32005L0004

Komission direktiivi 2005/4/EY, annettu 19 päivänä tammikuuta 2005, näytteenotto- ja määritysmenetelmistä elintarvikkeissa olevien lyijyn, kadmiumin, elohopean ja 3-MCPD:n enimmäismäärien virallista tarkastusta varten annetun direktiivin 2001/22/EY muuttamisestaETA:n kannalta merkityksellinen teksti

Virallinen lehti nro L 019 , 21/01/2005 s. 0050 - 0052


Komission direktiivi 2005/4/EY,

annettu 19 päivänä tammikuuta 2005,

näytteenotto- ja määritysmenetelmistä elintarvikkeissa olevien lyijyn, kadmiumin, elohopean ja 3-MCPD:n enimmäismäärien virallista tarkastusta varten annetun direktiivin 2001/22/EY muuttamisesta

(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)

EUROOPAN YHTEISÖJEN KOMISSIO, joka

ottaa huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen,

ottaa huomioon elintarvikkeiden tarkastuksessa tarvittavien yhteisön näytteenottomenettelyjen ja analyysimenetelmien käyttöön ottamisesta 20 päivänä joulukuuta 1985 annetun neuvoston direktiivin 85/591/ETY [1] ja erityisesti sen 1 artiklan,

sekä katsoo seuraavaa:

(1) Maaliskuun 8 päivänä 2001 annetussa komission direktiivissä 2001/22/EY [2] säädetään näytteenotto- ja määritysmenetelmistä elintarvikkeissa olevien lyijyn, kadmiumin, elohopean ja 3-MCPD:n enimmäismäärien virallista tarkastusta varten.

(2) On tarpeen ottaa huomioon elintarvikkeissa olevia vierasaineita koskevat ajantasaistetut standarditiedot ja etenkin analyysiin liittyvä mittausepävarmuus.

(3) Euroopan unionin laajuisesti yhdenmukaisten valvontatoimenpiteiden varmistamiseksi on tärkeää, että määritystulokset raportoidaan ja tulkitaan yhtenäisesti.

(4) Sen vuoksi direktiivi 2001/22/EY olisi muutettava vastaavasti.

(5) Tässä direktiivissä säädetyt toimenpiteet ovat elintarvikeketjua ja eläinten terveyttä käsittelevän pysyvän komitean lausunnon mukaiset,

ON ANTANUT TÄMÄN DIREKTIIVIN:

1 artikla

Muutetaan direktiivin 2001/22/EY liite I tämän direktiivin liitteen I mukaisesti.

Muutetaan direktiivin 2001/22/EY liite II tämän direktiivin liitteen II mukaisesti.

2 artikla

1. Jäsenvaltioiden on saatettava tämän direktiivin noudattamisen edellyttämät lait, asetukset ja hallinnolliset määräykset voimaan viimeistään 12 kuukauden kuluttua voimaantulosta. Niiden on toimitettava komissiolle viipymättä kirjallisina nämä säännökset sekä taulukko säännösten ja direktiivin välisestä vastaavuudesta.

Näissä jäsenvaltioiden antamissa säädöksissä on viitattava tähän direktiiviin tai niihin on liitettävä tällainen viittaus, kun ne virallisesti julkaistaan. Jäsenvaltioiden on säädettävä siitä, miten viittaukset tehdään.

2. Jäsenvaltioiden on toimitettava tässä direktiivissä tarkoitetuista kysymyksistä antamansa keskeiset kansalliset säännökset kirjallisina komissiolle.

3 artikla

Tämä direktiivi tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

Tämä direktiivi on osoitettu kaikille jäsenvaltioille.

Tehty Brysselissä 19 päivänä tammikuuta 2005.

Komission puolesta

Markos Kyprianou

Komission jäsen

--------------------------------------------------

[1] EYVL L 372, 31.12.1985, s. 50.

[2] EYVL L 77, 16.3.2001, s. 14.

--------------------------------------------------


+++++ ANNEX 1 +++++

+++++ ANNEX 2 +++++


Ylläpito: julkaisutoimisto