EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0071

Uredba Sveta (ES) št. 71/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja Čisto nebo (Besedilo velja za EGP )

OJ L 30, 4.2.2008, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 041 P. 166 - 185

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/06/2014; razveljavil 32014R0558

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/71/oj

4.2.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 30/1


UREDBA SVETA (ES) št. 71/2008

z dne 20. decembra 2007

o ustanovitvi Skupnega podjetja „Čisto nebo“

(Besedilo velja za EGP)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti ter zlasti členov 171 in 172 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Sklep št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013) (1) (v nadaljnjem besedilu „Sedmi okvirni program“) določa prispevek Skupnosti k vzpostavitvi dolgoročnih javno-zasebnih partnerstev v obliki skupnih tehnoloških pobud, ki bi se lahko izvajale prek skupnih podjetij v smislu člena 171 Pogodbe ES. Te skupne tehnološke pobude izhajajo iz dela, opravljenega v okviru evropskih tehnoloških platform, ki so bile vzpostavljene že v skladu s Šestim okvirnim programom in vključujejo izbrane vidike raziskave na zadevnih področjih. Združevati bi morale naložbe zasebnega sektorja in evropsko javno financiranje, vključno s financiranjem iz Sedmega okvirnega programa.

(2)

V Odločbi Sveta 2006/971/ES z dne 19. decembra 2006 o posebnem programu Sodelovanje za izvajanje Sedmega okvirnega programa Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013) (2) (v nadaljnjem besedilu „posebni program Sodelovanje“) je poudarjen pomen velikopoteznih vseevropskih javno-zasebnih partnerstev za pospešitev razvoja pomembnih tehnologij z obsežnimi raziskovalnimi dejavnostmi na ravni Skupnosti, zlasti s pomočjo skupnih tehnoloških pobud.

(3)

V lizbonski agendi za rast in delovna mesta je poudarjena potreba po razvoju ugodnih pogojev za naložbe v znanje in inovacije v Evropi za spodbujanje konkurenčnosti, rasti in zaposlovanja v Evropski uniji.

(4)

Svet je v sklepih z dne 13. maja 2003, 22. septembra 2003 in 24. septembra 2004 poudaril, da je treba nadalje razvijati ukrepe za dosego cilja 3 % iz akcijskega načrta za raziskave in inovacije, med drugim z novimi pobudami za okrepitev sodelovanja industrije in javnega sektorja pri financiranju raziskav, s čimer bi izboljšali povezavo med javnim in zasebnim sektorjem na nadnacionalni ravni.

(5)

Svet v sklepih z dne 4. decembra 2006 in 19. februarja 2007 in Evropski svet v sklepih z dne 8.–9. marca 2007 sta pozvala Komisijo, naj predloži predloge o vzpostavitvi skupnih tehnoloških pobud za tiste pobude, ki so že dobro pripravljene.

(6)

Evropska aeronavtična tehnološka platforma Svetovalni svet za raziskovanje na področju aeronavtike v Evropi („ACARE“) je razvila strateški raziskovalni program, v katerem je zmanjšanje vpliva letalstva na okolje opredeljen kot eden izmed prednostnih ciljev, zaradi katerega so potrebne postopne tehnološke spremembe, če želimo do leta 2020 doseči naslednje cilje: zmanjšanje emisij CO2 za 50 %, zmanjšanje emisij NOx za 80 %, zmanjšanje emisij zunanjega hrupa za 50 % ter dosego znatnega napredka pri zmanjšanju onesnaževanja okolja s proizvodnjo, vzdrževanjem in odstranjevanjem zrakoplovov ter s tem povezanih proizvodov.

(7)

Obsežnost prizadevanj sistema zračnega prometa za reševanje okoljskih izzivov, ki so opredeljeni v strateškem raziskovalnem programu ACARE, opravičuje ustanovitev skupnega podjetja, ki naj bi bil primeren instrument za usklajevanje zadevnih raziskovalnih dejavnosti.

(8)

Skupna tehnološka pobuda „Čisto nebo“ naj bi ublažila različne tržne nepopolnosti, ki na splošno ovirajo zasebne naložbe v raziskave na področju aeronavtike, zlasti pa v čiste tehnologije zračnega prometa. Pobuda naj bi omogočila vključitev in predstavitev celotnih sistemov in tako zmanjšala tveganje zasebnih naložb v razvoj novih okolju prijaznih aeronavtičnih proizvodov. Spodbujala naj bi zasebne naložbe v raziskave in razvoj okolju prijaznih tehnologij v Evropski uniji, s čimer bi vključila obstoječe zunanje učinke na področju raziskav in razvoja ter okolja.

(9)

S skupno tehnološko pobudo „Čisto nebo“ naj bi se pospešil razvoj čistih tehnologij zračnega prometa v Evropski uniji, da bi se lahko začele čim prej uporabljati, kar bo pripomoglo k uresničevanju strateških okoljskih in socialnih prednostnih nalog Evrope skupaj s trajnostno gospodarsko rastjo.

(10)

Skupna tehnološka pobuda „Čisto nebo“ bi morala biti javno-zasebno partnerstvo, ki povezuje vse ključne interesne skupine. Ob upoštevanju dolgoročnosti tega partnerstva, potrebnega združevanja in razpoložljivosti finančnih sredstev, potrebnega dobrega znanstvenega in tehničnega strokovnega znanja, vključno z upravljanjem velike količine znanja, ter ustreznih predpisov v zvezi z intelektualno lastnino je treba ustanoviti pravno osebo, ki bo lahko zagotovila usklajeno uporabo in učinkovito upravljanje sredstev, dodeljenih skupni tehnološki pobudi „Čisto nebo“. To utemeljuje ustanovitev skupnega podjetja v skladu s členom 171 Pogodbe ES (v nadaljnjem besedilu „Skupno podjetje ,Čisto nebo‘“).

(11)

Cilj Skupnega podjetja „Čisto nebo“ je obravnavati uvedbo inovativnih, okolju prijaznih tehnologij v vseh segmentih civilnega zračnega prometa, vključno z velikimi komercialnimi zrakoplovi, regionalnimi zrakoplovi in rotoplani, ter v vseh podpornih tehnologijah, kot so motorji, sistemi in življenjska doba materialov. Skupno podjetje „Čisto nebo“ bo na podlagi celotnega integriranega pristopa ter spremljanja tehnološkega napredka in njegovega učinka na vseh področjih raziskovalnih dejavnosti zagotovilo popolne demonstratorje, ki jih je treba preskusiti bodisi med letom ali na tleh.

(12)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi bilo treba ustanoviti za obdobje do 31. decembra 2017, da bi omogočili ustrezen potek raziskovalnih dejavnosti, ki so se začele, vendar ne zaključile, v času Sedmega okvirnega programa (2007–2013), in da bi zagotovili, da člani Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in udeleženci te rezultate uporabljajo. Skupno podjetje ne bo financiralo uporabe rezultatov.

(13)

Člani Skupnega podjetja „Čisto nebo“ bi morali biti Evropska skupnost, ki jo v javnosti zastopa Komisija, vodje integriranih tehnoloških demonstratorjev (v nadaljnjem besedilu „ITD“) in pridruženi člani posameznih ITD.

(14)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi moralo biti odprto za nove člane.

(15)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi moralo biti organ, ki ga ustanovita Skupnosti, razrešnico za izvrševanje njegovega proračuna pa da Evropski parlament na priporočilo Sveta, pri čemer bi bilo treba upoštevati posebno naravo skupnih tehnoloških pobud kot javno-zasebnih partnerstev in zlasti prispevkov zasebnega sektorja v proračun.

(16)

Vodje ITD so podpisali memorandum o soglasju, s čimer so svoja podjetja zavezali k tehničnem, vodstvenem in finančnem sodelovanju v Skupnem podjetju „Čisto nebo“, in sicer za celoten čas njegovega delovanja. Vsi pridruženi člani so se zavezali, da bodo v času delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ prispevali minimalni finančni prispevek.

(17)

Raziskovalne dejavnosti naj bi se krile s sredstvi Evropske skupnosti, v najmanj enaki meri pa tudi s sredstvi drugih članov. Nadaljnje možnosti financiranja med drugim ponuja Evropska investicijska banka (EIB), zlasti iz Sklada za financiranje na osnovi delitve tveganja, ki sta ga skupaj ustanovila EIB in Komisija, in sicer v skladu s Prilogo III k Odločbi 2006/971/ES.

(18)

Stroške poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ naj bi v enaki višini krili Skupnost in drugi člani.

(19)

Vodje ITD in pridruženi člani posameznih ITD naj bi od Skupnega podjetja „Čisto nebo“ prejeli podporo za izvajanje raziskovalnih dejavnosti, za katere so odgovorni.

(20)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi moralo biti sposobno po potrebi pripraviti konkurenčne razpise za zbiranje predlogov o podpori raziskovalnim dejavnostim.

(21)

Raziskovalne dejavnosti, izvedene v okviru Skupnega podjetja „Čisto nebo“, bi morale spoštovati temeljna etična načela Sedmega okvirnega programa.

(22)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi moralo v skladu s členom 185(1) Uredbe (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (3) (v nadaljnjem besedilu „Finančna uredba“) in po pridobitvi predhodnega soglasja Komisije sprejeti posebna finančna pravila, ki upoštevajo posebne operativne potrebe, ki izhajajo zlasti iz potrebe po učinkovitem in pravočasnem združevanju financiranja Skupnosti in zasebnega financiranja za podporo raziskovalnim in razvojnim dejavnostim. Da se zagotovi usklajeno obravnavanje udeležencev raziskovalnih dejavnosti skupnega podjetja in udeležencev dejavnosti, ki posredno izhajajo iz Sedmega okvirnega programa, je primerno, da se davek na dodano vrednost ne obravnava kot strošek, upravičen do financiranja Skupnosti v skladu z Uredbo (ES) št. 1906/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o določitvi pravil za udeležbo podjetij, raziskovalnih središč in univerz pri ukrepih v okviru Sedmega okvirnega programa in razširjanju rezultatov raziskav (2007–2013) (4).

(23)

Ker je treba zagotoviti nespremenljive pogoje zaposlovanja in enako obravnavanje osebja, da bi tako pritegnili najboljše specializirano znanstveno in tehnično osebje, morajo za vse zaposlene v Skupnem podjetju „Čisto nebo“ veljati Kadrovski predpisi in pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev Evropskih skupnosti, kot so določeni v Uredbi (EGS, Euratom, ESPJ) št. 259/68 (5) („Kadrovski predpisi“).

(24)

Pravila organizacije in delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ bi morala biti določena v Statutu Skupnega podjetja „Čisto nebo“, ki je priložen tej uredbi.

(25)

Komisija bi morala opravljati posebne naloge, povezane s spremljanjem javnega financiranja in zaščito interesov Skupnosti v Skupnem podjetju.

(26)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi moralo Evropskemu parlamentu in Svetu redno poročati o napredku.

(27)

Podjetje „Čisto nebo“ bi moralo posvetovati z več zunanjimi svetovalnimi telesi, med drugim tudi z nacionalnimi državami in Evropsko aeronavtično tehnološko platformo „ACARE“, ter z nacionalnimi državami stalno vzdrževati stike.

(28)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ je pravna oseba, zato bi moralo biti odgovorno za svoja dejanja. V zvezi z reševanjem sporov v pogodbenih zadevah je lahko v skladu s sporazumi o dodelitvi sredstev ali pogodbami, ki jih sklene Skupno podjetje „Čisto nebo“, zanje pristojno Sodišče.

(29)

Politika na področju pravic intelektualne lastnine Skupnega podjetja „Čisto nebo“ bi morala spodbujati ustvarjanje znanja in njegovo koriščenje.

(30)

Sprejeti bi bilo treba ustrezne ukrepe za preprečitev nepravilnosti in goljufij ter nujne ukrepe za izterjavo izgubljenih, nepravilno izplačanih ali nepravilno uporabljenih sredstev v skladu z Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 2988/95 z dne 18. decembra 1995 o zaščiti finančnih interesov Evropskih skupnosti (6), Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 2185/96 z dne 11. novembra 1996 o pregledih in inšpekcijah na kraju samem, ki jih opravlja Komisija za zaščito finančnih interesov Evropskih skupnosti pred goljufijami in drugimi nepravilnostmi (7) ter Uredbo (ES) št. 1073/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. maja 1999 o preiskavah, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) (8).

(31)

Da bi pospešili ustanovitev Skupnega podjetja „Čisto nebo“, bi morala biti za njegovo vzpostavitev in začetek delovanja odgovorna Komisija, dokler skupno podjetje ne razvije operativne sposobnosti za izvrševanje svojega proračuna.

(32)

Skupno podjetje „Čisto nebo“ bi moralo imeti sedež v Bruslju v Belgiji. Z Belgijo bi moralo skleniti sporazum o gostovanju v zvezi z zagotovitvijo pisarn, privilegiji in imunitetami ter drugo podporo, ki jo Belgija nudi Skupnemu podjetju „Čisto nebo“.

(33)

Ker cilja te uredbe, in sicer ustanovitve Skupnega podjetja „Čisto nebo“, države članice ne morejo zadovoljivo doseči zaradi nadnacionalnega značaja opredeljenih velikih raziskovalnih izzivov, ki zahtevajo združevanje komplementarnih znanj in finančnih sredstev iz različnih sektorjev in prek meja, in lahko ta cilj laže doseže Skupnost, lahko Skupnost ukrepa v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za dosego navedenega cilja –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Ustanovitev skupnega podjetja

1.   Za izvajanje skupne tehnološke pobude „Čisto nebo“ se za obdobje do 31. decembra 2017 ustanovi skupno podjetje v smislu člena 171 Pogodbe (v nadaljnjem besedilu „Skupno podjetje ‚Čisto nebo‘“).

2.   Sedež skupnega podjetja je v Bruslju, v Belgiji.

Člen 2

Cilji skupnega podjetja

1.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ prispeva k izvajanju Sedmega okvirnega programa in zlasti k tematskemu področju 7 – Promet (vključno z aeronavtiko) posebnega programa „Sodelovanje“.

2.   Cilji Skupnega podjetja „Čisto nebo“ so:

(a)

pospešiti razvoj čistih tehnologij zračnega prometa v EU, jih potrditi in predstaviti, da bi se lahko začele čim prej uporabljati;

(b)

zagotoviti skladno izvajanje evropskih raziskovalnih prizadevanj za okoljske izboljšave na področju zračnega prometa;

(c)

vzpostaviti radikalno inovativen sistem zračnega prometa, ki temelji na vključevanju naprednih tehnologij in vseobsegajočih demonstratorjev in ki stremi k zmanjšanju vpliva zračnega prometa na okolje, tako da bi znatno zmanjšali emisije hrupa in plinaste emisije ter povečali ekonomičnost porabe goriva pri zrakoplovih;

(d)

pospešiti ustvarjanje novega znanja, inovacij in prenosa raziskav na podlagi združenih tehnologij in popolnoma integriranega sistema sistemov v ustreznih operativnih okoliščinah, kar vodi do večje industrijske konkurenčnosti.

Člen 3

Pravni status

Skupno podjetje „Čisto nebo“ je organ Skupnosti in je pravna oseba. V vseh državah članicah Skupnosti uživa najširšo pravno in poslovno sposobnost, ki se pravnim osebam podeli v skladu z zakonodajami teh držav. Zlasti lahko pridobiva premično in nepremično premoženje in z njim razpolaga ter je lahko stranka v sodnem postopku.

Člen 4

Statut

Sprejme se Statut Skupnega podjetja „Čisto nebo“, ki je naveden v Prilogi I k tej uredbi in je njen sestavni del.

Člen 5

Prispevek Skupnosti

1.   Najvišji prispevek Skupnosti za Skupno podjetje „Čisto nebo“ za kritje stroškov poslovanja ter financiranje raziskovalnih dejavnosti znaša 800 milijonov EUR, ki se izplača iz proračunskih sredstev, dodeljenih temi „Promet“ posebnega programa „Sodelovanje“ v skladu s členom 54(2)(b) Finančne uredbe.

2.   Prispevek Skupnosti Skupnemu podjetju „Čisto nebo“, namenjen financiranju raziskovalnih dejavnosti, po potrebi vključuje financiranje predlogov, izbranih na podlagi javnih in konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov.

S postopkom ocenjevanja in izbirnim postopkom se zagotovi, da je javno financiranje konkurenčnih razpisov Skupnega podjetja „Čisto nebo“ skladno z načeli odličnosti in konkurence, izvede pa se s pomočjo neodvisnih strokovnjakov.

Do takšnega financiranja je upravičen vsak javni ali zasebni subjekt s sedežem v državi članici ali v državi, pridruženi Sedmemu okvirnemu programu.

3.   Finančni prispevek Skupnosti urejajo splošni sporazum in letni finančni izvedbeni sporazumi, ki jih skleneta Komisija, v imenu Skupnosti, in Skupno podjetje „Čisto nebo“.

4.   Drugi člani skupnega podjetja prispevajo sredstva, ki so vsaj enaka prispevku Skupnosti, brez sredstev, dodeljenih z razpisi za zbiranje predlogov za izvajanje raziskovalnih dejavnosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Člen 6

Finančna uredba

1.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ sprejme posebna finančna pravila v skladu s členom 185(1) Uredbe (ES, Euratom) št. 1605/2002. Ta pravila lahko odstopajo od pravil, določenih v Uredbi Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 z dne 23. decembra 2002 o okvirni finančni uredbi za organe iz člena 185 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 o finančni uredbi za splošni proračun Evropskih skupnosti (9), če je to potrebno zaradi posebnih operativnih potreb Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in če to predhodno odobri Komisija.

2.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ ima lastno službo za notranjo revizijo.

Člen 7

Osebje

1.   Za osebje Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in njegovega izvršnega direktorja se uporabljajo Kadrovski predpisi ter pravila, ki so jih institucije Evropskih skupnosti skupaj sprejele za njihovo izvajanje Kadrovskih predpisov.

2.   Brez poseganja v odstavek 3 tega člena in člen 7(3) Statuta Skupno podjetje „Čisto nebo“ v zvezi s svojim osebjem izvaja pooblastila, ki so organu za imenovanje podeljena s Kadrovskimi predpisi za uradnike Evropskih skupnosti, organu, pristojnemu za sklepanje pogodb, pa so podeljene s Pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev Evropskih skupnosti.

3.   Upravni odbor v soglasju s Komisijo sprejme potrebne izvedbene ukrepe iz člena 110 Kadrovskih predpisov.

4.   Število osebja se določi v okviru organizacijske sheme Skupnega podjetja „Čisto nebo“, ki se določi v njegovem letnem proračunu.

5.   Osebje Skupnega podjetja „Čisto nebo“ so začasni in pogodbeni uslužbenci s pogodbami za določen čas, ki se lahko podaljšajo največ enkrat za določen čas. Skupno trajanje zaposlitve ne presega sedmih let in v nobenem primeru ne traja dlje od delovanja skupnega podjetja.

6.   Vse stroške v zvezi z osebjem krije Skupno podjetje „Čisto nebo“.

Člen 8

Privilegiji in imunitete

Za Skupno podjetje „Čisto nebo“ in njegovo osebje velja Protokol o privilegijih in imunitetah Evropskih skupnosti.

Člen 9

Odgovornost

1.   Pogodbeno odgovornost Skupnega podjetja „Čisto nebo“ urejajo ustrezne pogodbene določbe in pravo, ki se uporablja za zadevni sporazum ali pogodbo.

2.   V primeru nepogodbene odgovornosti Skupno podjetje „Čisto nebo“ v skladu s splošnimi pravnimi načeli, ki so skupna vsem državam članicam, nadomesti vso škodo, ki jo je povzročilo osebje pri opravljanju svojih dolžnosti.

3.   Vsako izplačilo Skupnega podjetja „Čisto nebo“ v zvezi z odgovornostjo iz odstavkov 1 in 2 ter stroški in izdatki, nastali v povezavi s tem, se štejejo kot izdatki Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in se krijejo iz sredstev Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

4.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ je samo odgovorno za izpolnjevanje svojih obveznosti.

Člen 10

Pristojnost Sodišča in pravo, ki se uporabi

1.   Sodišče je pristojno:

(a)

za vse spore med člani, ki se nanašajo na predmet te uredbe in/ali na Statut iz člena 4;

(b)

za določbe v skladu z morebitnimi arbitražnim klavzulami v sporazumih in pogodbah, ki jih sklene Skupno podjetje „Čisto nebo“;

(c)

odločitve v tožbah proti Skupnemu podjetju „Čisto nebo“, vključno z odločitvami njegovih organov v skladu s členoma 230 in 232 Pogodbe;

(d)

za spore v zvezi z nadomestilom škode, ki jo povzroči osebje Skupnega podjetja „Čisto nebo“ pri opravljanju svojih nalog.

2.   Za vse zadeve, ki niso zajete v tej uredbi ali drugih aktih zakonodaje Skupnosti, se uporablja pravo države, v kateri je sedež Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Člen 11

Poročilo, ocena in razrešnica

1.   Komisija predloži Svetu in Evropskemu parlamentu letno poročilo o napredku, ki ga je doseglo Skupno podjetje „Čisto nebo“. Poročilo vsebuje podrobnosti glede izvajanja, med drugim število predloženih predlogov, število predlogov, izbranih za financiranje, vrsto udeležencev, vključno z MSP, ter po državah razčlenjene statistične podatke. To letno poročilo bo po potrebi vključevalo zlasti rezultate ocene, ki jo pripravi ocenjevalec tehnologije iz člena 8(1) Statuta.

2.   V treh letih po sprejetju te uredbe (v vsakem primeru pa najpozneje do 31. decembra 2010) in nato do 31. decembra 2013 Komisija s pomočjo neodvisnih strokovnjakov pripravi oceno, in sicer na podlagi nalog in pooblastil, določenih po posvetovanju s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“. Ocenjuje se kakovost in učinkovitost Skupnega podjetja „Čisto nebo“ ter napredek pri doseganju zastavljenih ciljev. Komisija Svetu sporoči ugotovitve ocenjevanja, skupaj s pripombami in po potrebi predlogi za spremembo te uredbe, vključno z morebitnim predčasnim prenehanjem delovanja skupnega podjetja.

3.   Najpozneje šest mesecev po koncu delovanja skupnega podjetja pripravi Komisija s pomočjo neodvisnih strokovnjakov končno oceno Skupnega podjetja „Čisto nebo“. Rezultati končne ocene se predložijo Evropskemu parlamentu in Svetu.

4.   Razrešnico za izvrševanje proračuna Skupnega podjetja „Čisto nebo“ da Evropski parlament na priporočilo Sveta v skladu s postopkom iz finančnih pravil Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Člen 12

Zaščita finančnih interesov članov in ukrepi proti goljufijam

1.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ zagotovi, da so finančni interesi članov ustrezno zaščiteni in v ta namen izvaja ustrezne notranje in zunanje kontrole ali dovoli njihovo izvajanje.

2.   V primeru nepravilnost si člani pridružujejo pravico do zmanjšanja ali ukinitve poznejših prispevkov Skupnemu podjetju „Čisto nebo“ ali do izterjatve nepravilno porabljenih zneskov.

3.   Za boj proti goljufiji, korupciji ali drugim nezakonitim dejanjem se uporablja Uredba (ES) št. 1073/1999.

4.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ izvaja pri prejemnikih javnih sredstev Skupnega podjetja „Čisto nebo“ preglede na kraju samem in finančne revizije.

5.   Komisija in/ali Računsko sodišče lahko po potrebi izvedeta preglede na kraju samem pri prejemnikih sredstev Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in osebah, odgovornih za dodelitev sredstev. V ta namen Skupno podjetje „Čisto nebo“ zagotovi, da sporazumi o dodelitvi sredstev in pogodbe dajejo Komisiji in/ali Računskemu sodišču pravico, da izvajata ustrezne kontrole in v primeru odkritja nepravilnosti naložita odvračilne in sorazmerne kazni.

6.   OLAF (10) ima v zvezi s skupnim podjetjem in njegovim osebjem enaka pooblastila, kot jih ima v zvezi s službami Komisije. Skupno podjetje takoj po ustanovitvi pristopi k Medinstitucionalnemu sporazumu z dne 25. maja 1999 med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o notranjih preiskavah OLAF. Skupno podjetje „Čisto nebo“ sprejme potrebne ukrepe, s katerimi se omogočijo notranje preiskave, ki jih opravlja OLAF.

Člen 13

Zaupnost

Brez poseganja v člen 14 Skupno podjetje „Čisto nebo“ zagotovi varstvo občutljivih informacij, katerih razkritje bi lahko ogrozilo interese njegovih članov ali udeležencev dejavnosti podjetja Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Člen 14

Preglednost

1.   Za dokumente, ki jih hrani Skupno podjetje „Čisto nebo“, se uporablja Uredba (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (11).

2.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ do 7. avgusta 2008 sprejme praktične rešitve za izvajanje Uredbe (ES) št. 1049/2001.

3.   Zoper odločbe, ki jih Skupno podjetje „Čisto nebo“ sprejme v skladu s členom 8 Uredbe (ES) št. 1049/2001, se lahko v skladu s pogoji, določenimi v členih 195 oziroma 230 Pogodbe, vložijo pritožbe pri varuhu človekovih pravic ali sproži postopek pred Sodiščem.

4.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ pred 7. avgustom 2008 sprejme praktične rešitve za izvajanje Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah v institucijah in organih Skupnosti (12).

Člen 15

Intelektualna lastnina

Skupno podjetje „Čisto nebo“ sprejme ločena pravila, ki urejajo varstvo, uporabo in širjenje rezultatov raziskav in temeljijo na načelih Uredbe (ES) št. 1906/2006, ki so navedena v členu 23 Statuta ter zagotavljajo, da se intelektualna lastnina, ki je rezultat raziskovalnih dejavnostih v skladu s to uredbo, po potrebi zaščiti in da se rezultati raziskav uporabljajo in širijo.

Člen 16

Pripravljalni ukrepi

1.   Komisija je odgovorna za vzpostavitev in začetek delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“, dokler skupno podjetje ne razvije operativne sposobnosti za izvrševanje svojega proračuna. V skladu z zakonodajo Skupnosti izvaja vse potrebne ukrepe v sodelovanju z drugimi ustanovnimi člani in upravnim odborom.

2.   Komisija lahko v ta namen in dokler upravni odbor v skladu s členom 7(3)(a) Statuta ne imenuje izvršnega direktorja in ta ne prevzame svojih dolžnosti, začasno imenuje nekaj svojih uradnikov, vključno z uradnikom za opravljanje nalog izvršnega direktorja.

3.   Začasni izvršni direktor lahko po odobritvi upravnega odbora odobri vsa plačila, krita s sredstvi iz proračuna Skupnega podjetja „Čisto nebo“, po sprejetju načrta o ustanovitvi Skupnega podjetja „Čisto nebo“ pa lahko sklepa pogodbe, vključno s pogodbami o zaposlitvi. Pooblaščeni uradnik Komisije lahko odobri vsa plačila, krita s sredstvi iz splošnega proračuna Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Člen 17

Podpora države gostiteljice

Skupno podjetje „Čisto nebo“ in Belgija skleneta sporazum o gostovanju v zvezi z zagotovitvijo pisarn, privilegiji in imunitetami ter drugo podporo, ki jo Belgija nudi Skupnemu podjetju „Čisto nebo“.

Člen 18

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 20. decembra 2007

Za Svet

Predsednik

F. NUNES CORREIA


(1)  UL L 412, 30.12.2006, str. 1.

(2)  UL L 400, 30.12.2006, str. 86, popravljena različica v UL L 54, 22.2.2007, str. 30.

(3)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1. Uredba, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1995/2006 (UL L 390, 30.12.2006, str. 1).

(4)  UL L 391, 30.12.2006, str. 1.

(5)  UL L 56, 4.3.1968, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 337/2007 (UL L 90, 30.3.2007, str. 1).

(6)  UL L 312, 23.12.1995, str. 1.

(7)  UL L 292, 15.11.1996, str. 2.

(8)  UL L 136, 31.5.1999, str. 1.

(9)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72.

(10)  Sklep Komisije 1999/352/ES, ESCS, Euratom z dne 28. aprila 1999 o ustanovitvi Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF) (UL L 136, 31.5.1999, str. 20).

(11)  UL L 145, 31.5.2001, str. 43.

(12)  UL L 264, 25.9.2006, str. 13.


PRILOGA I

STATUT SKUPNEGA PODJETJA „ČISTO NEBO“

Člen 1

Opredelitve pojmov

V tem statutu se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(a)

„Pridruženi član“ pomeni posamezni pravni subjekt, ki je bil izbran na podlagi poziva k članstvu in ki se zaveže k sodelovanju za celotno obdobje delovanja skupnega podjetja in k najnižjemu določenemu deležu proračuna ITD.

(b)

„Razpis za zbiranje predlogov“ pomeni javni poziv za opravljanje posebnih nalog, s katerim se na podlagi konkurence izberejo partnerji.

(c)

„Javni razpis“ pomeni poziv za podizvajalce posebnih nalog, ki jih razpišejo vodje ITD ali pridruženi člani.

(d)

„Integrirani tehnološki demonstrator (ITD)“ pomeni enega izmed šestih tehnoloških področji, ki jih zajema Skupno podjetje „Čisto nebo“.

(e)

„Vodja ITD“ pomeni so-vodjo enega izmed šestih ITD.

(f)

„Nacionalne države“ pomenijo države članice in države, pridružene Sedmemu okvirnemu programu.

(g)

„Partner“ pomeni pravni subjekt, ki je bil v okviru skupne tehnološke pobude izbran za opravljanje posebnih nalog in ni nujno zavezan k sodelovanju za celotno obdobje delovanja skupnega podjetja.

(h)

„Podizvajalec“ pomeni pravni subjekt, ki opravlja naloge na podlagi pogodbe z vodjo ITD ali pridruženim članom.

(i)

„Ocenjevalec tehnologije“ pomeni osrednjo dejavnost, določeno v skladu s členom 8(1).

Člen 2

Naloge in dejavnosti

Glavne naloge in dejavnosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“, s katerimi skuša doseči svoje cilje, so:

(a)

združevati vrsto ITD s poudarkom na inovativnih tehnologijah in razvoju vseobsegajočih demonstratorjev;

(b)

se v prizadevanjih v okviru ITD osredotočiti na ključne končne izsledke, ki lahko pripomorejo k doseganju ciljev v zvezi z okoljem in konkurenčnostjo Evrope;

(c)

okrepiti postopek preskušanja tehnologij, da se prepoznajo in odstranijo ovire, ki preprečujejo prihodnjo uveljavitev na trgu;

(d)

združevati zahteve uporabnikov za usmeritev naložb v raziskave in razvoj v smeri operativnih in tržnih rešitev;

(e)

izvajati potrebne raziskovalne in razvojne dejavnosti, po potrebi z dodeljevanjem sredstev na podlagi razpisov za zbiranje predlogov;

(f)

dodeljevati sredstva za podporo raziskavam, ki jih izvajajo njegovi člani in drugi subjekti, izbrani na podlagi razpisov za zbiranje predlogov, v skladu z javnimi pogoji, ki jih določi upravni odbor;

(g)

objavljati informacije o projektih, vključno z imeni udeležencev in zneskom finančnega prispevka Skupnega podjetja „Čisto nebo“ na udeleženca;

(h)

zagotavljati javna naročila storitev in blaga, po potrebi z javnimi razpisi;

(i)

aktivirati potrebna sredstva javnega in zasebnega sektorja;

(j)

povezovati se z nacionalnimi in mednarodnimi dejavnostmi v tehnični domeni skupnega podjetja, zlasti s skupnim podjetjem SESAR (1);

(k)

na rednih sejah obveščati skupino nacionalnih predstavnikov in v delo vključiti ACARE;

(l)

uradno obvestiti pravne subjekte, ki so s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ sklenile sporazum o dodelitvi sredstev, o morebitnih možnostih za posojila pri Evropski investicijski banki, zlasti pri Skladu za financiranje na osnovi delitve tveganja, ustanovljenem v okviru Sedmega okvirnega programa;

(m)

spodbujati vključevanje MSP v njegove dejavnosti v skladu s cilji Sedmega okvirnega raziskovalnega programa; Skupno podjetje „Čisto nebo“ v zvezi s tem določi ustrezne kvantitativne cilje, ki so v skladu s cilji iz Sedmega okvirnega programa;

(n)

razviti tesno sodelovanje in zagotoviti usklajenost podobnih evropskih (zlasti iz okvirnega programa), nacionalnih in nadnacionalnih dejavnosti.

Člen 3

Člani

1.   Ustanovni člani Skupnega podjetja „Čisto nebo“ so:

(a)

Evropska skupnost, ki jo zastopa Komisija, ter dvanajst vodij ITD in

(b)

pridruženi člani, potem ko sprejmejo določbe Statuta Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Komisija in vodje ITD imajo popoln pregled nad dejavnostmi skupne tehnološke pobude in so pristojni za sprejemanje splošnih strateških odločitev.

Pridruženi člani sodelujejo pri enem ali več ITD in skupaj določijo tehnične odločitve, ki jih je treba sprejeti v zvezi s temi ITD, ter k skupnemu delovnemu programu teh ITD prispevajo pravičen delež.

Ob upoštevanju prvega pododstavka so vodje ITD in pridruženi člani, ki so ustanovni člani, navedeni v Prilogi II.

2.   Za članstvo v Skupnem podjetju „Čisto nebo“ lahko zaprosi vsak javni ali zasebni subjekt s sedežem v državi članici ali v državi, pridruženi Sedmemu okvirnemu programu, če:

(a)

se kot vodja ITD zaveže, da bodo sredstva prispevali sorazmerno in v skladu z vsemi dejavnostmi skupne tehnološke pobude;

(b)

kot pridruženi član zagotovi sorazmeren prispevek v proračun ITD, v katerem sodeluje in s katerim mora biti prispevek skladen.

3.   Ustanovni člani iz odstavka 1 in novi člani iz odstavka 2 se v nadaljnjem besedilu imenujejo „člani“.

Člen 4

Včlanitev in spremembe članstva

Pravila včlanitve

Za članstvo v Skupnem podjetju „Čisto nebo“ lahko pod naslednjimi pogoji zaprosi vsak javni ali zasebni pravni subjekt s sedežem v državi članici ali v državi, pridruženi Sedmemu okvirnemu programu:

pravni subjekti, ki zaprosijo za status vodij ITD ali pridruženih članov, sprejmejo določbe Statuta Skupnega podjetja „Čisto nebo“,

pravni subjekti, ki zaprosijo za status vodje ITD, se zavežejo, da bodo rezultate pozneje uporabili in da bodo finančno prispevali k stroškom poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“, in sicer sorazmerno z njegovim splošnim proračunom, ter da bodo prispevali k ITD, ki jih vodijo,

pravni subjekti, ki zaprosijo za status pridruženega člana, se zavežejo, da bodo finančno prispevali k enem ali več ITD Skupnega podjetja „Čisto nebo“ v skladu z minimalnimi obveznostmi, ki so bile predhodno določene sorazmerno s proračunom zadevnega ITD, in da bodo finančno prispevali k stroškom poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Razpisi za pridružene člane se objavijo glede na potrebo po ključnih zmogljivostih na različnih področjih ITD. Prosta delovna mesta se objavijo na spletni strani Skupnega podjetja „Čisto nebo“, sporočijo prek skupine nacionalnih predstavnikov, po potrebi pa tudi prek drugih kanalov.

Odločitev upravnega odbora

Vsaka prošnja za članstvo v Skupnem podjetju „Čisto nebo“ se po postopku iz člena 5 predloži upravnemu odboru v odobritev in pošlje skupini nacionalnih predstavnikov v vednost.

Odločitev upravnega odbora o vključitvi drugih pravnih subjektov se sprejme ob upoštevanju ustreznosti in morebitne dodane vrednosti kandidata za doseganje ciljev skupnega podjetja „Čisto nebo“ ter njihove zmogljivosti za uporabo razvitih tehnologij. Z vsako prošnjo za članstvo Komisija pravočasno obvesti Svet o oceni in po potrebi o odločitvi upravnega odbora.

3.   Članstva v Skupnem podjetju „Čisto nebo“ ni dovoljeno prenesti na tretjo osebo brez predhodnega pristanka upravnega odbora.

Vsak član lahko v izjemnih okoliščinah in ob privolitvi upravnega in usmerjevalnega odbora ustreznega ITD izstopi iz Skupnega podjetja „Čisto nebo“. Po izstopu je nekdanji član razrešen vseh obveznosti, razen tistih, ki jih je že pred izstopom prevzel s pogodbami, sklenjenimi s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ in drugimi člani v skladu s tem statutom.

Člen 5

Organi Skupnega podjetja „Čisto nebo“

1.   Organi Skupnega podjetja „Čisto nebo“ so:

upravni odbor,

izvršni direktor,

usmerjevalni odbori ITD,

usmerjevalni odbor ocenjevalca tehnologije in

splošni forum.

Skupina nacionalnih predstavnikov je zunanje svetovalno telo Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

2.   Če posamezna naloga ni dodeljena enemu izmed organov, je zanjo pristojen upravni odbor.

3.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ po potrebi ustanovi svetovalni odbor, ki skupnemu podjetju svetuje in izdaja priporočila v zvezi z vodstvenimi, finančnimi in tehničnimi vprašanji.

Člen 6

Upravni odbor

1.   Upravni odbor je upravljavski organ Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Sestava

Upravni odbor sestavljajo imenovani predstavniki naslednjih članov:

(a)

Evropske skupnosti, ki jo zastopa Komisija;

(b)

vodij ITD;

(c)

enega pridruženega člana na vsak integriran tehnološki demonstrator, kot je določeno v členu 8(4)(f) tega statuta.

Odločanje

Vsak posamezni član upravnega odbora ima en enakopraven glas.

Upravni odbor sprejema odločitve z dvotretjinsko večino vseh upravičenih glasov. Kot upravičeni glasovi štejejo tudi glasovi članov, ki niso prisotni na seji.

Za spremembo dodelitve proračunskih sredstev za ITD in v okviru le-teh je potrebno soglasje vseh zadevnih vodij ITD.

Predsedstvo

(a)

Upravni odbor izmed svojih članov imenuje predsednika in podpredsednika. Predstavnik Komisije ne more biti izvoljen v nobeno od teh funkcij.

(b)

Predsednik in podpredsednik upravnega odbora sta izvoljena za obdobje enega (1) leta in sta lahko ponovno izvoljena za eno leto.

Seje

Upravni odbor se sestane vsaj dvakrat na leto.

Izredne seje se skličejo na zahtevo predsednika upravnega odbora, Komisije ali izvršnega direktorja.

Seje običajno potekajo na sedežu Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Če ni določeno drugače, se sej udeleži izvršni direktor.

Predsednik skupine nacionalnih predstavnikov ima pravico, da se sestankov upravnega odbora udeleži kot opazovalec.

Vloga in naloge

Naloge upravnega odbora so predvsem:

(a)

opredelitev ali sprememba strateške usmeritve;

(b)

sklepanje pogodb, odstop od njih in/ali spremembe pogodb;

(c)

sprejetje finančnih pravil Skupnega podjetja „Čisto nebo“ v skladu s členom 6 te uredbe;

(d)

sprejetje proračuna in letnih računovodskih izkazov Skupnega podjetja „Čisto nebo“;

(e)

sprejetje sprememb dodelitve proračunskih sredstev ITD;

(f)

sprejetje letnih delovnih programov ITD;

(g)

odobritev letnih poročil vodij ITD in izvršnega direktorja ter pregled napredka raziskav;

(h)

ukrepi zoper vodje ITD in pridružene člane, ki ne izpolnjujejo obveznosti, in/ali doseganje kompromisov v sporih med Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ in njegovimi člani;

(i)

reševanje sporov na tretji stopnji v okviru ITD;

(j)

reševanje sporov na drugi stopnji v ITD;

(k)

sprejem novih vodij ITD in pridruženih članov ter določitev minimalnih obveznosti;

(l)

izbirni postopki z razpisi za zbiranje predlogov/javnih razpisov;

(m)

prenos članstva;

(n)

pregled in ponovno odpiranje spornih odločb o izbiri partnerjev na drugi stopnji;

(o)

sprejetje sprememb pri najpomembnejših izsledkih;

(p)

imenovanje, podaljšanje mandata ali odstavitev izvršnega direktorja;

(q)

odobritev predlogov izvršnega direktorja za spremembo števila zaposlenih v direktoratu;

(r)

natančno opredelitev dolžnosti in pristojnosti izvršnega direktorja iz člena 7(4);

(s)

odobritev strategije Skupnega podjetja „Čisto nebo“ o obveščanju o rezultatih in njihovem razpošiljanju;

(t)

odobritev načel javnega posvetovanja in dialoga;

(u)

spodbujanje politike človeških virov, ki temelji na raznolikosti in enakosti spolov;

(v)

razvijanje mednarodno usmerjene strategije za zunanje odnose;

(w)

pravila za ocenjevanje stvarnih vložkov;

(x)

sprejetje praktičnih rešitev za izvajanje Uredbe (ES) št. 1049/2001, kakor je navedeno v členu 14(2) te uredbe.

7.   Skupnost ima pravico veta na vse odločitve v zvezi z uporabo njenih finančnih prispevkov, likvidacijo in prenehanjem delovanja skupnega podjetja, sprejetjem večjih sprememb dodeljevanja proračunskih sredstev ITD in v njihovem okviru ter na vse odločitve v zvezi s točkami (a), (b), (c), (h), (k) do (o), (p), (w) in (x). Za večjo spremembo proračuna se šteje sprememba, ki predstavlja 10 % proračuna zadevnega ITD (ali ocenjevalca tehnologije).

Pravila

Upravni odbor sprejme poslovnik.

Člen 7

Izvršni direktor

1.   Izvršni direktor je odgovoren za vsakodnevno vodenje Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in je njegov pravni zastopnik. Odgovarja upravnemu odboru.

Izvršni direktor opravlja svoje naloge popolnoma neodvisno.

V zvezi z osebjem izvršuje pooblastila, določena v členu 7(2) te uredbe.

2.   Izvršnemu direktorju pri opravljanju njegovih nalog pomaga osebje direktorata. Osebje direktorata opravi zanj vse potrebno pripravljalno delo.

Izvršni direktor skupnega podjetja izbere in imenuje osebje direktorata.

Imenovanje izvršnega direktorja

(a)

Upravni odbor na podlagi razpisa za zbiranje ponudb, objavljenega v Uradnem listu Evropske unije in drugem javno dostopnem periodičnem tisku ali na spletnih straneh, imenuje izvršnega direktorja za tri leta. Po oceni učinkovitosti izvršnega direktorja lahko upravni odbor podaljša njegov mandat enkrat za največ štiri leta.

(b)

Upravni odbor lahko razreši izvršnega direktorja.

Vloga in naloge izvršnega direktorja

Med nalogami izvršnega direktorja so zlasti:

(a)

poroča upravnemu odboru;

(b)

usklajuje in spremlja dejavnosti ITD (prek usklajevalnih sej ITD) ter pripravlja tehnična in finančna poročila;

(c)

nadzira dejavnosti vključevanja in povezovanja ter po potrebi zahteva preverjanje, ki ga tudi vodi;

(d)

predseduje usmerjevalnemu odboru ocenjevalca tehnologije in sodeluje kot aktivni opazovalec v usmerjevalnih odborih ITD;

(e)

spremlja napredek ITD pri doseganju okoljskih ciljev s pomočjo ocen ocenjevalca tehnologije;

(f)

spremlja sodelovanje MSP, da se zagotovi želena stopnja udeležbe;

(g)

pripravlja razpise za zbiranje predlogov in javne razpise in se pri tem opira na vsebino, ki jo določi ustrezni usmerjevalni odbor ITD;

(h)

v primeru spornih odločb o izbiri partnerjev izvaja postopek preverjanja na prvi stopnji;

(i)

rešuje spore v okviru ITD na drugi stopnji;

(j)

rešuje spore v okviru ITD na prvi stopnji;

(k)

preverja finančne prispevke vodij ITD in pridruženih članov, preverja, ali so izdatki v skladu z načrti, in enkrat na leto preverja finančne prispevke;

(l)

pripravlja letne proračune, jih izvaja in zastopa Skupno podjetje „Čisto nebo“ pri podeljevanju razrešnice v okviru letnega proračunskega postopka;

(m)

upravnemu odboru in Komisiji predloži tehnična in finančna poročila;

(n)

skupaj s predsednikom upravnega odbora pripravlja dnevni red sej upravnega odbora;

(o)

skupaj s Komisijo se udeležuje sej ACARE in skupine nacionalnih predstavnikov ter poroča o poteku dejavnosti v okviru Čistega neba; prav tako razpravlja o vprašanjih v zvezi z MSP;

(p)

pristojen je za komunikacijo in stike z javnostjo Skupnega podjetja „Čisto nebo“, med drugim tudi za predstavitev in razširjanje rezultatov;

(q)

organizira dialog z uporabniki in interesnimi skupinami;

(r)

nadzira postopek ocenjevanja in izbiranja na razpisih za zbiranje predlogov;

(s)

poroča o rezultatih razpisov za zbiranje predlogov in javnih razpisov.

Člen 8

Usmerjevalni odbor ITD

Ustanovitev

Upravni odbor ustanovi usmerjevalni odbor ITD za vsakega izmed šestih ITD. Ustanovijo se naslednji ITD:

(a)

inteligentni zrakoplov z nepremičnimi krili;

(b)

okolju prijazni zrakoplovi za regionalni zračni promet;

(c)

okolju prijazen rotoplan;

(d)

sistemi za okolju prijazno delovanje;

(e)

okolju prijazni in trajnostni motorji;

(f)

okoljsko primerna zasnova.

Za celotni čas delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ se imenuje neodvisni ocenjevalec tehnologije. Njegove naloge so:

(a)

presoditi vpliv tehnologij posameznih ITD na okolje;

(b)

izdelati priporočila za ITD z namenom maksimalno izboljšati okoljsko uspešnost dejavnosti Čistega neba;

(c)

prek izvršnega direktorja, Komisije in skupine nacionalnih predstavnikov redno obvešča o vplivu tehnologije ITD na okolje.

Upravni odbor sprejme odločitev o sestavi usmerjevalnega odbora ocenjevalca tehnologije in o njegovi ustanovitvi.

Sestava

Vsak usmerjevalni odbor ITD sestavljajo:

(a)

predsednik – izkušen predstavnik vodje ITD;

(b)

predstavniki vseh pridruženih članov v okviru ITD in druge vodje sodelujočih ITD;

(c)

izvršni direktor in uradnik, pristojen za ITD;

(d)

predstavnik Komisije kot opazovalec, ki ga po potrebi zahteva izvršni direktor Skupnega podjetja „Čisto nebo“;

(e)

druge vodje sistemov ITD, ki se zanimajo za rezultate ITD (za udeležbo potrebujejo vabilo).

Seje

Vsak usmerjevalni odbor ITD se sestane vsaj vsake tri mesece.

Izredne seje se skličejo na zahtevo predsednika zadevnega usmerjevalnega odbora ITD ali na zahtevo izvršnega direktorja.

Pristojnost

Vsak usmerjevalni odbor ITD ima naslednje zadolžitve:

(a)

usmerja in spremlja tehnične zadolžitve ITD ter v imenu Skupnega podjetja „Čisto nebo“ odloča o vseh tehničnih zadevah, ki izhajajo iz zadevnega področja ITD;

(b)

pripravi podroben letni delovni program za ITD;

(c)

opredeli vsebino razpisa za oddajo predlogov;

(d)

s pomočjo neodvisnih strokovnjakov izbere zunanje partnerje;

(e)

opredeli vsebino javnih razpisov v dogovoru in sodelovanju z zadevnim članom;

(f)

uvede sistem kroženja za predstavnike pridruženih članov v upravnem odboru; o tej zadevi odločajo samo pridruženi člani, vodje ITD nimajo glasovalne pravice;

(g)

rešuje spore v okviru ITD;

(h)

v skladu s členom 6(3) spreminja dodelitve proračunskih sredstev v okviru ITD.

Glasovanje

Vsak usmerjevalni odbor ITD sprejema odločitve z navadno večino z glasovi, ponderiranimi v skladu s finančno obveznostjo vsakega člana usmerjevalnega odbora do ITD. Vodje ITD imajo pravico veta na vse odločitve usmerjevalnega odbora ITD, ki jih vodijo.

Poslovnik

Vsak usmerjevalni odbor ITD sprejme poslovnik, ki temelji na skupnih načelih vseh ITD in podrobno določa pravice in dolžnosti ter pravice veta vodij ITD.

Člen 9

Splošni forum

1.   Splošni forum je posvetovalni organ Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

Splošni forum sestavljajo:

(a)

en predstavnik vsakega člana Skupnega podjetja „Čisto nebo“;

(b)

en predstavnik vsakega partnerja.

Seje

Splošni forum se sestane vsaj enkrat na leto.

Izredne seje se skličejo na zahtevo vsaj 30 % članov splošnega foruma.

Seje običajno potekajo v Bruslju.

Naloge

Splošni forum:

(a)

se obvesti o stanju Skupnega podjetja „Čisto nebo“;

(b)

se obvesti o letnem proračunu ter prejme letna poročila in računovodske izkaze;

(c)

upravnemu odboru in izvršnemu direktorju predloži priporočila in vprašanja o tehničnih, vodstvenih ali finančnih zadevah, ki se sprejmejo z dvotretjinsko večino.

Poslovnik

Splošni forum sprejme svoj poslovnik.

Člen 10

Skupina nacionalnih predstavnikov

Sestava

Skupino nacionalnih predstavnikov sestavlja en predstavnik vsake države članice in vsake druge države, pridružene okvirnemu programu. Skupina med svojimi člani izvoli predsednika.

Vloga in naloge

Skupina nacionalnih predstavnikov svetuje skupnemu podjetju. Zlasti preučuje informacije in podaja mnenje o naslednjih zadevah:

(a)

napredek programa v Skupnem podjetju „Čisto nebo“;

(b)

skladnost s cilji in upoštevanje ciljev;

(c)

posodobitev strateške usmeritve;

(d)

povezave s skupnimi raziskavami znotraj okvirnega programa;

(e)

rezultati razpisov za zbiranje predlogov in javnih razpisov ter njihovo načrtovanje;

(f)

sodelovanje MSP;

(g)

nove prošnje za članstvo, včlanitev in spremembe članstva.

Poleg tega skupno podjetje obvešča o:

(a)

poteku dejavnosti skupnega podjetja in povezovanje teh dejavnosti z ustreznimi nacionalnimi raziskovalnimi programi ter prepoznavanje morebitnih področji sodelovanja;

(b)

posebnih ukrepih, sprejetih na nacionalni ravni v zvezi z širjenjem izsledkov, ciljnimi tehničnimi delavnicami in dejavnostmi sporočanja.

Skupina nacionalnih predstavnikov lahko za Skupno podjetje „Čisto nebo“ na lastno pobudo pripravi priporočila o tehničnih, vodstvenih in finančnih zadevah, zlasti če te zadevajo nacionalne interese. Skupno podjetje „Čisto nebo“ obvesti skupino nacionalnih predstavnikov o ukrepih, ki jih sprejme na podlagi takšnih priporočil.

3.   Skupina nacionalnih predstavnikov se sestane vsaj dvakrat na leto, sejo skliče skupno podjetje. Na izrednih sejah se obravnavajo posebne zadeve, ki so izjemno pomembne za dejavnosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“. Te seje skliče skupno podjetje na lastno pobudo ali na zahtevo skupine nacionalnih predstavnikov.

Sej se udeležijo izvršni direktor in predsednik upravnega odbora in/ali njuna predstavnika.

Skupina nacionalnih predstavnikov sprejme poslovnik.

Člen 11

Naloge notranjega revizorja

Upravni odbor prevzame odgovornost za naloge, ki se notranjemu revizorju Komisije poverijo s členom 185(3) Uredbe (ES, Euratom) št. 1605/2002, in ob upoštevanju velikosti in področja delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ sprejme ustrezne določbe.

Člen 12

Viri financiranja

1.   Vsa sredstva Skupnega podjetja „Čisto nebo“ so namenjena doseganju ciljev tega podjetja.

2.   Sredstva Skupnega podjetja „Čisto nebo“ vključujejo prispevke njegovih članov in podjetij, ki so z njimi povezana. Povezana podjetja so opredeljena kot pravni subjekt, ki:

(a)

je neposredno ali posredno v lasti zadevnega vodje ITD ali pridruženega člana ali je pod njegovim nadzorom, ali je v enaki lasti ali pod enakim nadzorom kot zadevni vodja ITD ali pridruženi član, in

(b)

je registriran in ima sedež v državi članici Skupnosti ali državi, pridruženi Sedmemu okvirnemu programu, in za katero velja zakonodaja te države, in

(c)

sodeluje pri dejavnostih zadevnega vodje ITD ali pridruženega člana v delovnem programu „Čisto nebo“.

3.   Stroški poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ se v gotovini enakomerno razdelijo med Skupnostjo, ki prispeva 50 % vseh stroškov, in ostalimi člani, ki prispevajo preostalih 50 %. Stroški poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ niso višji od 3 % celotnega denarnega prispevka in vseh stvarnih prispevkov članov in partnerjev iz člena 13. Če se del prispevka Skupnosti ne uporabi, se nameni raziskovalnim dejavnostim iz člena 13.

4.   Vsa sredstva se vključijo v letni proračun.

5.   Letni finančni prispevek Skupnosti za Skupno podjetje „Čisto nebo“ se zagotovi pod pogojem, da se dejavnosti, ki jih izvajajo drugi člani, preverijo.

6.   Če člani Skupnega podjetja „Čisto nebo“ ali podjetij, ki so z njimi povezana, ne izpolnjujejo svojih obveznosti glede dogovorjenih prispevkov, se upravni odbor odloči:

ali naj ostali člani članu, ki ne izpolnjuje obveznosti, ukinejo članstvo ali pa bi bilo treba sprejeti druge ukrepe, dokler član ne izpolni obveznosti, ali

ali naj ostali člani temu podjetju, ki ne izpolnjuje obveznosti, ukinejo članstvo oziroma ali bi bilo treba sprejeti druge ukrepe, dokler ta ne izpolni obveznosti.

7.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ je lastnik opredmetenih sredstev, ki jih je ustvarilo samo ali so bila nanj prenesena. ITD ter drugi materialni in nematerialni rezultati raziskovalnega in razvojnega programa „Čisto nebo“ so last članov in/ali partnerjev, ki so jih ustvarili.

Člen 13

Prispevki za dejavnosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“

1.   V podporo dejavnostim Skupnega podjetja „Čisto nebo“ zagotovijo ostali člani tega skupnega podjetja sredstva v višini prispevka Skupnosti. To vključuje njihov prispevek k stroškom poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

2.   Prispevek Skupnosti se razdeli na naslednji način:

(a)

Znesek v višini do 400 milijonov EUR se dodeli vodjem ITD, znesek v višini do 200 milijonov EUR pa pridruženim članom ITD (2). Vodje ITD in pridruženi člani bodo prispevali sredstva v znesku, ki bo vsaj enak prispevku Skupnosti.

(b)

Znesek v višini vsaj 200 milijonov EUR se dodeli partnerjem, izbranim na podlagi konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov. Posebej je treba paziti, da se zagotovi ustrezno sodelovanje MSP. Skupnost zagotovi finančni prispevek ob upoštevanju zgornje meje skupnih upravičenih stroškov, kot je določeno v Pravilih za udeležbo Sedmega okvirnega programa.

Če se na razpis za oddajo predlogov ne bo prijavil nihče ali se ta ne bo dodelil, bodo ustrezne naloge opravljali člani sami.

Stroški, nastali pri izvajanju raziskovalnih dejavnosti, so upravičeni do financiranja Skupnosti, če ne vključujejo davka na dodano vrednost.

3.   Predhodna razdelitev prispevka Skupnosti na različne raziskovalne dejavnosti se določi na naslednji način (3):

(a)

24 % za ITD inteligentnega zrakoplova z nepremičnimi krili;

(b)

11 % za ITD okolju prijaznega zrakoplova za regionalni zračni promet;

(c)

10 % za ITD okolju prijaznega rotoplana;

(d)

27 % za ITD trajnostnih in okolju prijaznih motorjev;

(e)

19 % za ITD sistemom za okolju prijazno delovanje;

(f)

7 % za ITD okoljsko primerne zasnove;

(g)

2 % za ocenjevalca tehnologije.

Narejena bo podrobna razdelitev dodelitve sredstev za posamezne delovne sklope in člane Skupnega podjetja „Čisto nebo“. Podrobno razčlenitev bo sprejel upravni odbor. Ta postopek bo nadzorovala Komisija in bo upošteval načelo enakega obravnavanja članov.

4.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ lahko zaradi izvajanja progama „Čisto nebo“ svojim članom, v skladu z javnimi pogoji, ki jih določi upravni odbor, pa tudi partnerjem in drugim subjektom za opravljanje raziskovalnih dejavnosti dodeli nepovratna sredstva.

5.   Z izjemo stroškov poslovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ se dovolijo stvarni prispevki. Stvarni prispevki bodo predmet ocenjevanja glede vrednosti in pomembnosti za izvajanje ukrepov Skupnega podjetja „Čisto nebo“, sprejeti pa jih mora upravni odbor. Postopek za ocenjevanje stvarnih prispevkov se bo podrobneje določil, sprejel pa ga bo upravni odbor. Ocenjevanje temelji na naslednjih načelih:

(a)

splošni pristop temelji na načelih Sedmega okvirnega programa, v skladu s katerimi se stvarni prispevki za projekte ocenijo med pregledom;

(b)

uporabijo se finančna pravila Skupnega podjetja „Čisto nebo“;

(c)

preverjanje opravi neodvisni računovodja.

6.   Prispevke ostalih članov evidentira Skupno podjetje „Čisto nebo“.

Člen 14

Finančne obveznosti

Finančne obveznosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“ ne smejo biti višje od skupnega zneska finančnih sredstev, ki so mu na razpolago ali se dodelijo v njegov proračun.

Člen 15

Finančni prihodki

Presežek izdatkov se ne izplača članom Skupnega podjetja „Čisto nebo“, razen v primeru prenehanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ v skladu z določbami člena 25.

Člen 16

Poslovno leto

Poslovno leto je enako koledarskemu letu.

Člen 17

Finančno izvajanje

Proračun Skupnega podjetja „Čisto nebo“ izvršuje izvršni direktor.

Člen 18

Finančno poročanje

1.   Izvršni direktor upravnemu odboru vsako leto predloži predhodni predlog letnega proračuna, ki vsebuje napoved letnih izdatkov za prihodnji dve leti in organizacijsko shemo. V okviru te napovedi se ocene prihodkov in izdatkov za prvo od obeh let pripravijo tako podrobno, kot je potrebno za notranji proračunski postopek vsakega člana glede na njegove finančne prispevke k Skupnemu podjetju „Čisto nebo“. Izvršni direktor predloži upravnemu odboru vse dodatne informacije, potrebne v ta namen.

2.   Člani upravnega odbora sporočijo izvršnemu direktorju svoje pripombe v zvezi s predhodnim osnutkom načrta letnega proračuna in zlasti v zvezi z ocenami sredstev in izdatkov za prihodnje leto.

3.   Ob upoštevanju pripomb članov upravnega odbora izvršni direktor pripravi osnutek načrta letnega proračuna za prihodnje leto in ga predloži v odobritev upravnemu odboru.

4.   Načrt letnega proračuna in letni izvedbeni načrt za določeno leto sprejme upravni odbor Skupnega podjetja „Čisto nebo“ pred koncem predhodnega leta.

5.   V dveh mesecih po zaključku vsakega poslovnega leta izvršni direktor upravnemu odboru predloži v odobritev letne računovodske izkaze in bilance stanja za preteklo leto. Letni računovodski izkazi in bilanca stanja za predhodno leto se predložijo Računskemu sodišču in Komisiji.

Člen 19

Načrtovanje in poročanje

1.   V letnem poročilu bo predstavljen napredek Skupnega podjetja „Čisto nebo“, dosežen v vsakem koledarskem letu, zlasti v povezavi z letnim izvedbenim načrtom za zadevno leto. Letno poročilo o dejavnostih predstavi izvršni direktor skupaj z letnimi računovodskimi izkazi in bilancami stanja. Letno poročilo bo vključevalo tudi informacije o sodelovanju MSP v raziskovalnih in razvojnih dejavnostih Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

2.   Letni izvedbeni načrt določa načrt za izvedbo vseh dejavnosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“ za določeno leto, vključno s predvidenimi razpisi za zbiranje predlogov in ukrepi, ki jih je treba izvesti z javnimi razpisi. Izvršni direktor predstavi letni izvedbeni načrt upravnemu odboru skupaj z načrtom letnega proračuna. Letni izvedbeni načrt se objavi, ko ga odobri upravni odbor.

3.   Letni delovni program opisuje področje uporabe in proračun razpisov za zbiranje predlogov, potrebnih za izvajanje raziskovalnega programa za določeno leto.

Člen 20

Pogodbe o naročilu blaga in storitev

Skupno podjetje „Čisto nebo“ vzpostavi vse ustrezne postopke in mehanizme za izvajanje in nadzor pogodb o naročilu blaga in storitev, ki se po potrebi sklenejo za izvajanje dejavnosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“, ter za kontrolo nad njimi.

Člen 21

Odgovornost članov, zavarovanje

1.   Člani ne nosijo odgovornosti za dolgove Skupnega podjetja „Čisto nebo“.

2.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ sklene in vzdržuje potrebna zavarovanja.

Člen 22

Navzkrižje interesov

Skupno podjetje „Čisto nebo“ se pri izvajanju svojih dejavnosti izogiba vsakršnemu navzkrižju interesov.

Člani, vključeni v opredeljevanje dela, ki je predmet razpisa za zbiranje predlogov ali javnega razpisa, ne morejo sodelovati pri opravljanju tega dela.

Člen 23

Politika na področju intelektualne lastnine

1.   Politika na področju intelektualne lastnine Skupnega podjetja „Čisto nebo“ se vključi v sporazume o dodelitvi sredstev, ki jih sklene Skupno podjetje „Čisto nebo“.

2.   Cilj politike intelektualne lastnine skupnega podjetja je – pod pogojem, da se sklene sporazum o dodelitvi sredstev s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ – spodbujati ustvarjanje znanja in njegovo izkoriščanje, doseči pošteno razdelitev pravic, nagraditi inovacije ter doseči široko udeležbo zasebnih in javnih subjektov, ki se odzovejo na razpise za zbiranje predlogov.

3.   Načela politike intelektualne lastnine temeljijo na načelih, da vsak pravni subjekt, ki je s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ sklenil sporazum o dodelitvi sredstev, ostane lastnik:

(a)

informacij, ki jih imajo udeleženci pred pristopom k sporazumu o dodelitvi sredstev, ter avtorskih pravic ali drugih pravic intelektualne lastnine, ki se nanašajo na te informacije, ki so bile zahtevane pred pristopom k sporazumu o dodelitvi sredstev in ki so potrebne za izvajanje projekta ali za uporabo novih informacij in lastninskih pravic projekta (v nadaljnjem besedilu „osnovno znanje“);

(b)

rezultatov, vključno z informacijami – ne glede na to, ali jih je mogoče zaščititi – ki izhajajo iz zadevnega projekta. Takšni rezultati vključujejo avtorske pravice, pravice iz vzorca ali modela, patentne pravice ali podobne oblike zaščite (v nadaljnjem besedilu „novo znanje“). Novo znanje pripada vsem udeležencem, ki so ga skupaj razvijali, če njihovih lastnih prispevkov ni mogoče določiti. Če ni dogovorjeno drugače, ima vsak lastnik pravico brezplačno uporabiti to skupaj razvito novo znanje za lastno poslovanje in prihodnje raziskave.

Ustvarjalci novega znanja morajo sprejeti smiselne ukrepe za njegovo varstvo, zlasti s prijavo patentov. Če ustvarjalci ali drugi udeleženci v ITD takšnih ukrepov ne sprejmejo, lahko s privolitvijo ustvarjalca prek zadevnega usmerjevalnega odbora ITD za varstvo poskrbi tudi Skupno podjetje.

4.   Pogoji pravic dostopa in licenc med pravnimi subjekti, ki so s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ sklenili sporazum o dodelitvi sredstev, so opredeljeni v sporazumu o dodelitvi sredstev ob upoštevanju osnovnega in novega znanja za dokončanje projektov, novega znanja za raziskave in osnovnega znanja, potrebnega za uporabo novega znanja za raziskave.

5.   Pravni subjekti, ki so s Skupnim podjetjem „Čisto nebo“ sklenili sporazume o dodelitvi sredstev, skladno z ustreznimi obvezami glede zaupnosti razkrijejo in razširjajo informacije o novem znanju pod pogoji, opredeljenimi v sporazumu o dodelitvi sredstev.

Člen 24

Spremembe Statuta

1.   Vsak član Skupnega podjetja „Čisto nebo“ lahko upravnemu odboru predstavi pobudo za spremembo tega statuta.

2.   Pobude iz odstavka 1, ki jih je odobril upravni odbor, se kot predlogi sprememb predložijo Komisiji, ki jih po potrebi sprejme.

3.   Vse spremembe bistvenih elementov tega statuta, in zlasti spremembe členov 3, 4, 6, 7, 12, 13, 21, 24, in 25, pa se sprejmejo v skladu s členom 172 Pogodbe.

Člen 25

Likvidacija in prenehanje delovanja

1.   Skupno podjetje „Čisto nebo“ preneha delovati ob koncu obdobja, določenega v členu 1(1) te uredbe, ali na podlagi spremembe te uredbe v skladu s členom 11(2) te uredbe.

2.   Za vodenje postopkov v zvezi s prenehanjem delovanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“ upravni odbor imenuje enega ali več likvidacijskih upraviteljev, ki spoštujejo odločitve upravnega odbora.

3.   Ko Skupno podjetje „Čisto nebo“ preneha delovati, državi gostiteljici vrne vso fizično podporo, ki jo je država gostiteljica dala na voljo v skladu s sporazumom o gostovanju.

4.   Po vrnitvi fizične podpore, kot je določeno v odstavku 3, se vsa nadaljnja sredstva uporabijo za kritje obveznosti Skupnega podjetja „Čisto nebo“ in stroškov, povezanih s prenehanjem njegovega delovanja. Vsi presežki se porazdelijo med člane, udeležene v skupnem podjetju v času njegovega prenehanja delovanja, in sicer sorazmerno z njihovim dejanskim prispevkom k Skupnemu podjetju „Čisto nebo“. Vsi presežki, ki se dodelijo Skupnosti, se vrnejo v proračun Komisije.

5.   Preostala sredstva se porazdelijo med člane, udeležene v skupnem podjetju v času prenehanja njegovega delovanja, in sicer sorazmerno z njihovim dejanskim prispevkom k Skupnemu podjetju „Čisto nebo“.

6.   Vzpostavi se ad hoc postopek za zagotovitev primernega upravljanja sporazumov o dodelitvi sredstev ter pogodbe o naročilu storitev in blaga, ki ju je sklenilo Skupno podjetje „Čisto nebo“ za obdobje, daljše od obdobja trajanja Skupnega podjetja „Čisto nebo“.


(1)  UL L 64, 2.3.2007, str. 1.

(2)  Ta razdelitev stroškov je v skladu z običajno prakso raziskovalnih in razvojnih projektov na področju aeronavtike, pri katerih največji delež dela in naložbenega tveganja prevzamejo glavni integratorji.

(3)  Ta razdelitev je bila narejena na podlagi pristopa od spodaj navzgor, pri čemer so bile proračunske zahteve posameznih ITD in ocenjevalca tehnologije določene glede na njihove tehnične cilje.


PRILOGA II

Ustanovni člani Skupnega podjetja „Čisto nebo“  (1)

A.   VODJE ITD:

AgustaWestland

Airbus

Podružnice: Airbus France SAS, Airbus Deutschland GmbH, Airbus España SL, Airbus UK Limited

Alenia

Podružnici: Alenia Aermacchi SpA, Alenia SIA SpA

Dassault Aviation

EADS-CASA

Eurocopter

Podružnica: Eurocopter Deutschland GmbH

Fraunhofer Gesellschaft

Liebherr

Podružnici: Liebherr-Aerospace Toulouse S.A.S., Liebherr-Elektronik GmbH

Thales

Podružnice: Thales ATM, Thales Systèmes Aéroportés, Thales Avionics Electrical System, Thales Communication, Thales Air Systems Division UK

Rolls-Royce

Podružnica: Rolls-Royce Deutschland GmbH

Saab

Safran

Podružnice: Snecma, Turbomeca, Hispano Suiza, Aircelle, Techspace Aero, Snecma Propulsion Solide, Microturbo, Technofan, Sofrance, Messier Dowty, Messier Bugatti, Labinal, Sagem Sécurité Défense, Snecma Services, SMA

B.   PRIDRUŽENI ČLANI

Članstvo v Skupnem podjetju „Čisto nebo“ – ustanovni člani

Organizacija

Država

Grozd(–i)

Vloga

Vrsta

Fiber Optic Sensors & Sensing Syst.

Belgija

IGOR

 

MSP

KU Leuven

Belgija

IGOR

 

univerza

LMS International

Belgija

IGOR

 

industrija

Micromega Dynamics

Belgija

IGOR

 

MSP

ReFiber ApS

Danska

RUAG

 

MSP

Dassault Aviation

Francija

 

vodja ITD

industrija

EADS-CCR

Francija

 

 

raziskovalni center

InterAC

Francija

IGOR

 

MSP

ONERA

Francija

 

 

raziskovalni center

Safran

Francija

 

vodja ITD

industrija

Thales avionics

Francija

 

vodja ITD

industrija

Zodiac-ECE/IN

Francija

 

 

industrija

Airbus

Francija/Nemčija

 

vodja ITD

industrija

EADS IW

Francija/Nemčija

 

 

industrija

Eurocopter

Francija/Nemčija

 

vodja ITD

industrija

Akustik Technolgie Göttingen

Nemčija

IGOR

 

MSP

DIEHL Aerospace

Nemčija

 

 

industrija

DLR

Nemčija

 

 

raziskovalni center

EADS-CRC

Nemčija

 

 

raziskovalni center

Fraunhofer GhF

Nemčija

 

vodja ITD

raziskovalni center

HADEG Recycling GmbH

Nemčija

RUAG

 

MSP

Liebherr Aerospace

Nemčija

 

vodja ITD

industrija

MTU Aero Engines

Nemčija

 

 

industrija

TU Hamburg-Harburg

Nemčija

RUAG

 

univerza

HAI

Grčija

 

 

industrija

IAI

Izrael

 

 

industrija

AEROSOFT

Italija

 

 

MSP

Alenia Aeronautica

Italija

 

vodja ITD

industrija

Avio S.p.A.

Italija

 

 

industrija

CIRA

Italija

CIRA

 

raziskovalni center

CNR

Italija

Airgreen

 

raziskovalni center

CSM

Italija

Airgreen

 

raziskovalni center

DEMA

Italija

CIRA

 

MSP

FOXBIT

Italija

Airgreen

 

MSP

Galileo Avionica

Italija

 

 

industrija

IMAST

Italija

Airgreen

 

raziskovalni center

PIAGGIO

Italija

Airgreen

 

industrija

Politech. Torino

Italija

Airgreen

 

univerza

POLO DELLE S. & T. NAPOLI

Italija

Airgreen

 

univerza

SELEX S.I.

Italija

 

 

industrija

SICAMB

Italija

Airgreen

 

MSP

Univ. Bologna/Forlì

Italija

Airgreen

 

univerza

Univ. Piemonte

Italija

Airgreen

 

univerza

Univ. Pisa

Italija

Airgreen

 

univerza

Univ. Torino

Italija

Airgreen

 

univerza

ATR

Italija/Francija

 

 

industrija

Agusta Westland

Italija/Združeno kraljestvo

 

vodja ITD

industrija

ELSIS

Litva

CIRA

 

MSP

University of Malta

Malta

GSAF

 

univerza

ADSE

Nizozemska

 

 

MSP

Aeronamic

Nizozemska

GSAF

 

MSP

Airborne Composite

Nizozemska

IGOR

 

MSP

Axxiflex

Nizozemska

 

 

MSP

CCM

Nizozemska

GSAF

 

industrija

DNW

Nizozemska

IGOR

 

raziskovalni center

Eurocarbon

Nizozemska

IGOR

 

industrija

HAN University

Nizozemska

IGOR

 

univerza

MicroFlown Technologies

Nizozemska

IGOR, NL

 

MSP

NLR

Nizozemska

IGOR, NL, GSAF

 

raziskovalni center

Sergem

Nizozemska

 

 

MSP

STORK aerospace

Nizozemska

NL

 

industrija

Ten Cate Advances Composites

Nizozemska

IGOR

 

industrija

TNO

Nizozemska

NL

 

raziskovalni center

TU Delft

Nizozemska

IGOR, NL, GSAF

 

univerza

Uni. Twente

Nizozemska

IGOR, NL

 

univerza

PZL-Świdnik

Poljska

 

 

industrija

INCAS

Romunija

CIRA

 

raziskovalni center

Aerostar

Romunija

CIRA

 

industrija

Avioane Craiova

Romunija

CIRA

 

industrija

STRAERO

Romunija

CIRA

 

raziskovalni center

ANOTEC

Španija

IGOR

 

MSP

EADS – CASA

Španija

 

vodja ITD

industrija

ITP

Španija

 

 

industrija

Saab

Švedska

 

vodja ITD

industrija

Volvo Aero Corporation

Švedska

 

 

industrija

EPFL Ecole Polytechnique Lausanne

Švica

RUAG

 

univerza

ETH Zurich

Švica

RUAG

 

univerza

Huntsman Advanced Materials

Švica

RUAG

 

industrija

Icotec AG

Švica

RUAG

 

MSP

RUAG Aerospace

Švica

RUAG

 

industrija

University of Applied Sciences NW Switzerland

Švica

RUAG

 

univerza

Advanced Composites Group (ACG)

Združeno kraljestvo

RUAG

 

MSP

Nottingham University

Združeno kraljestvo

 

 

univerza

QinetiQ

Združeno kraljestvo

 

 

raziskovalni center

Rolls-Royce

Združeno kraljestvo

 

vodja ITD

industrija

University of Cranfield

Združeno kraljestvo

GSAF

 

univerza


(1)  Poleg Skupnosti in ob upoštevanju člena 3(1) Statuta.


Top