31992L0048



Uradni list L 187 , 07/07/1992 str. 0041 - 0044
finska posebna izdaja: poglavje 3 zvezek 43 str. 0060
švedska posebna izdaja: poglavje 3 zvezek 43 str. 0060


Direktiva Sveta 92/48/EGS

z dne 16. junija 1992

o določitvi minimalnih higienskih pravil, ki se uporabljajo za ribiške proizvode, pridržane na krovu nekaterih plovil v skladu s členom 3(1)(a)(i) Direktive 91/493/EGS

SVET EVROPSKIH SKUPNOSTI JE

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive Sveta 91/493/EGS z dne 22. julija 1991 o določitvi veterinarsko-sanitarnih pogojev za proizvodnjo in dajanje v promet ribiških proizvodov [1] in zlasti člena 3(1)(a)(i) Direktive,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ker je v skladu s členom 3(1)(a)(i) Direktive 91/493/EGS bistveno, da se določijo higienska pravila za ribiške proizvode, hlajene ali zamrznjene, pridržane na krovu nekaterih plovil in, kjer je to primerno, za izkrvavitev, odstranitev glave, drobovja in odstranitev plavuti;

ker je treba določiti splošne sanitarno-zdravstvene razmere za ribiška plovila;

ker je pomembno, da se določijo dodatni higienski pogoji za ribiška plovila, na katerih krovu se obdrži ulov za več kot štiriindvajset ur;

ker je treba predvideti možnost upoštevanja nekaterih posebnih značilnosti nekaterih ribiških plovil;

ker je primerno poudariti, da se inšpekcijski nadzor in kontrole, izvedene na podlagi Direktive 91/493/EGS, enako uporabljajo za plovila iz te direktive,

SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

1. Splošni higienski pogoji, določeni v Prilogi I, se uporabljajo za ribiške proizvode, obdelane na krovu ribiških plovil.

2. Dodatni higienski pogoji, določeni v Prilogi II, se uporabljajo za ribiška plovila, ki so načrtovana in opremljena za ohranjanje ribiških proizvodov na krovu pod zadovoljivimi pogoji več kot štiriindvajset ur, razen tistih, ki so opremljena za ohranjanje živih rib, lupinarjev in mehkužcev brez drugih sredstev za ohranjanje na krovu.

3. Če je potrebno in v skladu s postopkom iz člena 2 se lahko določijo odstopanja od pogojev ali dodatni pogoji k določbam Priloge I zaradi upoštevanja posebnih značilnosti, če le-te obstajajo, nekaterih ribiških plovil.

Člen 2

Prilogi k tej direktivi se lahko spremenita v skladu s postopkom, določenim v členu 15 Direktive 91/493/EGS.

Člen 3

Če proizvodi, ki prihajajo iz ribiških plovil, izrecno izpolnjujejo higienske standarde, ki jih določa Direktiva 91/493/EGS, lahko države članice dodelijo ribiškim plovilom nadaljnje obdobje, ki se izteče 31. decembra 1995, za uskladitev z navedenimi zahtevami, določenimi v točkah 8(b) in (e) Priloge II.

Taka odstopanja lahko pridobijo le ribiška plovila, ki opravljajo ribolovne dejavnosti 30. junija 1992 in so pristojnim nacionalnim organom pred 31. decembrom 1992 predložila ustrezno obrazloženo vlogo.

V vlogi morajo biti navedene podrobnosti o obdobjih, v katerih se lahko ribiška plovila uskladijo z navedenimi zahtevami.

V primeru, da se od Skupnosti zahteva finančna pomoč, se lahko sprejmejo samo tisti projekti, ki izpolnjujejo zahteve te direktive.

Člen 4

Države članice sprejmejo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo najpozneje do 1. januarja 1993. O tem takoj obvestijo Komisijo.

Ko države članice sprejmejo te predpise, se morajo sklicevati na to direktivo ali pa se nanjo sklicujejo ob uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

Člen 5

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Luxembourgu, 16. junija 1992

Za Svet

Predsednik

Arlindo Marques Cunha

[1] UL L 268, 24.9.1991 str. 15.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

Splošni higienski pogoji, ki se uporabljajo za ribiške proizvode na ribiških plovilih

1. Del i plovil ali zabojniki za shranjevanje ribiških proizvodov ne smejo vsebovati predmetov ali proizvodov, ki bi utegnili prenašati škodljive lastnosti ali neobičajne značilnosti na hrano. Ti deli ali zabojniki morajo biti oblikovani tako, da jih je mogoče z lahkoto čistiti in da je zagotovljeno, da voda stopljenega ledu ne more ostati v stiku z ribiškimi proizvodi.

2. Kadar se uporabljajo, morajo biti deli plovila ali zabojniki, namenjeni shranjevanju ribiških proizvodov, popolnoma čisti, še zlasti pa ne sme obstojati možnost, da se lahko kontaminirajo z ladijskim pogonskim gorivom ali kalužno vodo.

3. Na krovu je treba ribiške proizvode takoj zaščititi pred kontaminacijo in učinki sonca ali kakšnih drugih virov toplote. Ribiške proizvode je treba oprati bodisi s sladko vodo, ki izpolnjuje parametre iz Prilog D in E Direktive 80/778/EGS [1], ali s čisto morsko vodo, da se ne bi poškodovala njihova kakovost ali zdravstvena ustreznost.

4. Z ribiškimi proizvodi je treba ravnati in jih shraniti tako, da se preprečijo odrgnine. Uporaba koničastih instrumentov je dovoljena za premikanje velikih rib ali rib, ki bi lahko ranile delavca, če se s tem ne poškoduje meso takih proizvodov.

5. Razen ribiških proizvodov, ki se ohranjajo živi, je treba ribiške proizvode ohladiti čim prej po prihodu na krov. V primeru ribiških plovil, pri katerih iz praktičnih razlogov hlajenje ni možno, ribiški proizvodi ne smejo ostati na krovu dlje kot osem ur.

6. Led, ki se uporablja za hlajenje proizvodov, mora biti narejen iz pitne vode ali čiste morske vode. Pred uporabo mora biti shranjen pod pogoji, ki preprečujejo kontaminacijo.

7. Potem, ko so bili ribiški proizvodi raztovorjeni, je treba s pitno vodo ali čisto morsko vodo očistiti zabojnike, opremo in dele plovil, ki so v neposrednem stiku z ribiškimi proizvodi.

8. Kadar ribam odstranijo glave in/ali drobovje na krovu, morajo biti ti postopki opravljeni higiensko in proizvode je treba takoj in temeljito oprati s pitno ali čisto morsko vodo. Notranji organi in deli, ki lahko ogrožajo javno zdravje, morajo biti odstranjeni in shranjeni stran od proizvodov, namenjenih za prehrano ljudi. Jetra in ikre, namenjene za prehrano ljudi, je treba ohladiti ali zamrzniti.

9. Oprema, ki se uporablja za odstranitev drobovja, glave in plavuti ter zabojniki in oprema v stiku z ribiškimi proizvodi morajo biti narejeni iz materiala ali prevlečeni z materialom, ki je vodotesen, odporen proti razkrajanju, gladek ter ga je mogoče z lahkoto čistiti in dezinficirati. Pri uporabi morajo oprema in zabojniki biti popolnoma čisti.

10. Osebje, ki je zadolženo za ravnanje z ribiškimi proizvodi, mora vzdrževati visoko stopnjo osebne higiene in snažnosti oblačil.

[1] UL L 229, 30.8.1980 str. 11. Direktiva, kakor je nazadnje spremenjena z Direktivo 91/377/EGS (UL L 377, 31.12.1991, str. 48).

--------------------------------------------------

PRILOGA II

Dodatni higienski pogoji, ki se uporabljajo za ribiška plovila iz člena 1(2)

1. Ribiška plovila morajo biti opremljena s skladiščnimi prostori, rezervoarji ali zabojniki za shranjevanje ohlajenih ali zmrznjenih ribiških proizvodov pri temperaturi, določeni z Direktivo 91/493/EGS. Ta prostor mora biti ločen od strojnice in bivalnih prostorov posadke s predelnimi stenami, ki so dovolj nepropustne, da preprečujejo kakršno koli kontaminacijo shranjenih ribiških proizvodov.

2. Notranje površine skladiščnega prostora, rezervoarjev ali zabojnikov morajo biti vodotesne in take, da jih je mogoče z lahkoto čistiti in dezinficirati. Notranja površina mora biti iz gladkega materiala ali, če tega ni, gladko pobarvana in dobro vzdrževana, tako da se na ribiške proizvode ne morejo prenašati snovi, ki so škodljive za zdravje ljudi.

3. Skladiščni prostor je oblikovan tako, da voda iz stopljenega ledu ne more ostati v stiku z ribiškimi proizvodi.

4. Zabojniki, ki se uporabljajo za shranjevanje proizvodov, morajo zagotavljati ohranitev proizvodov v zadovoljivih higienskih pogojih in morajo še zlasti omogočati odtekanje vode, ki nastaja pri topljenju ledu. Kadar se uporabljajo, morajo biti popolnoma čisti.

5. Del ovne palube, opremo, skladiščne prostore, rezervoarje in zabojnike je treba očistiti pri vsaki uporabi. V ta namen je treba uporabljati pitno ali čisto morsko vodo. Po potrebi je treba opraviti dezinfekcijo, odstranitev insektov ali deratizacijo.

6. Čistilni proizvodi, razkužila, insekticidi, sredstva za dezinfekcijo in vse potencialno strupene snovi morajo biti shranjeni v zaklenjenih prostorih ali omarah. Njihova uporaba ne sme predstavljati kakršne koli nevarnosti za kontaminacijo ribiških proizvodov.

7. Če so ribiški proizvodi zamrznjeni na krovu, mora biti ta postopek opravljen v skladu s pogoji, določenimi v Poglavju IV(II)(1) in (3) Priloge k Direktivi 91/493/EGS. Kadar se uporablja zamrzovanje v slanici, slanica ne sme biti vir kontaminacije rib.

8. Plovila, opremljena za hlajenje ribiških proizvodov v hlajeni morski vodi, hlajeni z ledom (CSW) ali mehanskimi sredstvi (RSW), morajo izpolnjevati naslednje zahteve:

(a) rezervoarji morajo biti opremljeni z ustreznimi napeljavami za polnjenje z morsko vodo in njeno odtekanje ter morajo vključevati naprave za dosego enotne temperature po vsem rezervoarju;

(b) rezervoarji morajo biti opremljeni z napravo za beleženje temperature, ki je povezana s senzorjem za temperaturo, ta pa mora biti nameščen v tistem delu rezervoarja, kjer so temperature najvišje;

(c) delovanje sistema rezervoarjev ali zabojnikov mora zagotoviti stopnjo hlajenja, ki zagotavlja, da mešanica rib in morske vode doseže največ 3 °C šest ur po prihodu na krov in največ 0 °C po šestnajstih urah;

(d) po vsakem raztovarjanju je treba rezervoarje, sisteme za hlajenje in zabojnike popolnoma izprazniti in temeljito očistiti s pitno ali čisto morsko vodo. Napolniti jih je treba le s čisto morsko vodo;

(e) datum in številka rezervoarja morata biti jasno navedena na temperaturnih zapisih, ki morajo biti na voljo nadzornim telesom.

9. Pristojni organ mora zaradi nadzora voditi in sproti dopolnjevati spisek plovil, ki so opremljena v skladu s točko 7 ali 8, razen tistih plovil, ki so opremljena z odstranljivimi zabojniki, ki se ne glede na drugi odstavek točke 5 Priloge I ne uporabljajo redno za shranjevanje rib v hlajeni morski vodi.

10. Lastniki plovil ali njihovi zastopniki storijo vse potrebno, da osebam, za katere je verjetno, da lahko kontaminirajo ribiške proizvode, ne dovolijo postopanja z njimi, dokler ni dokazov, da lahko postopajo z ribiškimi proizvodi brez tveganja. Redno spremljanje zdravstvenega stanja takih oseb se opravljajo v skladu z veljavnimi nacionalnimi zakoni v zadevni državi članici.

--------------------------------------------------