32012R0259


Titel och referens

Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 259/2012 av den 14 mars 2012 om ändring av förordning (EG) nr 648/2004 vad gäller användningen av fosfater och andra fosforföreningar i tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk Text av betydelse för EES

 EUT L 94, 30.3.2012, s. 16–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

 BG  CS  DA  DE  EL  EN  ES  ET  FI  FR  GA  HU  IT  LT  LV  MT  NL  PL  PT  RO  SK  SL  SV

Text

BG ES CS DA DE ET EL EN FR GA IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV
html html html html html html html html html html html html html html html html html html html html html html html
pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf pdf
tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff tiff

Datum

Ämnesrubriker

Allmänna upplysningar

Förfarande

Förhållande mellan dokument

Text

Visa två språkversioner samtidigt: BG CS DA DE EL EN ES ET FI FR GA HU IT LT LV MT NL PL PT RO SK SL SV

Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 259/2012

av den 14 mars 2012

om ändring av förordning (EG) nr 648/2004 vad gäller användningen av fosfater och andra fosforföreningar i tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk

(Text av betydelse för EES)

EUROPAPARLAMENTET OCH EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 114,

med beaktande av Europeiska kommissionens förslag,

efter översändande av utkastet till lagstiftningsakt till de nationella parlamenten,

med beaktande av Europeiska ekonomiska och sociala kommitténs yttrande [1],

i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet [2], och

av följande skäl:

(1) I sin rapport av den 4 maj 2007 till rådet och Europaparlamentet gjorde kommissionen, i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 648/2004 [3], en utvärdering av användningen av fosfater i tvätt- och rengöringsmedel. Efter ytterligare analyser har det konstaterats att användningen av fosfater i tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk bör begränsas för att minska det bidrag fosfater i tvätt- och rengöringsmedel ger till eutrofieringsrisken och för att minska kostnaderna för avlägsnandet av fosfater i avloppsreningsanläggningar. Dessa besparingar uppväger kostnaden för att ändra på sammansättningen av tvättmedel för konsumentbruk med alternativ till fosfater.

(2) Effektiva alternativ till fosfatbaserade tvättmedel för konsumentbruk kräver små mängder andra fosforföreningar, nämligen fosfonater som kan vara skadliga för miljön om de används i ökande mängder. Även om det är viktigt att uppmuntra användningen av alternativa ämnen med en bättre miljöprofil än fosfater och andra fosforföreningar vid framställningen av tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk, bör dessa ämnen under normala användningsförhållanden inte medföra någon risk, eller medföra en lägre risk, för människor och/eller miljön. Därför bör Reach [4]-systemet, när det är lämpligt, användas för utvärdering av sådana ämnen.

(3) Samverkan mellan fosfater och andra fosforföreningar kräver ett genomtänkt val av omfattning och nivå för begränsningen av användningen av fosfater i tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk. Begränsningen bör inte bara gälla fosfater, utan även alla fosforföreningar, för att förhindra att de bara ersätts med andra fosforföreningar. Gränsen för fosforinnehåll bör vara så låg att den effektivt förhindrar försäljningen av fosfatbaserade tvättmedel för konsumentbruk, medan den bör vara så hög att den tillåter den minsta mängd fosfonater som behövs i alternativa sammansättningar.

(4) Det är för närvarande inte lämpligt att på unionsnivå utöka begränsningen av användningen av fosfater och andra fosforföreningar i tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk till att även omfatta tvätt- och rengöringsmedel avsedda att användas inom industrin och vid institutioner, eftersom lämpliga tekniskt och ekonomiskt genomförbara alternativ till användningen av fosfater i dessa tvätt- och rengöringsmedel ännu inte är tillgängliga. För maskindiskmedel för konsumentbruk kommer alternativen troligen att i en nära framtid bli mera allmänt tillgängliga. Det är därför lämpligt att föreskriva en begränsning av användningen av fosfater i sådana diskmedel. En sådan begränsning bör tillämpas från och med den tidpunkt i framtiden vid vilken alternativ till fosfater förväntas ha blivit allmänt tillgängliga, i syfte att stimulera utvecklingen av nya produkter. Det är också lämpligt att fastställa en högsta tillåten fosforhalt med utgångspunkt från olika rön, däribland föreliggande nationella begränsningar för fosfor i maskindiskmedel för konsumentbruk. Innan denna begränsning blir tillämplig i hela unionen bör kommissionen dock ges i uppgift att ingående bedöma gränsvärdet utifrån de mest aktuella uppgifter som finns att tillgå samt, om det är motiverat, lägga fram ett lagstiftningsförslag. Den bedömningen bör omfatta de effekter som maskindiskmedel för konsumentbruk med fosfornivåer över och under gränsvärdet som anges i bilaga VIa och alternativ till dessa diskmedel har på miljön, näringslivet och konsumenterna, med hänsyn tagen till frågor som deras kostnad, tillgänglighet, rengöringseffektivitet och påverkan på avloppsvattenreningen.

(5) Ett av syftena med denna förordning är att skydda miljön genom att minska eutrofieringen till följd av fosfor i tvätt- och rengöringsmedel som används av konsumenter. Det skulle därför inte vara lämpligt att tvinga medlemsstater som redan har begränsningar för fosfor i maskindiskmedel för konsumentbruk att anpassa de begränsningarna innan unionens begränsning blir tillämplig. Det är dessutom önskvärt att medlemsstaterna får tillåtelse att fasa in de begränsningar som fastställs i denna förordning så tidigt som möjligt.

(6) För att underlätta läsningen bör en definition av rengöring införas i förordning (EG) nr 648/2004, i stället för en hänvisning till relevanta ISO-standarder, och definitioner av tvättmedel för konsumentbruk och maskindiskmedel för konsumentbruk bör också införas. Det är vidare lämpligt att förtydliga definitionen av utsläppande på marknaden samt att införa en definition av tillhandahållande på marknaden.

(7) Det sätt på vilket kommissionen offentliggör förteckningarna över behöriga myndigheter och godkända laboratorier bör moderniseras, så att exakt information kan tillhandahållas så snabbt som möjligt.

(8) I syfte att anpassa förordning (EG) nr 648/2004 till vetenskapliga och tekniska framsteg, för att införa bestämmelser om lösningsmedelsbaserade tvätt- och rengöringsmedel och för att införa lämpliga individuella riskbaserade koncentrationsgränser för doftämnesallergener bör befogenheten att anta akter i enlighet med artikel 290 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt delegeras till kommissionen med avseende på ändringar av bilagorna till den förordningen, vilka är nödvändiga för att uppnå dessa mål. Det är av särskild betydelse att kommissionen genomför lämpliga samråd under sitt förberedande arbete, inklusive på expertnivå. kommissionen bör, då den förbereder och utarbetar delegerade akter, se till att relevanta handlingar översänds samtidigt till Europaparlamentet och rådet och att detta sker så snabbt som möjligt och på lämpligt sätt.

(9) Medlemsstaterna bör fastställa bestämmelser om sanktioner som ska gälla vid överträdelser av förordning (EG) nr 648/2004 och se till att de tillämpas. Dessa sanktioner bör vara effektiva, proportionella och avskräckande.

(10) Det är lämpligt att skjuta upp tillämpningen av de begränsningar som fastställs i denna förordning för att möjliggöra för aktörer, särskilt små och medelstora företag, att ändra sammansättningen på sina fosfatbaserade tvättmedel för konsumentbruk och maskindiskmedel för konsumentbruk genom att använda alternativ inom ramen för den normala produktutvecklingsprocessen för att därigenom minska kostnaderna för detta.

(11) Eftersom målen för denna förordning, nämligen att minska bidraget från fosfater i tvätt- och rengöringsmedel för konsumentbruk till eutrofieringsrisken, att minska kostnaderna för att avlägsna fosfater i avloppsreningsanläggningar och att säkerställa en välfungerande inre marknad för tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk, inte i tillräcklig utsträckning kan uppnås av medlemsstaterna, på grund av att nationella åtgärder med olika tekniska specifikationer inte kan säkerställa en heltäckande förbättring av vattenkvaliteten över nationsgränserna, och de därför bättre kan uppnås på unionsnivå, kan unionen vidta åtgärder i enlighet med subsidiaritetsprincipen i artikel 5 i fördraget om Europeiska unionen. I enlighet med proportionalitetsprincipen i samma artikel går denna förordning inte utöver vad som är nödvändigt för att uppnå dessa mål.

(12) Förordning (EG) nr 648/2004 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Förordning (EG) nr 648/2004 ska ändras på följande sätt:

1. I artikel 1.2 ska tredje och fjärde strecksatserna ersättas med följande, och en femte strecksats läggas till:

- "— Tilläggsmärkning av tvätt- och rengöringsmedel, inklusive doftämnesallergener.

- — Den information som tillverkarna ska ge medlemsstaternas behöriga myndigheter och medicinsk personal tillgång till.

- — Begränsningar av mängden fosfater och andra fosforföreningar i tvättmedel och maskindiskmedel för konsumentbruk."

2. Artikel 2 ska ändras på följande sätt:

a) Följande punkter ska införas:

"1a. tvättmedel för konsumentbruk : tvättmedel som släppts ut på marknaden för icke-yrkesmässig användning, också i allmänna tvättautomater.

1b. maskindiskmedel för konsumentbruk : rengöringsmedel som släppts ut på marknaden för icke-yrkesmässig användning i diskmaskiner."

b) Punkt 3 ska ersättas med följande:

"3. rengöring : process då en icke-önskvärd avlagring avlägsnas från utsidan av ett underlag, eller från dess inre, och löses upp eller dispergeras."

c) Punkt 9 ska ersättas med följande:

"9. utsläppande på marknaden : tillhandahållande för första gången på unionsmarknaden. Import till unionens tullområde ska anses utgöra utsläppande på marknaden.

9a. tillhandahållande på marknaden : varje leverans för distribution, förbrukning eller användning på unionsmarknaden i samband med kommersiell verksamhet, mot betalning eller gratis."

3. Följande artikel ska införas:

"Artikel 4a

Begränsningar av mängden fosfater och andra fosforföreningar

Tvätt- och rengöringsmedel som förtecknas i bilaga VIa och som inte följer begränsningarna av mängden fosfater och andra fosforföreningar som fastställs i den bilagan får inte släppas ut på marknaden från och med de datum som anges där."

4. Artikel 8.4 ska ersättas med följande:

"4. Kommissionen ska för allmänheten tillgängliggöra den förteckning över behöriga myndigheter som nämns i punkt 1 och över de godkända laboratorier som nämns i punkt 2."

5. Artikel 11.4 ska ersättas med följande:

"4. På förpackningarna till tvättmedel för konsumentbruk och maskindiskmedel för konsumentbruk ska dessutom anges de uppgifter som föreskrivs i avsnitt B i bilaga VII."

6. Artikel 12.3 ska utgå.

7. Artiklarna 13 och 14 ska ersättas med följande:

"Artikel 13

Anpassning av bilagor

1. Kommissionen ska ges befogenhet att anta delegerade akter i enlighet med artikel 13a för att införa de ändringar som är nödvändiga för att anpassa bilagorna I-IV, VII och VIII till vetenskapliga och tekniska framsteg. Kommissionen ska om möjligt använda europeiska standarder.

2. Kommissionen ska ges befogenhet att anta delegerade akter i enlighet med artikel 13a för att införa ändringar av bilagorna till denna förordning vad gäller lösningsmedelsbaserade tvätt- och rengöringsmedel.

3. Om individuella riskbaserade koncentrationsgränser för doftämnesallergener upprättas av vetenskapliga kommittén för konsumentsäkerhet, ska kommissionen anta delegerade akter i enlighet med artikel 13a för att anpassa gränsen på 0,01 % som anges i avsnitt A i bilaga VII i enlighet därmed.

Artikel 13a

Utövande av delegeringen

1. Befogenheten att anta delegerade akter ges till kommissionen med förbehåll för de villkor som anges i denna artikel.

2. Den befogenhet att anta delegerade akter som avses i artikel 13 ska ges till kommissionen för en period på fem år från och med den 19 april 2012. Senast den 19 juli 2016 ska kommissionen utarbeta en rapport om delegeringen av befogenhet. Delegeringen av befogenhet ska genom tyst medgivande förlängas med ytterligare perioder på fem år, om inte Europaparlamentet eller rådet motsätter sig en sådan förlängning senast tre månader före utgången av varje sådan period.

3. Den delegering av befogenhet som avses i artikel 13 får när som helst återkallas av Europaparlamentet eller rådet. Ett beslut om återkallelse innebär att delegeringen av den befogenhet som anges i beslutet upphör att gälla. Beslutet får verkan dagen efter det att det offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning, eller vid ett senare i beslutet angivet datum. Det påverkar inte giltigheten av delegerade akter som redan har trätt i kraft.

4. Så snart kommissionen antar en delegerad akt, ska den samtidigt underrätta Europaparlamentet och rådet.

5. En delegerad akt som antas enligt artikel 13 ska träda i kraft endast om varken Europaparlamentet eller rådet har gjort invändningar mot den delegerade akten inom en period av två månader från den dag då akten delgavs Europaparlamentet och rådet, eller om både Europaparlamentet och rådet, före utgången av den perioden, har underrättat kommissionen om att de inte kommer att invända. Denna period ska förlängas med två månader på Europaparlamentets eller rådets initiativ.

Artikel 14

Klausul om fri rörlighet

1. Medlemsstaterna får inte förbjuda, begränsa eller hindra tillhandahållande på marknaden av tvätt- och rengöringsmedel och/eller tensider för tvätt- och rengöringsmedel som uppfyller kraven i denna förordning, av skäl som föreskrivs i denna förordning.

2. Medlemsstater får behålla eller införa nationella bestämmelser för begränsningar av mängden fosfater och andra fosforföreningar i tvätt- och rengöringsmedel för vilka det inte finns några begränsningar fastställda i bilaga VIa om de kan motiveras, framför allt med sådana skäl som skyddet av folkhälsan eller miljön och det finns tekniskt och ekonomiskt genomförbara alternativ tillgängliga.

3. Medlemsstater får behålla nationella bestämmelser som var i kraft den 19 mars 2012 och som avser begränsningar av mängden fosfater och andra fosforföreningar i tvätt- och rengöringsmedel, för vilka de begränsningar som fastställs i bilaga VIa ännu inte börjat gälla. Sådana befintliga nationella åtgärder ska rapporteras till kommissionen senast den 30 september 2012 och får alltjämt vara i kraft till det datum då de begränsningar som fastställs i bilaga VIa börjar gälla.

4. Från och med den 19 mars 2012 till och med den 31 december 2016 får medlemsstater anta nationella bestämmelser för genomförandet av de begränsningar av mängden fosfater och andra fosforföreningar som fastställts i punkt 2 i bilaga VIa om de kan motiveras, framför allt med sådana skäl som skyddet av folkhälsan eller miljön och när det finns tekniskt och ekonomiskt genomförbara alternativ tillgängliga. Medlemsstaterna ska anmäla sådana åtgärder till kommissionen i enlighet med Europaparlamentets och rådets direktiv 98/34/EG av den 22 juni 1998 om ett informationsförfarande beträffande tekniska standarder och föreskrifter och beträffande föreskrifter för informationssamhällets tjänster [*****].

5. Kommissionen ska för allmänheten tillgängliggöra den förteckning över nationella åtgärder som avses i punkterna 3 och 4.

8. Artikel 15.1 ska ersättas med följande:

"1. Om en medlemsstat har välgrundade skäl att anta att ett visst tvätt- eller rengöringsmedel, trots att det uppfyller kraven i denna förordning, utgör en risk för människors eller djurs säkerhet eller hälsa eller en risk för miljön, får medlemsstaten vidta alla lämpliga provisoriska åtgärder, på ett sätt som överensstämmer med riskens karaktär, för att säkerställa att tvätt- eller rengöringsmedlet i fråga inte längre medför denna risk, dras tillbaka eller återkallas från marknaden inom en skälig tidsrymd eller att dess tillgänglighet på annat sätt begränsas.

Medlemsstaten ska omedelbart underrätta övriga medlemsstater och kommissionen om detta och ange skälen för sitt beslut."

9. Artikel 16 ska ersättas med följande:

"Artikel 16

Rapportering

1. Kommissionen ska senast den 31 december 2014, med beaktande av uppgifter från medlemsstaterna om fosforinnehållet i maskindiskmedel för konsumentbruk som släppts ut på marknaden på deras territorier och mot bakgrund av eventuella befintliga eller nya vetenskapliga uppgifter som kommissionen har tillgång till om ämnen som används i sammansättningar med fosfater och i alternativa sammansättningar, genom en ingående bedömning ha utvärderat huruvida den begränsning som fastställts i punkt 2 i bilaga VIa bör ändras. Den bedömningen ska omfatta en undersökning av hur maskindiskmedel för konsumentbruk med fosfornivåer över och under det gränsvärde som anges i bilaga VIa påverkar miljön, näringslivet och konsumenterna, med beaktande av frågor som kostnader, tillgänglighet, rengöringseffektivitet och påverkan på avloppsvattenreningen. Kommissionen ska överlämna den ingående bedömningen till Europaparlamentet och rådet.

2. Om kommissionen, med utgångspunkt från den ingående bedömning som avses i punkt 1, anser att begränsningen för användningen av fosfater och andra fosforföreningar i maskindiskmedel för konsumentbruk måste ses över ska kommissionen dessutom, senast den 1 juli 2015, lägga fram ett lämpligt lagstiftningsförslag. Förslagets syfte ska vara att överlag minimera miljöskadeverkningarna från alla maskindiskmedel för konsumentbruk och samtidigt ta hänsyn till eventuella ekonomiska kostnader som framkommit vid den ingående bedömningen. Såvida inte Europaparlamentet och rådet med utgångspunkt från ett sådant förslag beslutar annorlunda senast den 31 december 2016 ska det gränsvärde som fastställts i punkt 2 i bilaga VIa bli gränsvärdet för fosforinnehållet i maskindiskmedel för konsumentbruk från och med det datum som fastställts i den punkten."

10. Artikel 18 ska ersättas med följande:

"Artikel 18

Sanktioner

Medlemsstaterna ska fastställa bestämmelser om sanktioner som ska gälla vid överträdelser av denna förordning och ska vidta de åtgärder som krävs för att säkerställa att de tillämpas. Detta får också innefatta lämpliga åtgärder för att de behöriga myndigheterna i medlemsstaterna ska kunna förhindra tillhandahållandet på marknaden av tvätt- och rengöringsmedel eller tensider till tvätt- och rengöringsmedel som inte överensstämmer med denna förordning. Sanktionerna ska vara effektiva, proportionella och avskräckande. Medlemsstaterna ska anmäla dessa bestämmelser och alla senare ändringar som gäller dem till kommissionen så snart som möjligt.

Dessa bestämmelser ska innefatta åtgärder som ger de behöriga myndigheterna i medlemsstaterna möjlighet att stoppa partier av tvätt- eller rengöringsmedel som inte överensstämmer med denna förordning."

11. Texten i bilagan till den här förordningen ska införas som bilaga VIa till förordning (EG) nr 648/2004.

12. Bilaga VII ska ändras på följande sätt:

a) I avsnitt A ska följande text utgå:

"Om individuella riskbaserade koncentrationsgränser för doftämnesallergener upprättas vid en senare tidpunkt av SCCNFP, ska kommissionen föreslå att sådana gränser antas för att ersätta den ovannämnda gränsen på 0,01 %. Dessa åtgärder, som avser att ändra icke väsentliga delar i denna förordning, ska antas i enlighet med det föreskrivande förfarande med kontroll som avses i artikel 12.3."

b) Avsnitt B ska ersättas med följande:

"B. Märkning avseende doseringsanvisningar

Som föreskrivs i artikel 11.4 gäller följande bestämmelser för märkningen på förpackningar för tvätt- och rengöringsmedel som säljs till allmänheten.

Tvättmedel för konsumentbruk

Följande information ska finnas på förpackningar för tvättmedel som säljs till allmänheten:

- De rekommenderade mängderna och/eller doseringsanvisningarna uttryckta i milliliter eller gram för en standardtvätt med en eller två tvättcykler uppdelat efter mjukt, medelhårt och hårt vatten.

- För fulltvättmedel: antalet tvättar med normal last för "normalt smutsade" textilier, och för tvättmedel för ömtåliga textilier antalet tvättar med normal last för "lätt smutsade" textilier som kan tvättas med innehållet i förpackningen i medelhårt vatten motsvarande 2,5 mmol CaCO3/l.

- Om en doseringsskopa medföljer ska det anges hur mycket den rymmer i milliliter eller gram, och märken ska finnas som anger vilken mängd tvättmedel som är lämplig för en standardtvätt för mjukt, medelhårt och hårt vatten.

Enligt definitionerna i kommissionens beslut 1999/476/EG av den 10 juni 1999 om fastställande av ekologiska kriterier för tilldelning av gemenskapens miljömärke till tvättmedel [******], är den normala lasten för en tvättmaskin 4,5 kg (torra textilier) för fulltvättmedel och 2,5 kg (torra textilier) för fintvättmedel. Ett tvättmedel ska anses vara ett fulltvättmedel såvida inte tillverkarens reklam främst betonar textilskötsel, dvs. tvätt vid låg temperatur, ömtåliga fibrer och färger.

Maskindiskmedel för konsumentbruk

Förpackningar som innehåller tvätt- och rengöringsmedel som säljs till allmänheten och som är avsett att användas som maskindiskmedel ska innehålla följande information:

- Standarddoseringen uttryckt i gram eller ml eller antal tabletter för den huvudsakliga diskcykel för normalsmutsigt diskgods i en fullastad diskmaskin med plats för 12 kuvert, uppdelat vid behov efter mjukt, medelhårt och hårt vatten.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Strasbourg den 14 mars 2012.

På Europaparlamentets vägnar

M. Schulz

Ordförande

På rådets vägnar

N. Wammen

Ordförande

[1] EUT C 132, 3.5.2011, s. 71.

[2] Europaparlamentets ståndpunkt av den 14 december 2011 (ännu ej offentliggjord i EUT) och rådets beslut av den 10 februari 2012.

[3] EUT L 104, 8.4.2004, s. 1.

[4] Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1907/2006 av den 18 december 2006 om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier (Reach) och inrättande av en europeisk kemikaliemyndighet (EUT L 396, 30.12.2006, s. 1).

[*****] EGT L 204, 21.7.1998, s. 37."

[******] EGT L 187, 20.7.1999, s. 52. Beslut i ändrad lydelse enligt beslut 2011/264/EG (EUT L 111, 30.4.2011, s. 34)."

--------------------------------------------------

BILAGA

"BILAGA VIa

BEGRÄNSNINGAR AV MÄNGDEN FOSFATER OCH ANDRA FOSFORFÖRENINGAR

Tvätt- och rengöringsmedel | Begränsningar | Det datum från och med vilket begränsningarna ska tillämpas |

1.Tvättmedel för konsumentbruk | Får inte släppas ut på marknaden om den totala fosforhalten är lika med eller större än 0,5 gram i den mängd tvättmedel som rekommenderas för användning i den huvudsakliga tvättcykeln för en standardtvätt med hårt vatten, enligt definitionen i avsnitt B i bilaga VII, av "normalt smutsade" textilier om fulltvättmedel används,av "lätt smutsade" textilier om fintvättmedel används. | 30 juni 2013 |

2.Maskindiskmedel för konsumentbruk | Får inte släppas ut på marknaden om den totala fosforhalten är lika med eller större än 0,3 gram per standarddos, enligt definitionen i avsnitt B i bilaga VII. | 1 januari 2017" |

--------------------------------------------------

Upp

Administreras av publikationsbyrån