31987R3975



Uradni list L 374 , 31/12/1987 str. 0001 - 0008


Uredba Sveta (EGS) št. 3975/87

z dne 14. decembra 1987

o postopku za uporabo pravil o konkurenci za podjetja v sektorju zračnega prevoza

SVET EVROPSKIH SKUPNOSTI JE

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in zlasti člena 87 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta [2],

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora [3],

ker so pravila o konkurenci del splošnih določb Pogodbe, ki se uporabljajo tudi za zračni prevoz; ker so pravila za uporabo teh določb natančno določena v poglavju o konkurenci ali pa jih je treba določiti po v njem določenih postopkih;

ker se na podlagi Uredbe Sveta št. 141 [4] Uredba Sveta št. 17 [5] ne uporablja za prevozne storitve; ker se Uredba Sveta (EGS) št. 1017/68 [6] uporablja samo za celinski prevoz; ker se Uredba Sveta (EGS) št. 4056/86 [7] uporablja samo za pomorski prevoz; ker zato Komisija trenutno nima na razpolago nobenih sredstev za neposredno preiskavo primerov domnevnih kršitev členov 85 in 86 Pogodbe v zračnem prevozu; ker Komisija tudi nima lastnih pooblastil za sprejemanje odločb ali kazni, ki so potrebne za odpravo ugotovljenih kršitev;

ker ima sektor zračnih prevozov posebne lastnosti; ker poleg tega mednarodne zračne prevoze ureja mreža dvostranskih sporazumov med državami, ki opredeljujejo pogoje, pod katerimi lahko letalski prevozniki, ki jih stranki sporazuma imenujeta, letijo na rutah med njunimi ozemlji;

ker lahko ravnanja, ki vplivajo na konkurenco v zračnem prevozu med državami članicami, bistveno vplivajo na trgovino med državami članicami; ker je zato zaželeno, da se določijo predpisi, po katerih lahko Komisija v tesni in stalni povezavi s pristojnimi organi držav članic sprejme potrebne ukrepe za uporabo členov 85 in 86 Pogodbe za mednarodni zračni prevoz med letališči Skupnosti;

ker taka ureditev predvideva primerne postopke, pooblastila za sprejemanje odločb in kazni za izvajanje prepovedi iz členov 85(1) in 86 Pogodbe; ker je v povezavi s tem treba upoštevati postopkovne določbe Uredbe (EGS) št. 1017/68, ki se uporablja za celinske prevoze in upošteva nekatere posebne lastnosti prevozov kot celote;

ker se mora zadevnim podjetjem dati pravica, da jih Komisija zasliši, tretjim osebam, na katerih interese utegne odločba vplivati, pa dati priložnost, da svoje pripombe predhodno izjavijo, in zagotoviti dovolj široko objavo sprejetih odločb;

ker lahko vse odločbe, ki jih Komisija sprejme na podlagi te Uredbe, pregleda Sodišče Evropskih skupnosti pod pogoji, ki jih določa Pogodba; ker je poleg tega zaželeno, da se Evropskemu sodišču na podlagi člena 172 Pogodbe dodeli neomejena sodna pristojnost glede odločb, na podlagi katerih Komisija naloži globo ali periodično denarno kazen;

ker je primerno, da se nekateri sporazumi, sklepi in usklajena ravnanja izvzamejo iz prepovedi iz člena 85(1) Pogodbe, če je njihov edini cilj ali posledica doseganje tehničnih izboljšav ali tehničnega sodelovanja;

ker morajo zaradi posebnih lastnosti zračnega prevoza podjetja sama paziti na skladnost svojih sporazumov, sklepov in usklajenih ravnanj s pravili o konkurenci in zato ni obvezno, da o njih obveščajo Komisijo;

ker lahko v nekaterih primerih podjetja želijo od Komisije potrditev, da so njihovi sporazumi, sklepi in usklajena ravnanja v skladu s predpisi in se za take primere določi poenostavljeni postopek;

ker ta uredba ne posega v uporabo člena 90 Pogodbe,

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Področje uporabe

1. Ta uredba določa podrobna pravila za uporabo členov 85 in 86 Pogodbe za storitve zračnega prevoza.

2. Ta uredba se uporablja samo za mednarodne zračne prevoze med letališči Skupnosti.

Člen 2

Izjeme za nekatere tehnične sporazume

1. Prepoved iz člena 85(1) Pogodbe se ne uporablja za sporazume, sklepe in usklajena ravnanja, katerih seznam je naveden v Prilogi, če je doseganje tehničnih izboljšav ali tehničnega sodelovanja njihov edini cilj ali posledica. Ta seznam ni izčrpen.

2. Komisija Svetu po potrebi predloži predloge za dopolnitev seznama v Prilogi.

Člen 3

Postopki na podlagi pritožb ali na lastno pobudo Komisije

1. Komisija sproži postopke za odpravo vsake kršitve določb členov 85(1) ali 86 Pogodbe na podlagi pritožbe ali na lastno pobudo.

Pritožbe lahko predložijo:

(a) države članice;

(b) fizične ali pravne osebe, ki uveljavljajo pravno utemeljeni interes.

2. Na zahtevo zadevnih podjetij ali podjetniških združenj lahko Komisija potrdi, da glede na njej znana dejstva ni podlage za ukrepanje proti sporazumu, sklepu ali usklajenem ravnanju na podlagi člena 85(1) ali 86 Pogodbe.

Člen 4

Izid postopkov na podlagi pritožb ali na lastno pobudo Komisije

1. Kadar Komisija ugotovi kršitev člena 85(1) ali 86 Pogodbe, lahko z odločbo zahteva, da zadevna podjetja ali podjetniška združenja prenehajo izvajati te kršitve.

Brez poseganja v druge predpise te uredbe lahko Komisija na zadevna podjetja ali podjetniška združenja naslovi priporočila za prenehanje kršitve, preden sprejme odločbo na podlagi prejšnjega pododstavka.

2. Če Komisija na podlagi prejete pritožbe ugotovi, da glede na njej znana dejstva ni podlage za njeno ukrepanje proti sporazumu, sklepu ali usklajenemu ravnanju na podlagi člena 85(1) ali 86 Pogodbe, sprejme odločbo, s katero pritožbo zavrne kot neutemeljeno.

3. Če Komisija na podlagi pritožbe ali na svojo lastno pobudo ugotovi, da sporazum, sklep ali usklajeno ravnanje izpolnjuje določbe členov 85(1) in 85(3) Pogodbe, sprejme odločbo na podlagi odstavka 3 navedenega člena. Ta odločba navaja datum začetka njene veljavnosti. Ta datum je lahko pred datumom objave odločbe.

Člen 5

Uporaba člena 85(3) PogodbeUgovori

1. Podjetja in podjetniška združenja, ki želijo uporabiti člen 85(3) Pogodbe za sporazume, sklepe in usklajena ravnanja iz določb odstavka 1 navedenega člena, katerih stranke so, predložijo Komisiji zahtevek.

2. Če je zahtevek sprejemljiv in če Komisija poseduje vse razpoložljive dokaze ter proti zadevnemu sporazumu, sklepu ali usklajenemu ravnanju ni bil sprožen postopek po členu 3, Komisija čim prej objavi bistveni del zahtevka v Uradnem listu Evropskih skupnosti ter povabi vse zadevne tretje osebe in države članice, da ji v 30 dneh predložijo svoje pripombe. Take objave upoštevajo pravno utemeljeni interes podjetij za varstvo njihovih poslovnih tajnosti.

3. Če Komisija v 90 dneh od datuma objave v Uradnem listu Evropskih skupnosti vlagateljev ne obvesti, da obstajajo resni dvomi glede uporabe člena 85(3) Pogodbe, se sporazum, sklep ali usklajeno ravnanje, če ustrezajo opisu v zahtevku, štejejo za izjemo od prepovedi za čas, ki je že potekel in za največ šest let od datuma objave v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Če Komisija po poteku 90-dnevnega roka, vendar pred iztekom šestletnega obdobja, ugotovi, da pogoji za uporabo člena 85(3) Pogodbe niso izpolnjeni, izda odločbo, s katero objavi uporabo prepovedi iz člena 85(1). Ta odločba je lahko retroaktivna, kadar so zadevne stranke navedle netočne podatke ali zlorabile izjemo iz člena 85(1) ali kršile člen 86.

4. Komisija lahko vlagatelje obvesti, kakor je navedeno v prvem pododstavku odstavka 3; Komisija jih mora obvestiti, če tako zahteva država članica v 45 dneh potem, ko je bil tej državi članici posredovan zahtevek v skladu s členom 8(2). To zahtevo je treba utemeljiti na podlagi premisleka v povezavi s pravili o konkurenci iz Pogodbe.

Če Komisija ugotovi, da so pogoji člena 85(1) in (3) Pogodbe izpolnjeni, sprejme odločbo na podlagi člena 85(3). Ta odločba navaja datum začetka njene veljavnosti. Ta datum je lahko pred datumom vložitve zahtevka.

Člen 6

Veljavnost in preklic odločb na podlagi člena 85(3)

1. Vsaka odločba na podlagi člena 85(3) Pogodbe, sprejeta po členu 4 ali 5 te uredbe, mora navajati čas njene veljavnosti; praviloma tako obdobje ni krajše od šestih let. Odločbi so lahko priloženi pogoji in obveznosti.

2. Če so pogoji člena 85(3) Pogodbe še vedno izpolnjeni, se odločba lahko obnovi.

3. Komisija lahko svojo odločbo prekliče ali spremeni ali strankam prepove nekatera ravnanja:

(a) kadar se spremeni eno od dejstev, na podlagi katerega je bila sprejeta odločba; ali

(b) kadar stranke kršijo obveznost v povezavi z odločbo; ali

(c) kadar odločba temelji na nepravilnih podatkih ali zvijači; ali

(d) kadar stranke zlorabijo z določbo dodeljeno izjemo iz člena 85(1) Pogodbe.

V primerih iz točk (b), (c) ali (d) se odločba lahko prekliče z učinkom retroaktivnosti.

Člen 7

Pristojnosti

Komisija ima izključno pristojnost za sprejemanje odločb na podlagi člena 85(3) Pogodbe s pridržkom, da njeno odločbo lahko pregleda Sodišče Evropskih skupnosti.

Organi držav članic obdržijo pristojnost za odločanje o tem, ali so izpolnjeni pogoji iz člena 85(1) ali člena 86 Pogodbe, dokler Komisija ne sproži postopka za sprejetje odločbe za ta primer ali pošlje obvestilo, predvideno v prvem pododstavku člena 5(3) te uredbe.

Člen 8

Povezava z organi držav članic

1. Komisija izvaja postopke, predvidene s to uredbo, v tesni in stalni povezavi s pristojnimi organi držav članic; ti organi imajo pravico zavzeti stališče do teh postopkov.

2. Komisija takoj pošlje pristojnim organom držav članic kopije pritožb ali zahtevkov in najpomembnejših dokumentov, ki so ji bili poslani ali jih je odposlala med takimi postopki.

3. Pred sprejetjem vsake odločbe, ki konča v členu 3 navedeni postopek, ali pred sprejetjem vsake odločbe na podlagi drugega pododstavka člena 5(3), drugega pododstavka člena 5(4) ali člena 6, se posvetuje s svetovalnim odborom za sporazume in prevladujoče položaje v zračnem prevozu. S svetovalnim odborom se posvetuje tudi pred sprejetjem izvedbenih določb iz člena 19.

4. Svetovalni odbor sestavljajo uradne osebe, pristojne za zračni prevoz, sporazume in prevladujoče položaje. Vsaka država članica imenuje dve uradni osebi, ki jo predstavljata, vsako od njiju pa je v primeru njene odsotnosti mogoče zamenjati z drugo uradno osebo.

5. Posvetovanje se opravi na skupnem zasedanju, ki ga skliče Komisija; tako zasedanje ne sme biti prej kakor v 14 dneh po datumu odposlanega obvestila o sklicu zasedanja. Obvestilu o sklicu zasedanja se priloži povzetek vsakega obravnavanega primera, skupaj z navedbo najpomembnejših dokumentov, in predhodni osnutek odločbe.

6. Svetovalni odbor lahko da mnenje, čeprav nekateri njegovi člani ali njihovi namestniki niso navzoči. Poročilo o izidu posvetovanja se priloži k osnutku odločbe. Poročilo se ne objavi.

Člen 9

Zahteve za informacije

1. Pri izvajanju obveznosti, ki jih nalaga ta uredba, lahko Komisija od vlad, pristojnih organov držav članic, podjetij in podjetniških združenj pridobi vse potrebne informacije.

2. Kadar Komisija pošlje zahtevo za informacijo podjetju ali podjetniškemu združenju, hkrati pošlje kopijo te zahteve pristojnemu organu države članice, na ozemlju katere je glavni sedež podjetja ali podjetniškega združenja.

3. Komisija v zahtevi navede poleg pravne podlage in namena zahteve tudi kazni, ki jih za dajanje nepravilnih informacij predvideva člen 12(1)(b).

4. Za dajanje zahtevanih informacij so zavezani lastniki podjetij ali njihovi predstavniki, pri pravnih osebah ali družbah, podjetjih ali združenjih brez pravne osebnosti pa oseba, ki je na podlagi zakona ali njihovih pravil pooblaščena za zastopanje.

5. Če podjetje ali podjetniško združenje zahtevanih informacij ne da v roku, ki ga določi Komisija, ali da nepopolne informacije, jih Komisija zahteva z odločbo. Odločba določa zahtevane informacije, primeren rok, v katerem naj se pošljejo, in kazni, ki jih predvidevata člena 12(1)(b) in 13(1)(c), kakor tudi pravico, da odločbo pregleda Sodišče Evropskih skupnosti.

6. Komisija hkrati pošlje kopijo svoje odločbe pristojnemu organu države članice, na ozemlju katere je glavni sedež podjetja ali podjetniškega združenja.

Člen 10

Preiskave organov držav članic

1. Pristojni organi držav članic na zahtevo Komisije opravijo preiskave, za katere Komisija meni, da so potrebne na podlagi člena 11(1), ali ki jih je odredila z odločbo na podlagi člena 11(3). Uradne osebe pristojnih organov držav članic, ki so odgovorne za izvedbo teh preiskav, uveljavijo svoja pooblastila po predložitvi pisnega pooblastila, ki ga izda pristojni organ države članice, na ozemlju katere je treba opraviti preiskavo. V takem pooblastilu sta navedena predmet in namen preiskave.

2. Na zahtevo Komisije ali pristojnega organa države članice, na ozemlju katere je treba opraviti preiskavo, lahko uradne osebe Komisije pomagajo uradnim osebam pristojnega organa pri izvajanju njihovih nalog.

Člen 11

Pooblastila Komisije za izvedbo preiskave

1. Pri izvajanju obveznosti, ki jih nalaga ta uredba, lahko Komisija opravi vse potrebne preiskave v podjetjih in podjetniških združenjih. V ta namen imajo uradne osebe, ki jih Komisija pooblasti, pravico:

(a) pregledati knjige in druge poslovne evidence;

(b) vzeti kopije ali izvlečke knjig in drugih poslovnih evidenc;

(c) zahtevati ustna pojasnila na kraju samem;

(d) vstopiti v vse prostore, na vsa zemljišča in v vsa vozila, ki jih uporabljajo podjetja ali podjetniška združenja.

2. Pooblaščene uradne osebe Komisije izvajajo svoja pooblastila ob predložitvi pisnega pooblastila, v katerem so navedeni predmet in namen preiskave ter kazni, ki jih predvideva člen 12(1)(c) za primere, kadar je predložitev zahtevanih knjig ali drugih poslovnih evidenc nepopolna. Komisija pravočasno obvesti pristojni organ države članice, na ozemlju katere je preiskavo treba opraviti, o preiskavi in identiteti pooblaščenih uradnih oseb.

3. Podjetja in podjetniška združenja dovolijo preiskave, ki jih je Komisija odredila z odločbo. V odločbi so določeni predmet in namen preiskave, datum njenega začetka in kazni, ki jih predvidevata člena 12(1)(c) in 13(1)(d), ter pravica, da odločbo pregleda Sodišče Evropskih skupnosti.

4. Komisija sprejme odločbe iz odstavka 3 po posvetovanju s pristojnim organom države članice, na ozemlju katere je treba opraviti preiskavo.

5. Na zahtevo pristojnega organa države članice, na ozemlju katere je treba opraviti preiskavo, ali na zahtevo Komisije lahko uradne osebe tega organa uradnim osebam Komisije pomagajo pri izvajanju njihovih nalog.

6. Kadar podjetje nasprotuje preiskavi, odrejeni na podlagi tega člena, potrebno podporo za izvedbo preiskave uradnim osebam s pooblastili Komisije ponudi zadevna država članica. Države članice v ta namen po posvetovanju s Komisijo sprejmejo potrebne ukrepe najpozneje do 31. julija 1989.

Člen 12

Globe

1. Komisija lahko podjetjem ali podjetniškim združenjem z odločbo naloži globo v višini od 100 do 5000 ekujev, kadar namerno ali iz malomarnosti:

(a) predložijo nepravilne ali zavajajoče informacije v zvezi z zahtevkom na podlagi člena 3(2) ali člena 5; ali

(b) predložijo nepravilne informacije v odgovor na zahtevo na podlagi člena 9(3) ali člena 9(5) ali ne dajo informacij v roku, določenem v odločbi na podlagi člena 9(5); ali

(c) med preiskavami po členih 10. ali 11 predložijo knjige ali druge poslovne evidence v nepopolni obliki ali ne dovolijo preiskave, ki je bila z odločbo odrejena na podlagi člena 11(3).

2. Komisija lahko podjetjem ali podjetniškim združenjem z odločbo naloži globo v višini od 1000 do 1000000 ekujev ali v znesku, ki to višino presega, vendar ne za več kakor 10 % od skupnega prometa, ki so ga v prejšnjem poslovnem letu ustvarila podjetja, vpletena v kršitev, s katero bodisi namerno ali iz malomarnosti:

(a) kršijo člen 85(1) ali člen 86 Pogodbe; ali

(b) kršijo obveznosti, določene na podlagi člena 6(1) te uredbe.

Pri določanju višine globe se poleg teže kršitve upošteva tudi njeno trajanje.

3. Uporabi se člen 8.

4. Odločbe, sprejete na podlagi odstavkov 1 in 2, niso kazenskopravne narave.

5. Globe, predvidene v odstavku 2(a), se ne naložijo za ravnanja po obvestilu Komisije in pred odločbo o uporabi člena 85(3) Pogodbe, če so ta ravnanja v mejah dejavnosti, ki so opisane v obvestilu.

Vendar se ta določba ne uporabi, kakor hitro Komisija zadevna podjetja in podjetniška združenja obvesti, da po predhodni preučitvi meni, da obstajajo pogoji iz člena 85(1) Pogodbe in uporaba člena 85(3) ni upravičena.

Člen 13

Periodične denarne kazni

1. Komisija lahko podjetjem ali podjetniškim združenjem z odločbo naloži periodično denarno kazen v višini od 50 do 1000 ekujev na dan za vsak dan zamude od v odločbi določenega datuma z namenom, da:

(a) prenehajo kršiti člen 85(1) ali člen 86 Pogodbe, kakor je bilo odrejeno z odločbo na podlagi člena 4 te uredbe;

(b) opustijo vsako ravnanje, prepovedano po členu 6(3);

(c) predložijo popolne in pravilne informacije, ki so bile zahtevane z odločbo, sprejeto na podlagi člena 9(5);

(d) dovolijo preiskavo, ki je bila odrejena z odločbo, sprejeto na podlagi člena 11(3).

2. Če podjetja ali podjetniška združenja izpolnijo obveznost, zaradi izpolnitve katere je bila periodična denarna kazen naložena, lahko Komisija določi dokončni znesek periodične denarne kazni, ki je nižji od prvotnega, v odločbi določenega zneska.

3. Uporabi se člen 8.

Člen 14

Pregled Sodišča Evropskih skupnosti

Sodišče Evropskih skupnosti ima neomejeno sodno pristojnost v smislu člena 172 Pogodbe, da pregleda odločbe, na podlagi katerih je Komisija naložila globo ali periodično denarno kazen; naloženo globo ali periodično denarno kazen lahko prekliče, zniža ali zviša.

Člen 15

Obračunska enota

Za uporabo členov 12 do 14 se sprejme ECU kot obračunska enota za sestavljanje proračuna Skupnosti v skladu s členoma 207 in 209 Pogodbe.

Člen 16

Zaslišanje strank in tretjih oseb

1. Komisija pred zavrnitvijo potrditve iz člena 3(2) ali sprejetjem odločb na podlagi členov 4, 5(3), drugi pododstavek, in 5(4), 6(3), 12 in 13 zadevnim podjetjem ali podjetniškim združenjem da možnost, da so zaslišane o zadevah, ki jim Komisija ugovarja ali jim je ugovarjala.

2. Če Komisija ali pristojni organi držav članic menijo, da je potrebno, lahko zaslišijo tudi druge fizične ali pravne osebe. Prošnje za zaslišanje teh oseb se odobrijo, če izkažejo zadosten interes.

3. Kadar namerava Komisija sprejeti odločbo na podlagi člena 85(3) Pogodbe, objavi bistveno vsebino zadevnega sporazuma, sklepa ali usklajenega ravnanja v Uradnem listu Evropskih skupnosti, vse zainteresirane tretje osebe pa povabi, da predložijo svoje pripombe v roku, ki ga določi in ni krajši od enega meseca. Pri objavi se upošteva pravno utemeljeni interes podjetij za varstvo njihovih poslovnih tajnosti.

Člen 17

Poslovna tajnost

1. Informacije, pridobljene z uporabo členov 9 do 1, se uporabijo zgolj za namene zadevne zahteve ali preiskave.

2. Brez poseganja v določbe členov 16 in 18 Komisija in pristojni organi držav članic, njihove uradne osebe in drugi uslužbenci ne smejo razkriti informacij, ki po njihovem bistvu sodijo med poklicne tajnosti in so jih pridobili pri uporabi te uredbe.

3. Predpisi odstavkov 1 in 2 ne preprečujejo objave splošnih informacij ali raziskav, ki ne vsebujejo informacij v zvezi z določenimi podjetji ali podjetniškimi združenji.

Člen 18

Objava odločb

1. Komisija objavi odločbe, ki jih sprejme na podlagi členov 3(2), 4, 5(3) drugi pododstavek, 5(4) in 6(3).

2. V objavi so navedena imena strank in bistvena vsebina odločbe; upošteva se pravno utemeljeni interes podjetij za varovanje njihovih poslovnih tajnosti.

Člen 19

Izvedbene določbe

Komisija je pooblaščena za sprejetje izvedbenih določb v zvezi z obliko, vsebino in drugimi podrobnostmi pritožb na podlagi člena 3, prošenj na podlagi členov 3(2) in 5 ter zaslišanj, ki jih predvideva člen 16(1) in (2).

Člen 20

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati 1. januarja 1988.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 14. decembra 1987

Za Svet

Predsednik

U. Ellemann-Jensen

[1] UL C 182, 9.7.1984, str. 2.

[2] UL 182, 19.7.1982, str. 120 in UL C 345, 21.12.1987.

[3] UL C 77, 21.3.1983, str. 20.

[4] UL 124, 28.11.1962, str. 2751/62.

[5] UL 13, 21.2.1962, str. 204/62.

[6] UL L 175, 23.7.1968, str. 1.

[7] UL št. L 378, 31.12.1986, str. 4.

--------------------------------------------------

PRILOGA

Seznam, naveden v členu 2

(a) Uvedba ali enotna uporaba obveznih ali priporočenih tehničnih standardov za zrakoplove, dele zrakoplovov, opremo in zaloge v zrakoplovu, kadar gre za standarde splošno mednarodno priznane organizacije, proizvajalca zrakoplovov ali proizvajalca opreme;

(b) uvedba ali enotna uporaba tehničnih standardov za fiksne naprave za zrakoplove, kadar gre za standarde splošno mednarodno priznane organizacije;

(c) zamenjava, zakup, skupna uporaba ali vzdrževanje zrakoplovov, delov zrakoplovov, opreme ali fiksnih naprav za opravljanje storitev v zračnem prevozu in skupni nakup delov zrakoplovov, če so taki sporazumi dogovorjeni enakopravno;

(d) uvedba, delovanje in vzdrževanje tehničnih komunikacijskih omrežij, če so taki sporazumi dogovorjeni enakopravno;

(e) zamenjava, skupna uporaba ali usposabljanje osebja za tehnične ali operativne namene;

(f) urejanje in izvajanje zaporednih ali nadomestnih prevozov za potnike, poštne pošiljke in prtljago v primeru okvare/zamude zrakoplova bodisi s čarterskim letom bodisi z zagotovitvijo nadomestnega zrakoplova na podlagi pogodbe;

(g) urejanje in izvajanje zaporednih ali nadomestnih zračnih prevozov ter določanje in uporaba pavšalnih cen in pogojev za take prevoze;

(h) združevanje posameznega tovora;

(i) določitev ali uporaba enotnih pravil o strukturi prevoznih tarif in pogojih za njihovo uporabo, kolikor taka pravila neposredno ali posredno ne določajo prevoznih cen in pogojev;

(j) dogovori o prodaji, potrditvi in sprejemu vozovnic med letalskimi družbami kakor tudi s tem povezanih povračilih, porazdelitvi in vodenju evidenc;

(k) obračun in poravnava računov med letalskimi družbami prek obračunske hiše, vključno s potrebnimi ali spremljajočimi storitvami; obračun in poravnava računov med letalskimi prevozniki in njihovimi zastopniki prek centralnega in avtomatskega načrta ali sistema poravnave, vključno s potrebnimi ali spremljajočimi storitvami.

--------------------------------------------------