32002D1145



Uradni list L 170 , 29/06/2002 str. 0001 - 0006


Sklep št. 1145/2002/ES Evropskega parlamenta In Sveta

z dne 10. junija 2002

o spodbujevalnih ukrepih Skupnosti na področju zaposlovanja

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 129 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora [2],

ob upoštevanju mnenja Odbora regij [3],

v skladu s postopkom, določenim v členu 251 Pogodbe [4], v luči skupnega besedila, ki ga je Spravni odbor odobril 3. aprila 2002,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Člen 3 Pogodbe določa, da aktivnosti Skupnosti vključujejo spodbujanje koordinacije med politikami zaposlovanja držav članic s ciljem izboljšati njihovo učinkovitost z razvijanjem koordinirane strategije zaposlovanja.

(2) Na izrednem zasedanju Evropskega sveta o zaposlovanju v Luxembourgu 20. in 21. novembra 1997 je bila uvedena splošna strategija zaposlovanja, evropska strategija zaposlovanja, ki vključuje koordinacijo politik zaposlovanja držav članic na osnovi dogovorjenih usmeritev zaposlovanja (luksemburški proces), nadaljevanje in razvijanje koordinirane makroekonomske politike in učinkovitega notranjega trga, s ciljem vzpostaviti temelje za trajnostno rast, novo dinamiko in ozračje zaupanja, ki spodbujajo zaposlovanje. V to strategijo sodi tudi bolj sistematično vključevanje vseh politik Skupnosti, tako okvirnih kot tudi podpornih politik.

(3) Evropski svet se je 23. in 24. marca 2000 v Lizboni dogovoril o novem strateškem cilju Unije, in sicer zgraditi konkurenčno in dinamično na znanju temelječe gospodarstvo, sposobno trajnostne gospodarske rasti, z več in boljšimi delovnimi mesti in večjo socialno kohezijo, in tako zopet vzpostaviti pogoje polne zaposlenosti. S tem namenom je postavil novo skupino ciljev in standardov ter jih vključil v novo odprto metodo koordinacije na vseh ravneh, skupaj z močnejšo usmerjevalno in koordinacijsko vlogo Evropskega sveta, da bi zagotovil bolj konsistentno strateško usmeritev in učinkovitejše spremljanje napredka. Poleg tega je zahteval, naj da vmesni pregled luksemburškega procesa nov zagon z obogatitvijo usmeritev zaposlovanja s konkretnejšimi cilji, s katerimi bi se vzpostavile tesnejše vezi z drugimi pomembnimi področnimi politikami.

(4) Specifična odlika evropske strategije zaposlovanja je, da države članice sodelujejo pri politiki zaposlovanja, ob tem pa ohranjajo pravico do sprejemanja odločitev, ki ustrezajo njihovim individualnim okoliščinam. Še ena odlika je, da se učijo iz izkušenj druga od druge, vključno z načini, kako vključujejo socialne partnerje ter lokalne in regionalne oblasti.

(5) Evropski svet je že večkrat določil, da bi bilo treba opredeliti in zbirati primerljivo in zanesljivo statistiko in kazalce na področju zaposlovanja in trga dela.

(6) Cilj Sklepa Sveta 2000/98/ES z dne 24. januarja 2000 o ustanovitvi Odbora za zaposlovanje [5] je spodbujati koordinacijo med državami članicami v zvezi s politikami zaposlovanja in trga dela.

(7) Sklep Sveta 98/171/ES z dne 23. februarja 1998 o aktivnostih Skupnosti v zvezi z analizo, raziskovanjem in sodelovanjem na področju zaposlovanja in trga delovne sile [6], ki je predvideval take aktivnosti, je nehal veljati 31. decembra 2000.

(8) Ta sklep bi moral predvidevati nadaljevanje in razvoj aktivnosti, uvedenih na osnovi Sklepa 98/171/ES. Pri izvajanju aktivnosti iz tega sklepa bi morala Komisija v celoti upoštevati rezultate programa, izvedenega v skladu s Sklepom 98/171/ES.

(9) Ukrepe, potrebne za izvajanje tega sklepa, bi bilo treba sprejeti v skladu s Sklepom Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 o postopkih izvajanja izvedbenih pooblastil, ki so bila prenesena na Komisijo [7].

(10) Ta sklep določa finančni okvir za celotno trajanje aktivnosti, ki je prvenstvena referenca v smislu točke 33 Medinstitucionalnega sporazuma z dne 6. maja 1999 med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o proračunski disciplini in izboljšanju proračunskega postopka [8] za organe pristojne za proračun med letnim proračunskim postopkom –

SKLENILA:

Člen 1

Določitev aktivnosti Skupnosti

Aktivnosti Skupnosti v zvezi z analizo, raziskovanjem in sodelovanjem med državami članicami na področju zaposlovanja in trga dela se izvajajo v obdobju od 1. januarja 2002 do 31. decembra 2006.

Člen 2

Načela

1. Aktivnosti iz tega sklepa so tiste, ki so neposredno povezane z izvajanjem naslova VIII Pogodbe.

2. Aktivnosti prispevajo k doseganju novega strateškega cilja, ki ga je določil Evropski svet v Lizboni, in sicer omogočiti Skupnosti, da ponovno vzpostavi pogoje polne zaposlenosti.

Člen 3

Cilji

1. Cilji teh aktivnosti so:

(a) podpreti koordiniran pristop k politiki zaposlovanja v Skupnosti v okviru globalnega cilja dvigniti stopnjo zaposlenosti, ki ga je postavil Evropski svet v Lizboni;

(b) prispevati k razvoju koordinirane strategije zaposlovanja prek analize, spremljanja in podpiranja ukrepov, ki se izvajajo v državah članicah, ob ustreznem upoštevanju odgovornosti le-teh na tem področju;

(c) razvijati, spremljati in vrednotiti evropsko strategijo zaposlovanja, s poudarkom na pogledu v prihodnost;

(d) gojiti sodelovanje med državami članicami pri analizi, raziskavi in spremljanju politike trga dela;

(e) identificirati najboljše prakse ter pospeševati izmenjavo in prenos informacij in izkušenj;

(f) razvijati pristop in vsebino evropske strategije zaposlovanja, vključno z načini sodelovanja s socialnimi partnerji ter relevantnimi lokalnimi in regionalnimi oblastmi, in

(g) izvajati aktivno politiko informiranja, ki ustreza potrebam javnosti po preglednosti in priznava, kako pomembno je zagotoviti, da so evropski državljani lahko v celoti obveščeni o vseh vidikih evropske strategije zaposlovanja. To se dosega zlasti s posebnimi ukrepi informiranja za povečanje splošne zavesti o evropski strategiji zaposlovanja in z omogočanjem dostopnosti vseh informacij v zvezi z zaposlovanjem, vključno z nacionalnimi akcijskimi načrti zaposlovanja in njihovimi ovrednotenji, kot so prikazana v skupnem poročilu o zaposlovanju, splošni javnosti, zlasti z uporabo interneta.

2. Spola sta pri analizah v kontekstu teh aktivnosti v največji možni meri prikazana ločeno.

Člen 4

Ukrepi Skupnosti

1. Upoštevajoč načela iz člena 2 in z namenom doseči cilje iz člena 3 zajemajo ukrepi Skupnosti naslednje aktivnosti:

(a) analiziranje in vrednotenje trendov na področju zaposlovanja in splošnih političnih razmer; analizo perspektiv področnih politik, pomembnih za Komisijo in države članice, za oceno možnosti in učinkov politik Skupnosti; analizo prihodnosti in raziskovanje novih političnih vprašanj, ki nastanejo pri razvoju koordinirane strategije zaposlovanja;

(b) zagotavljanje podpore prizadevanjem držav članic pri usklajenem in koordiniranem vrednotenju njihovih nacionalnih akcijskih načrtov zaposlovanja, vključno z načinom, na katerega so in bi lahko bili socialni partnerji ter zadevne regionalne in lokalne oblasti vključeni v njihovo izvajanje. Posebno vrednotenje se opravi na koncu prvega obdobja uporabe letnih usmeritev za politiko zaposlovanja, dogovorjenih v skladu z luksemburškim procesom;

(c) kvantitativno in kvalitativno vrednotenje učinkov evropske strategije zaposlovanja na splošno, vključno z oceno učinkovitosti uporabljene metodologije, in analizo skladnosti med evropsko strategijo zaposlovanja in splošno gospodarsko politiko ter drugimi področnimi politikami;

(d) zbiranje in izmenjavanje izkušenj držav članic, vključno s procesom pregledovanja strokovnjakov, tako v zvezi s stebri kot s posameznimi usmeritvami, kot je določeno v letnih usmeritvah politike zaposlovanja za države članice. Intenziviranje tega sodelovanja bo državam članicam pomagalo pri razvijanju njihovih politik zaposlovanja v luči pridobljenih novih spoznanj;

(e) spremljanje evropske strategije zaposlovanja v državah članicah, zlasti preko Evropske zaposlovalne opazovalnice;

(f) tehnično in znanstveno delo, potrebno za podporo razvoju skupnih količinskih in kakovostnih kazalcev, izboljšanju in dopolnjevanju statistik, primerjanju uspešnosti in izmenjavi informacij o najboljših praksah;

(g) podporo prispevku predsedstva Sveta Evropske unije, da bi se posebej osredotočilo na prednostne elemente evropske strategije zaposlovanja in na posebne dogodke velikega mednarodnega pomena ali splošnega interesa za Skupnost in države članice.

2. Med aktivnostmi iz odstavka 1 bo posebna pozornost namenjena ljudem, prizadetim zaradi kombinacije neugodnih okoliščin, ki zmanjšujejo njihove možnosti za aktivno udeležbo na trgu dela. Poleg tega se prizadevanja usmerjajo v integracijo načela enakosti spolov, zlasti v smislu enakih možnosti za moške in ženske pri zaposlovanju in na trgu dela ter uskladitve delovnega in družinskega življenja.

3. Pri izvajanju ukrepov iz odstavka 1 Komisija upošteva statistične podatke, študije in poročila o projektih, na razpolago pri mednarodnih organizacijah, kot sta Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) in Mednarodna organizacija dela (MOD).

4. Aktivnosti iz odstavka 1 temeljijo na cilju zagotoviti, da na vseh geografskih ravneh Evropske unije obstaja visoka raven zavesti o evropski strategiji zaposlovanja, tako da se splošna javnost in interesne skupine, kot so socialni partnerji, lokalne in regionalne oblasti ter drugi ključni lokalni akterji, vključno z vzajemnim in neprofitnim sektorjem, zavedajo svojih možnosti povečati gospodarske in socialne potenciale svojih lokalnih skupnosti ter da dobijo spodbudo in možnost prispevati k temu.

Aktivnosti s ciljem pospeševati sodelovanje, najboljše prakse in inovativne pristope, izboljševati znanje, razvijati izmenjavo informacij in vrednotiti izkušnje pri izvajanju nacionalnih akcijskih načrtov na vseh ravneh bodo zajemale:

(a) študije vseh inovativnih pristopov in ukrepov v zvezi z izvajanjem strategije zaposlovanja, prav tako na lokalni in regionalni ravni;

(b) izmenjavo izkušenj za pospeševanje najboljših praks, prav tako na lokalni in regionalni ravni;

(c) študije ukrepov spodbujanja lokalnih in regionalnih partnerjev pri izvajanju evropske strategije zaposlovanja;

(d) razširjanje rezultatov zgoraj navedenih študij o izvajanju evropske strategije zaposlovanja, prav tako na lokalni in regionalni ravni.

Člen 5

Dosežki

Dosežki aktivnosti iz člena 4 se uporabijo ali objavijo v skladu z vrsto aktivnosti, vključno s:

1. poročilom Zaposlovanje v Evropi in drugimi publikacijami, delovnimi dokumenti, poročili, ki se predložijo Svetu, Komisiji in Odboru za zaposlovanje; vključno s poročili o vrednotenju luksemburškega procesa iz člena 4(1)(b);

2. nacionalnimi seminarji v okviru priprav na nacionalne akcijske načrte zaposlovanja, seminarji o politiki zaposlovanja ali organizacijo pomembnih mednarodnih dogodkov v zvezi s prednostnimi temami ali temami splošnega pomena;

3. uporabo interneta za razširjanje rezultatov (spletno objavljanje, klepetalnice in seminarji na internetu) in kot orodje za gojenje sodelovanja in izmenjavo informacij.

Člen 6

Konsistentnost in komplementarnost

Komisija sprejme vse ukrepe, potrebne za zagotovitev konsistentnosti in nepodvajanja ukrepov, ki se izvajajo v skladu s tem sklepom, in tistimi na podlagi drugih sorodnih in relevantnih programov in pobud Skupnosti. V tem pogledu se nameni velika pozornost oceni pozitivnih in negativnih rezultatov vseh ukrepov, ki prejemajo pomoč na podlagi takih sorodnih programov in pobud, ter zagotavljanju, da se nova spoznanja, pridobljena na enem področju, postopoma uporabijo pri aktivnostih na drugih področjih. Komisija v ta namen zagotovi notranje povezave z ustreznimi programi in pobudami Skupnosti ter decentraliziranimi agencijami.

Člen 7

Udeležba tretjih držav

1. Aktivnosti, ki so lahko odprte za udeležbo držav Evropskega gospodarskega prostora, pridruženih držav Srednje in Vzhodne Evrope, Cipra, Malte in Turčije ter mediteranskih držav, partneric Evropske unije, se opredelijo v okviru odnosov Evropske unije s temi državami.

2. Stroške udeležbe iz odstavka 1 nosijo zadevne države ali pa se stroški krijejo iz postavk proračuna Skupnosti, ki zadevajo izvajanje sporazumov o sodelovanju, pridružitvi ali partnerstvu z navedenimi državami na zadevnem področju.

Člen 8

Izvedbeni ukrepi

1. Ukrepi, potrebni za izvajanje tega sklepa v zvezi s spodaj navedenim, se sprejmejo po upravnem postopku iz člena 9(2):

(a) splošne usmeritve za izvajanje aktivnosti in letni delovni načrt;

(b) razčlenitev financiranja po ukrepih;

(c) predlogi Komisije v zvezi z merili za izbor za finančno podporo;

(d) merila za ocenjevanje aktivnosti, ki dobijo tako podporo, in postopek za razširjanje in prenos rezultatov.

2. Ukrepi, potrebni za izvajanje tega sklepa v zvezi z vsemi drugimi zadevami, se sprejmejo po posvetovalnem postopku iz člena 9(3).

Člen 9

Odbor

1. Komisiji pomaga odbor.

2. Kadar se sklicuje na ta odstavek, se uporabljata člena 4 in 7 Sklepa 1999/468/ES, ob upoštevanju določb člena 8 navedenega sklepa.

Določi se, da je obdobje iz člena 4(3) Sklepa 1999/468/ES dva meseca.

3. Ob sklicevanju na ta odstavek se uporabita člena 3 in 7 Sklepa 1999/468/ES, ob upoštevanju določb člena 8 navedenega sklepa.

4. Odbor sprejme svoj poslovnik.

Člen 10

Sodelovanje z drugimi odbori

Za zagotovitev konsistentnosti in komplementarnosti teh aktivnosti z drugimi ukrepi iz člena 6 Komisija sproti obvešča odbor iz člena 9 o drugih ukrepih Skupnosti. Kjer je ustrezno, Komisija vzpostavi redno in strukturirano sodelovanje med tem odborom in odbori, ustanovljenimi za druge področne politike, instrumente in ukrepe.

Člen 11

Vzpostavitev povezav

Brez vpliva na člene 8, 9 in 10 vzpostavi Komisija potrebne povezave z Odborom za zaposlovanje z namenom, da zagotovi, da je Odbor redno in ustrezno obveščen o izvajanju aktivnosti iz tega sklepa.

Poleg tega Komisija v okviru aktivnosti iz tega sklepa vzpostavi potrebne povezave z Evropskim parlamentom in socialnimi partnerji ter z njimi redno izmenjuje stališča. V ta namen daje Komisija Evropskemu parlamentu in socialnim partnerjem na voljo pomembne informacije. Komisija seznanja Odbor za zaposlovanje in odbor iz člena 9 s stališči Evropskega parlamenta in socialnih partnerjev.

Člen 12

Financiranje

1. Finančni okvir za izvajanje aktivnosti Skupnosti iz tega sklepa za obdobje od 1. januarja 2002 do 31. decembra 2006 je 55 milijonov evrov.

2. Letna dodeljena proračunska sredstva in odobrene pravice odobri organ za izvajanje proračuna v okviru finančnih načrtov.

3. Komisija lahko uporabi tehnično in/ali administrativno pomoč v obojestransko korist Komisije in upravičencev, in podporne izdatke.

Člen 13

Vrednotenje in poročanje

1. Komisija identificira kazalce uspešnosti ukrepov, spremlja doseganje vmesnih rezultatov in izvaja neodvisno vrednotenje v tretjem letu (vmesno) in na začetku zadnjega leta (naknadno) aktivnosti. Vrednotenje oceni zlasti doseženi učinek in učinkovitost rabe virov ter da priporočila v zvezi z odločitvami glede prilagoditev in morebitnega podaljšanja roka aktivnosti.

2. Komisija da rezultate sprejetih ukrepov in poročila o ovrednotenju na razpolago javnosti.

3. V luči ovrednotenj lahko Komisija predlaga podaljšanje roka aktivnosti.

4. Komisija predloži vmesno poročilo o rezultatih aktivnosti Evropskemu parlamentu, Svetu, Ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij najkasneje do 31. decembra 2004 in končno poročilo najkasneje do 31. decembra 2007. V ta poročila vključi informacije o financiranju Skupnosti v okviru aktivnosti ter o konsistentnosti in komplementarnosti z drugimi zadevnimi programi, ukrepi in pobudami ter relevantne rezultate ovrednotenja.

Člen 14

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

V Luxembourgu, 10. junija 2002

Za Evropski parlament

Predsednik

P. Cox

Za Svet

Predsednik

J. Piqué I Camps

[1] UL C 337 E z dne 28.11.2000, str. 242.

[2] UL C 139, 11.5.2001, str. 30.

[3] UL C 144, 16.5.2001, str. 30.

[4] Mnenje Evropskega parlamenta z dne 14. februarja 2001 (UL C 276, 1.10.2001, str. 53), Skupno stališče Sveta z dne 25. junija 2001 (UL C 301, 26.10.2001, str. 14) in Sklep Evropskega parlamenta z dne 23. oktobra 2001 (še neobjavljen v Uradnem listu). Sklep Evropskega parlamenta z dne 25. aprila 2002 in Sklep Sveta z dne 7. maja 2002.

[5] UL L 29, 4.2.2000, str. 21.

[6] UL L 63, 4.3.1998, str. 26.

[7] UL L 184, 17.7.1999, str. 23.

[8] UL C 172, 18.6.1999, str. 1.

--------------------------------------------------