ūkį (pažangus augimas) ir skatinti išteklius efektyviau naudojantį, ekologiškesnį ir konkurencingesnį ūkį (tvarus augimas) įgyvendinimo.

(2)

Artimiausiu metu ir netolimoje ateityje kelių transporto priemonėse greičiausiai ir toliau bus daugiausia naudojami vidaus degimo varikliai. Todėl, pritaikius vidaus degimo variklį prie netaršių degalų, pavyzdžiui, vandenilio (H2) arba vandenilio ir gamtinių dujų mišinių (H2GD), būtų galima lengviau pereiti nuo vidaus degimo variklių prie kitų rūšių elektros pavarų (elektros akumuliatoriaus, kuro elemento).

(3)

Atsižvelgiant į pavarų technologijų ateities neapibrėžtumą ir į tai, kad naujos technologijos gali užimti vis didesnę rinkos dalį, prie tų technologijų būtina pritaikyti dabartinius Europos tipo patvirtinimo teisės aktus.

(4)

H2 ir H2GD nėra tarp šiuo metu 2008 m. liepos 18 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 692/2008, įgyvendinančiame ir iš dalies keičiančiame Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 715/2007 dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį iš lengvųjų keleivinių ir komercinių transporto priemonių (euro 5 ir euro 6) ir dėl transporto priemonių remonto ir priežiūros informacijos prieigos (3), reglamentuojamų degalų rūšių. Todėl reikėtų išplėsti minėtame reglamente nustatytos tipo tvirtinimo procedūros taikymą tiems degalams.

(5)

2009 m. sausio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 79/2009 dėl vandenilinių variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo ir iš dalies keičiančiame Direktyvą 2007/46/EB (4) nustatyti saugos reikalavimai, taikomi tvirtinant variklinių transporto priemonių tipą, atsižvelgiant į vandenilio varomąją sistemą. Reikia užtikrinti ir aplinkos apsaugą, nes naudojant vandenilį kaip degalus vidaus degimo varikliuose išmetamas azoto oksido kiekis gali turėti poveikio aplinkai.

(6)

H2GD mišiniai į atmosferą išskiria tam tikrą kiekį teršalų, daugiausia angliavandenilių, anglies monoksidų, azoto oksidų ir kietųjų dalelių, kuriuos būtina aptarti.

(7)

Įvairias formules ir parametrus, naudojamus teršalų bandymų rezultatams nustatyti, reikėtų pritaikyti prie konkrečių aplinkybių, susijusių su H2 ir H2GD naudojimu vidaus degimo varikliuose, nes tos formulės ir parametrai labai priklauso nuo naudojamų degalų rūšies ir charakteristikų.

(8)

Reikėtų atnaujinti dokumentus, kuriuos gamintojas pateikia nacionalinėms patvirtinimo institucijoms, siekiant į juos įtraukti su H2, H2GD ir elektra varomomis transporto priemonėmis susijusią informaciją.

(9)

Todėl Reglamentas (EB) Nr. 692/2008 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas.

(10)

Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Motorinių transporto priemonių techninio komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamentas (EB) Nr. 692/2008 iš dalies keičiamas taip:

1.

2 straipsnis iš dalies keičiamas taip:

(a)

16 punktas pakeičiamas taip:

„16.   „hibridinė elektra varoma transporto priemonė (HEVTP)“– transporto priemonė, įskaitant transporto priemones, kurioms energija tiekiama naudojant degalus tik tam, kad būtų perkrautas elektrinis energijos (galios) akumuliavimo įtaisas, varomajai mechaninei traukai energiją gaunanti iš šių transporto priemonėje įtaisytų akumuliuotos energijos (galios) šaltinių:

a)naudojamų degalų;b)akumuliatoriaus, kondensatoriaus, smagračio (generatoriaus) ar kito elektrinio energijos (galios) akumuliavimo įtaiso;

(b)

Pridedami šie punktai:

„33.   „elektrinė jėgos pavara“– sistema, susidedanti iš vieno ar kelių elektros energijos akumuliavimo įtaisų, vieno ar kelių elektros srovės kondicionavimo įtaisų ir vienos ar kelių elektros mašinų, kurie akumuliuotą elektros energiją paverčia mechanine ratams perduodama energija, skirta transporto priemonei varyti;

34.   „tik elektra varoma transporto priemonė“– transporto priemonė, varoma tik elektros pavara;

35.   „mišrius H2GD degalus naudojanti transporto priemonė“– transporto priemonė, kuri gali būti varoma įvairiais vandenilio ir gamtinių dujų bei biometano mišiniais;

36.   „vandenilio kuro elementu varoma transporto priemonė“– transporto priemonė, varoma kuro elementu, kuriame iš vandenilio gauta cheminė energija paverčiama elektros energija, skirta transporto priemonei varyti.“

2.

Priedai iš dalies keičiami atsižvelgiant į šio reglamento priedą.

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2012 m. liepos 12 d.

Komisijos vardu

Pirmininkas

José Manuel BARROSO


(1)  OL L 171, 2007 6 29, p. 1.

(2)  COM(2010) 186 galutinis.

(3)  OL L 199, 2008 7 28, p. 1.

(4)  OL L 35, 2009 2 4, p. 32.


PRIEDAS

Reglamento (EB) Nr. 692/2008 priedai iš dalies keičiami taip:

1.

I priedas iš dalies keičiamas taip:

(a)

1,1 punktas pakeičiamas taip:

1.1.   Papildomi reikalavimai vienos rūšies degalus naudojančioms dujomis varomoms transporto priemonėms, dviejų rūšių degalus naudojančioms dujomis varomoms transporto priemonėms ir mišrius H2GD degalus naudojančioms transporto priemonėms“

(b)

1.1.1.1 punktas pakeičiamas taip:

„1.1.1.1.   „šeima“– SND, GD/biometanu ar H2GD varomų transporto priemonių tipų grupė, identifikuojama pagal pirminę transporto priemonę;“;

(c)

1.1.2 punktas pakeičiamas taip:

1.1.2.   Jeigu tai yra SND, GD/biometanu ar H2GD varomos transporto priemonės, EB tipo patvirtinimas suteikiamas pagal šiuos reikalavimus:“;

(d)

1.1.2.1. punktas papildomas šia pastraipa:

„Mišrius H2GD degalus naudojančių transporto priemonių atveju, mišinio sudėtyje gali būti nuo 0 proc. iki didžiausios gamintojo nurodytos procentinės vandenilio dalies. Pirminei transporto priemonei turi būti įmanoma pritaikyti bet kurios procentinės dalies mišinį, neviršijant gamintojo nurodyto intervalo. Jai taip pat turi būti įmanoma pritaikyti bet kurios rinkoje esančios sudėties GD/biometano mišinį, nepaisant to, kokia yra procentinė vandenilio dalis mišinyje.“;

(e)

1.1.2.2, 1.1.2.3 ir 1.1.2.4 punktai pakeičiami taip:

„1.1.2.2.

Jeigu tai yra SND, GD/biometanu varomos transporto priemonės, pirminė transporto priemonė bandoma taikant 1 tipo bandymą ir naudojant dviejų labiausiai besiskiriančių rūšių etaloninius degalus, nurodytus IX priede. GD/biometano atveju, jeigu nuo vienų dujinių degalų prie kitų pereinama iš esmės naudojant jungiklį, tvirtinant tipą jungiklis nenaudojamas.

Jeigu tai yra H2GD varomos transporto priemonės, pirminė transporto priemonė bandoma taikant 1 tipo bandymą ir naudojant šios sudėties degalus:

100 % H dujas;

100 % L dujas;

H dujų ir didžiausios gamintojo nurodytos procentinės vandenilio dalies mišinį;

L dujų ir didžiausios gamintojo nurodytos procentinės vandenilio dalies mišinį.

1.1.2.3.

Transporto priemonė laikoma atitinkančia reikalavimus, jeigu atlikus bandymus, kai naudojami 1.1.2.2 punkte nurodyti etaloniniai degalai, jos išmetamų teršalų kiekis neviršija nustatytų ribų.

1.1.2.4.

Jeigu tai yra SND arba GD/biometanu varomos transporto priemonės, išmetamų teršalų kiekio koeficientas „r“, taikomas kiekvienam teršalui, nustatomas taip:

Degalų rūšis

Etaloniniai degalai

r apskaičiavimas

SND

A degalai

Formula

B degalai

GD/biometanas

G20 degalai

Formula

G25 degalai

(f)

įterpiamas šis 1.1.2.5 punktas:

„1.1.2.5.

Jeigu tai yra mišrius H2GD degalus vartojančios transporto priemonės, išmetamų teršalų kiekio koeficientai „r1“ ir „r2“, taikomi kiekvienam teršalui, nustatomi taip:

Degalų rūšis

Etaloniniai degalai

r apskaičiavimas

GD/biometanas

G20 degalai

Formula

G25 degalai

H2GD

Vandenilio ir G20 mišinys, kurio sudėtyje yra didžiausia gamintojo nurodyta procentinė vandenilio dalis;

Formula

Vandenilio ir G25 mišinys, kurio sudėtyje yra didžiausia gamintojo nurodyta procentinė vandenilio dalis;

(g)

1.1.3 punkto pirma pastraipa pakeičiama taip:

„Suteikiant tipo patvirtinimą vienos rūšies degalus naudojančiai dujomis varomai transporto priemonei ir dviejų rūšių degalus naudojančioms dujomis varomoms transporto priemonėms, veikiančioms dujų režimu ir varomoms SND arba GD/biometanu, kaip tos pačios šeimos transporto priemonėms, 1 tipo bandymas atliekamas naudojant vienos rūšies etaloninius dujinius degalus. Tie etaloniniai degalai gali būti bet kokios rūšies dujiniai degalai. Transporto priemonė laikoma atitinkančia reikalavimus, jei atitinka šiuos reikalavimus:“;

(h)

įterpiamas šis 1.1.4 punktas:

1.1.4.   pirmasis bandymas atliekamas naudojant 100 % G20 arba G25 degalus, antrasis – vandenilio ir per pirmąjį bandymą naudotų tų pačių GD/biometano degalų mišinį, kurio didžiausią vandenilio procentinę dalį yra nurodęs gamintojas.

Transporto priemonė, išbandyta pagal pirmosios dalies sąlygas, laikoma atitinkančia reikalavimus, jeigu be 1.1.3 punkto a, e ir g papunkčiuose pateiktų reikalavimų ji atitinka šiuos reikalavimus:

a)

jeigu GD/biometano degalai yra etaloniniai G20 degalai, kiekvieno išmetamo teršalo kiekis dauginamas iš atitinkamo koeficiento (r1 – jeigu tai pirmasis bandymas ir r2 – jeigu tai antrasis bandymas), apskaičiuoto vadovaujantis 1.1.2.5 punkto nuostatomis, jeigu atitinkamas koeficientas didesnis už 1; jeigu atitinkamas koeficientas mažesnis už 1, pataisos nereikalingos;

b)

jeigu GD/biometano degalai yra etaloniniai G25 degalai, kiekvieno išmetamo teršalo kiekis dalinamas iš atitinkamo koeficiento (r1 – jeigu tai pirmasis bandymas ir r2 – jeigu tai antrasis bandymas), apskaičiuoto vadovaujantis 1.1.2.5 punkto nuostatomis, jeigu atitinkamas koeficientas mažesnis už 1; jeigu atitinkamas koeficientas didesnis už 1, pataisos nereikalingos;

c)

gamintojui paprašius, 1 tipo bandymas turi būti atliekamas naudojant keturių įmanomų derinių etaloninius degalus, vadovaujantis 1.1.2.5 punkto nuostatomis, kad nereikėtų daryti jokių pataisų;

d)

jeigu to paties variklio bandymai kartojami, pirmiausia apskaičiuojami rezultatų, gautų naudojant etaloninius G20 ar H2G20 degalus arba etaloninius G25 ar H2G25 degalus, kurių didžiausią vandenilio procentinę dalį yra nurodęs gamintojas, vidurkiai; vėliau, naudojant šiuos gautus vidurkius, apskaičiuojami r1 ir r2 koeficientai.“;

(i)

I.2.4 lentelė pakeičiama taip:

I.2.4.   lentelė

Bandymų reikalavimų taikymas suteikiant tipo patvirtinimą ir tipo išplėtimo patvirtinimą

Transporto priemonių kategorija

Priverstinio uždegimo variklį turinčios transporto priemonės, įskaitant naudojančias mišrius degalus

Slėginio uždegimo variklį turinčios transporto priemonės, įskaitant naudojančias mišrius degalus

Tik elektra varomos transporto priemonės

Vandenilio kuro elementais varomos transporto priemonės

Naudojančios vienos rūšies degalus

Naudojančios dviejų rūšių degalus (1)

Naudojančios mišrius degalus (1)

Naudojančios mišrius degalus

Naudojančios vienos rūšies degalus

Etaloniniai degalai

Benzinas (E5)

SND

GD/biometanas

Vandenilis

Benzinas (E5)

Benzinas (E5)

Benzinas (E5)

Benzinas (E5)

GD/biometanas

Dyzelinas (B5)

Dyzelinas (B5)

SND

GD/biometanas

Vandenilis

Etanolis (E85)

H2GD

Biodyzelinas

Dujiniai teršalai

(1 tipo bandymas)

Taip

Taip

Taip

Taip (4)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys) (4)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip (tik B5) (2)

Taip

Kietųjų dalelių masė ir kiekis

(1 tipo bandymas)

Taip

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip (tik B5) (2)

Taip

Teršalų išmetimas varikliui veikiant tuščiąja eiga

(2 tipo bandymas)

Taip

Taip

Taip

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(tik GD/biometanas)

Karterio išmetamas teršalų kiekis

(3 tipo bandymas)

Taip

Taip

Taip

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik GD/biometanas)

Išgaruojančių teršalų kiekis

(4 tipo bandymas)

Taip

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Patvarumas

(5 tipo bandymas)

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik GD/biometanas)

Taip (tik B5) (2)

Taip

Teršalų kiekis, išmetamas esant žemai temperatūrai

(6 tipo bandymas)

Taip

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip

(tik benzinas)

Taip (3)

(abi degalų rūšys)

Eksploatuojamų transporto priemonių atitiktis

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip (tik B5) (2)

Taip

Transporto priemonėje įrengta diagnostikos sistema

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

Išmetamo CO2 kiekis, degalų sąnaudos, elektros energijos sąnaudos ir elektrinė rida

Taip

Taip

Taip

Taip

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip

(abi degalų rūšys)

Taip (tik B5) (2)

Taip

Taip

Taip

Dūmų neskaidrumas

Taip (tik B5) (2)

Taip

(j)

4.9 punktas pakeičiamas taip:

„4.9.   SND, gamtinėmis dujomis arba H2GD varomos transporto priemonės atitikties patikra“;

(k)

4.9.1 punktas pakeičiamas taip:

4.9.1.   Produkcijos atitikties bandymai gali būti atliekami naudojant komercinius degalus, kurių C3 ir C4 koeficientas patenka į etaloninių degalų koeficientų intervalą (SND atveju) arba kurių Wobbe indeksas patenka į labiausiai besiskiriančių rūšių etaloninių degalų indeksų intervalą (GD ar H2GD atveju). Tokiu atveju patvirtinimo institucijai pateikiama degalų analizė.“;

(l)

3 priedėlis iš dalies keičiamas taip:

i)

3.2.2 punktas pakeičiamas taip:

„3.2.2.   Degalai“;

ii)

įterpiamas 3.2.2.1 punktas:

„3.2.2.1.   Nedidelės galios transporto priemonės: dyzelinas / benzinas / SND / GD arba biometanas / etanolis (E85) / biodyzelinas / vandenilis / H2GD (5)  (6)

iii)

Įterpiami šie 3.2.18–3.2.19.4.3 punktai:

„3.2.18.   Vandenilio tiekimo sistema: yra/nėra (7)

3.2.18.1.   EB tipo patvirtinimo numeris pagal Reglamentą (EB) Nr. 79/2009: …

3.2.18.2.   Vandenilio tiekimo sistemai skirtas elektroninis variklio valdymo įrenginys

3.2.18.2.1.   Gamyklinė(-s) markė(-s): …

3.2.18.2.2.   Tipas (-ai): …

3.2.18.2.3.   Išmetamųjų teršalų kiekio reguliavimo galimybės: …

3.2.18.3.   Kiti dokumentai

3.2.18.3.1.   Katalizatoriaus apsaugos priemonių, taikomų pereinant nuo benzino prie vandenilio ar atvirkščiai, aprašas: …

3.2.18.3.2.   Sistemos schema (elektros jungtys, vakuuminių jungčių papildomos žarnos ir kt.): …

3.2.18.3.3.   Ženklo brėžinys: …

3.2.19.   H2GD tiekimo sistema: yra/nėra (7)

3.2.19.1.   Vandenilio procentinė dalis degaluose (gamintojo nurodyta didžiausia dalis):

3.2.19.2.   EB tipo patvirtinimo numeris pagal JT EEK taisyklę Nr. 110 (8)

3.2.19. 3.   H2GD tiekimo sistemai skirtas elektroninis variklio valdymo įrenginys

3.2.19. 3.1.   Gamyklinė(-s) markė(-s): …

3.2.19. 3.2.   Tipas (-ai): …

3.2.19. 3.3.   Išmetamųjų teršalų kiekio reguliavimo galimybės: …

3.2.19. 4.   Kiti dokumentai

3.2.19. 4.1.   Katalizatoriaus apsaugos priemonių, taikomų pereinant nuo benzino prie H2GD ar atvirkščiai, aprašas: …

3.2.19. 4.2.   Sistemos schema (elektros jungtys, vakuuminių jungčių papildomos žarnos ir kt.): …

3.2.19. 4.3.   Ženklo brėžinys: …;

iv)

Įterpiami šie 3.3–3.3.2.4 punktai:

„3.3.   Elektrinis variklis

3.3.1.   3.3.1. Tipas (apvija, sužadinimas): …

3.3.1.1.   Didžiausia valandinė galia: … Kw

3.3.1.2.   Darbinė įtampa: … V

3.3.2.   Akumuliatorius

3.3.2.1.   Akumuliatoriaus elementų kiekis: …

3.3.2.2.   Masė: … kg

3.3.2.3.   Galia: … Ah (ampervalandėmis)

3.3.2.4.   Padėtis: …“;

v)

3 priedėlio 3.4.8 punktas pakeičiamas taip:

3.4.8.   Transporto priemonės elektrinė rida … … km (pagal JT EEK taisyklės Nr. 101 9 priedą) (9)

vi)

3.5.2.1–3.5.2.3 punktai pakeičiami taip:

3.5.2.1.   Degalų sąnaudos (miesto sąlygomis) … l/100 km arba m3/100 km arba kg/100 km (10)

3.5.2.2.   Degalų sąnaudos (užmiesčio sąlygomis) … l/100 km arba m3/100 km arba kg/100 km (10)

3.5.2.3.   Degalų sąnaudos (bendros) … l/100 km arba m3/100 km arba kg/100 km (10);

vii)

Įterpiami šie 3.5.3–3.5.4.3 punktai:

3.5.3.   Tik elektra varomų transporto priemonių elektros energijos sąnaudos … Wh/km

3.5.4.   Iš išorės įkraunamų hibridinių elektra varomų transporto priemonių elektros energijos sąnaudos

3.5.4.1.   Elektros energijos sąnaudos (A sąlyga, bendra vertė) … Wh/km

3.5.4.2.   Elektros energijos sąnaudos (B sąlyga, bendra vertė) … Wh/km

3.5.4.3.   Elektros energijos sąnaudos (bendra svertinė vertė) … Wh/km“;

2.

III priedas keičiamas taip:

(a)

3.3 punktas pakeičiamas taip:

3.3.   4.3.1.1 pastraipoje nurodytos išmetamosios dujos suprantamos kaip dujos, įskaitant metaną, vandenį ir vandenilį:

„… (HFID). Jis sukalibruojamas propano dujomis, išreikštomis anglies atomų (C1) ekvivalentu.

Metano (CH4) analizė:

Kaip analizatorius naudojamas dujų chromatografas, sujungtas su liepsnos jonizacijos detektoriumi (FID), arba angliavandenilių be metano atskyrimo tipo liepsnos jonizacijos detektorius (FID), sukalibruotas metano dujomis, išreikštomis anglies atomų (C1) ekvivalentu.

Vandens (H2O) analizė:

Analizatoriai turi būti nedispersinio infraraudonųjų spindulių (NDIR) sugėrimo tipo. NDIR sukalibruojamas vandens garais arba propilenu (C3H6). Jei NDIR sukalibruotas vandens garais, užtikrinama, kad kalibravimo metu vamzdžiuose ir sujungimuose nesikondensuoja vanduo. Jei NDIR sukalibruotas propilenu, analizatoriaus gamintojas pateikia informaciją propileno koncentracijos pavertimui atitinkama vandens garų koncentracija. Analizatoriaus gamintojas periodiškai ir ne rečiau kaip kartą per metus tikrina konvertavimo vertes.

Vandenilio (H2) analizė:

Analizatorius yra sektoriaus masės spektrometrijos tipo, sukalibruotas vandeniliu.

Azoto oksidas (NOx) …““;

(b)

įterpiamas šis 3.3.a punktas:

3.3.a.   4.5.1 pastraipoje nurodytos grynosios dujos suprantamos kaip dujos, įskaitant propileną:

„… propanas: (mažiausia koncentracija – 99,5 proc.).

propilenas: (mažiausia koncentracija – 99,5 proc.).““;

(c)

3.4 punktas papildomas taip:

„— H2GD: Formula g/l

A – GD/biometano kiekis H2GD mišinyje, išreikštas tūrio procentais.“;

(d)

3,8 punktas pakeičiamas taip:

3.8.   4 priedo 8 priedėlio 1.3 punkto antroji pastraipa turi būti suprantama taip:

„… Skiedimo koeficientas apskaičiuojamas taip:

 

Visiems etaloniniams degalams, išskyrus vandenilį:

Formula

 

Degalams, kurių sudėtis yra CxHyOz, taikoma bendroji formulė:

Formula

 

H2GD visų pirma taikoma ši formulė:

Formula

 

Vandenilio skiedimo koeficientas apskaičiuojamas taip:

Formula

 

IX priede nurodytų etaloninių degalų X vertės:

Degalai

X

Benzinas (E5)

13,4

Dyzelinas (B5)

13,5

SND

11,9

GD/biometanas

9,5

Etanolis (E85)

12,5

Etanolis (E75)

12,7

Vandenilis

35,03

Šiose lygtyse:

CCO2

=

CO2 koncentracija atskiestose išmetamosiose dujose, esančiose mėginių surinkimo maiše, išreikšta tūrio procentais;

CHC

=

HC koncentracija atskiestose išmetamosiose dujose, esančiose mėginių surinkimo maiše, išreikšta milijoninėmis anglies ekvivalento dalimis;

CCO

=

CO koncentracija atskiestose išmetamosiose dujose, esančiose mėginių surinkimo maiše, išreikšta milijoninėmis dalimis;

CH20

=

H2O koncentracija atskiestose išmetamosiose dujose, esančiose mėginių surinkimo maiše, išreikšta tūrio procentais;

CH20-DA

=

H2O koncentracija skiedimui naudojamame ore, išreikšta tūrio procentais;

CH2

=

vandenilio koncentracija atskiestose išmetamosiose dujose, esančiose mėginių surinkimo maiše, išreikšta milijoninėmis dalimis,

A

=

GD/biometano kiekis H2GD mišinyje, išreikštas tūrio procentais.“;“

3.

IV priedo 1 priedėlio 2.2 punkto pirmoji pastraipa papildoma šiuo tekstu:

„—

H2GD:

Formula

A – GD/biometano kiekis H2GD mišinyje, išreikštas tūrio procentais.“;

4.

IX priedo A skirsnio 1 dalis papildoma taip:

„Tipas: vidaus degimo varikliams skirtas vandenilis

Parametras

Vienetas

Ribos

Bandymo metodas

Mažiausia

Didžiausia

Vandenilio grynumas

Molio proc.

98

100

ISO 14687-1

Visas angliavandenilių kiekis

μmol/mol

0

100

ISO 14687-1

Vanduo (11)

μmol/mol

0

 (12)

ISO 14687-1

Deguonis

μmol/mol

0

 (12)

ISO 14687-1

Argonas

μmol/mol

0

 (12)

ISO 14687-1

Azotas

μmol/mol

0

 (12)

ISO 14687-1

CO

μmol/mol

0

1

ISO 14687-1

Siera

μmol/mol

0

2

ISO 14687-1

Kietosios dalelės (13)

 

 

 

ISO 14687-1

Tipas: kuro elementu varomoms transporto priemonėms skirtas vandenilis

Parametras

Vienetas

Ribos

Bandymo metodas

Mažiausia

Didžiausia

Vandeniliniai degalai (14)

Molio proc.

99,99

100

ISO 14687-2

Visas dujų kiekis (15)

μmol/mol

0

100

 

Visas angliavandenilių kiekis

μmol/mol

0

2

ISO 14687-2

Vanduo

μmol/mol

0

5

ISO 14687-2

Deguonis

μmol/mol

0

5

ISO 14687-2

Helis (He), azotas (N2), argonas (Ar)

μmol/mol

0

100

ISO 14687-2

CO2

μmol/mol

0

2

ISO 14687-2

CO

μmol/mol

0

0,2

ISO 14687-2

Bendras sieros junginių kiekis

μmol/mol

0

0,004

ISO 14687-2

Formaldehidas (HCHO)

μmol/mol

0

0,01

ISO 14687-2

Skruzdžių rūgštis (HCOOH)

μmol/mol

0

0,2

ISO 14687-2

Amoniakas (NH3)

μmol/mol

0

0,1

ISO 14687-2

Bendras halogenintų junginių kiekis

μmol/mol

0

0,05

ISO 14687-2

Kietųjų dalelių dydis

μm

0

10

ISO 14687-2

Kietųjų dalelių koncentracija

μg/l

0

1

ISO 14687-2

Tipas: H2GD

Vandenilio ir GD/biometano degalai, sudarantys H2GD mišinį, turi atskirai atitikti atitinkamus šiame priede pateiktus parametrus.“;

5.

XII priedas keičiamas taip:

a)

Antraštė pakeičiama taip:

„IŠMETAMO CO2 KIEKIO, DEGALŲ SĄNAUDŲ, ELEKTROS ENERGIJOS SĄNAUDŲ IR ELEKTRINĖS RIDOS NUSTATYMAS“;

b)

Įžanga pakeičiama taip:

„Šiame priede išdėstyti išmetamo CO2 kiekio, degalų sąnaudų, elektros energijos sąnaudų ir elektrinės ridos nustatymo reikalavimai“;

c)

3.1 punktas pakeičiamas taip:

3.1.   Techniniai CO2 kiekio, degalų sąnaudų, elektros energijos sąnaudų ir elektrinės ridos nustatymo reikalavimai yra JT EEK taisyklės Nr. 101 6–10 prieduose išdėstyti reikalavimai, išskyrus toliau nurodytas išimtis“;

(d)

1.4.3 punkto įžanginis sakinys pakeičiamas taip:

1.4.3.   Degalų sąnaudos, išreikštos l/100 km (jei tai benzinas, SND, etanolis (E85) ir dyzelinas) arba m3/100 km (jei tai GD/biometanas ir H2GD), apskaičiuojamos pagal šias formules:“;

e)

Pridedami šie f ir g punktai:

„f)

jei transporto priemonės yra su priverstinio uždegimo varikliais, kurių degalams naudojamas H2GD:

Formula

g)

kai transporto priemonės varomos dujiniu vandeniliu:

Formula

Vadovaujantis ankstesniu susitarimu su tipo patvirtinimo institucija ir tuo atveju, kai transporto priemonės varomos dujiniu arba skystuoju vandeniliu, užuot taikęs pirmiau pateiktą formulę, gamintojas gali taikyti šią formulę:

FC = 0,1 · (0,1119 · H 2 O + H 2)

arba kitą metodą, remiantis tokiais standartiniais protokolais kaip SAE J2572.“;

f)

Antra pastraipa pakeičiama taip:

„Šiose formulėse:

FC= degalų sąnaudos l/100 km (jei tai benzinas, etanolis, SND, dyzelinas arba biodyzelinas) arba m3/100 km (jei tai gamtinės dujos arba H2GD), arba kg/100 km, jei tai yra vandenilis;

HC= išmatuotasis išmetamų angliavandenilių kiekis g/km;

CO= išmatuotasis išmetamo anglies viendeginio kiekis g/km;

CO2= išmatuotasis išmetamo anglies dioksido kiekis g/km;

H2O= išmatuotasis H2O kiekis g/km;

H2= išmatuotasis H2 kiekis g/km;

A= GD/biometano kiekis H2GD mišinyje, išreikštas tūrio procentais;

D= bandymo degalų tankis;

Jei tai yra dujiniai degalai, tai yra jų tankis 15 °C temperatūroje.

d= teorinis atstumas (km), nuvažiuotas taikant 1 bandymą bandomos transporto priemonės;

p1 = slėgis (Pa) dujinių degalų bake prieš darbo ciklą;

p2 = slėgis (Pa) dujinių degalų bake po darbo ciklo;

T1 = temperatūra (K) dujinių degalų bake prieš darbo ciklą;

T2 = temperatūra (K) dujinių degalų bake po darbo ciklo;

Z1 = dujinių degalų spūdos faktorius esant p1 ir T1 ;

Z2 = dujinių degalų spūdos faktorius esant p2 ir T2 ;

V= dujinių degalų bako vidaus talpa (m3).

Spūdos faktorius pateiktas šioje lentelėje:

T(k)

p(bar)\

33

53

73

93

113

133

153

173

193

213

233

248

263

278

293

308

323

338

353

5

0,8589

0,9651

0,9888

0,9970

1,0004

1,0019

1,0026

1,0029

1,0030

1,0028

1,0035

1,0034

1,0033

1,0032

1,0031

1,0030

1,0029

1,0028

1,0027

100

1,0508

0,9221

0,9911

1,0422

1,0659

1,0757

1,0788

1,0785

1,0765

1,0705

1,0712

1,0687

1,0663

1,0640

1,0617

1,0595

1,0574

1,0554

1,0535

200

1,8854

1,4158

1,2779

1,2334

1,2131

1,1990

1,1868

1,1757

1,1653

1,1468

1,1475

1,1413

1,1355

1,1300

1,1249

1,1201

1,1156

1,1113

1,1073

300

2,6477

1,8906

1,6038

1,4696

1,3951

1,3471

1,3123

1,2851

1,2628

1,2276

1,2282

1,2173

1,2073

1,1982

1,1897

1,1819

1,1747

1,1680

1,1617

400

3,3652

2,3384

1,9225

1,7107

1,5860

1,5039

1,4453

1,4006

1,3651

1,3111

1,3118

1,2956

1,2811

1,2679

1,2558

1,2448

1,2347

1,2253

1,2166

500

4,0509

2,7646

2,2292

1,9472

1,7764

1,6623

1,5804

1,5183

1,4693

1,3962

1,3968

1,3752

1,3559

1,3385

1,3227

1,3083

1,2952

1,2830

1,2718

600

4,7119

3,1739

2,5247

2,1771

1,9633

1,8190

1,7150

1,6361

1,5739

1,4817

1,4823

1,4552

1,4311

1,4094

1,3899

1,3721

1,3559

1,3410

1,3272

700

5,3519

3,5697

2,8104

2,4003

2,1458

1,9730

1,8479

1,7528

1,6779

1,5669

1,5675

1,5350

1,5062

1,4803

1,4570

1,4358

1,4165

1,3988

1,3826

800

5,9730

3,9541

3,0877

2,6172

2,3239

2,1238

1,9785

1,8679

1,7807

1,6515

1,6521

1,6143

1,5808

1,5508

1,5237

1,4992

1,4769

1,4565

1,4377

900

6,5759

4,3287

3,3577

2,8286

2,4978

2,2714

2,1067

1,9811

1,8820

1,7352

1,7358

1,6929

1,6548

1,6207

1,5900

1,5623

1,5370

1,5138

1,4926

Jeigu reikiamos p ir T vertės nepateiktos lentelėje, spūdos faktorius apskaičiuojamas taikant lentelėje nurodytų spūdos faktorių linijinę interpoliaciją, pasirenkant vertes, kurios yra arčiausiai pageidaujamos vertės.“


(1)  Jeigu dviejų rūšių degalus naudojanti transporto priemonė jungiama su mišrius degalus naudojančia transporto priemone, taikomi abiejų bandymų reikalavimai.

(2)  Ši nuostata yra laikina, vėliau bus pasiūlyti kiti reikalavimai dėl biodyzelino ir vandenilio.

(3)  Bandymas naudojant benziną taikomas tik iki Reglamento (EB) Nr. 715/2007 10 straipsnio 6 dalyje nustatytų datų. Vėliau bandymas atliekamas naudojant abi degalų rūšis. Naudojami IX priedo B skirsnyje nurodyti bandomieji etaloniniai degalai E75.

(4)  Kai transporto priemonė varoma vandeniliu, apskaičiuojamas tik išmetamo NOx kiekis.“;

(5)  Išbraukti, jei netaikoma (tam tikrais atvejais nereikia nieko išbraukti, jeigu taikomas daugiau nei vienas punktas).

(6)  Transporto priemonės gali būti varomos tiek benzinu, tiek dujiniais degalais, bet kai benzino sistema yra pritaikyta avariniams atvejams arba tik užvedimui ir kai benzino bake telpa ne daugiau kaip 15 litrų benzino, tokios bandomos transporto priemonės bus laikomos transporto priemonėmis, kurios gali būti varomos tik dujiniais degalais.“;

(7)  Išbraukti, jei netaikoma (tam tikrais atvejais nereikia nieko išbraukti, jeigu taikomas daugiau nei vienas punktas).

(8)  OL L 72, 2008 3 14, p. 113.“;

(9)  OL L 158, 2007 6 19, p. 34.“

(10)  Išbraukti, jei netaikoma (tam tikrais atvejais nereikia nieko išbraukti, jeigu taikomas daugiau nei vienas punktas).“

(11)  Neturi būti kondensuotas.

(12)  Bendrai vandens, deguonies, azoto ir argono: 1 900 μmol/mol.

(13)  Vandenilio sudėtyje neturi būti dulkių, smėlio, purvo, lipų, aliejaus ar kitų medžiagų, kurių kiekis galėtų būti žalingas transporto priemonės (variklio), kuriai tiekiama energija, tiekimo sistemos įrangai.

(14)  Vandenilio degalų indeksas nustatomas iš 100 molio procentų atimant visą lentelėje išvardytų (visos dujos) ne vandenilio dujinių komponentų kiekį, išreikštą molio procentais. Jis mažesnis nei visų lentelėje nurodytų ne vandenilio komponentų didžiausių leidžiamų ribinių verčių suma.

(15)  Visų dujų vertė – tai lentelėje nurodytų ne vandenilio komponentų, išskyrus kietąsias daleles, susumavimas.


Top