32004D0792



Uradni list L 138 , 30/04/2004 str. 0040 - 0049


Sklep št. 792/2004/ES Evropskega parlamenta in Sveta

z dne 21. aprila 2004

o akcijskem programu Skupnosti za spodbujanje ustanov, ki so na evropski ravni dejavne na področju kulture

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 151(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

po posvetovanju z Odborom regij,

v skladu s postopkom iz člena 251 Pogodbe [1],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Pogodba prenaša na Komisijo odgovornost za ustvarjanje vedno bolj povezane unije med narodi Evrope ter za prispevek k razcvetu kultur držav članic, pri čemer se upoštevajo njihova nacionalna in regionalna raznolikost ter hkrati v ospredje postavlja skupna kulturna dediščina.

(2) Laekenska deklaracija, ki je priložena k sklepom Evropskega Sveta z dne 14. in 15. decembra 2001 zatrjuje, da je eden izmed bistvenih izzivov, na katerega naj odgovori Evropska unija, kako državljane približati evropski zasnovi in evropskim institucijam.

(3) Svet in ministri kulture so na srečanju v Svetu z resolucijo z dne 14. novembra 1991 o evropskih kulturnih mrežah [2] poudarili pomembno vlogo mrež kulturnih organizacij pri sodelovanju na področju kulture v Evropi ter so se sporazumeli, da je treba spodbujati kulturne organizacije v njihovih državah k aktivni udeležbi v nevladnem sodelovanju na evropski ravni.

(4) Resolucija Sveta z dne 19. decembra 2002 [3] je pokazala, kako se lahko prepozna in ovrednoti evropska dodana vrednost v ukrepih na področju kulture.

(5) Postavka-A-3042 splošnega proračuna Evropske unije za finančno leto 2003 in prejšnja finančna leta zagotavlja podporo za organizacije splošnega evropskega kulturnega interesa.

(6) Poleg resolucij Evropskega parlamenta o regionalnih jezikih in kulturah, je Evropska unija sprožila akcijo za krepitev in zaščito jezikovne raznolikosti v Uniji, da bi ohranili jezike kot element evropske žive kulturne dediščine.

(7) Komisija od leta 1982 na zahtevo Evropskega parlamenta zagotavlja podporo nepridobitni ustanovi, Evropskemu uradu za manj razširjene jezike (EBLUL), ki je organiziran kot mreža nacionalnih odborov, delujočih v državah članicah, ter od 1987 omrežju za informiranje in dokumentiranje Mercator. Oba sledita cilju splošnega evropskega interesa: EBLUL predstavlja vse regionalne ali manjšinske jezikovne skupnosti v Evropski uniji in razširja evropske informacije v teh skupnostih; omrežje za informiranje in dokumentiranje Mercator na evropski ravni zbira in razširja informacije o treh vidikih, ki so bistveni za krepitev regionalnih in manjšinskih jezikov: izobraževanju, zakonodaji in medijih.

(8) Postavka-A-3015 splošnega proračuna Evropske unije za finančno leto 2003 in prejšnja finančna leta zagotavlja podporo za ti dve ustanovi.

(9) Evropski parlament je 11. februarja 1993 sprejel resolucijo o evropskem in mednarodnem ohranjanju območij nacističnih koncentracijskih taborišč kot zgodovinskih spomenikov [4].

(10) Postavka-A-3035 splošnega proračuna Evropske unije za finančno leto 2003 in prejšnja finančna leta zagotavlja podporo ohranjanju območij nacističnih koncentracijskih taborišč kot zgodovinskih spomenikov.

(11) Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti [5] (v nadaljevanju "Finančna uredba"), zahteva sprejetje temeljnega pravnega akta, ki bi zajel obstoječe podporne ukrepe. Komisija se je zavezala, da bo v okviru izvajanja upoštevala pripombe na proračun.

(12) Evropski parlament, Svet in Komisija so se v času sprejema Finančne uredbe zavezali, da bodo dosegli zastavljeni cilj in zagotovili, da ta temeljni pravni akt začne veljati od finančnega leta 2004.

(13) Institucijam, katerim je Skupnost dodelila finančno podporo v prejšnjih letih, je treba zagotoviti ustrezno stopnjo stabilnosti in kontinuiteto financiranja v okviru Finančne uredbe.

(14) Ocenjuje se, da je treba za leti 2004 in 2005 dovoliti dodelitev dotacij v okviru dela 2 tega programa Skupnosti. Zdi se primerno uporabiti izjeme iz člena 168(1)(d) Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2342/2002 [6], ki tudi brez poziva za zbiranje predlogov dovoljujejo dodelitev dotacij ustanovam, ki so v temeljnem pravnem aktu prepoznane kot prejemnice dotacije.

(15) Vsako financiranje iz državnih virov, ki ni povezano s proračunom Skupnosti, bi moralo biti v skladu s členoma 87 in 88 Pogodbe.

(16) Ta sklep med celotnim trajanjem programa določa finančni okvir, ki je za organ za izvajanje proračuna med letnim proračunskim postopkom prednostni referenčni okvir v smislu točke 33 Medinstitucionalnega sporazuma med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo z dne 6. maja 1999 o proračunski disciplini in izboljšanju proračunskega postopka [7].

(17) Ukrepe, potrebni za izvajanje tega sklepa, je treba sprejeti v skladu s Sklepom Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o določitvi postopkov za uresničevanje Komisiji podeljenih izvedbenih pooblastil [8].

(18) Oceniti je treba vsebino ukrepov in zlasti evropsko dodano vrednost ukrepov, ki jih načrtujejo upravičenci do dotacije; to ocenjevanje se lahko najlaže opravi s pomočjo upravljalnega odbora.

(19) Vsaka pomoč, ki se dodeli po tem sklepu, bi morala biti strogo v skladu z načeloma subsidiarnosti in sorazmernosti –

SKLENILA NASLEDNJE:

Člen 1

Cilj progama in dejavnosti

1. Ta sklep določa akcijski program Skupnosti za spodbujanje ustanov, ki so na evropski ravni dejavne na področju kulture (v nadaljevanju "program").

2. Splošni cilj programa je podpreti dejavnosti teh ustanov.

Program obsega naslednje dejavnosti:

(a) stalni program dela ustanove, ki si prizadeva doseči cilj splošnega evropskega interesa na področju kulture ali cilj, ki je sestavni del politike Evropske unije na tem področju;

(b) posamezni ukrepi na tem področju.

Te dejavnosti morajo prispevati ali morajo imeti možnost prispevati k razvoju in izvajanju politike sodelovanja Skupnosti ter k ukrepom na področju kulture.

3. Program se začne izvajati 1. januarja 2004 in se zaključi 31. decembra 2006.

Člen 2

Dostop do programa

Da bi bila upravičena do dotacije, mora ustanova izpolniti zahteve iz Priloge I in imeti naslednje značilnosti:

(a) mora biti neodvisna in nepridobitna pravna oseba, ki je dejavna predvsem na področju kulture zaradi cilja, ki je usmerjen v javno dobro;

(b) mora biti več kot dve leti pravno ustanovljena ustanova, ki ji je pooblaščeni revizor za dve prejšnji leti potrdil letni računovodski izkaz;

(c) njene dejavnosti morajo biti v skladu s temeljnimi načeli delovanja Skupnosti na področju izobraževanja in usposabljanja ter upoštevati prednostne naloge iz Priloge I.

Člen 3

Izbor upravičencev

1. Dotacije za delovanje stalnega programa dela ustanove, ki si prizadeva doseči cilj splošnega evropskega interesa na področju kulture ali cilj, ki je sestavni del politike Evropske unije na tem področju, se dodeli v skladu s splošnimi merili iz Priloge I.

2. Dotacije za ukrepe, ki so navedeni v programu, se dodeli v skladu s splošnimi merili iz Priloge I. Izbor ukrepov se opravi na podlagi poziva za zbiranje predlogov.

Člen 4

Dodelitev dotacije

Dotacije v okviru različnih akcij programa se dodelijo v skladu z določbami iz ustreznega dela Priloge I.

Člen 5

Finančne določbe

1. Finančni okvir za izvedbo tega programa za obdobje iz člena 1(3) se s tem določi na 19 milijonov evrov.

2. Letno razdelitev proračunskih sredstev odobri organ za izvajanje proračuna v okviru finančne perspektive.

Člen 6

Izvedbeni ukrepi

1. Ukrepi, ki so potrebni za izvajanje tega sklepa v zvezi s spodaj navedenimi zadevami, se sprejmejo v skladu z upravljalnim postopkom iz člena 7(2):

(a) letni načrt dela, vključno s cilji, prednostnimi nalogami ter merili in postopki za izbor;

(b) finančna podpora, ki naj jo zagotovi Skupnost (zneski, trajanje in prejemniki) na področjih, zajetih z akcijami v okviru dela 2 in 3 Priloge I, ter splošne smernice za izvedbo programa;

(c) letni proračun in razčlenitev sredstev po različnih aktivnostih programa;

(d) ureditev za spremljanje in vrednotenje programa ter za razširjanje in pošiljanje rezultatov.

2. Ukrepi, potrebni za izvajanje tega sklepa v zvezi s spodaj navedenimi zadevami, se sprejmejo v skladu s svetovalnim postopkom iz člena 7(3).

Člen 7

Postopek odbora

1. Komisiji pomaga Odbor iz Sklepa 508/2000/ES [9].

2. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabljata člena 4 in 7 Sklepa 1999/468/ES ob upoštevanju določb člena 8 Sklepa.

Obdobje iz člena 4(3) Sklepa 1999/468/ES se določi na dva meseca.

3. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporabljata člena 3 in 7 Sklepa 1999/468/ES ob upoštevanju določb člena 8 Sklepa.

4. Odbor sprejme svoj poslovnik.

Člen 8

Spremljanje in ocenjevanje

Komisija predloži Evropskemu parlamentu in Svetu:

(a) najkasneje do 31. decembra 2005, poročilo o izvajanju programa, o doseženih ciljih programa in o morebitnem novem programu, ki naj nadomesti tega.

Poleg tega Komisija vsako leto poroča Evropskemu parlamentu in Svetu o izvajanju tega programa;

(b) najkasneje do 31. decembra 2007, poročilo o doseženih ciljih programa. To poročilo med drugim temelji na poročilu o zunanji oceni in ocenjuje rezultate, do katerih so prišli upravičenci do programa, zlasti v zvezi z uspešnostjo, učinkovitostjo in vsebino njihovih ukrepov, pretehtanih skupaj in posamezno, pri doseganju ciljev iz člena 1 in iz Priloge I.

Člen 9

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Strasbourgu, 21. aprila 2004

Za Evropski parlament

Predsednik

P. Cox

Za Svet

Predsednik

D. Roche

[1] Mnenje Evropskega parlamenta z dne 6. novembra 2003 (še ni objavljeno v Uradnem listu), Skupno stališče Sveta z dne 22. decembra 2003 (UL C 72 E, 23.3.2004, str. 19), Stališče Evropskega parlamenta z dne 10. marca 2004 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in Sklep Sveta z dne 30. marca 2004.

[2] UL C 314, 5.12.1991, str. 1

[3] UL C 13, 18.1.2003, str 5.

[4] UL C 72, 15.3.1993, str. 118.

[5] UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

[6] Uredba Komisije (ES, Euratom) št. 2342/2002) z dne 23. decembra 2002 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL L 357, 31.12.2002, str. 1).

[7] UL C 172, 18.6.1999, str. 1. Sporazum, kakor je bil spremenjen s Sklepom 2003/429/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 147, 14.6.2003, str. 25).

[8] UL L 184, 17.7.1999, str. 23.

[9] UL L 63, 10.3.2000, str. 1.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

1. PODPRTE DEJAVNOSTI

Splošni cilj iz člena 1 je okrepiti delovanje Skupnosti na področju kulture in povečati učinkovitost tega delovanja s podporo ustanovam, ki delajo na tem področju.

Ta podpora ima obliko ene izmed dveh vrst dotacije:

- dotacije za delovanje, namenjene sofinanciranju izdatkov v zvezi s stalnim programom dela ustanove, ki si prizadeva doseči cilj splošnega evropskega interesa na področju kulture ali cilj, ki je sestavni del politike Evropske unije na tem področju (dela 1 in 2);

- ali dotacije za sofinanciranje posameznih akcij na tem področju (del 3).

Najpomembnejše dejavnosti teh ustanov, za katere je verjetno, da bodo prispevale h krepitvi in učinkovitosti delovanja Skupnosti, so:

- predstavljanje zainteresiranih strani na ravni Skupnosti,

- razširjanje informacij o delovanju Skupnosti,

- povezovanje ustanov, aktivnih na kulturnem področju, v omrežja,

- predstavljanje in informiranje regionalnih in manjšinskih skupnosti Evropske unije,

- pridobivanje in razširjanje informacij s področja zakonodaje, izobraževanja in medijev,

- opravljanje vloge kulturnega "ambasadorja", ki krepi zavest o skupni evropski kulturni dediščini,

- ohranjanje in spominjanje glavnih krajev in arhivov, povezanih z deportacijami, ki jih simbolizirajo spomeniki, postavljeni na območja prejšnjih taborišč in druga prizorišča množičnega civilnega mučeništva in uničenja, ter ohranjanje spomina na žrtve s teh prizorišč.

2. IZVEDBA PODPRTIH DEJAVNOSTI

Dotacije se lahko dodelijo za podporo dejavnostim ustanov, upravičenih do finančnih sredstev Skupnosti iz tega programa, ki sodijo na eno izmed naslednjih področij:

2.1 Del 1: Stalne dejavnosti spodaj navedenih ustanov, ki si prizadevajo doseči cilj splošnega evropskega interesa na področju kulture:

- Evropski urad za manj razširjene jezike,

- središča mreže Mercator.

2.2 Del 2: Stalne dejavnosti drugih ustanov, ki si prizadevajo doseči cilj splošnega evropskega interesa na področju kulture ali cilj, ki je sestavni del politike Evropske unije na tem področju.

Letne dotacije za poslovanje se lahko dodelijo za podporo izvajanju stalnih programov dela organizacij ali mrež, ki krepijo evropsko kulturo in sodelovanje v kulturnem sektorju ter prispevajo h kulturnemu življenju in upravljanju kulture.

2.3 Del 3: akcije za ohranjanje in spominjanje glavnih krajev in arhivov, povezanih z deportacijami, ki jih simbolizirajo spomeniki, postavljeni na območjih prejšnjih taborišč in drugih prizorišč množičnega civilnega mučeništva in uničenja, ter za ohranjanje spomina na žrtve teh prizorišč.

3. IZBOR UPRAVIČENCEV

Del 1: Dotacije se lahko v okviru tega dela programa dodelijo Evropskemu uradu za manj razširjene jezike (EBLUL) in središčem mreže Mercator.

Komisija lahko te dotacije dodeli po prejemu ustreznega delovnega načrta in proračuna.

Del 2:

1. Za dodelitev subvencij v okviru tega dela programa Komisija objavi poziv za zbiranje predlogov.

2. Vendar se lahko z odstopanjem od odstavka 1 dotacije dodelijo organizacijam iz Priloge II v letih 2004 in 2005.

3. V vseh primerih se uporabljajo vse zahteve Finančne uredbe, njena izvedbena pravila in temeljni akt.

Del 3: Akcije, ki naj dobijo podporo, so izbrane na podlagi pozivov za zbiranje predlogov.

4. MERILA ZA OCENJEVANJE VLOG ZA FINANCIRANJE

Vloge za dotacijo za delovanje se ocenijo na podlagi:

- izmenjave izkušenj, ki krepijo večjo kulturno raznolikost,

- mobilnosti umetnosti in umetnikov,

- kakovosti načrtovanih dejavnosti,

- evropske dodane vrednosti v načrtovanih dejavnostih,

- trajnosti načrtovanih dejavnosti,

- opaznosti načrtovanih dejavnosti,

- reprezentativnosti ustanov.

Dotacije se dodelijo na osnovi programa dela, ki ga potrdi Komisija.

Vsak upravičenec, ki mu je dodeljena dotacija v okviru katere koli akcije iz tega programa, navede na vidnem mestu, kot je domača stran na internetu ali letno poročilo, da je upravičenec do finančnih sredstev iz proračuna Evropske unije.

5. FINANCIRANJE IN UPRAVIČENI IZDATKI

5.1 V skladu z delom 1 upravičeni izdatki Evropskega urada za manj razširjene jezike in središč mreže Mercator obsegajo poslovne stroške in izdatke v zvezi z izvajanjem njihovih akcij.

5.2 Dotacija Evropskemu uradu za manj razširjene jezike (EBLUL) in središčem mreže Mercator ne financira vseh upravičenih stroškov v koledarskem letu, za katerega je dodeljena: vsaj 20 % proračuna ustanove se mora sofinancirati iz virov, ki ne pripadajo Skupnosti.

5.3 V skladu s členom 113(2) Finančne uredbe načelo postopnega zmanjševanja ne velja za dotacije za poslovanje Evropskemu uradu za manj razširjene jezike (EBLUL) in središčem mreže Mercator, ker sta to ustanovi, ki si prizadevata za dosego cilja v splošnem evropskem interesu.

5.4 V okviru dela 2 so stroški, ki jih je treba upoštevati pri določanju dotacije za delovanje, tisti stroški, ki so potrebni za ustrezno izvajanje običajnih dejavnosti izbrane ustanove. Predvsem so to stroški dela, režijski stroški (najemnine in drugi stroški v zvezi z nepremičninami, opremo, pisarniškimi potrebščinami, telekomunikacijami, poštnimi storitvami itd.), stroški internih srečanj ter stroški v zvezi z objavo, pošiljanjem in razširjanjem informacij ter stroški, neposredno povezani z dejavnostmi ustanove.

5.5 Z dotacijo za poslovanje se ne financirajo vsi upravičeni izdatki ustanove v koledarskem letu, za katerega je dodeljena. Vsaj 20 % proračunov ustanov, zajetih v tem delu programa, se mora sofinancirati iz virov, ki ne pripadajo Skupnosti. To sofinanciranje je lahko delno ali v celoti v naravi, če vrednost prispevka ne presega bodisi dejansko nastalih stroškov, ki so evidentirani v računovodskih listinah, ali običajno priznanih stroškov na zadevnem trgu.

5.6 V skladu s členom 113(2) Finančne uredbe se tako dodeljene dotacije za poslovanje postopno znižujejo, če se obnovijo. To zmanjšanje se uporablja od tretjega leta in kasneje po 2,5-odstotni letni stopnji. Da bi upoštevali to pravilo, ki se uporablja brez poseganja v zgoraj navedeno pravilo o sofinanciranju, je odstotek sredstev za sofinanciranje s strani Skupnosti, ki se dodelijo kot dotacija za posamezno finančno leto, vsaj 2,5 odstotnih točk pod odstotkom sredstev za sofinanciranje s strani Skupnosti, ki so dodeljena kot dotacija za prejšnje finančno leto.

5.7 Dotacija, ki se dodeli v okviru dela 3 te priloge, lahko krije največ 75 % upravičenih stroškov zadevne akcije.

5.8 V zvezi z dotacijami za leto 2004 se lahko obdobje upravičenosti izdatkov začne s 1. januarjem 2004, pod pogojem, da izdatki niso nastali pred datumom, na katerega je predložena vloga za dotacijo, ali pred datumom, na katerega se začne proračunsko leto upravičenca.

5.9 Med letom 2004 se lahko v primeru upravičencev, katerih proračunsko leto se začne pred 1. marcem, odobri izjema glede obveznosti podpisati sporazum o dotaciji v štirih mesecih od začetka proračunskega leta upravičenca, kot je določeno v odstavku 2 člena 112 Finančne uredbe. V tem primeru je treba sporazum o dotaciji podpisati najkasneje do 30. junija 2004.

6. UPRAVLJANJE PROGRAMA

Komisija lahko na podlagi analize stroškov in koristi odloči, da zaupa vse ali del svojih nalog v zvezi z upravljanjem programa izvajalski agenciji v skladu s členom 55 Finančne uredbe. Lahko poišče tudi pomoč strokovnjakov in prevzame vse druge stroške tehnične in administrativne pomoči, razen tistih v zvezi z izvajanjem javne oblasti, ki jo zagotovijo zunanji izvajalci v okviru ad hoc pogodbe o nudenju storitev. Lahko financira tudi študije in organizira srečanja strokovnjakov, ki lahko olajšajo izvedbo tega programa, ter sproži akcije za pošiljanje, objavo in razširjanje informacij, ki so neposredno povezane z doseganjem cilja programa.

7. KONTROLE IN REVIZIJE

7.1 Upravičenec do dotacije za delovanje hrani na razpolago Komisiji pet let po zadnjem izplačilu vse spremne dokumente, vključno z revidiranimi računovodskimi izkazi, ki so povezani s stroški, nastalimi med letom. Upravičenec do dotacije zagotovi, da so spremni dokumenti na voljo Komisiji, če jih imajo partnerji ali člani.

7.2 Komisija ima pravico do revizije uporabe dotacije, ki jo lahko opravi njeno osebje neposredno ali katerikoli drugi pristojni organ po njeni izbiri. Te revizije se lahko opravljajo med veljavnostjo sporazuma in pet let po izplačilu preostanka dotacije. Če je to primerno, lahko Komisija na podlagi ugotovitev revizije sprejme odločbo o izterjavi.

7.3 Osebje Komisije in zunanji sodelavci, ki jih je Komisija pooblastila, imajo pravico do dostopa, zlasti do pisarn upravičenca in do vseh informacij, vključno z informacijami v elektronski obliki, ki so potrebne za opravljanje teh revizij.

7.4 Računsko sodišče in Evropski urad za boj proti prevaram (OLAF) imata enake pravice kot Komisija, zlasti glede dostopa.

7.5 Da bi zaščitili finančne interese Skupnosti pred prevarami in drugimi nepravilnostmi, lahko Komisija v okviru tega programa opravi preglede in preverjanja na kraju samem v skladu z Uredbo Sveta (Euratom, ES) št. 2185/96 [1]. Po potrebi Evropski urad za boj proti prevaram (OLAF) opravi preiskave, ki so v skladu z Uredbo Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1073/1999 [2].

[1] UL L 292, 15.11.1996, str. 2.

[2] UL L 136, 31.5.1999, str. 1.

--------------------------------------------------

PRILOGA II

Organizacije iz odstavka 2 dela 2 oddelka 3 Priloge I

- Mladinski orkester Evropske unije,

- Baročni orkester Evropske unije (EUBO),

- Filharmonija narodov,

- Evropska akademija za zborovsko petje,

- la Fédération européenne des choeurs de l'Union (Evropska federacija pevskih zborov Unije),

- Les Choeurs de l'Union européenne (Pevski zbori evropske unije),

- Europa Cantat (Evropska federacija mladinskih pevskih zborov),

- Evropsko operno središče (Manchester),

- Mladinski jazz orkester Evropske unije ("Swinging Europe"),

- Mednarodna fundacija Yehudija Menuhina,

- Evropski komorni orkester,

- Evropsko združenje konzervatorijev, glasbenih akademij in visokih glasbenih šol (AEC),

- Akademska fundacija Yuste,

- Evropski svet umetnikov (ECA),

- Evropski forum za umetnost in dediščino (EFAH),

- Neformalno srečanje evropskih gledališč (IETM),

- Evropska gledališka konvencija,

- Evropsko gledališko združenje,

- Evropska gledališka nagrada,

- Prix Europa (nagrada za najboljšo televizijsko in radijsko oddajo),

- Europa Nostra,

- Evropski pisateljski kongres (EWC),

- Evropska mreža umetniških organizacij za otroke in mladino (EU-NET ART),

- Federacija evropskih umetniških vasi (Euro Art),

- Evropska mreža izobraževalnih središč za upravljanje kulture (ENCATC),

- Evropska zveza umetniških inštitutov (ELIA),

- Evropske mreža muzejskih organizacij (NEMO),

- Momentum Europa,

- Vseevropska javna mreža za otroke,

- "Les Rencontres": Združenje evropskih mest in regij za kulturo,

- Europalia,

- Euroballet,

- International Festivals and Events Association Europe,

- Fundacija Pegasus,

- "Hors-les-Murs",

- Huis Doorn (Nizozemska),

- Evropski glasbeni festival,

- "Tuning Educational Structures in Europe",

- St Boniface Memorial Foundation 2004 (fundacija za spominsko slovesnost za svetega Bonifacija),

- "European Community of Historic Armed Guilds" (Evropsko združenje za zgodovino oboroženih bratovščin).

--------------------------------------------------