8.12.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 321/44


SKLEP SVETA 2009/902/PNZ

z dne 30. novembra 2009

o ustanovitvi Evropske mreže za preprečevanje kriminala (EUCPN) in razveljavitvi Sklepa 2001/427/PNZ

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti členov 30(1), 31 in 34(2)(c) Pogodbe,

ob upoštevanju pobude Kraljevine Belgije, Češke republike, Zvezne republike Nemčije, Kraljevine Španije, Francoske republike, Republike Madžarske, Kraljevine Nizozemske, Slovaške republike, Republike Finske, Kraljevine Švedske, Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska (1),

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski svet je 15. in 16. oktobra 1999 v Tampereju sklenil, da bi bilo treba razviti ukrepe za preprečevanje kriminala z izmenjavo najboljših praks in z okrepitvijo mreže pristojnih državnih organov za preprečevanje kriminala, kot tudi s sodelovanjem med državnimi organi, specializiranimi na tem področju, pri čemer je poudaril, da bi to sodelovanje lahko imelo za svoje glavne prednostne naloge mladinski, mestni in z drogami povezan kriminal. V ta namen je pozval k preučitvi možnosti programa, ki bi ga financirala Skupnost.

(2)

Priporočilo 6 strategije Evropske unije za začetek novega tisočletja za preprečevanje in nadzor nad organiziranim kriminalom (2) poziva, naj Svetu pomagajo ustrezno usposobljeni strokovnjaki za preprečevanje kriminala, kot so nacionalne kontaktne točke, ali pa naj se ustanovi mreža strokovnjakov iz državnih organov za preprečevanje kriminala.

(3)

S Sklepom Sveta 2001/427/PNZ je bila ustanovljena Evropska mreža za preprečevanje kriminala (3).

(4)

Zunanja ocena Evropske mreže za preprečevanje kriminala iz leta 2008/09 je pokazala, da obstajajo možnosti za okrepitev mreže, ki jih je sprejela uprava EUCPN in zaradi katerih je treba razveljaviti Sklep 2001/427/PNZ ter ga nadomestiti z novim sklepom Sveta o mreži.

(5)

Ocena je pokazala, da morajo nacionalni predstavniki še bolj sodelovati pri dejavnostih mreže.

(6)

Za krepitev mreže je potrebnih več sprememb, in sicer spremembe določb o kontaktnih točkah, sekretariatu, strukturi uprave in njenih nalogah, vključno z imenovanjem predsednika.

(7)

Spremembe v strukturi mreže bi morale biti učinkovite in gospodarne ter temeljiti na izkušnjah držav članic pri financiranju in izvajanju nalog sekretariata in drugih nalog mreže. Uprava bi si morala intenzivneje prizadevati, da bi v celoti raziskala in preučila možnosti za financiranje s sredstvi iz splošnega proračuna Evropske unije. To bi lahko dosegli na podlagi okvirnih partnerstev ali z vključitvijo mreže na seznam monopolnih organov v ustreznem programu financiranja.

(8)

Druge določbe bi morale temeljiti na Sklepu 2001/427/PNZ –

SKLENIL:

Člen 1

Ustanovitev

Ustanovi se Evropska mreža za preprečevanje kriminala (v nadaljnjem besedilu: mreža). Velja za naslednico Evropske mreže za preprečevanje kriminala, ustanovljene s Sklepom 2001/427/PNZ.

Člen 2

Cilj

1.   Mreža prispeva k razvijanju različnih vidikov preprečevanja kriminala na ravni Unije, pri čemer upošteva strategijo Evropske unije za preprečevanje kriminala, in podpira dejavnosti za preprečevanje kriminala na državni in lokalni ravni.

2.   Preprečevanje kriminala zajema vse ukrepe, ki so namenjeni zmanjšanju oziroma prispevajo k zmanjšanju kriminala in občutka negotovosti državljanov, tako v količinskem kot kakovostnem smislu, bodisi z neposrednim odvračanjem kriminalnih dejavnosti ali skozi politike in ukrepe, ki so namenjeni zmanjšanju možnosti za kazniva dejanja in vzrokov kaznivih dejanj. Vključuje delo vlade, pristojnih organov, organov kazenskega pravosodja, organov lokalnih skupnosti in strokovnih združenj, ki so jih ustanovili v Evropi, zasebnega in prostovoljnega sektorja, raziskovalcev in javnosti, ki jih podpirajo sredstva obveščanja.

Člen 3

Struktura in sestava

1.   Mrežo sestavljajo uprava in sekretariat ter kontaktne točke, ki jih lahko določijo posamezne države članice.

2.   Upravo sestavljajo nacionalni predstavniki s predsednikom in izvršnim odborom.

3.   Vsaka država članica imenuje nacionalnega predstavnika in lahko imenuje njegovega namestnika.

4.   Predsednik je imenovan izmed nacionalnih predstavnikov.

5.   Izvršni odbor vodi predsednik, sestavlja pa ga največ šest dodatnih članov uprave in predstavnik, ki ga določi Komisija.

Člen 4

Naloge mreže

Mreža predvsem:

(a)

lajša sodelovanje, stike in izmenjavo informacij in izkušenj med udeleženci na področju preprečevanja kriminala;

(b)

zbira, ocenjuje in sporoča ocenjene informacije, vključno z dobro prakso o obstoječih dejavnostih preprečevanja kriminala;

(c)

organizira konference, zlasti letno konferenco o najboljših praksah, in druge dejavnosti, vključno z Evropsko nagrado za preprečevanje kriminala, ki so namenjene doseganju ciljev mreže in razširjanju pridobljenih rezultatov;

(d)

po potrebi zagotovi svoje strokovno znanje Svetu in Komisiji;

(e)

vsako leto o svojih dejavnostih poroča Svetu prek uprave in pristojnih delovnih teles. Svet se pozove naj poročilo odobri in ga pošlje Evropskemu parlamentu;

(f)

oblikuje in izvaja delovni program, ki temelji na jasno opredeljeni strategiji, ki upošteva tudi prepoznavanje groženj, povezanih s kriminalom, in odzivanje nanje.

Člen 5

Izmenjava informacij

Mreža za izpolnjevanje svojih nalog:

(a)

podpira multidisciplinarni pristop;

(b)

je prek nacionalnih predstavnikov in kontaktnih točk v tesnem stiku s telesi za preprečevanje kriminala, organi lokalnih skupnosti, lokalnimi partnerstvi in civilno družbo ter raziskovalnimi institucijami in nevladnimi organizacijami v državah članicah;

(c)

vzpostavi in vzdržuje svojo spletno stran, ki vsebuje njena redna poročila in vse druge koristne informacije, predvsem izvleček najboljših praks;

(d)

si prizadeva uporabljati in pospeševati rezultate projektov, pomembnih za preprečevanje kriminala, financiranih skozi programe Unije.

Člen 6

Pristojnosti

1.   Izvršni odbor podpira predsednika, da se med drugim zagotovi:

a)

razvoj strategije mreže, ki jo odobri uprava;

b)

učinkovito vodenje uprave in

c)

razvoj in izvajanje delovnega programa.

2.   Naloge uprave vključujejo:

(a)

zagotavljanje pravilnega delovanja mreže v skladu s tem sklepom, vključno z odločanjem o praktični organizaciji izvajanja nalog sekretariata;

(b)

razvoj in sprejetje finančne ureditve;

(c)

odobritev strategije mreže, ki prispeva k preprečevanju kriminala na ravni Unije;

(d)

sprejetje delovnega programa mreže in zagotovitev njegovega izvajanja;

(e)

sprejetje letnega poročila o dejavnostih mreže.

3.   Uprava soglasno sprejme svoj poslovnik, ki med drugim vsebuje določbe o imenovanju in mandatu predsednika in članov izvršnega odbora, ureditev glede sprejemanja odločitev uprave, jezikovno ureditev, naloge, organizacijo in sredstva sekretariata ter upravno ureditev za sodelovanje z drugimi ustanovami, kot je določeno v členu 8.

4.   Sekretariat zagotavlja podporo upravi. Deluje na trajni podlagi in le v korist mreže, pri čemer po potrebi spoštuje zaupnost. Njegove naloge so:

(a)

zagotoviti upravno in splošno podporo pri pripravah sestankov, seminarjev in konferenc; pripraviti letno poročilo in delovni program, podpirati izvajanje delovnega programa ter zagotoviti osrednjo kontaktno točko za komunikacijo s člani mreže;

(b)

zagotoviti analitično in podporno funkcijo za opredelitev raziskovalnih dejavnosti na področju preprečevanja kriminala in s tem povezanih informacij, ki bi lahko koristile mreži;

(c)

prevzeti splošno odgovornost za gostovanje, razvoj in vzdrževanje spletne strani mreže.

5.   Vsi nacionalni predstavniki spodbujajo dejavnosti mreže na nacionalni in lokalni ravni ter olajšajo zagotavljanje, vzdrževanje in izmenjavo materiala v zvezi s preprečevanjem kriminala med državami članicami in mrežo.

6.   Kontaktne točke podpirajo nacionalne predstavnike pri izmenjavi nacionalnih informacij in strokovnega znanja v zvezi s preprečevanjem kriminala znotraj mreže.

7.   Sekretariat poroča predsedniku in izvršnemu odboru, ki tudi nadzorujeta njegovo delovanje.

8.   Financiranje mreže in njenih dejavnosti je v odgovornosti držav članic. Države članice sodelujejo preko uprave, da zagotovijo gospodarno financiranje mreže in njenih dejavnosti.

9.   Odstavek 8 ne posega v možnost pridobitve finančne podpore iz splošnega proračuna Evropske unije.

Člen 7

Sestanki uprave

Uprava se sestaja na povabilo predsednika vsaj enkrat vsakih šest mesecev.

Člen 8

Sodelovanje z drugimi ustanovami

Mreža lahko sodeluje z drugimi subjekti, pristojnimi na področju preprečevanja kriminala, kadar je to ustrezno za doseganje njenih ciljev.

Člen 9

Ocena

Komisija do 30. novembra 2012 Svetu predstavi poročilo o oceni dejavnosti mreže s posebnim poudarkom na učinkovitosti dela mreže in njenega sekretariata, pri čemer upošteva interakcijo med mrežo in drugimi zadevnimi zainteresiranimi stranmi. Na podlagi rezultatov te ocene se ugotovijo nove možnosti, kot na primer ali bi prenos sekretariata v eno od obstoječih agencij imel morebitne prednosti.

Člen 10

Razveljavitev

Sklep 2001/427/PNZ se razveljavi.

Člen 11

Začetek učinkovanja

Ta sklep začne učinkovati z dnem sprejetja.

V Bruslju, 30. novembra 2009

Za Svet

Predsednica

B. ASK


(1)  UL C 222, 15.9.2009, str. 2.

(2)  UL C 124, 3.5.2000, str. 1.

(3)  UL L 153, 8.6.2001, str. 1.