12002E255

Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen (konsoliderad Nice version) - Femte delen: Gemenskapens institutioner - Avdelning I: Institutionella bestämmelser - Kapitel 2: Gemensamma bestämmelser för flera institutionerna - Artikel 255

Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr C 325 , 24/12/2002 s. 0135 - 0135
Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr C 340 , 10/11/1997 s. 0282 - Konsoliderad version


Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen (konsoliderad Nice version)

Femte delen: Gemenskapens institutioner

Avdelning I: Institutionella bestämmelser

Kapitel 2: Gemensamma bestämmelser för flera institutionerna

Artikel 255

Artikel 255

1. Varje unionsmedborgare och varje fysisk eller juridisk person som är bosatt eller har sitt säte i en medlemsstat skall ha rätt till tillgång till Europaparlamentets, rådets och kommissionens handlingar enligt de principer och villkor som skall bestämmas i enlighet med punkterna 2 och 3.

2. Rådet skall, under hänsynstagande till allmänna eller enskilda intressen, inom två år efter Amsterdamfördragets ikraftträdande i enlighet med förfarandet i artikel 251 fastställa allmänna principer och gränser för rätten till tillgång till handlingar.

3. De institutioner som avses ovan skall i sina arbetsordningar utarbeta särskilda bestämmelser om tillgång till institutionens handlingar.


Administreras av publikationsbyrån