9.1.2023   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 7/43


Жалба, подадена на 9 ноември 2022 г. — Giuffrida/Европейска прокуратура

(Дело T-676/22)

(2023/C 7/53)

Език на производството: италиански

Страни

Жалбоподател: Carmela Giuffrida (Катания, Италия) (представител: S. Petillo, avvocato)

Ответник: Европейска прокуратура

Искания

Жалбоподателят моли Общия съд:

Отмяна на Решение № 038/2022, издадено на 14 септември 2022 г., съобщено по електронна поща на 16 септември 2022 г., с което EPPO (Европейска прокуратура) отхвърля без мотиви назначението на г-жа Carmela Giuffrida на длъжност европейски делегиран прокурор към седалището в Бари, назначен съгласно член 17, параграф 2 от Регламента на EPPO (1),

Обезщетение за вредите, причинени на г-жа Giuffrida, причинени както от забавянето на решението по процедурата, така и от незаконосъобразния отказ за назначението ѝ със съответната вреда за репутацията ѝ, в размер на 445,94 EUR имуществени вреди и 50 000 EUR неимуществени вреди, или общо 50 445,94 EUR.

Основания и основни доводи

Жалбоподателят изтъква четири основания в подкрепа на жалбата.

1.

Първо основание: липса на мотиви. Противоречиви мотиви.

Решението за отхвърляне на назначението на г-жа Carmela Giuffrida за европейски делегиран прокурор към EPPO в седалището в Бари изглежда лишено от мотиви, доколкото жалбоподателката е работила осем години като прокурор на национално ниво от 30 септември 1999 г. до 8 януари 2008 г. през целия период е изпълнявала длъжността си със специална насоченост към престъпленията срещу финансовите интереси на Съюза.

от мотивационното писмо, което жалбоподателката изпраща като допълнение и разяснение към автобиографията си, следва, че в посочения период е участвала в работна група, създадена към прокуратурата в Катания, която се занимава с престъпленията по член 640 bis, а именно измами на нивото на Общността и съответно с всички престъпления, свързани с тях.

2.

Второ основание: липса на равнопоставеност.

Жалбоподателката се оплаква от липса на равнопоставеност по отношение на други назначени италиански колеги.

Изтъква се, че само една година по-рано с предишното обявление за назначаване на италиански европейските делегирани прокурори (ЕДП), службата EPPO назначава петнадесет магистрати само по препоръка от Consiglio Superiore della Magistratura (CSM) (Висш съдебен съвет), без посочените магистрати да преминават интервю.

3.

Трето основание: злоупотреба с власт.

Жалбоподателката посочва, че независимо от препоръката на CSM, институция, която познава цялата кариера на г-жа Giuffrida, тъй като съхранява личното ѝ досие и я е препоръчала именно въз основа на това познаване, колегията на европейските прокурори отхвърля това решение, без дори да възприеме каквато и да било информация от италианските институции в нарушение на член 1, параграф 2 от Решение № 013/2020 на Колегията относно процедурата за избор на европейските делегирани прокурори.

4.

Четвърто основание: искане за обезщетение за имуществени и неимуществени вреди.

Напразното очакване на приключването на процедурата на EPPO е причинила на жалбоподателката вреди както в професионално, така и лично отношение.

Г-жа Giuffrida изтъква необратимо причинената вреда, дори в случай че Общият съд отмени решението за отхвърляне и тя бъде назначена в EPPO. Закъснението при назначаването ѝ всъщност води до загуба на специфични професионални умения на длъжността ЕДП в сравнение с вече назначените ѝ колеги, включително и вследствие на това до забавяне на растежа на заплатата, предвиден на всеки три години.


(1)  Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 година за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура (ОВ L 283, 2017 г., стр. 1).