32002D0622



Uradni list L 198 , 27/07/2002 str. 0049 - 0051


Sklep Komisije

z dne 26. julija 2002

o ustanovitvi skupine za politiko radijskega spektra

(Besedilo velja za EGP)

(2002/622/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Odločba št. 676/2002/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. marca 2002 o normativni ureditvi politike radijskega spektra v Evropski skupnosti [1] (v nadaljnjem besedilu: Odločba o radijskem spektru) določa politični in pravni okvir Skupnosti za politiko glede radijskega spektra z namenom, da se zagotovi koordinacija političnih pristopov in po potrebi uskladitev pogojev glede razpoložljivosti in učinkovite rabe radijskega spektra, ki so potrebni za vzpostavitev in delovanje notranjega trga na področjih politike Skupnosti, kot so elektronske komunikacije, prevoz ter raziskave in razvoj.

(2) Odločba o radijskem spektru opozarja, da Komisija lahko organizira posvetovanja zato, da bi upoštevala stališča držav članic, institucij Skupnosti, industrije in vseh udeleženih uporabnikov radijskega spektra, tako komercialnih kot nekomercialnih, kot tudi vseh drugih zainteresiranih strani, o tehnoloških, tržnih in normativnih razvojnih dosežkih, ki so lahko povezani z uporabo radijskega spektra.

(3) Treba je ustanoviti posvetovalno skupino, imenovano Skupina za politiko radijskega spektra (v nadaljnjem besedilu: Skupina). Skupina mora podpirati Komisijo in ji svetovati pri vprašanjih v zvezi s politiko radijskega spektra, kot so razpoložljivost radijskega spektra, usklajevanje in razporejanje radijskega spektra, zbiranje informacij v zvezi z razporeditvijo, razpoložljivostjo in uporabo radijskega spektra, postopki za podeljevanje pravic za uporabo spektra, preureditev, premestitev, vrednotenje in učinkovita raba radijskega spektra kot tudi varovanje zdravja ljudi.

(4) Skupina prispeva k razvoju politike radijskega spektra v Skupnosti tako, da ne upošteva le tehničnih parametrov, ampak tudi gospodarske, politične, kulturne, strateške, zdravstvene in socialne vidike, kot tudi razne potencialno nasprotujoče si potrebe uporabnikov radijskega spektra, da se vzpostavi pravično, nediskriminatorno in primerno ravnotežja.

(5) Skupino naj sestavljajo visoki vladni strokovnjaki iz držav članic in visoki predstavnik Komisije. Skupina lahko vključuje tudi opazovalce in na sestanke lahko po potrebi povabi tudi druge osebe, vključno s predstavniki regulatornih organov, organov, pristojnih za konkurenco, udeleženci na trgu ter skupinami uporabnikov ali porabnikov. Skupina mora torej omogočiti sodelovanje med državami članicami in Komisijo na način, ki prispeva k razvoju notranjega trga.

(6) Kot ključna točka za obravnavanje vprašanj politike radijskega spektra v okviru vseh ustreznih politik Skupnosti bi moralo biti vzdrževanje tesnih operativnih povezav med Skupino in posebnimi skupinami ali odbori, ustanovljenimi za izvajanje sektorskih politik Skupnosti, vključno s prometno politiko, politiko notranjega trga za radijske naprave, avdiovizualno politiko, prostorsko politiko in komunikacijami.

(7) Na podlagi Odločbe o radijskem spektru je ustanovljen Odbor za radijski spekter, ki pomaga Komisiji pri pripravi zavezujočih izvedbenih ukrepov v zvezi z uskladitvijo pogojev za razpoložljivost in učinkovito uporabo radijskega spektra. Delo Skupine ne sme posegati v delo Odbora.

(8) Za zagotovitev učinkovite razprave mora imeti vsaka nacionalna delegacija v Skupini trdno in usklajeno nacionalno stališče glede vseh politik, ki vplivajo na uporabo radijskega spektra v tej državi članici, se pa ne nanašajo samo na notranji trg, ampak tudi na politiko javnega reda, javne varnosti, civilne zaščite in obrambe države, kajti uporaba radijskega spektra za takšne politike lahko vpliva na organizacijo radijskega spektra v celoti. Trenutno so različni nacionalni organi odgovorni za različna področja radijskega spektra.

(9) Skupina mora izpeljati izčrpna in s pogledom v prihodnost usmerjena posvetovanja o tehnoloških, tržnih in regulativnih razvojnih poteh v zvezi z uporabo radijskega spektra z vsemi vključenimi uporabniki radijskega spektra, tako komercialnimi kot nekomercialnimi, pa tudi z vsemi drugimi zainteresiranimi stranmi.

(10) Ker se uporaba radijskega spektra ne ustavi na mejah in ker se bliža pristop novih držav članic, je lahko Skupina odprta za te države in države članice Evropskega gospodarskega prostora.

(11) Konferenco CEPT (Evropska konferenca poštnih in telekomunikacijskih uprav, ki vključuje 44 evropskih držav) je treba povabiti k delu Skupine kot opazovalko zaradi učinka, ki ga imajo dejavnosti Skupine na radijski spekter na vseevropski ravni, ter zaradi strokovnih izkušenj in znanja, ki so jih CEPT in njeni pridruženi organi pridobili na področju upravljanja radijskega spektra. Primerno je tudi, da se takšne izkušnje in znanje uporabijo v okviru mandata, podeljenega na podlagi Odločbe o radijskem spektru, za izdelavo tehničnih izvedbenih ukrepov na področjih razporejanja radijskega spektra in razpoložljivosti informacij. Glede na pomembnost evropske standardizacije za razvoj opreme, ki uporablja radijski spekter, je prav tako pomembno, da se kot opazovalec vključi Evropski institut za telekomunikacijske standarde (ETSI),

SKLENILA:

Člen 1

Predmet

Ustanovi se svetovalna skupina za politiko radijskega spektra, imenovana Skupina za politiko radijskega spektra (v nadaljnjem besedilu Skupina).

Člen 2

Cilji

Skupina pomaga in svetuje Komisiji pri vprašanjih politike radijskega spektra, pri koordinaciji političnih pristopov in, kjer je to primerno, usklajevanju pogojev glede razpoložljivosti in učinkovite uporabe radijskega spektra, ki je potrebno za vzpostavitev in delovanje notranjega trga.

Člen 3

Članstvo

Skupino sestavlja po en visok vladni strokovnjak iz vsake države članice in visoki predstavnik Komisije.

Opravljanje nalog sekretariata Skupine zagotavlja Komisija.

Člen 4

Način delovanja

Skupina na zahtevo Komisije ali na svojo pobudo sprejema mnenja, ki jih predloži Komisiji, in sicer soglasno ali, če to ni mogoče, z navadno večino, pri čemer ima vsak član po en glas, razen Komisije, ki ne glasuje. Ločena odklonilna mnenja se priložijo k sprejetim mnenjem. Opazovalci lahko sodelujejo v razpravi, vendar ne glasujejo.

Skupina izbere predsedujočega izmed svojih članov. Komisija lahko po potrebi organizira delo Skupine v podskupinah in strokovnih delovnih skupinah.

Komisija sklicuje sestanke Skupine prek sekretariata v soglasju s predsedujočim. Skupina na predlog Komisije sprejme svoj poslovnik in sicer soglasno ali, če ni soglasja, z dvotretjinsko večino glasov, pri čemer ima vsaka država članica ob upoštevanju odobritve Komisije po en glas.

Skupina lahko povabi opazovalce, vključno s tistimi iz držav EGP in iz držav kandidatk za pristop k Evropski uniji kot tudi iz Evropskega parlamenta, konference CEPT in instituta ETSI, da so navzoči na njenih sestankih in lahko zasliši strokovnjake in zainteresirane strani.

Člen 5

Posvetovanje

Skupina se na odprt in pregleden način izčrpno in dovolj zgodaj posvetuje z udeleženci na trgu, porabniki in končnimi uporabniki.

Člen 6

Zaupnost

Brez poseganja v člen 287 Pogodbe se člani Skupine kot tudi opazovalci in katerakoli navzoča oseba obvezujejo, da ne bodo razkrili informacij, ki jih pridobijo v okviru dela Skupine, njenih podskupin ali strokovnih delovnih skupin, v primeru ko jih Komisija obvesti, da sta zahtevano mnenje ali postavljeno vprašanje zaupne narave. Komisija se lahko v takšnih primerih odloči, da so na sestankih navzoči samo člani Skupine.

Člen 7

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Skupina prevzame svoje naloge na dan, ko začne veljati ta sklep.

V Bruslju, 26. julija 2002

Za Komisijo

Erkki Liikanen

Član Komisije

[1] UL L 108, 24.4.2002, str. 1.

--------------------------------------------------