32000R0531



Uradni list L 064 , 11/03/2000 str. 0013 - 0014


Uredba Komisije (ES) št. 531/2000

z dne 10. marca 2000

o spremembi Uredbe (ES) št. 2848/98 o določitvi podrobnih pravil za uporabo Uredbe Sveta (EGS) št. 2075/92 glede sheme premij, proizvodnih kvot in posebne pomoči za skupine proizvajalcev na področju surovega tobaka

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (EGS) št. 2075/92 z dne 30. junija 1992 o skupni ureditvi trga za surovi tobak [1], kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 660/1999 [2], in zlasti členov 7, 9(5) in 11 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Člena 18(4) in 20(4) Uredbe Komisije (ES) št. 2848/98 [3], kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 2637/1999, določata, da se izplačilo premij, ki jih države članice ali podjetje za prvo predelavo izplačajo proizvajalcem in skupinam proizvajalcev, izvedejo z bančnim ali poštnim nakazilom na en sam račun. Uporaba te določbe skupinam proizvajalcev povzroča težave, saj jim ne omogoča upravljanja sredstev enakomerno po vsem področju ali pridobitve poslovnih posojil bank, ki ne upravljajo premij. Zato naj se predvidi izplačilo premij na za to namenjene račune, katerih številke se sporočijo pristojni nadzorni službi.

(2) Po členu 20 navedene uredbe so lahko nekatere države članice dve leti izplačevale premije proizvajalcem prek podjetja za prvo predelavo, pri čemer je odpadla možnost predplačila. Takšen položaj je povzročil težave proizvajalcem, ki so jim bile premije izplačane šele, ko so dostavili svojo celotno proizvodnjo. Zato naj se tem proizvajalcem omogoči pridobitev predplačila prek podjetij za prvo predelavo pod enakimi pogoji, kakor so v členu 19 določeni za proizvajalce, ki svoje premije prejemajo neposredno od držav članic.

(3) Po členu 29 iste uredbe so lahko nacionalne rezerve kvot sestavljene, med drugim iz kvot, ki se sprostijo po linearnem znižanju do 2 % trajno prenesenih količin. Nacionalna rezerva se na podlagi člena 22(3) razdeli do konca februarja, navedeni rok pa ne omogoča uporabe kvot, ki so bile trajno prenesene v istem proizvodnem letu. Zato naj se predvidita uporaba trajno prenesenih količin za tekočo letino in to, da se v ta namen navedene količine dodelijo do roka za sklenitev pogodb o pridelavi.

(4) Po členu 33(3) iste uredbe mora prenos proizvodnih kvot veljati za količino najmanj 100 kg. Navedena določba naj se omili v tem smislu, da lahko proizvajalci tobaka svojo celotno kvoto za obravnavano skupino sort prenesejo, če znaša manj kakor 100 kg.

(5) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Upravljalnega odbora za tobak –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 2848/98 se spremeni:

1. V členu 18 se odstavek 4 nadomesti:

"4. Izplačila zneskov iz odstavkov 1 in 2 skupinam proizvajalcev in plačilo odkupne cene podjetij za prvo predelavo proizvajalcem se lahko izvedejo le z bančnim ali poštnim nakazilom na račune, namenjene za takšna izplačila, katerih številke se sporočijo pristojni nadzorni službi, in ki mora biti v primeru skupine proizvajalcev vezano na izplačila posameznim članom skupine."

2. Člen 19 se nadomesti:

"Člen 19

1. Države članice uporabijo sistem predplačil na premije za proizvajalce v skladu z odstavki 2 do 8.

2. Predplačilo iz odstavka 1 se izplača na zahtevek proizvajalca ali za letino 2000 podjetja za prvo predelavo na podlagi potrdila pristojne nadzorne službe o upravičenosti do predplačila.

3. Zahtevkom za predplačilo proizvajalcev morajo biti priloženi naslednji dokumenti, razen kadar država članica določi drugače, ker jih že ima:

(a) izvod pogodbe o pridelavi, ki jo je sklenil proizvajalec v svojem imenu;

(b) izvod potrdila o dodelitvi kvote, ki se izda proizvajalcu in je zajeto z navedeno pogodbo o pridelavi;

(c) pisna izjava zadevnega proizvajalca z navedbo količin tobaka, ki jih lahko dostavi v tekoči letini.

4. Potrdilo iz odstavka 2 izda pristojna nadzorna služba po preveritvi dokumentov iz odstavka 3 in po utemeljitvi pisne izjave, ki jo je dal proizvajalec.

Pri podjetju za prvo predelavo se navedeno potrdilo izda na podlagi sklenjenih pogodb o pridelavi in predvidenih ali izvedenih dostav.

5. Plačilo predplačila, ki znaša največ toliko kakor fiksni del premije, ki se izplača, je pogojeno s pologom varščine, ki je enaka znesku predplačila, povečanega za 15 %.

Predplačilo se izplača od 16. oktobra leta posamezne letine in se mora izplačati v 30 dneh po vložitvi zahtevka iz odstavka 2 in dokazila o pologu varščine, razen kadar se zahtevek vloži pred 16. septembrom, v tem primeru se ta rok podaljša na 77 dni.

6. Kadar se predplačilo izplača skupini proizvajalcev ali podjetju za prvo predelavo in se izplačano predplačilo v 30 dneh po prejemu ne uporabi za plačilo premij upravičenim članom ali vrne državi članici, se na preostali znesek predplačila plačajo obresti po meri, ki jo določi država članica. Te obresti se računajo od dneva prejema predplačila in se knjižijo v dobro Evropskega kmetijskega usmerjevalnega in jamstvenega sklada (EKUJS).

7. Izplačano predplačilo se odšteje od zneska premije, ki se izplača proizvajalcu po členu 18(1) ali 20(1), z začetkom od prve izvedene dostave.

Položena varščina se sprosti ob predložitvi kontrolnega potrdila za količino zadevnega tobaka in dokazila o izplačilu zneska, enakovrednega premiji, proizvajalcem, ki so do nje upravičeni. Države članice postavijo dopolnilne pogoje, zlasti rok dostave tobaka ali minimalne količine, za katere se lahko izda kontrolno potrdilo.

Po izplačilu 50 % premije, ki se izplača, se sprosti znesek v višini 50 % položene varščine.

Položena varščina se sprosti, ko se je celotno izplačano predplačilo odštelo od premije, ki se izplača.

8. Kadar se (razen pri višji sili) dostave ne izvedejo v roku, določenem v členu 16(1), kar bi omogočilo odštetje celotnega izplačanega predplačila od zneska premij, ki se izplača, zapade varščina, ki jo proizvajalec položi, za preostali znesek predplačila.

9. Države članice določijo dopolnilne pogoje glede dodeljevanja predplačil in zlasti končni rok za vložitev zahtevkov. Proizvajalci ne morejo vlagati zahtevkov za predplačilo, potem ko so že začeli izvajati dostave."

3. V členu 20 se odstavek 4 nadomesti:

"4. Zneski iz odstavka 1 se lahko izplačajo le z bančnim ali poštnim nakazilom na račune, ki so namenjeni za takšna izplačila in katerih številke se sporočijo pristojni nadzorni službi in ki morajo biti pri skupini proizvajalcev vezani na izplačila posameznim članom skupine proizvajalcev."

4. V členu 29(3) se doda naslednji pododstavek:

"Proizvodne kvote, ki izhajajo iz uporabe prve alinee drugega pododstavka odstavka 2, se lahko dodelijo do roka za sklepanje pogodb o pridelavi."

5. V členu 33 se odstavek 3 zamenja:

"3. Prenosi proizvodnih kvot iz odstavka 1 ne smejo veljati za količine, ki so manjše od 100 kg, razen kadar se v celoti prenesejo proizvodne kvote, manjše od 100 kg. Vendar pa je treba prenose, manjše od 100 kg, sporočiti Komisiji."

Člen 2

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Uporablja se od letine 2000.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 10. marca 2000

Za Komisijo

Franz Fischler

Član Komisije

[1] UL L 215, 30.7.1992, str. 70.

[2] UL L 83, 27.3.1999, str. 10.

[3] UL L 358, 31.12.1998, str. 17.

--------------------------------------------------