EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000L0055

2000 m. rugsėjo 18 d. Europos Parlamento ir tarybos Direktyva 2000/55/EB dėl energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų, taikomų liuminescencinio apšvietimo balastiniams įtaisams

OJ L 279, 1.11.2000, p. 33–39 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Estonian: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Latvian: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Lithuanian: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Hungarian Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Maltese: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Polish: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Slovak: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Slovene: Chapter 12 Volume 002 P. 96 - 102
Special edition in Bulgarian: Chapter 12 Volume 002 P. 26 - 32
Special edition in Romanian: Chapter 12 Volume 002 P. 26 - 32

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 12/04/2010; panaikino 32009R0245

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2000/55/oj

32000L0055



Oficialusis leidinys L 279 , 01/11/2000 p. 0033 - 0039


Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/55/EB

2000 m. rugsėjo 18 d.

dėl energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų, taikomų liuminescencinio apšvietimo balastiniams įtaisams

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 95 straipsnį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą [1],

atsižvelgdami į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos [3],

kadangi:

(1) Svarbu skatinti tinkamą vidaus rinkos veikimą užtikrinančias priemones, kurios tuo pat metu skatina taupyti energiją, saugoti aplinką ir ginti vartotojų teises.

(2) Liuminescencinio apšvietimo įrenginiai Bendrijoje suvartoja didelę elektros ir, tuo pačiu, visos energijos dalį. Bendrijos rinkoje esančių įvairių modelių liuminescencinio apšvietimo balastiniai įtaisai, priklausomai nuo jų tipo, suvartoja labai įvairius energijos kiekus, t. y. jų energijos vartojimo efektyvumas yra labai skirtingas.

(3) Šios direktyvos tikslas yra sumažinti liuminescencinio apšvietimo balastinių įtaisų suvartojamos energijos kiekį, palaipsniui pereinant nuo mažai efektyvių prie efektyvesnių balastinių įtaisų, taip pat galinčių užtikrinti ir daugiau energijos taupymo būdų.

(4) Kai kurios valstybės narės ketina priimti nuostatas dėl liuminescencinio apšvietimo balastinių įtaisų energijos vartojimo efektyvumo, galinčias apriboti prekybą šiais gaminiais Bendrijoje.

(5) Rengiant pasiūlymus dėl sveikatos apsaugą, saugą, aplinkos apsaugą ir vartotojų apsaugą reglamentuojančių įstatymų ir kitų teisės aktų suderinimo valstybėse narėse, reikėtų vadovautis nuostata dėl aukšto apsaugos lygio užtikrinimo. Ši direktyva, kuria siekiama gerokai padidinti balastinių įtaisų energijos vartojimo efektyvumą, užtikrina aukštą aplinkos ir vartotojų apsaugos lygį.

(6) Kadangi valstybės narės negali tinkamai įgyvendinti minėtų tikslų, juos, vadovaudamasi Sutarties 5 straipsnyje nustatytais subsidiarumo ir proporcingumo principais bei atsižvelgdama į siūlomos priemonės mastą ir poveikį, geriau gali įgyvendinti Bendrija. Šioje direktyvoje yra numatytos tik minėtiems tikslams įgyvendinti reikalingos priemonės.

(7) Siekiant užtikrinti, kad ši direktyva būtų tinkamai įgyvendinta, garantuotų sąžiningas konkurencijos sąlygas gamintojams ir gintų vartotojų teises, reikalinga veiksminga įgyvendinimo sistema.

(8) 1993 m. liepos 22 d. Tarybos sprendimas 93/465/EEB dėl modulių, taikomų įvairiuose atitikties įvertinimo procedūrų etapuose, ir atitikties ženklo "CE" žymėjimo ir naudojimo taisyklių, skirtų naudoti techninio derinimo direktyvose [4], taikomas ir tada, kai šio sprendimo galima iš dalies nesilaikyti dėl produkto rūšies ir konkrečios padėties rinkoje, išskyrus jo žymėjimą ir išėmimą iš rinkos.

(9) Atsižvelgiant į tarptautinės prekybos interesus, prireikus turėtų būti taikomi tarptautiniai standartai. Balastinio įtaiso suvartojamas elektros energijos kiekis yra nustatytas 1998 m. gruodžio mėn. Europos elektrotechninės standartizacijos komiteto standarte EN 50294, parengtame pagal tarptautinius standartus.

(10) Siekiant užtikrinti laisvą liuminescencinio apšvietimo balastinių įtaisų, atitinkančių šioje direktyvoje nustatytus energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, judėjimą, šiuos įtaisus būtina žymėti ženklu "CE" ir pateikti su tuo susijusią informaciją.

(11) Ši direktyva taikoma liuminescencinio apšvietimo balastiniams įtaisams, jungiamiems į elektros tinklą,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

1. Ši direktyva taikoma 1998 m. gruodžio mėn. Europos standarto EN 50294 3.4 punkte apibūdintiems liuminescencinio apšvietimo balastiniams įtaisams, jungiamiems į elektros tinklą, kurie toliau vadinami "balastais".

2. Ši direktyva netaikoma toliau išvardytiems balastams:

- lempose įrengtiems balastams,

- specialiems apšvietimo įrenginių balastams, kurie yra įrengiami balduose ir kurie yra nekeičiama apšvietimo įrenginio dalis, negalinti būti išbandyta atskirai be apšvietimo įrenginio (pagal Europos standarto EN 60920 2.1.3 straipsnį), ir

- balastams, kurie yra eksportuojami iš Bendrijos kaip atskiri komponentai arba įmontuoti apšvietimo įrenginiuose.

3. Balastai klasifikuojami pagal I priedą.

2 straipsnis

1. Valstybės narės imasi visų būtinų priemonių, užtikrinančių, kad pirmajame etape balastus būtų galima pateikti į rinką kaip atskirus komponentus arba įmontuotus apšvietimo įrenginiuose tik tuo atveju, jeigu atitinkamo balasto suvartojamas elektros energijos kiekis yra mažesnis arba lygus balasto ir lempos grandinės didžiausiai įėjimo galiai, nustatytai I, II ir III prieduose visų kategorijų balastams.

2. Balastų gamintojas arba bendrijoje įsisteigęs jo įgaliotasis atstovas ar asmuo, atsakingas už balastų, kaip atskirų komponentų arba įmontuotų apšvietimo įrenginiuose, pateikimą į rinką, privalo užtikrinti, kad kiekvienas balastas, pateiktas į rinką kaip atskiras komponentas arba įmontuotas apšvietimo įrenginiuose, atitiktų šio straipsnio 1 dalyje nurodytus reikalavimus.

3 straipsnis

1. Valstybės narės negali drausti, riboti ar trukdyti pateikti į rinką savo teritorijoje balastus, nei kaip atskirus komponentus, nei įmontuotus apšvietimo įrenginiuose, pažymėtus ženklu "CE", patvirtinančiu balastų atitiktį šios direktyvos nuostatoms.

2. Pagal šios direktyvos 5 straipsnio reikalavimus ženklu "CE" pažymėtus balastus, kaip atskirus komponentus arba įmontuotus apšvietimo įrenginiuose, valstybės narės laiko atitinkančiais šios direktyvos nuostatas, jeigu jos neturi priešingų įrodymų.

4 straipsnis

1. Nepažeidžiant 5 ir 6 straipsnių, balastų, kaip atskirų komponentų arba įmontuotų apšvietimo įrenginiuose, atitikties vertinimo procedūros ir žymėjimo ženklu "CE" ir jo naudojimo taisyklės turi atitikti Tarybos sprendimo 93/465/EEB A modulį bei kriterijus, nustatytus minėtame sprendime ir šios direktyvos priede pateiktuose bendro pobūdžio nurodymuose.

2. Šioje direktyvoje Tarybos sprendimo 93/465/EEB A modulio 2 dalyje nurodytas laikotarpis yra treji metai.

3. a) Tarybos sprendimo 93/465/EEB A modulio 3 dalyje minimuose techniniuose dokumentuose nurodoma:

i) gamintojo pavadinimas ir adresas;

ii) bendras modelio apibūdinimas, kurio pakanka modeliui tinkamai identifikuoti;

iii) informacija, prireikus pateikiant ir brėžinius, apie pagrindines modelio projekto savybes ir ypač apie tas savybes, kurios daro pastebimą poveikį suvartojamos elektros energijos kiekiui;

iv) veikimo instrukcijos;

v) pagal c papunkčio reikalavimus atliktų suvartojamos elektros energijos kiekio matavimų rezultatai;

vi) duomenys, rodantys, kaip šie matavimai atitinka I priede nustatytus elektros energijos suvartojimo reikalavimus.

b) Taip pat gali būti naudojami ir techniniai dokumentai, nustatyti kituose Bendrijos teisės aktuose, jeigu jie atitinka šiuos reikalavimus.

c) Balastų gamintojai, laikydamiesi 1998 m. gruodžio mėn. Europos standarte EN 50294 nustatytų procedūrų, privalo nustatyti kiekvieno balasto suvartojamos elektros energijos kiekį ir tai, ar balastas atitinka 2 ir 9 straipsnio reikalavimus.

5 straipsnis

Balastai, pateikiami į rinką kaip atskiri komponentai arba įmontuoti apšvietimo įrenginiuose, turi būti pažymėti ženklu "CE", sudarytu iš inicialų "CE". Balastai ir jų pakuotės ženklu "CE" žymimi taip, kad jis būtų matomas, įskaitomas ir neištrinamas. Jeigu balastai yra pateikiami į rinką įmontuoti apšvietimo įrenginiuose, ženklu "CE" žymimas apšvietimo įrenginys ir jo pakuotė.

6 straipsnis

1. Jeigu valstybė narė nustato, kad balastai ženklu "CE" buvo pažymėti netinkamai, gamintojas arba bendrijoje įsisteigęs įgaliotasis jo atstovas privalo užtikrinti, kad balastai atitiktų šią direktyvą ir pašalinti pažeidimą, laikydamasis tos valstybės narės taikomų sąlygų. Jeigu gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas bendrijoje nėra įsisteigę, šiuos įsipareigojimus prisiima asmuo, atsakingas už balastų, kaip atskirų komponentų arba įmontuotų apšvietimo įrenginiuose, pateikimą į rinką.

2. Jeigu balastai neatitinka šios direktyvos, valstybė narė imasi visų 7 straipsnyje nustatytų būtinų priemonių, draudžiančių pateikti į rinką ir parduoti tokius balastus.

7 straipsnis

1. Valstybė narė, taikydama bet kokią šioje direktyvoje numatytą priemonę, draudžiančią pateikti į rinką arba parduoti balastus kaip atskirus komponentus arba įrengtus apšvietimo įrenginiuose, nurodo tikslias tokios priemonės taikymo priežastis. Gamintojas, bendrijoje įsisteigęs jo atstovas arba asmuo, atsakingas už balastų pateikimą į rinką, yra nedelsiant informuojami apie tokią priemonę ir apie atitinkamos valstybės narės galiojančiuose įstatymuose nustatytas teisės gynimo priemonių galimybes bei terminus.

2. Atitinkama valstybė narė nedelsdama informuoja Komisiją apie tokią priemonę, nurodydama sprendimo ją taikyti priežastis. Komisija šią informaciją perduoda kitoms valstybėms narėms.

8 straipsnis

1. Valstybės narės per vienerius metus nuo šios direktyvos įsigaliojimo dienos priima ir paskelbia įstatymus bei kitus teisės aktus, kurie įgyvendina šią direktyvą. Apie tai jos nedelsdamos praneša Komisijai.

Šias priemones valstybės narės taiko praėjus 18 mėnesių nuo šios direktyvos įsigaliojimo dienos.

Priimdamos šias priemones, valstybės narės daro jose nuorodą į šią direktyvą arba tokia nuoroda daroma jas oficialiai paskelbiant. Nuorodos darymo tvarką nustato valstybės narės.

2. Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės nuostatų tekstus.

3. 18 mėnesių nuo šios direktyvos įsigaliojimo valstybės narės leidžia pateikti į rinką balastus, kaip atskirus komponentus arba įmontuotus apšvietimo įrenginiuose, atitinkančius tokias pat sąlygas, kurios buvo taikomos valstybių narių teritorijoje šios direktyvos įsigaliojimo dieną.

9 straipsnis

1. Praėjus penkeriems metams nuo šios direktyvos įsigaliojimo, t. y. antrajame etape, didžiausia balastų ir lempų grandinių įėjimo galia turi atitikti IV priedo reikalavimus, ypač susijusius su 2 straipsniu.

2. Iki 2005 m. gruodžio 31 d. Komisija pateikia Europos Parlamentui ir Tarybai gautų rezultatų įvertinimą, palygindama juos su planuotais rezultatais. Siekdama įgyvendinti trečiąjį energijos efektyvumo didinimo etapą, Komisija, pasikonsultavusi su suinteresuotomis šalimis, prireikus teikia pasiūlymus, kaip toliau didinti efektyvų balastų elektros energijos vartojimą. Didžiausia balastų ir lempų grandinių įėjimo galia ir jos įsigaliojimo data nustatomos taip, kad būtų ekonomiškai ir techniškai pateisinamos, atsižvelgiant į esamas aplinkybes. Reikėtų apsvarstyti ir bet kokią kitą priemonę, galinčią padidinti efektyvų balastų elektros energijos vartojimą ir skatinti naudoti energiją taupančias apšvietimo valdymo sistemas.

10 straipsnis

Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną po jos paskelbimo Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje.

11 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2000 m. rugsėjo 18 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkė

N. Fontaine

Tarybos vardu

Pirmininkas

H. Védrine

[1] OL C 274 E, 1999 9 28, p. 10.

[2] OL C 368, 1999 12 20, p. 11.

[3] 2000 m. sausio 20 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje), 2000 m. gegužės 30 d. Tarybos bendroji pozicija (OL C 208, 2000 7 20, p. 9) ir 2000 m. liepos mėn. Europos Parlamento sprendimas (dar nepaskelbtas Oficialiajame leidinyje).

[4] OL L 220, 1993 8 30, p. 23.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

BALASTŲ KATEGORIJOS

Norint apskaičiuoti balastų ir lempų grandinių didžiausią įėjimo galią konkrečiam balastui, pirmiausia reikia jį priskirti šiame sąraše nurodytai atitinkamai kategorijai:

Kategorija | Apibūdinimas |

1 | Vamzdinės liuminescencinės lempos balastas |

2 | Kompaktinės 2 vamzdelių liuminescencinės lempos balastas |

3 | Kompaktinės 4 vamzdelių plokščios liuminescencinės lempos balastas |

4 | Kompaktinės 4 vamzdelių liuminescencinės lempos balastas |

5 | Kompaktinės 6 vamzdelių liuminescencinės lempos balastas |

6 | Kompaktinės 2 D formos liuminescencinės lempos balastas |

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

BALASTO IR LEMPOS GRANDINĖS DIDŽIAUSIOS ĮĖJIMO GALIOS SKAIČIAVIMO METODAI PAGAL BALASTŲ TIPUS

Balasto ir lempos grandinės elektros energijos vartojimo efektyvumas yra nustatomas pagal grandinės didžiausią įėjimo galią. Tai lempos galios ir balasto tipo funkcija; dėl to atitinkamo tipo balasto ir lempos grandinės didžiausia įėjimo galia priklauso nuo kiekvienos lempos galios ir balasto tipo.

Šiame priede vartojamos sąvokos atitinka 1998 m. gruodžio mėn. Europos elektrotechninės standartizacijos komiteto nustatytame Europos standarte EN 50294 pateiktus apibrėžimus.

--------------------------------------------------

III PRIEDAS

PIRMASIS ETAPAS

Balastų ir lempų grandinių didžiausia įėjimo galia, išreikšta W, pateikiama šioje lentelėje:

Balasto kategorija | Lempos galia | Balastų ir lempų grandinių didžiausia įėjimo galia |

50 Hz | HF |

1 | 15 W | 13,5 W | 25 W |

18 W | 16 W | 28 W |

30 W | 24 W | 40 W |

36 W | 32 W | 45 W |

38 W | 32 W | 47 W |

58 W | 50 W | 70 W |

70 W | 60 W | 83 W |

2 | 18 W | 16 W | 28 W |

24 W | 22 W | 34 W |

36 W | 32 W | 45 W |

3 | 18 W | 16 W | 28 W |

24 W | 22 W | 34 W |

36 W | 32 W | 45 W |

4 | 10 W | 9,5 W | 18 W |

13 W | 12,5 W | 21 W |

18 W | 16,5 W | 28 W |

26 W | 24 W | 36 W |

5 | 18 W | 16 W | 28 W |

26 W | 24 W | 36 W |

6 | 10 W | 9 W | 18 W |

16 W | 14 W | 25 W |

21 W | 19 W | 31 W |

28 W | 25 W | 38 W |

38 W | 34 W | 47 W |

Jeigu balastas yra pritaikytas lempai, kurios galia yra tarp dviejų šioje lentelėje nurodytų verčių, balasto ir lempos grandinės didžiausia įėjimo galia skaičiuojama tiesiškai interpoliuojant tarp lentelėje nurodytų dviejų didžiausios įėjimo galios verčių, atitinkančių dvi artimiausias lempos galios vertes.

Pavyzdžiui, jeigu 1 kategorijos lempos balastas yra pritaikytas 48 W lempai, esant 50 Hz, balasto ir lempos grandinės įėjimo galia skaičiuojama taip:

47 +

*

/

= 58,5 W

--------------------------------------------------

IV PRIEDAS

ANTRASIS ETAPAS

Balastų ir lempų grandinių didžiausia įėjimo galia, išreikšta W, pateikiama šioje lentelėje:

Balasto kategorija | Lempos galia | Balastų ir lempų grandinių didžiausia įėjimo galia |

50 Hz | HF |

1 | 15 W | 13,5 W | 23 W |

18 W | 16 W | 26 W |

30 W | 24 W | 38 W |

36 W | 32 W | 43 W |

38 W | 32 W | 45 W |

58 W | 50 W | 67 W |

70 W | 60 W | 80 W |

2 | 18 W | 16 W | 26 W |

24 W | 22 W | 32 W |

36 W | 32 W | 43 W |

3 | 18 W | 16 W | 26 W |

24 W | 22 W | 32 W |

36 W | 32 W | 43 W |

4 | 10 W | 9,5 W | 16 W |

13 W | 12,5 W | 19 W |

18 W | 16,5 W | 26 W |

26 W | 24 W | 34 W |

5 | 18 W | 16 W | 26 W |

26 W | 24 W | 34 W |

6 | 10 W | 9 W | 16 W |

16 W | 14 W | 23 W |

21 W | 19 W | 29 W |

28 W | 25 W | 36 W |

38 W | 34 W | 45 W |

Jeigu balastas yra pritaikytas lempai, kurios galia yra tarp dviejų šioje lentelėje nurodytų verčių, balasto ir lempos grandinės didžiausia įėjimo galia skaičiuojama tiesiškai interpoliuojant tarp lentelėje nurodytų dviejų didžiausios įėjimo galios verčių, atitinkančių dvi artimiausias lempos galios vertes.

Pavyzdžiui, jeigu 1 kategorijos lempos balastas yra pritaikytas 48 W lempai, esant 50 Hz, balasto ir lempos grandinės įėjimo galia skaičiuojama taip:

45 +

*

/

= 56W

--------------------------------------------------

Top