8.4.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 88/18


SKLEP KOMISIJE

z dne 31. marca 2010

o vprašalniku za poročanje v skladu z Uredbo Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 166/2006 o Evropskem registru izpustov in prenosov onesnaževal ter spremembi direktiv Sveta 91/689/EGS in 96/61/ES

(notificirano pod dokumentarno številko C(2010) 1955)

(Besedilo velja za EGP)

(2010/205/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 166/2006 z dne 18. januarja 2006 o Evropskem registru izpustov in prenosov onesnaževal ter spremembi direktiv Sveta 91/689/EGS in 96/61/ES (1) ter zlasti člena 16 Uredbe,

ob upoštevanju Direktive Sveta 91/692/EGS z dne 23. decembra 1991 o standardiziranju in racionaliziranju poročil o izvajanju določenih direktiv, ki se nanašajo na okolje (2),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Člen 16(1) Uredbe (ES) št. 166/2006 določa, da je treba pripraviti poročilo o izvajanju uredbe na podlagi informacij iz zadnjih treh let poročanja v skladu s postopkom iz člena 16(2) Uredbe (ES) št. 166/2006.

(2)

Člen 16(2) Uredbe (ES) št. 166/2006 določa, da je treba poročilo pripraviti na podlagi vprašalnika, ki ga pripravi Komisija s pomočjo odbora, ustanovljenega na podlagi člena 19(1) Uredbe.

(3)

Prvo poročilo obsega obdobje od leta 2007 do vključno leta 2009.

(4)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega na podlagi člena 19 Uredbe –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Države članice uporabljajo vprašalnik za poročanje iz Priloge k temu sklepu kot podlago za pripravo poročila, ki ga predložijo Komisiji v skladu s členom 16(1) Uredbe (ES) št. 166/2006.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na države članice.

V Bruslju, 31. marca 2010

Za Komisijo

Janez POTOČNIK

Član Komisije


(1)  UL L 33, 4.2.2006, str. 1.

(2)  UL L 377, 31.12.1991, str. 48.


PRILOGA

VPRAŠALNIK ZA POROČANJE

Dodatne informacije, ki jih morajo sporočiti države članice v skladu s členom 16 Uredbe (ES) št. 166/2006 o Evropskem registru izpustov in prenosov onesnaževal ter spremembi direktiv Sveta 91/689/EGS in 96/61/ES

Splošne opombe:

Ta vprašalnik vsebuje vprašanja o izvajanju uredbe o E-RIPO v zadnjih treh letih poročanja, na katera morajo odgovoriti države članice.

Države članice odgovore na vprašanja pošljejo v elektronski obliki.

1.   SPLOŠNI OPIS

Na kratko opišite postopek priprave poročila ter navedite informacije o vrsti javnih organov, ki so pri tem sodelovali.

2.   PRAVNI UKREPI ZA UVEDBO SISTEMA RIPO (ČLENA 5, 20)

Navedite zakonodajne, regulativne in druge ukrepe, s katerimi je bil uveden celovit Evropski register izpustov in prenosov onesnaževal.

Opišite zlasti ukrepe, ki so jih sprejele države članice v skladu z določbami iz člena 20, s katerimi so zagotovile, da so predpisi o kaznih učinkoviti, sorazmerni in odvračilni, ter kakšne so bile izkušnje pri njihovi uporabi.

3.   ZAHTEVE ZA POROČANJE, PODATKI O INDUSTRIJSKIH KOMPLEKSIH IN PRISTOJNIH ORGANIH TER PODATKI, KI JIH JE TREBA SPOROČITI (ČLEN 5)

Navedite zakonodajne, regulativne in druge ukrepe, s katerimi so bile določene zahteve za poročanje za RIPO.

Opišite zlasti pristojne organe, ki so bili izbrani za določitev industrijskih kompleksov za E-RIPO in zbiranje informacij o izpustih onesnaževal iz točkovnih virov onesnaževanja. Opišite zahteve za poročanje in navedite, kako ste zbirali podatke za RIPO v vaši državi. Pri tem navedite vrsto organov, ki so pri tem sodelovali, in za kateri del potrjevanja so bili pristojni. Uporabite spodnjo razpredelnico.

 

Institucionalni postopek: potrditev s strani te institucije

 

Industrijski kompleks: …

 

Lokalni organi: …

 

Regionalni organ: …

 

Nacionalni organ: …

 

Ministrstvo za okolje: …

4.   PRAKSA POROČANJA ZA RIPO (ČLEN 5)

Za vsak krog poročanja po zadnjem vprašalniku za poročanje navedite:

(a)

roke za poročanje pristojnemu organu;

(b)

težave pri upoštevanju rokov za poročanje ter ali so bili pri industrijskih kompleksih upoštevani različni roki za poročanje in javno dostopnost informacij v registru ter v primeru zamujenih rokov razloge zanje;

(c)

delež elektronskega poročanja v primerjavi s podatki, ki so jih upravljavci poslali na papirju. Opišite poročanje in orodja, ki so jih imeli na voljo upravljavci in pristojni organi;

(d)

glavne težave upravljavcev in pristojnih organov pri poročanju podatkov za RIPO (pri odgovoru upoštevajte mnenje organov).

5.   ZAGOTAVLJANJE IN PRESOJA KAKOVOSTI PODATKOV (ČLEN 9(1), (2) IN (3))

Opišite predpise, postopke in ukrepe, s katerimi ste pri poročanju za E-RIPO zagotovili kakovost podatkov, in kaj je iz njih razvidno o kakovosti poročanih podatkov.

Navedite zlasti informacije o:

(a)

presoji pristojnih organov o popolnosti, usklajenosti in verodostojnosti podatkov, ki so jih zagotovili upravljavci;

(b)

metodah in postopkih, ki so jih sprejeli pristojni organi za boljšo kakovost podatkov.

6.   JAVNI DOSTOP DO PODATKOV ZA RIPO (ČLEN 10(2))

Opišite, kako ste izboljšali javni dostop do informacij v registru.

Navedite zlasti:

Če informacije, ki jih vsebuje Evropski RIPO, niso zlahka dostopne javnosti neposredno prek elektronskih medijev, katere ukrepe ste sprejeli, da bi izboljšali dostop do registra na javno dostopnih mestih.

7.   ZAUPNOST (ČLEN 7(2), ČLEN 11)

V primeru zaupnih informacij navedite, katere informacije so bile zadržane, zakaj so bile zadržane in kako pogosto so bile zadržane. Na kratko opišite:

(a)

katera vrsta podatkov je zaupna;

(b)

glavne razloge za zaupnost;

(c)

število industrijskih kompleksov glede na dejavnost iz Priloge I, na katere se nanašajo zaupni podatki, in skupno število industrijskih kompleksov, o katerih se je poročalo glede na dejavnost iz Priloge I.

Navedite opombe o praktičnih izkušnjah in izzivih, s katerimi ste se srečali pri obravnavi zahtev za zaupnost v skladu s členom 4 Direktive 2003/4/ES Evropskega parlamenta in Sveta, zlasti pri informacijah o izpustih in prenosih iz Priloge III.