25.11.2006   

SL

Uradni list Evropske unije

L 329/64


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 23. novembra 2006

o uskladitvi radijskega spektra za naprave za radiofrekvenčno identifikacijo (RFID), ki delujejo v pasu ultravisokih frekvenc (UHF)

(notificirano pod dokumentarno številko C(2006) 5599)

(2006/804/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Odločbe Evropskega parlamenta in Sveta št. 676/2002/ES z dne 7. marca 2002 o pravnem okviru za politiko radijskega spektra v Evropski skupnosti (Odločba o radijskem spektru) (1) in zlasti člena 4(3) Odločbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Tehnologija radiofrekvenčne identifikacije (RFID), posebna vrsta naprav kratkega dosega, ponuja možne pomembne gospodarske in družbene koristi v Evropi. Mogoče so različne aplikacije RFID, na primer avtomatska identifikacija izdelkov, sledenje sredstvom, varnostni in alarmni sistemi, ravnanje z odpadki, bližinska zaznavala, protivlomni sistemi, sistemi za določanje položaja, prenos podatkov do ročne postaje in brezžični nadzorni sistemi. Razvoj naprav na podlagi ultravisokih frekvenc (UHF) RFID v ES bo prispeval k razvoju informacijske družbe in spodbujanju inovacij.

(2)

Za identifikacijo izdelkov z UHF RFID ali delovanje storitev, povezanih z RFID, v Evropi, so potrebni usklajeni pogoji in pravna varnost za razpoložljivost radijskega spektra za naprave UHF RFID. Zagotovitev delujočega notranjega trga bo prispevala k uspešnemu in hitremu sprejetju tehnologij RFID tako, da bo pospeševala ekonomijo obsega in čezmejno uporabo.

(3)

Namen te odločbe je omejen na sisteme RFID, v katerih naprave, pritrjene na predmete, ki naj bodo identificirani, nimajo neodvisnega vira energije za radijski prenos in prenašajo samo preko ponovne uporabe energije, ki prihaja iz naprav za branje. Možnost motenja drugih uporabnikov spektra je zato običajno omejena. Zato lahko take naprave delijo iste frekvenčne pasove z drugimi storitvami, tako s tistimi, za katere je treba pridobiti odobritev kot tudi s tistimi, za katere to ni potrebno, ne da bi povzročale škodljivo motenje, in lahko delujejo istočasno z drugimi napravami kratkega dosega. Za njihovo uporabo zato ni dovoljeno zahtevati posamičnih odobritev v skladu z Direktivo o odobritvi 2002/20/ES Evropskega parlamenta in Sveta (2). Poleg tega imajo radiokomunikacijske storitve, opredeljene v Pravilniku o radiokomunikacijah Mednarodne telekomunikacijske zveze, prednost pred takimi napravami RFID in jim ni treba zagotoviti zaščite naprav RFID pred motenjem, sistemi RFID pa ne bodo povzročali motenja teh radiokomunikacijskih storitev. Ker zato uporabnikom naprav RFID ni mogoče zagotoviti zaščite pred motenjem, morajo proizvajalci naprav RFID zaščititi te naprave pred škodljivim motenjem, ki ga povzročajo radiokomunikacijske storitve in druge naprave kratkega dosega, ki delujejo v skladu z veljavnimi predpisi Skupnosti ali nacionalnimi predpisi. V skladu z Direktivo 1999/5/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 1999 o radijski opremi in telekomunikacijski terminalski opremi ter medsebojnem priznavanju skladnosti te opreme (3) (Direktiva R&TTE) morajo proizvajalci zagotoviti, da naprave RFID učinkovito uporabljajo radiofrekvenčni spekter, da bi se s tem izognili škodljivemu motenju drugih naprav kratkega dosega.

(4)

Komisija je zato 11. marca 2004 pooblastila konferenco CEPT (4), v skladu s členom 4(2) Odločbe o radijskem spektru, da se uskladi uporaba frekvenc za naprave kratkega dosega, vključno z napravami RFID. Na podlagi tega pooblastila je CEPT v poročilu (5) z dne 15. novembra 2004 sestavila seznam prostovoljnih ukrepov uskladitve, ki obstajajo za naprave kratkega dosega v Evropski skupnosti, in izjavila, da je potrebna bolj zavezujoča obveznost držav članic, zato da se zagotovi pravna stabilnost uskladitve frekvenc, dosežene v CEPT, zlasti za spekter UHF, ki ga uporabljajo RFID.

(5)

Pasove, ki jih CEPT predlaga za uskladitev, za uporabo s strani RFID pokriva usklajen standard EN 302 208, ki je bil sprejet v skladu z Direktivo 1999/5/ES. Ta standard opisuje tehniko poslušanja pred govorjenjem, ki naj bi zagotovila primerne nivoje usklajevanja, da bi se izognili škodljivemu motenju drugih uporabnikov v pasu. Uporaba tega standarda ali drugih ustreznih usklajenih standardov ustvarja domnevo o skladnosti z bistvenimi zahtevami Direktive R&TTE.

(6)

Uskladitev na podlagi te odločbe ne izključuje možnosti, da država članica, kadar je to upravičeno, uporabi prehodna obdobja ali sporazume o skupni uporabi radijskega spektra v skladu s členom 4(5) Odločbe o radijskem spektru.

(7)

Za uporabo spektra veljajo zahteve zakonodaje Skupnosti za varovanje javnega zdravja, zlasti Direktiva 2004/40/ES Evropskega parlamenta in Sveta (6) in Priporočilo Sveta (7). Varovanje zdravja v zvezi z radijsko opremo je zagotovljeno s skladnostjo takšne opreme z bistvenimi zahtevami iz Direktive R&TTE.

(8)

Zaradi hitrih tehnoloških sprememb se bodo pojavile nove naprave RFID UHF in podobne naprave, ki bodo zahtevale posodobljene pogoje usklajevanja spektra ob upoštevanju njihovih gospodarskih koristi ter zahtev industrije in uporabnikov. Za odziv na nov razvoj trga in tehnologije bodo torej potrebne posodobitve te odločbe. Če bo pregled pokazal, da je treba Odločbo prilagoditi, se bo o spremembah odločalo po postopkih za sprejetje izvedbenih ukrepov iz Odločbe o radijskem spektru. Posodobitve lahko vključujejo prehodna obdobja za prilagoditev obstoječih razmer.

(9)

Ukrepi iz te odločbe so v skladu z mnenjem Odbora za radijski spekter –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Namen te odločbe je uskladiti pogoje za razpoložljivost in učinkovito uporabo radijskega spektra za naprave RFID, ki delujejo v pasu ultravisokih frekvenc (UHF).

Člen 2

V tej odločbi:

1.

„naprave RFID“ pomeni naprave, ki so med drugim namenjene sledenju in identifikaciji predmetov z uporabo radijskega sistema in so sestavljene iz pasivnih naprav (oznak), pritrjenih na artikle, in oddajnih/sprejemnih enot (čitalnikov), ki aktivirajo oznake in sprejemajo podatke,

2.

„brez motenja in zaščite“ pomeni, da ne sme drugim radiokomunikacijskim storitvam nastati nikakršno škodljivo motenje in da ni mogoče vložiti zahteve za zaščito teh naprav pred škodljivim motenjem, ki prihaja od radiokomunikacijskih storitev.

Člen 3

1.   Države članice v šestih mesecih od začetka veljavnosti te odločbe določijo in dajo na voljo na neizključni osnovi ter brez motenja in zaščite frekvenčne pasove za naprave RFID, ob upoštevanju posebnih pogojev, kot je določeno v Prilogi k tej odločbi.

2.   Ne glede na odstavek 1 lahko države članice zaprosijo za prehodna obdobja in/ali sporazume o skupni uporabi radijskega spektra v skladu s členom 4(5) Odločbe o radijskem spektru.

3.   Ta odločba ne posega v pravico držav članic, da dovolijo uporabo frekvenčnih pasov pod manj strogimi pogoji, kot so določeni v Prilogi k tej odločbi.

Člen 4

Države članice nadzorujejo uporabo zadevnih pasov in poročajo o ugotovitvah Komisiji, da se omogoči pravočasen pregled Odločbe.

Člen 5

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 23. novembra 2006

Za Komisijo

Viviane REDING

Članica Komisije


(1)  UL L 108, 24.4.2002, str. 1.

(2)  UL L 108, 24.4.2002, str. 21.

(3)  UL L 91, 7.4.1999, str. 10.

(4)  Pooblastilo konferenci CEPT za analizo nadaljnjega usklajevanja frekvenčnih pasov v uporabi za naprave kratkega dosega.

(5)  Končno poročilo Odbora za elektronske komunikacije na podlagi pooblastila EK za konferenco CEPT o usklajevanju radijskega spektra za radiofrekvenčno identifikacijo.

(6)  UL L 159, 30.4.2004, str. 1.

(7)  UL L 199, 30.7.1999, str. 59.


PRILOGA

Frekvenčni pas UHF

Posebni pogoji

Največja moč/poljska jakost

Širina kanala

Podpas A: 865–865,6 MHz

100 mW e.r.p.

200 kHz

Podpas B: 865,6–867,6 MHz

2 W e.r.p.

200 kHz

Podpas C: 867,6–868 MHz

500 mW e.r.p.

200 kHz

Centralne frekvence kanala so 864,9 MHz + (0,2 MHz × številka kanala).

Razpoložljive številke kanala za vsak podpas so:

 

podpas A: številke kanala od 1 do 3;

 

podpas B: številke kanala od 4 do 13;

 

podpas C: številke kanala 14 in 15.

Opomba: Ista oprema lahko deluje v različnih podpasovih.