15.5.2023   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 173/27


Prasība, kas celta 2023. gada 21. martā – Eiropas Komisija/Maltas Republika

(Lieta C-181/23)

(2023/C 173/37)

Tiesvedības valoda – angļu

Lietas dalībnieki

Prasītāja: Eiropas Komisija (pārstāvji: C. Ladenburger, E. Montaguti un J. Tomkin)

Atbildētāja: Maltas Republika

Prasītājas prasījumi Tiesai:

atzīt, ka, pamatojoties uz 10. panta 9. punktu Maltas Pilsonības likumā [Maltese Citizenship Act], kas 2020. gadā grozīts ar Maltas Pilsonības likuma grozījumu Nr. 2 [Maltese Citizenship (Amendment No. 2) Act] un 2020. gada Noteikumiem par pilsonības piešķiršanu par īpašiem nopelniem [Granting of citizenship for Exceptional Services Regulations], izveidodama un izmantodama tādu institucionalizētu programmu kā “Maltas pilsonības piešķiršana naturalizācijas kārtībā par īpašiem nopelniem, veicot tiešos ieguldījumus” [Maltese Citizenship by Naturalisation for Exceptional Services by Direct Investment], kas nodrošina naturalizēšanu pieteicējiem, kuriem nav faktiskas saiknes ar šo valsti, apmaiņā pret iepriekš noteiktiem maksājumiem vai ieguldījumiem, Maltas Republika nav izpildījusi LESD 20. pantā un LES 4. panta 3. punktā noteiktos pienākumus;

piespriest Maltas Republikai atlīdzināt tiesāšanās izdevumus.

Pamati un galvenie argumenti

Pēc Maltas Pilsonības likuma grozīšanas 2013. gada novembrī Malta 2014. gadā pirmoreiz ieviesa ieguldītājiem paredzētu sistēmu pilsonības iegūšanai.

Pēc tam, 2020. gadā, tā tika aizstāta ar programmu “Maltas pilsonības piešķiršana naturalizācijas kārtībā par īpašiem nopelniem, veicot tiešos ieguldījumus”. Jaunā programma tika izveidota, pamatojoties uz Maltas Pilsonības likuma 2020. gada grozījumu Nr. 2 un 2020. gada Noteikumiem par pilsonības piešķiršanu par īpašiem nopelniem.

Ar Savienības tiesību aktiem dalībvalstīm ir aizliegts ieviest ieguldītājiem paredzētas sistēmas pilsonības iegūšanai, kas paredzētas sistemātiskai dalībvalsts pilsonības piešķiršanai apmaiņā pret iepriekš noteiktiem maksājumiem vai ieguldījumiem bez nosacījuma, ka attiecīgajai personai jābūt faktiskai saiknei ar šo valsti.

Komisija apgalvo, ka 2020. gada programma “Maltas pilsonības piešķiršana naturalizācijas kārtībā par īpašiem nopelniem, veicot tiešos ieguldījumus” ir uzskatāma par šādu prettiesisku ieguldītājiem paredzētu sistēmu pilsonības iegūšanai. Izveidodama un izmantodama šādu sistēmu, Malta negatīvi ietekmē un apdraud Savienības pilsonības būtību un integritāti, un tas ir pretrunā LESD 20. pantam un LES 4. panta 3. punktā nostiprinātajam lojālas sadarbības principam.