31996D0242



Uradni list L 080 , 30/03/1996 str. 0060 - 0061


Sklep Sveta

z dne 25. marca 1996

o zagotavljanju nadaljnje makrofinančne pomoči Moldaviji

(96/242/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, zlasti člena 235 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta [2],

in glede na to, da v Moldaviji potekajo temeljne politične in gospodarske reforme in znatna prizadevanja, da se uvede model tržnega gospodarstva;

ter glede na to, da so Moldavija na eni strani in Evropske skupnosti ter njene države članice na drugi strani podpisale Sporazum o partnerstvu in sodelovanju, ki bo pripomogel k polnemu razvoju sodelovanja;

in ker so oblasti Moldavije zaprosile za finančno pomoč mednarodne finančne institucije, Evropsko skupnost in druge bilateralne donatorje; ter glede na to, da poleg financiranja, za katerega se ocenjuje, da bi ga lahko zagotovila Mednarodni denarni sklad (MDS) in Svetovna banka, še vedno ostaja finančna vrzel približne vrednosti 50 milijonov ameriških dolarjev, ki jo je treba pokriti za leto 1995, s čemer bi podprli cilje reformne politike, za katere si prizadeva vlada Moldavije;

in glede na to, da se je Moldavija sporazumela z MDS o stand-by kreditnem aranžmaju, s katerim bi podprli gospodarski program te dežele; in ker je upravni odbor MDS ta aranžma odobril 22. marca 1995;

in glede na to, da je s Sklepom 94/346/ES [3] Svet odobril makrofinančno pomoč Moldaviji v višini do 45 milijonov ECU; in ker je kljub temu potrebna nadaljnja uradna pomoč z namenom zagotoviti uravnoteženo plačilno bilanco, okrepiti rezerve in izvajati potrebne strukturne reforme v tej državi;

in glede na to, da je dodatno posojilo Moldaviji primeren ukrep, s katerim bo Skupnost olajšala zunanje finančne pritiske na to deželo;

ter glede na to, da naj s posojilom Skupnosti upravlja Komisija;

in glede na to, da Pogodba ne daje drugih pooblastil za sprejetje tega sklepa, kot tistih iz člena 235,

SKLENIL:

Člen 1

1. Skupnost bo Moldaviji dala na razpolago dolgoročno posojilo, katerega glavnica bo znašala največ 15 milijonov ekujev in najdaljša doba zapadlosti je 10 let, z namenom zagotoviti uravnoteženo plačilno bilanco, okrepiti državne rezerve in olajšati izvajanje potrebnih strukturnih reform.

2. Komisija je pooblaščena, da si v imenu Evropske skupnosti za ta namen izposodi potrebna sredstva, ki bodo dana na razpolago Moldaviji v obliki posojila.

3. S tem posojilom bo upravljala Komisija v sodelovanju z Monetarnim odborom in na način, ki bo upošteval vse sporazume med MDS in Moldavijo.

Člen 2

1. Komisija je pooblaščena, da se po posvetovanju z Monetarnim odborom z moldavskimi organi oblasti dogovori o pogojih gospodarske politike, ki jo bodo morali upoštevati ob najetju posojila. Ti pogoji so v skladu s sporazumi, navedenimi v členu 1(3)

2. Komisija bo v sodelovanju z Monetarnim odborom in usklajeno z MDS redno preverjala, ali je gospodarska politika Moldavije skladna s cilji tega posojila in ali se njegovi pogoji izpolnjujejo.

Člen 3

1. To posojilo bo Moldaviji dano na razpolago v eni tranši, ki se bo na razpolago v skladu z določbami člena 2 in ob upoštevanju zadovoljivega napredka pri izvajanju stand-by kreditnega aranžmaja, o katerem se je Moldavija sporazumela z MDS.

2. Sredstva se izplačajo Narodni banki Moldavije.

Člen 4

1. Aktivnosti v zvezi z izposojanjem in posojanjem iz člena 1, se izvedejo na isti datum valute in ne smejo imeti za posledico spreminjanje roka zapadlosti, ali predstavljati za Skupnost valutno ali obrestno tveganje, ali kakršno koli drugo komercialno tveganje.

2. Komisija zagotovi, da je klavzula o predčasnem poplačilu vključena v kreditne pogoje, če Moldavija zahteva, in da se klavzula lahko uporabi.

3. Na prošnjo Moldavije in kjer okoliščine dovoljujejo ugodnejšo obrestno mero posojil, lahko Komisija refinancira vsa ali del prvotno najetih posojil, ali prestrukturira ustrezne finančne pogoje. Aktivnosti v zvezi z refinanciranjem ali prestrukturiranjem bodo upoštevale pogoje iz odstavka 1 in ne bodo imele za posledico podaljšanje povprečnega roka zapadlosti ali povečanje zneska neodplačanega kapitala, izraženega s trenutnim menjalnim tečajem, na dan refinanciranja ali prestrukturiranja.

4. Moldavija nosi vse stroške, ki jih bo imela Skupnost pri sklepanju in izvajanju aktivnosti iz tega sklepa.

5. O razvoju aktivnosti, omenjenih v odstavkih 2 in 3, se Monetarni odbor obvesti najmanj enkrat letno.

Člen 5

Komisija najmanj enkrat letno pripravi poročilo, z oceno izvajanja tega sklepa, za Evropski parlament in Svet.

V Bruslju, 25. marca 1996

Za Svet

Predsednik

S. Agnelli

[1] UL C 15, 20.1.1996, str. 11.

[2] UL C 65, 4.3.1996.

[3] UL L 155, 22.6.1994, str. 27.

--------------------------------------------------