31976L0756



Oficiālais Vēstnesis L 262 , 27/09/1976 Lpp. 0001 - 0031
Speciālizdevums somu valodā: Nodaļa 13 Sējums 5 Lpp. 0030
Speciālizdevums grieķu valodā Nodaļa 13 Sējums 3 Lpp. 0229
Speciālizdevums zviedru valodā: Nodaļa 13 Sējums 5 Lpp. 0030
Speciālizdevums spāņu valodā: Nodaļa 13 Sējums 5 Lpp. 0040
Speciālizdevums portugāļu valodā Nodaļa 13 Sējums 5 Lpp. 0040


Padomes Direktīva

(1976. gada 27. jūlijs)

par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu mehāniskajiem transportlīdzekļiem un to piekabēm

(76/756/EEK)

EIROPAS KOPIENU PADOME,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 100. pantu,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu [1],

ņemot vērā Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu [2],

tā kā tehniskās prasības, kādām jāatbilst mehāniskajiem transportlīdzekļiem, atbilstoši attiecīgās valsts likumiem, inter alia, attiecas uz apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu;

tā kā šīs prasības katrā dalībvalstī ir citādākas, un tā kā tādēļ ir vajadzīgs, lai visas dalībvalstis pieņem vienādas prasības kā papildinot vai aizvietojot spēkā esošos likumus, lai varētu izmantot EEK tipa apstiprināšanas procedūru, par ko ir minēts Padomes 1970. gada 6. februāra direktīvā 70/156/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju tipa apstiprināšanu atbilstoši katram transportlīdzekļu tipam [3];

tā kā kopīgas prasības konstruēt apgaismes ierīces un gaismas signālierīces tiks apskatītas nākošajās speciālajās direktīvās;

tā kā valsts tiesību aktu tuvināšana attiecībā uz mehāniskajiem transportlīdzekļiem saistās ar to, ka dalībvalstis savstarpēji atzīst pārbaudes, ko izdara katra no tām uz kopīgo prasību pamata; tā kā, lai šī sistēma pienācīgi darbotos, šīs prasības ir jāievieš no viena un tā paša datuma,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Šajā direktīvā "transportlīdzeklis" nozīmē jebkuru mehānisku transportlīdzekli, kas paredzēts braukšanai pa ceļiem, ar virsbūvi vai bez tās, kuram ir vismaz 4 riteņi un maksimālais projektētais ātrums pārsniedz 25 km/h, un to piekabes, izņemot transportlīdzekļus, kas brauc pa sliedēm, lauksaimniecības un mežsaimniecības traktorus un mašīnas, un sabiedriskiem darbiem paredzētus transportlīdzekļus.

2. pants

Neviena dalībvalsts nedrīkst atteikties piešķirt transportlīdzekļa EEK tipa apstiprinājumu vai valsts tipa apstiprinājumu tādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar obligāto vai fakultatīvo apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu, kas uzskaitītas I pielikuma 1.5.7. līdz 1.5.20. punktā, ja tās uzstādītas saskaņā ar I pielikumā izklāstītajām prasībām.

3. pants

Neviena dalībvalsts nedrīkst atteikt vai aizliegt transportlīdzekļa pārdošanu, reģistrāciju, nodošanu ekspluatācijā vai izmantošanu tādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar obligāto vai fakultatīvo apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu, kas uzskaitītas I pielikuma 1.5.7. līdz 1.5.20. punktā, ja tās uzstādītas saskaņā ar I pielikumā izklāstītajām prasībām.

4. pants

Dalībvalsts, kas ir piešķīrusi tipa apstiprinājumu, veic nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu to, ka tā ir informēta par jebkuru transportlīdzekļa tipa daļu vai raksturīgo pazīmju pārveidošanu, kas attiecas uz apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu, kas minētas I pielikuma 1.1. punktā. Šīs dalībvalsts kompetentas iestādes nosaka, vai no jauna ir jāizdara pārveidotu transportlīdzekļu tipu testi un vai par jaunu jāziņo. Kur šādi testi atklāj neatbilstību šīs direktīvas prasībām, pārveidošanu neapstiprina.

5. pants

Jebkurus grozījumus, kas vajadzīgi, lai šīs direktīvas pielikumus pielāgotu tehnikas attīstībai, pieņem saskaņā ar procedūru, kāda noteikta Direktīvas 70/156/EEK 13. pantā.

6. pants

1. Dalībvalstis pieņem normatīvus un administratīvus aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības līdz 1977. gada 1. jūlijam, un par to tās nekavējoties informē Komisiju.

Dalībvalstis šos noteikumus piemēro vēlākais no 1977. gada 1. oktobra. Tomēr līdz 1979. gada 1. oktobrim dalībvalstis nedrīkst atteikt EEK vai valsts tipa apstiprinājumu tādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu, ja nav ievērotas I pielikuma 4.2.6. punkta prasības. Ja 4.2.6. punktā minētās ierīces tomēr ir uzstādītas, tām jāatbilst minētās iedaļas prasībām.

2. Kad šī direktīva ir paziņota, dalībvalstis nodrošina arī, ka Komisija tiek laikus informēta, lai dotu tai iespēju sniegt savas atsauksmes par normatīvu vai administratīvu aktu projektiem, kurus tās plāno pieņemt jomā, kuru reglamentē šī direktīva.

7. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 1976. gada 27. jūlijā

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

M. van der Stoel

[1] OV C 55, 13.5.1974., 14. lpp.

[2] OV C 109, 19.9.1974., 22. lpp.

[3] OV L 42, 23.2.1970., 1. lpp.

--------------------------------------------------

I PIELIKUMS

APGAISMES IERĪČU UN GAISMAS SIGNĀLIERĪČU UZSTĀDĪŠANA

1. DEFINĪCIJAS

Šajā direktīvā:

1.1. Transportlīdzekļa tips attiecībā uz apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu

"Transportlīdzekļa tips attiecībā uz apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu" ir transportlīdzekļi, kuri neatšķiras tādos būtiskos aspektos kā:

1.1.2. transportlīdzekļa gabarīti un ārējā forma;

1.1.2. ierīču skaits un novietošana;

šādi transportlīdzekļi tāpat netiek uzskatīti par "cita tipa transportlīdzekļiem": transportlīdzekļi, kuri atšķiras 1.1.1. un 1.1.2. punkta izpratnē, bet ne tādā veidā, lai radītu attiecīgajam transportlīdzekļa tipam paredzēto lukturu tipa, skaita, novietošanas un ģeometriskās redzamības atšķirības, un transportlīdzekļi, kuros ir vai nav uzstādīti fakultatīvi lukturi.

1.2. Šķērsplakne

"Šķērsplakne" ir vertikāla plakne, kas ir perpendikulāra transportlīdzekļa vidējai garenplaknei.

1.3. Transportlīdzeklis bez kravas

"Transportlīdzeklis bez kravas" ir transportlīdzeklis tehniskā kārtībā, kā tas noteikts informācijas dokumenta paraugā Direktīvas 70/156/EEK I pielikuma 2.6. punktā.

1.4. Transportlīdzeklis ar kravu

"Transportlīdzeklis ar kravu" ir transportlīdzeklis, kas noslogots līdz tā tehniski pieļaujamam maksimālajam svaram, kā noteicis ražotājs, kas nosaka arī šī svara sadalījumu pa asīm saskaņā ar 1. papildinājumā aprakstīto metodi.

1.5. Lukturis

"Lukturis" ir ierīce, kas paredzēta ceļa apgaismošanai (priekšējais lukturis) vai gaismas signāla raidīšanai. Pakaļējie numura plāksnes apgaismojumi un atstarotāji tāpat uzskatāmi par lukturiem.

1.5.1. Ekvivalentie lukturi

"Ekvivalentie lukturi" ir lukturi, kuriem ir tāda pati funkcija un kuri ir atļauti valstī, kurā transportlīdzeklis ir reģistrēts; šiem lukturiem var būt atšķirīgi raksturlielumi no tiem, kas uzstādīti transportlīdzeklī apstiprināšanas brīdī, ar nosacījumu, ka tie atbilst šī pielikuma prasībām.

1.5.2. Neatkarīgi lukturi

"Neatkarīgi lukturi" ir lukturi ar atsevišķiem gaismas izkliedētājiem, atsevišķiem gaismas avotiem un atsevišķiem lukturu korpusiem.

1.5.3. Grupētie lukturi

"Grupētie lukturi" ir ierīces ar atsevišķiem gaismas izkliedētājiem, atsevišķiem gaismas avotiem, bet kopēju luktura korpusu.

1.5.4. Kombinētie lukturi

"Kombinētie lukturi" ir ierīces ar atsevišķiem gaismas izkliedētājiem, bet kopēju gaismas avotu un kopēju luktura korpusu.

1.5.5. Savietotās apgaismes ierīces

"Savietotās apgaismes ierīces" ir ierīces ar atsevišķiem gaismas avotiem (vai vienu gaismas avotu, kas darbojas dažādos režīmos), pilnībā vai daļēji kopējiem gaismas izkliedētājiem un kopēju luktura korpusu.

1.5.6. Ieslēpjamais lukturis

"Ieslēpjamais lukturis" ir priekšējais lukturis, kuru var daļēji vai pilnīgi noslēpt, kad to nelieto. To var panākt ar aizbīdāma vāka palīdzību, grozot priekšējo lukturi vai jebkurā citā piemērotā veidā. Lai konkrētāk aprakstītu ieslēpjamu lukturi, kura grozīšana ļauj to iegremdēt korpusā, lieto terminu "ievelkamais".

1.5.7. Galvenais tālās gaismas lukturis

"Galvenais tālās gaismas lukturis" ir lukturis, ko izmanto ceļa apgaismošanai tālu transportlīdzekļa priekšā.

1.5.8. Galvenais tuvās gaismas lukturis

"Galvenais tuvās gaismas lukturis" ir lukturis, ko izmanto ceļa apgaismošanai transportlīdzekļa priekšā, lai nevajadzīgi neapžilbinātu vai citādi netraucētu pretimbraucējus un citus satiksmes dalībniekus.

1.5.9. Priekšējais miglas lukturis

"Priekšējais miglas lukturis" ir lukturis, ko izmanto ceļa apgaismojuma uzlabošanai miglas, sniegputeņa, lietusgāžu vai putekļu mākoņu gadījumā.

1.5.10. Atpakaļgaitas lukturis

"Atpakaļgaitas lukturis" ir lukturis, ko lieto, lai apgaismotu ceļu transportlīdzekļa aizmugurē un lai brīdinātu citus satiksmes dalībniekus, ka transportlīdzeklis brauc atpakaļgaitā vai gatavojas to darīt.

1.5.11. Virzienrādītājs

"Virzienrādītājs" ir lukturis, ko izmanto, lai parādītu pārējiem satiksmes dalībniekiem, ka vadītājs gatavojas mainīt virzienu pa labi vai pa kreisi.

1.5.12. Avārijas signāls

"Avārijas signāls" ir visu transportlīdzekļa virzienrādītāju vienlaicīga darbība, lai pievērstu uzmanību tam, ka transportlīdzeklis īslaicīgi īpaši apdraud pārējos satiksmes dalībniekus.

1.5.13. Bremžu signāllukturis

"Bremžu signāllukturis" ir lukturis, ko izmanto, lai parādītu pārējiem satiksmes dalībniekiem transportlīdzekļa aizmugurē, ka vadītājs izmanto darba bremzi.

1.5.14. Pakaļējais numura plāksnes apgaismojums

"Pakaļējais numura plāksnes apgaismojums" ir ierīce, ko izmanto vietas apgaismošanai, kas paredzēta pakaļējās numura plāksnes novietošanai; tajā var ietilpt dažādi optiskie elementi.

1.5.15. Priekšējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis

"Priekšējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis" ir lukturis, ko izmanto, lai brīdinātu par transportlīdzekli un tā platumu tos, kuri atrodas priekšā.

1.5.16. Pakaļējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis

"Pakaļējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis" ir lukturis, ko izmanto, lai brīdinātu par transportlīdzekli un tā platumu tos, kuri atrodas aizmugurē.

1.5.17. Pakaļējais miglas lukturis

"Pakaļējais miglas lukturis" ir lukturis, ko izmanto, lai biezā miglā transportlīdzeklis būtu vieglāk saredzams no aizmugures.

1.5.18. Stāvgaismas lukturis

"Stāvgaismas lukturis" ir lukturis, ko izmanto, lai pievērstu uzmanību stāvošam transportlīdzeklim apdzīvotā vietā. Šādos apstākļos tas aizvieto priekšējos un pakaļējos gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturus.

1.5.19. Kontūrgaismu lukturis

"Kontūrgaismu lukturis" ir lukturi, kas novietoti galējā ārmalā pēc iespējas tuvāk transportlīdzekļa augšgalam un kuriem būtu skaidri jāparāda transportlīdzekļa kopējais platums. Tas paredzēts dažiem transportlīdzekļiem un traktoriem kā papildinājums transportlīdzekļa priekšējiem un pakaļējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem, lai pievērstu īpašu uzmanību tā gabarītiem.

1.5.20. Atstarotājs

"Atstarotājs" ir ierīce, ko izmanto, lai brīdinātu par transportlīdzekli, atstarojot gaismu no gaismas avota, kas nav saistīts ar transportlīdzekli un kam blakus atrodas novērotājs.

Šajā direktīvā par atstarotājiem neuzskata:

- atstarojošas numura plāksnes;

- atstarojošos signālus, kas minēti ADR;

- citas plāksnes un atstarojošus signālus, kas jāizmanto saskaņā ar dalībvalsts specifikācijām par noteiktām transportlīdzekļu kategorijām vai noteiktiem darbības veidiem.

1.6. Luktura apgaismojošā virsma

1.6.1. "Apgaismes ierīces apgaismojošā virsma" (1.5.7. līdz 1.5.10. punkts) ir atstarotāja pilnās apertūras taisnleņķa projekcija šķērsplaknē. Ja luktura stikls (vai stikli) nosedz tikai daļu no atstarotāja pilnās apertūras, tad vērā ņem tikai šīs daļas projekciju. Galvenajam tuvās gaismas lukturim griezuma pusē apgaismojošo virsmu ierobežo griezuma līnijas redzamā projekcija uz gaismas izkliedētāja. Ja atstarotājs un stikls ir regulējami, tie jānoregulē vidējā stāvoklī.

1.6.2. Signālluktura apgaismojošā virsma, izņemot atstarotāju

"Signālluktura apgaismojošā virsma, izņemot atstarotāju" (1.5.11. līdz 1.5.19. punkts) ir luktura taisnlenķa projekcija plaknē, kas ir perpendikulāra tā pamatasij un ir saskarē ar luktura ārējo gaismu izstarojošo virsmu; šo projekciju ierobežo šajā plaknē esošo aizsegu malas, no kuriem katrs ļauj tikai 98 % no kopējās gaismas intensitātes plūst pamatass virzienā. Nosakot apgaismojošās virsmas apakšējo, augšējo un sānu robežu, izmanto tikai aizsegus ar horizontālām vai vertikālām malām.

1.6.3. Atstarotāja apgaismojošā virsma

"Atstarotāja apgaismojošā virsma" (1.5.10.) ir atstarotāja apgaismojošā virsma plaknē, kas ir perpendikulāra pamatasij un kuru ierobežo plaknes, kas pieskaras atstarotāja gaismas projekcijas virsmas ārējām malām, un ir paralēla šai asij. Nosakot apgaismojošās virsmas apakšējo, augšējo un sānu robežu, izmanto tikai vertikālas un horizontālas plaknes.

1.6.4. Ārēja gaismu izstarojoša virsma

"Ārēja gaismu izstarojoša virsma" noteiktam novērošanas virzienam ir gaismas izstarošanas virsmas taisnleņķa projekcija plaknē, kas ir perpendikulāra novērošanas virzienam (skat. rasējumu 2. papildinājumā).

1.7. Pamatass

"Pamatass" ir gaismas signāla raksturīgā ass, ko izgatavotājs nosaka par atskaites virzienu (H = 0°, V = 0°) fotometriskajos mērījumos un, uzstādot lukturi transportlīdzeklim.

1.8. Atskaites centrs

"Atskaites centrs" ir luktura ražotāja noteiktais pamatass un ārējās gaismu izstarojošās virsmas krustošanās punkts.

1.9. Ģeometriskās redzamības leņķi

"Ģeometriskās redzamības leņķi" ir leņķi, kas nosaka minimālā telpiskā leņķa lauku, kurā jābūt redzamai luktura ārējai gaismu izstarojošai virsmai. Šo telpiskā leņķa lauku nosaka pēc sfēras segmentiem, kuras centrs sakrīt ar luktura atskaites centru un ekvators ir paralēls zemei. Šos segmentus nosaka attiecībā pret pamatasi. Horizontālie leņķi β atbilst garumam un vertikālie leņķi α - platumam. Ģeometriskās redzamības leņķu iekšpusē nedrīkst būt šķēršļu gaismas izplatībai no nevienas luktura ārējās gaismu izstarojošās virsmas daļas. Ja lukturis ir jāapstiprina, tas neattiecas uz šķēršļiem, kas pastāv luktura apstiprināšanas laikā.

1.10. Galējā ārmala

"Galējā ārmala" jebkurā transportlīdzekļa pusē ir plakne, kura ir paralēla transportlīdzekļa vidējai garenplaknei un sakrīt ar tā ārējo sānu malu, neņemot vērā projekciju:

1.10.1. riepas tuvu to saskares punktam ar zemi un riepu spiediena mēraparātu savienojumi;

1.10.2. jebkuras pretslīdēšanas ierīces, kas var būt uzliktas riteņiem;

1.10.3. atpakaļskata spoguļi;

1.10.4. sānu virzienrādītāji, kontūrgaismu lukturi, priekšējie un pakaļējie gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi un stāvgaismas lukturi;

1.10.5. transportlīdzeklim piestiprinātas muitas plombas un šo plombu nodrošināšanas un aizsardzības ierīces.

1.11. Kopējais platums

"Kopējais platums" ir attālums starp divām vertikālajām plaknēm, kas noteiktas 1.10. punktā.

1.12. Viens lukturis

"Viens lukturis" ir jebkurš divu vai vairāku identisku vai atšķirīgu lukturu apvienojums, kas neatšķiras pēc funkcijas un izstarotās gaismas krāsas, ja tajā ietilpst ierīces, kuru kopējo gaismu izstarojošo virsmu projekcija noteiktā šķērsplaknē aizņem 60 % vai vairāk platības vismazākajā taisnstūrī, kas aptver šo gaismu izstarojošo virsmu projekcijas, ar nosacījumu, ka šis apvienojums, ja tas ir vajadzīgs, apstiprināts kā viens lukturis. Šāda iespējama apvienošana neskar galvenos tālās gaismas lukturus, galvenos tuvās gaismas lukturus un priekšējos miglas lukturus.

1.13. Divi lukturi vai lukturu pāra skaits

"Divi lukturi" vai "lukturu pāra skaits" ir viens gaismu izstarojošs avots joslas veidā, ja tas novietots simetriski attiecībā pret transportlīdzekļa vidējo garenplakni un stiepjas abās pusēs ne mazāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas, un ir ne mazāk kā 800 mm garš. Šāda avota apgaismojumam jānāk no vismaz diviem gaismas avotiem, kas novietoti pēc iespējas tuvāk tā galiem. Gaismu izstarojošo virsmu drīkst veidot vairāki cits citam pretī novietoti elementi, ar nosacījumu, ka vairāku atsevišķo gaismu izstarojošo virsmu projekcijas tajā pašā šķērsplaknē aizņem ne mazāk kā 60 % platības vismazākajā taisnstūrī, kas aptver šo atsevišķo gaismu izstarojošo virsmu projekcijas.

1.14. Attālums starp diviem lukturiem

"Attālums starp diviem lukturiem", kas vērsti tajā pašā virzienā, ir attālums starp taisnleņķa projekcijām plaknē, kas ir perpendikulāra divu apgaismojošo virsmu kontūru pamatasīm, kā noteikts atbilstoši 1.6. punktā minētajam gadījumam.

1.15. Fakultatīvs lukturis

"Fakultatīvs lukturis" ir lukturis, kura klātbūtne ir atstāta ražotāja ziņā.

1.16. Darbības indikators

"Darbības indikators" ir gaismas vai akustiska ierīce, kas rāda, vai ieslēgtā ierīce darbojas pareizi vai ne.

1.17. Kontūra indikators

"Kontūra indikators" ir gaisma, kas rāda, ka ierīce ir ieslēgta, bet nerāda, vai tā darbojas pareizi vai ne.

2. PIETEIKUMS EEK TIPA APSTIPRINĀJUMAM

2.1. Pieteikumu transportlīdzekļa tipa EEK apstiprinājumam attiecībā uz tā apgaismes ierīcēm un gaismas signālierīcēm iesniedz transportlīdzekļa ražotājs vai tā pārstāvis.

2.2. Tam pievieno šādus dokumentus trijos eksemplāros un vēl šādas ziņas:

2.2.1. transportlīdzekļa tipa apraksts saskaņā ar 1.1. punktā doto uzskaitījumu kopā ar slodzes ierobežojumiem, īpaši maksimālā pieļaujamā krava bagāžniekā;

2.2.2. ražotāja noteikto apgaismes ierīču un gaismas signālierīču saraksts. Katrai funkcijai sarakstā var būt paredzēti vairāki ierīces tipi. Katram tipam jābūt pienācīgi noteiktam (piemēram, sastāvdaļu tipa apstiprinājuma zīme, ražotāja nosaukums utt.). Sarakstā var arī iekļaut šādu papildinformāciju attiecībā uz katru funkciju: "vai līdzvērtīgas ierīces";

2.2.3. apgaismes ierīču un gaismas signālierīču shēma kopumā, norādot dažādo lukturu novietojumu transportlīdzeklī;

2.2.4. katra atsevišķa luktura shēma(-s), norādot apgaismojošās virsmas, kā tas noteikts 1.6. punktā.

2.3. Transportlīdzekli bez kravas, kas aprīkots ar apgaismes ierīcēm un gaismas signālierīcēm, kā noteikts 2.2.2. punktā, un apstiprināmā transportlīdzekļa tipa pārstāvi nodod tehniskajai iestādei, kas veic atbilstības pārbaudes.

2.4. Tipa apstiprinājuma dokumentam pievieno dokumentu, kas paredzēts II pielikumā.

3. VISPĀRĪGAS SPECIFIKĀCIJAS

3.1. Apgaismes ierīces un gaismas signālierīces uzstāda tā, lai parastos izmantošanas apstākļos un neatkarīgi no vibrācijas, kurai tās var būt pakļautas, tās saglabātu šajā pielikumā noteiktos raksturlielumus un nodrošinātu transportlīdzekļa atbilstību šī pielikuma prasībām. It īpaši jāizslēdz nejauša lukturu regulējuma izjaukšana.

3.2. Gaismas lukturus, kas aprakstīti 1.5.7., 1.5.8. un 1.5.9. punktā, uzstāda tā, lai varētu viegli veikt to centrēšanu.

3.3. Attiecībā uz visām gaismas signālierīcēm, ieskaitot tās, kas uzmontētas uz sānu paneļiem, transportlīdzeklī uzstādīta luktura pamatasij jābūt paralēlai uz ceļa esoša transportlīdzekļa atbalsta plaknei; turklāt tai jābūt perpendikulārai transportlīdzekļa vidējai garenplaknei sānu atstarotāju gadījumā un paralēlai šai plaknei visu pārējo signālierīču gadījumā. Katrā virzienā pieļaujamā novirze ir ± 3°. Turklāt jāievēro visi ražotāja noteiktie īpašie norādījumi attiecībā uz uzstādīšanu.

3.4. Ja konkrētas prasības nepastāv, pārbauda lukturu augstumu un centrējumu transportlīdzeklī bez kravas uz plakanas, horizontālas virsmas.

3.5. Ja konkrētas prasības nepastāv, lukturus, kas veido pāri:

3.5.1. uzstāda transportlīdzeklī simetriski attiecībā pret vidējo garenplakni;

3.5.2. tiem jābūt savstarpēji simetriskiem attiecībā pret vidējo garenplakni;

3.5.3. tiem jāatbilst vienādiem kolorimetriskiem raksturlielumiem;

3.5.4. tiem būtībā jābūt ar identiskiem fotometriskiem raksturlielumiem.

3.6. Transportlīdzekļos, kuru ārējā forma ir asimetriska, iepriekšminētās prasības izpilda pēc iespējas pilnīgāk.

3.7. Lukturi, kas pilda dažādas funkcijas, var būt patstāvīgi vai grupēti, kombinēti vai savietoti vienā ierīcē, ar nosacījumu, ka katrs šāds lukturis atbilst tam piemērojamajām prasībām.

3.8. Maksimālo augstumu virs zemes mēra no apgaismojošās virsmas augstākā punkta, bet minimālo augstumu – no tās zemākā punkta.

3.9. Ja nepastāv konkrētas prasības, neviens cits lukturis, izņemot virzienrādītājus un avārijas signālu, nedrīkst izstarot mirgojošu gaismu.

3.10. Nedrīkst būt redzama sarkana gaisma virzienā uz priekšu un balta gaisma, izņemot atpakaļgaitas luktura gaismai jābūt redzamai virzienā uz aizmuguri.

Uzskatāms, ka šī prasība ir ievērota, ja:

3.10.1. attiecībā uz sarkanās gaismas redzamību virzienā uz priekšu: nedrīkst būt tieši redzama sarkana gaisma, ja to aplūko novērotājs, kas pārvietojas 1. joslā, šķērsplaknē, kas atrodas 25 m transportlīdzekļa priekšā (skat. 3. papildinājuma 1. attēlu);

3.10.2. attiecībā uz baltās gaismas redzamību virzienā uz aizmuguri: nedrīkst būt tieši redzama balta gaisma, ja to aplūko novērotājs, kas pārvietojas 2. joslā, šķērsplaknē, kas atrodas 25 m transportlīdzekļa aizmugurē (skat. 3. papildinājuma 2. attēlu).

3.10.3. Novērotājam redzamo 1. un 2. joslu attiecīgās plaknes ierobežo šādi:

3.10.3.1. attiecībā uz augstumu – divas horizontālas plaknes, kuras ir attiecīgi 1 un 2,2 m virs zemes;

3.10.3.2. attiecībā uz platumu – divas vertikālas plaknes, kuras veido 15° leņķi attiecīgi virzienā uz priekšu un aizmuguri, un transportlīdzekļa ārpusē – atsauce uz transportlīdzekļa vidējo plakni, kas iet caur vertikālo plakņu pieskares punktu (vai punktiem), kuras ir paralēlas transportlīdzekļa vidējai garenplaknei, un ierobežo transportlīdzekļa kopējo platumu.

Ja ir vairāki pieskares punkti, punktam, kurš ir vistālāk priekšā, jāatbilst priekšējai plaknei, un punktam, kurš ir vistālāk aizmugurē, jāatbilst aizmugures plaknei.

3.11. Elektriskajiem savienojumiem jābūt tādiem, lai priekšējos un pakaļējos gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturus, kontūrgaismu lukturus, ja tādi ir, un pakaļējo numura plāksnes apgaismojumu būtu iespējams ieslēgt un izslēgt tikai vienlaicīgi.

3.12. Elektriskajiem savienojumiem jābūt tādiem, lai galvenos tālās un tuvās gaismas lukturus, kā arī priekšējos un pakaļējos miglas lukturus nevarētu ieslēgt, ja nav ieslēgti arī 3.11. punktā minētie lukturi. Tomēr šī prasība neattiecas uz galvenajiem tālās vai tuvās gaismas lukturiem, ja to gaismas brīdinājumus veido galveno tālās gaismas lukturu neregulāra iedegšanās pēc īsiem intervāliem vai galveno tuvās gaismas lukturu neregulāra iedegšanās pēc īsiem intervāliem, vai pārmaiņus galveno tālās un tuvās gaismas lukturu iedegšanās pēc īsiem intervāliem.

3.13. Lukturu vai atstarotāju raidītās gaismas krāsa ir šāda:

—galvenais tālās gaismas lukturis: | balta vai izvēles dzeltena, |

—galvenais tuvās gaismas lukturis: | balta vai izvēles dzeltena, |

—priekšējais miglas lukturis: | balta vai dzeltena, |

—atpakaļgaitas lukturis: | balta, |

—virzienrādītājs: | dzintara krāsa, |

—avārijas signāls: | dzintara krāsa, |

—bremžu signāllukturis: | sarkana, |

—pakaļējais numura plāksnes apgaismojums: | balta, |

—priekšējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis: | balta; ir pieļaujama izvēles dzeltena, ja priekšējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis ir savietots ar izvēles dzeltenu priekšējo lukturi, |

—pakaļējais gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturis: | sarkana, |

—pakaļējais miglas lukturis: | sarkana, |

—stāvgaismas lukturis: | balta priekšā, sarkana aizmugurē, dzintara krāsa, ja savietots ar sānu virzienrādītājiem, |

—kontūrgaismu lukturis: | balta priekšā, sarkana aizmugurē, |

—pakaļējais atstarotājs, kuram nav trīsstūra forma: | sarkana, |

—pakaļējais atstarotājs, kuram ir trīsstūra forma: | sarkana, |

—priekšējais atstarotājs, kuram nav trīsstūra forma: | identiska avārijas gaismai, |

—sānu atstarotājs, kuram nav trīsstūra forma: | dzintara krāsa |

A: | divi priekšējie virzienrādītāji (1. kategorija), |

divi pakaļējie virzienrādītāji (2. kategorija), |

divi dublējoši sānu virzienrādītāji (5. kategorija). |

B: | divi pakaļējie virzienrādītāji (2. kategorija). |

4.5.4. Novietojums

4.5.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas mala, kas atrodas vistālāk no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt mazāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Attālums starp divu apgaismojošo virsmu iekšējām malām nedrīkst būt mazāks par 600 mm.

Ja vertikālais attālums starp pakaļējo virzienrādītāju un attiecīgo pakaļējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi nepārsniedz 300 mm, attālums starp transportlīdzekļa galējo ārmalu un pakaļējā virzienrādītāja ārmalu nedrīkst pārsniegt attālumu starp transportlīdzekļa galējo ārmalu un attiecīgā pakaļējā gabarītgaismas (stāvgaismas) luktura ārmalu par vairāk kā 50 mm.

Priekšējiem virzienrādītājiem apgaismojošā virsma nedrīkst būt mazāk kā 40 mm no galveno tuvās gaismas lukturu vai priekšējo miglas lukturu (ja tādi ir) apgaismojošās virsmas. Mazāks attālums ir atļauts tad, ja virzienrādītāja pamatass gaismas stiprums ir vienāds ar vismaz 400 cd.

4.5.4.2. Augstums:

Virs zemes: | 5. kategorijas virzienrādītājiem ne mazāk par 500 mm; 1. un 2. kategorijas virzienrādītājiem ne mazāk par 350 mm; visām kategorijām ne vairāk par 1500 mm. Ja transportlīdzekļa uzbūves dēļ nav iespējams ievērot šo maksimālo skaitli, apgaismojošās virsmas visaugstākais punkts drīkst būt 2300 mm augstumā 5. kategorijas virzienrādītāju gadījumā un 2100 mm augstumā 1. un 2. kategorijas virzienrādītāju gadījumā. |

4.5.4.3. Garums:

Attālums starp sānu rādītāja apgaismojošās virsmas atskaites centru ("A" izkārtojums) un šķērsplakni, kas iezīmē transportlīdzekļa kopējā garuma priekšējo robežu, nedrīkst pārsniegt 1800 mm. Ja transportlīdzekļa uzbūves dēļ nav iespējams ievērot minimālos redzamības leņķus, šo attālumu drīkst palielināt līdz 2500 mm, ja transportlīdzeklis ir aprīkots atbilstīgi "A" izkārtojumam.

4.5.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālie leņķi: | skat. 4. papildinājumu. |

Vertikālie leņķi: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° "A" izkārtojuma sānu virzienrādītāju gadījumā, ja tie ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.5.6. Centrēšana

Ja ražotājs ir noteicis individuālas specifikācijas attiecībā uz uzstādīšanu, tās ir jāievēro.

4.5.7. Drīkst būt"grupēts"

ar vienu vai vairākiem lukturiem.

4.5.8. Nedrīkst būt"kombinēts"

ar citu lukturi.

4.5.9. Drīkst būt"savietots"

tikai ar stāvgaismas lukturi.

4.5.10. Elektriskie savienojumi

Virzienrādītājiem jāieslēdzas neatkarīgi no pārējiem lukturiem. Visiem virzienrādītājiem vienā transportlīdzekļa pusē jāieslēdzas un jāizslēdzas ar vienas vadības ierīces palīdzību un tiem jāmirgo saskaņoti.

4.5.11. Darbības indikators

Obligāts visiem virzienrādītājiem, ko vadītājs tieši neredz. Tas var būt optisks vai akustisks, vai abu veidu:

Ja tas ir optisks, tam jābūt kā mirgojošai gaismai, kas kāda virzienrādītāja nepareizas darbības gadījumā, izņemot dublējošus sānu virzienrādītājus, ir nodzisusi vai deg bez mirgošanas, vai uzrāda ievērojamas biežuma izmaiņas. Ja tas ir tikai akustisks, tam jābūt skaidri dzirdamam un jāuzrāda ievērojamas biežuma izmaiņas jebkuras nepareizas darbības gadījumā.

Ja mehānisks transportlīdzeklis ir aprīkots piekabes vilkšanai, tam jābūt ar īpašu optisko darbības indikatoru piekabes virzienrādītājiem, ja velkošā transportlīdzekļa indikators neļauj konstatēt jebkuru virzienrādītāju defektu šādi izveidotā transportlīdzekļa un piekabes savienojumā.

4.5.12. Citas prasības

Gaismai jābūt mirgojošai, kas mirgo 90 ± 30 reižu minūtē. Iedarbinot gaismas signāla vadības ierīci, ne vēlāk kā vienas sekundes laikā jāparādās gaismai un ne vēlāk kā pusotras sekundes laikā tai pirmoreiz jānodziest.

Ja mehāniskam transportlīdzeklim ir atļauts vilkt piekabi, velkošā transportlīdzekļa virzienrādītāju vadības ierīcei jāiedarbina arī piekabes virzienrādītāji.

Viena virzienrādītāja defekta gadījumā, kas nav īsslēgums, pārējiem jāturpina mirgot, bet biežums šajā gadījumā var atšķirties no noteiktā.

4.6. Avārijas signāls

4.6.1. | Atrašanās Obligāts. | |

4.6.2. | Skaits | Kā noteikts attiecīgajās 4.5. punkta pozīcijās. |

4.6.3. | Izkārtojums |

4.6.4. | Novietojums |

4.6.4.1. | Platums |

4.6.4.2. | Augstums |

4.6.4.3. | Garums |

4.6.5. | Ģeometriskā redzamība |

4.6.6. | Centrēšana |

4.6.7. | Drīkst/nedrīkst būt"grupēts" |

4.6.8. | Drīkst/nedrīkst būt"kombinēts" |

4.6.9. | Drīkst/nedrīkst būt"savietots" |

4.6.10. | Elektriskie savienojumi Signāls ir darbināms ar atsevišķas vadības ierīces palīdzību, kas ļauj visiem virzienrādītājiem darboties saskaņoti. |

4.6.11. | Kontūra indikators Obligāts. Mirgojoša brīdinājuma gaisma, kas var darboties saistībā ar 4.5.11. punktā norādīto indikatoru(-iem). |

4.6.12. Citas prasības

Kā noteikts 4.5.12. punktā. Ja mehānisks transportlīdzeklis ir aprīkots piekabes vilkšanai, avārijas signāla vadības ierīcei jāspēj iedarbināt arī piekabes virzienrādītāji. Avārijas signālam jāspēj darboties pat tad, ja ierīce, kas iedarbina vai apstādina dzinēju, ir tādā stāvoklī, kas neļauj iedarbināt dzinēju.

4.7. Bremžu signāllukturi

4.7.1. Atrašanās

Obligāti.

4.7.2. Skaits

Divi.

4.7.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.7.4. Novietojums

4.7.4.1. Platums:

Ne mazāk par 600 mm cits no cita. Šo attālumu drīkst samazināt līdz 400 mm, ja transportlīdzekļa kopējais platums ir mazāks par 1300 mm.

4.7.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm, ne vairāk kā 1500 mm vai ne vairāk kā 2100 mm, ja virsbūves forma neļauj ievērot 1500 mm attālumu.

4.7.4.3. Garums:

Transportlīdzekļa aizmugurē.

4.7.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 45° uz āru un uz iekšu. |

Vertikālais leņķis: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja lukturi ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.7.6. Centrēšana

Transportlīdzekļa aizmugures virzienā.

4.7.7. Drīkst būt"grupēti"

ar vienu vai vairākiem citiem pakaļējiem lukturiem.

4.7.8. Nedrīkst būt"kombinēti"

ar citu lukturi.

4.7.9. Drīkst būt"savietoti"

ar pakaļējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi vai stāvgaismas lukturi.

4.7.10. Elektriskie savienojumi

Jāiedegas, kad iedarbina darba bremzes.

4.7.11. Darbības indikators

Fakultatīvs. Ja tāds ir, tam jābūt nemirgojošai brīdinājuma gaismai, kas iedegas bremžu signāllukturu nepareizas darbības gadījumā.

4.7.12. Citas prasības

Bremžu signāllukturu gaismas stiprumam jābūt ievērojami lielākam par pakaļējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturu gaismas stiprumu.

4.8. Pakaļējais numura plāksnes apgaismojums

4.8.1. | Atrašanās Obligāts. |

4.8.2. | Skaits | Tā, lai ierīce spētu apgaismot numura plāksnei paredzēto vietu. |

4.8.3. | Izkārtojums |

4.8.4. | Novietojums |

4.8.4.1. | Platums |

4.8.4.2. | Augstums |

4.8.4.3. | Garums |

4.8.5. | Ģeometriskā redzamība |

4.8.6. | Centrēšana |

4.8.7. | Drīkst būt "grupēts" ar vienu vai vairākiem pakaļējiem lukturiem. |

4.8.8. | Drīkst būt "kombinēts" ar pakaļējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem. |

4.8.9. | Nedrīkst būt "savietots" ar pārējiem lukturiem. |

4.8.10. | Elektriskie savienojumi Ierīcei jāiedegas tikai vienlaicīgi ar pakaļējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem. |

4.8.11. | Kontūra indikators Fakultatīvs. Ja tāds ir, tā funkciju pilda indikators, kas vajadzīgs priekšējiem un pakaļējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem. |

4.9. Priekšējie gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi

4.9.1. Atrašanās

Obligāti visos mehāniskos transportlīdzekļos.

Obligāti piekabēs, kas platākas par 1600 mm.

Fakultatīvi piekabēs, kas nav platākas par 1600 mm.

4.9.2. Skaits

Divi.

4.9.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.9.4. Novietojums

4.9.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Piekabes gadījumā apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 150 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Atstarpe starp divu apgaismojošo virsmu attiecīgajām iekšējām malām nedrīkst būt mazāka par 600 mm.

4.9.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm, ne vairāk kā 1500 mm vai ne vairāk kā 2100 mm, ja virsbūves forma neļauj ievērot 1500 mm attālumu.

4.9.4.3. Garums:

Transportlīdzekļa priekšpusē.

4.9.5. Ģeometriskā redzamība

Divu priekšējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturu horizontālais leņķis:

45° uz iekšu un 80° uz āru

vai 80° uz iekšu un 45° uz āru.

Vertikālais leņķis:

15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja lukturi ir mazāk kā 750 mm virs zemes.

4.9.6. Centrēšana

Virzienā uz priekšu.

4.9.7. Drīkst būt"grupēti"

ar pārējiem priekšējiem lukturiem.

4.9.8. Nedrīkst būt"kombinēti"

ar pārējiem lukturiem.

4.9.9. Drīkst būt"savietoti"

ar pārējiem priekšējiem lukturiem.

4.9.10. Elektriskie savienojumi

Nav individuālu specifikāciju.

4.9.11. Indikators

Obligāts. Šim indikatoram jābūt nemirgojošam un tas nav vajadzīgs, ja kontrolmērinstrumentu paneļa gaismu var ieslēgt tikai vienlaicīgi ar priekšējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem.

4.10. Pakaļējie gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi

4.10.1. Atrašanās

Obligāti.

4.10.2. Skaits

Divi.

4.10.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.10.4. Novietojums

4.10.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Attālums starp divu apgaismojošo virsmu iekšējām malām nedrīkst būt mazāks par 600 mm. Šo attālumu drīkst samazināt līdz 400 mm, ja transportlīdzekļa kopējais platums ir mazāks par 1300 mm.

4.10.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm, ne vairāk kā 1500 mm vai ne vairāk kā 2100 mm, ja virsbūves forma neļauj ievērot 1500 mm attālumu.

4.10.4.3. Garums:

Transportlīdzekļa aizmugurē.

4.10.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis abiem pakaļējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem:

45o uz iekšu un 80o uz āru,

vai 80o uz iekšu un 45o uz āru.

Vertikālais leņķis:

15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja lukturi ir mazāk kā 750 mm virs zemes.

4.10.6. Centrēšana

Uz aizmuguri.

4.10.7. Drīkst būt"grupēti"

ar pārējiem pakaļējiem lukturiem.

4.10.8. Drīkst būt"kombinēti"

ar pakaļējo numura plāksnes apgaismojumu.

4.10.9. Drīkst būt"savietoti"

ar bremžu signāllukturi vai pakaļējo miglas lukturi, vai stāvgaismas lukturi.

4.10.10. Elektriskie savienojumi

Nav individuālu specifikāciju.

4.10.11. Kontūra indikators

Obligāts.

Tam jābūt kombinētam ar priekšējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturu kontūra indikatoru.

4.11. Pakaļējais miglas lukturis

4.11.1. Atrašanās

Obligāts.

4.11.2. Skaits

Viens, otrs ir fakultatīvs.

4.11.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.11.4. Novietojums

4.11.4.1. Platums:

Ja ir tikai viens miglas lukturis, tam jābūt tajā transportlīdzekļa vidējās garenplaknes pusē, kas ir pretēja satiksmes virzienam, kas noteikts reģistrācijas valstī.

Visos gadījumos attālumam starp pakaļējo miglas lukturi un bremžu signāllukturi jābūt liekākam par 100 mm.

4.11.4.2. Augstums:

No 250 līdz 1000 mm virs zemes.

4.11.4.3. Garums:

Transportlīdzekļa aizmugurē.

4.11.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 25° uz iekšu un uz āru. |

Vertikālais leņķis: | 5o virs un zem horizontāles. |

4.11.6. Centrēšana

Uz aizmuguri.

4.11.7. Drīkst būt"grupēts"

ar pārējiem pakaļējiem lukturiem.

4.11.8. Nedrīkst būt"kombinēts"

ar pārējiem lukturiem.

4.11.9. Drīkst būt"savietots"

ar pakaļējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi vai stāvgaismas lukturi.

4.11.10. Elektriskie savienojumi

Tiem jābūt tādiem, lai pakaļējais miglas lukturis var ieslēgties tikai tad, kad tiek izmantoti priekšējie tuvās gaismas lukturi vai priekšējie miglas lukturi.

Ja ir priekšējie miglas lukturi, jābūt iespējai izslēgt pakaļējo miglas lukturi neatkarīgi no priekšējiem miglas lukturiem.

4.11.11. Kontūra indikators

Obligāts. Neatkarīga, nemainīgas intensitātes brīdinājuma gaisma.

4.12. Stāvgaismas lukturis

4.12.1. Atrašanās

transportlīdzekļos, kuru garums nepārsniedz 6 m un platums nepārsniedz 2 m: fakultatīvs;

visos pārējos transportlīdzekļos: aizliegts.

4.12.2. Skaits

Atkarīgs no izkārtojuma.

4.12.3. Izkārtojums

- divi priekšējie lukturi un divi pakaļējie lukturi,

- vai pa vienam lukturim katrā pusē.

4.12.4. Novietojums

4.12.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Turklāt lukturu pāra gadījumā lukturiem jābūt transportlīdzekļa sānos.

4.12.4.2. Augstums:

Virs zemes: | ne mazāk kā 350 mm; ne vairāk kā 1500 mm vai 2100 mm, ja virsbūves forma neļauj ievērot 1500 mm attālumu. |

4.12.4.3. Garums:

Nav individuālu specifikāciju.

4.12.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 45° uz āru, uz priekšu un uz aizmuguri. |

Vertikālais leņķis: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja lukturi ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.12.6. Centrēšana

Tā, lai lukturi atbilstu noteiktajiem nosacījumiem attiecībā uz redzamību virzienā uz priekšu un uz aizmuguri.

4.12.7. Drīkst būt"grupēts"

ar pārējiem lukturiem.

4.12.8. Nedrīkst būt"kombinēts"

ar pārējiem lukturiem.

4.12.9. Drīkst būt"savietots"

—priekšpusē: | ar priekšējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi, galveno tuvās gaismas lukturi, galveno tālās gaismas lukturi un miglas lukturi; |

—aizmugurē: | ar pakaļējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi, bremžu signāllukturi un miglas lukturi; |

—ar 5. kategorijas virzienrādītāju. |

4.12.10. Elektriskie savienojumi

Savienojumam jāļauj ieslēgt stāvgaismas lukturi(-us) tajā pašā transportlīdzekļa pusē neatkarīgi no pārējiem lukturiem.

4.12.11. Indikators

Fakultatīvs. Ja tāds ir, nedrīkst būt iespējams to sajaukt ar indikatoru priekšējiem un pakaļējiem gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturiem.

4.12.12. Citas prasības

Šī luktura funkciju var pildīt arī, vienlaicīgi ieslēdzot priekšējos un pakaļējos gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturus tajā pašā transportlīdzekļa pusē.

4.13. Kontūrgaismu lukturis

4.13.1. Atrašanās

Obligāts transportlīdzekļos, kuru platums pārsniedz 2,10 m.

4.13.2. Skaits

Divi, kas ir redzami no priekšpuses, un divi, kas ir redzami no aizmugures.

4.13.3. | Izkārtojums Nav individuālu specifikāciju. |

4.13.4. | Novietojums |

4.13.4.1. | Platums: Pēc iespējas tuvāk transportlīdzekļa galējai ārmalai. |

4.13.4.2. | Augstums: Maksimālajā augstumā, kas saderīgs ar platuma prasībām attiecībā uz lukturu novietojumu un simetriju. |

4.13.4.3. | Garums: Nav individuālu specifikāciju. |

Horizontālais leņķis: | 80° uz āru. |

Vertikālais leņķis: | 5o virs un 20° zem horizontāles. |

|

4.13.6. | Centrēšana Tā, lai lukturi atbilstu redzamības prasībām virzienā uz priekšu un uz aizmuguri. |

4.13.7. | Nedrīkst būt "grupēts" | ar pārējiem lukturiem. |

4.13.8. | Nedrīkst būt"kombinēts" |

4.13.9. | Nedrīkst būt"savietots" |

4.13.10. | Elektriskie savienojumi Nav individuālu specifikāciju. |

4.13.11. | Indikators Fakultatīvs. |

4.13.12. | Citas prasības Atkarībā no tā, vai ir izpildīti visi pārējie nosacījumi, lukturis, kas redzams no priekšpuses, un lukturis, kas redzams no aizmugures, tajā pašā transportlīdzekļa pusē var būt kombinēts vienā ierīcē. Kontūrgaismu luktura novietojumam attiecībā pret attiecīgo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi jābūt tādam, lai attālums starp projekcijām uz vertikālās šķērsplaknes punktiem, kuri atrodas vistuvāk divu apskatāmo lukturu apgaismojošajām virsmām, nebūtu mazāks par 200 mm. |

4.14. Pakaļējais atstarotājs, kuram nav trīsstūra forma

4.14.1. Atrašanās

Obligāts mehāniskos transportlīdzekļos.

Aizliegts piekabēs.

4.14.2. Skaits

Divi.

4.14.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.14.4. Novietojums

4.14.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Attālums starp atstarotāju iekšējām malām nedrīkst būt mazāks par 600 mm. Šo attālumu drīkst samazināt līdz 400 mm, ja transportlīdzekļa kopējais platums ir mazāks par 1300 mm.

4.14.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm un ne vairāk kā 900 mm.

4.14.4.3. Garums:

Nav individuālu specifikāciju.

4.14.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 30° uz iekšu un uz āru. |

Vertikālais leņķis: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja atstarotājs ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.14.6. Centrēšana

Uz aizmuguri.

4.14.7. Drīkst būt"grupēts"

ar pārējiem lukturiem.

4.14.8. Citas prasības

Atstarotāja apgaismojošai virsmai var būt kopējas daļas ar jebkura cita pakaļējā luktura apgaismojošo virsmu.

4.15. Pakaļējais atstarotājs, kuram ir trīsstūra forma

4.15.1. Atrašanās

Obligāts piekabēs.

Aizliegts mehāniskos transportlīdzekļos.

4.15.2. Skaits

Divi.

4.15.3. Izkārtojums

Trijstūra virsotnei jābūt pašā augšā.

4.15.4. Novietojums

4.15.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Attālums starp atstarotāju iekšējām malām nedrīkst būt mazāks par 600 mm. Šo attālumu drīkst samazināt līdz 400 mm, ja transportlīdzekļa kopējais platums ir mazāks par 1300 mm.

4.15.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm un ne vairāk kā 900 mm.

4.15.4.3. Garums:

Nav individuālu specifikāciju.

4.15.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 30° uz iekšu un uz āru. |

Vertikālais leņķis: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja atstarotājs ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.15.6. Centrēšana

Uz aizmuguri.

4.15.7. Nedrīkst būt"grupēts"

ar pārējiem lukturiem.

4.15.8. Citas prasības

Trijstūrī nedrīkst novietot nevienu lukturi.

4.16. Priekšējais atstarotājs, kuram nav trīsstūra forma

4.16.1. Atrašanās

Obligāts piekabēs.

4.16.2. Skaits

Divi.

4.16.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.16.4. Novietojums

4.16.4.1. Platums:

Apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 400 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Piekabes gadījumā apgaismojošās virsmas punkts, kurš ir vistālākais no transportlīdzekļa vidējās garenplaknes, nedrīkst būt vairāk kā 150 mm no transportlīdzekļa galējās ārmalas.

Attālums starp atstarotāju iekšējām malām nedrīkst būt mazāks par 600 mm. Šo attālumu drīkst samazināt līdz 400 mm, ja transportlīdzekļa kopējais platums ir mazāks par 1300 mm.

4.16.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm un ne vairāk kā 900 mm vai 1500 mm, ja transportlīdzekļa uzbūve neļauj ievērot 900 mm attālumu.

4.16.4.3. Garums:

Nav individuālu specifikāciju.

4.16.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 30° uz iekšu un uz āru. |

Vertikālais leņķis: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja atstarotājs ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.16.6. Centrēšana

Virzienā uz priekšu.

4.16.7. Drīkst būt"grupēts"

ar priekšējo gabarītgaismas (stāvgaismas) lukturi.

4.16.8. Citas prasības

Atstarotāja apgaismojošai virsmai var būt kopējas daļas ar priekšējā gabarītgaismas (stāvgaismas) luktura apgaismojošo virsmu.

4.17. Sānu atstarotājs, kuram nav trīsstūra forma

4.17.1. Atrašanās

Obligāts:

- visos mehāniskos transportlīdzekļos, kuru garums pārsniedz 6 m, izņemot M1 kategorijas transportlīdzekļus,

- visās piekabēs.

Fakultatīvs:

- M1 kategorijas mehāniskos transportlīdzekļos,

- mehāniskos transportlīdzekļos, kas nav M1 kategorijas, kuru garums nepārsniedz 6 m.

4.17.2. Minimālais skaits katrā pusē

Tā, lai tiktu ievēroti gareniskā novietojuma nosacījumi.

4.17.3. Izkārtojums

Nav individuālu specifikāciju.

4.17.4. Novietojums

4.17.4.1. Platums:

Nav individuālu specifikāciju.

4.17.4.2. Augstums:

Virs zemes: ne mazāk kā 350 mm un ne vairāk kā 900 mm. Ja transportlīdzekļa uzbūve neļauj ievērot maksimālo augstumu, šo ierobežojumu drīkst palielināt līdz 1500 mm.

4.17.4.3. Garums:

Vismaz vienam atstarotājam jābūt uzstādītam transportlīdzekļa vidējā trešdaļā, priekšējam atstarotājam atrodoties ne tālāk kā 3 m no priekšpuses, un piekabju gadījumā, ieskaitot jūgstieni.

Attālums starp diviem blakusesošiem atstarotājiem nedrīkst pārsniegt 3 m.

Attālums starp pašu pēdējo atstarotāju un transportlīdzekļa aizmuguri nedrīkst pārsniegt 1 m.

4.17.5. Ģeometriskā redzamība

Horizontālais leņķis: | 45° uz priekšu un uz aizmuguri. |

Vertikālais leņķis: | 15o virs un zem horizontāles. Vertikālo leņķi zem horizontāles drīkst samazināt līdz 5° gadījumā, ja atstarotājs ir mazāk kā 750 mm virs zemes. |

4.17.6. Centrēšana

Atstarotāja pamatasij jābūt horizontālai un perpendikulārai transportlīdzekļa vidējai garenplaknei un vērstai uz āru.

4.17.7. Drīkst būt"grupēts"

ar pārējiem lukturiem.

5. RAŽOJUMA ATBILSTĪBA

5.1. Katram sērijveida transportlīdzeklim jāatbilst transportlīdzekļa tipam, kas saņēmis tipa apstiprinājumu attiecībā uz apgaismes ierīču un gaismas signālierīču uzstādīšanu un to raksturlielumiem, kā noteikts šajā direktīvā.

--------------------------------------------------

II PIELIKUMS

PARAUGS

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------