23.11.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 305/24


SKLEP št. 1/2007 PRIDRUŽITVENEGA SVETA EU-TUNIZIJA

z dne 9. novembra 2007

o ustanovitvi pododbora „človekove pravice in demokracija“

(2007/754/ES)

PRIDRUŽITVENI SVET EU-TUNIZIJA JE –

ob upoštevanju Evro-mediteranskega sporazuma o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami na eni strani ter Republiko Tunizijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu „Pridružitveni sporazum“),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Spoštovanje demokratičnih načel, človekovih pravic in temeljnih svoboščin je sestavni in bistveni del okvira, ki ureja odnose med Evropsko unijo (EU) in njenimi sredozemskimi partnericami.

(2)

Te zadeve so bistveni del Pridružitvenega sporazuma. O teh zadevah se bo ustrezno razpravljalo v okviru različnih organov, ustanovljenih na podlagi Sporazuma.

(3)

Sosedska politika si je zastavila ambiciozne cilje, ki temeljijo na medsebojno priznani zavezanosti k skupnim vrednotam, kot so demokracija, pravna država, spoštovanje in spodbujanje človekovih pravic na splošno, vključno s pravico do razvoja.

(4)

Odnosi med EU in državami v južnem Sredozemlju postajajo spričo izvajanja evro-sredozemskih sporazumov in akcijskih načrtov Evropske sosedske politike ter nadaljevanja evro-sredozemskega partnerstva čedalje vitalnejši. Redno je treba spremljati izvajanje prednostnih nalog v okviru evro-sredozemskih partnerstev za vsako posamezno državo kot tudi približevanje zakonodaje v zvezi s temi nalogami.

(5)

Odnosi in sodelovanje s sredozemskimi državami se lahko razvijajo ob upoštevanju pristojnosti EU, medsebojne usklajenosti in uravnoteženosti celotnega barcelonskega procesa ter posebnosti in potreb posameznih sredozemskih držav.

(6)

Pridružitveni svet se je že odločil ustanoviti pododbore v okviru Pridružitvenega odbora EU-Tunizija, da se zagotovi ustrezen institucionalni okvir za izvajanje in krepitev sodelovanja.

(7)

V členu 84 Pridružitvenega sporazuma je predvideno oblikovanje delovnih skupin ali organov, potrebnih za izvajanje Sporazuma –

SKLENIL:

Člen 1

1.   V okviru Pridružitvenega odbora EU-Tunizija (v nadaljnjem besedilu „Pridružitveni odbor“) se ustanovi pododbor „človekove pravice in demokracija“.

Poslovnik pododbora se nahaja v Prilogi.

2.   Teme v pristojnosti pododbora se lahko obravnavajo tudi na višji ravni – v okviru političnega dialoga med Evropsko unijo in Tunizijo.

3.   Pridružitveni odbor predlaga Pridružitvenemu svetu vse ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev pravilnega delovanja pododbora.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 9. novembra 2007

Za Pridružitveni svet EU-Tunizija

L. AMADO


PRILOGA

Poslovnik pododbora „človekove pravice in demokracija“

1.   Sestava in predsedovanje

Pododbor „človekove pravice in demokracija“ (v nadaljnjem besedilu „pododbor“) sestavljajo predstavniki Komisije in držav članic ter predstavniki vlade Republike Tunizije. Predsedujeta mu izmenično obe pogodbenici.

2.   Vloga

Pododbor deluje pod vodstvom Pridružitvenega odbora EU-Tunizija (v nadaljnjem besedilu „Pridružitveni odbor“), ki mu po vsakem zasedanju poroča. Pododbor nima nobene pristojnosti odločanja. Lahko pa Pridružitvenemu odboru predloži predloge.

3.   Teme

Pododbor proučuje izvajanje Pridružitvenega sporazuma EU-Tunizija na spodaj naštetih področjih. Prav tako je poglavitno strokovno telo, ki spremlja izvajanje ukrepov na področju človekovih pravic in demokracije iz akcijskega načrta EU-Tunizija v okviru sosedske politike. Ocenjuje zlasti napredek pri približevanju in izvajanju zakonodaj. Po potrebi bi se lahko preučilo sodelovanje med javnima upravama v skladu z akcijskim načrtom v okviru sosedske politike. Pododbor ocenjuje napredek, dosežen na spodaj naštetih področjih, ter predlaga morebitne ukrepe.

(a)

pravna država in demokracija, zlasti: krepitev demokracije in pravne države, večja neodvisnost sodstva, boljši dostop do sodišč in pospešena posodobitev sodstva;

(b)

izvajanje najpomembnejših mednarodnih konvencij v zvezi s človekovimi pravicami in temeljnimi svoboščinami ter preučitev možnosti pristopa k izbirnim protokolom, ki se nanašajo na te konvencije;

(c)

krepitev upravne zmogljivosti in nacionalnih institucij.

Ta seznam ni zaključen, tako da lahko Pridružitveni odbor po soglasju obeh pogodbenic vanj vključi še druge zadeve.

Pododbor lahko na zasedanju razpravlja o zadevah, ki se nanašajo na enega, več ali vsa zgoraj našteta področja.

4.   Sekretariat

Uradnik Komisije Evropske unije in uradnik vlade Republike Tunizije skupaj delujeta kot stalna sekretarja pododbora in sta odgovorna za pripravo njegovih zasedanj.

5.   Zasedanja

Pododbor zaseda najmanj enkrat na leto. Zasedanje se lahko skliče na zahtevo ene od obeh pogodbenic. Sekretar pogodbenice, ki zahteva zasedanje, posreduje zahtevo drugi pogodbenici. Na zahtevo za zasedanje pododbora sekretar druge pogodbenice odgovori v 15 delovnih dneh po njenem prejemu.

Pogodbenici se dogovorita, kdaj in kje bo potekalo zasedanje pododbora.

Odgovorni sekretar vsake pogodbenice skliče zasedanje po dogovoru s predsednikom. Pred vsakim zasedanjem je predsednik obveščen o sestavi delegacij obeh pogodbenic.

Če se obe pogodbenici strinjata, lahko pododbor naroči izvedenska mnenja in tako zagotovi podrobnejše informacije o predhodno dogovorjenih temah.

6.   Dnevni red zasedanj

Predlogi, ki jih v zvezi z vključitvijo točk na dnevni red pododbora poda katera od pogodbenic, se pošljejo njunima sekretarjema.

O točkah za vključitev na začasni dnevni red je treba sekretarja obvestiti vsaj petnajst dni pred zasedanjem.

Vsaj deset dni pred začetkom zasedanja pripravi predsednik v sodelovanju z drugo pogodbenico začasni dnevni red za vsako zasedanje.

Delovno gradivo morata obe pogodbenici prejeti vsaj sedem dni pred zasedanjem. Pod pogojem, da se obe pogodbenici strinjata, so lahko ti roki krajši.

Dnevni red sprejme pododbor na začetku vsakega zasedanja.

7.   Zapisnik

Zapisnik sestavita in potrdita oba sekretarja po vsakem zasedanju. Sekretarja pododbora pošljeta en izvod zapisnika sekretarjema in predsedniku Pridružitvenega odbora.

8.   Obveščanje javnosti

Zasedanja pododbora niso javna, zapisniki pa so zaupni.